TWEEBE BLAD Zaterdag 15 Maart 1924 no. 64. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Gister is cr wèl teekening gekomen in de debatten over de salarissen van het spoorwegpersoneel, zij 't ook dat het dooreeuloopendc lijnen zijn. Niet minder dan vier moties werden er ingediend. De voornaamste daarvan, die van den heer Oud, betrof art. 36 van het Ryks Dienst-Voorschnft even befaamd als ai t. 40 van hel Rijksbezoldigingsbesluit, daar hel aan het spoorwegpersoneel ook den waarborg geeft dat de toegekende loo- neu niet zullen verlaagd worden. Nu weet men dat de Directie aan van 1 P c t o b e r o p 10 p c t. zal worden gebracht, en van aanstonds 10 pet. voor de ovengen. liet vorenstaande moet naar het oor deel der regeering in liet algemeen ook gelden voor lien, wier wedde bij de wet is geregeld. Een herziening dier rege-' lingen is dan ook in voorbereiding, ter wijl ook hier aan een voorloopige voor ziening niet kan worden ontkomen. In- tusschen is dc regeering /ten aanzien der laatst bedoelde voorziening van oordeel, idal aan de in de voren aangegeven onder scheiding beoogde geleidelijkheid dei- korting voor de onder de wettelijke rege lingen vallende groepen minder behoef te bestaat, zoodat voor deze met 1 Mei een uniforme korting van 10 pet. voor allen zal kunnen ingaan Het hierbovenvermelde ingediende wetsontwerp strekt om op den vorenaan- gegeven voet voor de leden der Alge- meene Rekenkamer een voorziening Ie treffen. (Ingez. Med.) KBRKNlËUWf. In het verslag van de vergadering der Ver. van Vrijzinnig-Hervormden meldden wij gislereu, dat door de com missie voor lectuurvcrspreiding 118 boe ken werden- uitgeleend, dit moest echter zijn, dat aan 118 personen boeken wer den uitgeleend. Ned Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Axel door ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, em. pred. te Leiderdorp. öcref. Kerk. Beroepen te Grijpskerke 1). .1. Velsink. eand te Kampen KUNST EN WETENSCHAPPEN. Blijkens ecu advertentie in dit uum- uittr zal Dinsdag a.s. in den Schouwburg alhier weder een concert plaats heb ben van de Budapesler Kapel. ONDERWIJS. Onder de scholen bedoeld in het Kon besluit van 24 Febr. 1910, is o.a. opgenomen de Iloogere Handelsschool, alhier. Blijkens een advertentie in dit num mer heeft ook de „Turmac"-sigaretten- fabriek een bon-stelsel ingevoerd ten be hoeve van een bijdrage aan hel Ned. Olympisch comité I RuweenSchraleHuid DOOS 30, 60,90 Cent Bij Apoth. en Drogisten Pharm.Fobr A Miinliardi (Ingez. Mod.) BUITENLAND. POINCARÉ EN DE SENAAT. De Senaat wil Poincaré toch niet los laten op 'het laatste oogenblik. Dat is gebleken bij de nieuwe kies wet, en dat blijkt thans wel heel demon stratief in het gisteren genomen be sluit, toen dc senaat, nadat Poincaré de kwestie van vertrouwen had gesteld, met 154 tegen 141 stemmen het voorstel der senaatscommissie voor financiën om de machtigingswet niet aan te nemen, heeft verworpen, En daarna de machtigingswet met 154 tegen 139 stem men heeft aangenomen. 21, Zoete. Yeenen 16, Zoele Ermgaard 15 26, Goudreinet 22- 35, Grauwzoet 22- 27, Reinette d'or 21—28, Kleipcren 25 38, Spruiten 30 53, Rapen 1 6, Kool napen 3,5—5,5, Peen 3—5, Spinazie 50—66, Witlof 10-53, l ien 12, Schor- seneeren 25 -26, Poters 5—5,5, Karoten 10—11, Posteleijn 42 -15, alles per K.G Roerenkool 33-62, Molsla 136 1 10, veldsla 16—112, Seldery 96 1.26, Snij sla 131—153, dunsel 57—69, alles per mand. Savoije kool 12 1 13 roodc Kool 27—1.35, beide per 10 stuks; Prei 30 —1.05, Seldery 63—1.30, Radijs 1,50 en Rabarber 2 16 alles per 10 bos Advertentiê ia Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kort stondig lijden onze geliefde Echtgenoole en Moeder LEINTJE JOHANNA STOFREGEN, in den leeftijd van bijna 32 jaar. C. B. VERHOEFF en Kinderen. Middelburg, 15 Maart 1924. BIJVOEGSEL VAN DE I Begrijpelijk is het dat de blikken van alle Slaven die steun behoefden, uit- Zaterdag 15 Maart 1924, No. 64. