Vrijdag 21 Maart 1924 W7' Jaargang dit nummer behoort een Bijvoegsel. DE KWESTIE VAN HET SCHELDEBEHEER. In de Belgische Kamer heeft de heer Pecher, Kamerlid voor Antwerpen, ge vraagd te mogen ii^terpelleeren over: „de maatregelen, welke de regeering denkt te nemen om de ongerustheid weg te nemen, die den laatsten tijd in scheeff- vaartkringen aan den dag getreden is no pens de bevaarheid van zekere passen van de Schelde en om te voorkomen, dat zij opnieuw ontstaat." Kamiel Huysmans merkte op, dat het oogenblikt gekomen is om de kwestie uit te breiden en de politiek op het gebied van zee- en binnenvaart ten opzichte van Nederland te onderzoeken. De interpellatie zal Woensdag of Don derdag gehouden worden. Het is speciaal de opmerking van Huysmans, die noopt tot een korte kant- teekening, te meer omdat er ook in sommige Belgische bladen naar aanlei ding van de scheepsongelukken op aan gedrongen is de Schelderegeling te her zien. Thans geldt voor het Scheldebeheer ''hog steeds 2 van art. 9 van het ver drag van 1839, waarbij vastgesteld werd dat het loodswezen en de bebakening der Schelde beneden Antwerpen zouden worden ouderworpen aan een gemeen schappelijk toezicht, uit te oefenendoor oommissarissen, door beide^ partijen be noemd. Die bepaling is uitgewerkt in nadere verdragen, en conventies. Toen in 1919 en 1920 in Parijs de bekende onderhandelingen plaats had- hadden over de herziening van die ver dragen van 1839, is ook het Scheldebe heer in bespreking gekomen. Blijkens de 25 Maart 1920 door onze regeering gepubliceerde meedeeliug over de resultaten der onderhandelingen, wa- re« de delegaties der beide landen ten opzichte van het Scheldebeheer tot eeu overeenstemming gekomen volgens welke dat beheer zou komen aan een Belgisch- Nederlandsche commissie welke o. a. tot taak zou hebben het vaarwater ten allen tijd te doen beantwoorden aan dc aangroeiende diensten der scheepvaart, onder goedkeuring der beide regeeringen. Bij gemis, aan overeenstemming zou de beslissing ingeroepen worden van een commissie van arbitrage. Een dergelijk stelsel zou ingevoerd worden voor liet Kanaal-Gent-Terneuzen. En tevens wer den voor de concurrentie in liet loods wezen nieuwe regelingen getroffen, n 1. deze. inkomende schepen uit de Wie-, lingen zouden door de Belgen, en die uil de Deurlo en bet Oostgat door de Ne derlanders bediend worden. We herhalen dat daarover eenstem migheid was bereikt. Maar men zal zich herinneren dat «a die bekendmaking in Maart '20 de onder- teekening steeds verder werd verscho ven, en dat in Juni '20 de reden daar voor bleek te liggen in het feit dat de 'Belgische regeering nik do vaststelling van deze en andere overeenkomsten plot seling het Wielingen-bezwaar naar voren schoof, en dit bezwaar liet overwegen in weerwil van de door de Nederlandsche delegatie aanbevolen middelen om hetzij de kwestie op te lossen door een grens lijn door den dalweg, hetzij door arbi trage, hetzij door den toestand te laten zooals hy was. Maar door de weigering van België om de onderhandelingen voort te zetten zoolang niet die Wielingenkwestie een oplossing zou hebben gevonden die de „rechten van België zou verzekeren," zijn de besprekingen afgebroken, en bleef iUes rusten wat in die maanden lange onderhandelingen was tot stand gekomen. Oók de nieuwe regeling van het Scheldebeheer. En zoo staat de zaak nog. Nog steeds wacht de voortzetting der onderhandelin gen op een woord van België, dat zelf die onderhandelingen afbrak. Wanneer dus nu in België gevraagd wordt om een herziening van het Schel debeheer, dan heeft men daar wel te bedenken, dat er een nieuwe ontwerp regeling klaar ligt, waartoe men echter slechts toegang kan krijgen door een woord van de Belgische regeering, d.i. nü door een woord van minister Hijmans, denzelfden Minister van Bui tent. Zaken, die foèn de onderhandelin gen deed stranden. We willen hiermee niet betoogen, dal de vele ongelukken bij Bath zouden zijn voorkomen, wanneer er een ander Schel debeheer was geweest. Ook in dat op zicht worden in België volkomen onge gronde verwijten aan Nederland gedaan. Maar öls men in België om een nieuwe regeling roept, dan zal men goed doen zich te herinneren wat in '19 en '20 reeds in dat opzicht was verkregen, al is het o.i. nog de vraag of Neder land thans nog alles zal willen hand haven, wat het toen toezei. Daarvoor is er weer te veel gebeurd, juist bij die afbreking. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. In een deel van onze vorige oplage hebben we reeds de voornaamste beslis sing van deze zitting vermeld, n.l. de verwerping van het amendement der Chr. Historischen om het gezantschap bij den Paus af te schaffen. De S. D. A P.-fractio verklaarde bij monde van den heer Scha'"per dat zij tegen dit gezantschap is, maar niet ieder jaar wil terugkomen op een eenmaal door de Kamer genomen besluit, en daar om tegen het amendement zou stemmen. Ook de Minister vroeg of dit nu ieder jaar zoo moet doorgaan. Het amendement-Schokking werd ver worpen met 61 tegen 24 stemmen. Voor de christ. historischen, de Vrijheidsbon- ders en de lederi Braat, De Boer, Ker sten Wijnkoop, mej. Van Dorp, Visscher en Duvmaer van Twist. De beide laatst genoemde anti-revol. scheidden zich dus af van hun leider Rutgers, die verklaard had tegen het amendement te zullen stemmen, omdat hij in het hebben van een gezantschap bij den Paus niet kon zien een erkenning van den Paus als stedehouder van Chris tus op aarde. De verwerping van de moties-Troelstra en Wijnkoop inzake Rusland, deelden we ook reeds mee. Toen begonnen de algemeene beschou wingen over de oorlogsbegrooting. De heer Tilan us leidde ze in met een drang tot inkrimping van het depar tement, en met een kritiek op de oefen kampen. De heer Zadelhof f volgde, toen met een geen-cent-en-gecn-man-betoog, waar bij hij een interruptie-regen had te ver duren over de houding der arbeidersre- geering in Engeland ten opzichte der bewaping. Avondzitting. 's Avonds weer een ander onderwerp, n.l. de begrooting van Binncnl. Zaken en Landb. Het begon met een meedeeliüg van Minister Ruys dat hij reeds cenjge personen heeft uilgenoodigd om zitting te nemen in een commissie ter beoor deeling van den zo m e r t ij d. Echter zou er dit jaar nog geen sprake kunnen zijn van verandering. Van de vele zaken die ter sprake kwamen, waren van meer algemeen be lang. de gemeentelijke autonomie, waar aan de minister echter minder waarde hechtte dan aan de gemeentefinanciën, wanneer het algemeen belang dit noodig maakt; en de salarieering van burge meesters, secretarissen en ontvangers, en van het gemeentepersoneel waarovep de minister echter weinig zeggende mee delingen deed. De zaak van den Meppelschen bur gemeester is nog in onderzoek. BINNENLAND. GEEN VERDERE UITVOERING DER ARBEIDSWET. In de Mem. van antw. inzake zijn be grooling deelt de Minister van Arbeid o. a. het volgende mee Dat vele afzonderlijke regelingen voor verschillende categorieën van arbeiders, behalve voor die, werkzaam in ïabrieken of werkplaatsen en de jeugdige personen in kantoren, nog niets is gekomen, heeft twee oorzaken. De minister had gehoopt den arbeid in kantoren spoedig ge heel aan de wet te kunnen onderwer pen en evenzoo den arbeidsduur der winkelbedienden in verband mei eene wettelijke regeling betreffende de winkelsluiting; beide laatstbedoelde re gelingen waren onderhanden genomen om volledige overeenstemming en aansluiting tusschen werktijdbepalingen voor de ar beiders en sluitingstijden voor de win kels te bewerkstelligen. De verwezenlijking van deze plannen is in de eerste-plaats tegengehouden door de steeds voortdurende en in velerlei op zicht toenemende depressie in het be drijfsleven, gepaard aan de snel-groeien- de financieeïe moeilijkheden voor 's lands regeering. De ervaring ten aan zien der fabrieken of werkplaatsen, waar ter vermindering van de lasten, die het uitoefenen van een loouend bedrijf meer en meer onmogelijk maakten, noodge dwongen tot het verleenen van steeds meer vergunningen tot verlenging van werktijd moest worden overgegaan, vorm de een duidelijke aanwijzing, dat