No. 43 Woensdag 20 Februari 1024 167° Jaargang KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Minister R u ij s heeft in zijn ant woord op de algemeene begrootingsbe- schouwingen der regeeringsopvatting over artikel 40 van het bezoldigings besluit voorop gesteld. De regeering betreurt, dat art. 40 in het Bezoldigingsbesluit is opgenomen. Wij onttrekken ons niet aan den plicht, daar omtrent een peccavi uit te spreken. Het 'geldt, zoolang het bestaat. Zoo gold de redactie van 1920, totdat de nieuwe be paling van 1922 in werking is getreden, die op haar beurt kan worden gewijzigd of ingetrokken. Een publiekrechtelijk voorschrift als dit schept geen privaat rechtelijke verbintenis. In juridischen zin nu heeft men hier met een publiek srechtelijk voorschrift te doen, dat als ieder ander door het gezag, dat het hooft uitgevaardigd, kan worden gewijzigd of ingetrokken. Noch de heer Marchant, noch de heer Troelstra hebben een andere, wel om schreven stelling daartegenover geplaatst. Ware hier een contract, zooals prof. Op- Jpenheim meent, men zou kunnen vragen: {wat is het contract? Maar daarvan is hier geen sprake. Deze ambtenaren zijn niet met een contract in dienst genomen. De waarheid is deze, dat een eenmaal toege kend salaris kan worden verlaagd, doch dat art. 40 aan die verlaging voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren in den weg staat. Aan de verlaging moet dus intrekking van dat artikel vooraf gaan. De ambtenaar moet vertrouwen, dat de regeering niet uit een gril daar toe zal overgaan, doch slechts uit rede nen van overwegend gewicht, uit nood zaak. Do regeering is niet alleen bevoegd d© salarissen te verhoogen, maar ook ze te verlagen. De Grondwet heeft de re geering als het in deze bevoegd gezag aangewezen. In Frankrijk beslaat ook een regeling van de ambtenarensalarissen, maar bevoegde beoordeelaars zijn van oordeel, dat deze regeling ondergeschikt is aan de bevoegdheid der administratie. Art. 40 zal dus moeten worden iugetrok- Aken. De regeering erkent, dat art. 40 niet had woelen tot stand komen. Maar de intrekking dient te geschieden ten ein de iedere dubbelzinnigheid omtrent het geen rechtens is, weg te nemen. Vervolgens besprak de Minister h e t Georganiseerd Overleg. Daarop stelt de regeering hoogen prijs, al heeft het schaduwzijden en gebreken. Het kost tijd en leidt vaak tot onveilige openbaarmaking, maar het opent den weg voor de regeering om op de hoogte te komen van wenschen. Maar het over leg heeft niet de beteekenis van het onderhandelen over het sluiten eener overeenkomst. Het heeft slechts het ka rakter van een advies. Dit is ondubbel zinnig uitgesproken in deze Kamer door den vroegereu voorzitter der commissie, den heer Treub. Wordt men het eens, dan is dit het meest gewenscht. Maar van een overeenkomst is dan ook geen sprake. De regeering stelt prijs op over leg over de salarisverlaging en een nieu we salarisregeling. Maar dat overleg mag niet loopen over de intrekking van art. 40, waar omtrent de regeering haar rechtsstandpunt reeds heeft bepaald. Wel is overleg toelaatbaar over den meest billijken opzet eener salarisverlaging, waarvan de regeering het pijnlijke ten volle beseft. Intrekking bij de wet van een bepaling van een K. B. of algemee- nen maatregel van bestuur ware een vreemde rechtsfiguur. De regeering is bevoegd zulk een bepaling bij algemee- nen maatregel van bestuur in te trekken. Spreker komt daarna aan het ont slag der gehuwde ambtenares Inderdaad is een ontwerp Koninklijk