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Prof. dr. van Wijk over „Panslavism e". In een bijeenkomst van de Geschied en Letterk. Vereeniging in de kl. Con certzaal alhier werd gisterenavond door prof. dr. N. van Wijk uit Leiden een rede gehouden over „Panslavisme". Hij leidde zijn bespreking in, door op een kaart van Europa aan te geven hoe de Slaven in Europa in drie groepen zijn te verdeelen le de Oostelijke Russen, n.l. die in Rusland; 2e de Westelijke Slaven, de Tsjechen, de Slowaken en de Polen; en 3e de Zuid Slaven Serviers, Croaten en Boelgaren; waarbij vooral in hel oog dient te worden gehouden dat de groep der Zuid Slaven sinds de 9de eeuw van de anderen zijn afgescheiden door de Germanen, de Magyarcn, en later de Roemenen. De taal van die ver schillende groepen heeft veel meer over eenstemmig dan die van bijv. de ver schillende volken der Germanen, wat het aauleeren van eikaars taal, en het lezen van elkaar's schrijvers vergemak kelijkt. Herinnerd werd voorts aan den lang nawerkenden invloed van het op treden in de 9de eeuw, juist vóór den inval der Magvaren, van de apostels Kiryllos en Methodios die ten behoeve van luin laak een alphabet en evangelie vertalingen voor de Slaven maakten, welke aan alle Slaven hun kerktaal en hun schrijftaal hebben gegeven. En ver volgens werd nagegaan hoe ieder dier groepen zich in den loop der eeuwen ontwikkelde, met perioden van bloei, maar ook perioden van inzinking, waar bij de West Slavische en de Zuid Sla vische groepen ten slotte werden opge nomen in andere staatsgemeenschappen, terwijl de Oost Slaven zich ontwikkelden tot een groote mogendheid. gingen naar dat groote Rijk; en daardoor j zijn in de 19de eeuw twee soorten van panslavisme ontstaandat der Slaven die zelf onderdrukt werden, en die aan sluiting bij de anderen zochten; en dat van 'l Moskousche Rusland, dat streefde om de anderen onder zijn macht te bren gen. I De eerste vorm vindt zijn kiem in de geschiften van den Slowaak Jan Ivolaar, die onder invloed van de in Jena door Herder verkondigde humanitaire politiek, een opwekking publiceerde lot litteraire wederkeerigheid. Dus een platonische j uiting. Maar onder den invloed van de roerige jaren van vóór 1848, kwam er een politiek element in, dal. als reactie tegenover liet Duitsche congres van Frankfurt in '48, leidde tot een Slavisch congres le Praag onder Palacky, die zelf echter niet verder ging dan de plaats te bepalen van de Slaven in de Donau- monarchie, maar daardoor naast de na tuurlijke volksaanspraken ook de histori sche rechten stelden. De hoop op een federatieve scheiding in die monarchie is echter niet verwezenlijkt.Maar toen bij het Dualisme van 1866, bij de splitsing der monarchie in een Oostenrijksch en een Hongaarsch gedeelte, de Slavische groepen werden opgeofferd, kreeg het panslavisme een anli-Oostenrijksche tint. Het tweede soort van Panslavisme, dat van Moskou, had een geheel ander ka rakter Het was eigenlijk in sterke te genstelling met hetgeen Russische Tsaren regeering tegenover de onder haar bewind staande, andere groepen, deed, die zij zelf gewetenloos onderdruk-1 te; bijv. de Polen. Voor die regeering was hel Panslavisme een holle leus, waarvan de Tsaren zich nu en dan ien eigen bate bedienden. Een actief panslavisme uit die Tsarenregeering was onmogelijk. Fni ook het eenige jaren vóór den grooten! oorlog opgekomen neo-panslavisme heeft geen levensvatbaarheid gehad. Door den nieuwen toestand n't den oorlog komt de kwestie in een geheel an der licht. In Rusland is de Tsarenre-' geering gevallen en is na een periode van chaos een Verbond van soc.