BEUBSNOTEF.RING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 21 Maart. CSlotkoers.) G pet. Nederland 1923 993/8'; 6 pet. Ne derland 192 2 993/a; 5 pet Nederland 19 1 3 877/bl'/a pel Nederland 1917 82%; -'/» pet. Nederl. W.Schuld 52%; 3 pet. do Oblig. 621%; 3 pet do. Certif. 62% Cert. Ned. Hand. Mij. 131% 135%; Aand. Ned Ind. Handelsb. 130%; Aand Koloniale Bank 19519üVzi Koninkl, Pe trol. Aand. 158—166; Gecons. Ilolland- sche 222—228; Cult. Mij. Vorstenlanden 184—187; Handelsv. Amsterdam 477— 182; Javasche Cultuur 378—380, Aand. Deli Maatsch 361—36S, AAmsterd Rub ber 1131/a115V2-; Ned. Amerik. Vaart SO»/*—88; Nederl. Schecpvaartunie 12-f; Koninkl. Holl. Lloyd 8%; Kon. Ned. Stoomb. Mij 79, Aand. Paketvaart 136. Gouda A. 26%Jurgens A. 61',1 62%. Anaconda 70«/s; Steels 108 drie zes tiende; Erie 27%, Southern Railway 59 drie zestiende, Union Pacific 1-13%; Common Marine 9; Prefered do. 31%; Maxwell Gr. C. v. A. 1%, Maxwell Land Cert. v. Inc. 13%. Prolongatie 5. Russen Obi. 18S0 6%, Consols 9% Hope 8 drie zestiende Markt sluit flauw Wisselkoersen: Londen cheque 11.61; Berlijn 0.61; Parijs 11.20; Brussel 11.10; Dollar Cable 2.70. TELEGRAFISCH WEEKBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Maart. Hoogste barometerstand 766.7 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 747.4 te Thorshavn. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 dezer: Matige wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt. later betrokken met kans op regen, stijging van tempe ratuur. Temperatuur hedenmorgen alhier uur 41 gr, 12 uur 15 gr., 3 uur 44 gr. ment en aan den boedel hebben ont trokken hebben verschillende meubelen, eenige schrijfmachines en nog andere goederen en voorts twee perceelen hei degrond, liggende in de gemeente Beilen (Dr.) Het O. M. vorderde v ij f jaar gevan genisstraf. Knoeier ij bij een hard dr aver ij. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuw arden heeft tegen T. G., veehouder te Heeg, wegens meineed in een burgerlijke zaak, een jaar gevangenisstraf geëischt. Beklaagde zou op 22 Augustus 1921 bij een harddraverij voor paarden, die geen prijs gewonnen hadden, zijn paard „Alie", dat aan die voorwaarde niet vol deed, onder den naam ..Nellie", een paard van zijn broer, die wel voldeed aan de voorwaarde, in de baan hebben gebracht. Het paard, dat onder den naam Nellie draafde, won den eersten prijs van. f 100. Hierover ontstond een proces, dat T. G. vopr de rechtbank te Ileerenveen won door onder eede te ver klaren, werkelijk met Nellie gereden te hebben. Er werd een vervolging tegen G. wegens meineed uitgelokt, en bij het ge tuigenverhoor bleek, dat G. bij het on derzo ïk door een commissie na de hard draverij alle moeite had gedaan om Nel lie op Alie te doen gelijken; hij zou het paard met ee nkalkkwast een kol op den kop en witte voeten hebben ge geven. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte, gelijk gezegd, 1 jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke inhechtenisneming, daar beklaagde van plan was, naar Ca nada te vertrekken. De rechtbank gelastte zijn inhechtenis neming. Beklaagde's verdediger pleitte vrij spraak bij gebrek aan bewijs. HOOG WATER. Vlistingen, Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 22 Maart n.m. 23 morgens kwart over één brak het stuurgerei. De kapitein liet onmiddellijk olie storten en ondanks de zware brekers slaagde men er in het roer geremd te krijgen en het handstuurgerei in te pik ken, door het overkomende water, een moeilijk en gevaarlijk