T sluit daartoe in overweging. Het eervol ontslag wordt niet verleend als de amb tenares 45 jaar is, als het werk in de woning kan worden verricht, of als de Kroon toestaat, dat de ambtenares in dienst blijft. Dit ontwerp is thans bij den Raad van State. Voorts overweegt de regeering een wetsontwerp lol wijziging der Lager Onderwijswet, waarbij de ge meentebesturen vrijheid krijgen om hu wende onderwijzeressen te o 'slaan. Een en ander berust op principiëelc overwe gingen, terwijl het ontslag aan gehuwde ambtenaressen niet kostwinners op geheel andere overwegingen berustte Hoewel de regeering steeds van deze meening is geweest, meende zij ter wille van de continuïteit aanvankelijk in de praclrjk sinds 1913 te moeten berusten, maar thans moest zij om principiëele overwegingen anders handelen. Hel gaat niet om de cultureele vrijheid der vrouw, maar de overheid heeft het huwelijks leven te eerbiedigen en daarin niet in te grijpen. De regeering mag een ambtenares dus niet in een toestand plaatsen, dat zij deee moet in dienst houden in strijd met de belangen van het huwelijk, dan wel haar te ontslaan wegens strijd met het dienstbelang. Spreker herinnert aan het op de heer Troelstra aan het slot zijner K. B. van 1904 in het geval van de rede wees ,is spr. niet blind. Maar al die zwangere onderwijzeres te Middel- verschijnselen zullen ons niet uit de moei burg. De Minister was toen van mee- lijkheden helpen. Dat moeten wij zelf ning, dat handhaving van de betrekking doen. Daartoe doet de regeering een be- der onderwijzeres te verbinden aan kin- roep op de medewerking der Kamer. Ten slotte komt spr. op tegen de voorstelling van zaken, alsof de regeering haar maat regelen treft uit wellust om de menschen 4e plagen. Laten degenen, die zoo spre ken, zich echter eens indenken in de po sitie van den minister, die iederen och tend in zijn wachtkamer huisvaders vindt die met een bleek gezicht zitten te wach ten, omdat zij moeten worden ontslagen. Dan besluipt den mensch, het gevoel zouden wij het niet geleidelijk doen'' Maar de regeering mag zich niet door gevoel alleen laten leiden Zij moet de za ken objectiet behandelen. S i N E N L A N D. derloosheid in strijd is met de goede zeden. Het is de regeering dus niet te doen om gehuwde ambtenaressen te ont slaan, doch aan huwende ambtenares sen een eervol ontslag te verleenen, ten einde handhaving van die ambtenaren niet van kinderloosheid afhankelijk te stellen van het alternatief kinderloos heid of ontslag. Vervolgeus heeft de Minister verschil lende opmerkingen van sprekers beant woord. Van politieke beteekenis was daarbij wat hij zei in antwoord op de op merkingen van den heer Rutgers over eenige punten van meer principieelen aard. Indien voor de behandeling van de door den heer Rutgers genoemde en andere, ook naar hel oordeel der Re geering, gewichtige wetsontwerpen in den legislatieven arbeid geen lijd over bleef, zou ook het Kabinet dat betreuren Het Kabinet laat zich te dien aanzien leiden door de beginselen, aanwezig bij de rechterzijde der Kamer, (luid rumoer bij de soc. dem. en vrijz. dem.) Inlusschen vergunne men spreker de opmerking, dat de schriftelijke behan deling van sommige dier onlwerpcn reeds heeft plaats gehad vóór de ver kiezingen van 1922. Spreker vraagt zich af, of dan nog van een genoegzame schriftelijke voorbereiding kan worden gesproken. (Beteekent dit iets anders dan dat die ontwerpen niét in openbare behan deling zullen worden genomen? Red.) De heeren Kersten en Braat