Os enzlohibara fesii Paasch Maandag en Dinsdag FEUILLETON, KEES HELDER No. 94 Zaterdag 19 April 1924 167' Jaargang WDDELBURGSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. MAANDAG A.S. (TWEEDEN PA VSC1I- DAG) VERSCHIJNT DE iUIMMËLBlTRG» SCHE COURANT NIET. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en roor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- iingen f 2.30j weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeeiin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels £2,10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINHEÜLA^D DE DEFENSIE-POLITIEK VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Mr. II. O. Dresselhuys, leider van den Vrijheidsbond, heeft Donderdagavond in een vergadering van de afdeeling Den Haag van den Vrijheidsbond, waar ook andere belangstellenden aanwezig wa ren, het onderwerp ingeleid De Defen siepolitiek. (Houding van den Vrijheids bond inzake oorlogs- en marinebegroo- ting). Eerst besprak hij den Volkenbond en de ontwapeningsvoorstellen. De spreker erkende dat hel algemeen garantie-ver drag van lord Robert Cecil gebrekkig was. Maar de grondslag was juist. En Ne derland heeft het plan niet geamendeerd, maar dood-gekriliseerd. Hoe kan men dan de ontwapening wenschen, wanneer men de algemeene ontwapening, die door den Volkenbond is te bereiken, verwerpt? vraagt spreker, tot de militaire paragraaf komende. De sociaal-democraten hebben nu aan f 20 millioen genoeg; de vrijzinnig-democraten willen alleen de grens maskeeren. Spr. meent dat de defensie moet worden vastgekoppeld aan de vredesgedachte van den Volkenbond, zooals ook het program van den Vrijheidsbond dat omschrijft. Ons vredesleger en onze vredesvloot zul len de rechtsgemeenschap moeten hand haven en zoodra de Volkenbond zijn doet zal hebben bereikt, zullen zij moeten optreden als wereldpolilie. Speciaal in het eerste geval zal elke ,cent voor ons leger uitnemend moeten worden bested. Thans is ons leger- voor zijn taak niet geschikt; het verdedigingssysteem met de waterlinie en Amsterdam als laatste punt, deugt evenmin. Maar ons leger moet zijn een neutraliteitsleger, passie! en actief. Wanneer geen der strijdende partijen toe gang krijgt tot ons land, is ns doel be reikt. Daarvoor is uoodig ecu beweeglijk leger, een veldleger, dal op den duur den strijd niet zou kunnen volhouden en dat dan ook zou moeten opgeven, wanneer alle verderen tegenstand nut teloos is. Dat neutraliteitsleger moet vol gens het Vrijheidsbondprogram goed zijn en men moet het kunnen betalen De vraag, hoeveel moet de defensie kosten j is subjectief. Wat wij thans uitgeven, is het maximum; f60 millioen dus. Men zal zooveel daar beneden moeten blijven, dat men voldoende overhoudt om een goed leger instituut te houden. Het moet goed zijn, d i harmonisch uitgerust. Aan de uitrusting ontbreekt veel; de artil lerie staat op een heel laag peil. Minis ter Pop had het eerste practische plan tot verbetering; minister Van Dijk heeft de plannen voor een deel uitgevoerd, hij heeft de Kamer gesmeekt toch in de eerste plaats te zorgen voor een goede artilleristische uitrusting. Min. v. Dijk had zich in het begin geliefd gemaakt bij alle militaire het leger zou groot zijn, het zou intensief worden geoefend in oefenkampen en een goede artillerie zou uit een fonds worden bekostigd; ondanks die verbeteringen zou spr. zorgen voor bezuiniging. Dat was de kwadratuur van den cirkel. Vandaar de waarschuwingen van den Vrijheidsbond, vandaar het voor stel om de sterkte van de infanterie met 1/4 te verminderen, waardoor de artillerie maar f 53 millioen