NIEUWE ZOUTEYISGB BEURSNOTEFJUNG VAN HEDEN- AMSTERDAM, 23 April. .Slotkoers,. 6 pel. Nederl. 1923 96 elf zestiende; 6 pel. Nederl. 1922 96%; 5 pet. Nederl. 1918 85%; 1% pet Nederl. 1917 80; 2 pel Nederl. W. Schuld 49%3 pet. do. Oblig. 60»,s, 3 pet. Certif. 60. Cert Ned. Hand. Mij. 134135; Aand. Ned Ind. Handelsb. 1321/3-Aand. Kol Bank 194%; Kon. Petrol. Aand. 445— 450; Gecons. IIoll. 199%r-204; Cult. Mij. Vorstenlanden 182— IS:'.; Handelsv. Am. 476—480; .(avasche Cultuur 353—354; Aand. Deli Maatsch. 388390; Amsterd. Rubber 113144; Ned. Amerik vaart 84; Ned. Scheep vaartunie 117-118, Kou. Ned. Stoomb. My 67%: Aand. Paketvaart 139—140. Gouda A. 19%; Jurgens A. 57—58. Steels 103Vs; Southern Railway 58i/aj Union Pacifie 141%; Common Marine 9% 10%, Prefered-do. 35; Maxwell Gr. C. v A 3y, Maxwell Land Cert. v. Ine. Bonds 12% Prolongatie 5»/*. Russen Obi. 1880 6 vijftien zestiende; :lIope 8. Markt sluit nog al goed prijshoudend. Wisselkoersen Londen 11.83%; Berlijn 0.62; Weenen 0.0037; Parijs 18.05; Brussel 15.42%; Dollar Cable 2.09. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bill Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 April. Hoogste barometerstand 772 5 te Akurevri Laagste barometerstand 742.2 te Memeft Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 21 dezer Zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets zachter. Thermomelerstand alhier 's morgens 9 uur 45 gr., 12 uur 48 gr., 3 uur 51 gr. HOOG WATER. Vliisingen. Z o m e r t ij d. Donderdag 24 April n.m Vrijdag 25 v.m. Zaterdag 26 Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 7.31 8 52 10 28 11 45 12.39 zich reeds aan. Het bestuur beslaat voor- loopig uit de heeren J. J. van Dijke te Kruiningen. voorz., en D. Rietveld de Hondt, secretaris-penningmeester, te Ier- seke. De contributie zal slechts zooveel bedragen als noodig is om de jaarlijksche bijeenkomst uit ie schrijven Zeeuws c li e Hypotheekban k. Aan aandeelhouders van de Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg zal in de vergadering van 3 Mei worden voorge steld over 1923 een dividend van 18 pet uit te keeren Verleden jaar was het 16 pet. K o n. M ij. „De Schelde". Aan aandeelhouders der Kon. Mij „De Schelde" le Vlissingen wordt voor gesteld over 1923 10 pet dividend uit te keeren VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Verplaatsing van den Raad voor de Scheepvaart? ilel Hdbld. verneemt dat de minister van waterstaat het voornemen koestert om, als bezuinigingsmaatregel, den te Amsterdam gevestigde» Raad voor de Scheepvaart naar Den Haag over te bren gen. Omtrent de gehuwde ambtenaressen verklaarde de directie, dat allen, die geen kostwinstcr zijn, niet zeker ontsla gen zullen worden. Ieder geval zal af zonderlijk overwogen worden. Boven dien zal eerst de onlslagregeling en |de grootte der uitkeering met de organi saties besproken worden De directie heeft geen bezwaar om wij zigingen in de loonkringen te regelen in overleg met de organisaties. Zij weigerde echter wijziging te brengen in do minima der nieuwe loonschalen, maar was wel bereid om het minimum salaris voor een klerk te bepalen op f 1050 in de eerste loonklasse Voorts werd hel minimum van oen lccrling-klcrk bepaald op f 900 en dat van een adspirant-opzichter en 'ad- spirant-werktuigkundig ambtenaar van f 1400 op f 1500. Voor hel personeel pp Duitsch grondgebied zal ingaande 1 Juli een nieuwe loonregeling