I' wanneer zij in handen van dio bende is gevallen!" BIJVOEGSEL WAN DB WAK Vrijdag 4 April 1924, No. 81. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Zeeuwsch Genootschap dei Wetenschappen. In de gisteren gehouden bijeenkomst van bovengenoemd genootschap werd door mr. C. W. de Vries uit den Haag een rede gehouden over Moderne emigratie-problemen. De spreker stelde voorop een waar schuwing tegen de deskundigen die pro paganda voor emigratie maken uit eigen belang,omdat zij er zelf financieel voor deel hebben om de een of andere reden. Dé vele waarschuwingen van regeerings- wege tegen het aanvaarden van die voorlichting schijnen niet door te dringen tot de betrokkenen. Nog steeds gaan velen op de voorspiegelingen van die propagandisten in, hoewel langs an deren weg de emigratie beslist veel goedkooper kan geschieden. Maar hij waarschuwde ook tegen den raad van andere deskundigen, die geen deskundigen zijn, maar die in Kamer en gemeenteraad het advies geven de werkloosheid te bestrijden door emigra tie. Daar is, economisch, niet de flauwste kans op. Vóór den oorlog emigreerden j per jaar een 10.000 personen uit Neder land. Aan dat getal zijn we nog lang niet over. Het vorig jaar waren het ex- een 4000; misschien halen we dit jaar een 6000. Maar het lost het vraagstuk niet op van de werkloozen, die thans ongeveer 100.000 halen. Toch is er wel iets te doen om de emigratie te bevorderen, n.l, door de or ganisatie, wat de móderne vorm is waarin het probleem zich aan ons voor doet. Maar slechts in een deel van de ge vallen van werkloosheid kan emigratie nuttig werken. Tegen de periodieke- of seizoen-werkloosheid is emigratie geen hulpmiddel; zij zou slechts ten gevolge hebben dat de besten (de energieksten) in het vak heen gingen en vervangen werden door halve krachten. Hetzelfde geldt voor de crisiswerkloosheid, die tij delijk is, en waarbij emigratie zou leiden tot een vermindering van productieve krachten in het land, zoodra de crisis voorbij is. De eenige vorm waarbij emi gratie nuttig kan werken, is die werk loosheid welke ontslaat als gevolg van het maatschappelijk productie-proces. In ons overbevolkt land is emigratie steeds een regelmatig en normaal ver schijnsel geweest. Maar zij is heel iets anders dan de uit andere x-edenen voort vloeiende landverhuizing uit Italië en Rusland. Vroeger heeft onze Slaat heel weinig ten opzichte van die vrije emigratie ge daan. Hij heeft zich alleen, als politie maatregel, bemoeid met de door ons land trekkende emigranten. Maar er is een strooming om onze Landverhuizers- wet te wijzigen, waardoor het aan den Staat mogelijk zal worden om ook onze eigen emigranten te helpen door hen bijv. te beschermen tegenover baatzuch tige propaganda, en door controle uit te oefenen over hier te lande gesloten emi gratie-contracten, waartoe te meer i-eden is, daar bij mislukking der emigratie de personen weer verarmd in ons land terug komen. Daarvoor heeft de staat thans noch de organen noch de middelen. Wel zijn er instellingen die in deze richting reeds werken, n.l. de Emigratie- öentrale Holland, het Bureau voor Trans atlantische Emigratie, en het Officieel Bureau der Oanadeesche regeering, die allen de emigranten vooraf op de hoogte stellen van wat zij daarginds zullen vin den. Door de arbeidstoestanden in Z. Afri ka (Kaffers) is dat geen land voor emi gratie; Argentinië en Brazilië zijn het niet door den overvloed van Duitschers, van wie er daar op een peil leven, dat een Nederlander niet aanvaardt; de Ver. Staten van N. Amerika zijn slechts toe gankelijk gesteld voor 3600 Nederlanders per jaar. Zoodat feitelijk alleen Canada overblijft, dat echter graag Nederland- sche arbeidskrachten voor zijn landbouw heeft, omdat de Nederlanders goed tegen het klimaat kunnen. In die richting werken