werk. Het draad loos noodsein werd gegeven; en al olie stortende bleef men met alle macht pogingen in het werk stellen om het stoomstuurgerei te repareeren. Te 11.40 voormiddags kwam de Alhcl- stone in zicht, aan welk schip draadloos werd gevraagd in de nabijheid te blijven. De Athelstone seinde terug zelf niet be stuurbaar te zijn. Terwijl wind en zee iets handzamer zich toonden, werd de Belgenland gezien, die echter zijn koers vervolgde De Athelstone bleef in de nabijheid van de Arv Des namiddags te 3 uur kwam het volk van de Arv met de reparatie van het stoomstuurtoestel een karwei, dat volgens de experts, die later het schip hebben, onderzocht, zeer vernuftig was uitgevoerd gereed, maar dadelijk brak dit weer. Nogmaals werd dc reparatie ter hand genomen en kapitein Matroos besloot, indien moge lijk te Queenstown binnen te loopen. Zon dag 28 October was het stoomstuurtoe stel weer in orde en te 12 u. 10 ging men onder stoom naar de Iersche haven. Tien minuten later echter was het gerei weer gebroken Met het liandstuurtoestel werd toen, volgende achter de Athel stone. getracht verder te gaan. Wind en zee namen des nachts weer toe en 's Maandags te 2 u. 45 voormiddags was de Ary geheel onbestuurbaar. Tot over- mat van ramp had men de Athelstone toen ook geheel uit het gezicht verloren. Onvermoeid werd nogmaals aan de re paratie gearbeid, die men 's middags te 4 uur voor elkaar had, terwijl men nu het succes had dat het stuurtoestel zich goéd hield. Aan Lloyds werd om een sleepboot geseind en om, 2 u. 50 des morgens kon men ten anker gaan op de reede van Queenstown. Aldus het sobere relaas uit 't scheeps- - Donderdagavond werd de eindles journaal, dat natuurlijk slechts een Aan gegeven van den 2-jarigen tu nbouwcursus we afspiegeling is van wat de kapitein te Ierseke, onder leiding van den j en het volk van de Ary in de zes of heer W. van Koeveringe te Wemeldinge (ond. J. Oom, Ierseke). Diploma's wer den uitgereikt aan: J. Bakker, S. Daane. LANDBOUW. hoofdstuk VIII; Donderdagavond hoofd stuk V en 1 April hoofdstuk VI. De artikelen 32- en 33 (vrijw, burger wacht) van de begrooting van binnenl. zaken worden aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. Aan de orde is de oorlogsbegrooting. De heer Dresselhuys acht het le ger te groot om behoorlijk te kunnen worden uitgerust met het toegestane be- grootingsbedrag. Dit geldt vooral voor de artillerie en het vliegwezen. Spreker critisecrt het volkomen on voldoend geoefende reservekader, de on voldoende oefening van den troep en te hooge kosten van het beroepskader. Hij bepleit een kleiner leger met uit afge vloeide officieren gerequireerd reserve kader. Hij zal zijn slem n i f 'c aan de begrooling geven, als de Minister zijn houding volhoudt. HET STANDBEELD DER KONINGIN'. H. M. de Koningin heeft een deputatie ontvangen, die haar een bronzen repro ductie aanbood van het standbeeld van H. M., dat ter gelegenheid van het re- geeringsjubileum te Paramaribo vóór het gouvernementsgebouw is opgericht. Dr. Benjamin, oud-onderwijsinspecteui te Suriname, hield daarbij een korte toe spraak, die door II. M. werd beantwoord. 