FEUILLETON. De onzichtbare hand. 8 IJ VOEGSEL ^.^sjtsarwssa Maandag 17 Maart 1924, No. 65, Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De Middelburgsche Neutrale Be- atuurdersboud hield Zaterdagavond in „Mercurius" alhier een feestavond, waarvan de opbrengst bestemd was voor de uitgesloten neutrale textielarbeiders. Nadat de aanwezigen door den voor zitter van den bestuurdersbond, den lieer J. 0. Pee man, waren welkom geliee- ten, die tevens het doel van de bijeen komst nader toelichtte, gaf de voorzit ter het woord aan den heer A. P r u ij s- sen, 'uit Botterdam, hoofdbestuurslid van het Alg. Ned. Vakverbond. Deze spr. wees er op, dat als de tex tielarbeiders den strijd verliezen, er meer zal worden verloren. Als men vraagt of er nu wel aanleiding is feest te vieren, dan zegt spr. dat er dit zeker ia, omdat men nu reeds 12 weken de uit gestotenen heeft kunnen helpen, en als het noodig blijft hoopt spr. dat men over 12 weken nog kan feesten omdat men den strijd heeft volgehouden, Maar voor dit alles is organisatie noodzakelijk, want daarin alleen ligt de kracht en volgens spr. moet men neu traal georganiseerd zijn. Neutraal betee- kent geenszins, dat men zich neutraal wil houden in een strijd tusschen werk gevers en werknemersmaar dat men godsdienst en politiek buiten de vak beweging wil houden. Komende op den strijd in Twente, herinnerde spr. er aan, hoe er aanvan kelijk 250 staakten, in overleg met de samenwerkende vakbonden, maar toen werden er 20.000 op straat gezet. Het gaat niet zoo zeer om de 10 pet. loons verlaging, dan van palroonszijde tegen de arbeidswet 1919. De secretaris van de patroonsvereenigingde heer Mr. J. ten Bruggecate, schreef verleden jaar, dat de korte werkweek, als zij geen schade voor de welvaart van ons volk ten ge volge heeft, veel goeds zou kunnen bren gen voor arbeiders, zoowel als werkge vers en dat het daarom de moeite loont na 2y» jaar den gang van zaken in de katoenindustrie tijdens den duur van de werking van de wet eens na te gaan. Maar gegevens zijn nimmer verstrekt door mr. ten Bruggecate, doch ook de vakbonden hebben zelf voort gewerkt na die goede raadgeving. Waar men van patroonszyde zegt, dat de concurrentie niet is vol te houden met andere landen, zegt spr. dat er in 1022 1.800.000 K.CK meer katoenen manu facturen uit Nederland werden uitge voerd dan in 1921, al was de opbrengst in dit jaar 5.000.000 meer. Ontkent kan dan ook niet worden, dat de uitkom sten in 1922 beduidend lager waren dan in 1921; maar men weet toch ook maar al te goed, dat door de fabrikanten in de oorlogsjaren schandelijk hooge win sten zijn gemaakt. En trouwens in 1922 konden verschillende fabrieken na ruime afschrijving nog 12 pet. dividend uitkee- ren en de Kon. Stoomweverij te Nij- verdal zelfs 20 pet. Dit alles geeft aan leiding te denken, dat de fabrikanten in 1921 dan toch al heel hooge winsten heb ben gemaakt. Wat betreft de bewering, dat Neder land zich op de vrije markt in Neder! Indiê niet staande kan houden tegen Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 31). „Neen, neen", riep Nur-el-Din weer, „u begrijpt het niet. U weet niet wat er in dat doosje zat." Toen verviel zij weer in stilzwijgen en plukte doelloos aan het kleine zakdoekje dat zij nog steeds in de hand hield. De duisternis viel reeds in en de kamer was vol schaduwen. De stralende helderheid van den middag was voorbji en kille damp en mist kwamen binnen door het raam dat op een kier open stond Desmond zei niets. Hij voelde dat hij op het punt stond een bekentenis aan le moeten hooren, dife misschien den sluier van geheimzinnigheid kon oplich ten, waarmee de moord in Seven Kings nog steeds omgeven was. Hij staarde strak na ar het leelijke roode tafelkleed, in het volle besef dat de groote oogen van het meisje op