nu de drie genoemde bureaux met hun inlichtings dienst voor vrije emigratie. Maar daar is bijgekomen de „gesteun de" emigratie, die geldelijke hulp geeft voor overtocht, waarvan de kosten een peulschilletje zijn bij wat anders als steun voor werkloosheid moet worden uitbetaald. En naast dien geldelijken steun wordt er (bijv. te Leiden) ook ge werkt aan. de voorbereiding van de can- didaal-emigranten voor de taak die hun wacht. In verschillende streden van ons land komt het vi-aagstuk van die gesteunde emigratie meer naar voren, en de spre ker deed nu aan de aanwezigen de vraag of hier ook aanleiding is om den gelijken steun te overwegen, dan wel of er hier gebrek is aan arbeidskrachten, speciaal in den landbouw. Door verschillende der toehoorders werd hierop geantwoord, dat er in den landbouw hier zeker geen overvloed aan arbeidskrachten is; dat de emigranten uit Zeeland vaak tweede zoons zijn die geen kans zien eigen baas te worden; en dat de trek van boerenmeisjes naar de stad om daar te dienen, een ernstige belemmering is van de uitbreiding der veeteelt. Voorts werd erop gewezen, dat er in de stadsbevolking gebrek is aan geschoolde technisch ontwikkelde arbei ders. De spreker concludeerde hieruit, dat in deze omgeving, zooals ook in enkele andere slreken van ons land, de bevor dering van g£§teunde emigratie niet gewenscht is. Hij knoopte hieraan nog vast een be schouwing over de vraag of het ge wenscht is onze werkloozen te helpen bij het tijdelijk werk zoeken in België en Noord-Frankrijk. Hij achtte het na tuurlijk het Deste voor jonge arbeiders dat zij werken. Maar het nut van steun van overheidswege voor een dergelijke plaatsing elders wordt twijfelachtig, wan neer het blijkt, dat, tengevolge van du re kosthuizen, slechte omgeving enz., van het verdiende loon slechts heel weinig gezonden wordt naar het gezin in ons land, dat vaak dan toch nog ondersteu ning noodig heeft. Terwijl bovendien die arbeiders vaak op zedelijk gebied erva ringen op doen die hen op een lager peil brengen. De rapporten daarover zijn zeer slecht. Aan deze laatste mededeeling voegde de voorzitter, dr. D. Schoute, nog toe, dat bij hem in de kliniek herhaaldelijk gevallen voorkomen van uit N. Frank rijk terugkeerende Ncderlandsche arbei ders, die in erbarmelijken toestand zijn, en aan ernstige geslachtsziekten, en on voldoende voeding lijden. Toch maakten die arbeiders op hem den indruk, dat zij niet slecht waren, maar behoorden tot het normale goede arbeiderstype, en tengevolge der omgeving gederailleerd waren. Onder applaus der niet talrijke aan wezigen zei de voorzitter den spreker dank voor zijn interessante voordracht. ONDERWIJS, Woensdag had er te Krabben- d ij k e een tentoonstelling plaals van de goederen, gemaakt door de leerlingen van de vakschool voor meisjes. In de Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). ,43. „Toen Matthews de bibliotheek kwam binnenstuiven met het verhaal van Strangwise en Miss Mackwayte, die wa ren weggereden om hulp le gaan halen in onze eenige auto, wist ik dat we 't spel verloren hadden. Jij lag daar bewusteloos op den grond, in je vermom ming als Bellward, dus wist ik, dat de man bij Strangwise de echte Bellward was en ik leidde er dus uit aj', dat Strangwise Mortimer was en dus degene dien wij moesten vangen. „Wij wai'en bedrogen. Als we een een beetje meer tijd hadden gehad om over de dingen le denken zouden we wel dien motor hebben gevonden en zou ik zelf het trio achterna zijn gegaan. Maar mijn eerste gedachte was hulp te gaan halen. Ik probeerde de telefoon zonder succes on zag toen, dat de dra den buiten waren afgesneden. Toen kwam ik op de gedachte Behrcnd eens uit te hooren. Die was geweldig woor denrijk en woedend tegen Mortimer, dien hij ervan beschuldigde hen le hebben