24 25 2.22 2 58 3 41 4 25 5.12 6 03 6.32 geacht wordt. Mitsdien wordt bekl. ont slagen van alle rechtsvervol ging. De rechtbank gelastte voorts de vernietiging van de dolk, waarmede het misdrijf gepleegd is. De eisch was geweest 4 jaar gevan genisstraf. De rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag E. G., 23 jaar, boerenknecht te Oldetrijne, ter zake van brandstichting in de boerderij, waar hij werkzaam was, tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 5 jaar. J. v, d. B,, 25 jaar, arbeider te Els- loo, die een jachtopziener aldaar, die hem bekeuren wilde wegens strooperij, met een schot hagel een oog had uitge schoten, is door de rechtbank te Leeuwar den tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Er wa^ 6 jaar geëischt. De schorsing van Mr W. IC S. van Haast er t. Het Hof te 's Bosch heeft, naar het „Eindh. Dagbl." meldt, thans uitspraak gedaan ter zake van de door den Raad van Toezicht en Discipline aan Mr. van Haastert opgelegde disciplinaire straf van schorsing voor den tijd van 6 maan den. liet Hof veranderde deze straf in een schorsing van één maand op grond van de overweging, dat Mr. van Haastert de „beide schelmen" niet spoedig genoeg van zijn kantoor heeft verwijderd. Omtrent de z g.n. „moordadviezen" ac centueerde het Hof de vrijspraak van Mr. van Haastert nog scherper dan de Raad dit reeds had gedaan door de overweging, dat de woorden „ondanks gewichtige vermoedens in zijn nadeel" niet in het vrijsprekend vonnis thuis hooren. M Clement, J. v. d. Jagt, L. Kosten, A. Lamper, Joh. Mol, Joh. van Oosten, Praam, J. v. d. Velde, Thomas Zoeteweij. Enkele toespraken werden gehouden door landbouwconsulent v. d. Plassche en den burgemeester. Den beiden on derwijzers werden door de cursisten met een aandenken vereerd. Bietenrooien. Het bestuur van de Zeèuwsche Land- bouwmaatschappij heeft meegedeeld, dat de Bond van Coöp. Suikerfabrieken en de Centrale Suikermaatschappij beide aanzienlijk bedrag ter beschikking stellen ten behoeve van een uit te schrijven prijsvraag voor een doelmatigen bieten rooier. De commissie van beoordeeling zal bestaan uit prof. Visser, directeur van het Landbouwwerktuigen-instituut, als voorzitter, twee vertegenwoordigers van elk der genoemde lichamen en twee leden der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij. De prijsvraag, die reeds in ontwerp is samengesteld, zal zoo spoe dig mogelijk worden gepubliceerd. zeven dagen van hun reis hebben door staan en gepresteerd. De heer Van Dam herinnerde in de paar woorden, waarmede hij kapitein Matroos gelukwenschte, aan het door stane leed, wees er op, dat de experts 's kapiteins gedrag en zeemanschap zeer hadden geprezen en vroeg, deze be looning te beschouwen als een bewijs dat assuradeuren ook nog wel denken om de menschen aan boord. De kapitein gaf de verzekering, dat hij nog menigmaal aan deze reis van de Ary denken zou, LEGER EN VLOOT. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram, is Hr. Ms. onderzeeboot K IX, onder bevel van luitenant ter zee le klasse P. W. Coster, op haar uitreis naar Ned.-Indiê Woens dag te Tunis aangekomen. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERLL De werkt ij d in de metaalbe drijven. Naar V. D. verneemt, is gisteren te Amsterdam een conferentie gehouden van de hoofdbestuurders der Moderne, Kath., ChrNeutr en Socialistische me taalbewerkersbonden ter bespreking van de situatie welke door de invoering van een langeren werktijd in de metaalbe drijven zat ontstaan, en ter bespreking van maatregelen om tegen te gaan dat langer dan 48 uur per week wordt werkt. - P.-cp.3rüton in hygiënische, vin ivlvcr tin veruecrcügde Tubon: Hoodunrhoudend Menthomoudcnd: (j Kauwlvua(dpl0i;.zecrt heel en neuralgie Zinkoxydezsll: en cn brandwonden Onmisbaar bl) hinderen Capsicum: CHEScSROUGH Mfg. Co. Cons.. How York, U.S.A. (Ingez. Med.) BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 21 Maart. 