zijn- gezicht geves- lifld waren. over Japan en Engeland, zegt spr. dat de invoer uit Nederland in 1920 was 25 pet., uit Engeland 40 pet. en uit Japan 25 pet.; in 1921 waren die cyfers resp. 82, 38 en 21; in 1922 35, 38 en 19 en in het eerste half jaar 1923 35, 36.2 en 18.2. Uit deze cijfers blijkt z.i., dat ondanks de arbeidswet, Nederland geen slecht fi guur maakt. Verder wijst spr. er op, dat in 1911 het arbeidsloon 19.5 pet. van de waarde van het product was, maar in 1920 slechts 12.3 pet. De loonsverlaging, die de werkgevers willen opdringen, beteekent 1 pel. der waarde van de goederen. Waar 10 fabrikanten samen nog 425 millioen verdienen en het gezamenlijk arbeids loon aan de uitgeslotenen 3 millioen bedraagt, vraagt spr of dan het loon der arbeiders, gemiddeld bedragend f 32 per week, moet verminderd worden. De arbeidersorganisaties meenen van niet, dat mag en dat kan men niet toelaten. Men heeft zich verzet en de textiel baronnen hebben het durven wagen 22000 arbeiders met hunne gezinnen aan den hongerdood prijs te geven. Zij willen terug naar tijden zooals in vroegere eeuwen, toen men in de tex tielindustrie in Engeland de kinderex ploitatie toepaste. De vermindering van de loonen der .000 arbeiders zal drukken op de wel vaart in de Twentsche steden en dit alles omdat de fabrikanten weigeren met cijfers te bewijzen, dat zij niet anders kunnen handelen. Hier blijkt hoe hard noodig het is een spoedige behandeling en invoering van de arbeidsgeschillenwet, waarin o.a. zal worden opgenomen, dat in gevallen als dit cijfers uit de boeken moeten worden overgelegd. Dan zou men het zien gebeuren als in Engeland met de havenstaking, in twee dagen was die bij gelegd, toen de regeering tegen de werk gevers zeide, leg nu de boeken eens over. Daar willen de heeren niet van weten. Spr. vertrouwt dat de aanwezigen met het bestuur van het A. N. V. hebben begrepen, dat hier gesteund moet wor den en wel dat men moet offeren voor de textielarbeiders, zooals men van hen zou verlangen, als men zelf in strijd mocht worden gewikkeld. Met een opwekking daartoe eindigde spr. onder luid applaus der talrijke aan wezigen, die zoowel beneden als boven, de geheele zaal vulden. Nu kon het meer feestelijk gedeelte van den avond beginnen, hetwelk in afle opzichten goed slaagde door de me dewerking van personen, die op het ge bied van tooneel en voordracht voor het meerendeel hun sporen reeds hebben verdiend. Terwijl voor de pauze 't hoofdnummer was 'n drama ,,'t Scheepje", was 't na de pauze een blijspel „Tooneelstudiën". Bei de deze één-acters werden op zeer prij zenswaardige wijze door de dilettanten vertolkt. De duetten en verdere voor drachten bleven op het terrein der ge zonde humor, die de aanwezigen in een zeer opgewekte stemming brachten. Een stemming juist geschikt om den verkoop van steunbonnen, van loten voor het rad van avontuur en de andere midde len om het af te dragen bedrag te verhoogen, volkomen tot hun recht te doen komen. Dat ook het Bal niet ontbrakbehoeft haast geen betoog, Dezelfde chauffeur van de N. V. Walcheren, die Donderdag met een auto bus een boerenwagen op de Markt al hier om reed, heeft Zaterdagmiddag op den Kanaalweg een tilbury van den landbouwer De Nood van Arnestein, wel ke tilbury zich geheel aan de rechter zijde van den weg bevond, aangereden. De tilbury viel om en werd beschadigd. Wonder boven wonder kwam De Nood, die alleen in het rijtuig zat, er onge deerd af, t erwijl ook het paard geen letsel bekwam. Proces verbaal wordt te gen den chauffeur opgemaakt. Uit Tholen. t ton, Utrecht, N. Oosterschestr. N 81; F. houder, zou daarbij betrokken worden. In de vergadering van den Baad der jH, J. Meeuwissen, Utrecht, Verwerystr. en dat wenscht „citroentje" niet gemeente St. Maar tensdij k, op Vrij- N 149; W. Nieuwenhuize, 's-H. Arends-, Als slotstiksje „Allemille ni de Goe- dag werd besloten kasgeld boven 1000kerke, Kanaalweg V 133. scho mart", waarvoor een der vechters gulden te beleggen bij de Boerenleen- Vertrokken i bazen toch ook nog een andere flinke bank. j Mej. A. M. van den Berg, Lombardstr. boeredeern heeft opgedaan Naar aanleiding van het verslag der,C 56, naar Rotterdam, Westzeedijk 48a; j Alles werd in een prettige stemming Comm. v. 