(Ingez. Med.) wcnschen. Ongetwijfeld zou dc regeering afwijzend moeten staan tegenover elk voorstel tot een zoodanige uitoefening van gezag van particuliere zijde." Dal is wel niet met ronde woorden, maar toch zooveel als „Dc concessie zal niet leiden tot verleening van cenig gezag, noch wettelijk, noch feitelijk aan de concessionarissen"; zoo is het ten minste in de Tweede Kamer opgevat. LANDBOUW. Stamboek hel Nederlandse he Trekpaard. Te 's-Gravenhage heeft Donderdag de vereeniging Hel Stamboek voor hel Nc- derlandsche Trekpaard (Belgisch type; haar algemcene vergadering gehouden. Dc voorzitter, jhr J. v. V reden* burch, opende de vergadering meteen rede, waarin hij o, m. zeide Na de malaise is thans een veel be tere tijd gekomen. De afzet naar Duitscbland is weer toegenomen en te gen loouende prijzen is veel materiaal opgeruimd Dat deze voorspoedige han del met het buitenland een zekeren na ijver heeft teweeggebracht, is begrijpe lijk. Deze heeft zich geuit in schrifturen, waarin men getracht heeft, ons zware paard in een minder gunstig daglicht te stellen. Ik vraag mij af. is de wereld niet grool genoeg voor den afzet van alle zware paarden, kunnen vereenigingen van verschillende landen hun afzetge bied niel vinden over de diverse streken zonder elkander tc schaden Waarvoor dienl de inbeslagneming van in Neder land gekochte paarden in het bezette gebied Kan er groote tevredenheid bestaan over de houding van onze fokkers in deze jaren; gaan wij met opgewektheid de toekomst tegemoet en vooral het jaar 1925, waarin wij ons 10-jarig be staan hopen te vieren? Zoo geeft tot groote ongerustheid aanleiding het voor nemen der regeering om het geheele subsidie voor de paardenfokkerij te schrappen. Naast het groote materieclc nadeel mag zeer zeker genoemd worden de moreele uitwerking buiten onze gren zen Het lijkt er in de versie verte niet naar, dat men in Nederland inziet wat voor bron van inkomsten de paarden fokkerij voor fokkers, landbouwers en de schatkist is. Wat ons bovenmate grieft is het feil, dat dergelijke ingrijpende voorstellen worden voorgesteld, zonder dat met één enkel woord de belanghebbenden zijn ge hoord. Het houden van een jaarlijksche ten toonstelling wordt thans in alle afdce- iingen der Vereeniging als een natuurlijk feit beschouwd; de zegenrijke gevolgen zijn maar al te goed merkbaar. Ech ter ontbreekt ons nog altijd een behoor lijk gebouw, waar wij onderdak kunnen komen; daardoor zullen wij ook dit jaar. nu cr geen terrein met tribunes te krijgen is, Den Haag moeten verlaten. Als wij zien, wat het buitenland doet, als wij zien welken steun de regeering eertijds gaf voor de jaarbeursgebouwen in Utrecht, dan mag dc vraag gesteld worden is in landbouwend Nederland dan geen sleun van regeeringswege te wachten? leverden het bewijs, dat hij te voet ge komen was. De twee mannen monsterden elkaar niet een korten, maar beleefden blik. Desmond vroeg zich af, wat ter wereld het beroep van dezen man kon zijn. Hij kon hem niet thuis brengen ..Mijnheer Bellwsrd!" zei Mortimer met vriendelijke, beschaafde slem Het doel mij genoegen, dat ik in de gelegenheid ben u persoonlijk le ontmoeten." Desmond boog en maakte een of an dere conventioneele opmerking. Mortimer had zijn hand uitgestoken, maar Des- mond «on het niet over zich verkrijgen die aan te nemen. In plaats daarvan schoof hij een stoel aan. „Dank u", zei Mortimer, en zwaar liet hij zich op een stoel neervallen, „ik heb een hcele wandeling gehad dwars door hel veen Het is mooi land, maar vochtig! Ik veronderstel, dat u mijn brief niet gekregen heeft P" „Welken brief bedoeldt u?".vroeg Des- mond voorzichtig. „Wel, dien waarin ik u vroeg mij