Afoorkomt I; het inwateren vani het houtwerk Uwer 1 gebouwen door jaar- lijks bij te schilderen. (Ingez. Meri.) waarin hel werd vervoerd. Hij is bij het ongeluk met den waggon naar beneden gestort en gedood. (Teleg.) In Tsjecho-Slowokië is een onge woon spoorwegongeluk gebeurd, dicht bij den ingang van een tunnel is een trein getroffen door 'n neerstortenden beukenboom, een reus van 1500 kilo. Drie passagiersrijtuigen werden vernield terwql 23 personen bijna allen licht wer den gewond. Alleen de conducteur van den trein werd ernstig gekwest. EEN AUTOBUS BIJ PURMEREND OMGEKANTELD. Een autobus van den dienst Amster dam—Hoorn is Dinsdagmiddag door het kwijtraken van bel stuur tusscben Ilpen- dam en Purmerend omgekanteld. In de autbus waren gezeten 12 passagiers, waarvan 4 zwaar gewond werden Deze konden niet worden vervoerd. Acht per sonen werden licht gewond. Deze kon den hun reis later vervolgen. Vaz Dias meldt omtrent het ongeluk het volgende. Dinsdagmiddag is een autobus van den aulobusdienst Amsterdam—Hoorn vlak bij Ilpendam den onderdijk ingereden en ondersteboven geslagen. De chauffeur met 12 passagiers zaten in den wagen. De ongewonde passagiers zijn per tram vertrokken, onder wie een persoon, die door den schrik de zenuwen in het hoofd waren geslagen en zich niets her innerde van het voorgevallene. De oor zaak van het ongeluk is een raadsel. De chauffeur slaat bekend als een voorzich tig maii. KERKNIEUWS. Niel betalen van kerklasten te Sluis. Sedert in 1922 in de Ned. Ilerv. Ge meente te Sluis kerkelijke lasten wer den ingevoerd, hebben een 45 lal lid maten dier gemeente geweigerd die las ten te voldoen. De kerkvoogden en nolabelen dier ge meente hebben den 23 Maart '23 be sloten met 5 tegen één stem en 3 st. blanco de achterstalligen in den hoofde- lijken omslag te vervolgen, en als ge volg daarvan is het volgende verzoek aan den Kantonrechter te Oostburg gezon den: ,.De Kerkvoogden der Nederl. Herv. Gemeente te Sluis hebben de eer u be leefd mede te deelên, dat de lidmaten hunner gemeenteen 44 anderen tot nu toe weigerachtig zijn geweest lot het ten algemeene ledenvergadering gehou den, onder voorzitterschap van den heer J. Timmers Jr. te Portugaal. Aan de orde was een bespreking van den verkoop van suikerbieten. De voor zitter herinnerde eraan, dat deze kwestie reeds in de vorige vergadering was be sproken en dat het in de bedoeling lag, een zoo groot mogelijk aantal hectaren bijeen te brengen, en te trachten deze te Verkoopen aan de Centrale Suikermaat schappij of aan anderen, tegen de meest gunstige te bedingen voorwaarden. Bij eeji bespreking met de Suikermaat schappij hebben de afgevaardigden van den Bond den indruk gekregen, dat de maatschappij de room wil houden en de verbouwers de ondermelk krijgen. De Suikermaatschappij heeft een contract Voorgelegd, waarbij zij altijd veilig is, en het risico op den verbouwer wordt afge wenteld. Spr. geloofde dan ook, dat de (Bond de heeren van de Suikermaalschap- pij maar aan hun lot moet overlaten. Er zijn wegen, die ten minste even goed zijn. Er zijn eenige fabrieken, die waarschijn lijk wel met den Bond in zee willen gaan. Een definitief bod is van een Hollandsche fabriek ingekomen, die biedt f 20 bij 14 petf 21.20 bij 15 pet., f 22.45 'bij 16 pet., f23.75 bij 17 pet., f25.25 bij IS pet., en hooger bij een hooger percentage, franco schip geleverd. Van Frankrijk uit is dezelfde prijs geboden. Deze prijzen leeken spr., gezien den sui kerprijs, nog aan den lagen kant. Komt 'de zaak met deze fabriek tot stand, dan zou het