(Ingez. Med.) RECHTZAKEN. In hooger beroep heefl Dinsdag liet gerechtshof te 's-ÏIertogenbosch den spoorwegambtenaar F. E. te Roermond, die verdacht werd van liet stelen van 20 wagens kolen ten nadeele van de Nederl Staatsspoorwegen, welke hij in kwaliteit van depothouder bij de Maat schappij aan particulieren verkocht en het geld verbruikte ten eigen nutte, van rechtsvervolging ontslagen en zijn on middellijke invrijheidsstelliug gelast. De rechtbank te Roermond had E. tot ljaar en 2 maanden gevangenisstraf veroor deeld. - In de zaak tegen den chauffeur A. J. S. in Den llaag, beschuldigd van het zoodanig rijden met zijn auto, dat daar door op den Lcidschcstraatweg een aan rijding werd veroorzaakt met een fiets rijder, tengevolge waarvan deze geduren de geruimen lijd zijn beroepsbezigheden niet kon verrichten, werd vandaag nog een getuige gehoord. Deze verklaarde, dat bekl voortdurend links had gehou den Het O. M. persisteerde bij zijn reeds eerder genomen requisitoir, strekkende tot veroordeeling van bekl. tot 1 maand hechtenis en ontzegging van de bevoegd heid gedurende 2 jaar. een motorrijtuig te besturen. De rechtbank te Leeuwarden heeft F. G., veehouder te Ileeg, wegens mein eed veroordeeld tot 8 maauden ge vangenisstraf; geéischl was één jaar. G. had tc Irnsum, zooals wij reedrf vroeger meldden, zijn paard Al ie onder den naam Nellie laten meedingen in een harddraverij voor paarden, die nog geen prijs gewonnen hadden, en bij een civiele procedure daarover onder eede ver klaard, dat Nellie geloopen had. Vóór het uitspreken van het vonnis legde beklaagde gisteren een bekentenis af. De moordaanslag te Valken s- w a ar d. Voor het Gerechtshof te Arnhem is gisteren behandeld de geruchtmakende zaak tegen de 38-jarige mevr. de Smet uit Eindhoven. Zooals men zich herinne ren zal, eischte de Officier van Justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch 15 jaar gevangenisstraf, doch sprak de rechtbank bekl. vrij. In hooger beroep eischte de advocaat- generaal bij het Gerechtshof te 's Herto genbosch ook 15 jaar, doch het Hof ver oordeelde bekl. tot 1 jaar gevangenis straf. In cassatie werd het arrest van het het gerechtshof door den Hoogen Raad vernietigd en de zaak naar het Hof te Arnhem verwezen De advocaat-generaal bij dit Gerechts hof eischte nu wegens medeplichtigheid pan den moordaanslag vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest. LEGER EN VLOOT. Voor den Indischen dienst is be stemd de heer II. M. van Praag, te Z i e- rikzee, als leeraar bij het O. M. on derwijs. Voor het O.-I. leger zal een nieuw straf-en tuchtrecht worden ingevoerd, dat op dezelfde leest geschoeid zal zijn als dat van de land- en zeemacht. Bij beschikking van den minister van marine is de officier van den Ma rinestoomvaartdienst le kl. J. D. Smit, dienende aan boord van Hr. Ms. „Wacht schip" te V1 i s s i n g e n den 15en April a.s. ter beschikking gesteld als zijn bonzend hoofd hem dat toeliet. Nur-el-Din en Strangwise, beiden waren op jacht naar dal juweel. Nur-el-Din was „dien middag in de meening, dat Strang wise het in bezit had, terwijl Strangwise, toen hij tot de ontdekking kwam, dat hij het kwijt was. erop scheen te doelen, dat Barbara Mackwayle het nu in han den had „Of Strangwisse of Nur-el-Din, mis schien ieder van die twee", zei Desmond, „moet weten, wat er van Miss Maclc- wavte geworden is." En hij legde Francis zijn redepeering uit. Zijn broer knikte. „Dan zal Nur-el-Din het ons vertel len", antwoordde hij op ernstigen toon „Hebben ze haar dan in hechtenis ge nomen''" vroeg Desmond, wien de schrik om het hart sloeg. „Ja", zei Francis kortaf, „maar te laat om te verhinderen, dat er een misdaad gepleegd is. Toen Matthews en de zijnen