te laten weten, wanneer u terug zoudt zijn, zoodat we elkaar eindelijk eens zouden kunnen spreken I" Desmond schudde hel hoofd. „Neen", zei hij, „dien heb ik niet ge kregen. Die moet verloren gegaan zijn Ik ben ook pas vanmorgen teruggeko men." „Nu, dan tref ik het al heel gelukkig De landbouw In Nederland is vaak het stiefkind der regeering. Komt het misschien, doordat men een hekel aan de plattelanders heeft door hun actie tegen den zomertijd? In dat jaarverslag werden o.a. de vol gende mededeelingen gedaan Het overcompleet van paarden op de stallen van onze fokkers kon geen afzet vinden Jfoevelen twijfelden aan dc ren tabiliteit van dit onderdeel van het land bouwbedrijf en daarmede aan het nut van de rationoele teelt, moge blijken uit den achteruitgang van het aantal leden der vereeniging ,da! niet minder dan 700 be droeg of ongeveer 9 pet. van het totaal Die ach Ier uilgang was niet alleen, wat aantal, doch ook wat percentage betreft, hel grootst in de afdeeling Limburg met 13 pet Zeeland met 10 pel., Gelderland incl 10 pet., Noord-Brabant met 5 pet. Be halve dc kleine afdeeling Noord Holland bleven de andere afdeelingen stationair. Tn 't geheel zijn in dc' veulenboeken in geschreven 93 hengsten, waarvan 3 van onbekende afstamming en 3 uit België ingevoerde. Nederland voorziet dus ge heel in eigen behoefte aan hengslmate- riaal niel alleen, maar heeft een aanmer kelijk uilvocr-surplus. Vergelijkt men de zen locstand met dien van 10 jaar ge leden. toen bijna alle hier benoodigde koudbloedhengsten uit den vreemde moesten worden geïmporteerd, dan dwing! dit tot eerbied en bewondering voor de energie en bekwaamheid van de fokkers, die deze groote prestatie hebben verricht en het geldt hier hulde le bren gen in de eerste plaats aan Zeeland, dat dit jaar 70 jonge hengsten zag ingeschre ven In het geheel zijn ingeschreven 1120 merriën, tegenover 1574 in 1922 Zeer sterk is de vermindering van het aantal ingeschreven veulens. Van 4311 tegen over ''121 in 1922 geeft het een vermin dering van ongeveer 15 pet. aan. In de zen achteruitgang komt sterk de moede loosheid van sommige fokkers lot uiting. De laatste maanden vertoont zich een opleving in de fokkerij Dc wind is om gegaan. de moed bij de fokkers her leeft, nu het buitenland in zeer bevre digende male onze paarden koopt en groote waarde blijft hechten aan de door het stamboek verstrekte afstammings bewijzen. De vergadering herkoos als voorzitter jhr J. van Vredenburch. Besloten werd, aan het hoofdbestuur over te laten, de plaats te bepalen, waar de tentoonstelling dit jaar zal worden gehouden. Bij de rondvraag werd geklaagd over den last, dien bewoners van de grens strook e n ondervinden bij het vervoer van paarden. Bij de gemeentebesturen zal in dit verband worden aangedron gen hun eischen wat te matigen b.v. in die mate, dat een lid van een landbouw organisatie bevoegd wordt verklaard, ver- vocrbewij'zén uit te reiken. De heer Quadvlieg bracht het cor- n a g e-vraagsluk ter sprake. Dit waag stuk gaf nogal aanleiding tot discussie. De directeur-generaal van den land bouw gaf de wenschelijkheid te kennen om deze kwestie in de eerstvolgende ver gadering aan zijn departement nader te bespreken. Hierna was het woord aan den M i- bister van binnen 1. zaken en landbouw, die zeide, dal er moed toe behoort naar een vergadering te gaan als men met leege handen komt. Nog er ger is het als men moet afwijken van de lijn, tot nu toe gevolgd. Intusschen, de begrooting voor 1924 is nog niet vastgesteld. Zonder toezeggingen te doen of verwachtingen op t& wekken, opper- j de de Minister de m o g e 1 ij k h e i d. dat eralsnogeenig subsidie zou kun nen worden