getroffen wor den, terwijl voor de vierde klassers een afzonderlijke loonklasse gemaakt zal wor den. I11 een Vrijdag a s. le houden nieuwe conferentie zal de redactie der overeen komst nader worden vastgesteld. Nieuwe kolenwagens. De Nederlandsche Spoorwegen zullen hun wagenpark uitbreiden met 150 ko lenwagens van 20 ton Er zijn 100 van deze wagens in Duilschland besteld;de overige worden hier te lande gemaakt. Onbewaakte overwegen. Het te Roosendaal verschijnende dag blad De Grondwet meldt Naar wij vernemen bestaan er plannen tot opheffing van de bewaking van den overweg aan de Watermolenstraat. Hel schijnt dat de raad van toezicht op de spoorwegen reeds mei de regeering over legd heeft, teneinde tot bovenstaande op heffing te geraken. Wanneer men de situatie ter plaatse kent, begrijpt men niet. hoe er over gedacht kën worden om de bewaking van dezen overweg op te heffen. Immers, de overweg waarom het hier gaat, bevindt zich op den verbindingsweg Kruisstraat Wonwsche baan, een route die door zeer vele wagens, auto's motorrijders die van uit België komen, genomen wordt, wanneer men naar Wouw, Steen bergen of Bergen op Zoom reist. Het verkeer met [Roosendaal langs dezen weg, vooral wat 't vervoer van landbouwpro ducten betreft, is mede zeer druk ,en ook het verkeer van voetgangers is niet onaanzienlijk. Uit bezuinigingsoverwegingen zouden deze maatregelen genomen worden, maar als men nagaat dat om het uitzicht op de spoorlijn daar ter plaatse vrij te ma ken, de wachterswoning waaraan kor ten tijd geleden nog voor eenige dui zenden is verbouwd benevens eenige andere gebouwtjes moeten worden ge sloopt ,zal men erkennen dat er heel wat jaren moeten verloopen voor men eigenlijk aan het bezuinigen toekomt. De hoofdzaak van deze bezwaren blijft, dat mei het steeds drukkere verkeer op deze lijn de lijn Roosendaal—Esschen het niet opgaat een weg, die niet en kel voor het locale doch ook voor het internationale verkeer dienst doet, zoo onveilig le maken dat ongelukken niet kunnen uitblijven. via naar Rotterdam. Gorontalo p. 22 April v.m. 5 u Oues- sant, Batavia naar Rotterdam. Goenloer 22 April je Belawan, Rotter dam naar Batavia Jtoomvaartlijnen op Noord- Amerika. Boschdijk, 18 April te New-York v. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 19 April v. New- Nork u Rotterdam. Volendam, 20 April v.m. te Tampico, Rotterdam n. New Orleans. Maasdam 21 April le New Orleans v. Rotterdam. Rotterdam, p. 22 April v m Cape Race, Rotterdam naar New-York. Blomniersdijk ,21 April v.m. 8 u 4 m. 110 mijl Zuid van Valentia, Rotterdam n. New-York. Rijndam 21 April v.m. te Corunna, Rotterdam naar New-Orleans. Veendam 22 April n.m. te Rotterdam van New-York. ZONDER GRAAT. LËIJNSE GRAVENSTRAAT HOEK MARKT. (Ingez. Med.) BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Mid- delburg brengen ter openbare kennis, 1 dat is ingekomen een schrijven van f LEVIN A PETRONELLA SIMONETTA GRAVESTEIN, weduwe van PIETER JO HANNES VAN HOLTHUYSEN, wonen de te Middelburg, houdende verzoek haar vergunning te willen verleenen voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse en elders, voor de localiteit van perceel K nr. 233, aan de Langeviele, ter oppervlakte van 17.09 M.2, een en ander op grond van het be paalde in artikel 55 der Drankwet. Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verleenen der ver gunning schriftelijk bij hun college wor den ingediend. Middelburg, den 18 April 1924. Burg. en Weth. voornoemd. J. ONDERDIJK, la. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. LiATSTE BERICHTEN. Salarissen spoorwegperso neel. In de gisteren gehouden conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf erkende personeelsorganisaties zijn zeer uitvoerige besprekingen gevoerd over de op initiatief van den B.A.N.S. door de organisaties voorgestelde wijzi gingen in de concept-overeenkomst inza ke de loonsverlaging. De directie kwam aan een aantal wenschen, speciaal door den B.A.N.S. naar voren gebracht, tege moet. Bij de bespreking van de positie der klerken deelde de directie o a. mede. dat het overcompleet in het kader kler ken en commiezen zoo groot is, dat het nog wel geruimen tijd zal duren alvorens na de op wachtgeld gestelden weder klerken benoemd worden. De directie had er geen bezwaar tegen, dat de organisaties voor eventueele la tere loonsverlagingen in verband met art. 36 him recht tot procedeeren handhaaf den. Zij verklaarde zich bereid mede te werken aan de instelling van een perso- neelraad, waarvan de leden volgens een nader in overleg met de organisaties te bepalen regeling zullen worden benoemd. L uxe-tele gram men. De Belgische post- en telegraafad- minislralie gaat „luxe-telegrammen" invoe renzij hoopt dat het publiek er druk ge- bruixk van zal maken voor de aankondi ging van huwelijken, geboorten, het zen den van gelukwenschen of betuigingen van rouwbeklag Deze telegrammen zul len op mooi papier worden gedrukt, maar er zal een aanvullend tarief van worden geheven ten bate van filantropische in stellingen. Indische Stoomvaartlijnen. Van Rensselaer. 18 April te Barbados Amsterdam, vertrok 11. Tridad. Tabanan, 21 April v. Suez. Rotterdam Batavia Riouw, 20 April v. Port Said, Batavia n. Amsterdam. Stentor, p. 20 April Sagres, Batavia Amsterdam. Samarinda, p April Kaap del Armi, Batavia n. Rotterdam. Prinses Juliana, p. 18 April Perim, Amsterdam n. Batavia. Kawi, 20 April le Rotterdam v. Bata via. Venezuela, 16 April v. Barbados n Plymouth én Amsterdam. Rondo, 16 April v. Colombo, Batavia p. Amsterdam. Kedoe, 18 April v. Port Said, Batavia 11. Rotterdam. .Tan Pletersz. Cocn, 17 April v. Colom bo, Batavia n. Amsterdam. Crijnssen, 21 'April v.m. 7 u. 21 m. 195 mijl Zuid van Valentia, Amsterdam naar West-Indie. Kambangan 21 April van Djeddah, Ja va naar Amsterdam. Tjerimai. p 22 April Suez, Java naar Rotterdam. Slamat 22 April van Southampton, Rot terdam naar Batavia Rembrandt 22 April te Genua, Amster dam naai- Batavia. Prins «Frederik Hendrik, 21 April te Paramaribo van Amsterdam. Tambora 21 April van Sabang, Bata via n. Rotterdam. Ternate p 22 April Suez, Rotterdam naar Java. Koningin der Nederlanden 21 April van Algiers, Batavia n. Amsterdam. Soerakarta 22 April te Marseille, Bata EERSTE KAMER. Na bestrijding door den heer van Kol, die staatsexploitatie bepleitte en van het ontwerp roofbouw duchtte, waartegen volgens den heer Klingenberg en minis ter de Graaf door art. 15 der concessie voorwaarden kan worden gewacht, heeft de Eerste Kamer heden met 26 legen 8 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot oprichting der N.V. Gemengde Billiton Maatschappij. In de middagvergadering wordt aange vangen met de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting. De heer v. E m b d e n bepleit een re duceering der weermacht tot een na tionaal