IdgligsÉ Cnl FEUILLETON. De onzichtbare hand. BIJVOEGSEL V AN DB VAN Donderdag 20 Maart 1924s No. 68. Uit Stad @i) Provincie. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d, - - In de gemeente Ei 11 a n d-B a t h zal met scherpe munitie worden ge schoten vanaf het duintjesterrein bij Hildernisse, ongeveer 1200 M. ten Noor den van het station Woensdrecht in Westelijke richting, waardoor een terrein onveilig wordt gemaakt van 1200 M. diepte en 1000 M. breedte. Gedurende deze schietoefeningen zullen waarschu wingsborden worden geplaatst, waarbij blauwe vlaggen: le. op den landweg gaande van het snijpunt beukenclreef en spoorweg Bergen op Zoom—Woensdrecht in Noordelijke richting naar Hildernisse; 2e. aan den spoorweg Bergen op Zoom— Woensdrecht, ongeveer 500 M. ten Zui den van Paal 16; 3e. aan genoemden spoorweg op het snijpunt van spoorweg en Beukendreef; 4e. aan den spoorweg ongeveer 400 M. ten Zuiden van Beuken- dreef Na afloop der schietoefeningen zullen bedoelde borden en vlaggen weer worden opgeruimd. Er wordt geschoten op 20, 24 en 25 Maart, en 1, 3, 9 en 10 April, telkens van 9 u. v.m. tot 4 u. n.m. Uit Noord-B«Toland. De gemeenteraad van Kortgene hield Maandagavond een openbare ver gadering. Afwezig de leden Dees, Meu- lenberg en Verburg. De voorzitter doet mededeeling, dat de verordening tot heffing van secre tarie-leges bij K. B. is goedgekeurd. Ged. Staten hebben hun goedkeuring onthou den aan het raadsbesluit, waarbij voor den burgemeester een uitzondering ge maald wordt op de algemeen geldende bepalingen van de verordening op het verhaal van pensioensbijdragen. Daar de erfpacht van het terrein van de vuilnisbelt met 30 Juni a.s. eindigt, wordt besloten dit terrein wederom op- jaarlijkschen erfpachtsprijs van vijf cent nieuw in erfpacht te nemen voor een per centiare (tot heden bedroeg de erf pachtscanon 2 cent per M.2) Wat de in braak-verzekering betreft zal slechts een bedrag van f 10.000 worden verzekerd in verband met de verhooging der pre mie van f 0.75 tot f 2 per mille. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat B. en W. aan J. G. de Keijzer over eenkomstig zijn verzoek eervol ontslag als ambtenaar ter secretarie en in diens plaats tijdelijk is benoemd S. B. de Pree, thans als volontair werkzaam, op een jaarwedde van f 150. Daarna werd het gisteren reeds ver melde voorstel inzake de M. U. L. O. school behandeld en aangenomen. Vervolgens werd het primitief kohier der hondenbelasting voor 1924 vastge steld tot een bedrag van f 200. Na geheime zitting wordt besloten H. M. de Koningin uit te noodigen bij Hare komst in Zeeland ook deze gemeente met een bezoek te vereeren. Ten slofte brengf hef lid Salomé nog dank aan het college van B. en W. voor zijn bemoeiingen betreffende de U. L. O. school en dringt op spoed aan bij de Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 33. De Prins, die vroolijk was door de champagne, lachte en zei „Die vuile Polen zullen verder wel geen bestemming hebben voor dit aardi ge kleinood, dank zij de stevige klappen die ze van ons gekregen hebben, zullen ze wel, Ehrich?" En zijn vriend antwoordde: ..We zullen hun inplaats daarvan een mooie nieuwe Duilsche grondwet geven. Keizerlijke Hoogheid I" De Prins was, zooals ik al gezegd heb. dien avond erg vroolijk. Hij liet toe, dat ik het juweel uit het étui nam en liet in de hand hield Toen maakte ik het vast in mijn haar voor den spiegel en draaide mij om, om mij aan den Prins en zijn vriend te laten zien „Donnerwellerl" zei Willie. Het is prachtig in je haar. Marcellel" Toen. als getroffen door een plotse linge gedachte, riep hij „Ehrich, wat zeg je daarvan? Marcelle is een Pool- sche Zij zal de ster van Polen hebben en uitvoering van het zooeven genomen be sluit. Het