FEUILLETON. De onzichtbare hand. BIJVOEGSEL VAN DE VAN Vrijdag 21 Maart 1924, No. 69. BINNENLAND. BESCHERMING VAN VOGELS. De minister van Binnenl. Zaken heeft ouder de aandacht van de burgemees ters gebracht, dal het verdelgen van som mige vogels, met name van musschen, dikwijls op een wijze geschiedt, welke in elk opzicht is af te keuren. Een dezer methoden is het uitloven van premies voor het inleveren van eieren en pooten .van musschen. Deze wijze van verdelging leidt tot het dooden van talrijke nuttige vogels, die niet uit hun pooten en zelfs vaak niet uit de eieren kunnen worden herkend. Bovendien leidt dit stelsel tot verruwing van de jeugd. Het is toch voorgekomen, dat de pooten van levende vogels werden afgeknipt, die daarna we der werden vrijgelaten. Ook het inle veren van eieren is geen doeltreffend middel tot bestrijding, daar de musch die van haar eieren wordt beroofd, zeer spoedig nieuwe legt. In plaats van deze methoden wordt aanbevolen om gedurende het najaar en den winter in welken lijd de musschen zich in de nabijheid der woningen ophou den een volwassen persoon te belasten met het schieten dier vogels in de vroe ge morgenuren. Na begin April komen te veel andere vogels aan, in wier belang de musscheubestrijding moet eindigen. Aanbevolen wordl in die richling een proef te nemen, of wel een andere wijze zonder dierenmishandeling toe te passen. Een vrijgevige toepassing bij het uitrei ken van vergunningen in gevolge de Vo- gelwet, welke niet aan jeugdige personen mogen worden verstrekt ,kan in deze wellicht goede resultaten opleveren. VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEEN TERAAD VAN VLISSINGEN. De op 1 Juli 1921 voor 3 jaar op wachtgeld gestelde onderwijzeressen in de nuttige handwerken, zouden op 1 Juli a.s. pensioen kunnen krijgen op grond dat zij dan 7 jaar dienst hebben. .Waar echter thans door de regeering overwogen wordt hiervan weer een mini mum van 10 jaar te maken, stellen Burg. en Weth. van Vlissingen voor nader te bepalen dat het wachtgeld eindigt op 1 April, waarüoor de belrokkenen nog kun nen profiteeren van dat minimum van 7 jaar en het hoogere pensioenspercentage. Door de Oudercommissie van school I was verzocht voor het instellen van schoolbibliotheken aan iedere school f 25 te geven en verder f 10 per jaar, Burg. en Weth. droegen aan eene commissie op een onderzoek in te stellen of ook door de bibliotheek van 't Nut of de openbare leeszaal in deze was te voorzien. De commissie, bestaande uit den wethouder van onderwijs, den heer M. Laernoes, als voorzitter en de heeren J. F. op den Zieke, A. van de Sande, D. L. H. van Raalte en L. P. van Oorschot, kwam tot de conclusie, dat 900 boeken noodig zullen zijn, doch de scholen C, D, II, K en de U. L. O. school hebben reeds een aantal boeken. Waar het aan- tal boeken zoo groot moet zijn, kan de Nutsbibliotheek niet optreden en de open bare leeszaal bezit geen kinderlectuur. Door DOUGLAS .VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 34). Treurig hief hel meisje het hoofd op. „Hij of een van zijn medeplichtigen, waartoe dal meisje behoort"! antwoord de zij. „Maai- waarom het juweel niet naar een bank gebracht of naar een of an dere safeP Het was toch een groote waag het toe te vertrouwen aan een meisje, dat u iu 'l geheel niet kende?" „Beste vriend", zei de danseres, „ik was wanhopig. Mortimer ziet en weet alles Die onverwachte ontmoeting met de dochter van mijn ouden vriend scheen mij op dat oogenblik een dooi den hemel gegeven gelegenheid om het juweel, zonder dat hij er van wist, in veilige handen tc geven. Ik voelde, dat, zoolang ik het bij mij droeg, mijn leven voortdurend in gevaar was. Pas vandaag, toen ik van den moord