IÏEURSXOTEERING VAN IIEDEN- AMSTERDAM, 20 Maart fSlotkoers.) 6 pet. Nederland 1923 99»/a0 pet Ne derland 1922 99%; 5 pet. Nederland f918 87%; 4% pot Nederland 1917 82%; 2% pet Nederl W. Schuld 52%; 3 pet. do Oblig. 62%; 3 pot. do Certif. 62', Cert. Ned. Hand. Mij 135%; Aand. Ned. Ind. Handelsb 131-132; Aand. Ko loniale Bank 108»/e 210; Koninkl Pc trol. Aand. 131-138; Gecons. Ilolland- sche 21S—223; Cult Mij. Vorstenlanden 188 190; Handelsv Amsterdam 181 190; Javasche Cultuur 385- 389. Aand. Deli Manisch. ''03 -369; Amstord. Rub ber 147%—119; Ned Amerik. Vaart 89; Ned. Schecp- vaarlunie 122%— 123%; Koninkl lloil. Lloyd 9%; Kon. Ned. Stoomb Mij. 79%. Gouda A. 26%; Philips A 249%Jur- gens A 62—63%. Anaconda 71','2, Steels 110'/»; Erie 27%; Southern Railway 59%; l'nion Pa cifie lll'/sj Common Marine 9, Prefered do 32'/?; Maxwell Gr. C. v V 1 negen zestiende; Maxwell Land Gert v. Ine 133/a. Prolongatie DA—5. Russen Obl. 1880 6 elf zestiende; Consols 8%; Hope 8%. Markt sluit voor pelroleum-waardfen vast, met het oog op nieuwe koersen, in verhouding 4 oude aandeelen tegen één nieuw Wisselkoersen Londen chèque II 60%; Parijs 13,82%.; Brussel 10 87%; Dollar Cable 2.69%. soneel en tot laat in den nacht veelal moet worden gewerkt om alles op gere- gelden gang te houden Bijna gestadig aan zit de groote goe derenloods aan het .station propvol niet ingekomen goederen en herhaaldelijk komt liet voor, dat verschillende wagons uit Frankrijk en voornamelijk België niet direct gelost kunnen worden wegens ge brek aan bergings-ruimle. Als een leekenend staaltje van wal er daar omgaat kan hierbij worden ge meld, dat er dagen zijn, waarop alleen van expediteurs en particuliere reizigers 15 -20 duizend gulden aan invoer rechten worden ontvangen. De Belgische auloriteiten schijnen dan ook niet van plan, dat alles lijdelijk te blijven aanzien Althans het te Roosen daal verschijnende dagblad „De Grond wet" meent te weten, dat het Belgische gezantschap te Den Haag dezer dagen heeft geinformeerd naar den omvang van den invoer uit België te Roosendaal, in verband met de maatregelen, welke de Belgische regeering voornemens zou zijn te nemen. Stoomtram Breskens—Maide gh em. Naar wij vernemen wordt aan de aan deelhouders van de Stoomtram Maat schappij Breskens—Maldeghem voorge steld over 1923 een dividend van 9 pet. uit te keeren. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Maart Hoogste barometerstand 760.4 te Akureyri. Laagste barometerstand. 746.9 te Swinemünde. Verwachting van den avond van 20 tol den avond van 21 dezer Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog weer, nachtvorst, iels zachter overdag. Temperatuur hedenmorgen alhier 9 uur 39 gr., 12 uur 45 gr., 3 uur 45 gr. LEGER EN VLOOT. van wijzigingen in de verplichting tot rentebetaling en de aflossing der obliga ties en tot uitreiking van een aandeel A in genoemde Maatschappij (welke aan deelen van f 1000 tot f 100 zullen wor den teruggebracht) aan iederen houder van een obligatie. RECHTZAKEN. - De kantonrechter te Amsterdam behandelde Woensdag de zaak tegen den directeur van de melkinrichting „Nieuw Plancius" aldaar. Deze moest zich ver antwoorden voor het op 7 Febr. 1.1. ten verkoop in voorraad hebben van melk waarbij ongeveer 22 pet. water gevoegd was. De ambtenaar van het O. M. eischte een boete van f 1200 subs 30 dagen hechtenis. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. disponeerd. Rubbers konden zich bijna allen ge makkelijk handhaven. De Scheepvaartmarkt was stil, doch prijshoudend. In Hollandsche booten ging nogal wat om Prolongatie 43/4—5. BELGIË EN NEDERLAND. BRUSSEL 20 Maart Bij het debat 'over de Belgische rcgeeringsverklaring heeft Van Cauwelaert gezegd, dat de regeeriug middelen moet overwegen om dc onderhandelingen mei de Nederland- sche regeering te hervallen voor de her ziening van de verdragen van 1839 TF.NDENZ-BERICHTEN OVER DE SPAANSCIIE KOERS. MADRID, 20 Maart VI). liet direc toire heeft den correspondent van de „Chicago Tribune", laten arresteeren on der beschuldiging dat hij lendencieuze berichten aan zijn blad seinde welke den peseta koers ongunstig beïnvloedde; later is hij op vrije voeten gesteld, doch moet zich thans onder politietoneel toezicht bevinden. DE RAMP VAN DE JAPANSCHE DUIKBOOT. TOKIO, 20 Maart V. D. De redding' brigade deelt mede, dat 18 van de 41 opvarenden van de Japansche duikboot No. 43 hedenmorgen nog in leven waren. Zie onder Beknopte Berichten). sluit, en dat van dit gefingeerd geheim verdrag verschillende teksten bestaan. Hetzelfde Berliner Tagcblalt maakt verder een geheim protocol openbaar, over een toetreding van Servië tot het Fransch-Tsjecho verdrag. Wat of er van dc onthullingen van het Tageblatt waar is, en hoc of het blad er aan komt? Wij kunnen niet anders dan telkens weer denken aan de zeer groote toenadering tusschen de drie landen. NAGEKOMEN BERICHTEN, Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" onder bevel van kapitein ter zee J. H. G. Kremer Maandag te Passages aangekomen. Verwacht wordt dat Hr Ms „Heems kerck" met den Prins aan boord, den 25en dezer te IJmuiden zal binnenkomen, na den 22en van Passages te zijn ver trokken. De mijnenlegger „Hydra" is te Hel- levoetsluis in dienst gesteld onder bevel van den luitenant ter zee le kl. F. H. van Moorsel. Het schip wordt gereed gemaakt voor vertrek naar V1 i s s i n- g e n om dienst te doen in het Zuider- frontier. Met 1 April worden de opnemings vaartuigen „Eilerts de Haan" en „Hy- drograaf" in dienst gesteld, resp. te Willemsoord en Hellevoetsluis voor op nemingen in de vaarwaters van de Stel ling van- Helder en het Zuiderfrontier. Met de leiding a. b. van eerstgenoemd vaartuig wordt belast de luit. ter zee 2e kl. P. Kronenberg, wien de luit ter zee 2e kl. J. F. W. Nubier wordt toege voegd, terwijl a. b. „Hydrograaf" de lei ding zal worden opgedragen aan den _i. luit. ter zee B. Kruijs met toe voeging van den luit. ter zee 2e kl. F. W. van Overeem. TWEEDE KAMER. Bij de verdere behandeling van de be- gi'ooting van builenlandsche zaken wordt de motie v. Ravesteijn iuzake-erkenning van Rusland verworpen met 87—1 st.; een motie-Troelstra tot herstel van po litieke en econ. betrekkingen met Rus land wordt verworpen met 63—22 st. Hel amendement-Schokking c. s. tot opheffing van het gezantschap bij den Paus wordt verworpen met 61— 24 st. Vóór st. de Chr. Hist., de Vrij heidsbond, de Plattelanders, 2 ant.