LUX Dekens moei men nai ophanaen No. 47. Maandag 25 Februari 1924 167' Jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- eingen 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeel! n- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën nieti grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijs nummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in fijns blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan «as Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. BEDRIJFSORGANISATIE EN MEDEZEGGEN SCI I AP. Katerdag en Zondag heeft een congres t© Haarlem, belegd door S. D. A. P. en W. V. V., het rapport behandeld, uitge bracht door een commissie uit beide or ganisaties over. Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. Het rapport werd toegelicht door den heer J. van den Tempel, die o.a. in het licht stelde, dat het door de katholieken voorgestelde bedrijfsraden-stelsel niet aan de commissie voldeed, daar deze tevens wil streven naar medezegings- schap in ieder afzonderlijk bedrijf. Ook de door mr. Veraart voorgestane wette lijk voorgeschreven inmenging van de vakvereeniging werd door de commissie afgewezen. De door de commissie voor gestane ondernemingsraden zouden wor den gekozen door de arbeiders zelf, maar uit een candidatenlijst, door de vak-or ganisatie samengesteld. Onder medezeg genschap is bedoeld: dienen van advies in fiuancieele en andere aangelegenhe den; bij naaml. vennootschappen arbei ders in den raad van commissarissen. Mot de meerderheid van de commissie wa# de heer v. d. Tempel het eens, dat de ondernemingsraad vergaderen moet zónder den werkgever, daar er anders niets terecht komt van de discussies. Voor de bedrijfsorganisaties, n.l. de sa menstelling van bedrijfsraden, acht de commissie een wettelijke regeling vol strekt onontbeerlijk. Die bedrijfsraden zonden uit dertig leden bestaan, en moe ten dienen om de grootste en doelmatig st© productie te krijgen. Van het debat over dit rapport ver melden we dat sommige sprekers klaag den over het loslaten van het klein- bedrjjf. D© ernstigste kritiek kwam van prof. Bonger die betoogde dat de commissie tekort heeft gedaan aan de beteekenis van de steeds meer gespecialiseerde lei ding van het bedrijf. Foutief noemde hij het dat de ondernemingsraad zonder den bedrijfsleider zou kunnen vergaderen. De positie van den bedrijfsleider zal onmo gelijk kunnen gemaakt worden, daar de arbeiders een bekwaam bedrijfsleider dien ze niet lijden mogen, er uit kun nen werken. Medezeggenschap voor de arbeiders achtte deze spr. een utopie. Toen later de heer Masscreeuw, direc teur van „Het Volk", die een soortge lijk betoog had gehouden, door de hoe ren Wibaut en Stenhuis onder luide toe juiching der vergadering bestreden werd, zei de heer Massereeuw dat hij daaruit de consequentie zou trekken. Deo besluit werd niet genomen. Over hetzelfde onderwerp verscheen tegelijkertijd ook een brochure van werk geverszijde, n.l. „De practijk van het me dezeggenschap""; een adres van het Verbond van Ned. Fabrikanlcnvereeni- gingea aan den Minister van A., H. en N., waarin uitvoerig wordt uiteengezet tot welke noodlottige gevolgen de mede zeggenschap van arbeiders geleid heeft in Duilschland, in Luxemburg, in Italië ©n hi Rusland. REGEERINGSVOORNEMENS INZAKE WERKLIEDEN EN INZAKE PENSIOEN. „De Rsb.,r verneemt, dat de Regecring voornemens is, alle werklieden en daar mede gelijk te stellen ainblenaren, die in hel Bezoldigingsbesluit zijn onderge- gcbraclil, daaruit te nemen en over te brengen naar het arbeidsreglement. Omtrent de bezuinigingsplannen inza ke de pensioenwelgeving deelt het blad hel volgende mede Allereerst wordt hel aantal dienslja*e«i waarbij een maximun pensioen verkre gen wordt, gebracht van 35 op 10, zoo dat de vroegere toestand wordt hersteld. Ook in de regeling van het minimum pensioen wordt een belangrijke wijziging gebracht. Tot nu toe had men na zeven dienstjaren recht op hot minimum pen sioen Thans zal dit eerst na 10 jaar hel geval zijn Verder was tot dusverre hel minimum-pensioen