3 uur. De belangstelling ter beurze concen treerde zich heden voornamelijk op de Olieafdeeling, waar Koninklijken op den voorgrond traden, die na de aankondi ging van gisteren een groot koersavance >ehaalden. Geconsolideerden ook vast. Suikerwaarderi in reactie, hetgeen na tuurlijk op rekening moet worden ge steld van de gedaalde suikerprijzen in Amerika. 'Rubberfondsen golden iets la ger, waarschijnlijk in overeenstemming met het prijsverloop van het artikel. Scheepvaarten hadden een kalme markt, waarbij de tendenz weinig ge prononceerd was. Aan Tabaksfondsen werd maar wei nig aandacht geschonken, doch bleken die overigens tamelijk vast in de markt. Ned. Industrieelen veronachtzaamd. Prolongatie 5. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 21 Maart. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.63 (11.603/*). Berlijn 0.613/., (0.61). Parijs 11.20 (13.82%). Brussel 11.40 (10.87%). Zwitserland 46.72% (46.65). Weenen 0.0038 (0.0038). Kopenhagen 42,15 (41.80). Stockholm 71.20 (71.-). Christiania 37.15 (36.65). New-York 2.70 (2.69%,). DE EISCH IN HET HITLER-PROGES. MüNOHEN, 21 Maart. V. D. Heden heeft de Staatsanwalt in het Hitler-pro- ces zijn requisitoir uitgesproken. Hij eischte tegen alle beklaagden gev. straf wegens het gezamenlijk uitvoeren van hoogverraad. Hij vroeg de veroordeeling van Hitier tot 8 jaar gev. straf; van Kri- bel, Weber en Poehner ieder tot 6 jaar gev. straf. Wegens medeplichtigheid aan hoogverraad eischte hij tegen *Luden- dorff, Roehl en Frick, ieder 4 jaar gev. straf. Tegen Brueckman 1% jaar gev. straf en tegen Pernet, een stiefzoon van Ludendorff, 1 jaar en mnd. gev. straf. Voor allen vroeg hij aftrek van de voorhechtenis. plichtingen. Wij vermoeden echter, dat Poincaré op het oude standpunt zal blijven, waar wel wat voor te zeggen is, Duilschland niet in' den Volkenbond op te nemen zoolang aan de verplichtingen, geregeld bij het verdrag van Versailles, niet is- voldaan. Belangrijke wijzigingen (binnen het be reikbaar mogelijke, zooals Theunis het in zijn regeeringsverklaring uitdrukte), zijn daarin mogelijk. Het antwoord is alweer op de rapporten der commissies. DE STEUN VAN DEN BELGISCHEN FRANK. De Liga tot verdediging van den Belj gischen frank heeft gisteren haar pro gram van actie gepubliceerd dat zij zon der verwijl ten uitvoer wil brengen. In ieder der negen provinciën van het rijk zal een provinciaal comité worden opge richt onder voorzitterschap van den bur gemeester der hoofdplaats van de provin cie. De -algemeene voorzitter van de Liga is Michel jLevie, de ex-minister van finan ciën. Van Koning Albert ontving het be stuur der liga een eïgenhandigen brief, waarin de vorst verklaart, volkomen in te stemmen met het beoogde doel. het herstel van den Belgischen frank. Van de leden der liga wordt geëischt, dat zij zich op hun eerewoord verbinden, af te zien van den aankoop van vreemde pro-, ducten en deviezen, terwijl zij tevens hun j persoonlijke uitgaven zooveel mogelijk j moeten beperken. EEN- BERICHTEN UIT DE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. TWEEDE KAMER. Rij de verdere behandeling van de be grooting van buitenlandsche zaken wordt de motie v. Ravesteiin inzake-erkenning 1 van Rusland verworpen met 87-1 st M G*550™®» een motie-Troelstra tot herstel van po ENGELSCII CR MD IET VOOR 3 DUITSCIH/AND- Uit Londen wordt gemeldt, dat de Bank van Engeland een crediet van vijf» miljoen pond sterling ter beschikking j van de Duitsche gouddiscontobank heeft gesteld, meld