hoorde, ging mij een licht op, hoe onvoorzichtig ik geweest was. Ik had wel kunnen denken, dat Miss Mackwayte, omdat zij Mortimer Een centrale bibliotheek voor alle scho len ontraadt de commissie beslist en zij meent, dat iedere school een eigen bi' bliotheek moet hebben bijeengebracht door vrijwillige bijdragen van ouders en belangstellenden en dat de keuze dei- boeken aan het hoofd der school worde overgelaten, onder toezicht van het ge meentebestuur en van de schoolinspectie. Burg en Weth. stellen voor ter onder steuning van de vrijwillige bijdragen f25 voor iedere school, dal is voor tie elf scholen f 275 beschikbaar te stellen en vervolgens f 10 per jaar en per school voor onderhoud der boeken. Ook de bij zondere scholen kunnen nu voor hunne bibliotheken aanspraak maken op een gelijk bedrag. In verband met het toenemend ver keer op den Koudekerkschen straatweg is het noodig dezen weg weg te verbreden, maar deze weg be hoort voor de helft aan Vlissingen voor de andere helft aan 'Koudekerke, Burg. en Weth. stellen nu voor om f 700 aan Koudekerke te vergoeden, die deze ge meente destijds afbetaalde op een door dc beide gemeenten aangegane geldlee- ning voor aankoop van een aangekocht stuk grond voor verbreeding van dien weg. den weg geheel in eigendom te ver krijgen wat door den raad van Kou dekerke reeds is goedgekeurd. Door den Chr. Bestuurdersboud werd destijds gevraagd de verordening op de heffing van de plaatselijke inkom stenbelasting zoo te wijzigen, dat f 100 voor elk kind kan worden afgetrok ken in plaats van voor de beide eerste f 50 en verder f 100 per kind. De inspecteur van de rijks directe be lastingen, wiens advies Burg. en Weth. wederom inwonnen in verband met het maken van eene berekening der finan- cieele gevolgen aan de voorgestelde wij ziging der verordening verbonden, bleef ontraden deze voorbereidende, zeer om vangrijke werkzaamheden thans ter hand te nemen, waardoor de regeering een wijziging van de inkomsten- en forensen- belasting binnenkort wordt aanhangig ge maakt, naar aanleiding waarvan de plaat selijke verordening eveneens zal moeten worden herzien. Burg. en Weth. achten hel gezien het bovenstaande niet raadzaam thans tot het invoeren van een belangrijke verandering van de plaatselijke verordening op de in komstenbelasting over te gaan ,te meer niet. waar de gevolgen dier verandering nog niet kan worden overzien. Ten einde een gelijker verdeeling te krijgen van de kiezers oyer de 12 stem- districten stellen Burg. en Weth. eene wijziging in de gx-enzen tusschen de dis tricten voor en tevens een andere num mering der drie kieskringen en de 12 stemdistricten KERKNIEUWS. Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk te R i 11 h e m een uitvoering van gewijde muziek gegeven ten bate van de restauratie van het kerkgebouw. De heer A. P. Varel, muziekonder wijzer en Organist te Vlissingen en zijn zoon H. C A. Varel speelden op verdien stelijke wijze eenige muziekstukken op het kerkorgel. Een viertal nummers wer den begeleid door het vioolspel van Ds. C. Sundermeijer, dat ook zeer mooi klonk De muzieknummers werden afgewis seld door een drietal zangstukjes, met orgelbegeleiding, door een dameskoortje gezongen. Muziekliefhebbers hebben zeker ge noten. Jammer dat èn om de zeer goede muziek èn om 't goede doel de -opkomst niet grooter was. De heer A. Gaakeer, die 1.1. Zater dag te Sta ven is se bij herstemming' Benoemd werd als notabele der N. H. Kerk heeft deze benoeming niet aan genomen. zoodat er een nieuwe vrije stemming mo*et plaats hebben kende ..Kent Miss Mackwayte Mortimer?" herhaalde Desmond in groote verbazing. „Maar natuurlijk", antwoordde Nur- el-Din. „En ik heb hem zelf Plotseling hield zij op met een