hoofdbestuur een controle aan de fabriek willen instellen. Spr. vroeg de meening der vergadering over deze prij zen. Na bespreking besloot de vergadering de door den voorzitter genoemde prijzen in pincipe te aanvaarden, en dat het be stuur zal trachten, op die basis een con tract af te sluiten, echter met verhooging in verband met den suikerprijs. De leden zullen dan binnenkort weer bijeen wor den geroepen tot het nemen van een de finitief besluit. Omtrent de financieele soliditeit van (de bedoelde fabriek deed de voorzitter op een desbetreffende vraag alleszins be vredigende mededeelingen. Hij wees er voorts nog op, dat aanbiedingen enz. vrij 'blijvend zijn en dat het bestuur natuurlijk zal trachten, de meest voordeelige voor gaarden te bedingen, zoodat het geens zins vaststaat, dat met de bedoelde fa briek gecontracteerd zal worden. In de bestaande bestuursvacatures werd voorzien door de benoeming van den heer L. J. Leenderse te Kamper land en J. van Oordt uit Werkendam. Gorontalo, 17 Febr. v. Belawan, Rot terdam n. Batavia. Enggano, 16 Febr. v. Port Natal n. Pclagoa Baai. Grotius, 18 Febr. te Sebang, Amster dam n. Batavia. Jan Pieterszoon Coen, 19 Febr. v. Southampton, Amsterdam n. Batavia. Kambangan, 18 Febr v. Sebang, Am sterdam n. Batavia. Koningin der Nederlanden, 18 Febr. v. Suez, Amsterdam n. Batavia. Soerakarta, 17 Febr. te Batavia v. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord- Nieuw .Amsterdam, 19 Febr. v.m. te Rotterdam v. New-York, LEGER EN VLOOT. Ernst Bevin verdedigd worden. Deze den getrokken. Men is van meening, dat heeft naam gemaakt, bij de behandeling een spoedige onderteekening door de be- der grieven van de havenarbeiders een trokken regeeringen van het protocol paar jaar geleden. Het onderzoek zal dan van den volkenbond de beste methode vooral loopen over de vraag, of de win- zal zijn, om het vertrouwen te herstellen, sten der Maatschappijen voldoende zijn Het verlangen wordt te kennen gegeven, om de gevraagde loonsverhooging te be- dat een dergelijke stap zonder vertraging talen. Dit is echter voor diverse uilleggin- zat plaats hebben na de goedkeuring van gen vatbaar. Wat een arbeider voldoende het volkenbondsplan door de commi&sie zal vinden, vindt wellicht een werkgever, 1 van herstel, denkend ook aan de toekomst van zijn bedrijf, het tegendeel. Bovendien zullen Uit B u 1 g a r ij e. Nadat de politie er kennis van had deze kwesties toch al lang en breed bij gekregen dat in een huis in een der de onderhandelingen, die het conflict voorsleden van Sofia een aantal anar- voorafgingen, behandeld zijn chislen aan het vergaderen waren, werd Dit dus wat betreft de vooruitzichten het door een politiemacht omsingeld van bel conflict Hel publiek gaat al Op de sommatie zich over te geven, gauw do gevolgen aan den lijve voelen anlwoordden de anarchisten met een doordat de levensmiddclenvoorraden 1 aantal revolverschoten te lossen, waar- krapper worden, en de prijzen daardoor door een polilieagent en een gendarme hooger. De handelaren zijn reeds gewaar- werden gedood. srhuwd. Wordt 'teen staking van langeren Een oogenblik later brak er brand uit duur, dan zijn inbeslagname, distributie in het gebouw, waar de anarchisten nog en maximumprijzen, als in den oorlog, steeds tegenstand boden. Door de brand- liet onvermijdelijk gevolg. De regeering weer werd ten slotte het vuur bedwon- heeft door de wel op de exceptioncelc gen. Tot dusver, zijn drie anarchisten Bij beschikking van den Minister van Marine zijn kapitein-luit. ter zee B. Krtfij« en luit. ter zee