publiek gedroeg zich thans orde lijk. Uit Tholen. - Maandag vergaderde de gemeen teraad van Poortvliet. De voorzitter bracht ter tafel de met Ged. Staten gevoerde correspondentie inzake de ver traging van de vaststelling van het pen sioen van het oud-hoofd der school. De pensioenraad had B. en W. pertinent beschuldigd van nalatigheid. Naar aan leiding daarvan ontspon zich een tame lijk vinnige discussie tusschen den voor zitter en den heer Oarels. De zaalc is daarmee niet uil, aangezien laatstge noemde zich opnieuw met eenige vragen tot den pensioenraad gewend heeft Geruimen tijd was de vergadering nu in besloten zitting bijeen Na heropening werd medegedeeld, dat aan W. J. Boo- gaart ontslag was gegeven als secretaris- rentmeester van het voormalig Weezen- Armbestuur, nu Algemeen Armbestuur. Bij de vele af- en overschrijvingen op den dienst 1923, drong de heer Van Wes ten aan op zuinigheid bij het doen van dienstreizen en opperde de heer Oarels twijfel aan het recht van B. en W. om den Molenput, eigendom van den polder, op kosten van de gemeente (Va voor den polder) te doen dempen zon der voorafgaand raadsbesluit. In iedere poging van de raadsleden om de pos ten van de begrooting te drukken, zou de voorzitter een onvriendelijke daad zien. Naar aanleiding van het bericht van Ged. Staten, dat zij de opheffing van den cursus voor vervolgonderwijs niet zullen goedkeuren voordat hun gebleken is, dat er pogingen zijn aangewend om een gelijkwaardigen cursus in het leven te roepen, vroeg de heer Oarels, waar om de bekende circulaire van genoemde heeren verleden najaar niet in den ge meenteraad is ter tafel gebracht. De voorzitter antwoordde, dat zij te laat was ingekomen om nog effect te sor- teeren. Bovendien meende hij ze aan de laars te kunnen lappen, omdat de handelwijze van Ged. Staten op geen en kele wettelijke bepaling steunt. Er werd besloten met de gemeente Scherpenisse een overeenkomst aan te gaan, voorloopig voor één jaar, om bij brand in de gemeente Poortvliet de spui ten uit eerstgenoemde gemeente dienst te laten doen. De heer Van Westen in formeerde naar den toestand der spui ten. Voor de wijk Sfrienham zullen B. en W. blusehapparaten trachten aan te schaffen en het denkbeeld van den heer Elenbaas om ten dienste van den Wei- hoek een goede tweede-handsspuit te koopen, werd door B. en W. overgeno men. Tot voorzitter van het Algemeen Arm bestuur werd na een opmerking van den heer Carels, dat het misschien beter was eerst het bestuur aan te vullen, geko zen de heer E. van der Slikke met 5 stemmen, tegen 2 op den heer Geuze, mede lid van het bestuur. Tot bestuurs lid van die inrichting werd daarna be noemd de heer J. Elenbaas met 5 stem men. De heer C. J. M. Hage verkreeg 2 stemmen. De verordening werd in dier voege gewijzigd, dat de armverzorgers van de beide godsdienstige gezindten kunnen opgenomen in het bestuur der instelling. Tevens werd bepaald, dat de borgtocht van den later te benoemen secretaris-ontvanger zal bedragen één zevende van de ontvangsten van het jaar van benoeming. Nu werd aan de orde gesteld de be noeming van een penningmeester van de commissie van Armenzorg. Op de aanbeveling stonden P. van Dijke en W Dronkers. Een verzoek om benoemd te worden was ingekomen van E. O. Uyl, wiens schrijven uit misverstand zou ter zijde zijn gelegd. Na opheldering daarvan door den heer Oarels, brak deze een lans voor Uvl. Bij de daarop gevolgde die ter herinnering aan mij dragen!" De ander vond dat een prachtig idee en zoo kreeg ik het juweel in handen. Denzelfden avond besloot ik, dat het my een heilige plicht zou zijn de ster in verzekerde bewaring te houden, totdat ik haar aan den wettigen souverein van 'n onafhankelijk Polen zou kunnen over handigen. Ik was heel