groo- ten angst in de oogen. „Ach neent" fluisterde zij, „het is ge noeg. Ik heb al te veel gezegd Desmond was op het punt te spreken, toen de deur werd geopend en een bui- tenlandsch-uitziende kamenier, die Des- mond zich herinnerde in de kleedkamer „van de danseres gezien te hebben, bin nenkwam. Zij ging snel naai- haai- mees teres toe en fluisterde haar iets in het ooi- De danseres sprong op. „Een oogenblik, excuseert u mij. even riep zij Desmond toe en vloog de kamer uit. De kamenier volgde haar en Desmond bleef alleen. Even later hoorde hij Nur-el-Din's stem woedend te keer gaan Hij sloop naar de deur en opende die Op de trap was niemand. Op zijn teenen ging hij naar benetien tot aan 't eerste portaal tje en luisterde. Het gemompel van slemmen in de kamer bereikte zijn oor, maar hij verstond niets. Toen hoorde hij Nur-el-Din weer toornig uitvallen. Hij boog het oor over de leuning van de trap, zoodat hij met het gezicht naar het raam van het portaal gekeerd was. Het raam gaf uitzicht op een kleinen tuin met een poort, waarboven een lamp Godsbeelden. Over bovengenoemd onderwerp sprak gisterenavond in de Doopsgezinde kerk alhier mevr. dr. Mankes—Zernike, uit Den Haag, nadat gezamenlijk gezongen was Gez. 1 en 3 van lid 80. Spreekster sprak naar aanleiding van het tweede gebod Gij zult U van .Mij geen beeld maken Zij wees er op, hoe eerst beelden van dieren een slier en jeeu visch als Godsbeelden werden ver eerd Zij waren bedoeld als de dieren van de dierenriem, de zon dus. als zij staal in haar gloriepunt De aanbidding van de zon. de maan, de sterren, als van God leeft in zekeren zin nog voort in dc astrologie. Ook onder den mensch maakte men zich Godsbeelden. Tegen deze Godsbeel den hebben de profelen zich echter verzet. Het scheppen van een beeltenis was begrijpelijk; dal heeft men graag van iciimfnd, die men liefheeft Het ge vaar is echler, vooral bij Godsbeelden, dal inon die gaat houden voor de wer kelijkheid. Daartegen kwamen de pro feten op. Eersl bij Johannes lezen wij God is geest. Michael Angelo heeft in de Sixtijnsche kapel nog een geschil derd beeld van God gemaakt Thans is de tijd niet rijp meer voor zulk een beeld. Toch vraagt spr. zich af, oi eigenlijk niet de vereering van God in Christus in diepste wezen is zich een beeld maken van den ongeziene en on zichtbare Een beeld, dat voor veler re ligie goed en noodig is geweest, maar waarvan wij de beperktheid toch voelen, als wij middeleeuwsche schilderijen zien, of middeleeuwsche poëzie lezen. God te zien in de gestalte van een mensch; ook dal beeld is gevallen. En toch waardoor zou er zooveel tweedracht in de religie zijn, anders dan doordat God voor velen is een gedach- tenbeeld, een koud, star dogma, dat zij aanbidden. Terwijl toch de levende God in geen beeld le vatten is De beeld spraak in God is alleen hulpmiddel, en het hulpmiddel moet niet worden aan beden. Een formule kan een machtig wapen zijn, doch dat waardevollere din gen vernietigt. En het meest voorko mende beeld van den God is; het beeld van den Vader Met voorlezing van poë zie van den Oostenrijkschen dichter Rieleke toonde spr. ook andere nieu were, Godsbeelden, als de Zoon (die men meer liefheeft dan den Vader), als één die eeuwig werkt. Spr. ried ten slotte aan niet te hangen aan een for mule of beeldspraak, maar rustig af te wachten, te vertrouwen en geduldig te zijn, lot wij iets van God verstaan. De avond werd gesloten met het zin gen van lied 32, vers 1 en 3, waarna Ds. Koekebakker mevrouw Mankes dank zegde. Het zangkoor der, gemeente zong in de pauze een tweetal liederen. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Dinteloord ds J E. Klomp te Oldenbroek. vroeger te Poort vliet. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Zooals men weet zal de volgende week Donderdag het Zuid-Bevelandsch a capella-koor een concert geven in dc Concertzaal alhier^ Het programma dat we zagen, ziel er aantrekkelijk uit. Behalve eenige oud- N'ederlandsche kerstliederen vonden we er van vroeger eeuwen op- het „Veni et videte" van Palestrina, en de bekende serenade van een landsknecht van Or lando Lasso. Maar de andere nummers zijn uil onzen tijd o. a van Hullcbroeck, Wierts en Zijderlaan, en niet miuder dan zes liederen in den laatsten tijd gecom poneerd door onzen stadgenoot A. Lysen, waaronder eenige op tekst in Zeeuwsch dialect van D. A. Poldermans. We kunnen hier nog bij vermelden, dal het koor een uitnoodiging heeft ont- hing en daarachter lag hel ven, ver dwijnend in den mist. De kamenier van de danseres stond onder de lamp in ern stig gesprek met een man in jachtklee- ding, die een geweer onder den arm had. Toen Desmond keek, draaide hij juist zijn hoofd om, zoodat het licht van de lamp op zijn gezicht viel. Tot zijn onuitsprekelijke verbazing en schrik her kende Desmond Strangwise. HOOFDSTUK XVIIL Mr. B e 11 w a r d organiseert een b r i d g e-a v o n d j e. Niet meer denkend aan de stemmen beneden, stond Desmond met zijn ge- zich tegen de ruit le turen. Was Strang wise in de „Dyke Inn" gelogeerd Niels was waarschijnlijker dan dat, want hij had aan Desmond verteld, dal hij zijn verlof ging doorbrengen met jagen in Essex en het Morstead Ven moest wel vol zitten met snippen en eenden. Maar hij moest Strangwise niet ont moeten, Desmond was er niet op gesteld zijn vermomming aan Strangwise's slu- wen, doordringenden blik tc onderwer pen. Strangwise kende Nur-el-Din de danseres kon inderdaad wel naar de herberg zijn gekomen om met hem sa men te zijn. Hij kon niets anders doen, besloot hij, dan vluchten. Maar hoe kon hij ongemerkt wegko men? Hij dankte de voorzienigheid, dat hij den motor niet had meegebracht. Als hij eenmaal uit de herberg wa.s, zou de mist hem uit het gezicht doen verdwij vangen om medewerking te verleenen aan de attracties op de Tentoonstelling die van 28 Maart tot 13 April te Amster dam is georganiseerd door de „Dames kroniek" Het zal daar 28 en 29 Maart, en misschien 30 Maart zich doen hooien. „Boe f j e". Voor ons ligt de vijftiende d r u k van M. J. Brusse's „Boefje". Het is wel de moeite waard dat in gespatieerde schrijfletters le melden' In aantal exem plaren uitgedrukt beteekenl dit dat het 43— 47ste duizendtal van de pers kwam. De uilgever W. L en J Brusse's l'ilg Mij., voorzag ook deze uitgave van de illustraties van II Meijer ONDERWIJS. Benoemd tot hool'd der in Augs. te openen school der vereeniging voor Chr onderwijs op Geref. grondslag le Katwijk aan den Rijn, de heer \V. van Veen on derwijzer le Vlanrdingen vroeger le S o u- b urg. Geslaagd voor 2en stuurman P van Zweden, leerling van de De Ruijters- school. te. V1 i s s i n g e n. Als tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school (B) te Groede (Kruisdag) is met ingang van 16 Maart a. s. benoemd A. Scherpenisse van St. Maartensdijk. RECHTZAKEN, Voor de Rechtbank le Breda stond terecht de -25-jarige J F uit Tilburg be schuldigd van diefstal van f 700 ten nadeele van zijn vader. Waar beklaagde reeds verschillende vonnissen achter den rug had en niet hel minste berouw toon de, eischic de Officier van Justitie twee jaren gevangenisstraf; de verdediger leg de zich bij dezen eisch neder Voor de rechtbank le Maastricht heeft terecht gestaan de 35-jarige H T., die op 9 Januari in den sigarenwinkel van Mceuwissen te Heerlen was ge komen en daar eenige sigaren had ge kocht. Vervolgens had hij aan de huis vrouw, die hem bediende, een paar pakjes