gegeven, indien andere pos ten op de begrooting komen te vervallen. I Met genoegen had spr. deze vergade- ring bijgewoond, omdat hij gezien heeft, dat de fokkers in deze lijden den moed niet hebben verloren. In het algemeen. en zonder van den landbouw te spreken, vroeg hij zich af, of door al die subsidies het volk niet heeft geleerd, behalve op eigen beenen, ook nog op stokken te steunen, of de staat niet te veel heeft op zich genomen, wat de burgers moes ten doen en of daardoor over het alge meen de energie niel wat is verslapt. Behalve energie had spr. op deze ver gadering ook eendracht gezien. Hij hoop te, dat de a.s tentoonstelling een groot succes zou worden voor de Nederland- sche fokkers, die zoo'n energiek deel uit maken van ons energie-rijke volk. van het gasverbruik, eerst der gewone J j meters, en daarna van het muntgas. j Dan komt de boekhouding met haar j diverse soorten boeken; de jaarrekenin gen; de fabricage- en distributierekening; en de resultaten van maand tot maand. Het slot hoofdstuk is gewijd aan de kost prijsberekening en de statistiek. Als bijlage volgen dan eenige ver ordeningen betreffend dit bedrijf. Daarna krijgt het werk geheel het ka- rakter van leerboek door een lange reeks opgaven die hoofdstuksgewijzo naar de hierboven vermelde onderwerpen zijn ge- rangschikt. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Dinsdag 11 Maart zal, in een bij eenkomst, belegd door de afdeeling M i d- delburg van het Alg. Ned. Verbond, mevr. Frcdy Faber— Groneman een voor dracht-avond geven van Nederlandschc liederen, begeleid door do luit, het muziekinstrument dat, na een populari teil van ecuwen, in onzen lijd le veel vergelen is, maar nu door deze z.angcres met liefde wordt bespeeld. Reeds op tal van plaatsen van ons land beeft zij zich doen hooren, en, blijkens de tallooze persbeoordeclingen, een groote waardee ring bij het publiek gevonden, èn door haar warmen zang èn door haar luitspel. Haar zang zal worden afgewisseld door een clarinettist, den heer Wiebel Eva Maria, door Karei Wasch. Uitgave Em. Querido, Amsterdam. Een correspondentie van een gehuwde „hij" met een gehuwde „zij". Een man- en-vrouw, volkomen openhartig in hun gevoelsuitingen tegenover zichzelf, el kaar, en tegenover hun echtgenoot(e). Karei Wasch is zeker een knap auteur, en knap, eerlijk werk is stellig ook deze Eva Maria. Doch overschat hij misschien den tegenwoordige» gemiddelden roman lezer, die een afkeer heeft, al dadelijk, van een briefroman en die voor einde- looze psychoanalyses geen belangstel ling meer heeft. Want al zal degeeu, die hel toch leest alleen om zijn litteraiBe waarde, zeker veel goeds in Eva Maria erkennen, er hoort toch moed toe deze eindclooze zielsuitrafeliug te doorworste len. Wij zijn den tijd voor werken als deze „voorbij". We missen misschien ook den tijd ons rustig in de gevoelsfeer dezer personen te verplaatsen. En behalve den Lijd, ook veelal de animo. Daarom leggen wij een boek als dit wat gauw naast ons neer en bestempelen het met het ver nietigend epitheton: vervelend. Wat ons voor den schrijver, ook voor hem, die niet naar populairiteit streeft, en die geen „alzijdig succes" pretendeert, toch altijd een bittere pil lijkt. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Brieven aan de K IX. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de vol gende. brievenmalen zullen worden ver zonden aan Hr Ms, Onderzeeboot K IX. a. naar Sevilla 1, 3 eu 5 Maart c k. met den trein van 9.5 m. van Rotterdam naar Antwerpen; b. naar Tunis. 