werden met eenige algemeenheden beantwoord. Tegenover mej. van Dorp ontkende de Minister dat de regeering aan staals-soci- alisme doet. Nog stippen we aan, ten opzichte van de controle op de gemeentebesturen, dat inderdaad overwogen zal moeten worden of de uitkeering aan de ge meente gehandhaafd kon blijven, als de pmbtenaarssalarissen straks verlaagd worden, en de uitkeering aan de ge meenten gebruikt wordt om aan hun ambtenaren hooger salaris te geven. Voorts verdedigt hij tegenover den heer Troelstra het aanblijven van Mi nister Colijn, en bepleitte hij de onder- wijsbezuinigingen, waar geen andere be zuinigingsmiddelen zijn genoemd. De uit stel-motie van mr. Troelstra kan de re geering niet aanvaarden. Toen kwam MinisterOolijn. Eerst verdedigde deze zich tegen den z'ch °°k telkens weer in het vcreeni persoonlijken aanval van den heer Troel- j gingsleven. Reeds meer dan eens moes sira_ fraude geconstateerd worden bij bestuur Vervolgens besprak hij de dekking van ders en leden van werkloozenkassen. het tekort, dat hij op 130 millioen becij-Daar hierbij rijksgeld betrokken is, kan ferde. Als bezuiniging op den staatsdienstniemand strenge controle afkeuren, kan op niet meer dan 40 millioen gere- Heeds geruimen lijd wordt in regee kend worden; den salarislast wil de re- ringskringen ernstig overwogen, op wel geering met 35 k 40 millioen verminde- ke wijze de rijksbijdrage aan werkloozen ren; en 40 millioen moet door nieuwe kassen veilig gesteld kan worden. De lasten gevonden worden. En de rest door moeilijkheden zijn vooral daarin gelegen hoogere raming der middelen. De be-1 dat deze bijdragen, zijn zij eenmaal toe- zuinigingen zullen echter ook in 1925 gekend, lot de bezittingen der organisa- slechts voor een gering deel effectief tie (welke de kas in 't leven riep) behoo- zijn geworden. Door de reorganisatie van ren- den staatsdienst zal in 1924 tien millioen; Het is gebeurd dat het Rijk de toege- bezuinigd moeten worden, waarvan reeds kende bijdrage moest uitkeeren aan ere EEN OVERSCHOT VAN ZES MILLIOEN Naar de Msb. verneemt zal de ver moedelijke uilkomst van de gemeentere kening van Rotterdam over 1923 een overschot te zien geven van rond zes millioen gulden. UIT DE PERS. De regeering en de werk loosheidskassen. De Haagsche redacteur van de (A.-R.) „Rotterd." schrijft Het is een bekend feit, dal bestuurders van vakorganisaties, aan welke een werk loozenkas is verbonden, heel dikwijls kla gen over de weinige medewerking, die zij van den Rijksdienst ondervinden en de bureaucratie, die aan het departement van Arbeid hoogtij zou vieren. Nu ligt het voor de hand, dat bij de oude departementen door jarenlange trai ning meer soepelheid gevonden wordt, dan bij de nieuwe als Arbeid en Onder wijs, waar niet zelden jonge juristen en doctoren voor de uitvoering van een nieuwe taak stonden. Doch overigens wenschen wij hier geen oordeel over uit te spreken. Men dient ook by de beoordeeling van klachten de omstandigheden te kennen, waaronder harde bepalingen getroffei worden. Dat voorzichtigheid van de zijde der Overheid geboden is, als zij moe samenwerken met organisaties in het maatschappelijk leven men denke aan Werkloozenkassen en Bouwvereenigingen zal iedereen toegeven, al blyft voor komendheid jegens bestuurders eerste eisch. De doorvretende corruptie openbaart 8.5 millioen is bereikt Korting op de ambtenaarssalarissen is onvermijdelijk. Uit de millioenennota blijkt zeer duidelijk, dat het nimmer in de bedoeling der regeering heeft gelegen, egaal