2» BEUItSNOTEERING VAN HEDEN* AMSTERDAM, 25 Maart. (Slotkoers). 6 pOt. Nederland 1923 99 drie zestien de; 6 pOt. Nederland 1922 99 drie zes tiende; 5 pCt. Nederland 1918 86 dertien zestiende; 1% pCt Nederland 1917 81%; 2y2 pCt. Nederl. W. Schuld 51%; 3 pCt. do. Oblig. 62i/4; 3 pt't. dó. Certif. 62%. Oert. Ned. Hand. Mij 134%; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 131; Aand Koloniale Bank 195—197; Koninkl. Petrol. Aand. 417—457; Gecons. Hollandsche 208 211; Cult. Mij Vorstenlanden 183—'185; Handelsv. Amsterdam 479- 482, Javasche Cultuur 375; Aand. Deli Maatsch. 362 305; Amsterd. Rubber 143—116. Nederl. Amerik. Vaart 89%; Nederl. Scheepvaartunie 122—123i/2; Kon. Holl. Lloyd 91/2; Kon. Ned. Stoomb. My 79%; Aand. Paketvaart 133. Gouda A. 28; Philips A. 259%; Jurgens A. 561/3—58. Anaconda 70 negen zestiende; Steels 109; Erie 261/4, Southern Railway 6O1/3; Union Pacific 143 dertien zestiende; Common Marine 9%; Prefered do 32— 33; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 13%. Prolongatie 5. Russen Obl. 1880 6%; Consols 91/4; Hope 8 zeven zestiende. Markt sluit ongeanimeerd. Wisselkoersen Londen cheque 11.65%; Berlijn 0.61; Weenen 0.0038, Parijs 14.55; Brussel 11.52, Dollar Cable 2.71%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Maart. Hoogste barometerstand: 764.3 te Haparanda. Laagste barometerstand: 740.6 te le Havre. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 dezer. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke lot Zuid-Westelijke wind, betrokken met regen, later tijdelijke opklaring, iets zachter. Temperatuur hedenmorgeu alhier 9 uur 53 gr., 12 uur 55 gr., 3 uur 52 gr. HOOG WATER. Vlissingen Woensdag 26 Maart n.m. Donderdag 27 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 20 v.m. Z o m e r t ij d. 30 31 n.m. 1 April 5.12 6.03 6.32 8.01 10.38 12 03 1.03 pet. aan den kassier werd uitbetaald en de rest bij bet reservefonds werd gevoegd, dat daardoor komt op f 3384.85. In omloop zijn 300 boekjes. Herkozen werd als bestuurslid Joos Mol en als plaatsvervangend bestuurs lid Joh. Jansen en gekozen als plaats vervangend bestuurslid J. A. Pr. Bom- meljé in de plaats van A. van de Vrie die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Herkozen als lid van den raad van toezicht L. Nieuwenhuijse.- Het sa laris van den kassier werd wederom vastgesteld op f 350 per jaar en 10 pet. van de winst. In het lokaal „Obadja" kwam de Centr. Boerenleenbank te K a p e 11 e, on der voortzitterschap van den heer H. Blok, bijeen. Het aftredende bestuurslid, de heer Joz. de Jager, werd herkozen, eveneens de heer P. Nijsse, aftredend lid van den faad van toezicht. Uit ligt verslag van den kassier, den heer W K. O. Schrier, bleek dal d0 ontvangsten en uitgaven sloten met een bedrag van f 315.331.68 met een kasgeld van f3324.61. De balans sloot in actief en passief met f284.543.12, waarbij het winstcijfer aangaf f 1084.90, welk bedrag bij het reservefonds, dat f 3843.92 bedraagt, ge voegd zal worden. De rente voor spaargelden werd be paald op 3.84 pet. Voorschotten en loo- pendc rekening en hypotheken van 5.26 pet gebracht op 5.04 pet. Het salaris van den kassier bleef be-< paald op f 600. Te Kortgene werd Maandag avond, in tegenwoordigheid van den heer O. Stevens, landbouwconsulent» en de commissie van toezicht, de openbare eindlcs van den tweejarigen landbouw- cursus gehouden. Door den heer Stevens werden alle leerlingen gediplomeerd, t.w. K. de.Vos, H Smallegangc; L. Pouse, L. Kleppe, J. Koets, A. Markusse, A. Boot, M Noordhoek, allen van Kortgene, en M. de Dreu van Colijnsplaat. Kantong*re«ht to Middelburg Door het Kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens.- Overtr. der Drankwet; P. J., Middel burg, tot f25 b. s. 25 d. h.; overtr. Trek- hondenwet: P. B., Biggekerke, tot f 3 b. g. 3 d. h., overtr. IJkwet: N. R., Westka- pelle, tot f 1 b. s. 1 d. h.; de wegen in verboden richting berijden: A. T., Kou- dekerke, tot f3 b. s. 3 d. h,, overtr. Motor- en Rijwielreglement of wet J. M., Veere, tot f0.50 b. s. 1 d. h.; O. W., Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. li.; J. L, Wemeldinge, tot f 5 b. s. 5 d. h.; zich zonder vergunning op eeu voor een wo ning gelegen stoep ophouden E. L. B., Middelburg, tot f 2 b s. 2 d. Jk.; overtr. art. 427b Swb.J. de B., Vlissingen, tot f 5 b. s. 5 d. h., een hond die gevaarlijk is zonder muilkorf laten losloopen: A. Ph Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h.; met een niet op riemen of veeren rus tend voertuig iu draf rijden: J. de B., Middelburg, lot f 3 b. er. 3d. h.; een paard ter geleiding toevertrouwen aan een persoon beneden 16 jaar- P. I., Mid delburg, tot f 2 b. s. 2d. h.j zouder ver gunning over kanaalgronden rijden: A. J. K Helder, tot f 5 b. s. 5 d h.; rijden met een wagen zonder licht: J. W. St. Laurens, lot f 3 b. s, 3 d. h.; fietsen zon der licht- 8. A. J., Nieuwland, Tb. A. V.. Krabbendijke; J. S., Middelburg, allen tot f 3 b. s. 3 d. h.; J. W., Rittbem, lot teruggave aan ouders; dronkenschap J. L., Vlissingen, tot f 3 b. s. 3 d. h.; K. B., Vlissingen, tot 3 dagen hechtenis. Aan K. S., Vlissingen, overtr. Leer plichtwet, en J. H., Westkapelle, overtr. Regiem. Wegen en Voetpaden, is geen straf opgelegd. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Met de Staats Crt. van 24 Maart zijn verzonden afdrukken van de akten be treffende den Zeeuwschen Voeder- en Kunstmesthaudel voorheen S. en M. Boogerd te Middelburg. De Belgische Kantindustrie. De commissie uit den Belgischen Se naat, die het wetsontwerp moest onder zoeken, regelende den verkoop in het klein van kant rapporteert dat de cri sis in de kantindustrie aan vier oorza ken is toe le schrijveninkrimping van 't afgezelgebied; vermindering van het aantal kantscholen; de onvoldoende or ganisatie van de kant-industrie in België en de doodende concurrentie in den handel; de lage loonen in de industrie. Wat de inkrimping van het afzetge bied betreft, de Vereenigde Staten, die vier vijfden van de Belgische kantpro ductie ontving, heffen tegenwoordig een recht van 90 pet. (vroeger 40) en de uit voer naar Nederland van de kant voor boerinne-mutsen is veel vermin derd, zegt de rapporteur over het wets ontwerp, omdat de nationale kleeder drachten in Nederland aan het vermin deren zijn en er «edert den oorlog ook kant voor boerinnemulsen in Ne derland gemaakt wordt. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. RECHTZAKEN., Het Hof te Amsterdam heeft de veroordceling van Annie Pascal wegens oplichting tot 6 m. gev. met aftrek van voorarrest, bevestigd. - DeJ kantoorbediende der Posterijen J van dén Berge te Oostburg is over geplaatst naar Middelburg. - Aan den besteller J. Dansen te R i 1- 1 a n d-B a t h is op zijn verzoek met in gang van 30 Maart eervol ontslag ver leend. Verplaatst met ingang van 1 April a.s. de kantoorhouder W. Bakker van Serooskerke (S.) naar Oosterland en benoemd in gelijke betrekking aldaar. Het hulpkantoor te Seroosker ke (S.) wordt met ingang van 1 April a.s. omgezet in een post- en telegraaf-te- lefoonstation onder beheer van den be steller M. v. d. Linde. Autoverkeer. Men schrijft aan „De Zeeuw"; Door den Commissaris der Koningin in Zeeland zijn de burgemeesters drin gend uitgenoodigd den politiebeambten op te dragen, streng toe te zien op de naleving der voorschriften van Ged. Sta ten, gegeven bij het verleenen van ont heffing van de verbodsbepaling van het berijden van kunstwegen met zware mo torrijtuigen (vrachtauto's, tractors en autobussen). Bij het constaleeren van overtreding der gestelde voorwaarden zullen de politiebeambten direct pro ces-verbaal dienen op te maken, terwijl in het bijzonder moet worden gelet op de naleving der voorschriften, die zijn gegeven 111 verband met de veiligheid der passagiers in de autobussen. Is op grond van geconstateerde overtreding naar het oordeel van den burgemeester aanleiding voor intrekking eener ver leende ontheffing, dan wordt hij ver zocht dienaangaande een voorstel aan Ged. Staten le doen. Weer een schip vastgevaren. Gisterenmiddag 4 uur is het Belgische Tankschip „Amperco" van Antwerpen te Bath vastgevaren. Te 5 uur bij op komend water is het schip met 3 sleep- booten vlot getrokken. De bagger kwestie op de Schelde. Het Laatste Nieuws meldt nog bet volgende van het verlof dat België voor het uitvoeren van baggerwerken op de W. Schelde kreeg: „Langs administratieven weg moester vertraging intreden. Onze gezant in Den Haag had dit punt onder zijn hoede en men weet hoe dat gaat. De inspecteur van het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen ontving echter bericht, dat een vertegenwoordiger van ons loodswezen hem over deze bagger werken zou komen spreken. De ambte naar stelde zich welwillend in betrek king met den Nederlandschen hoofd ingenieur, voor de Schelde aangewezen. De heeren waren dus voorbereid. Zij vernamen dan ons verlangen. Er werd getelefoneerd naar Den Haag. En 's-avonds reeds kwam telegrafisch toe stemming. Kan liet vlugger, vriendschappelijker en welwillender?" Weder-invoering van v acantie- k a ar ten. De Nederlandsche Spoorwegen zullen dit jaar de bekende vacantiekaarten ((f 10, f 7.50 en f 5) ook met Paschen en Pinksteren verkrijgbaar stellen, n.l. van 18 lot en met 23 April en van 6 tot en met 11 Juni. Indische stoomvaartlijnen. Plancius, p. 22 Maart Perim, Amster dam n. Java. Laertes, 21 Maart te Port Said, Am sterdam n. Java. Bengkalis,, 21 Maart te Sabang, Am sterdam n. Batavia. Medan, p. 21 Maart Kaap Bon, Rot terdam n. Batavia. Jan Pieterszoon Coen, 21 Maart te Ba tavia v. Amsterdam. Anlenor, 24 Maart te Malta, Liverpool n. Java. Vondel, p. 21 Maart Perim, Amsterdam n. Batavia Siloebondo,, 2-1 Maart v. Marseille, Ja va n. Rotterdam. Stuyvesant, p. 23 Maart Ouessant, Am sterdam n. W. Indiê. Patria, 23 Maart te Suez, Rotterdam n. Batavia. Blitar, 21 Maart te Marseille, Batavia n. Rotterdam Celebes, 23 Maart te Port Said, Am sterdam n. Java. Crijnssen, 24 Maart v.m( 1 u. 50 m. 50 mijl van Valentia, wordt 25 Maart n.m. 2 u. te Plymouth verw., W.