verkocht. Hij vertelde ons dat het drie tal vast en zeker naar de Dyke Inn zou gaan, want daar was Nur-el-Din. „Op dat oogenblik waren Strangwise pil zijn handlangers ons minstens een I uur vooruit. Ik had een van de mannen aan het reparecren van de telefoorf ge zel en dacht er intusschen over om een ander le voet naar Stanning te zan den om een van onze auto's te halen. Toen vond ik den motor en zond hem daarop naar Stanning. „Ongeveer een half uur later was hij terug niet een auto, waarin Gordon on Harrison en enkele anderen van de üi- lairc politie zaten. Ik zond Matthews met dit heek- par tijtje naar dc Dyke Inn, hoewel ik <r vrij zeker van was, dat wij te Iaat waro'. om het trio nog te vangen. Dat was de r den waarom ik achterbleef, bovendien vou ik op jou passen, ik kreeg een raai ge voel, toen ik je daar languit over ten vloer zag liggen, ouwe jongen." Desmond, die met gretige aanda ht had geluisterd, sprak een heelen tijd m I. Wat had hij alles verknoeid I „Zeg eens", zei hij plotseling mt; angst in zijn stem, „je zei daar juist, dat smaakvol Versierde gymnastiekzaal zagen wij linnengoed, blouses, mantels, japon nen en fraaie handwerken. Ora vier uur „Nut". In ons land is het gemiddeld aan tal eieren per kip 85 per jaar Geschat wordt dat er op 1 Jan. j.l. 10.000.000 werd deze tentoonstelling door burg» [kippen waren. Opvoeren tol 90 eieren meester Wolleman met een fcjiasselijkper kip beteekent dus 50 millioen eieren woord geopend. De directrice, mej. Westeijr, bracht eerst den burgemeester dank voor zijn krachtigen 'steun, dien hij steeds heeft verleend Ook dc verdere autoriteiten. Mej. A. Wabeke nd. dankte namens alle leerlingen den burgemeester en de directrice en leeraresseii Als aandenken bood zij burgemeester Welleman een prachtige azalea aan en ieder der lee- raressen een mooie bloemenbak. Den geheelen middag was er een druk bezoek, ook uit de omliggende gemeen ten. LANDBOUW. Te St Laurens hield Woens dagavond dc Coöperatieve Boerenleen bank haar 10c algemeenc jaarvergade ring. De voorzitter, de heer j. Gideonse, herdacht in zijn openingsrede het 10- jarig bestaan der bank en gaf een kort overzicht van den groei en den algemee- nen toestand waarin de bank thans ver keert. Met voldoening mag worden terug gezien op hetgeen in het afgeloopen tijd vak is tot stand gebracht. De voorzitter deelde voorts mede, dat hij in verband met zijn voorgenomen vertrek uit de ge meente zijn functie neerlegde. In zijn plaats werd benoemd de heer Joh. Ma- rinissen. Tot lid van den raad van toe zicht werd in de vacature-de Smidt ge kozen de heer J. Versluijs. De aftreden de heeren S. Simonse (bestuur), K. Hou- terman (raad van toezicht), J. Versluijs en L. Marinissen (pl.v. bestuur), werden ia hunne onderscheidene functies her kozen. De heer S. Simonse werd in de van den heer J. Oideonse be noemd tot directeur der Bank. De rentevoet (4 en 5 pet) van het af geloopen jaar werd ook voor 1924 ge handhaafd. De gemaakte winst werd ge heel op hel reservefonds gebracht. Na beantwoording van enkele gestelde vra gen en de aanbieding van een stoffelijk xlijk van waardeering aan den afgetre den directeur, werd de vergadering, wel ke een eenigszins feestelyk karakter droeg, gesloten. De landbouwcursus te Melis- kerk e beëindigde zijn eerste winter halfjaar met een openbare les, welke Woensdagavond werd gehouden. Aanwe zig waren buiten den heer A. Hofstra, Rijkslandbouwleeraar te Goes, de com missie van toezicht, de burgemeester, de secretaris van oud-leerlingen, benevens nog een paar belangstellenden, waar onder de voorzitter der landbouwver- eeniging te dezer plaatse. .Onder betui ging hunner tevredenheid, gaven deze den wensch te kennen dat de cursus krachtig moge bijdragen tot bloei van den landbouw in het hartje van Wal cheren. Afdeeling