onlukklg in Metz, totdat de ster van Polen mij kwam troosten. Wanneer ik alleen was, nam ik haar dik wijls uit het étui en keek er met bewon- ring naar Ik deed dikwijls-een poging om weg le komen ,maar de Prins wou mij niet laten gaan hoewel hij al lang genoeg van mij had. Pfui!" Zij uitte een kreet van afschuw, ,.IIet hoofdkwartier van den Prins werd verlegd en toen werd ik eindelijk vrijgelaten. Ik had geen geld Dat was een détail, dal de Prins over het hoofd zag. Maar ik wilde mijn looneelloopbaan hervattenen kreeg met groote moeite door invloed van den Kroonprins, een paspoort naar Holland, vandaar stak ik over naar En geland. Ik had gehoopt nu eens en voor altijd van den Kroonprins af le zijn Maar uw Duitschc spionnagedienst was omtrent mij ingelicht. De hooge oomes waren blijkbaar bang, dat ik uil de school zou kunnen klappen. Nauwelijks was ik in Londen aangekomen of een man, die zich Bryan Mowbury noemde, maar die er uit zag en sprak als een Duitscher. stemming verkreeg de heer Van Dijke 4 en de heer Uyl 3 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming, na toe lichting van den voorzitter en na eenige bezwarende opmerkingen van den heer Elenbaas, o.a. dat steeds te veel veer geld is betaald en dat z.i. het onteige- niugsplan van Tholen, begroot op een bedrag van f 80.000, niet in de brugplan- nen mocht opgenomen worden, werd be sloten aan die gemeente gedurende 20 jaar subsidie te verleenen wegens gemis aan veergelden bij de eventueele over brugging van de Eendracht tot een be drag van 25 cent per inwoner, op voor waarde, dat het toegestane bedrag een evenredige vermindering zal ondergaan, indien de bruggelden de som van f 26000 i lo boven gaan, en dat alle gemeenten van het eiland Tholen een dergelijk be sluit nemen. Bij tot stand komiug van de brug zal de subsidie aan de autobus kunnen ver vallen. De heer Van Westen informeert, waarom de vermindering juist bij f 26000 zal-intreden. In de bouwverordening werden enkele wijzigingen, voornamelijk betrekking heb bende op den afvoer van faecalién en de inrichting van de slaapplaatsen aange bracht. De heer Elenbaas verzoekt het daarheen te willen leiden, dat in alle ge meenten van het eiland dezelfde bouw verordening zal kunnen toegepast wor den. Tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. werd met algemeene stem men benoemd de heer J. J. de Maagd. De vermenigvuldigingsfactor voor de inkomstenbelasting werd teruggebracht van 1,3 tot 1,2. Medegedeeld werd, dat het tractement van den burgemeester door Ged. Staten is vastgesteld op f 1460, met f 1800 als pensioensgrondslag. De heer Carels, wien te voren verlof was verleend eenige vragen tot B. en W. te richten, verzocht te mogen ver nemen, of het juist is, dat een dertigtal boomen aan de Stoofstraat en aan Peu- tjesdijk zijn verkocht, en zoo ja, in welke vergadering van den raad daartoe het besluit is genomen. De voorzitter ant woordde, dat B. en W. hebben gehandeld krachtens art. 179 der gemeentewet. Ook vroeg genoemde heer. of het waar is, dat de zoogenaamde gemeenteweide van de Wed. Bevelander is gekocht, op voor waarde dat de gemeente voor haar een duiker zal doen leggen, terwijl verluidt, dat zij zelf op kosten der gemeente het werk zal doen uitvoeren, waarin wordt gezien achterstelling van een bepaalden metselaar. De voorzitter gaf te kennen, dat de vrager zich beter had kunnen wenden tot de Wed. Bevelander en op praatjes van het publiek geen acht te slaan. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad.) STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Samensmelting commissie n. In de raadsvergadering van 18 Decem ber 1922 werd door den voorzitter, na mens B. en W. overweging toegezegd van het door den heer Paul voorgestane denkbeeld om over te gaan tot samen smelting der commissién van overleg voor de ambtenarenzaken en die voor de werkliedenzaken. Nu het georganiseerd overleg enkele jaren heeft gewerkt, meenen B. en W., dat gevoegelijk tot verwezenlijking van dat denkbeeld zal kunnen worden be sloten. Temeer voelen zij daarvoor, nu in de commissie voor ambtenarenzaken, als ge volg van de opheffing der afdeeling Mid delburg van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren, nog slechts één organisatie, te welen de Centrale Neder- landsche Ambtenaarsbond. is vertegen- kwam mij opzoeken en zei, dat hij order had gekregen, „voor mij te zorgen". Wat dat beteekende, ontdekte ik al gauw. Bin nen enkele dagen wist ik, dat ik onder toezicht stond van uw spionnagedienst hier. En werkelijk, Mowbury gaf mij ook te kennen, dat elke indiscretie mijnerzijds met betrekking tot mijn verblijf in Metz tengevolge zou hebben ,dat ik onmiddel lijk als spion werd aangegeven bij de Engelsche politie. Ik had dus geen keus. Ik ben geen Duilsche; ik ben geen Engelsche; ik ben een Poolsche. Ik heb goede vrienden in Duitschland. en ik heb goede vrienden in Engeland, en hun twisten gaan mij niets aan. Ik zweeg over het verleden en on derwierp mij aan het voortdurende toe zicht van Mowbury en de zijnen op mijn doen en laten. Op zekeren dag kreeg ik een brief Die was van Graaf Pleltenbach, den adjudant van den Kroonprins, ik zag het aan het schrift, want hij was met een aangeno men naam onderteekend In dezen brief vroeg de graaf mij, ,.in naam van een wederzijdschen vriend", zooals hij het uitdrukte, om „Elirich's cadeau" ter hand te stellen aan een zekeren mr Mortimer, zijn gevolmachtigde Er waren, dal stond er bij, dringende redenen voor dit ongewone verzoek. Ik antwoordde niet op dien brief, hoe wel een adres in Zwitserland werd op gegeven, waarheen het antwoord kon worden gezonden Ik was vast besloten, er mocht gebeuren wat er wilde, geen woordigd, en voorts in die voor werk liedenzaken de Nederlandsche Christelij ke Bond van personeel in publieken dienst slechts door één persoon is ver tegenwoordigd. Derhalve stellen B. en W. voor een verordening vast le stellen, regelende het georganiseerd overleg met ambte naren, beambten en werklieden in dienst der gemeente Middelburg. Voorschotten b ij z scholen. B. en W. stellen voor het bedrag van voorschol op de gemeentelijke vergoe ding, bedoeld in art 101 der Lager On derwijswet 1920, voor hef kalenderjaar 1924 vast te stellen voor do school voor uitgebreid L. O. aan de Siugelstraat N nos. 198-201 op f2415.34; id. aan de Heerengracht M no 36, op f 2600; de school voor gewoon L. O. aan de Gravenstraat I no. 190 op f3500; id. aan den Zuidsingel E uo. 53a, op f 2900 en de R. K. school voor gewoon L. O aan den Wal B nos. 50-56, op f 3600. De 0. v Fin. vereenigt zich met het voorstel. Tapverbod. Nu de raad zich in zijn vergadering van 30 Januari heeft vereenigd met het voorstel van 22 Januari 1924 om de kermis 1921 te doen houden van 11 tot en met 16 Augustus e.k., doen B. en W. bij dezen een nader voorstel tot invoe ring van het tapverbod voor die dagen Do geldende „verordening op den ver koop van sterken drank gedurende den kermistijd" houdt namelijk een tapver bod in voor den tijd, vallende van den Maandag, volgende op den vierden Maan dag der maand Juli af tot half één des ochtends van den Zondag na cerstgc- noemden Maandag, d.w.z. voor een niet verzetten kermistijd, die normaliter in 1924 zou duren van 1 tot en met 9 Augustus 1924. Gelijktijdig geven B. en W. in over weging om de zoo juist vermelde veror dening dit jaar buitfin werking te stellen Derhalve stellen zij een verordening voor op den verkoop van sterken drank gedurende den kermistijd 1921. waarin het verboden