-Indië n. Am sterdam. Goentoer, 23 Maart n.m. 3 u., te Southampton, Rotterdam n." Batavia. Venezuela, 22 Maart v. Barbados n. Trinidad. Prins der Nederlanden, wordt 25 Mrt. v.m. 5 u. te Genua verwacht, Amsterdam n. Batavia. Rindjani, 24 Maart v. Cowes. Batavia n. Rotterdam, wordt 25 Maart v.m. 11 u. te Rotterdam verwacht. Stentor, 22 Maart v. Batavia n. Am sterdam. Bawean, 22 Maart v. Port Said, Java n. Amsterdam. Buitenzorg p. 24 Maart Gibraltar, Ba tavia n. Rotterdam. Insulinde, p. 23 Maart Perim, Batavia n. Rotterdam. Jan van Nassau, 21 Maart v. Curasao n. La Guayra. Johan de Witt, st. 24 Maart v.m. 5 u., 1e Genua, Batavia n. Amsterdam. Karimoen, p. 23 Maart Dungeness, Am sterdam n. Java. Karimata, 22 Maart v. Djeddab, Java n. Amsterdam. Kawi, 23 Maart v. Belawan, Batavia n. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord- Am e r i k a. Blijdendijk, 22 Maart n.m. te New- York v. Rotterdam. Maasdam, 22 Maart v. Vigo, Rotterdam n. New Orleans, Blommersdijk, 21 Maart, n.m. v. New- York n. Rotterdam. Leerdam, 22 Maart v. Havana,, New Orleans n. Rotterdam. Rotterdam, 24 Maart n.m. 2 u. v. Napels n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 24 Maart, 's mid dags 12 u. (Oïp 560 mijl v. Plymouth, New- York n. Rotterdam. Spaarndam, 22 Maart v.m. te Tampico v. Rotterdam. LAATSTE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. Bij den aanvang der Kamerzitting wordt behandeld het wetsontwerp tot oprichting eener Naamlooze Vennoot schap Gemeenschappelijke Mijnbouw Mij Billiton. De heer v. d. Waerden noemt dit ontwerp een dwangwetgeving, opgelegd door de Billilon Mij, die met roofbouw dreigt, welke echter volgens art. 15 der concessie ongeoorloofd is. Minister de Graaff ontkent dit. Art 15 biedt geen enkelen waarborg tegen roofbouw, die echter wel wordt gegeven in een nieuwe overeenkomst. Het ontwerp wordt aangenomen met 62 legen 15 stemmen. VERDUISTERING. De rechtbank te Utrecht veroordeelde den oud-gemeente-onlvauger van Amers foort terzake van verduistering van 610( gulden ten nadeele van de gemeenU Amersfoort tot 1 jaar en 3 mnd. gev straf met bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming." IN DE BOUWVAKKEN. Te Amsterdam is de toestand heden vrijwel dezelfde als gisteren. In Den Haag hebben op verschillende bouwwerken de arbeiders geweigerd de coll. arb. overeenkomst te teekenen, en weigerden zij een half uur langer dan 8 uur te werken. Dit werd door de pa troons met ontslag beantwoord. Te Zaandam liggen vrijwel alle bouw werken stil. IN DE METAALINDUSTRIE. In de gisterenavond le Hengelo ge houden diverse ledenvergaderingen der betrokken organisaties in de metaalin dustrie is tegen den loonaftrek op de Machinefabriek Gebr. Stork in principe besloten tot het stellen van een ultima tum. OVERREDEN. Gisterenavond is te Tilburg de 43- jarige bakker J. v. d. Lieshout op den Broekhovenschen weg aangereden door een van Hilvarenbeek komende auto. De chauffeur keek buiten zijn wagen om te zien of de achterlichten brandden. Op dit oogenblik reed hij den bakkerswagen aan. De overredene is hedenmorgen overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. STAATSLOTERIJ. Heden vielen op onderstaande num mer de volgende prijzen: (Onder voorbehoud), f 1000: 10977 400: 3753 f 200: 4520 15081 100: 751 4218 4676 18258 20063 BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 25 Maart 3 uur. De affaire was weer van geringe af metingen en de stemming was bepaald ongeanimeerd. Voornamelijk kwam dit tot uitdrukking op de olieafdeeling, waar Koninklijken