le kl. J. Lagaay met den lsten Maart a.s. geplaatst resp. bij het Departement van Marine en bij bevoegdheden van 1920 machtiging een gearresteerd. Voorts heeft men drie ge- 's Rijks Werf te Hellevoetsluis. noodtoestand te procJamecren, en kan heel verkoolde lijken uit de puinhoopen bij kabinetsbesluit onmiddellijk tot bo- De directie der marinewerf te Wil-1 vengenoemde maatregelen overgaan. Al- lemsoord zal op 5 Maart ^a.s. een aantal ]g.en moet de wet binnen zeven dagen uit de sterkte der vloot afgevoerde sche pen verkoopen, n.l. de schoener „Dol fijn", het logementschip „Schouten", de kanonneerbooten IH en „Fret", de tor pedoboot G 10, de loodsschokker No. 1 en de motorboot „Giro". De "marine-kazerne te Willemsoord is heden weder in dienst gesteld onder kapitein ter zee J. D. Albarda. Verder zijn daarbij geplaatst: kapitein-luit. ter zee W. 0. A. Vink als officier; luits. ter zee 2e kl. Th. Boelen, 0. Mooleuburgh en A. H. J. Kramers; le luits. der mari niers J. J. A. Keuchenius en W. Schui ling, officier van administratie le kl. M Kruijs, idem 2e kl. J. Chr. Beugelink en officier van den marine-stoomvaart dienst D. J. Monté. Officier van den marine-stoomvaart dienst K. 0. J. Lugten is bestemd voor den dienst in Oost-Indië, waarheen hij 25 dezer met de onderzeeboot K ES zal vertrekken. ËKCHTZAKm De Almelosche rechtbank heeft Dinsdag een inwoner van Oldenzaal we gens poging tot brandstichting met gevaar voor het leven van personen en wegens oplichting tot resp. 1 jaar en zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. De eischen luidden resp. 2 jaar en 5 mnd. gev. straf. Het zusje van de Brusselsche Bank. - .„it.'ran -i De zesde kamer der rechtbank te Am- betalen, hunner kerkelijke betasting „TCr dam deed hedell uil k in de 1922 bedragende een gezameltjk bedrag zaak de directe„rcn"van de N v. van 1231; en dat niettegenstaande zg Credie,f en Commlssiebank en veronr- meermalen daartoezijn uitgenoodigd Zij deelde ns Terdulstering A. j, Vos- hebben mitsdien de eer n beleefd te ,B2 ja A H. Bymolt tot ne- verzoeken onder overlegging van een „it- maanden gevangenisstraf' beiden met treksel ml de notulen der gecombineerde d hecVènis. De eisch was vergadering van kerkvoogden en no- vosselman één jaar en tegen By- tjrbelen hunner gemeente van 23 Maart zes maanden. 1923. genoemdeen 44 anderen langs D<_ recWbank achlle de ,en ,aste gerechtelijken weg te dwingen tot het Id<J llchli „je, bewezen en sprak nakomen Hunner verplichtmgen en hun t daJrvan evenaIs d derdeB bestuur overeenkomstig art. 8,4 van het G Karssemeijer, die voort- wetboek van Burgerlijke rechtsvordering h„| De dsch oplichting te willen toelaten tot de koslelooze pro-,eB VosSelman f j£molt 6 cedure, en tevens te willen toelaten dat maand| beiden met ar'tre!; en tegen voor het kerkbestuur in deze zal optre- KarssBmbjer s maanden, den ter bevordering der procedure de heer Jac. de Bruijne, ontvanger der Herv. Gemeente van Sluis". Als gevolg van dit verzoek zijn de bedoelde lidmaten legen morgen Donder dag 21 Febr. gedagvaard om voor den kantonrechter te Oostburg te verschijnen. LANDBOUW. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Aan den conducteur J. Verstelle te Middelburg (postkantoor) is met in- - Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk Deel slaat in den laatsten tijd in het teeken van de biljard-kegelconcoursen, waaraan door groot en klein wordt deel genomen ten einde te trachten een mooien prijs, soms een geldprijs te be machtigen. De prijzen bestaan meestal uit rijwielen, klokken, een vet varken enz., ja zelfs prijzen van f 75 en minder. Bij deze concoursen worden meestal van 1500 tot 3000 kaarten verspeeld tegen 15 cent per kaart, waarvoor 10 maal mag gestooten worden, terwijl door el- ken speler direct vijf kaarten worden gekocht. Terwijl Maandagavond de deelnemers bezig waren bij den ondernemer de M. te O o s t b u r g, werd door de maréchaus- sée een inval gedaan en alles in beslag genomen. door het parlement worden goedgekeurd. Maar het is een moeilijke taak, die de regeering door deze rivisie krijgt. De gevallen van prijsstijging zijn vrij tal rijk, doch bet zal zeer moeilijk zijn iets te maken van wat moedwillig is opge dreven, en wat door den nood niet an ders kon. Het is ook al hier weer, dat de goeden onder de kwaden moeten lijden. Intusschen wordt van slakerszijde de toestand bevredigend genoemd De sta king zou zelfs nog iets zijn uitgebreid Vierhonderd ton visch, vandaag te Grimsby aan land gebracht, zullen ver nietigd moeten worden, tenzij de plaat selijke afd. der nationale vereeniging van spoorwegmannen, die de visch wei gerden te vervoeren, daar ze door „on derkruipende" havenarbeiders was aan gevoerd, liet werk hervatten. Omtrent de gisteravond door den Alge- meenen Raad van 't Vakvereenigings- groepen gehouden bijeenkomst, meldt 'n Reulcrtelegram nader, dat besloten werd de bij de havenstaking betrokken vak organisaties de steun van het vakver- leenigingscongres te verleenen. Bemid delingspogingen vanwege den Algemeenen Raad worden derhalve voor het oogen blik niel waarschijnlijk geacht. te voorschijn gehaald. Zes politie-agenten zijn gewond. Uit de Ver. Staten. In een brief aan een lid van het Huis van Afgevaard'gden heeft staatsse cretaris Hughes verklaard, dat het on doenlijk is, thans een internationale con ferentie bijeen te roepen ter bespreking van een verdere beperking der bewape ning. Uit Japan. De Japansche regeering heeft tegen 30 communistenleiders die sedert het vo rige jaar in hechtenis zitten, een aan klacht ingediend wegens pogingen om de regeering omver te werpen BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 18—20 Febr. Bevallen A. A. de Rijk, geb. v. d. Ven, d.; E. A. Kuiler, geb. Nonhebei, z., R. v. d. Ven, geb. Maas, z.; J. J. Steketee, geb. Ossewaar- d.; W. 8. van Henier.', geb. Paarde- kooper, z.; A. Doelitzscli, geb Kuiper, z. Overleden J. Kesteloo, 14 j. z.; W. B. Augustijn, 97 j., wed. A. de Fouw. Goes. Van 16—19 Febr. Getrouwd E. de Vries, j m. 23 j. met T. Berg, j.d. 26 j. Een kalmeerend middel dat U rust en kalmte schenkt en een verkwikkenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden is een koker Mijn- hardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. (Ingez. Mad.) BUITENLAND. DE REIS VAN Dr. JACOB. In den Belgischen Senaat heeft Mi nister Masson in zijn antwoord op een vraag van het katholiek lid Allewaert over amnestie voor militaire en politieke gevangenen (activisten) gezegd, dat er ongeveer 40 militairen in de gevangenis zijn, die wegens vergrijpen tegen het ge- meene recht zijn veroordeeld. Spr. heeft daaromtrent een nieuw rapport gevraagd en zal clemenliemaatregelen nemen als daarvoor aanleiding bestaat. Wat betreft de politieke gevangenen (Vlaamsehe en Waalsche activisten), daarvan zijn er nog slechts 4 in de ge vangenis, w.o. één Waal. Er bestaat geen aanleiding om algemeene maatregelen te hunnen aanzien te nemen, zoolang de Vlaamsehe activisten afscheiding van Bel gië blijven eischen en daarvoor blijven betoogen. De minister verwees bij zijn betoog naar de houding van