BEURSNOTEERING VAN HEDEN» AMSTERDAM, 28 Febr. (Slolkoer?). 6 pOt. Nederland 1923 996 pOt. Ne derland 1922 99%; 5 püt. Nederland 1918 87 vijf zestiende, 4% pOt. Nederland, 1917 82%; 2»/» pOt. Nederl. W. Schuld 53; 8 pOt. do. Oblig. 62%; 3 pCt. do. Certif. 62%. Certif. Ned. Handels Mij 138»/*; Aand. Ned. lad Handelsb. 131 - 134; Aand. Kil Bank 203—204; Koninkl. Petrol. Aand. 431—435, öecons. Hollandsehe 235—239 Cult. ,Mij Vorstenlanden 1913%—-195; Handelsv Amsterdam 502—507; Javasche Cultuur 403— 407; Aand. Deli Maatsch. 853—359; Amsterd. Rubber 159 -161. Ned Amerik. Vaart 99—100; Nederl. Scheepvaartunie 121%—126%; Kon. Holl. Lloyd 16- -17%; Kon. Ned. Stoomb. Mij 83%. Gouda A. 42; Philips A. 265; Jurgens A. 64- 671/2- Anaconda 75»/»76; Steels 112, Erie 26%; Southern Railway öl»/2Union Pa cific 141; Common Marine 9»/sPrefered do 331/8; Maxwill Gr. O. v. A 4%, Max well Land Gert. v. Inc. Bonds 13 vijf zestiende. Prolongatie 5. Russen Obl. 1880 6 één zestiende; Con sols 9 zeven zestiende, Hope 8. Markt sluit nogal prijshoudend. Wisselkoersen Londen chèquc 11.523/»; Berlijn 0.59; Parijs 11.10; Brussel 9.45, Dollar Cable 2.68. brengt hjj een woord van dank aan den heer Pielers, assistent der bibliotheek, toor hetgeen by in bet belang dezer tentoonstelling gedaan heeft. Afzonderlijk dienen ten slotte de dames De Man ge noemd voor hun hoogst interessante bij drage. Aan de band van het tentoongestelde gaf" spreker voorts een historisch over zicht van de verschillende stroomingen die zich in den loop der tijden in dc ge meente hebben geopenbaard voor welk belangrijk overzicht hy met een dank baar applaus werd beloond. Als voorzitter van den kerlceraad nam ds. Jonker hierop het woord, om namens den kerkeraad zijn dank uit te spreken aan allen, die deze merkwaardige ex positie hebben mogelijk gemaakt. Met een enkel woord wijst spreker op de belangrijke gebeurtenissen die wij heden herdeuken en spreekt de hoop uit, dat velen dezer dagen een bezoek aan de tentoonstelling zullen brengen, waartoe iederen werkdag van 35 en van 79 uur de gelegenheid bestaat. te zetten. Over de voorstellen zullen geen besprekingen meer plaats vinden. Do directio acht thans ingevolge haar schrijven van 11 dezer op alle gebied en ook ten aanzien van artikel 36 zich weer geheel vrij. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Febr. Hoogste barometerstand: 770.6 te Blacksod. Laagste barometerstand- 746 5 te Rost. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 dezer: Meest matige Noord-Westelijke totZ - Westelijke of Zuidelijke wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, waarschijn lijk sneeuw- of regenbuien, aanvankelijk iets zachter. Temperatuur hedenmorgen alhier 0 uur 32 gr., 12 uur 40 gr., 3 uur 38 gr. HOOG WATER. Vlissingen. Vrijdag 29 Febr. v.m. 8 05 Zater-lag 1 Maart 9 47 Zondag 2 O 11 10 Maandag 3 nm. 12 14 Dinsdag 4 n 1 01 Woensdag 5 •1 1.40 Donderdag 6 2 13 KUNST EN WETENSCHAPPEN. TWEEDE KAMER. (Vervolg). De heer van Gijn bepleit diensttijdverlenging van het bewakings personeel een bezuinigendeu maatregel. Minister Heemskerk zegt overwe ging van verschillende wenschen en vra gen toe Diensttijd verlenging zou scha delijk zijn voor het dienstpersoneel. De dienstweigeringswet zal bij algeraeenen maatregel van bestuur worden uitge vaardigd. Spr. zal zelf naar Veenhuizen gaan ter bespreking van een doelmatige bezuiniging. De heer Snouck Henckemans vraagt als bezuinigingsmaatregel ophef fing van