een korting op de salarissen toe te le steunen en mag niet aangewend wor- paSc~-i De voor 1924 in uitzicht gestelde jden om tekorten (bijv. door fraude ont- diteuren der organisatie en dan zelf als crediteur met de andere op één lijn ge steld werd. Dat is niet in den haak. De rijksbij drage dient uitsluitend om werkloozen was slechts een voorloopigc maat- ogeï. De heer Dresselhuys Waarom .c'-f u dit niet dadelijk gezegd? De Minister (met de vuist op tafel slaan) te dekken. De situatie wordt dan zoo, dat consciëntieuze besturen ook omdat de regeering veel te weinig in de hooge administratiekosten bijdraagt zuchten onder de moeilijkheden en dat slaande)Het staat er. Indien men deze luchtharligen of fraude-plegende bestuur zaken buiten de partijhartstochten had ders het Hijk een strop bezorgen, bekeken, dan zou men tot een rustiger I De Regeering heeft daarom overwogen oordeel zijn gekomen. Sommigen zouden de werkloozenkassen als zelfstandige ^an de 10 pet. hebben terug gekregen, instituten, dus losgemaakt van de bonds terwijl anderen meer zouden hebben moeten betalen. Er zijn er die 50 pet meer verdienen dan in het vrije bedrijf, zou worden betaald. Indien een einde wordt gemaakt aan de nivellecring en kassen, te doen functioneeren, ihaar de Commissie van Advies schijnt deze oplos sing niet aanbevelenswaardig te achten Daar een ander middel nog niet gevon den is, ziet men vooralsnog geen ande- meer rekening wordt gehouden met deren uitweg, dan het Rijk door strenge loonen in het vrije bedrijf, dan acht controle tegen verliezen te vrijwaren. Het de regeering een besparing van f35 mil-1 bezwaar blijft echter, dat goedwillende lioen op de salarissen niet te hoog ge- besturen feitelijk onder curateele staan; terwijl het niet afdoende helpt tegen de uitzonderingen, die niet bang voor fraude zijn. grepen. De voorgestelde nieuwe belastingen be- teekenen slechts een geringe verschuiving in de verhouding van direct en indirect. Op de artikelen van noodzakelijk levens onderhoud zullen geen nieuwe heffingen worden gelegd Het artikel thee slaat op de grens. Een weelde-belasting acht spr uit economisch en psychologisch oogpunt zeer gewenscht. Lieden, die op één avond f25 aan een diner kunnen verbrassen, moeten hun deel maar aan den fiscus afstaan. Voor de hoopvolle verschijnselen,waar- Uit Staö en Provincie. Uit Middelburg. De lezer zal reeds eenige malen in ons blad advertenties gevonden hebben waarin wordt aangespoord om niet tot hel drukke seizoen te wachten met het laten verrichten van schilderwerk. Dat deze opwekking uitgaat van de organi saties van de belanghebbenden is be grijpelijk. Maar de gedachte die daarin wordt uitgesproken verdient alle aan beveling want in het bijzonder voor dit vak zou gelijkmatiger verdeeling van het werk over het jaar veel seizoen-werk loosheid voorkomen. Donderdag en Vrijdag zal in den Schouwburg alhier een openbare voor dracht gehouden worden over volksvoe ding met betrekking lot de Maggi's pro ducten, waaraan verbonden worden kookdemonstraties en een fi mvertooning, die den bezoekers het heele Maggi-be- drijf zal toonen, zoowel landbouw- als fabricksbedrijf, en een kijkje geeft van het Zwitsersche landschap. Uit Vlissingen. - Overeenkomstig de desbetreffende bepalingen stellen Burg. en Welh. van Vlissingen voor over 1921 de vol gende voorschotten te verstrekken aan dc bijzondere scholen Aan de Neutrale school f 2070, aan de R. K. Jongens school aan de Verkuijl Quakkelaarstr. f 2130; R. IC. Jongensschool