-Republieken ontstaan, dat echter naar buiten uit zich meer richtte naar een wereldrevolutie dan naar een bevordering van het Sla vendom. Dit behoeft nog niet te be- teekenen, dat Rusland in de toekomst niets meer voor het Panslavisme zou kunnen beteekenen; het is door gebrek aan persvrijheid niet bekend of de be volking even zoo denkt als de regeering, en de toestanden in Rusland veranderen zeer snel. Maar voor 't oogenblik doet die regeering niets in deze richting. Voor de Westelijke Slaven is het Oostenrijksch-IIongaarsch probleem ver vangen door andere problemen. Herin nerd werd aan de bemoeiing van den huidigen president Mazaryck met de he- ruchle hoogverraad- processen in 1908 door de Oostenrijksche regeering inge steld in Bosnië, om aan haar optreden 'n schijn van rechtvaardigheid te geven. Daaruit heeft hij het sterke besef ge kregen, dat een federatie de oplossing niet zou brengen, omdat die monarchie door en door ziek was. Vooral daor zijn toedoen is president Wilson overtuigd van de noodzakelijkheid van het uiteen vallen van het rijk, zooals in 1918 dan ook geschiedde. Ook nu nog zijn er ver schillende kwesties onderling en niet de naburen. Maar men moet die niet te tragisch opvatten. Bij de Zuid Slaven heeft men de zeer moeilijke Macedonische kwestie tusschen de Eoelgaren en Joego Slavonië. De Polen hebben moeilijkheden met de vele Russische onderdanen. Als men die toestanden overziet, zou men lol de conclusie komen, dat er weinig bodem is voor panslavistische neiging. En het is eigenlijk ook heel ge zond, dat ieder volk eerst aan zich zelf denkt. Kenschetsend is in dat opzicht de vorming van de kleine Entente tus schen Tsjecho Slowakije en Joego-Sla- vonië, en Roemenië, een niet-SIavischen staat. Maar toch bestaat er in de kringen van geleerden en publicisten een drang tol toenadering, terwijl de verhouding van de individuen der groepen veel har telijker is dan tusschen de regeeringen. (Eehalve die tusschen Boelgaren en Serviers.) Het panslavisme ontwikkelt zich op het vreedzaam gebied van geestelijk con tact. Of er ook politiek in die beweging zal komen, zal afhangen van de ontwikke ling der omstandigheden waarvan niets te voorspellen valt. Maar een feit van beteekenis is het dat eenige duizenden Russische studenten nu te Praag stu- deeren op kosten van den Tj. Slow. Staat, en dat veel Tsjecho-SIowaken in den oorlog lang in Rusland vertoefd hebben en met liefde voor liet Russische volk zijn teruggekeerd. Er zijn ook algemeene karaktertrek ken. In een welsprekend slotwoord schetste de spreker de sterk van de Germaansche hardheid en oprechtheid afwijkende weekheid van geest der Sla ven, die door haar consequentie tot on oprechtheid kan leiden, maar zich ook uit in fijngevoeligheid. Een hartelijk applaus van de aanwezi gen dankte den spreker voor zijn in houdsvolle rede, waarvan we hier slechts een vluchtig overzicht gaven. Uit Stad en Provincie. üit Middelburg. Voor den aanvang van de repetitie van hel Middelburgsch Muziekkorps a 1- h i e r op gisterenavond, herdacht de