steeds 30 petmaar deze bepaling wordt ingetrokken. Per dienstjaar krijgt men 1/40 van zijn pen sioen. Alle personen, wier salaris of totaal aan salarissen minder dan f 800 bedraagt per jaar, vallen buiten de Pensioenwet, en ten slotte worden jaren in lossen dienst niet meer in aanmerking genomen Tot lieden viel men onder dc Pensioen wet na een lossen diensttijd van 12 maanden. Voor de reeds in dienst zijnde personen zullen billijke overgangsmaat- regelenen getroffen worden. Van de Regeering zijn, zoowel in dit zittingsjaar als in het volgende, geen voorstellen te wachten tot verlenging van den arbeidsdag van ambtenaren of frijkswerklicden, zoowel in vasten als lossen dienst. DE FRANSCIIE HAND. Onder dit opschrift vestigt de Hoef ijzercorrespondent van het Hand. de aan dacht op de uitwerking die het militaire accoord tusschen Frankrijk en België heeft op den militairen status van West- Vlaanderen. Nieuwe kazernes worden ge bouwd, een strategisch spoor wordt aan gelegd van Duinkerken naar Zeebrugge en het Fransche Comité des Forges is bezig te trachten de haveninstellingen van laatstgenoemde plaats in handen te krijgen. Vóór den oorlog lag daar een neutraal België, thans ligt België, tra- legisch, reeds geheel in, den greep van de Fransche hand en dat zal weldra eco nomisch óók zoo wezen. stichting van een fonds voor een eigen gebouw. Deze zaak is, naar ,Het Volle' meldt, uitvoerig besproken in ecu gecom bineerde bestuursvergadering van parlij- afdeeling en besluurdersbond. Er zal een commissie ingesteld worden, welke een onderzoek naar de mogelijkheid zal doen en dan met nadere voorstellen zal komen. Uit Waloktrtn. - - De aarden dorpsweg te R i 11 h e m verkeert reeds lang in een slechten toe stand. Door de vele regens in den afge- loopeu zomer konden dc landbouwers slechts met veel moeilc hun vruchten van hel veld halen. Men zal dien toestand trachten te verbeteren door den weg te bestraten van af het dorp tot aan de hofstede van den heer I. de Visser bij het fort Rammekens. Een paar verga deringen zijn reeds door belanghebben den voor dat goede doel gehouden met het resultaat dat de totstandkoming van de bestrating zoo goed als verzekerd is. Zoo later de weg dan kon doorgetrok ken worden en ook uit de richting van N. en St. Joosland de bestrating werd voortgezet, zou een goede verbinding ver kregen worden tusschen Ritlhem en N. en St. Joosland. üit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Dat de film „Madame Butterfly" die vertoond wordt in de Schutlershofbios- coop, zich in de belangstelling van het publiek mag verheugen bewees wel de stampvolle zaal, waarvoor zij gisteravond werd vertoond. Hedenavond en Woensdagmiddag en -avond is er nog geledenheid deze wer kelijk goede film te zien, maar niet zoo als oorspronkelijk was aangekondigd ook Donderdagavond. In de Segeerstraat heeft een slee- persknecht door onvoldoende uitwijken den koopman A., die aldaar met een hondenkar stond, bekneld doen ra ken tusschen wagen en muur, waar door by klaagde over pijn in borst en armen. De hond was door het breken "van het lcmoen vrij gekomen, maar de wagen was ernstig beschadigd. I)oor een agent van politie werd A. met hulp van burgers uit zijn moeilijke positie verlost. Gisterenmiddag heeft de politie met een minimax en emmer water een schoor steenbrand gebluscht in een woning in de St. Jansgang. Nadat verleden week des nachts ongenoode gasten in een pakhuis aan het Suikcrplein alhier een bezoek had den gebracht en 250 mandarijnen had den medegenomen, heeft een der vol gende nachten weer een ongewenscht bezoek plaats gehad in den kelder van een pakhuis aan den Korendijk door het verbreken van een hangslot op het kel derluik. Verder dan den kelder is het bezoek niet gegaan en er wordt niets vermist. Onder toezicht van de politie is een schaap begraven, dat aan vergiftiging was overleden, vermoedelijk door het lik ken aan de nieuwe verf, aan de langs 'de weide staande palen. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen een man, die zijn bo venbuurman vrij ernstig mishandelde en ook tegen een vrouw ,die haar buur vrouw zoo te lijf giug, dat een bos haar als bewijs werd overgelegd. Uit Vlisaingea. In een der laatste vergaderingen van de afdeeling Vlissingen der S. IX A. P. wérd in beginsel besloten tot Bil Zn i fl-B »rol an i Voor dc benoeming van een apo theker in het gemeente ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam wordt aan bevolen mej. H. II. de Wolf te Goes. Door den agent van politie te Goes M. J. C. Mocns is tegen 31 Maart a.s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Vrijdag hield mej. dr. W. A. Kosten uit Middelburg voor het Nutsdepartement te Krabbendijke een lezing over „De opvoeding en het leven van de Atheen- sche vrouw". Te Rilland Bath is een man- nenzangkoor opgericht met aanvankelijk 15 leden, met als directeur den heer P. van Zweden. In de raadsvergadering van Wol-, f aartsdijk werd als gemeente-ontvan- ger benoemd de heer J. P. Flikweerdt, ambtenaar ter secretarie; als secretaris- penningmeester van liet burgerlijk arm- bestuur werd benoemd J Goetheer ge meente-secretaris. De jaarwedden van den ambtenaar ter secretarie werd op voorstel van B en W. van f 1400 op f1050 gébracht zonder periodieke verhooging. Het aanvangsalaris van gemeente ont vanger bedraagt f 700, zoodat deze amb tenaar zijn inkomsten ziet verhoogd, ter wijl de gemeente er op bezuinigt. Als ambtenaar van den burgerlijken stand geniet hij nog een salaris van f 100. De jaarwedde van den secretaris-pen- ningraeester van het burgerlijk armbe stuur werd op voorstel van dat bestuur, ha eenige besprekingen van f 400 op f 350 gebracht. De heeren van Wel en Overbeek stemden tegen daar zij dat sa laris wel wat ruim vinden. Daarna legt de heer Flikweerdt, als 1 nienwbenoemden gemeente-ontvanger in 1 handen van den voorzitter dc bij de wet j gestelde eeden af, I Ingekomen was van de commissie tot oprichting van twee Fröbclbewaarscho- len, een verzoek tot het gebruik mogen nemen van twee leegstaande schoolloka len van de openbare school te Oostkerke. De voorzitter merkte op dat dit verzoek te laat is ingekomen. Het is in de verga dering van B. en W. wel in bespreking geweest, doch dit college kon nog geen advies uitbrengen. Als zijn persoonlijke meening deelde de voorzitter mede, dat het verzoek zeer vaag is gesteld en het voor den raad moeilijk zal gaan hierin een beslissing te nemen te meer omdat er nog een andere vereeniging bestaat, die eveneens wit trachten bewaarscholen te slichten op Chr. grondslag. De heer Liiulenbergh geeft toe, dat het verzoek van de commissie tot oprichting van Nutsbewaarscholen vaag is gesteld, doch dat naar zijn meening de raad zich in deze wel kan uitspreken al was het dan maar in beginsel tot afstaan van le dige schoollokalen tot het geven van be- waarschoolonderwijs, afgezien aan welke vereeniging het zij. De voorzitter geeft dit toe, doch ver moedt dat bij het afstaan van schoolloka len niet zal blijven en er dan ook spoedig subsidie zal worden aangevraagd. De heer Lindenbergh zegl, dat dit zeer zeker het geval zal zijn, doch ook dit schrikt liem niet terug want het is een zaak van algemeen belang, nu niet alleen omdat de aanvangsleeftijd voor toelating op een lagere school een jaar later is gestold, doch wanneer wij zien het tegenwoordige snelverkeer door onze straten en wegen, zoo acht hij een be waarschool hoog noodig En zoo het particulier initiatief te kort schiet, moet de gemeente bijspringen of zelf overgaan tot stichting van gemeentebewaarscho- Jeu. De heer Van Wel is het met den heer Lindenbergh eens, doch zou dan De zuivere fijne LUX vlokjes welk® in een oogwenk een overvloedig schuim geven, zijn-de>beste vrienden van een deken. Zet een deken te weeken in een LUXV' Sop en hang ze nat op dan zullen, zij even zacht en luchtig blijven als-nieuw? DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAAKD1NGEN Fabrikanten v«*. SUNLIGHT an TW1NK. (Ingez. Meal.) saamva» xvenschen, als er een of meer lokalen werden afgestaan voor Nutsbewaarscho len, ook de vereeniging van Herv. Chr. waarscholen