aankwamen, vonden zij Nur-el-Din op het punt de herberg te verlaten. De herbergier Rass lag dood op den vloer in de gelagkamer met een kogel door het voorhoofd. Dal ziet er mü naar uit Des, alsof Nur-el-Din het juweel weer in bezit had!" „Maar Rass is een landgenoot van haar", wierp Desmond tegen. „Maar hij was ook een lastig getuige van baar onderhandelingen met Strang- VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. iAdisehe stoomvaartlijnen. Djambi 1 April Perim, Rotterdam naar Batavia Prins Frederik Hendrik 3 April van Amsterdam naar Suriname. Prinses Juliana p. 2 April Ouessant, Amsterdam naar Batavia. Patria 2 April van Colombo, Rotterdam naar Batavia Tjerimai, 2 April van Batavia naar Rotterdam. Kawi 3 April te en van Perim, Batavia naar Rotterdam. Ilector, 3 April te Amsterdam van Cu racao. Karimata 1 April v. Oran Java naar Amsterdam. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Nieuw Amsterdam 3 April van Bou logne, Rotterdam naar New-York. Bloinmersdijk. p 3 April Lizard, New- York naar Rotterdam. Volendam 1 April v. Vigo. Rotterdam naar New-Orleans SPORT. 29 Mei en 9 Juni a.s. hoopt de handboogschutterij „St Sebastiaan" te I e r s e k e haar 300-jarig jubileum te vie ren. door het houden van een nationaal concours. Zeer vele medailles w o van H. M de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, bekers en kunstvoorwerpen zijn als prij zen reeds verkregen De vereeniging, die een eigen baan en nog andere eigendommen heeft is de laatste jaren wederom in bloeienden staat. Ruwe en schrale huid van handen en gelaat verzacht en ge neest men hel beste met PHrol. In doo- zen van 30, 60 en 90 ets. By apoth. en drogisten. (Ingez. Med.) BUSTEN L A N D~ DE STRIJD OM DE FR1NK. De „Sandaard" meldt: „De Commissie voor den wisselkoers, welke door de regeering werd ingesteld, heeft thans hare besluiten bekend ge maakt. De commissie was verre van eens gezind en bij het verslag werden dan ook drie nota's van de minderheid gevoegd. De commissie stelt voor: lo Het toezicht op de bedrijfsbelas ting te verscherpen (algemeene goedkeu ring). 2o. De opbrengst van de opcenten te verhoogen door de verplichte invoering van Jli et horderee! (goedgekeurd met 7 tegen I stem en 1 onthouding). 3o. De belasting op het meubilair ge leidelijk te verhoogen (met 5 tegen 3 stemmen). io. De erfenisrechten aanzienlek te verhoogen (algemeene goedkeuring). 5o. De weeldebelastingen te verdubbe len en geleidelijk te verhoogen (alge meen goedgekeurd). 6o. De belasting op de beursoperaties van J/a op 1%- per duizend te brengen (algemeen goedgekeurd). lo. De belasting op spelen en wedden schappen te verdubbelen (algemeen goed gekeurd). 8o. Een belasting van 2 t. h. te heffen op de leeningen op titels (algemeen goedgekeurd). 9o. De forfaitaire belasting op 't meu bilair te verhoogen of af te schaffen (algemeen goedgekeurd). lOo. De belasting op het inkomen te verhoogen voor de ongehuwden en ook voor de kinderlooze gehuwden en de weduwnaars (algemeen goedgekeurd). De commissie spoort nadien de par ticulieren aan hun uitgaven aanmerke wise"„ bracht Francis weer in 't midden. „Wanneer óf Nur-el-Din óf Strangwise de Ster van Polen weer in bezit hebben Des, dan vrees ik het ergste voor Bar bara MackwayteBinnen!" De korporaal stond salueerend in de deur. „Meneer Matthews is aan de telefoon, meneer!" Francis vloog weg, Desmond alleen latend met zijn gedachten, die niet van de prettigste waren. Had hij zich vergist met te denken, dat Nur-el-Din een slacht offer was'? Was hij, alles wel beschouwd, een lichtgeloovige dwaas geweest, die zich beet had laten nemen door liet <-o- mediespelcn van een mooie vrouw? En had hij Barbara Mackwayle opgeofferd aan zijn eigen koppigheid