-rev (de heeren Visscher en Duymaer) en de heer Wijnkoop BFJ» NOPTE IWEDEDEELINGEN. Uit Engeland Zooals reeds gemeld werd, dreig de er een uitsluiting op de nationale scheepswerven De stakers te Southamp ton hebben thans tegen het advies van hun organisatie in besloten te weigeren den arbeid le hervatten De Executive van de Shipping Trades Federation zal Vrijdag een conferentie beleggen Mocht deze toestand voortduren, dan zal vol gens verklaring der patroons einde de zer week de uitsluiting in werking tre den. Er dreigt thans een staking in het tram- en autobusbedrijf te Londen, die Vrijdagavond zou moeten ingaan. De vertegenwoordigers der uitgesloten tram ondernemingen en die der werknemers organisaties zullen morgen een bijeen komst houden, waarin besprekingen wor den gevoerd over de geëischle loonsver- hooging, teneinde een stremming in het autobus- en trambedrijf af te wenden. Het verbond van transportarbei ders heeft aan het personeel der Lon- densche trams en bussen aangezegd Vrij dag te middernacht het werk te staken, tenzij voordien een bevrediging bereikt AFLOOP AANBESTEDINGEN. - Door het polderbestuur van Wal cheren werd heden aanbesteed het ver voer van 260.000 straatklinkers voor de wegen der polders. Inschrijvers waren de heeren J. Zweemer, Borssele f 575.50, J. Sinke, Grijpskerke f 424.24; A. Ver- hage, Middelburg f420; W. Daniëlse, Mid delburg, f 395; H. Anker, Serooskerke f 383.80, BUITENLAND, Verplaatst met ingang van 1 April de kantoorhouder A. Castel van Drie wegen naar Hoedekenskerke. De gewijzigde openstellingsuren voor het hulptelefoonkantoor te Oudelan- de zijn met ingang van 1 April op werkdagen als volgt 8.30—1; 2—3.30 en 5 30-7.30. Naar de „Tel." verneemt, zal de waaru. directeur bij den Postchèque- en Girodienst, de heer P. 't Hooft, die zijn werkzaamheden aan de Ned. Bank weer zal hervatten, een dezer dagen worden opgevolgd door den heer D. van Jole, chef der zevende afd. bij het Hoofd bestuur der P. en T. De staking in de Rolterdara- sche haven. De leiding van deze „wilde" staking blijft in handen van het comité van actie. Van de vakorganisaties is alleen de Fe deratie in contact, waarmee de bestu ren van den Modernen, den Prot. Ohr. en den Kath. bond weigeren met het comité besprekingen te houden. De Scheepvaartvereeniging (werkge vers) heeft zich volkomen bereid ver klaard de besturen der organisaties te ontvangen. Daar het niet zeker was of daaronder ook het bestuur der Federatie begrepen is, besloot de vergadering de slaking vol te houden. Inmiddels heeft de zeeliedenvereeni- ging besloten zooveel mogelijk er tegen te waken dat er schepen zullen worden gemonsterd, die gelost zijn door anderen dan de gewone werkers. Dedrukte aan <le expediti e-k an toren in de grensgemeenten. Nog immer wordt in verband met den lagen franc-koers heel wat goed in België opgekocht en naar Nederland geïmpor teerd. Het gevolg is, dat de expeditie-kan toren in de grensgemeenten het razend druk hebben en vooral die te Roosendaal waar aan die kantoren met dubbel per- LAATSTE BELICHTEN. MOND- EN KLAUWZEER. Bij den landbouwer J. de Nood te Ar- nemuiden is onder het vee mond en klauwzeer geconstateerd. ONVOORZICHTIGHEID. Gisterenavond om 8 wur stapte te Roo sendaal bij het binnenkomen van den trein Parijs—Amsterdam, voordat deze geheel stil stond, mevr. Van H., wo nende aldaar uit. Zij viel tusschen het perron en den trein, en rolde verder tusschen derails Door oogenblikkelijk stoppen werd erger voorkomen. Eerst na 20 minuten kon zij uit haar netelige positie worden bevrijd, terwijl bleek dat zij haar linkerarm had gebro ken en inwendige kwetsuren bekomen had. SURSEANCE VAN BETALING VAN KAS SIERSFIRMA. Heden is surséance van betaling aan gevraagd van de sinds 1 Jan. 1864 te Zwolle gevestigde firma v. d. Vegte en van Reede, kassiers en commissionairs in effecten. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 20 Maart. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.603/4 (11.65%). Berlijn 0.61 (0.62%). Parijs 13.82% (13.80). Brussel 10.87% (11.57%). Zwitserland 16.65 (-16 70). Wecnen 0.0038 (0.0038%). Kopenhagen 41.80 (42.45). Chrisliania 36.62 (36.50). Stockholm 71 (71.50). New-York 2.69% (2.703/»). BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 20 Maart 3 uur. De beurs had heden weer een vast voorkomen. Oliewaarden bevonden zich in het centrum van de belangstelling. Aanvan kelijk waren vooral geconsolideerdeu vast gestemd, maar later werden Ko ninklijken gefavoriseerd, toen bekend werd, dat de Kon. oliemaatschappij in Juni met een nieuwe emissie pari aan markl zal komen, waarbij aandeelhou- ook gelden voor hen, die reeds oil slagen zijn. ->5$ SSÜ Voorgesteld zal worden de groadsa- larissen der 'ambtenaren met 30 pet. te verhoogen. Tusschen Beieren en hel Vatieaan een concordaat gesloten. Hel staalsgerechtshof heeft beslo ten officieel le onderzoeken welke rol dc heer Von Graefe bij" den staatsgreep Hitler heeft gespeeld. Marx en Streseman zijn gistcren- 'ond naar Weenen vertrokken In Mecklenburg-Schwerih is de Duitseh Nationale baron v. Branden- stein tot minister-president gekozen; de beide andere ministers zijn ook Duitseh Nalionalen. Uit de Ver Staten. Het Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel aangenomen een bonus aan oudgedienden uit le keeren. Dc bonus bestaat uit een volgestorte polis van levensverzekering en een betaling in geld. Uil Japan. De Japansche duikboot 43 is aan gevaren door het oorlogsschip Tatsoetü, tien inijl buiten de haven van Sasebö en zonk in 26 vadem. De poging tot redding van 4 officieren en 40 man schappen aan boord zijn 4n gang. FRANKRIJK EN TSJJECHO- SLOWAKIJE. Terwijl de hooge herslelpolitiek rustig afwachl op het openbaar maken der rap porten van de beide herstelcommissies geeft het Berliner Tageblatt eenige mor in casa door de publicatie van den tekst van een geheim verdrag, tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. De ge wichtigste punten hiervan luiden: 1. Tsjecho Slowakije stelt zich hij een oorlog met Duitschland met zijn militaire macht aan de zijde van Frankrijk en om gekeerd verplicht Frankrijk zich, als T. S. tegen Duitschland de wapenen op neemt ,aan dit land den oorlog te ver klaren. 2. Bij een oorlog van Polen met Duitschland stellen beide contracteeren- de partijen zich aan de kant van Polen. Voor de opening van vijandelijkheden tusschen T. S. en Hongarije te erkennen, verleent Frankrijk T. S. steun met oor logsmateriaal. 4. Beide partijen blijven neutraal bij een conflict tusschen Polen en Rusland. Artt. 5 en 6 voorzien maat regelen van pressie bij het herleven van de aansluitingsbeweging in Oostenrijk en in Hongarije bij een terugkeer van de Habsburgers. Art. 7 bepaalt, dat bij een poging tot herstel van de Hohenzollerns een allerscherpst protest met den aard van een ultimatum, aan Duitschland zal worden gezonden, met bedreiging van verdere sancties in W en het Z. O. van Duitschland volgens het verdrag van Ver sailles. Fen klaarblijkelijk verzet van Duitschland vormt een casus belli. Art. 9 bepaald ,dat als bij een Poolsch-Russisch conflict Rusland door Duitschland wordt gesteund, beide contracteerende partijen Duitschland den oorlog zullen verklaren. Volgens art. 10 zal er naar vriendschap pelijke betrekkingen met Rusland worden gestreefd. Dc steeds vriendelijker wordende be trekkingen tusschen Frankrijk cn de kleine Entente, en