12, 15 en 17 Maart e.k. met den trein van 9.5 m. van Rotterdam naar Antwerpen; i c. naar Alexandrië: 20 Maart e.k. met den trein van 9.5 m. van Rotterdam naar Antwerpen en 24 Maart e.k met den trein van 48 a. van Rotterdam naar Antwerpen d. naar Port-Said; 27 en 31 Maart e.k. met den trein van 9.5 m. van Rotterdam naar Antwerpen; c naar Aden: 3 April e.k. met den trein van 9.5 m. van Rotterdam naar Antwerpen. f. naar Colombo; 7 April e.k. met den trein van 4.8 a. van Rotterdam naar Ant werpen en 14 en 17 April e.k, met den trein van 9.5 m. van Rotterdam naar Antwerpen. Indien belanghebbenden hunne brie ven en andere stukken in dc genoemde brievenmalen opgenomen wcnschen te zien, worden zij uitgenoodigd ze voldoen de le frankeeren en te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over bet ge heele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De familie de L. te Wassenaar uit zes personen ,werd, na het eten van kievilsboonen met vet, ernstig ongesteld. De ontboden geneesheer nam verschijn selen van vergiftiging waar en stelde de politie met een en ander in kennis. Deze nam de etensresten in beslag en stelde een onderzoek in. De patiënten zijn ge lukkig allen buiten gevaar. met mijn bezoek", zei Mortimer. „Is alles goed van slapel geloopen?" „Ja zeker", haasltle Desmond zich te twoorden, niet welen waarover hij eigenlijk sprak, „alles liep best van sta pel." Ik misgun u dien dag vacantie in 't geheel niet", merkte de ander op „men moest er eigenlijk altijd voor zor gen, dal den doodeïi de laatste eer be wezen wordt. Het maakt een goeden in druk en dat is zoo belangrijk in sommige landen l" Jlij gluurde lachend naar Desmond door zijn bril heen. Is er nog iets geweest tijdens uw afwezigheid?" vroeg hij, „neen, er zal wel niets geweesl zijn, denk ikl Desmond nam een kloek besluit. Hij moest weten, waar die man het over had „Ik begrijp niet, wat u bedoelt", zei bij botweg. ,Dal is al te kras", riep Mortimer uit, en hij wende zich half oin, ten einde Desmond door zijn belachelijke brilleglazen te kunnen aanstaren. Toen zei hij met nadruk in hel Duitsch: „War niemand da?" (rs er iemand geweest?) Desmond stond onmiddellijk recht overeind. „Wal wilt u van me?" vroeg hij kalm, „en waarom spreekt u Duitsch in mijn huis?" HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Boekhouding van Gasfa brieken, door J. Muller. Uiig. N.V. Uitg. Mij. v. h. G. wet, Wassenaar. De schrijver van dit boek (hoofd boekhouder der gemeentebedrijven te Middelburg) heeft het geschreven als een leiddraad bij de inrichting der admini straties der kleinere gasfabrieken, welke in ons land verreweg de meerderheid rmeu. En levens is er rekening meegehouden dat de meeste gasfabrieken gemeente bedrijven zijn. Alvorens tot de eigenlijke boekhou ding le komen geeft hij eerst een inzicht in de administratie van onderdeelen, waarbij hij tevens een aantal practische modellen aangeeft. Zoo bespreekt hij: de verschillende soorten van exploilatie- stalen; de loonadministratie met haar lijsten en registers; de magazijn-admini stratie, met haar kaarten, bestelboeken, bons enz.; en voorts de administratie Toen Woensdagmorgen te Deventer een bruidspaar de bruidegom was 22 en de bruid 18 jaar klaar stond om uit de ouderlijke woning naar het stad huis te gaan, wilde de bruidegom nog even zijn nieuwen hoed gaan ruilen in een winkel, zooals hij zei. Men wachtte tevergeefs op zijn terugkeer. De rijtuigen werden maar zoolang weggestuurd. Even laler kwamen vrienden van den bruide gom aan het bruidje vertellen, dat de bruidegom met den trein was vertrok ken naar België. Hij had gezegd, berouw te hebben van zijn huwelijksvoornemen! 