aan de Kasteelstraat f 1530; R. IC. Meisjesschool aan de Rreestraat f 1970, aan de Chr. school aan de Palingstraat f 3170, aan de Chr School aan de Kasteelstraat f3810, aan de R K school voor U. L. O. f 1230, aan de Chr. U. L. O school f 600 Deze voorschotten zullen in drie maandelijkschc termijnen worden uitbe taald. Voorgesteld wordt verder aan mevr. de wed. C G. de Ruijler-de Vei} Mest- dagh te verkoopen 2 M.2 tuingrond aan den Koudekerksehen straatweg (Villa park) voor f 20 en aan den beer J Min- derhoud te Wilhelminadorp 82 M.2 bouw grond en 420 M.2 tuingrond aan dienzelf den weg voor f 2920. Ten einde te voorzien in de vacature van de Putte ais lid der schatlings- commissie ingevolge de Inkomstenbe lasting, doen Burg. en Wetli. de volgende alphabetische aanbeveling de lieer J. de Meij en J B. van der Schaaf. Voorgesteld wordt aan den heer van de Putte met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag te verleenen als on derwijzer aan school E. De bouw van 72 arbeiderswoningen te Vlissingen, waarvan sprake is in bericht van gisteren onder „Nagekomen Berichten", zal kunnen geschieden voor f216.000 of f3000 per woning. Hiervoor wil de aannemer, die voor „Goed Wo nen" reeds 48 woningen bouwden, het werk onderhandsch aannemen. De tijde lijke geldleening van f 194,400 zal met de Bank van Ned Gemeenten worden aangegaan bij wijze van een rekening- courant overeenkomst, en tegen een de betrente van 65/4 pet. (thans op 61/2 pet.} en een credietrente van 4 pet. onder voorbehoud van wijziging van de pro messe disconto der Ned. Bank. Uit WaUkersn. De Ohr Knapenvereeniging „Samu el" te Souburg vierde Maandagavond in het gebouw „Rehoboth" haar 7de jaar feest. Het gebouw was geheel gevuld Met het zingen van Psalm 103 vers 1 en 2 werd de vergadering door den voorzit ter geopend. Uit hel jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging in ledental was toegenomen, dat het aantal leiders was versterkt en dat in 2 groepen, n.l. van 12 lot 14 jaar en van 14 tot 16 jaar, werd vergaderd. De penningmeester deel de mede, dat de vereeniging over een batig saldo beschikt. Het verdere van den avond werd af gewisseld door samenspraken, voordrach ten en opstellen, terwijl een verloting ten bate der bibliotheek der vereeniging een aardige afwisseling in het program bracht. Ds van Willenswaard was door om standigheden verhinderd het jaarfeest bij te wonen. Een felicitatie van hem werd voorgelezen. De voorzitter, M. Arendse Mz. sprak nog een kort slotwoord, waar na de vergadering te middernacht met gebed en het zingen van den Avondzang werd gesloten. De Meisjeszangvereen. te V e e r e onder directie van Mevr. Weyland-Cra- mer, gaf in het lokaal der voorberei dingsschool, in afwijking van haar ge bruikelijke zangstukken, nu eens een operette en wel van Johanna Veth, ge titeld „Reepelslecltje". De costuums on het tooneel werden verzorgd door Mevr. Lensvell. De belangstelling in het schoone geheel was zoo groot, dat ter voldoening daaraan het stuk op drie ver schillende dagen moest worden vertoond. Uit Z u i «t-B e t e 1 a u d De kommies J. Buurstra te Hans- weert is verplaatst naar Gilze-Rijen. Dinsdagavond speelden te Ierse- k e een paar kleine jongens met een snijmolen, met het ongelukkig gevolg dat 1111 bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heer lijk wrijfmiddel, zet het zijn verzachten de zuiverend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand- en snij- wonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. (Ingez. Med.) van