is In een of meer voor het publick toe gankelijke localiteiten, waarvoor een ver gunning voor den verkoop van sterken drank is verleend, sterken drank te koop aan te bieden, te verkoopen, te verrui len, af te leveren, ter beschikking te stellen, ten geschenke te geven en te gebruiken van Maandag 11 Augustus '24 af tot half één des ochtends van Zon dag 17 Augustus 1924. Overtreding van de bepalingen van 't vorige art wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. De Commissie voor de Strafverorde ning heeft tegen de regeling op zichzelf geen bezwaar. Echter heeft een barer leden (bij wiens mecning zich 2 andere leden hebben aangesloten) de vraag gesteld of het niet eenvoudiger zou zijn. wanneer de ver ordening op den verkoop van sterken drank gedurende den kermistijd in dien zin werd gewyzigd. dat verkoop van ster ken dank enz. wordt verboden geduren de den lijd, ingevolge raadsbesluit voor do kermis bepaald. De verordening behoeft dan niet ge wijzigd te worden wanneer de kermis niet op den gewonen tijd wordt gehou den. Hel denkbeeld van dat lid (mr. Van der Beke Callenfels) is wellicht eenvoudi ger, doch naar de meening van B. en W. minder practisch. Als eerste eisch" moet toch, dunkt hen aan door straf af te dwingen voorschrif ten gesteld worden, dat zij de overtre ding duidelijk en wel omschreven aange ven Bij het door mr. Van der Beke Cal lenfels voorgestelde zou dat niet het ge val zijn. Men zou dan altijd weder een desbe treffend raadsbesluit hetwelk niet in druk verschijnt moeten raadplegen afstand te doen van de Ster van Polen. Toen Mortimer vijf dagen later kwam, zei ik hem, dat liet niet in mijn macht stond het juweel te overhandigen, dat het deel uitmaakte van de kroonjuwee- len van Polen en dat ik het nooit zou afstaan. Mortimer antwoordde, dat de Duit- sche en Oostenrijksche regeeringen had den besloten Polen zijn onafhankelijk heid terug te geven, dat waarschijnlijk een Oostenrijksche aartshertog tot ko ning verheven zou worden en dat het een eerste vereischte was. dat de Ster van Polen teruggegeven zou worden, ten einde bij de teeltenen der koninklijke waardigheid te worden gevoegd, wan neer de kroning plaats had Maar ik be greep wel, wal dat Ooslenrijksch-Duit- sche koninkrijk Polen zou zijn, een sla venstaat zonden eeu schijn van vrijheid, waarnaar iedere Pool verlangt. Sedert ik in Engeland ben ,,heb ik voeling gehou den met de Poolsche politieke organisa ties in dit land Rass. zooals hij zich noemt, de waard van deze herberg is een van de voornaamste Poolsche lei ders in Engeland Mortimer trachtte tevergeefs mij te overreden en ging" tenslotte met leege handen heen. Maar hij gaf de hoop niet op Vier pogingen werden achter eenvolgens gedaan om hel juweel uit mijn handen te krijgen. Twee maal wer den mijn apparlementen in hel Niniveh- hotcl doorzocht; eens drongen ze mijn kleedkamer in den schouwburg binnen B. en W, handhaven daarom hun voor stel. Bevorderingleeili n - gen gymnasium. Naar aanleiding van het ter fine van praeadvies in handen van D, en W. ge stelde adres van het Bestuur van het Genootschap van Leeraren aan Neder landsche Gymnasiên .houdende verzoek te willen bepalen dat de bevordering der leerlingen aan het gymnasium geschiedt door (le leeraren, wendden B. en W. zich tol het college van curatoren over het i gymnasium met verzoek zijn gevoelen te dezer zake te willen kenbaar maken, 'na den rector te hebben gehoord B en W. staan in de onderhavige aan gelegenheid geheel aan de zijde van dat college en. waar zij zich volkomen ver eenigen kunnen met de door hen aange voerde argumenten, adviseeren zij tot eene afwijzende beschikking op het ge dane verzoek. Tarief bezichtiging Raadhuis. Bij de openbare behandeling der Ge- meentebegrooting 1924 c a werd onder meer voor prae-advies in handen van B. en W gesteld een voorstel van het raadslid Van der Weel om de beloo ning voor het bezichtigen van hel Raad huis en de daarin aanwezige verzame ling nader te bepalen op f0.20 (nu f 0.30) per persoon en op f2 (nu f3.