een meisjesluchtschool en van een jongensopvoedingsgeslichl en onder brenging van die leerlingen in particu liere gestichten. Dinsdagavond gaf het door den heer de Jong te Middelburg versterkte ensemble IIöfeleiu-Bekker een uitste kend geslaagd concert in het Schutters hof, te G o e s. Samenspel, klank, tempo, het viel alles zeer te loven. Als solisten traden op de heeren Vleugels, cel en v. Resteren, fluit, die resp. „Aandacht" van Popper en een wals van Chopin uitvoer den. Hun succes was groot. Het publiek heeft ensemble en solisten warm gehul digd. Keurbundels uit het Nederl. Lierdicht. In kleine boekjes met eenvoudigen smaakvollen omslag heeft de uitgevers firma Ilijman, St. Kroese en v. d. Zande, een serie keurbundels uit het Neder- landsche leerdicht uitgegeven. De drie tot nu toe verschenen boekjes bevatten enkele gedichten" van P. 0. Hooft; van H. Dullaert; en van A. O. W. t a r i n g. De serie staat onder leiding van J. Gresshoff. RECHTZAKEN. gewoon gezien waren, en wier naam soms nog voortleeft. We denken aan Smijtegeld (1695—1735), aan Jacobus Willemse, die langer dan een halve eeuw, n.l. van 1729—1779 hier als pre dikant stond. Als curieus voorbeeld van geschriften, die den geestesstroom van den tijd ken schetsen, zij nog gewezen op een ge schrift van II. J. Krom (1771—1804), betoogend, dat de natuur- en sterrekunde niet strijdig zijn met de erkenning var» de goddelijke openbaring. Wat we hier aanstipten is slechts een klein deel van het bijeengebrachte op boekgebied. Van de verschillende hier ter stede gedrukte werken - verdient echter nog speciale vermelding een uit gave van 1591 van de Psalmvertaling ▼an Marnix van St. Aldegonde. En dan dan ook nog een 18de eeuwsch psalm boekje, dat rijk gebonden is in een band je, dat wel de sierlijke bindkunst dier dagen doet kennen, maar toch niet ge heel in overeenstemming met den ern- stigen inhoud. Op eeu tafel terzijde zijn nog een aan tal folianten bijeengebracht van de eer ste drukken der gezamenlijke werken van Luther, Calvijn en ZwingJi, benevens eeu eerste druk van den Statenbijbel. De dames De Man stelden voor deze tentoonstelling beschikbaar een verzame ling Zeeuwsche keAzegels en een ver zameling oude kerkebriefjes. Door hel openleggen van oude kro nieken mei afbeeldingen van de kerk gebouwen hier ter stede, werd gele genheid gegeven zich een denkbeeld tc vormen van hel uiterlijk dier gebou wen in vroeger dagen. En dat alles wordt nog aangevuld met portretten, tijdgedichten, litterair werk enz. Het is de bedoeling deze tentoonstel ling, te beginnen morgen, Vrijdag, tot en met Zaterdag den Ssten dezer, iede ren dag vrij toegankelijk te stellen van 3—5 en van 79. Maar gisteravond heeft reeds de ope ning plaats gehad. Een aantal leden van den kerkeraad zoowel als van de kerkvoogdij was hier bij tegenwoordig. Als organisator dezer tentoonstelling nam Ds van Empel het woord, om een woord van dank te spreken aan allen, die hem bij de voorbereiding geholpen hebben in de eerste plaats aan de kerk voogdij, die de lokaliteit ter beschikking stelde. Als f beheerder der Provinciale Bibliotheek is bet hem daarbij een vreug de te kunnen wijzen op de hoogst belang rijke verzameling, door deze inrichting In bruikleen afgestaan. In dit verband Voor de rechtbank te Utrecht heb ben vyf personen terecht gestaan, be schuldigd van zedenmisdrijf te Zeist. Tegen H. G. B. luidde de eisch negen maanden gevangenisstraf, tegen J. M. B. een jaar tegen1 