in den loop van den middag meerdere procenten terugliepen. Ook Geconsolideérden verkeerden in reactie. Rekening houdende met de da ling der suikerprijzen in Amerika kon niet vermoed worden dat de suikerwaar- den op een lager niveau terecht zouden komen. Dit was inderdaad het geval. Tabakken werden in vaste houding in gezet, liepen later op den middag eenige percenten terug. De rubbermarkt had een kalm en on regelmatig verloop. Scheepvaarten waren niet veel ver anderd, doch eerder nog iets .aangeboden. Een vrije groote beweging ontwikkel de zich in tabak Portugal, die een groot verlies leden, in verband met een be richt dat de coupons in Eransche francs zullen worden betaald in plaats van in Engelsche ponden. Prolongatie 5. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 25 Maart. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van Zaterdag. Londen 11.63% (11.65%). Berlijn 0.61 (0.61%). Parijs 14.55 (15.27%). Brussel 11.50 (12.—). Zwitserland 46.75 (46.80). Weenen 0.0038Vs (0.0038Vs)- Kopenhagen 42.85 (42.50). Ghristiania 37.— (37.10). Stockholm 71.65 (71.60). New-York 2.711/8 (2.71). FRANKRIJK, ENGELAND EN BELGIË. BRUSSEL, 25 Maart V.D. De Belgische regeering heeft geen deel aan de onder handelingen tusschen Frankrijk en En geland inzake waarborgen van aanvallen in de toekomst. België heeft verschei dene malen van Engeland de verzekering gekregen, dat haar veiligheid verzekerd zal zijn, wanneer met Frankrijk overeen stemming zal worden bereikt. De Belgische regeering twijfelt er niet aan, of Mac Donald heeft dezelfde be doelingen als zijn voorgangers. Het schijnt thans zeker, dat zoodra de rap porten der commissie van deskundigen zijn ingediend bij de commissie van her stel en te Parijs of Brussel een be spreking zal plaats hebben tusschen de Belgische en Fransche regeering, als voorconferentie die, naar gemeld wordt, Mac Donald wenscht, dat door de betrok ken regeeringen zal worden gehouden. HET SPOORWEGONGEVAL BIJ METZ. Over de botsing van de Ostende-Basel- express met den goederentrein te Bens- dorf (bij Metz) wordt nader gemeld dat 8 personen werden gedood en 16 ernstig gewond. Er is nog geen juiste oorzaak van de ramp opgegeven, doch men ge looft, dat de machinist den weg veilig meende. De machine drong in den con ducteurswagen van den goederentrein. Een conducteur werd gedood, en een an der gevyond. Men seint uit Basel nog aan 'tHbld.: Het is zeer waarschijnlijk, dat alle Ne derlanders ongedeerd zijn. DE TOESTAND IN HOND\JRAS. BERLIJN, 24 Waart V.D. Uit New-York wordt gemeld dat in Tegucigalpa, thans weer rust heerscht. President Coolidge, heeft den wapenhandel met Honduras verboden. Vlissingen aangekomen, om alduai' gestationneerd te blijven. Hel depótschip voor onderzeeboolen „Vali" is le Vlissingen aangekomen en toegevoegd aan Hr. Ms. wachtschip aldaar, ten behoeve van tijdelijk in het Zuiderfronlier oefenende onderzeebooten Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Ilr. Ms. pantserschip „Heemskerck" met den Prins der Nederlanden aan boord, Zater dag van Pasajes vertrokken. VERGADERINGEN, CONCERTEN, enz. Dinsdag 25 Maart. Openb. verg. afd. M'burg ver. Volksonderw. Spr. KI. de Vries. Donderdag 27 Maart. Z. Bevel. 