de N. Rott. Crt. Dat dit te l Verwachten was bleek uit de ver- klaringen, die dr. Schacht onlangs ink de centrale commissie van den rijksdag :i heeft afgelegd. Het hier uit Londen ont-'l vangen bericht zegt verder niet, ot dit, crediet ter beschikking van de rijksbank/ zal worden gesteld om haar in staat te^ stellen in te teekenen op het grondkapi-; taal van de gouddiscontobank. Officieelj, is het bericht ook nog niet bevestigd.i Wel heeft men te Berlijn reeds ver-; nomen, dat een aantal particuliere Engel-; sche bankondernemingen o a. Barllay's; Bank en Lloyds Bank een dergelijk cre diet ter beschikking willen stellen. jj litieke en econ. betrekkingen met Rus land wordt verworpen met 63—22 st. Het amcndernent-Schokking c. s. tot opheffing van het gezantschap bij den Paus wordt verworpen met 61 24 st. Vóór st. de Chr. Hist., de Vrij heidsbond, de Platfelanders, 2 ant.-rev., (de hccren Visscher en Duymaer) en de heer Wijnkoop. VERSCEU.LENDE BERICHTEN. (Ingez. Med.) DUIKBOOT. LONDEN, 21 Maart. V. D. Uit Tokio wordt gemeld dat de reddingsbrigade te lefonische verbinding heeft gekregen met de 18 overlevenden die nog in den ge zonken duikboot zitten. BUITENLAND. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft 20 leden van de bur gerwacht te Groenlo aangesteld tot on bezoldigd Rijksveldwachter in den tijd dat ze politiedienst verrichten, wat voor de algemeene veiligheid noodig bleek. - Door de politie te 's-Gravenhage is een rechercheur van een particulier recherchebureau gearresteerd, die door valschc brieven pogingen tot oplichting Poincaré op aangedrongen hebben,^ dat deed en zich ook aan diefstal van een deze toestemt in de toelating van Duitsch- Bedriegelijke bankbreuk. Valschheid in geschrifte. Donderdag heelt terecht gestaan v de Haagsche rechtbank J. v. d M., u jaar, directeur van de coöperatieve ver buiging iu Den Haag, thans gedetineerd, ter zake van bedriegelijkc bankbreuk en valschheid in geschrifte. Ilij zou in het tijdsverloop vim 20 Febr tol 16 April 1923 als bestuurder van de coöperatieve vereeniging Land bouw Maatschappij Groot-Nederland, ge- vesligd le 's Gravenhage, welke maat schappij op 5 April 1923 failliet is ver klaard, ter verkorting van de rechten van de schuldcischers diverse baten, in totaal ongeveer f 3000, niet verantwoord hebben aan den curator in het faillisse- Een zware 'reis. Namens assuradeuren heeft gisteren middag ten kantore der firma F. en W van Dam, makelaars in assurantiën,, één der firmanten den kapitein Matroos van hel stoomschip Ary van de reederij A. C. Lensen te Ter neuzen een gouden horloge vereerd voor zijn manmoedig ge drag en betoond zeemanschap op dc reis die dat schip in het laatst van Oc tober heeft gemaakt. De Ary was op 2S October van Fowey vertrokken met oen volle lading China klei naar Portland (Main. Het schip had onmiddellijk te kampen met Ztiid-Wester en Wester stor- men, waardoor men nu en dan genood zaalct was vaart .te verminderen en op de zee le houden, De volgende dagen nam de wind sterk toe cn groeide aan tol een orkaan, zware massa's water sloegen over, waardoor schip en machines veel le lijden hadden, Den 27en October, MAC DONALD EN POrNCARfc. De Brilsche premier Mac Donald, die door het opgeven van het Singapore- basis-vlootplan in elk geval getoond heeft botsingen te willen vermijden, heeft thans Poincaré een middel aan de hand gedaan om in den vervolge ook alle wrijving met Duilschland te ontgaan, n 1. opname in den Volkenbond. Daarover loopt een nieuwe briefwis seling