F. Z. acht maanden, tegen C. N. een jaar en zes maanden en tegen B. M. A. O. een jaar en negen maanden, voor allen met aftrek van hel voorarrest. De kindermoord te Diemc De Vierde Kamer der rechtbank deed heden uitspraak tegen de 24-jarige Hen- drika Boom, huisvrouw van J. van B.. die terecht stond wegens moord of dood slag op haar 7-jarig dochtertje op den avond van 8 Dec. 1.1. Zij zou het meisje na een poging tot worging in een sloot nabij haar woning te Diemen verdronken hebben. De recht bank achtte doodslag bewezen en ver oordeelde de vrouw tot 7 jaar gev. straf. LANDBOUW Te Rilland werd in een druk bezochte bijeenkomst van de Landbouw- vereeniging „Reijzerbergh" door den heer L. van Dijk 2en secretaris der Z. L. M. een lezing gehouden over de beteekenis der Z. L. M., in welke rich ting de afdeelingen zich behooren te ontwikkelen, in het bijzonder met be trekking tot den gemeenschappelijken aankoop. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De loonen van het spoorweg personeel. Naar de „Tel." verneemt, ligt bet in de bedoeling der spoorwegdirectie', daar de ouderhandelingen met de moderne organisatie tot geen resultaat hebben ge- NAGEKOMEN BERICHTEN. UITSLUITING IN NOORWÉGEN. dant van de K IX, heeft in 1920 ooï CHRISTIANIA, 28 Febr. V.D. Vandaag reeds een onderzeeër naar Ned. Indl* zal de groote uitsluiting beginnen, waar- overgebracht. bij betrokkenzijn de brouwerijen, de Kort geleden was vice-admiraal Foch chocolade industrie, de electrolechnische te Vlissingen en bon hij bij een industrie, de zaagmolens en drukkerijen, bezoek aan de K IX namens H. M. de met uitzondering van de dagblad- Koningin en II. M de Koningin-Moeder drukkeryen. Het totaal aantal betrokken mededeelen, dat Z'j Biet groote belang- arbeiders bedraagt ongeveer 60.000. stelling de reis van den onderzeeër zou- DE REPUBLIKEINEN NEMEN ^a/dcSrgen is de K IX naar d. T nvnirv oJ r-K VV i buitenhaven gestoomd, nadat de oudst LONDEN, 28 Tebr. .D. Een telegram aanwezend officier het schip had gein- uil Athene meldt dat de Republikeinsche SDecteerd afgevaardigden en bloc hun ontslag heb- FBij het'verlrek heeft de oudst aanwe- ben genomen als afgevaardigden der Na- zendJ officier aan dcn commandant en de tionale vergadering, in verband met den bemanning de goede wenschen van den uitslag van de Dinsdag gehouden stém- Minisler van Marille voor een voorspoe- min8- dige reis overgebracht, en ook namen» DE RUSSISCHE PRESIDENT. den Commissaris der Koningin in Zee- BERLIJN, 28 Febr. V. D. Naar uit !and en namens zich zelf wenschte hij Moskou wordt gemeld, zal Rijkoff, de mannen een in alle opzichten goe- president van den Raad van Volkscom- den overtocht toe. LAATSTE BERICHTEN. missarissen, zich voor het herstel van zijn gezondheid naar den Kaukasus be geven. Hy zal tijdens zijn afwezigheid door Karmeneu en Zalippa vervangen worden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. TWEEDE KAMER. De voorzitter deelt mee dal wegens ernstige ongesteldheid van Minister van Swaaij de avondzitting heden niet zal doorgaan. Bij de voortzetting van de behandeling der Justiliebegrooting, bepleit de heer KI eerekoper ingrijpende wijzigingen ten aanzien van de gevangenissen. De heer Zadelhoff vraagt spoedige werking treding van de wet op de dienst weigering. DE SPAANSCHE REIS VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik die gelijk gemeld, 3 Maart naar Marseille vertrekt om zicli daar in te schepen aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck" ten einde daarmee naar Spanje te gaan, zal van deze gele genheid gebruik maken om een bezoek te brengen aan het Spaansche hof te Madrid. Na een bezichtiging van Spaansche steden Cordova, Sevilla en Granada, keert cfe Prins aan boord van de „Heemskerck" naar Nederland terug. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 28 Febr. 3 uur. De han del Ier beurze had heden niet veel uit breiding ondergaan, maar de stemminj; was ontegenzeggelijk veel verbeterd. Ilad aanbod van gisteren nog allerwege de overhand, zoo was de vraag vandaag eerder iets grooter. Het gemiddelde koers peil kwam in de meeste gevallen niets hooger, maar gedurende het beursver- loop werd door bijna alle fondsensoorten een opwaartsche koorsrichting gevolgd. Be suikerfondsen werden boven de vo rige slotprijzen geopend, en liepen ze nadien zonder uilzondering nog verder op. Oliewaarden gunstig gedisponeerd, speciaal voor geconsolideerden, die zich boven de stopprijzen van gisteren wisten te verheffen. Bij matigen handel konden de tabaks- aandeelen zich in den loop van den middag zich geleidelijk aan naar boven werken. Scl eepvaartpapieren waren wat verbe terd; speciaal voor enkele lager geprijs de soorten. In rubbers ging weinig om, doch ook deze legden een ferme houding aan den dag. Van de Ned. industrieelen verkeerder de Jurgens thans in herstel. Coinpania's iets hooger. Prolongatie 5. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 28 Febr 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.52% (11.52%). Berlijn (per billioen) 0.597/8 0.59%). Parijs 11.20 (11.22%). Brussel 9.45 (9.92%). Zwitserland 46.421% (46.421%). Weenen 0.00373% (0.00373%). Kopenhagen 42.55 (42.50). Stockholm 69.70 (69.60). Ohristiania 35.40 (35.40). New-York 2.681% (2.68). DE BELGISCHE CRISIS. BRUSSEL, 28 Febr. V. D. De bladen Woensdagavond is de bovenver dieping van het gebouw der Rijwiel-, auto- en motoren-industrie aan het Rui- terskwartier te Leeuwarden geheel uit gebrand. Fen groote voorraad banden, een 800 fietsen, naaimachines en tal van onderdeelen, gingen verloren. De vrij willige brandweer wist de uitbreiding van het door de aanwezigheid van veel brandbaar materiaal, 't buitengewoon felle vuur tot de aangrenzende perceelen te voorkomen. De oorzaak van den brand zijn vermoedelijk vonken uit een kantoorkachel. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, wordt aan gebouw en voorraden tezamen op anderhalf twee ton geschat. Woensdagnacht omstreeks hall twee ontdekte eeu agent van politie dat rook kwam uit de meubelfabriek van C. Luisten in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam. Toen de brandweer ver scheen sloegen de vlammen reeds uit het 22 meter diepe gebouw. Op de twee de verdieping was ook een meubelfa briek gevestigd, terwijl gelijkvloers een transport-onderneming wordt uitgeoefend De 4 paarden van deze onderneming konden in veiligheid worden gebracht, terwijl ook van den inventaris heel wat kon worden gered. De beide meubel fabrieken brandden echter totaal uit en alle machines en een groote inventaris ;ingen geheel verloren. De stalhouderij deef behouden, doch kreeg veel wa terschade, evenals eenige aangrenzende perceelen. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer was met veel groot materiaal ter pldhtse en had het vuur vrij spoedig onder de knie. Woensdag is de vrouw van L. H, te Kloosterveen (Assen), toen zy een emmer water uit de vaart wilde schep pen, in een bijt geraakt en verdronken. De voortvluchtige kassier van de Philipsbank te Brunssum, die, na een be drag van omstreeks f 25.000 verduisterd te hebben, was verdwenen, heeft zich te Maastricht bij de justitie aangemeld. Te Onderdijk (N.H.) heerschen de mazelen in dergelijk hevige mate, dat reeds 5 kinderen tengevolge dezer ziekte zijn overleden. De autobus, die dienst doet tusschen Chalmazelle en Montbrison (Frankrijk"» is Woensdag ten gevolge van den ijzel tegen een borstwering gereden, die hij verbrijzelde en vervolgens mei duizelingwekkende vaart de steile hel ling afgereden, die uitkomt op het ri viertje, de Lignon, dat veertig meter lager stroomt. De zware autobus is in hel water terecht gekomen en is zoo diep in de bedding van het riviertje in- gewoeld, dat <het waarschijnlijk uiterst moeilijk zal zijn hem daar weer uit te halen. Toen hel ongeluk gebeurde, zaten er elf menschen in den wagen; tien hun ner hebben ernstig letsel gekregen. (N. R. Crt.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Baarland wordt met ingang van 1 Maart omgezet in een post en telegraaf-telefoonstation. De kantoor houder J. J. Hoogvliet wordt benoemd tot besteller en betast met het beheer dit station. - Met ingang van 1 Maart a.s. wordt het hulpkantoor te Wilhelmina- dorp omgezet in een poststation en is met ingang van dien datum de nesteller M. Haasdonk verplaatst van Baarland naar Wilhelminadorp. Verplaatst met ingang van 1 Maart a.s. de kantoorhouder A. Verboom van Wilhelminadorp naar Poortvliet eo benoemd als kantoorhouder aldaar. leid, onmiddellijk een geheel nieuwe schrijTen hit échec van Theunis over cge ing aanhangig te maken, welke algemeen toe aan zijn verlangen om behalve een verlaging der salarissen, ook ifedereen tevreden te stellen, en leg- ccn niet geringe wijziging zal brengen gen den nadruk op de onmogelijkheid bestaande regeling ve thans voorspellingen, in omloop te brengen Deze nieuwe loonregeling ligt reeds in concept gereed en zal, nadat het ad vies van den loonraad gehoord is, zoo spoedig mogelijk aan den minister van waterstaat ter goedkeuring voorgelegd worden. UIT ENGELAND. LONDEN, 28 Febr. De stuwadoors- staking is thans opgeheven. UITSLUITING IN DE WFRVEN HAMBURG, 28 Febr. V. D. Nadat Békend is, dal de directie, zoo zij mei he) der Ilamburgsche werf- meerderheid der vakverenigingen ^"elders wederom den 9-urigen arbe.ds- lot overeenstemming zon komen, bereid ,dag ™n de. "an,d «er- was, artikel 36 van het K. D V. intact te ?n d°?,r d? ondernemers alle wecfarbei- laten gedurende den tijd der overeen- dB™ Vloten. Ook de werkgevers te iJ Lubeck en Bremen en andere haven komst, doch het personeel dan een ver klaring te laten teekenen, dat hel over de thans en voor 1924 ingevoerde loons verlaging niet zou procedeeren. Het is, nu de moderne organisatie deze verklaring heeft afgewezen, niet de bedoeling van de directie, de onderhan delingen met de vakvereenigingen voort steden hebben zich bij deze uitsluiting aangesloten. HOOGVERRAAD. GLEIWITZ, (O. Silizie) 28 Febr. V.D De politie heeft in den loop der laatste dagen ongeveer 70 personen gearre steerd, terzake van hoog verraad. LEGER EN VLOOT. Tot voorzitter van den 35slen weest is. GEMEENTERAAD MIDDELBURG, In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad was afwezig de heer Dén Hollander. De vergadering ging onmiddellijk over eene mot gesloten deuren. Bestrating Volders- laagte. Op een desbetreffende vraag van