5 Capellakoor. Concertzaal. NAGEKOMEN BERICHTEN. TWEEDE KAMER. (Vervolg). Aan de orde is Hoofdstuk VILb (financiën). De heeren Bakker en Ter Laan bepleiten verlichting van den Zondags dienst voor ambtenaren van indirecte be lastingen. Deze dienst moet niet uniform zijn. De heeren Ter Laan en Oud wen- schen uitbreiding van de promotiemo gelijkheid van commiezen-verificateurs. ^VREESELIJK ALS HET WAAR IS. LONDEN, 15 Maart. V. D. Een Ex- chance-lelegram "uit Berlijn meldt, dat de sovjettroepen 1800 mannen, vrouwen en kinderen geëxecuteerd hebben te 01- gopos in de Oekraïne, omdat de boeren de plaatselijke communistische leiders gedood hebben. VERSCHILLENDE BERICHTEN. - Op den weg naast het Merwedeka- naal te Jutphaas trachtte de bestuurder van een auto zijn wagen 1e draaien. De manoeuvre van den chauffeur, die eerst kort geleden met het Ieeren besturen van een auto begonnen was, mislukte, hetgeen tot gevolg had dat de auto een klein model wagen van den 1% M. boogen walkant het Merwedekanaal inreed. De auto verdween bijna dadelyk geheel onder water. De chauffeur werd door een schipper gered. - Aan den Schoterweg te Haarlem reed Maandag een militaire fouragewa- gen, doordat het paard van een motor rijder schrok, tegen den trottoirband op, waardoor de kisten die op den wagen lagen, door de spiegelruit van een bloe menwinkel sloegen. De bestuurder, de milicien S., werd van den wagen geslin gerd en geraakte onder de uit de uit stalkast vallende kisten. Gewond werd hij opgenomen en naar de kazerne ver voerd. Het paard was er van door gegaan en verwondde een voorbijganger. De schade is aanzienlijk. Maandag is bij den slager B. te Maastricht ingebroken. De dief heeft zich meester gemaakt van een geld- bakje met f 20, en een portefeuille met 500 francs en heeft bovendien schoon goed van den slager aangehouden. SPORT. Hockey. Zondag 1.1. had een geanimeerde wed strijd plaats tusschen gemengde elftallen van Breda en Middelburg op het terrein van Breda. De thuisclub won met 31. Met de rust was de stand 1—0. Zondag a.s. zal om 2 uur op het ge meentelijk sportterrein een wedstrijd ge speeld worden tusschen een gemengd elftal uit Goes en Middelburg. AFLOOP AANBESTEDINGEN. - Door de vereeniging Landbouwbe lang te St. Ann al and werd op 22 de zer aanbesteed de levering franco op den wagen aldaar van 75.300 K.G. chilisal- peter en 6100 K.G. zwavelzure ammo niak. De levering werd gegund van de chilisalpeterhet Centraal Bureau te Rot terdam voor f 14.60 en de zwavelzure ammoniak aan W. Heijboer te St. Anna- land voor f 15.79, alles per 100 K.G. LEGER EN VLOOT. De K IX zou vandaag van Tunis vertrekken. Hr. Ms. mijnenlegger „Hydra" on- ler bevel van luitenant ter zee le kl. F. H. van Moorsel is uit Hellevoetsluis te BUITENLAND. DE IIEKSTELKWESTIE. Hel roert weer wat in de hoogere po litiek. In de eerste plaats is 't thans dui delijk geworden waarom het rapport der commissie-Dawes zoo lang iiitblijft, ter wijl toch spoedige publicatie was be loofd. Het vermoeden lag voor de hand: de heeren zijn 't niet eens. Er is tusschen Engeland en Frankrijk de oude antithese. Engeland wil Duitschland een werke lijk moratorium geven, van twee jaar. betaling. En een werkelijk moratorium Moratorium wil hier zeggen uitstel van beteekent derhalve, dal Duitschland in dien tijd ook werkelijk niets hoeft te betalen. Frankrijk en België dringen aan op aanzienlijke leveringen in goederen, en bestrijding der bezettingskosten, geduren de het voorgestelde moratorium. Frankrijk en België staan daarbij op >I

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2