en lichtgelo vigheid? Francis kwam de kamer invliegen. „Des", riep hij, „ze hebben den hoed van Miss Mackwayte op den vloer van de gelagkamer gevonden er zit bloed aan Desmond voelde al het bloed uit zijn gezicht wegvloeien. En het meisje zelf", vroeg hij snel, „is zij er niet?" Francis schudde het hoofd „Verdwenen", antwoordde hij ernstig, „Glad verdwenen". „Desmond", voegde hij er bij, „wij moeten dadelijk naar de Dyke Inn gaan". lijk in te krimpen en wijst erop, dat de schuld van België ruimschoots gedekt is door de rijkdommen van het land. In een nota van de minderheid vraagt een lid dat .de arbeidersklas erin toe stemmen ?ou den arbeidstijd te ver lengen, 3'5/;ans gedurende den huidigen crisistijd. Hij klaagt over de brutale loc passing van de achturenwet, zonder voorbereidende periode en meent levens le mogen zeggen, dat het de arbeiders zijn, die overtollige uitgaven doen. Een ander lid vraagt, dat de over- drachtbelasting zou worden verdubbeld, iook dat gedurende een jaar de nij- veraars, handelaars en arbeiders ccn of fer zouden brengen ten bate van de ge- teisterden. De nijveraars zouden het 9e van hun winst aan den staal afstaan en de arbeiders zouden een uur per dag meer werken Nog een ander lid meent, dat de com missie enkel aan politieke doeleinden lieeft gehoor gegeven, en hij verklaart* zich dan ook niet solidair met de be sluiten. De vraag is nu, of de regeering de wenken van de commissie zal inwilligen." DE RAMP IN ITALIË. Pisitiano, 26 Maart. Gistermorgen begon 't weer te rege nen; eerst fijn, en steeds meer nevels trokken van de bergen naar beneden'! 's middags was er heelemaal niets te zien, noch van 'l stadje noch van de bergen! Eu de regen kletterde onbarm hartig. Den heelen nacht ging 't verder steeds maar door. Dezen winter heeft 't al zooveel geregend, en daar de rotsen hier van „Karstformatie" zijn, in lagen gevormd, die schuin of loodrecht, soms horizontaal op elkander liggen, afgewis seld door druipsteenvormen, komt het hemelwater daar altijd doorheen gedro pen' Wonderlijk! zooveel als dit is. Zelfs al regent liet een poos niet. Verder is er op de rotsen wat leem en maakt men terrassen, half gemetseld, half natuur, die dan bebouwd worden. Dit is een moeizame bewerking. De laag is maar zeer ondiep en de mest etc. wordt er met korven heen gedragen. Als er nu veel regen gevallen is zijn de bergen absoluut volgezogen en vandaar met slecht weer de catastrofe's! Vanmorgen om een uur of acht hoor den we opeens een vreemd soort lang- gerekten donder en met lusschenpoo- fcen telkens weer! Om een uur of 10 liep ik er eens uit om te gaan kijken. De onrust was al merkbaar door de groepjes menschen, die overal slonden le praten en heftige gestes met smee- kende handbeweging maakten. 't Stadje is rondom een „schlucht" ge bouwd en de weg waaraan we wonen gaat op halve hoogte den bocht door en komt dan door trappen-slralen langs het kerkpleintje en nog lager aan het strand. Dat is de winkelbuurt. In de bocht staan twee boerderijen, d'een boven den ander en toen ik daar uit de hoogte op kon kijken zag ik twee geweldige modder-vallen (van waterval kon men in dit geval niet spre ken). Op twee plaatsen waren van heel hoog groote aardverschuivingen naar be neden gekomen, over den grooten ver bindingsweg (Amalfi—Oastellamare), die boven onzen weg ligt en op idrie plaat sen is die weg versperd! Met groote kracht kwam die stroom naar beneden; hoog opspuitende golven hadden van 't land op de boerderij heele stukken meegesleurd boomen, planten, stukken bebouwde landerijen (met rijpe aardappels en bloeiende groote boonen, enz.) Door den motregen was alles grijs en de lucht zoo drukkend zwaar; er hing een bruine damp en alles rook naar omgewoelde