den heer Paul naar aanleiding van de be strating der Volderijlaagte zegt de heer Onderdijk dat reeds voorbèreidende maatregelen zijn getroffen en met de werkverschaffing rekening zal worden gehouden. Belasting gemeente- schuld. Naar aanleiding van de ontvangen staten van de gemeente Maastricht, wenscht mevr. W e ij 1 voortaan rondzen ding bij de leden van stukken als deze. De voorzitter zegt dat dit vroe ger eens gedaan is, en dat toen het des betreffend stuk 3% maand lang bij de leden heeft gecirculeerd In de leeszaal blijven zc toch een tijd liggen. De heer V e r t r e g t wijst er op, dat de staat van Maastricht niet moet wor den overschat. Er kan een heel verschil zijn in de omstandigheden van de eene gemeente of de andere. Het stuk zal ter visie worden gelegd Adres Deïst. Mevr. Boddaert vraagt waarom Deïst z'n pensioen moet derven. Spr. heeft in de stukken alleen gevonden, dat Deïst niet bij de gemeentebedrijven kon terugkomen, omdat er geen plaats Is. De heer De Veer antwoordt, dat Deïst oneervol ontslagen is, en daarom geen recht heeft op rijkspensioen. Mevr. De Graaf vraagt, of inderdaad tot gevangenisstraf veroordeelde werklie den niet zijn ontslagen. De voorzitter zegt, dat B. en W. niet thans deze heele zaak weer hebben willen oprakelen. T. o. v. Deist is geen onbillijk besluit genomen. Er is ook niet met twee maten gemeten. Als er in de toekomst nog iets voor Deïst gedaan kan worden, zal dit worden overwogen. Spuibrug. Naar aanleiding van hel antwoord van B. en W. op de vraag van mevr. Bod daert over den naam Spuibrug voor een gedeelte der Spanjaardstraat .wijst mevr. Boddaert er nog eens op, dat werkelijk dat gedeelte vroeger zoo algemeen werd genoemd. De voorzitter wijst er op, dat de naam Spuibrug officieel nooit zoo ge- Keuringsraad, zetel Middelburg, is be noemd T. E. Bretschneider te Vlissingen. Het vertrek van de onderzee- bool KIX. De onderzeeboot K IX, commandant luitenant ter zee eerste klasse F. W. Cosier, vertrok hedenmiddag van Vlis singen naar Ned. Indië. Het gemeeiftebestuur had alvorens de K IX vertrok, aan den commandant der zeemacht, kapitein ter zee J. Tissot van Patot, den oudst aanwezend officier; kapitein-luitenant ter zee H. M. Mani- kus, alsmede aan de officieren van de K IX, enkele andere officieren van de zeemacht met hun dames aan boord van een der mailbooten van de „Zee land" een lunch aangeboden. Het muziekgezelschap „St. Caecilia" was bij het vertrek van de K IX aanwe zig orn de bemanning uitgeleide te doen. .De IC I£ werd tot aan de Wielingen begeleid door tyvee torpedobooten. De luitenant ter zee Ooster, comman- Mcvr. C o r n herinnert zich, dat op den hoek der straat een bordje met den naam Spuibrug had gestaan. De heer Hondius achtte ook, dat de naam Spuibrug volkomen recht van be staan had. De mededeeling wordt voor kennis geving aangenomen. Hoekhuis Zandstraat- Pollen bak kerssingel. De voorzitter zegt, nu de onder handelingen met den heer Linderberg Czn. mislukt zijn, de gemeente, tenzij de heer Lindcnberg nog met aannemelijke voorstellen komt of met die van B. en "W. nog accoord gaat, tot andere maat regelen zal overgaan. Dan moet de ge meente daar afbreken, en op die plaats verbeteringen aanbrengen, waarvan de plannen nog nader in den raad zullen worden vastgesteld. Aldus wordt besloten. Verplaatsing Week markt. De heer Hondius verzoekt aanhou ding van deze mededeeling, daar hij weet

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2