1 Te Emmer Oompascuum is Donder dag bij het schaatsenrijden te water ge raakt en verdronken het 8-jarige zoontje van den heer S. H. Te Leeuwarden is Donderdagmor gen omstreeks 10 uur een beladen goede rentrein ontspoord. Er liepen vier wa gens uit de rails; twee daarvan zijn omgevallen. De oorzaak is onbekend. Bij een der Londendsche rechtban ken is op het oogenblik een proces in be handeling}, waarbij twee doktoren te recht staan .tegen wie door een boer van Sittingbourne uit Kent de aanklacht is ingediend, dat zij hem 9 jaar in een ze nuwlijdersgesticht hebben gehouden ter wijl hij gezond was. Zijn eisch tot scha devergoeding bedraagt 25.000 pond sier ling. Dit proces loopt reeds 16 dagen .dé onkosten daarvan worden op 10.000 pd. st. gerekend. Mr. Harnett, zoo heet de boer, heeft van einde 1912 lol 1921 in verschillende gestichten voor zenuwzieken en krank zinnigen doorgebracht. In 1921 wist hij te ontsnappen keerde naar zijn boer derij terug en nam daar de leiding weer op zich. Tegen de doktoren zijn resp. eischen van 20 000 en 5003 pond ster ling ingediend. De uitspraak zal echter pas over enkele dagen vallen (Msb.) Volgens berichten uit Italië is er in liet Noorden des lands zeer veel sneeuw gevallen en is opnieuw een strenge kou de ingetreden. In Florence ligt de sneeuw meer dan 10 c.M. hoog. BEKENDMAKINGEN. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de keuringsraad voor ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1925, dezer gemeente zitting zal houden te Middelburg in het gymnastiek lokaal op de Groenmarkt op Vrijdag, 14 Maart 1924, des voormiddags le 9.30 uur en des namiddags te 1.30 uur; op Zaterdag, 15 Maart 1924, des voorinid- dags te 9.30 uur; op Maandag, 17 Maart 1924, des namiddags 1.30 uur; op Dins dag, 18 Maart 1924, des voormiddags te 9.30 uur en des namiddags te 1.30 uur én Woensdag, 19 Maart 1924, des voor middags te 9.30 uur en des namiddags te 1.30 uur. Op laatstgenoemden dag en uren tevens voor de tijdelijk ongeschikt verklaarden van vorige lichtingen. Behalve in de na te noemen uitzon deringsgevallen geschieden voor den keuringsraad de meting en het genees kundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht 1. zij, die kleiner zijn dan 1.55 M.; 2 zij, die lijden aan of behept zijn met ziekten of gebreken, vermeld in een bij Koninklijk besluit vastgesteld keu ringsreglement. Zij, die bij de eerste maal, dat omtrent hun geschiktheid uitspraak wordt ge daan, vcrkceren in een der onder 1 en 2 bedoelde gevallen, worden geacht slechts tijdelijk ongeschikt te zijn, indien onderscheidenlijk a. de lengte meer dan 1.50 M. be draagt b. aannemelijk wordt geacht, dat de ziekte of het gebrek binnen een jaar zal hebben opgehouden te bestaan. In alle andere gevallen worden de onder 1 en 2 bedoelde personen geacht voorgoed ongeschikt le zyn. Zij, die op grond van hun lichaams lengte voorgoed ongeschikt moeten wor den verklaard, behoeven geen onderzoek ter zake van ziekten of gebreken te on- Mortimer staarde hem verbluft aan. „Uitstekend, werkelijk uitstekend", zei hij, een en al verbazing. „Ik houd van voorzichtigheid. Maar besle vriend, waar zijn uw oogen?" Hij bracht zijn groote, stevige hand naar den bovenkant van de linkerrevers van zijn jas. Desmond volgde zijn be weging met de oogen en zag den vin ger van den ander wijzen op den zwart glazen knop van een zwarten speld. Bij na instinctmatig deed Desmond dit ge baar na. En zijn vingers kwamen in aanraking met den glazen knop van een speld, die op dezelfde manier aan de revers van zijn eigen jas was aange bracht. Toen begreep hij. Dit moest het on- derscheidingsteeken zijn van deze ver eeniging van spionnen. Hel was een handig verzinsel, want de zwarte speld was practisch onzichtbaar, tenzij men er bepaald op lette, en zou, zelfs wanneer zij gezien werd, nog geen achterdocht