dr. Jacob, die, na zijn straf tot het eind toe te heb ben uitgezeten en zelfs de aangeboden gratie te hebben geweigerd, een propa- gandatocht door Nederland heeft ge maakt en daarbij kwaadwillige woorden over zijn land heeft gesproken. Het moet niet mogelijk zijn, dat politieke gevange nen gratie krijgen om hun campagne van verdeeling tegen hun eigen land voort te zetten. BEKENDMAKINGEN. DE HAVENSTAKING IN ENGELAND. De toestand der staking is onveran derd. Wij hebben gisteren gezien, dat vrij wel nergens in de groote havens van En geland werd geladen of gelost. Duurt dit eenige dagen zoo voort, misschien wel eenige weken, dan is de schade, ieder uur oploopend, niel le overzien! De regeering heeft dus een hof van itliuuciuuig t.jjutbliiamvjui J ja uiti JJJ- '-b'-'"*6 '"-v" gang van 1 Maart a.s. eervol ontslag ver-1 onderzoek benoemd. Dit zou heden, leend. Verplaatst met ingang van 16 Maart a.s. de directeur van het postkantoor te Goes P. C. v. d. Veer en benoemd te 's-Hertogenbosch. Maandagavond hield de geitenfok- vereeniging „Ons Belang" le Seroos- kerlce (W.) hare jaarvergadering. Uit V®?. u het jaarverslag van den secretaris bleek, ?Is- het Postkantoor dat zij bestaat uit 100 leden met ruim 200 geiten. De stand der kas isontvangsten f 108.08, uitgaven f 78.69, goed slot f 29.39. Tol bestuursleden werden herkozen 'J. Versluijs Sz. en L. Riemens. Op de geplaatste advertenties heeft zich nie mand aangemeld voor bokkenhouder. Wegens ouderdom wenscht de tegen woordige niet meer in aanmerking te komen. Besloten werd om op een vergoeding van f 200 per jaar, per advertentie een te doen. Woensdag, zijn eerste zitting houden na gisteren in voorbereidende vergade ring bijeen te zijn geweest. Maar nu noch de werkgevers, noch de werknemers zich aan een evcnlueele beslissing van dat Verplaatst met ingang van 1 Maart s. van St. Maartensdijk naar 's-Gravenhage de kantoorbediende lekl. C. van der Have. De besteller J. Oppe is met ingang van 1 Maart a.s. verplaatst van Amster dam postkantoor naar Z a a m s 1 a g. oproep De vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders te Groede is bij Kon. besluit toegelaten als uitsluitend ter be vordering van de verkrijging van onroe rend goed door landarbeiders werkzaam. 'Bond van Bietenverbouwers. De Bond van Bietenverbouwers heeft gisteren te Rotterdam een druk bezoch- Indische Stoomvaartlijnen. Riouw, p. 17 Febr. Gibraltar, Amster dam n. Batavia. Simaloer, 18 Febr. v. Medan, Amster dam n. Java. Modjokerto, p. 19 Febr. v.m., Gibral tar, Rotterdam n Java. Commewyne, 19 Febr. n.m. 11 u. 70 mijl Zuid-Oost v. Niton, Paramaribo, l.v. Havre n. Amsterdam. Goentoer, 19 Febr. v.m. 7 u. te Mar seille, Batavia n. Rotterdam. Eengkalis, p. 19 Febr. Vlissingen, Am sterdam 1. v. Antwerpen n. Batavia. Arakan, 18 Febr. n.m. 7 u. v. Mar seille, Batavia n. Rotterdam. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN, Uit België. Dinsdagnacht is overleden de be kende Belgische advocaat, schrijver en kunstenaar Edmond Picard. Uit Duitschland. Officieel is bericht ontvangen, dat de geallieerde en Duitsche spoorweg- deskundigen le Mainz tot overeenstem- KENNISGEVING INGEVOLGE DE HIN DERWET. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekend dat bij hun be sluit van heden aan. W. Zwigttnan te Middelburg en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot: oprichting van een electrische rijwiel- en motorher- stelplaats in perceel wijk Q no. 104 ge legen op den hoek der Winterstra«t en den Achtersingel alhier. Middelburg, 19 Februari 1921. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. 1 M. VAN DER VEUR, Secretaris. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat Johan nes Mariniis Schroevers, lichting 1918, wegens aanwezigheid van een bijzonder geval voor goed is vrijgesteld van den dienstplicht met ingang van 19 Maart 1924, bij besluit van den Minister van Marine van 18 Febr. 192-1, afd. Per soneel, 3e Bureau No. 156. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen Middelburg, 19 Februari 192-1. P. DUMON TAK. MARKTBERICHTEN. Vlissingen Veiling van 19 Febr. Goudreinet 21—24; Zure Bellefleur 21 —25; Ermgaard 23—26; Campagne zoet ming zijn gekomen over alle technische 20; Bruine Boonen 18—24; Witlof 40— bijzonderheden van het protocol tot ex- n" ploitatie van de spoorwegen en transito- verkeer over de Engelsche zone, waar over le voren tusscben de betrokken re- hof zullen sloren, zoo die niet naar hun j geeringen een overeenkomst is gesloten, zin uitvalt, heeft dat college alleen maar In de practijk wordt deze overeenkomst jjeteekenis als adviseerend lichaam. Zij zal alle aangelegenheden, die op het ge schil betrekking hebben, aan een nauw keurig onderzoek onderwerpen. Maar in tusschen staat hel werk totaal stil, en men moet maar eens nagaan, wat iedere minuut als er in de Engelsche havens niets wordt gedaan, en dus de heele im- exportdienst stagneert, aan kosten meebrengt. Aan de werkgevers, zoo heet het, zal worden gevraagd volledige inlichtingen te verschaffen waarom zij gekant zijn te gen inwilliging van de eischen der arbei ders om loonsverhooging van 2 shilling per dag, terwijl aan de arbeiders ge vraagd zal worden aan te toonen, dat hun eisch gerechtvaardigd is. i Nu zullen bij die enquete vele werkge- gers aantoonen. dat zij wel bereid waren die 2 shilling le geven, doch dat de Lon- densche collega's er niet aan wilden. De zaak der arbeiders zal door den secretaris van den nationalen bond van transport- en ongeschoolde arbeiders Ihans geleidelijk in de Engelsche zone toegepast. De lijn Siegbrig—Honnef is heropend en het spoorwegverkeer is over het algemeen reeds verbeterd. Uit Beieren In een Dinsdag gehouden bijeen komst heeft het Beiersche kabinet be sloten, de uitvoerende macht zelf weer in handen te nemen. Een nieuwe staals- commissaris zal dan worden benoemd De Beiersche regeering heeft von Kahr in een brief bedankt voor de aan den staat bewezen diensten. Uit H o n g a r ij e. Verschillende moeilijkheden, die in de commissie van herstel waren gerezen met betrekking tot het reconstructieplan door den volkenbond voor Hongarije ontwor pen, zijn praclisch overwonnen en het is waarschijnlijk, dat het plan binnenkort zal worden goedgekeurd. Intusschen hebben de financieele toe stand in Hongerije en de ernstige de preciatie van de Hongaarsche kroon de aandacht in officieele kringen te Lon- 41; Schorseneren 23; Molsla 29; Uien 6—7; Koolrapen 2—3,5; Spruiten 9— 31; Kroten 6; Wijnpeeren 3—4; Peeen 4 alles per K.G. Kipeieren 70 per 10 stuks. Boerekool 1.5-2; Roode kool 3—8; Savovekool 1—7,5 alles per stuk. Prei 10—10,5; Rabarber 20 beiden per bos Spruitkop 22 per mand. Oostb urg, 20 Febr Graanmarkt Tarwe f 12.50—13.25; Chev. Gerst 12.25; Haver 10.25; Rogge 10.50, Br. Boonen 25,00. ADVERTENTIËN. Die iets te vorderen heeft van, of verschuldigd is aan dc nalaten schap van den Heer J. C. MANNEKE, gewoond hebbende te Grijpskerke en aldaar overleden 5 Januari 1924, wordt verzocht op gave of betaling te doen vóór één Maart a.s. ten kantore van ISAAC DE WOLFF te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3