zou eischeu in plaats van f 406 millioep en waardoor er geld zou vrijkomen voor andere zaken. De minister luisterde echter niet, en nu zit het leger in het moeras. Het „uiterste minimum" voor de uitrusting is gedaald van f 106 millioen tot f 60 millioen, waar uit mag worden geconcludeerd, dal die uitrusting totaal onvoldoende zal blijken Met dat standpunt kon de Vrijheidsbond niet meegaan. Bovendien de oefening is totaal on voldoende; van de oefenkampen is niets gekomen; voor oefening van het reserve- kader is geen geld. Daardoor ontneemt de minister aan het leger het verlrou-; wen en aan het kader alle uitzicht op een toekomst. Het afvlociingssysteem deugt niet; waarom aanvaardde men niet de afvloeiing met reserveplicht, waardoor voldoende reservekader zou kunnen wor den gevormd. Nu de miuiste-r opnieuw heeft geweigerd het leger in te perken en er dus een schijnleger overblijft, meende de Vrijheidsbondfraclie tegen de begrooting van oorlog te moeten stem men. Spr. behandelt daarna kort de marine. Een stelsel is daar echter nqg niet Mi nister Rambonnet koos het kleine ma terieel; twee lichte kruisers en torpe dobooten en -jagers zouden worden ge bouwd; meer stelsel was er niet. Minister Pop kondigde een vloot-,.plan" aan; do Vlootcommissie kwam met de gelukkig verworpen Vlootwet. Zij zou ons in 12 jaar f 800 millioen hebben gekost en een weinig bruikbare vloot hebben gebracht. Ook onze vloot zal een neutraHteils- instrument voor Indié moeten zijn, zij zal zich snel moeten kunnen bewegen en niet zich moeten beperken lot Java. Geen vloot die thuis blijft dus. De hoofd macht uit de Vlootwet was onbruikbaar voor snel bewegen en een enorm ter rein verdedigen. Nu de Vlootwet was verworpen, nam de Vrijheidsbond het standpunt in, dat het oude materiaal door nieuw moest worden vervangen; slijtage moest worden bestreden, alvorens definitieve plannen aan de Kamer zouden worden voorge legd. De nieuwbouw, ten bedrage van f 16 millioen, over drie jaar, half door Nederland, half door Indië te betalen, werd dus toegestaan. De onderzeeboot- mijnlegger, die buiten elk systeem viel, kou er echter niet mee door, en een amendement van de Vrijheidsbondfractie wcrd*door de Kamer aangenomen, waar door f 5i/2 millioen werd bezuinigd Spr. concludeerde, dat noch de rech terzijde, noch de regeering, noch de rest van de linkerzijde, een plan voor de defensie heeft, dat de toets der logica kan doorslaan Spr. concludeerde ver der, dat de Vrijheidsbondfractie zich ten aanzien van de defensiepolitiek heeft ge houden aan de richtlijnen van liet pro gram. IN EN OJI DE HOOFDSTAD. LXX1V. Verdreven van huis. Wal 'n geschrijf is dAt geweest! I11 de redactiekolommen van de Amsterdam- j sche bladen hoofdartikelen, en artikelen in de kunstrubrieken over de groote kwestie, welke alien, die belang stelden in het tooneel der hoofdstad, bezig hield aan wien de gemeenteraad volgens het nieuwe contract men noemt het met wal deftiger benaming „cahier des char-1 ges" voor de eerstvolgende jaren het bespelen van den Stadsschouwburg, al thans in hoofdzaak, zou toevertrouwd worden En daarnevens deed deze han gende kwestie tal van menschen naar de pen grijpen om in aan de bladen „inge zonden stukken" er het hunne van te zeggen. Men herinnert zich waar het om ging de Koninklijke Vcreeniging „Het \edcr- landsch Tooneel", die onder de directie van Willem Rooyaards gedurende de laat ste jaren als vaste bespeelster van den schouwburg op het Leidsche Plein was opgetreden, onder de voortreffelijke lei ding van dezen door geheel het land er kend bekwamen tooneelspeler en too- neelspeler