ver dere verzwaring van lasten door uit breiding der werkingssfeer van de Ar beidswet zoowel voor de betrokken on dernemingen als voor het geheele be- drijfswezen, bedenkelijke gevolgen zou hebben. Nu tengevolge van debetreurens waardige ontreddering vau de productie- bronnen, dient daartoe alles vermeden te worden, wat dit noodzakelijk streven zou kunnen tegenwerken. De tweede oorzaak, die met de eerste nauw samenhangt, is gelegen in de capa citeit der Arbeidsinspectie. De industri» eela^depressie maakt, dat de Arbeidsin spectie veel meer lijd en zorg moet be steden aan de toepassing der wet in de fabrieken of werkplaatsen dan het geval zou zijn, wanneer zich niet allerwegen de gevolgen der internationale storingen in het verkeer deden gevoelen, die tot het toestaan van afwijkingen van de werk tijdbepalingen leiden. Bovendien heeft de noodzakelijkheid van bezuiniging op de Staatsuitgaven e en belangrijke inkrim ping van dezen dienst doen overwegen, waarvan de verwezenlijking de capaciteit van dien dienst merkbaar zal verzwak ken, zoodat vergrooting van haar taak leiden tot een toestand, die hier te lande door niemand ernstig wordt gewenscht, n.l. het uitvaardigen van voorschriften zonder eenige zeker heid voor een redelijke naleving daarvan. Op grond van een en ander moet de Minister tot zijn leedwezen bezwaar ma ken op 't oogenblik mede te werken tot verdere uitvoering van de bepalingen der Arbeidswet omtrent de arbeids- en rusttijden. De Min. deelde voorts mee dat hij voor alsnog geen aanleiding kan vinden om voorstellen te doen tot een wetswij ziging, waarbij de normale arbeids duur, zij het ook lijdelijk, verlengd wordt. De overschrijdingen van de 18- urige werkweek, al zijn zij door de on gunstige economische omstandigheden talrijk, hebben zoowel in het buitenland als hier te lapde nog het karakter van uitzonderingsmaatregelen Al wil de Minister niet ontkennen, dat aan 't stelsel van overwerkvergunningen ook dan nog bezwaren kleven, welke door een tijdelijke; algemeene wettelijke verruiming van den arbeidstijd zouden worden ondervangen, hij is er ten volle van overtuigd, dat aan deze laatste methode een nog veet ernstiger nadeel kleeft. Daardoor wordt inbreuk gemaakt op den wettelijkeu achturendag. Onge twijfeld zou dit bij de arbeiders op sterk verzet stuiten en de geneigdheid om over te werken, ook daar waar dit wer kelijk noodig is, aanzienlijk doen ver minderen. De in Zwitserland opgedane ervaring bewijst dit. Nu is het voor de industrie ongetwijfeld van meer belang, dat er, waar noodig langer dan acht uren wordt gewerkt, dan dat zij de theoretische mogelijkheid van langer werken verkrijgt, terwijl er praclisch geen of minder gebruik van zou worden gemaakt. Tenzij het meer er om te doen ware om denwettelijkeu achturendag uit de Arbeidswet te doen verdwijnen. Het zal duidelijk zijn, dat van den Minister mede werking in die richting niet is te ver wachten. Uit Stad en Provincie. Geen huisvrouw behoeft de schoonmaak met zorg tegemoet te zien, VIM helpt haar snel en gemakkelijk door al het werk heen. Voor de verbruikers van VIM zijn fraaie cadeaux beschikbaar. Voeg het ronde kaartje van het deksel bij Uw Sunlight-uitknip- sels, waardoor U spoediger een geschenk ontvangt. VRAAGT ONS GESCHENKENALBUM! DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Dit Viddrlburg. De lente is werkelijk vandaag ge komen; wel met een parapluie en een regenmantel, maar ze bracht toch heel wat minder koude mede dan we de laatste dagen gevoeld hebben. - Gisterenavond heeft de bekende D. J. S., die in dronkenschap tegen een ruit van den winkel der fr. Roder en Very beek alhier aan liep, zijn woede op die ruit gekoeld door er eerst met zijn elle bogen en toen dit niet hielp, met zijn voe ten tegen te trappen, totdat de ruit ver nield was. De woesteling werd door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Dit is nu in korten tijd de derde ruit den zelfden winkel die vernieuwd moet worden; do beide eersten werden ingereden en nu deze opzettelijke ver nieling. 