den 3-jarigen Albert Goeman van zijn linkerhand van <lrie vingers het eerste lid werden afgesneden. - De afdeeling K a p e 11 e van Volks weerbaarheid kwam gisterenavond in jaarvergadering bijeen. De vereeniging telt 114 leden De kas sluit met een batig slot van f 12.971/2. Het aftredend bestuurslid de heer J. A. Mol werd herkozen en in de plaats van den heer A. de Waard, die bedankte, de heer Jac. Balkenende - De schietvereeniging „Voor Neder land en Oranje" kwam gisterenavond bij een te B i c z e 1 i n g e. De vereeniging telt 94 leden. De rekening sluit met een balig slot van f29.51. Als bestuursleden bedankten A van Wingen, O. v. d. Vliet en Adr. de Waard; gekozen werden A. C. Kooman, Jac. Bal kenende en TI. van den Boomgaard; her kozen werd H. Zuidweg. Als korpsschulters werden aangewezen Joh. Zuidweg, J A Mol, P. Mallckote, 0. v. d. Vliet en A. C. Kooman Als bode bedankte O Meulpoldec. He- sloten werd als bode en gemeentever zorger daarvoor één persoon te benoe- Uit Tkole* In de jaarvergadering het Groene Kruis te Poortvliet was in gekomen een schrijven van den heer W. Carels, waarin hij bedankte als secreta ris-bestuurslid. De voorzitter drukte zijn spijt uit over dat besluit en meende in den geest der vergadering te spreken, als hij genoemden heer bedankte voor alles wat deze voor de vereeniging ge daan had. Uil het jaarverslag bleek, dat het aan tal leden was verminderd met 7, terwijl 4 nieuwe leden toetraden, zoodat het jaar 1924 begon met 217 leden. Uil het magazijn werden 73 artikelen verstrekt De ontvangsten bedroegen f 648.815 en de uitgaven f 168.495, alzoo batig saldo f 480.32. Het woord werd nu verleend aan den geneeskundigen adviseur der vereeniging Dr. Tazelaar van St Maartensdijk. In een warm gestelde rede toonde hij aan den heerlijken zegen die een verpleeg ster kan verspreiden; aan de hand van lichtbeelden uit de practijk in zijn eigen gemeente zette hij uiteen het verschil tusschen deskundige en niet-deskundige verpleging. Het oorspronkelijk bestuurs plan om voor gemeenschappelijke reke ning van Poortvliet en Scherpenisse een gediplomeerd verpleegster aan te stellen, was afgestuit op bezwaren van Scherpe nisse en nu deed het bestuur het voor stel om de verloskundige met de verple ging te belasten, welk voorstel de spre ker aanbeval. Zonder discussie hechtte de vergade ring haar goedkeuring aan het bestuurs voorstel, waarna het salaris werd vast gesteld op f 500 De gemeente draagt daarin bij f250, het Algemeen Armbe stuur f 150 en de vereeniging zelve f 100. Mej. L. Har tog—v. d. Velde werd daarop met nagenoeg algemeene stem men benoemd tot verpleegster. De be noeming geschiedde voorloopig voor één jaar en gaat in met 1 April a.s De begrooling voor 1924 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 1220.82 met een post voor nieuw materiaal van f200. De aftredende bestuursleden 0. P. v. d. Slikke, E. v. d. Slikke, W Dronkers en W. J. Boogaard werden met resp 28 28, 28 en 23 stemmen herkozen. In de vaca- ture-Carels werd benoemd dc heer W. A. v. d. Velde. Uit Zeeu 0 h-V laanltren O. D. Vrijdag vergaderde de gemeente raad van Axel onder voorzitterschap van den burgemeester F Blok Onder de ingekomen stukken behoor de het verslag over hel 2e halfjaar 1923 van den correspondent der arbeidsbe middeling, waaruit blijkt, dat eerst in November eenige werkloosheid kwam, Fnkelc ongehuwde arbeiders gingen naar Frankrijk en België, doch keerden spoe-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1