en tooneelspel-beoordeelaar, dreigde bij een nieuwe verpachting van den schouwburg te zullen uitvallen. Want Dr. Royaardshad aan 't Dagelijkscli Be stuur der gemeente doen weten, dat hij iiiiet verder zou kunuen solliciteeren naar een vaste bespeling, omdat hij geen mo gelijkheid z ag onder de voorwaarden van het „cahier", waarbij hem een gemeen te-subsidie van f 70.000 zou zijn gewaar borgd, mede te dingen om zuiks te kunnen doen meende hij 'n subsidie van f 100 000 te moeten eisclien. Toen was het lieve leven aan den gang De artikelen en ingezonden stukkeu kwamen los J vooral toen bekend was geworden ,dal het gezelschap van den heer Ver kade uit Den Haag in samen werking niet het gezelschap „Comoedia' onder den heer Verbeek, dat het „Cen traal Theatre", gevestigd in het vroegere Panopticumgebouw in de Amstel straat, bespeelt en de vereeniging „Het Scliouw- tooncelonder directie der heeren .Muscli en v d. Horst, wèl hadden inge schreven en dus daarmede verklaard hadden hel met een subsidie van f 70.000 te kunnen wagen. In de mééste dier artikelen werd be toogd, dat zonder eenige miskenning van al hetgeen de beide naar de be speling van den Stadsschouwburg din gende gezelschappen hadden gedaan aan Dr Royaards en aan niemand an ders de Stadsschouwburg zou moeten worden gegunddat de Raad daarvoor desnoods over die extra f 30 000 zou moeten heenstappen en dus aan Dr Royaards moest worden te kennen ge geven, „dat hij maar moest sollicitee ren en dat hel dan wel in orde zou ko men." Zulks volgens al die schrijvers, op grond van de uitmuntende, hoogstaande kunslprestaties, die genoemde tooneel- directeur in den hoofdschouwburg der hoofdstad had getoond. En hoe meer de dag naderde, dat de Raad zou moeten beslissen, des te meer nam de span ning in Amsterdam toe, want werkelijk „spanning" heeft er bestaan men kon werkelijk nergens komen, waar over de „dingen van den dag" werd gesproken, of men hoorde de vraag „hoe zal het met Dr Royaards gaan", en men kreeg Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van "W. E. P. (Nadruk verboden). 54). „Ik geloof, dal wij elkaar 's morgeus zoo nn en dan al gezien hebben", zei de man, „hoewel 11 vroeger op is dan ik, dat heb ik wel gemerkt. Maar wanneeer men invalide is „U is dus een van dr. Radcoinbe's patiënten vroeg Desmond. ..Dat ben ik", antwoordde de ander, „een groot man. die dokter, zeg ik u. Ik twijfel of er in liet heele land zijns ge lijke te vinden is op het punt van diag nose". „Hij woont hier zeker al eenige ja ren?" vroeg Desmond. „O ja!" was het antwoord, „hij is een ran de oudste en meest geziene inwoners van Kensington, geloof iki" „Ik beu verlangend een paar kennis sen van mij uit te vinden, die hier ergens in de buurt moeten wonen", zei Des- mond, dadelijk de gelegenheid aangrij pend. ..ik vraag mij af of uw dokter mij daarin niisschien^ou kunnen helpen. „De naambegon Desmond, maar de ander viel hem in de rede. „Alstublieft. bezwaart u mijn ge- heugen niet met namen", protesteerde (hij, ,I!c ben hier om volkomen rust te I hebben, daar ik mij overwerkt heb, en 1 een van de verschijnselen van mijn ziek te is, dal mijn geheugen 111e in den steek laat Maar zie eens hier, waarom komt 11 niet over de muur en gaal met mij mee naar binnen? Dr. Radcomlic is thuis en zal u met alle genoegen hel pen ,daar ben ik zeker van, zooveel in j zijn vermogen is" 1 Desmond aarzelde, j „Ja maar", zei hij, „het lijkt wel wat I heel weinig vormelijk. Misschien zou de dokter bezwaar maken. „Bezwaar maken?" zei de man, „tut tut, heelemaal niet Kom, ik zal u een handje helpen!" Hij stak een