aarde; langs den stroom waren de wortels van de boomen absoluut kaal gespoeld, die nog niet ge veld waren stonden met een hulpeloos gebaar er op te wachten. De kracht was zoo enorm, dat de plaats waar het water afgevoerd wordt te smal werd en plot seling door den muur van een huis ging en aan den voorkant op 't pleintje met donderend geraas er uit spoot. HOOFDSTUK XXI. De zwart fluweelenlo que. Over het Morstead Ven brak de dage raad aan met rossigen gloed. De over volle slooten met de kale knotwilgen er langs en de lange watervlakken, die ver spreid tusschen de groene weilanden la gen, weerspiegelden den rooden gloed van den hemel in hun glanzend opper vlak. De hooge populieren bij de Dyke Inn staken scherp en hard af tegen liet rozige licht; daarachter strekte zich hel ven uit tot aan den vlammenden horizon, eenzaam en verlaten; de knotwilgen ver-I hieven zich hoven het iage, vlakke land. De volkomen stilte van dit I looncel van verlatenheid werd verbroken door het regelmatig snorrende geluid van een auto. Een groot licht, dat verbleekte bij het morgenrood, danste en zwaaide over den weg die langs het ven liep. Een groote open auto volgde de bocht en sloeg af naar de herberg. De vier in- ztitenden beraadslaagden even samen en stapten toen uit. Drie van hen waren in burger, de vierde was een soldaat. De chauffeur was ook in khaki. „Ze zijn op, meneer Matthwes", zei een van de agenten in burger naar het huis wijzend, „kijk maar, er is licht op binnen Zy volgden de richting van zijn vinger en zagen een gelen lichtglans tusschen de boomen door. 't Was bij den bakker! De groote deu- ren waren opengerukt, toonbank en an- dere meubels mee naar ziéé''gêspoeld, evenals de zakken meel, maïs. kruide- j nierswaren, brooden, etc De bewoners I hadden zich kunnen redden, oók de j meeslen uil de andere huizen; maar op eens groot misbaar uit een raam, waar I een paar vrouwen achtergebleven wa- ren! Men kon op 't pleintje kijken van 1 de trappen af die naai- 't kerkplein gaan. j Veel inwoners stonden er en alles schreeuwde, ook de politie, die niemand j de trap af wilde laten maar redders I waren er niet geen wilde de voeten nat maken Een jonge stevige Hollan der ging er direct heen, tot 't middel toe door 't water, haalde de vrouwen op zijn rug op het droge en wilde daar- j na zien nog iets uit de bakkerij te red den. De kracht van het water, dat om een hoek van de deur spoot, was zóó groot, dat er geen mensch door kon. ■Een man kreeg een touw om 't middel en moest over dien golf heenspringen, om nog iets uit te voeren. Aan 'I strand lagen veel aangespoelde boomen en cactus-stammen, liuisraadkis- tcn, enz., die door kleine 'roeibootjes uit de zee opgevischt waren, 't water was donkerbruin en dik van al hel aan gespoelde zand In 'l strand waren diepe geulen, door 't afstroomen gegraven. Later op den dag gingen we kij ken naar de verschuivingen op den grooten bovenweg Al een eind vóór de plaats was de weg met dikke natte slik en groote steenen bedekt, en met véél moeite van steen tot steen springend (de slib was meer dan 50 cM, diep!) kwamen .we er dicht bij. Het was een aanblik zoo enorm alsof men een zond vloed had meegemaakt. De bergen één bruine dorre massa, met een paar gele slib-stroomen 150 M. breed geen boomen of plant te zien de groote weg met gemetselde balustrade verdwe nen, langs den kant stonden nog hier en daar kale zilvergrijze vijgeboomen, zoo spookachtig als geraamten endiep naar beneden zette de verwoesting zich voort en bij tusschenpoozen hoorden we weer dat angstig gedempte donder- geluid en dan ging er weer ergens een terras, met al wat er zoo zorgzaam op geplant was, naar beneden. Met loomc schreden keerden we naar huis. Nu is er vooreerst