'H l o. bepleit de heer HagelH. L. J. Potvliet, Noordweg R 13a, Ter-gespeeldongemerkt was het half nacht het instellen van rapporten voor kin- j neuzen, Noordstr, 27; Mej. J. A. Pol- geworden. Dat de aanwezigen zich heb- deren. Deze zaak zal overwogen worden.vliet, Bree E 135, Terneuzen, Noordstr. ben geamuseerd, bewees liet langdurig De f ii eer Koopman verzoekt mede na-! 27, Ch. L. van Weynsbergen, L. Gist-1 applaus Na de welverdiende hulde door mens de commissie van toezicht op het'straat F 185, Alkmaar, Oudegracht 231;'den voorzitter aan den heer Koets ge- L. O. ten minste 2 localcn per jaar te)M. H. den Baas, geb. Bijl, Wagenaarslr, bracht en hem als aandenken een ba- doen verven. Hiertoe wordt met alge-jD 83, Nieuw Helvoet, Brielscheslr. C rometer overhandigende, niet denwenscb, meene stemmen besloten j 111; E. M. van Diffelen, Lange Delft dat hel altijd mooi weer mag zijn, kregen Ged. Staten vragen welke bijdrage de j B 19, Amsterdam, Hugo de Grootkade de dames hun welverdiende bloemen, gemeente zou willen verleenen voor de|52; Mej. R. J. Scheers, Zuidsingel E 30, Een slottableau met zang „Komt dan verbinding veer Gorishoek-ljersekendam, j Haarlem, Kleverlaan 98; S. de Keijzer, Zeeuwen, „Zeelandiaroept U1', geregi- daar het Rijk na 31 December 1924 de geb. Perre, Noordsingel S 194, 's-Gra- seerd door het lid den heer J. dc Rooij. exploitatie niet wenscht voort te zetten, i venhage, Berberisstr. 56; M. Remijn, Se- tevens decorateur van het prachtig too- De Raad besluit geen bijdrage te ver-geerssingel V 69, Susteren. Stationsweg; neeldécor t dorpsgezicht, maakte het leenen. J Mej. T. Foppes, L. Delft I 35, Amster- succes van den avond vol. Een gezellig M. vairiden Hoek Jz. wordt op diens'dam, Prinsengracht 997; Mej. M. J Ver- bal volgde en ieder ging voldaan huis- verzoek ontheffing van hondenbelasting hulst, L. Gisistr. F 163, N. O, Indiê; P.-waarts, Het was een echte Zeeuwsche 14 dagen te verlengen. Met algem. st. wordt besloten een toeslag op het loon voor zandschuieren te geven. Voor het Oudeland bedragende 10 cent en voor Oden Noordpolder 20 cent per MA De heer Quakkelaar informeert naar de inschrijving voor schoolschriffen. Er blijkt dat de firma Pot de laagste in schrijver is, wien de levering gegund zal worden. De heer Vroegop bevreemt het dat de waterleiding zelf het geld voor het water niet komt ophalen. De voorzitter deelt mede dat de Raad van beheer besloten heeft de eigenaren te doen betalen. De gemeente wordt dus verplicht dit geld van de huurders terug te vorderen. Na 2n besloten zitting 'te zijn geweest wordt de vfergadering gesloten. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad.) ,,U heeft eerlijke oogen", zei ze plot seling. „Dat heb ik u vroeger al eens gezegddien avond toen ik u ont moette in uw huisherinnert u dat zich nog? Uw oogen zijn Engelsch. Maar u is een Duitscher, niet waar?" „Mijn moeder was een lersche", zei Desmond en hij voelde zich een oogen- blik opgelucht, nu hij één enkele maal de waarheid had kunnen spreken. „Ik heb een vriend noodig", hernam hel meisje droevig, „iemand dien ik kan vertrouwen. Maar ik kijk al rond en ilc vind niemand. U dient het Duitsclie Rijk, is het niet?" Desmond boog. „Maar toch niet het huis Hohenzol- lern?" riep zij uit met een stem die beefde van hartstocht. „Ik ben niet in persoonlijken dienst van den