groote, witte hand uil j Desmond wilde die juist grijpeu, toen hij aan den derden vinger een ring zag schitteren ,een gouden slang met es- merald oogen, den ring, dien mevrouw j Malplaquet aan Bellward gegeven had Ilij wilde dadelijk terugtrekken, maar de man was hem le vlug af Het terrein was sterk hellend en hel raam van het tuin- Fotograaf Langedelft I 34 Onze bekroningen bewijzen afdoende dat ons Poptretwepk. en VeP- gpootingen op elk gebied de vergelijking met het beste kunnen doorstaan n ATELIER GEOPEND tot 5 uur nam. Zie Etalage Billijke Prijzen. (Ingez. Med.) huis was op gelijke hoogte mei Des mond's hoofd. De beide handen van'den man schoten gelijktijdig naar voren. De eene omklemde met ijzeren greep Des mond's pols, terwijl de andere zijn keel dichlschroefde. zoodat hij nauwelijks adem kon halen cn geen tijd liad om tc schreeuwen. Terwijl Bellward hem beetpakte werd een andere arm uit liet raam gestoken Desmond voelde zich hij I zijn kraag opnemen en werd met een I verbazingwekkende kracht over den I muur getild. j Door den druk op zijn keel voelde hij zich niet in staal zijn hersens bij elkaar te houden en hij worstelde maar zwakjes 0111 los le komen Maar toen de krachtige I hand Desmond met een zwaren plof op hel gras aan den anderen kant van den muur liet vallen, liet Bellward's greep één seconde los en in dat ondeelbaar oogenblik deed Desmond een wanho pige poging voor zijn vrijheid. Hij liet zich neerkomen 111 een hurkende hou ding cn toen hij voelde dat Bellward's. greep een oogenblik verslapte, door den ruk van zijn val, school Desmond plot seling overeind en gal zijn aanrander een hevigen stoot mei liet hoofd tegen diens kin. Bellwai'd viel met een smak achter over op den houten vloer van het luin- huis. Desmond stond in een smal laantje nog geen drie voel breed, dat lussche» den muur en het tuinhuis liep, want het huisje was op een kleinen heuvel van graszoden gebouwd, niet direct legen den muur zooals gewoonlijk gedaan wordt In deze nauwe ruimte stond Desmond een seconde besluiteloos Langer was liet niet, want dadelijk nadat Bellward ach terover was gesmakt, hoorde Desmond een lichten voetstap binnen in het tuin huisje. De meest voor de hand liggende manier om te ontkomen was over den muur le klauteren en zich dan dank baar le verheugen, dat hij aan zulk een hevigen aanval was ontsnapt. Maar hij overlegde dal wanneer Bellward hier was, de anderen natuurlijk niet ver al' zouden zijn In het oogenblik waarop hij die zachten voetslap op den vloer hoor de, besloot Desmond dat liij den tuin niet verlaten zou eer hij zekerheid had of Barbara Mack way te daar was of niet Hij dacht aan den arm, die naast Bell ward uit liet raam was gestoken en die hem zonder moeite van den grond gelicht had. Hij kende maar één man, die in staat was zulk een merkwaardige, spieringspan- niug te volbrengen, want Desmond woog niets minder dan 170 pond. Die nian was Maurice Strangwise. Zoodra het gekraak van den planken vloer binnen ophield, ging Desmond wat "Ttoapé yr Ifr denScnUaer Wf Huiseigenaren. Laat Uw hout,u Bjjjp Uw j houtwerk niet verrotten, Uw ijzer niet verroesten. S f Verft het tijdig. v.v.v. f. (Ingez. Med.) in verband met die vraag dan natuurlijk allerlei beschouwingen op den koop toe, die al dan niet voor Royaards pleitten Tot de vorige week de beslissing is ge vallen en de Raad met groote meerder heid van stemmen 37 tegen 5 be sloten lieeft met Verkade -„Comoedia" een overeenkomst aan le gaan tot be speling van den Stadsschouwburg; dat was u reeds bekend, maar mag voor mij geen aanleiding zijn hier iu verband met dit