geen verbinding met Positano; dè weg naar Castellamare en naar Amalfi is aan beide zijden ver sperd! De eenige bakker vooreerst niet in staal brood te bakken. De wagen, die soms brood en vooral groenten uit Salerno brengt komt nu ook niet. De post evenmin. Tweemaal per week is er een stoomboot Napels-Capri-Posita- no-Amalfi. Maar behalve, dat die bij ruw weer niet dichtbij komt en er hier geen aanlegplaats is, zijn de Positaneezen lang niet altijd klaar om met hun kleine sloepen naar de boot te gaan. Bovendien, als die boot eens een voordeeliger aan bieding heeft, dan verhuurt hij zich in 't geheel en komt er hier niets. De brie ven die toch al dikwijls zoek raken zullen nu nog meer verdwijnen. De post bracht vandaag ook maar niets rond, hoewel vanmorgen om 6 uur de postauto nog ongehinderd voorbijkwam. 's Avonds 10 uur. Er kwam een vriend van ons nog even aan. Hij had een Italiaan bij zich, een fascisten-luitenant. Er was een wacht gevormd en er zou op twee plaatsen gewaakt worden. Als er onraad was zou men ons met een lantaarn wenken (dit is mogelijk ,daar de plaats als 't ware een kom vormt om een baai). Ook deze bestond bijna uit sluitend van de vreemden. We hoorden door hen allerlei nieuws. Bij Prayano een dorpje in de buurt ,we kunnen 't in de verte zien liggen is in een diepen inham van de zee een gehuchtje, waar eenige families wonen en een kapelletjé staat Er was een katholieke feestdag en terwijl de menschen de mis bijwoon den kwam er een verschuiving van bo ven en is alles bedolven. Men wilde gaan zien van hieruit per roeiboot of men kon helpen en naar de slachtoffers te zoeken. Maar kon 't 'bootje niet gevuld krijgen; de Italia- „Houdt je wapens klaar, mannen", zei Matthews, Geef hun een kans om de handen op te steken, maar als ze niet gehoorzamen, schiet dan onverbiddelijk." Met groote snelheid maar heel voor zichtig baanden de vier mannen zich een weg over het modderige pad naar hel brugje, dat toegang gaf tot den tuin van de herberg. Het licht, dat zij hadden opgemerkt, scheen vanuil de deur van de herberg, een zwak, flikkerend licht als van een uitdoovende kaars. Matthwes, die vooraan liep, bleef stil slaan en luisterde. Alles was rustig. Bo ven hun hoofden schommelde het uit hangbord van de herberg met een on aangenaam geknars in den frisschen mor genwind. „Zeg. Gordon", fluisterde Matthews tot den man achter hem zij waren achter elkaar voortgeslopen „neem jij Bates mee en loop om naar den achterkant. Harrison gaat met mij mee aan den voorkant". Terwijl hij nog sprak, klonk een flauw gerucht binnen in het huis. De vier man nen bleven stokstijf staan en luisterden. In de absolute stilte van den morgen konden zij het geluid duidelijk hooren. Het was een stap een lichte voetstap die de trappen afkwam. Gordon en de soldaat gingen ran de anderen af, terwijl Matthews en de vier de man snel de brug overstaken en naar nen voelden er niets voor zich te wagen! Het waren weer vreemdelingen, en toen die in 't bootje sprongen spron gen riep de bevolking „Viva Italia!" Ze kwamen 's avonds echter terug, zonder zich nuttig te kunnen maken, 't Was al te donker. Eén Italiaan, die met 't bootje was meegegaan ,werd zóó ang- tig dat hij zich liever in. Prayano aan wal liet zetten -en niet mee naar huis ging. Bij 't naar bede gaan keken we nog eens uit op 't balcon alles was zoo zwart als inkt, een paal- lichtjes sche nen uil de huizen ook boven jn dé bergen en 't leek wel heel eenzaam en verlaten daarboven, als er elk oogenblik misschien naast je zoo'n verschui ving kan gaan. diep naar beneden in 't oneindige duister! j> '21 Maart. Vanmorgen vroeg gingen we weer eens kijken't weer is wal beter en na gister avond, toen we om 10 uur nog een heel langen donder gehoord hadden, is er meer gebeurd, 't Water is veel rustiger, maai- 'l stroomt nog door de bakkerij. We deden allerlei inkoopen en bij ge brek aan brood sloegen we scheepsbe schuit in Vanmiddag kwam er een torpedobootje op zee met sloepen die naar 't strand kwamen, vol kisten levensmiddelen; de heele bevolking in agilatic 'l is moei lijk landen voor zoo'n sloep in de bran ding, maar toen er eindelijk een touw heengeworpen was hielp alles trek ken en was 't feest! 