Walcheren V. P. Z. Op de bovenzaal van het café „de Eendracht" heeft bovengenoemde af deeling gisterenavond eene, ook voor niet leden toegankelijke vergadering ge houden. De voorzitter de heer J, Kraamer heette de niet over talrijke aan we - wezigingen welkom; en gaf het woord aan den heer J. J. C van der Graaff uit Arnemuiden, bestuurslid der vereenig. en redacteur van de „Zeeuwsche Kleine Veeteelt". Deze spreker begon met er op te wijzen, dat in de pluimveeteelt het „Nut" het van de „Sport" heeft gewonnen. De „Sport" is oorzaak geweest, dat de hoenderteelt in miscrediet kwam en nog wordt te veel naar het uiterlijk gekeken en niel naar het aantal eieren. Het was oorzaak, dat men te veel zocht naar boerenkippen, die bijna alle basterts zijn. Ook in de toekomst zullen zeker nog veel kruisingen plaats hebben. Het doel moet in de eerste plaals zijn Matthews mevr. Malplaquet voor Miss Mackwayte hield. Waarom dacht Mat thews dal Miss Mackwayte hier was? Was zij met jou meegekomen?" Snel keek Francis hein aan. j „Die slag op je hoofd maakt, dat je de j dingen vergeet, geloof ik", zei hij Herin- j inner jo je niet, dat Miss Mackwaylc j gisterenmiddag hier kwam om je op te zoeken' Matthews dacht dat zij geble ven was...." j Desmond schudde het hoofd, i „Zij iiier ewoesl", antwoord- jde 1 „dat weel ik heel zeker'. I .ncis sprong op ..Maar je moet je vergissen", zei hij j in groote Ontsteltenis. „Dc chef zond 1 haar gisterenmiddag hierheen niet het j speciale doel je te spreken. Zij is goed en wel in Wenlfield aangekomen; want de portier vertelde aan Matthews, dat zij hem den weg naar Mill House ge vraagd had". Desmond kreeg een kil gevoel, dat hem iets vreeselijks boven het hoofd hing. Fen oogenblik hield hij de hand legen zijn pijnlijk bonzend hoofd. Iemand had Barbara's naam genoemd dien avond in de bibliotheek maar wie was het geweest? En wal had hij gezegd' „O ja, natuurlijk, het was Strangwise geweest. „DM was het dus, wat zij met Nur-el- Din to verhandelen had", had hij ge- meer. Spr. wil de vraag beantwoorden, hoe krijgt men goed leggende kippen? Con trole is noodig; en de eenige goede wijze is door middel van een vainest; vooral in den winter moet men controlecren als een kip van October lot begin van Febr. 25 eieren legt, is het een goede kip. Van die goede kippen moet men gaan fokken. Spr. wijst op het verschil in zorg van de kippenmoeders voor hun kuiken, er zijn er, die te zorgzaam zijn. andere die woest worden op hun kin deren en er vanaf genomen moeten worden. Ook de machine heeft zijn bezwaren, maar hel voornaamste is, en bij machines en bij kipbrocden, dat men met kennis van zaken handelt. De haan is altijd de halve stam en dus van groote beteekenis. Er zijn kleuren, die overerven, zooals vooral wit. De vreemde worden, als dominccren enz. uit de erfheidsleer, moet men trachten zich eigen te maken. Door hel gebruiken van vreemde woorden, vak termen, brengt men de menschen naar boven, haalt hen uit hun enge kringetje, maakt hen internationaal. 3 Dit is o.a. het geval bij de wellen van Mendet. Die goed kennen, maakt het mogelijk de resultaten der kruisingen vooraf vast te stellen. Voor goed leggen, moet de kip een goede eierstok hebben, verder een snelle stofwisseling, waarop het voer natuur lijk grooten invloed heeft Dat men aan het uiterlijk kan zien, of een kip een goede legster is, bijv. aan den schedel, aan afmetingen tus- schen borstbeen en legbeen, of tusschen de legbeenen onderling, wordt ook toe gepast bij de keuringen op nut. Is de kloek goed, dan kan men de kui kens het best daaronder laten, anders brengt men ze in een kunstmoeder om ze groot te brengen. Vele kuikens gaan ten gronde door verkeerd voedsel in de eerste dagen. Het kuiken neemt voor het ei te verla ten den dooier tot zich en heeft