politieleger waardoor een be sparing van 60 millioen kan worden be reikt. Hij ontkent dat onze defensimacht preventief zou werken. HET KOLONIAAL ONDERWIJS- CONGRES. Te 's-Gravenhage is heden aangevan gen het tweedaagsch Derde Koloniaal Onderwijs Congres in tegenwoordigheid van den beschermheer Prins Hendrik De Congresvoorzitter, Prof. Iiuenen uit Amsterdam, betuigde zijn erkentelijkheid jegens den Prins wiens medewerking het Congres stempelt tot een algemeen Ne derlandsche zaak en dankte vervolgens de ministers de Graaff, Ruijs de Beeren- brouck en de Visser, die het eerevoor- zitterschap van het Congres hebben aan vaard. Nadat de voorzitter liet doel van het Congres had geschetst voldeed de Prins aan de uitnoodiging hel Congres geopend le verklaren. De Congresleiding zond hulde-tele- graminen aan de Koningin en de Koningin Moeder; vervolgens vingen de cougreswerkzaamheden aan. Inmiddels had de Prins de vergadering verlaten. HET INTERCOMMUNALF TELEFOON WEZEN. Van 28 April tot 4 Mei vindt te Parijs Parijs een internationale conferentie plaats over de regeling van het Euro- peesche intercommunale telefoonwezen. Duilschland zal vertegenwoordigd zijn. STAATSLOTERIJ. Heden vielen op onderstaand* Dim mers de volgende prijzen (Onder voorbehoud), f 5000: 31828 f 1500 13166 14571 f 1000 2913 12604 20939 22136 f 400 3225 5890 19319 f 200 8603 13899 f 100 782 5511 6112 6253 8518 £488 11784 14799 BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 23 April. 3 uur. Veel lust om zaken te doen bestond nief, maar toch waren oliewaarden b.r. er heden op de effectenbeurs nog wel aanmerkelijk beter gedisponeerd. Koninklijken kwamen meerdere pro centen hooger te liggen. Geconsolideerden slegen thans weer eens boven 200 Suikeraandeelen waren eveneens veel vaster, en bewogen zich meercndeels om streeks de vorige slotprijzen. Tabakken waren weinig veranderd, doch nog eepder iets gevraagd, vooral voor de Sumalrasoorten De scheepvaartmarkt was stil waarbjj de stemming niet bijster behagelijk was terwijl de dividendpolitiek der groote recdcrijen een groote rol speelt hierin. In Rubberfondsen ging maar weinig om en de koersen verschilden maar weinig met die van gisteren. Op de Yankeemarkt ontwikkelde zich eenigen handel in Common Lebas, die wat hooger werden afgedaan. Prolongatie 51/4. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 23 April 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.83% (11.78%) Berlijn 0 62 (0.6lx/3) Parijs 18 05 17,55 Brussel 15.42»/s (14.95) Zwitserland 47.55 (47.50) Weenen (K37% (0.37%) Kopenhagen 41.90 (44.90; Chrisliania 37.10 (37.20, Stockholm 70 65 (70.65) New York 2.69 (2.68%) ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL. BERLIJN, 23 April V.D. Te Bellin zona aan den St. Gottliard=spoorweg zijn in den afgeloopen naéht de express- treinen uit Milaan en Zürich, op elkaar geloopen. Men telt lot dusver reeds 15 dooden, de schade is buitengewoon groot Twee personenwagons verbrandden. Volgens berichten uit Berlijn is bij het spoorwegongeval op den St. Got- tbardspoorweg nabij Bellinzona de voor Berlijn bestemde D-wagen geheel in vlammen opgegaan. Volgens een bericht is het aantal dooden nog niet vastgesteld. DE COMMISSIE VAN HERSTEL EN DE SCHADEVERGOEDING. PARIJS, 23 April V.D. Naar de „Matin" meldt zal de commissie van Herstel Vrijdag bijeenkomen en dan alge meene besprekingen houden over het schadevergoedingsvraagstuk. De „Petit Parisien" vermoedt even wel dat de commissie van Herstel niet vóór Dinsdag a.s. bijeen zal komen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De auto van den heer Th. M uit 's-Hertogenbosch is Vrijdagmiddag le Helvoirt door een anderen auto aange reden en totaal vernield. Enkele inzit tenden in de beide auto's werden ernstig gewond. Te Vught is aangehouden F. G. uit Heerlen verdacht van verduistering al daar. Hij werd in 't bezit gevonden !van '11 revolver met scherpe patronen en zeide hel voornemen gehad te hebben zijn vroeger meisje, die te Vught dient en de verkeering had uitgemaakt, dood te schieten en daarna zelfmoord te plegen. De politie te Nieuw-Helvoet heeft le Hellevoetsluis aangehouden en voor den officier van justitie te Rotterdam geleid de te Hellevoetsluis wonende schilder A. J., verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen, gepleegd met een achtjarig meisje. Te Kerkdriel is de 40-jarige vrouw van den landbouwer v. d. L. Zaterdag over een vloermat gevallen met het ge volg dat zij daags daarna aan de gevol gen is overleden. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur reed de auto van de Kon. Ned. Papier fabriek van den Maasmolendijk bij Maas tricht in de Maas. Gelukkig kon de chauf feur door toegeschoten hulp worden ge red. De auto ligt geheel onder water. De man, die Maandagavond flaat door een tramwagen van lijn 10 op den hoek van Prinsegracht te Den Haag werd overreden en op slag dood was, is ge bleken te zijn de 51-jarige G. S. Zijn dochter kwam Dinsdagmorgen aan het bureau mededeeling doen van het feit, dal haar vader dien nacht niet thuis gekomen wassen toen pas kwam zij tot de droevige ontdekking dat haar vader dit doodelijk ongeval had getroffen. S. was zeer bijziende en heeft dus vermoe delijk de tram niet zien naderen. Hij was even uitgegaan om een boodschap te doen. Maandagmiddag is op de Bree- straat te Leiden een 11-jarig meisje J. L., dat op een autobus was geklommen bij hel afspringen door een er vlak ach ter rijdende autobus overreden. Ze is kort daarna overleden. - Dinsdagavond brak op den Kromme- nieschen Weg de vooras van een wagen dei- N.V. Autobusmaatschappij Zaanland te Zaandam, welke den dienst onderhoudt tusschen Wormcrveer en Zaandam, met het gevolg dal hel voertuig kantelde, waarin 15 personen «zalen. Twee werden licht gewond, terwijl een passagier met gekneusde ribben naar het ziekenhuis te Wormerveer werd vervoerd. In perceel Zeedijk 23 twee hoog te Amsterdam is iemand beroofd van 25Va- millioen Oostenrijksche kronen en f 45. In verband hiermede is een 32-jarige vrouw gearresteerd. Toen Zondagmiddag de achtjarige A. van W. te Amsterdam op de Flands- gracht wilde oversteken, werd zij door een auto gegrepen In hoogst erustigeu toestand werd zij per autobrandcard naar een der gasthuizen vervoerd, waar zij kort daarop Is overleden, (Tel.) Zondagavond is lussehen Delden en Goor een auto uit Enschede, waarin tien jongelui zaten legen een boom ge reden Een der inzittenden brak een been, een tweede beide beenén, een derde werd de borstkas ingedrukt De toestand van de beide laalslbedoelden is ernstig. Zondag is hel twee-jarig zoontje van S. te Groningen in een apenootje gestikt. HET DRAMA TE BAARN. De medici, die te Utrecht de sectie op het lijk hebben verricht, hebben, vol gens dc Tel. ,liet vermoeden uitgespro ken, dal Richter, toen men zijn lijk vond, niet