tabak gevraagd, die in een an deren hoek van den winkel lagen. Nau welijks had de vrouw zich omgedraaid, of bekl. sloeg haar tweemaal met een zware» steen op het hoöfd Zij riep om hulp cn wilde den winkel uïtloopen, maar de man gaf haar nog drie slagen iop het hoofd. De vrouw was bloedend verwond en had overal blauwe plekken op het hoofd. Het O. M. had drie jaar gevange nisstraf geciseht. De rechtbank heeft den man tot twee jaar veroordeeld. LANDBOUW. - Woensdagavond hield de Coöp. Boe renleenbank te Biggekerke haar al- gemeene vergadering, onder voorzitter schap van den heer L. Simonse. Uit de rekening bleek dat aan spaargelden was ontvangen f 59.160.62, terugbetaalde voorschotten f 3775; ontvangsten in loo- pende rekening f 31.676.60. Aan spaar gelden uitgegeven f 49.574.41. gegeven voorschotten f 6510, uitgaven in loopende rekening f 37.939.51. Op 31 Dec. stond uit aan voorschotten f 37.880, te goed in loopende rekening f 31.885.96 en als pas sief aan spaargelden f 73.839.17. De winst over het jaar 1923 bedroeg f 360.63, welk bedrag iu het reservefonds werd gestort. De kassier werd opnieuw voor vier jaar benoemd. Als bestuurslid werd herkozen de heer M. Houterman. als lid van den raad van toezicht de heer 0. Polderman en als plaatsvervan gende bestuursleden de heeren G. Wij nand en W. de Regt. Hel salaris van den kassier werd met f 25 verhoogd. In den nen? Er was geen andere manier om van de trap weg te komen dan door de deur in de gelagkamer, waar Nur- el-Din mi was en door de gelagkamer te gaan beteekende kans te loopen op een ontmoeting met Strangwise Dus bleef Desmond waar hij was bij liet raam en wachtte. De vrouw had zich nu omgewend en liep den tuin door terwijl Strangwise met zijn geweer in de hand haar volgde. Desmond wachtte tot dat hij ergens beneden een deur hoorde opengaan en toen handelde liij Naast het raam was een oude water buis, waardoor de regen van het dak naar beneden liep. Op gelijke hoogte met het kozijn van hel raam maakte deze buis een scherpe bocht naar links en liep in schuinsche richting verder naar een groote waterton, die op het platte dak van een schuurtje in den tuin stond. Voorzichtig schoof Desmond bet raam open en probeerde dc buis met zijn liand. Zij scheen vrij onstevig en schudde toen hij er tegen duwde. Hij mat met de oogen den afstand van het kozijn tot de buis; dat was ongeveer vier voet. Desmond berekende, dal, wanneer de buis hield, wanneer hij uit het raam klom en met de handen aan het kozijn ging hangen, hij dan door een slingerbeweging zijn zwaai groot genoeg kon nemen om zijn beenen over de schuinsch loopende buis te slingeren ,dan zijn handen over to brengen en zich naar het dak van het schuurtje te laten afglijden. rentestand werd geen verandering ge bracht. Maandagavond liield de Coöp. Boe renleenbank te Kamperland haar derde jaarvergadering, bijgewoond door 28 van de 109 leden Uit het verslag van den kassier bleek dat in 1923 was ontvangen aan spaar gelden f 109.214.75, aan terugbetaalde voorschotten f8800, en was terug ont vangen in loopende rekening van de leden f67.165 en van de Centrale Bank f 141.257.03. Uitgegeven was aan terugbetaalde spaargelden f62.213.56, aan gegeven voorschotten f 17.350, uiig. in loopende rekening a. aan de leden f77.465,87. b aan de Centrale Bank f171011.44 Op 31 Dec. bedroeg het bedrag dei- uitstaande voorschotten f 15.150 en bel tegoed in loopende rekening f 138.599,70. De schulden bedroegen aan spaargel den f 149.162.83, in loopende rekening aan de leden f 6174.18. De zuivere winst bedroeg over 1923 f 461.91. Het salaris van den kassier werd ver hoogd mei 100 en gebracht op f500. Tot voorzitter van den raad van toe zicht werd herkozen de heer L. J