28 Maart. Vanmorgen kwam de hoofdman der fascisten hier langs ik stond buiten te werken en sprak me aan. Of wé brood hadden' Want aan 't fascistenge bouw beneden aan 't strand werd ge distribueerd. De armen krijgen elk twee scheepsbeschuiten per dag en meel en ook de vreemdelingen, als ze geen voorraad hebben, en uitdrukkelijk zeide hij er bij zonder geld! We hebben gisteren gezorgd en 't dus niet noodig. Maar 'f zijn hier weer de fascisten, die aanpakken en regelen. Er zijn verschei- denen aangekomen. Waarschijnlijk te voet uit Castellamare en dan moet het, over de bergen, heel hoog gegaan zijn, waar een muilezelpad loopt. Wij zien ze hier langs komen en de schoenen zeg gen ons, dat ze met dikke lagen slib gekampt hebben. Van uil Amalfi kwam bericht, dat daar 150 levens verloren gingen. Het hotel Luna schijnt geheel verwoest en van 't „Hotel des Capucines", een prachtig oud klooster hoog in de bergen, is een terras naar beneden gestort. Men zegt dat de Koning van plan is de kust te be zoeken! Maar er zijn nu fascisten en ook ge wone soldaten en men gaat aan 't werk de weg wordt dan weer begaanbaar, ten minste voor lichte karretjes Als er nu geen regen meer komt is 't weer gauw voorbij. J. K. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de navol gende voorwerpen, welke terug te be komen zijn: a. Op het Lureaju van politie: Grijze dameshandschoen; Sleuteltje; Kinderportemonaie inet inh.; Koperen gewicht; Paar manchetten; Damestaschje met inh.; Sleuteltje; Fantasie broche. b. bij particulieren: Paar handschoenen, Bostelaar, L. Gist- straat F 186; Grijze ceintuur, Cornelis- se, K Delft E 21; Portemonnaie met inh., Pagter, 'f Zand D 38; Damespor- temonnaie met inh., M. Ilarthoorn, N. Oosterschestr N 100; Doosje met post zegels. B. Munters, Dam G 76; Gryze muts, J. Klap, Vlasmarkl K 155b; Porte feuille met inh., J. Grootjans, Am. voet pad T 93; Soer koralen met gouden slotje en blauwe jurkband, C. de Kam, Volderijlaagte M 88; Portefeuille, La- geraad, Havendijk T 26; Portemonnaie met inh., J. v. Dijk, Segeersweg V 100a. Inlichtingen aan het Bureau van Po litie des Vrijdags en Zaterdags tusschen 7—8 uur n.m. de deur van de herberg liepen. Nauwe lijks had Matthews zijn voet op den drempel of een gillende kreet klonk uit de kamer vlak bij. Het volgende oogen blik stormde een gedaante de deur uit en viel languit in de armen van Mat thews, die bijna omvergeworpen werd door de kracht van dien schok! „Het is een vrouw!" riep Matthews. „Het is Nur-el-Din!" riep zijn metgezel gelijktijdig uit, terwijl hij de gedaante bij den arm vatte. De danseres deed geen poging te ont snappen Zij stond daar met gebogen hoofd, bevend en sidderend, geheel in elkaar gedoken. Harrison, die de vrouw bij den arm vasthield, had haar hoofd zoo gedraaid, dat hij haar gezicht kon zien Zij was doodelijk bleek en haar zwarte oogen slonden wijd open, de pupillen groot van angst. Haar tanden klapperden en zij scheen niet in staat te zijn te spreke* of zich te bewegen. „Nur^el-Din?" riep Matthews uil met triomf in zijn stem. „Breng haar naar binnen, Harrison, en laat ons haar eens zien". (Wordt vervolgd). Eleclrisdre Drukkerij G. W. de» Böer, 10ddelb«-c

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6