keizer, als dat is wat u bedoelt, madame", antwoordde Desmond koel. „Als u dus niet heelemaal zoo'n ijze ren Pruis bent", hernam de danseres hartstochtelijk, „kunt u onderscheid ma ken. Dan kunt u begrijpen dat er ver schil is tusschen werken voor Duitsch- land en werken voor de persoonlijke be langen van zijn vorsten." „Maar dat spreekt toch vanzelf", ant woordde Desmond. „Ut hen geen loopjon gen en ook geen defectieve. He beschouw mij zelf als een Dnitsch officier, die zijn plicht doet aan het front. Wij hebben vele fronten, behalve 't Wester- en Oos terfront. Engeland is er één van." Verleend over 1923. Vastgesteld wordt 'n bouwverordening voor nieuw te bouwen woningen. Volgens deze verordening zullen geen bedsteden meer worden toegelaten. De verplichting tot aansluiting aan de waterleiding is er in opgenomen. Ilel gemeentebestuur van Tholen ver zoekt een bijdrage van 29 cent per in woner voor de overbrugging van de Een dracht. "Fr is voor deelnemende gemeen ten een garantie gevraagd van ten hoog ste f 7000 Het verzoek wordt afgewezen met 5 tegen 2 Btemmen. Voor de heeren Quakkelaar en Koopman, legen de heeren: Groenewege, Kloet, Hage, Priem en Vroegop. Enkele tegenstemmers wenschen het bruggeld verhoogd te zien, hiervan verwacht men een zoodanig hoogere opbrengst dat subsidie der bui tengemeenten geheel overbodig wordt, De heer Hage noemt de bijdrage een be taling in den hoofdelijken omslag van Tholen. A. Vermeulen, Jacob Catsstr. W 32, N. en avond. St. Joosland; J. Keersemaker, Belliükstr. G 165, Breskens, Hotel „de Vuijst" A. Buijse, L. Gortstr. I 321, Aardenburg, Weststraat 309; P. J. Jansen, Eigenh.str P 222, Leiden, Zijlsingel 30; Mej P. J. j de KamBosschaart, Eigenhaardstr Pj 218, O. en W. Souburg, Spoorstr. A 93. KERKNIEUWS. „ZEELANDIA" TE ROTTERDAM. Men schrijft ons uit Rotterdam In hel diaconessenhuis te Arnhem is Zaterdag overleden ds L. A F. Creuls- berg, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk, in den ouderdom van bijna 68 jaar. Ds. Creutsberg diende achtereenvol gens de Ned. Herv. Kerk als predikant IIICU &V.I11JJ1L Uili Uil uuiu i Utllll De Zeeuwsche Vereniging Zeelaudia1|! Oosterland Beekbergen. Peru" te Rotterdam gaf Woensdag 12 Maart een cn Echteld In 1921 verkreeg h.j zijn uitvoering in de groote Doelezaal voor t emer"aa'- haai- leden en belangstellenden. Tot in j - de uiterste hoeken was de zaal bezet; KUNST EN WETENSCXlAPFiEN. pl.m. 1000 feestgenooten waren aauwe- j zig. Na het openingswoord door den voor- j zifter, den heer S. Blaas, die allen het 1 hartelijk welkom toeriep, werd het Zeeuwsche Volkslied door allen staande; - - Met 6 tegen 1 stem (Hage,) wordt be-1 gezongen. En dankregen we den wer^ een aangekocht1 schilderij van Adn- slolen de geldende steunregeling nog met hoofdschotel van dezen avond, de op- j aan 311 <*er Veüne 1 ietorszoon vertoond. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In dc 8 Maart gehouden vergadering BEVOLKING. In de eerste helft der maand Maart zijn in de gemeente MIDDELBURG I ngekomen B. Smorenberg, uit Alkmaar, Lange Geere K 325; R. Weigmann, uit Veere, Nederstraat O 198; P. Wolfert, uit Hoek, Kousteenschedijk P 3J. G. Woittiez, St. Annaland, L. Gortstraat I 323 R. A. Serné, Heemstede, L. Gortstraat K 29— A. I. J. van Houte, Vlissingen, Span jaardstraat F 60; J. Tissot van Palot, N. O. Indiê, Koepoortstr. N 29; A. L. van Rhee, Velsen, Vlissingschestr. I 159; M. Verboom, Goes, Noordpoortstr. M 292; P. Maas, Vlissingen, Segeersweg V 106; H. Verbiesen, Nijmegen, Lange Geere K 249; M. A. van Keulen, Koudekerke, Ka naal V 154; M. Versluis, Meppel, Lange Delft I 17; J. Tollenaar, Terneuzen, Hoogstraat I 128; J. van Male, Breskens, Dam G 93; C. M. Koster, Voorschoten, N. Ilaven I 104; P. H. W. Röhr, Am sterdam, K. Giststraat A 130 B. Aal- zicli