8. werd onlangs veroordeeld tot een jaar opzending naar een rijkswerkinrich ting, welke straf hij nog moet ondergaan. Uit Vlieeingen. De vice-president van den Raad van State, voorzitter der afdeeling voor de geschillen van bestuur, roept in de St. Crt. op de onbekende belanghebbenden in zake de bezwaren, ingebracht tegen dc door het Departement van Oorlog voorgenomen uitbreiding van de berg plaatsen lot berging van springmiddelen in de bomvrije kazerne te Vlissingen. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in de goederen loods op het slation te 's H. Areads- kerke. Er worden vermist drie pakken inhoudende manufacturen, garen, band en sajet. Des morgens is dadelijk met W-ÉT-S9 (Iugez. Mcd.; den speurhond gewerkt, maar zonder resultaat. Uit Tbolen. Tn de j.l. Dinsdag gehouden ver gadering van den gemeenterad te S t Annaland, waarin de heer L. Pol derman door ongesteldheid niet aanwe zig was, deed. de voorzitter mededeeling dat Ged. Staten hunne goedkeuring niet kunnen hechten aan het raadsbesluit tot opheffing van het vervolgonderwijs. Kennis gegeven werd dat door Oed. Staten de jaarwedde van den burge meester van f 2350 was gebracht op 2000, doch dc pensioensgrondslag on veranderd was gelaten. Lecture werd gegeven van het verslag der commissie tot wering van school verzuim over 1923, dat zeer uitgebreid was en voor kennisgeving werd aange nomen. Het verhoudingscijfer voor de gemeen telijke inkomstenbelasting werd voor '21 vastgesteld op 1; vorig jaar was dit 1,3. Vastgesteld werd verder het kohier van de belasting op de honden tot een bedrag van f 320. Hierop komen voor 59 honden, vallende in de 1ste en 10 be- hoorende lot de 2de klasse. Omdat de voorwaarden, waarop de Boerenleenbank aldaar genegen was een geldleening met de gemeente aan te gaan, groot f 33.500, benoodigd ter be strijding der kosten van de vergrooting en uitbreiding van het haventerrein, niet konden worden goedgekeurd, trok de Raad een vroeger daaromtrent genomen besluit in en besloot nu te trachten het geld van particulieren te krijgen, legen een rente van ten hoogste 6 pel. Door het bestuur1 der Bijz. school was ingekomen een verzoek tot betaling uit de gemeentekas van een som van f 157.35 wegens kosten van advertentiën inzake oproeping van onderwijzend per soneel. Een beslissing daarover werd aangehouden tot een volgende vergade ring. Nog werd aangevuld de verordening inzake de heffing van leges ter secretarie en daaraan toegevoegd de bepaling dat men ten behoeve der gemeente zal moe ten betalen 30 pet. van het bedrag der jachtakten, bedoeld in art. 15 der Jacht wet 1923. Door den gemeenteraad van S t a- venisse is benoemd tot wethouder d» heer J. Gaakeer. Uit Zee u wsch-VIaanderen W. D. Gisteren, Donderdagmorgen, is één met twee paarden bespannen voer tuig dat over den Breskenschen straat weg te Groode reed in de sloot ge reden doordat het paard schrok van een aldaar passeerend motorrijwiel. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Op de te Aardenburg gelioudon vergadering van stemgerechtigde, ingelan den van den Kleinen Booupolder, Werd de heer G. Ph. Wijffels oneervol ontsla gen als ontvanger-griffier. Gisterenmiddag had de boomeurooï- er A. S. te Aardenburg het ongeluk een zwaren tak op zijn hoofd te krijgen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis gebracht. De toestand is zeer ernstig. Men vreest voor zijn leven KERKNIEUWS. Gekozen bij herslemming tot nota bele van de Ned. Herv. Kerk (e Sc bo re, de heer A. Mieras RECHTZAKEN. Donderdag deed de rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zaak tegen de 31-jarige weduwe J L.. die op 29 Juli in de echtelijke woning in de Oranje- boomstraat na een huiselijken twist, haar man met een dolkmes zulke zware ver wondingen toebracht, dat II. L., daaraan overleden is. De rechtbank achtte de ten laste ge legde mishandeling, den dood len gevolge hebbende, bewezen, doch nam aan, dat bekl. gehandeld heeft in wettige zelfver dediging, waardoor bekl. niet strafbaar

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1