wekken. Dit teelten was blijkbaar aan de aandacht van den chef en zijn hel pers ontsnapt, en Desmond noteerde in zijn brein oin hem dit verzuim bij de eerstvolgende gelegenheid mede le ilee- len. Hij voelde, dat hij dit den chef ver schuldigd was. Mortimer schraapte zijn keel, als om hiermee aan te duiden, dat deze epi sode afgeloopen was. Desmond ging op de sofa zitten. De bladen te Genua melden dat de brandkast van de provinciale kas der posterijen is leeggehaald. De inhoud wordt op ongeveer 7 millioen lire ge schat. De kashouder wordt er van ver dacht den diefstal te hebben gepleegd. „Er is niemand geweest, terwijl ik weg was!" zei hij. 1 „Nu u weer terug is", merkte Mor timer op, lerwijl hij zijn brilleglazen mei een zijden zakdoek afwreef, „zal de dienst hervat worden. Ik ben u komen opzoeken, mijnheer Bellward", zei hij, zich lot Desmond wendend, „legen mijn gewoonte in, alleen omdat ik door per soonlijke waarneming den zeer gunsti- gen indruk wilde bevestigen, dien ik uit uw correspondentie van uw geschiktheid had gekregen U heeft reeds blijken van uw bescheidenheid gegeven, Wanneer u voortgaat te toonen, dat uw voorzichtig heid op één lijn slaat met uw ijver, ge loof mij .dan zal ik mij niet ondankbaar betoonen." Bij deze woorden zette hij zijn bril weer op zijn neus. Die handeling deed Desmond uit zijn overpeinzing ontwaken. Terwijl mr. Mor timer zijn bril had zitten afvegen, had Desmond even zijn oogen gezien in hun gewonen staal zonder de bescherming i van die glazen, waardoor ze zoo totaal anders schenen. Tot zijn groote ver bazing had hij in plaats van de zwakke, knippende bijziende oogen, een paar hel- dere, doordringende oogen gezien, waar- I van hel wit een volkomen gezonde tint I had. Die blauwe oogen,, die vrij dicht 1 bij elkaar stonden, gaven hem den vagen indruk, dat hy ze al eens meer had ge zien Iemand had hem eens ergens op Het onderzoek blijft geheel of tendee- le achterwege, voor zoover blijkt, dat de gezondheidstoestand van den te keuren persoon het onderzoek niet gedoogt. De uitspraken van den keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. In het algemeen is ieder, die voor den dienstplicht is ingeschreven en be hoort tot bovengenoemde lichting, ver plicht op de hierboven aangegeven plaats en tijd voor den keuringsraad te ver schijnen. Gelijke verplichting rust op den ingeschrevene van de daaraan vooraf gaande lichting, die ten vorigen jare bij de keuring tijdelijk ongeschikt Is ver klaard. Aan den voorzitter van den keu ringsraad kan worden verzocht om het een dergelijke manier aangekekeu. „U is al te vriendelijk", mompelde Desmond, met ccn poging om de draad van het gesprek weer op te vatten. Mortimer scheen zijn verstrooidheid niet op lo merken. „Alles is dus precies langs dc lijntjes geloopen, die we lot nu toe gevolgd heb ben, maar er ligt belangrijk werk vóór ons. Ik vond het noodzakelijk een plaats uil le kiezen, waar ik rustig gelegenheid zou hebben met mijn medewerkers per soonlijk te spreken. De eerste van die conferenties zal weldra plaats vinden Ik reken op uw tegenwoordigheid, mijn heer Bellward!" „Ik zal niel mankeerenl" antwoordde Desmond. „Maar waar zal die confe rentie zijn, als ik vragen mag?" Een snelle blik van Mortimer Irof hem „Da! zult u te gelegener lijd hooren", antwoordde hij droog Toen voegde hij er bij „Heeft u er bezwaar tegen, dat ik even wat met Nur-el-Din bespreek voor ik wegga?" Deze onverwachte vraag bracht Des- mond in groote verlegenheid. „Nur-el-Din?" stamelde hij zwakjes. „Zij logeert immers hier, is het niet?" zei Mortimer fijntjes lachend Desmond knikte ontkennend. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2