Leeu- dertse en tol bestuurslid de lieer A Imanse; tot plaatsvervangende bestuurs leden de heeren P. G Leeudertse Jacz en P. Dieleman Pz. De rentevoet bleef voorloopig gehand haafd op I pet. voor spaargelden en 5ivoor voorschotten. Daarna hield de kassier een referaat over „Ons Spaarsysteem en Credietstel- sei" en werd een ieder iu de gelegen heid gesteld vragen Ie stellen, welke door het bestuur en den kassier werden beantwoord - Het mono- en Klauwzeer breidt zich in de gemeente St Annaland nog uit Thans is deze ziekte uitgebroken onder hel rundvee op de stallen van J A Akkermans, B. Kodde en B. Buys en on der de varkens van de Wed A. lïveraers Proefvelden voor de suiker bietencultuur. De suikerindustrie in Nederland heeft reeds geruimeu tijd de behoefte gevoeld aan goede proefvelden op het gebied van de suikerbietencultuur Deze behoefte heeft geleid tot samenwerking tusschen de centrale suiker maatschappij en den Bond van Coöperatieve Suikerfabrieken beslo ten werd ,voor de jaren 1924 en 1925 een belangrijk bedrag samen te brengen voor het nemen van wetenschappelijke proeven, die de grootst mogelijke be trouwbaarheid hebben Dit bedrag is ter beschikking gesteld van een commissie waarin zitting hebben de heeren 1. G J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw .voorzitter; J. J.Gran- pré Molière .directeur van de suiker fabriek te VierverlatenA. van Rossum, directeur van de suikerfabriek te Half weg; W. H de Vos .voorzitter van de Coöperatieve suikerfabriek te Pntters- hoek; F. J Oosthoff, voorzitter van de Friesch-Groningsclie Coöperatieve suiker fabriek, en J. M. van Bommel van Vlo ten secretaris-penningmeester Deze commissie heeft prof. G. Broeke- nia, directeur van het instituut voor ver edeling van landbouwgewassen, in haar midden opgenomen, om nauwe samen werking tusschen de commissie en ge noemd instituut te kunnen verkrijgen De commissie Iieeft den liefer W. A. Bosma, landbouwkundig-ingenienr teWa- geningen, aangesteld als leider van de proefnemingen. Verwacht wordt, dat de werkzaamhe den van de commissie van zoodanig be lang voor de suikerbieteelt en de sui kerindustrie zullen blijken te zijn, dat de commissie ,ook na 1925 zal worden be stendigd. Het ligt in de bedoeling van de com missie, in 1924 alleen varièteitsproeven te nemen, hoewc lhaar taak geenszins uitsluitend daartoe beperkt is. (N. R. Crt.) Hij verspeelde geen tijd met te denken over de mogelijkheid, dat de bnis on der zijn gewicht zou breken. Zijn heele leven was het zijn gewoonte geweest een kans te wagen want zoo is het Iersche temperament wanneer het doel ,dat hij wenschte te bereiken, het op een of andere manier verdedigbaar maakte; en hij was vast besloten tot el- ken prijs de kans op een ontmoeting met Strangwise te vermijden. De laatste had waarschijnlijk den naam Okewood in de verliezenlijst dien morgen gelezen, maar Desmond voelde meer dan ooit dat hij dien man wantrouwde en zijn voortdu rende tegenwoordigheid in de omgeving van Nur-elDin was hem een raadsel, welks oplossing hem voortdurend bezig hield Hij stond een oogenblik bij het open raam en luisterde. Het gemompel van stemmen deed zich nog steeds hooren in de gelagkamer, maar vanuit het an dere gedeelte van het buis hoorde hy een diepen lacli, dien hij herkende als dien van Strangwise. In goed vertrouwen, dat het dak van den uitbouw niet vanuit de tuindeur gezien kon worden, zwaaide Desmond zijn rechterbeen over het ko zijn en volgde met het linker, zijn rug naar den tuin gekeerd. Het volgend oogen blik bengelde hij aan den zijkan» van het huis. Toen hoorde hy Strangwise in den tmn beneden roepen: „Rufusf Rufns/" (Wordl vorvolfdv

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5