dan voor 5 dagen eigenlijk voedsel genoeg en raag zeker geen eiwithoudend voedsel heb ben, maar wel spoedig drinken en na een paar dagen licht voedsel. Later echter natuurlijk wel eiwithou- dende stoffen. Spr. gaat nu de scheikundige onllee- ding van het voedsel na; maar daardoor zou bijv. een oude vetleeren laars de goede bestanddeelen bevatten voor voed sel voor een kip. Men moet dus ook ook vragen hoe werkt het op een kip. Men vergete echter niet dat de weten schap niet dood is, maar leeft en dus steeds verder werkt. Wel staat vast, dat vitamin noodig is om ziekte te voorkomen. Dit bestanddeel is gevonden door een Nederlandschen arts, door het nemen van proeven in Indië en Nederland op mensch en dier. Ook andere namen proe ven. Men kwam tot de overtuiging, dat de gepolijste rijst minder goed is dan de alleen gepelde rijst. Er bleek gist of melk aan het voedsel te moeten worden toegevoegd, om de vitamin, die weer ver deeld wordt in A. en B. toe te dienen. Alleen Vitamin is echter niet voldoen de, kalk, phosphor en eiwitstoffen zijn ook noodig; maar ook zoowel A vitamin als B vitamin. Bij de kinderen komt Eugelsche ziekte het meest voor in den winter wegens gebrek aan voldoende vitamin in de melk; dat komt eerst weer goed als het vee in de weide is. Men mag zich niet alleen doodstaven op de vitamin. Naast het voedsel der kuikens, is van belang de huisvesting. Noodig is goed licht, goede ventilatie, niet van boven, doch van onder in de hokken De kippen ademen evengoed als de menschen zuurstof in, en men moet oppassen voor te veel koolzuurgas Dit gas is zwaarder dan lucht en zakt naar beneden, en dit moet weg kunnen. J Vooral is het gevaarlijk voor kuikens, die hoofdzakelijk in de eerste drie maan den op den grond moeten zitten en niet op de stokken, die trouwens ook voor 'de kippen flink breed moeten zijn. Ventilatie moet er zijn, mam- levens moet voor tocht beveiligd worden j Het beste in een hok is turfnin), dat goed absorbeert. j De kip moei hebben underhoudvuer voor zich zelf en eiervoer om te kun- [nen production. I Of alleen graan voldopnde is en of ook meel inoet worden toegevoegd, kan alleen door flinke proeven worden vast- gesteld en het zou voor de afdeeling der V. P. Z. een mooi werk zijn, zulke proeven te controleereau Spr wijst hel nut van achterbroeders echter totaal niet af. Je ware is het geven van groen voer aan de kuikens, al kan ook dat soms niet voldoende vitamin bevatten, en is toevoeging van gist of levertraan nood zakelijk. Spr deed, evenals reeds eerder, mede deeling van tot nu toe ten dozen op zichte genomen proeven. Het is zeer gewenschl bij hot nemen van proeven ook het opfokvoer of ochlendvoer niet te vergelen. Men kan ook wenschen aan de fabrikanten doen, die daar zeker bij de samenstelling rekening mee zullen houden. Zeer moeilijk is het levertraan door het voer le krijgen. Zit het er niet in, dan is toevoeging van ongezuiverden levertraan gewenscht. Er worden reeds voeders met levertraan verkocht; of die voldoende zijn, zouden proeven moeten uitmaken. Proeven alleen te nemen is niet mak kelijk en daarover zou de V. P. Z goed werk kunuen doen, als zij maar meer leden telde en er meer samenwerking was. Met de voederkwestie is men nog maar aan het begin. Spr. wijst op de groote prijsverschillen bij de ochtend voeders en waarschuwt er voor, dat goedkoop dikwijls duurkoop blijkt te zijn. Te veel eten des morgens is voor de kip niet goed; zij gaat dan zitten en dom melen en zij moet voor de stofwisseling juist beweging hebben. Om wat aan de kippen te hebben moeten zij vroeg rjjp zijn; zij moeten legen den winter gaan leggen. Dc lichte soorten moeten uit komen in Mei, de zwaardere half Maart of April. Na 25 Mei moeten er echter geen kuikens meer geboren worden, an ders gaan zij te jong den