dan met Tsjecho Slo wakije in het bijzonder zijn voldoende bekend. Door bezoeken van Berles aan Poincaré, door een officieel bezoek van president Masarvck zijn de banden steeds nauwer toegehaald. Fr bestaat trouwens een verdrag van 25 Januari, dat open baar gemaakt is, en bij den Volkenbond is geregistreerd Doch een geheim verdrag is toch al te intiem, en beide landen hehben zich dan ook gehaast het beslaan van een dergelijk verdrag te loochenen. De schrik ders voorkeurrecht zullen hebben. Suikerfondsen waren vast gestemd, in! is algemeen. liet ministerie van buitpnl. band met de stijging der suikerprijzen in J zaken te Berlijn wordt overstroomt met Amerika, en boekten over de heele linie j vragen, maar weet officieel natuurlijk een avance, I niets. Benes heeft in de Tsjechische par- Tabakken hadden een halve markt, I lenientaire commis'sié van builenlandsche doch waren eveneens niet slecht ge-zaken dat hij geen geheime verdragen In het Lagerhuis is medegedeeld, dat de Britsche regeering de Grieksche niet verantwoordelijk acht voor den bom aanslag op het Engelsche gezantschap te Athene en dat alles gedaan is om de daders in handen te krijgen. Bruce, de Australische premier, zegt in een telegram aan Mac Donald, waarin hij den nadruk legt op de nood zakelijkheid van de vlootbasis te Sin gapore, dat het bestaan en het aanzien van het Britsche rijk in gevaar zou wor den gebracht, indien de basis niet aan wezig was, terwijl het in gevaar bren gen van het rijk een slag zou belee- kenen voor den Volkenbond. Uit Ierland. Op het Parnell-plein te Dublin is Dinsdagavond een huis door troepen om singeld, daar vermoed werd, dat ge deserteerde officieren alsmede generaal Tobin en kolonel Dalton er verblijf hielden. Woensdagmorgen werd het beleg -weer opgeheven. Tobin was ontsnapt en Dal ton niet aanwezig. In het parlement is meegjedeeld, dat feeneraal Mulcahy, de minister van lands verdediging, is afgetreden en dat de regeering den adjudant-generaal, den chef van den staf en den kwartiermees ter-generaal verzocht heeft hun ontslag in te dienen. De minister van binnenl. zaken deelde mede, dat de militaire actie van gisternacht ondernomen was zonder machtiging van generaal O'Duf- fy, den opperbevelhebber, en zonder overleg met de uitvoerende macht. Uit Frankrijk. Poincaré zal Dinsdag a.s. in de Kamercommissie voor buitenlandsche aangelegenheden inlichtingen geven over den buitenlandschen toestand en ophel dering omtrent het verdrag van Lau sanne. ie Fransche Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij aantal barer leden op 584 werd bepaald. De bladen leggen groote belang stelling aan den dag voor de bekentenis, dat er een Duitsche financieele samen spanning is geweest en voor de misre kening der financiers in de Duitsche pers. Deze levert commentaar op de paniek, die gisteren op de beurs te Ber lijn heerschte en bekent met name, dat om baisse-spekulaties op de frank-koers te dekken, massa's stukken van de Schi- ver-Industrie verkocht moesten worden, waardoor deze een knauw kreeg. Het te voorzien, dat tegen het einde van maand de toestand nog erger zal worden en in opzienbarende faillissementen aan den dag zal komen, aangezien sommige termijnzaken gesloten waren op koerse tot 140 frank per Engelsck pond. De Fransche bladen conslaleeren dat nog nooit een komplot met zooveel cynis me erkend en nog nooit een politiek financieele operatie met zoo rampspoe dige gevolgen is mislukt. Uit