langer dan 3 maal 21 uur dood was. Op het lijk is een ineengeknoopte zakdoek gevonden, die f 32 bevatte AUTOBUSONGELUK. Men meldt aan de Maasb. uit Eind hoven d.d. 21 April Maandagavond reed een aulobus ten gevolge van een defect aan de stuurin richting in de Vaart. De wagen sloeg om. Alle inzittenden, circa 20 personen, vie len op en door elkaar. Met moeite wer den allen gered. Een gehuwde vrouw uit Woensel, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij na aan komst overleed. Voorts werd een 12-tal personen, onder wie eenige kinderen, licht gewond, tervjijl verschillenden armfracturen bekwamen. De chauffeur werd licht geblesseerd aan de handen. De motor werd totaal vernield. De chauffeur is gearresteerd onder verdenking van het veroorzaken van dood door schuld. AFLOOP AANBESTEDINGEN. - Hedenmorgen werd door den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat alhier aanbesteed het maken van acht ijzeren rioolafslnitingen voor de der de schutsluis te Wemeldinge, behoo- rende tol de werken voor den bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Beveland, te Hansweerl en Wemel- dinge. Raming f 11.200. Inschrijvers warenUtrechtsche Stoom- grofsmederij, firma P. H. Hofman le Utrecht f13312; J. v. d. Tak, Papen- drecht, f 11.875; firma Penn en Bauduin, Dordrecht, f 11.600; N.V. Noord-Neder landsche Machinefabriek Winschoten, f 10.800; N.V. Rotterdamsche Machine fabriek Braai, Rotterdam, f 10.790; N.V. Kloos en Zonen's werkplaatsen, Kinder dijk, f 10781; L. Kuipers, Nieuw- en 6t. Joosland, f 10.225 en N.V. Machinefa briek ,,De HoIIandsche IJssel" v.h. de Jongh en Co. te Oudewater, f 9930. Eén biljet was van onwaarde. De raming was f 11.200. Voor hel gewoon jaarlijksch onder houd van de polders Onrust, Jacoba en Anna Friso is op 19 dezer ingeschreven door J. J. Jansen te Middelburg f 8500; A. v. Hee te Kamperland f8174; J. Ros kam te Sliedrecht f 8035 en A. Verburg te Colijnsplaat f 8025. De raming was f 8202.58. LEGER EN VLOOT. Hr. Ms. onderzeeboot K IX, onder be vel van den luit. ter zee 1ste kl. P. W. Coster is op haar uitreis naar Neder - landsch-Indië 18 dezer le Aden aangeko men en heeft zij den volgenden dag de reis voortgezet. De luitenant ter zee le kl J. T. Furstner en de luits ter zee 2e kl. T. Vos en J. J. Stuivesant Meijer, van het wacht schip te Willemsoord en de officier van gezondheid D. J. Bruining worden 30 April le Vlissingen geplaatst ten einde tegenwoordig te zijn bij de proef tochten van den kruiser „Java". Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den off. van den marine stoomvaartdienst der 2e kl. O. Stadhou ders. en den luit. ter zee 2e kl. W. Harm- SPORT. - De Britsche vliegenier Maclaren is van Bagdad le Bushire aan de Perzische Golf aangekomen. Deze afstand is 360 mijl. Uil Bagdad wordt geseind, dat de Britsche vliegeniers die een vlucht om dc wereld beproeven, na een tocht van 7 uur over de woestijn te Bagdad zijn aangekomen. Zij hebben een afstand van bijna 600 mijl zonder te landen afgelegd. Het Nederlandseh elftal tegen België. De Nederlandsche Elftal-Commissie heeft Maandag na afloop van den wed strijd Nederland —Duitschland het navol gend Nederlandsch Elftal gekozen, dat a.s. Zondag tegen België in Antwerpen zal spelen; v d. Meulen. Denis (aan voerder), Telzner. Lefèvre, Van linge. Krom. Snouck Hurgronje, Groosjohan,

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2