winter in. De kippen zijn zéér gevoelig voor plotselinge verandering in voeder en ook voor veranderingen in huisvesting. Kippen, die voor Februari geen 30 eieren leggen, kan men beter opruimen. Eigenaardig is hel wel, dat het eieren- leggend vermogen voornamelijk op de hanen overgaat, die het dan weer op de kippen overbrengen. Wat betreft den vorm, zegt sprdat „Reds" zeer moeilijk te kweeken zijn, want het is een kruising van 12 rassen. Al voldoet een kip niet aan tentoon- stellingseischen, moet men vragen: „legt ze goed". Is dit zoo, dan moet men ze toch houden. Als er toehoorders zijn, die zeggen alleen uit liefhebberij kippen te houden, en dat aan alles te voldoen te veel moeite zou geven, dan zegt spreker, dat het leven zonder arbeid een vloek wordt voor hen, die het leven in ledigheid doorbrengen en voor hun omgeving. Spr. eindigde onder dankbaar applaus der aanwezigen. Enkele der aanwezigen stelden ver volgens vragen, die door den spreker en den voorzitter beantwoord werden, waarbij o. a. nog weer eens met klem werd aangedrongen op aansluiting bij de V. P Z„ omdat alleen eendracht macht maakt. De voorzitter sloot, met woor den van zeer grooten dank aan den spreker, die hij van harte een tot weer ziens toeriep, de vergadering. zegd; Dgsmond herinnerde zich nu alles weer Ivort vertelde hij Francis van zijn (afwezigheid van Mill House op aan dringen van Nur-el-Din, van zijn onder houd met de danseres en haar gescbio denis van de Ster van Polen, van zijn overhaasten terugkeer, nog net bijtijds om Mortimer te ontmoeten en van Mor- j timer's raadselachtige opmerking over de j danseres den vorigen avond in de bi bliotheek. j Francis keek hoe langer hoe ernstiger, naar mate het verhaal voortging. Des- I mond merkte het en verweet zich bitter, i dal hij in het begin de fout had begaan 'den ciier geen uiededeeling te doen van de bezoeken van Nur-el-Din en Mortimer aan Mill House. Toen hij klaar was met zijn verhaal, keek hij niet naar Francis, maar staarde triestig door hel raam naar den killen mist van den treurjgen wink r- dag. „Het ziet er niet mooi uit. Des", zei zijn broer hoofdschuddend, „maar eerst moeten we er zeker van zijn, dat er geen misverstand kan zijn ten opzichte van Miss Mackwayte, Je zegt dat je huishoudster al hier was, toen jij van de Dyke Inn terugkwam. Mogelijk heeft zij haar gezien Laten we de oude Martha eens even roepen 1" Na al de angst, verbouwereerdheid en verontwaardiging, die zij had doorslaan bij den inval in het hui», was liet oudje zoo mogelijk nog doovcr en onbegrijpe lijker dan anders. Na veel ondervragen moesten ze zich ten slotte vergenoegen met haar herhaalde verzekering, dal ze „nooit geen jonge dame gezien had", on heten ze haar naar haar keuken teriig- i schommelen. De beide broers keken elkaar mis- j troostig aan. Francis was de eerste die sprak. Zijn oogen schitterden en hij was in groote spanning. Des", vroeg hij, ..wal denk je ervan' Te oordeelen naar wat Strangwise zich, liet ontvallen in de bibliotheek hier van nacht, lijkt het waarschijnlijk, dat Miss Mackwayte, inplaats van je hier te ko- men opzoeken, zooals haar gezegd was, 1 - of zij moet hier vergeefs gebold heb- ben tijdens je afwezigheid - naar de j Dvke Inn is gegaan en Nur-el-Din heeft gezien. De gesmoorde kreet, dien je hoorde in de herberg, is voor mij 't be- wijs, dat er iels niet in orde is en dat vermoeden wordt nog verstrekt door het feit, dat Matthews Nur-el-Din in tie Dyke 1 Inn heeft aangetroffen, zooals hij rao 'daareven per telefoon meedeelde; maar 1 hij zegt niets van Miss Mackwayte Des, j ik vrees het ergste voor dat anno kind, Desmond zat een oogenblik zwijgend. Hij trachtte de dingen met elkaar in ver band le brengen, zoo goed en zoo kwaad

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5