vermaken met stukken boter en werktuigen, gebruikt bij de boterfabri- i cage. Het onderschrift luidt „Hoe ghec ic met de botter". De voorzitter „Ah!" riep het meisje uit, en zij klap te in haar handen en zag hem met ver rukking in de oogen aan, „ik zie dat u het begrijpt! Beste vriend, ik ben ge neigd u tot mijn vertrouweling te ma ken!" Desmond keek naar haar, maar sprak niet. Weer voelde hij dat zwijgen nu zijn eenige rol kon zijn. Hij deed zijn best zijn gedachten bij zijn plicht te be palen, maar de man in hem was bezig met de vrouw, die hem zoo smeekend aankeek. maar als ik dat doe", ging zij voort en haar stem was nu gejaagd en angstig, „dan moet u mij zweren dat u geen misbruik van mijn vertrouwen zult maken, dat u mij niet aan de anderen zult verraden en dal u mjj, als het noo dig is, zult beschermen." Ziende, dat Desmond bleef zwijgen, haastte zij zich er bij te voegen „Geloof mij, wat ik u vraag is niet in strijd met uw plicht. Beste vriend, on danks mijn heele omgeving ben ik niet wat ik schijn. Het lot heeft mij in, de organisatie gesleept waarvan u ook deel uitmaakt; maar geloof mij, ik weet niets van dien dienst, waartoe u en Mortimer en de rest behooren!" Zij sprak met pijnlijken ernst en op zulk een droevigen toon, dat Desmond diep getroffen was. „Als ze nu alleen maar niet comedie speelt 1" dacht hij, en trachtte zich te bevrijden van de betoo- vering, die deze vrouw scheen te kun voering van een Zeeuwsch Blie'spil (mie''JU zang en daans) in twi bedrieven en een1*"*'" r"ot *'"1' an slotstiksje „Twi onden vochten om n' been n' derde lopt er gauw mie een". i Uitgebreid cn voe 't tooneel bewerkt e<!mSe P°'- door den heer K. Koets, mi een klein !ret". 6ej«esckilder, werd go- bliespilletje van dien nim, geschreven horen te Delft in 1589, hij overleed 12 - -• - - - 'November 1662 in Den Haag. Na 1618 woonde hij enkele jaren te Middelburg. Dr. H. J. Lulofs uit Gorcum hield eeue lezing, getiteld- „Strabo over Egypfe". Wij weten, zeide spreker, weinig van Strabo's leven maar over zijne reizen geeft hijzelf ons uitvoerige inlichtingen; die reizen moesten hem naast het stu diemateriaal het ervaringsmateriaal le veren, noodig voor zyne Geographica. autopsie leek hem voor een geograaf uiterst gewenscht, zijn fortuin maakte haar mogelijk. Egypte trok hem, tijden lang vertoef de hij in Alexandria, van daar uit leerde hij de Delta kennen; zijne vriendschap met den praefect Aelius Gallus zou hem tot Syene brengen. Toevallig beleefde Strabo het, dat Egypte eene keizerlijke Romeinsche provincie werd. Met Gallus ging Strabo mede op eene inspectiereis, 21 v. C., welke reis beschreven wordt in de Geographica. Eerst wordt Eratosthe nes' bericht over den Nijl vermeld, ge wezen op het contrast tusschen het arm zalige Aethiopiê en het beschaafde Egyp te. Bijzonder worden geprezen het zorg vuldig bijgehouden kadaster, noodig voor de jaarlijksche landmeting, en de goed ingerichte waterstaat. Historisch wordt het Nijl-vraagstuk nagegaan, waarvoor de Pharaonen en de Perzische koningen en de priesters vrijwel onverschillig waren. Eerst onder Ptolemaeën kwam er belang stelling. Aristoteles had reeds aan Aethio- pische zomerregens gedacht. Uitvoerig beschrijft Strabo de Delta en speciaal Alexandrië. Zonderling vond hij da ge slotenheid der Egypteuaren en hun die- rencultus. Zij haatten vreemden, de lig ging van hnn land leidde tot isolement naar alle kanten BeHo- deur „Zuud-Bevelander". Dat de heer Koets succes zou hebben, nu we kon den haast niet anders verwachten. De stemming zat er al spoedig in en 't eerste bedrijf wist de aanwezigen in gedachten te verplaatsen naar een Z.