van gemeentewege aan lo kaliteit werd geholpen hetzij door een voorschot of subsidie. De voorzitter antwoordt, dat er z. i. toch geen reden van bestaan is voor vier bewaarscholen n.l. twee te Oost kerke en twee te Oud-Sabbinge. Nog wordt door verschillende leden over deze aangelegenheid het woord gevoeud. Hel voorstel van den voorzitter om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen werd aangenomen; vóór stemden de heeren van Strien, Van Wel, Over- beeke, Goetheer en Valkier; vóór het in beginsel verklaren van steun aan be waarscholen stemden de heeren Linden bergh en Noteboom. Dus rechts legen links De heer Van Wel zeide dat het zijn aandacht trok dat de deuren van het brandspuilhuisje gebruik werden lot aan plakking van verschillende particuliere bekendmakingen en vroeg of dit niet ver boden kon worden. De voorzitter zeide, dit om verschillen de redenen niet bijzonder erg te vinden. Op een vraag van den voorzitter aan den heer Van Wel of hij een voorstel tot verbieden wilde indienen, antwoordde de heer v. Wel ontkennend. Uit Z e e u w s'c h-V laanderen O. D. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Axel een brutale inbraak ge pleegd in het perceel van den banket bakker-sigarenhandelaar J. M. Verbrug- gen. Door over een hek en een tweetal tuinmuren te klimmen, heeft men zich toegang verschaft tot de achterplaats van genoemd perceel; daar werd een keuken raam verbroken, zoodat men toegang tot dc woning had en nadat met hulpmid delen en het verbreken van een ruit in de binnendeur, ook deze van slot en grendels was ontdaan, kon men in den winkel komen en werd de lade gelicht. Verder worden enkele tabakspijpen, kist jes sigaren en chocolade vermist. In dc achterkamer werden een tweetal linnen kasten door ecu valschen sleutel geopend en overhoop gehaald. Hieruit zijn een spaarpot, een doosje met specie en en kele lijfgoederen gestolen. Vermoedelijk zijn de dieven gestoord, want een geld kistje met pasmunt was op de toonbank blijven staan, terwijl in den tuin een zak mes en een paar gummischoenen zijn achtergelaten. Bij den wagenmaker J. Lancen werd in denzelfden nacht eveneens ingebro ken, en zijn vijf gerookte hammen van verschillende eigenaars weggehaald. Voorts zijn bij verschillende andere be woners sporen gevonden van pogingen tot diefstal. Nergens echter hebben de bewoners iets van den diefstal gemerkt voor des morgens. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit Z e n w s c h-V laanderen W. D. Verleden Zaterdag is te Bier vliet een veertienjarige achterlijke jon gen op een drinkput in een weide, vlak bij de kom van het dorp gelegen, door het ijs gezakt en verdronken. Hulp was eindelijk, maar le laat komen opdagen. Na meer dan een half uur dreggen in tegenwoordigheid der politie werd het lijk opgehaald. (Voor verder Stad en Provincie zié men het Bijvoegsel.) KERKNIEUWS. Kerkelijke belasting te Sluis. Het kantongerecht te Oostburg besliste Donderdag afwijzend op het verzoek van het bestuur der Ned Uerv. kerk te Sluis om kosteloos te mogen procedee- ren legen 15 harcr lidmaten, die weige ren de kerkelijke belasting te betalen. Ned Ilerv. K e r k. Ds. J. L. Klomp te S chore heeft het beroep naar Capelle a d. IJssel aange nomen. gtg-l'Ti.llllJIUflilu.WM ONDERWIJS. Geslaagd voor het mach. diploma C theoretisch gedeelte, W. v. (1. Hoek, voor derde stuurman de heeren J J. Jonk, J. C. W. Bulter, leerlingen van de De Ruijterschool te Vlissingen Zaterdagavond j.l. werd in de open bare school te Ar nemuiden een bui tengewone ouderavond gehouden, om te protesteeren legen de circulaire van den Minister van Onderwijs, waarbij de leef- I lijd van toelating met een jaar verhoogd werd. Door het hoofd der school werd uiteen gezet, welke groole nadeclen er aan verbonden zijn Wel heeft de Mi nister zijn bepaling opgeschorst tot 1 Sept. en is zoodoende voor de meeste plaatsen voor dit jaar de toestand de zelfde gebleven, maar in 1925 staan we weer voor hetzelfde feit I Algemeen was men er voor het slre-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1