di recteur, de heer Jan Morks, met eenige gevoelvolle en van groote waardeering getuigende woorden den heer A. W. Ber denis van Berlekom, gisteren alhier over leden. Spreker memoreerde de groote belang stelling van den overledene in het mu ziekkorps, niet alleen in woorden, doch ook meermalen in daden. Als hulde aan de nagedachtenis van den overledene werd na deze woorden Handel's Treurinarsch uit het Oratorium „Samson" uitgevoerd. Ter eere van den 90sten verjaardag van een der verpleegden in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, 0. Waterman alhier, was het Donderdagavond feest. De feeststemming werd ten zeerste ver hoogd doordal ook nu weer de Mando- linevereeniging „Sempre Avanti" haar zoo gewaardeerde medewerking verleen de. üit Zuid-B«rAland. In de Donderdag gehouden raads vergadering van K1 o e t i n g e was af wezig de heer P. D, Hoogstraate met kennisgeving. Naar aanleiding van een stuk in de „Kloelingsche Courant" van A. B., infor meert de heer Trimpe of de gemeente verplicht is 30 pet. van de geraamde kosten voor landbouwhuishoudonderwijs te betalen, waarop de voorzitter ant woordt dat deze cursus onder de nijver heidsonderwijswet valt en dus de ge meente verplicht is die bijdrage te be talen. De heer Trimpe vindt dan ook dat bedoeld ingezonden stuk de kwestie onzuiver naar voren brengt en dat de inzender dus met dergelijke zaken niet op de hoogte schijnt te zijn. Meerdere leden stemmen dat toe. Van den heer Rademacher-Schorer was een schrijven ontvangen betreffen de het vellen van hoornen in de z.g. weidjes. De hoornen zullen worden ge veld om de stichting de Capellerij te onderhouden en zoodoende meer aan haar doel te laten beantwoorden. De voorzitter merkt hieromtrent op dat de inspecteur van het Staalsbosch bedrijf een onderzoek heeft ingesteld daar ter plaatse doch nog geen bericht daaromtrent is ingekomen. (Dc hoornen zijn grootendeels geveld). Voor kennis geving aangenomen. Het primitief kohier van dc Honden belasting van 1924 wordt vastgesteld met een totaal aanslagen van 84 en tot een bedrag van f 244. Besloten wordt de rooilijn voor aan den nieuwen Rijksweg te bouwen wonin gen vast te stellen op 18 Meter uit den as van den weg. Omtrent rioleering merkt de heer Slraub op dat het is gewenscht dat de heer Kakebeeke rio- leert alvorens toestemming te geven tot bouwen, welk voorstel door den heer Trimpe wordt ondersteund. Hierna wordt het voorstel m. a. st. aangenomen. Wat betreft de eerst te bouwen woning dient een uitzondering te worden gemaakt, daar het plan tot bouwen enz. reeds klaar is; echter kan de verplichting wor den opgelegd dal, zoo die rioleering lot stand komt, daarop aan te sluiten. Na nog eenige discussie over den afvoer van vuil water enz., wordt van dit punt afgestapt. Op een verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim om een pre sentiegeld toe te kennen van fl per les en per vergadering, wordt met alge- iineene stemmen afwijzend beschikt. De pensioensgrondslag van den heer 'Houtekamer en mej. Herg wordt respec tievelijk van f 150 op f 120 en van f 50 op f 70 gebracht. Aan den heer K. Slager wordt een gratificatie verleend van f 10 wegens het zich beschikbaar stellen als plaatsver vangend gemeente-veldwachter. Bij de rondvraag merkt de heer Lens hoek op dat het gaslicht tegenwoordig verbazend slecht is, en vraagt of B. en W. op verbetering daaromtrent willen aandringen. Met het oog op even tueel te bouwen woningen langs den Nieuwen Rijksweg, acht hij 't gewenscht om nu reeds gas- en waterleiding