belangrijke besluit nog een en ander neer te schrijven. Want belangrijk is het geen gebeurd is, omdat met genoemd besluit een eigenaardige bladzijde ge schiedenis is toegevoegd aan die van den gemeente-schouwburg der hoofdstad Doch eerst nog een en ander naar aanleiding van het gevallen votum als zoodanig in verband met het uitvallen van Dr. Royaards. Ik geloof, dal bijal dien een referendum in deze zaak had mogen beslissen, 'dit zich alsnog zou ver klaard hebben voor Dr. Royaards en de Kon. Ver. ,,IIet Nederlandsch Tooneel en dit gezegd zou hebben „Bezuinigen best, maar laten wc hem uit de stads kas die f 30 000 extra maar geven, om hem en de Vereenigiug te houden waar ze zijn" Men krijgt, als men de debatten over tic zaak door den Raad gevoerd leesl, den indruk 'lal de meerderheid ook het liefst Dr. Royaards zou hebben gehouden, maar terecht niet tegen de beide sollicitanten kon opkomen, nu eerst genoemde heelemaal niet medegedongen had. Daar is, trots alles wal wij over de zaak gelezen en gehoord hebben, toch nog veel geheimzinnigs in In de eerste plaats vraagt de buitenstaander zich af \v3itrom solliciteerde Dr Royaards niet? Wanneer hij zulks gedaan had en naar buiten genoeg had doen blijken, dal hij er met f 70.000 niet zou kunnen komenj er zou zeker wel een Raadslid of een combinatie van Raadsleden geweest zijn, die bij amendement f 30.000 meer had voorgesteld cn de kans dal dit zou zijn aangenomen .zou groot zijn .geweest Een andere vraag is waarom zoove- len, die Royaards, en hém alleen, in den Stadsschouwburg wensclitcn .niet dade lijk, zoodra zij hadden vernomen dat hij f 100.000 noodig achtte, alles gedaan heb ben om die onbreckeiide f 30 000 bijeen te krijgen Pogingen daarvoor zijn gedaan zulks bleek iu den Baad, toen hel lid mej Mr Katz mededeelde dat een con sortium voor de eerstvolgende, drie jaren reeds f 20 000 per jaar bijeen had maar toen was hel te laat en het ge noemde Raadslid zag haar voorstel be handeling der zaak een paar weken uit le stellen, verworpen natuurlijk, want Dr Royaards had niet gesolliciteerd en had de Raad haai" gevolgd, liij zou daar mede de beide andere looneel-direc- lies, die dongen naar den Stadsschouw burg, behandeld hebben op een wijze, een hoog bestuurs college onwaar dig Even onwaardig zou hij om dezelfde naar links, den buitenmuur van hel tuin huisje volgend. Op de zachte groene zoden maakten zijn voetstappen geen ge luid. Nu kwam hij aan oen raam in liet tuinhuisje, aan den tegenovergcsleldeu kant van dat, waardoor Bellward hein had vastgeklampt. Ilij keek voorzichtig door het raam, ervoor zorg dragend, dat hij niet verder dan zijn oogen boven liet kozijn uitkwam. En hij zag even liet ge zicht van Maurice Strangwise, die met gefronste wenkbrauwen wijd opengesper de neusgaten liet toonbeeld van bitteren, venijnigen haat door het raam stond le gluren Strangwise keek over den muur in den tuin van mevr. Viljolln-Sniythe. Hoe was hét mogelijk, vroeg Desmond zich af, dat Strangwise kond enken, dat hij. Desmoud, over den muur geklauterd zou zijn? Strangwise bewoog zich niet en stond met den rug naar Desmond ge keerd, maar steeds naar den anderen tuin te staren. De tuin waarin bet koepeltje stond was rechthoekig van vorm en meer dan tweemaal zoo breed als lang. Het koe peltje was niet meer dan veertig meter van den achteringang van het huis ver wijderd. Desmond overwoog de moge lijkheid of hij dwars over die veertig meter heen zou kunnen springen voordat Strangwise .zich weer had omgedraaid, de graszoden zouden het geluid van

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1