- Bevelandsch dorpje, waar een leuke boe rendochter, wel van een grapje houden de, doch ook met 't doel de door haar verlangde yriër le kriegen, Koeba Nieu wenhuize (mej. A. Gaanderse) door be middeling van een advertentie in de Goesche Courant een vriër vraagt, om samen de Goesche kermis te houden, bijgestaan door Janna de Zeeuw (mej. M. Franse) en Keetje Bruinöage (mej. Cl. v. d. Klooster) kameraads van Koeba en Louwtje Pupekasse, opperknecht bie bis Nieuwenhuize (dhr. M. v. d. Bliek), werd het eerste bedrijf vlot en aange naam gespeeld, bijgestaan door de vriers van Janna en Keetje. Het tweede bedrijf bracht ons naar de dorpsklapbank, waar jong en oud zich bij wijlen verpoosden, doch zoo dra de gegadigden op de advertentie af kwamen, kwam er meer stemming in, tot op een gegeven oogenblik de veld wachter Arie Prop b.g. „citroentje" (dhr. H. A. Markusse) tusschenbeide moest ko men, doordat twee sollicitanten aan 't vechten gingen en van deze gelegen heid maakte no. 3 gebruik de steller der advertentie te verschalken, wat ook wel haar wensch was. Eindelijk loopt alles nog zonder proces-verbaal voor de ordeverstoorders af, omdat Koeba zich er mee bemoeit en Arie Prop indachtig maakt, dat ze binnenkort weer een vet varken slachten en dat voor hem wel eens nadeelige gevolgen zou kunnen heb ben, want ook zij, dochter van denwet- nen uitoefenen, wanneer zij dat wilde. „Beloof mij, dat u geen misbruik zult maken van mijn vertrouwen en help mij!" zei ze, hem haar hand toestekend. Desmond's groote hand sloot zich om de hare en hij voelde een eigenaardige trilling van sympathie voor haar. „Ik beloof het!" zei hij, en mompelde in zichzelf iets als een gebed, dat hij niet gedwongen zou worden zijn woord terug te nemen. Zij liet haar blik een oogenblik op hem rusten. „Denk er aan'" drong zij waarschu wend, terwijl een flauwe glimlach over haar gelaat trok, „heel spoedig zal ik u misschien aan uw belofte komen her inneren." „Ik beloof het", herhaalde hij en zijn oogen verhelen de hare niet. „Dan moet u", riep zij hartstochtelijk uit, „voor mij uitvinden wie voor den Kroonprins de Ster vaü Polen heeft ge stolen ten koste van het leven van een onschuldigen ouden man!" - „De Ster van Polen I" herhaalde Des- mond. „Wat is dat, de Ster van PolenI?" Trotsch richtte het meisje zich op en haar houding had iets indrukwekkends, toen zij antwoordde „Ik oen een Pcolsche, en voor ons Polen, is de Ster van Polen al de eeuwen door een onderpand geweest van het herstel van ons lang verloren konink rijk. Bie Ster was hel voornaamste ju weel van het Poolsche kroningszwaard, dat vele honderden jaren geleden ver dween inde 13eeeuw verteldeeên van mijn landgenooten mij eens en zrj vras een van de meest belangrijke schallen in 't kasteel van onzen grooten koning Jo- lian Sobieski in Villaaoff, buiten War- I schau. Beste vriend, ik ben niet gods- dienstig en in mijn jeugd heb ik het oude geloof van mijn voorvaderen op zy gezet, maar wanneer ik denk aan 'de buiten gewone reeks van omstandigheden waar door deze schat in mijn bezit kwam, dan moet ik bijna gelooven, dat God mij uitverkoren heeft om dit juweel terug te geven aan den koning van een onafhan kelijk Polen. Vier jaar geleden was ik in de Yer- eenigde Staten ,ik was een simpel dan seresje in een variété-theater van den derden of vierden rang Toen ik in Co- lumbus in Ohio optrad, ontmoette ik een Duitscher, een man, die officier was ge- weest van de Pruisische Garde, maar Idie zijn vingers had gebrand en gedwon gen was geweest te eniigreeren. Die man heette Hans von Schornbeek. Zooals zooveel Duitsche officieren, die naar Amerika gaan ,had hij van allerlei baantjes bij de hand gehad -- kellner, liftbediende, cliaurfeur en de hemelweet wat nog meer maar toen ik hem ont moette, zat hij er blijkbaar goed bij. Ik ben pas laler te weten gekomen, dat hij een van uw voornaamste spionnen in Amerika was. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5