aan te leggen. De voorzitter antwoordt hier op, dat volgens verkregen inlichtingen hiertoe zal worden overgegaan. Donderdagavond trad voor de le den en niet-leden van het Nutsdcparte- een voorToopigc voorziening ffiöer~wor- den getroffen. Zooals van zelf spreekt, kan bij dc voorloopige voorziening bij ontstentenis van hel noodige materiaal, slechts in zeer beperkte mate in onderscheidingen worden getreden. Trouwens tegen een aldus onvermijdelijke uniformiteit be staal le minder bezwaar, waar de voor ziening, niet dan over een kort tijdvak zal gelden en bovendien naar de be paalde bedoeling in geenen deele op de definitieve herziening zal praejudici- eeren. De overwegingen ter zake aan de hand van het, vorenstaande hebben tot de slot som geleid, dat de voorziening voor 1924 aldus valt te treffen, dat met ingang van l Mei op de be zoldigingen een korting wordt toe gepast en wel voor gehuwden en kostwinners van aanvankelijk 5 pet., welk percentage dan met ingang wal voor 8 inbraken zeker heel weinig is. Bij een inbraak werden de dieven ge- sloord en namen zij de vlucht De polilio stelt een onderzoek in Naar de „Z. K." meldtv stelt heden eene commissie uit Ged. Stalen, heslaan- de uit den commissaris der Koningin en de heeren Dicleman en van Rompu met de gemeentebesturen van Sas van Gent en Westdorpe een onderzoek ter plaatse in naar de grensscheiding tusschen die gemeenten bij de clectrische centrale. (Voor verder Stad en Provincie zie met het Derder Blad.) APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn dc navolgende apotheken ge opend Middelburg M. J. van Pienbroek Vlissingen A. J. v Ockenburg, kl. IMarkt. van (lcn Griek, op (le slikken aan dc zijde van hel mosselland. Ilel schip is niet gezon?<en zooals in de eerste berich ten werd gemeld 'l Belgische stoomschip ,,Sierra Negra" heefl na de aanvaring zijn reis toen nog voort kunnen zeilen. Terwijl liet Engelsche schip 's morgens bij hoog water vlot is gesleept en, o.veti- eens mei averij zijn reis heeft voortgezet. LKGER EN VLOOT. De luit lor zee 2c kl. J. A. L. Mulder wordt VI dezer ter beschikking gesteld en op de pantscrbool „Gruno" te Vlissingen vervangen door den luit. ter zee 2e kl. G. A. Vermeer. - Do Cornells Drehbel" Hr. Ms de- polschip Voor den onderzecdienst is tot iJmuiden buitenom en vandaar binnen door van Vlissingen te. Den Helder aan gekomen. om daar gestatipnneerd te blij ven ber T4ö—lay Ned Amerik. Vaart 87—881/2; Nederl. Scheepvaarlunie 222-124; Kon Holl. I.loyd 93/t; Kon. Ned. Sloomb. Mij. 75Vs- Jurgens A 63i/2—04i/>. Anaconda 743/j; Steels 112'/tErie 26?/s Southern Railway 58'/s; Common Ma rine 9 dertien zestiende. Preefred do 331/2; Maxwell Gr. C. v. A. 4%"Maxwell well Land CerL v. Inc. .Bonds 13'/». Prolongatie l3/4. Russen Öbl. 1880 7, Consols 9'/»; Ho pe 8 dertien zestiende Markt sluit ongeanimeerd Wisselkoersbn Londen cheque 11 56y«, Parijs 12.92»/*; Brussel 10.S5; Dollar Cable 2.09»/2. MARKTBERICHTEN Middelburg, 11 Maart. Op de vei ling werden dc volgende prijzen besteed: Zure Bellefleur 25. Zoete Bellefleur 11 Karpet met Kleedjes Te zien iederen werkd. tuss. 5 en 6 uur n.m Abeele, N. Vliss. weg C 182. Vereen, «ot bewuste regeling van het kindertal. Alle inlichtingen omtrent liet doel van dezen Bond. worden op aanvr kosteloos verstrekt Plaat selijk- secretariaat .i. P VAN DE VELDE. Seiswcg R111. Middel burg EEN BEKLANTE TIMSSERIÏIANS- EN METSEIAARSZAAK Ie Middelburg ter overname aan geboden Brieven 110 251 bureau dezer.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5