Duitschland. De voornaamste bepalingen in uitspraak van het scheidsgerecht tot bij legging van dc staking der havenarbei ders zijn de 8 uren arbeidsdag en he drieploegensysleem, dat gehandhaafd blijft. De derde ploeg krijgt bovendien een toeslag van 15 pCt. Officieel wordt tegengesproken, de Duitsche rijksregeering te Parijs voor stellen zou hebben gedaan betreffende een verlenging der micumverdragen, waarvan, zooals men weet, de termijn 15 April afloopt. De Duitsche rijksregeering staat steeds op hel standpunt, dat een ver lenging dier verdragen onmogelijk is Hel rijkskabinel heeft Woensdag beginsel besloten aan de ambtenaren, die volgens de verordening tot inkrimping van hel personeel uit 's rijks dienst ont slagen worden of op wachtgeld gesteld, recht van verzet toe te kennen. Dit recht Middelburg, 20 Maart. Op de graan markt was de aanvoer gering. Tarwe 12 12.75, witte boonen 20—30, lange brui- boonen 2030, kroonerwten 19—22, ronde boonen boonen en maandzaad zijn geruimd. Lijnolie f 44 per H L Opgave van den marktmeester Boter f 0.92%, parlic. prijs f 1.02%. Eieren f 4.50, partic. prijs f 5.50. Eendeieren f 5.0, partic. prijs f 6.50. Opgave van den marktzetter der I. M. Boter fO.92%-, partic. prijs f 1.02%. Eieren f 4.50, partic. prijs f 5.50. Eendeieren f 5.50, partic. prijs f 6.50. Op de veilingsver. werden de volgende prijzen besteed: Kipeieren 4.505, eendeieren 5.40— 20, ganzeneieren 1318, per 100 stuks. Zure Bellefleur 27, Grauwzoet 25,roo- de Bakker 24, Meigroen 19, Huismans- zoet 21 alles per K.G. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 19 Maart. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed: Grauwzoet 23 c., Ermgaard 18—23, zoe te bellefleur 13—22, alles per K.G.; wit- lgf 16-44, spruiten 10—52, koolrapen 975—12, peeën 6, spinazie 34—45, alles per K.G.; molsla 106—121, veldsla 44— 80, boerekool 51, dunsel 6573, alles per mandje, prei 2778, radijs 120, Sel derij ,50—61, alles per 10 bos, savoije kool 15—17 per 10 stuks. Goes, 18 Maart. Veilingsver. „Euid- Beveland. Goudreinetten f31—47, zure bellefleurs 20—23, Fransche bellefleurs J820, Meipipping 11—14, Court Pendu 17—24, Reinette d'Or 23, Paradijsappels 17, Huismanszoet 18, zoete bellefleurs 18—22, zoete Ermgaard 22—24. Diversen: Uien 4.50—7.70, stekuien 1.30—4.10, spruiten 37—41, kroten 9.60, koolrapen 2—2.90, aardappelen 4.20—6, roode kool 10.30—15.30, savoije kool 8.70—9.10, ho ning 0.57-0.60. ADVERTENTIËN. De Heer en Mevrouw BARENT- SEN-SCHALLENBERG geven met blijdschap kennis van de geboorte hunner Dochter. Middelburg, 19 Maart 1924. Stationstraat. Maandag a.s. den 24 Maart, hp- pen onze geliefde Ouders, Behuwd- Groot- en Overgrootouders PEETER DE GRAAF JOSEPHINA CATHARINA KUUT hun vijf en vijftig jarige echtver- eeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Be huwd-, Klein- en Achterkleinkin deren. Middelburg, 20 Maart 1924. Heden overleed onze lieve Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JOHAN JACOB ABRAHAM SPRENGER, in den ouderdom van 75 jaar. 's-Gravenhage, H. M. SPRENGER— BROEDER. Wageningen, Ir. A. M. SPRENGER. Chr. J. R. SPRENGER- MAURENBRECHER en kinderen, 's-Gravenhage, J. H. M. VAN HOOGSTRA TEN—SPRENGER. J. M. VAN HOOGSTRATEN en kind. 's-Gravenhage, 19 Maart 1924. Daguerrestraat 85. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. op de be graafplaats Oud Eikenduinen; vertrek van het sterfhuis te 2 uur.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2