tusschen beide premiers. De Brilsche premier zou er dus bij BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. U i t B e I g i Het Antwerpsche liberale Kamer-1 lid Mr. Pecher heeft verzocht te mogen interpelleeren naar aanleiding van de in 1 het buitenland verspreide geruchten over de z.g. verzanding der Scheldehaven. u Nadat het debat over de regee-1 ringsverklariug is gesloten, heeft de Ka- mer een motie van vertrouwen in de 1 regeering aangenomen met 92 tegen 69 j stemmen. S Daarna stelde de socialistische oud- minister Vandervelde voor om het door de liberalen ingediende wetsvoorstel voor de lijkverbranding, dat reeds voor de crisis in behandeling was, maar nu tengevolge van een katholiek-liberaal re- geeringscompromis voorloopig moest worden uitgeschakeld, onmiddellijk ver- der te bespreken. Dit voorstel werd met j 86 tegen 63 stemmen en 6 onthoudingen verworpen. i Een ander voorstel van den frontaf- j gevaardigde Declerck, om de taalregeling in het leger zoo spoedig mogelijk op de agenda te brengen, werd eveneens ver- ctièquo heeft schuldig gemaakt. Doordat vonken uit de pijp van haar man er op vielen, geraakten, Woens- dag de kleeren van de 76-jarige jnej. E. de beide landen. j land tot den Volkenbond, waardoor een belangrijke garantie zou worden verkre- worpen met 85 tegen 51 stemmen en 2 onthoudingen. In den Senaat hebben hevige in cidenten plaats gehad tusschen de soci alisten en senator Baudouin over suiker- lll-liiugi ijivv; ga: iiuuv nviuvu v. - gen legen ^een nieuwe botsing tusschen trusts en handel met de Duitschers ge- P., te Rotterdam in brand. Met brand wonden over het geheele lichaam /.verd ze naar het ziekenhuis aan don <Cool- singel vervoerd Te Campolidc (Portugal) is een pas gebouwd huis van vier verdiepingen in gestort Er zijn 15 dooden, terwijl 30 personen nog onder de puinen bedol ven liggen. laatste berichte?!. Want als Duitschland lid werd, zou Engeland zich kunnen verplichten zijn strijdkrachten ter beschikking te stellen van de mogendheden, op welke een aan val gedaan wordt. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, tegemoet te komen aan den wensch van Frankrijk een mili taire waarborg te hebben, en zouden werkelijk defensieve tractaten naar oud model, zooals die voor den oorlog be stonden, onnoodig worden. Het is inderdaad een schoon gebaar van dc premiers. Want hierbij wordt bij den Volkenbond op de kern van het doel gewezen- een oorlog te voorkomen, door ook de macht, voor wie de angst TWEEDE KAMER. Bij den aanvang der vergadering werd besloten tweemaal 's weeks des avonds 1 het grootst is, lot den bond toe te laten. Ie vergaderen en Dinsdag hejt Billiton- le laten deelen in de voordeelen van ontwerp te behandelen; Dinsdagavond het lidmaatschap, maar ook van de ver durende den oorlog. Uit Engeland. De Prins van Wales is in zoover hersteld, dat hij van Aldershot naar Lon den overgebracht kon worden. - De bond van transportarbeiders heeft het aanbod van de patroons, om het geschil Dij de Londensche tram en bus aan onafhankelijke arbitrage te on derwerpen, verworpen. Het ministerie van arbeid heeft besloten, een trof van onderzoek naar het geschil in te stellen en aan den bond verzocht, hot bevel lot slaking te schorsen. Gisterenavond deelt de bond officieel mede, dat :1e staking morgen- om middernacht begint en dat het hof van onderzoek daarop geen in vloed zal uitoefenen. Bij een tusschentijdschc verkiezmg voor het Lagerhuis ''in West-Minster)i

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2