—) voor 10 personen of meer In de eerste plaats meenen B en W. er aan te mogen herinneren, dat de thans geldende belooningen werden vast gesteld bij Raadsbesluit van tl Februari 1920, nadat zij van 1 Januari 1900 af waren geweest f 0.25 per persoon en f 1 voor 5 personen of meer Aanne ming van het voorstel Van der Weel zou dus iuhouden. dat voor het tarief per persoon nog werd gegaan beneden dat, hetwelk vóór 1900 gold. Voorts deelen B en W. mede, dat de tariefsverhooging van 1920, gepaard gaande met een aanzienlijke toeneming van het vreeradelingenbezoek in de zo mermaanden, een stijgende bate voor de gemeentekas heeft ten gevolge gehad De Archivaris, tevens belast met het beheer der stedelijke Oudheidkamer, heeft B. en W. verder als zyn opvatting kenbaar gemaakt, dat van tariefsverla ging geen daarmede goêvenredigde toe neming van het bezoek is te verwachten. Bovendien mag veilig worden aange nomen, dat het grootste deel der be zoeksters en bezoekers niet-Middelbur- gers zijn en dat een uitgaaf van f 0 10 meer dan de heer Van der Weel zou willen, heil toch waarlijk niet van een bezoek aan het Raadhuis zal terughou den. Op grond van een en ander advi seeren B. en W. tot verwerping van het voorslel-Van der Weel. De C. van Fin deelt mede, dat zy zich met het voorstel in meerderheid vereenigt. Het tarief van 30 cent acht zij niet te hoog en toeneming van het bezoek van eenige beteekenis bij ver laging van het tarief met 10 cent ver wacht zij niet. Zij kan niet aannemen, dat de toegangsprijs vreemdelingen van een bezoek zal terughouden. De minderheid der Commissie is van een tegenovergesteld gevoelen. Zij acht dat verlaging van het tarief het bezoek ial bevorderen. Het is haar ter oore gekomen, dat meermalen vreemdelingen van een bezoek aan het Raadhuis af zagen bij het vernemen van den toe gangsprijs Subsidieregeling kinderen naar buiten. B. en W. herinneren den raad aan het in handen van B en W. om prae advies gesteld voorstel van Mevrouw Weijl, om in den vervolge 'n subsidie van f 25 te verleenen voor elk kind, dat voor ten minste 5 weken naar een vacantie- kolonie of in gezinsverpleging wordf ge zonden door een alhier gevestigde ver- eeniging. Te dezer zake merken B en W op. en doorsnuffelden daar alles, terwijl ik op het tooneel was Maar ik droeg het ding dag en nacht bij mij in een klein zakje, dat aan een ketting om mijn hals hing en ze hebben het nooit van mij gekregen. Twee dagen voordat ik in uw huis kwam het was de dag vóór den moord werd ik door een groepje mannen aangehouden, toen ik uit den schouwburg kwam. Gelukkig daagde on verwachts de schouwburgportier op en de mannen gingen er van door Maar die ontmoeting maakte mij bang en ik besloot mijn contract met het Palaceum te verbreken en mij zelf hier op het land verborgen te houden. Maar op de een of andere manier kwam Mortimer mijn plan te weten. Den volgenden avond het was de avond van den moord kwam hij bij den schouwburg en waarschuwde mij, dat ik niet moest trachten zijn waakzaamheid te ontsnappen Ik zal nooit zijn woorden vergeten. „Ik kan wachten", zei hij, „want ik zal tenslotte krijgen, wat ik hebben wil dat krijg ik altijd Maar u heeft verkozen om mij tegen te werken en hel zal u bitter berouwen!" Alsof de herinnering te veel voor haar was, brak Nur-el-Din haar verhaal af en bedekte het gelaat met de handen „En denkt u. dat Mortimer dezen moord heeft begaan P" vroeg Desmond vriendelijk. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5