ën. j-Breda. I vcr- 4.25 TrU, dagen bezet Bureau ■et hui- 1ste da- Geslof- lpbamer 9 KuL No. 39 Vrijdag 15 Februari 1924 167£ Jaargang tapplj Rofct KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. „Als het zoo gaat, moge het kabinet zijn steun uitsluitend zoeken, waar het dien krachlens zijn religieus beginsel meent te moeten vindeu. Dat religieus beginsel' zal daar dan over bezwaren doen heenslappen. Men zal bijv. komen tot afschaffing van de staatsloterij. Dan zal de uitkomst weer worden 60—40. Maar het probleem heeft dan niet zijn oplossing gevonden." Aldus gisteren de heer Marchant die den 16den Januari bij de begrooting van het kabinet een veel welwillender' houding aannam, in de veronderstelling dat het zou regeeren als nationaal ka binet zonder speciaal rechts steun te zoe ken. Die vermelding door den Vrijz.-Dem. leider van het plan tot afschaffing van de Staatsloterij bevestigt geheel, wat we dezer dagen opmerkten over de onge- wenschte politieke gevolgen van het vol doen door een der Ministers aan zulk een bijzonderen wensch van zijn eigen partij. De hoofdbezwaren van den heer Mar chant lagen echter bij hef overwicht dat, do Minister van Financiën heeft op den gang van zaken. De vraag mag gedaan worden of diè factor een wijziging recht vaardigt van de houding jegens het ka binet sedert 16 Jan. Immers toen wist meu dat ook reeds. In ieder geval heeft de heer Marchan zich gisteren scherp tegenover het ka binet gesteld. De misère waarin we nu met de finan ciön zijn gekomen, is niet alleen te wij ten aan de omstandigheden. De finan- ciecle politiek van dit zelfde ministerie in de vorige optimistische periode heelt daaraan schuld. Nu moet er bezui nigd worden, maar naar spr.'s meening beschouwt de Minister van Financiën deze Jaak veel te lichtvaardig. De spreker verklaarde zich naar aan leiding van de opmerkingen van den heer Dresselhuijs een tegenstander van de ge mengde bedrijven en van 't abrupt doen neerploffen van het welvaartspeil van de arbeiders door verlenging van den ar- boidslgd. Wat de regeering in de Mem. v, A. zegt over de intrekking van art. 40, noemde spr. een staaltje van hatelijke sophistiek. De regeering heeft onbere kenbare moreele schade toegebracht door de garantie in te trekken, en het voor te stellen alsof de ambtenaren immoreel waren door de salarisverlaging niet te accepteeren. Het bezuinigingsplan is te overhaast en te kunstmatig in een gezet, ook op onderwijsgebied. Ten opzichte van de onderwijsplannen bleek ook bij de katholieken bezwaar te bestaan. De heer vanVuuren doel de blijkbaar op de geruchten over tegen voorstellen op onderwijsgebied van ka tholieke zijde, toen hij gister bij de re geering er op aandrong tegemoetkomend te zijn in het overleg over de middelen om te komen tot de onderwijshervorming. Wanneer de regeering ziet dat uit de Kamer maatregelen worden voorgesteld die den voorkeur verdienen, welnu, dat de Minister dan niet aarzele om deze over to nemen. Met de motie-Troelstra die de bezuinigingen zou doen uitstellen door eerst een staatscommissie aan het werk te zetten, gaat de Katholieke fractie niet mee. Overigens verdedigde deze spreker de Memorie v. A., en prees hij de toeschiete lijkheid der regeering. Mej. tan Dorp heeft zich in het bijzonder gericht tegen de sociale poli tiek van de regeering, die de luiheid in de hand werkt. Maar ook tegen het programma van den Vrijheidsbond, dat, toont dat mr. Dresselhuijs dicht bij Troel stra staat. Ten opzichte van de gehuwde ambte nares herhaalde zij, dat de man buitens huis werkt en dat de vrouw thuis werkt. Tegenover het overdreven feminisme stelde de spreekster dat de vrouwenbe weging alleen ten doel heeft persoonlijke belangen en meer geluk voor de vrouwen te bevorderen. Mevr B a k k e r—-N o r t kwam op voor de rechten van de gehuwde ambtenares en voor het goed recht van de vrouw voor wie het ontslag hij huwelijk een groote onbillijkheid zou zijn. Eindelijk zij nog gemeld dat de heer Kersten opkwam tegen de oorlogsver klaring van den heer Braat aan het kabi net, maar kritiek uitoefende op de wei nig christelijke wetgeving van dit chris telijk kabinet. De Roomsche staatkunde verdringt het puriteinsch beginsel Spr. bepleitlte: de afschaffing van de staats loterij en van vaccinedwang en stem- dwang, Zondagsheiliging, enz. En ook de Arbeidswet eischt dringende herziening. Ten opzichte van de bezuiniging er kent spr. de harde noodzaak tot versobe ring. De Staat moet echter voortleven en daarbij behoort goede zorg voor leger en vloot. Spr vraagt bij landbouw niet bezui niging, die een bepaalde provincie, Zee Jpnd, treft. Hij dacht daarbij aan de sub sidieering van den fok van het zware trekpaard, en wijst op de ongunstige ver bindingen van Zeeland met Rotterdam en andere deelen des lands. Hij hoopt dal de verbetering van den hoofdver keersweg op Zuid-Beveland zoodanig zal worden uitgevoerd, dat de gevaarlijkste gedeelten allereerst verdwijnen. Wij hebben twee wetgevende Minis teries, die veel geld kosten, namelijk On derwijs en Arbeid. Spreker is nooit een bewonderaar- geweest van de Lager on derwijswet -1920 en hij heeft niet meege zongen in het koor der lofzangers. Spr wenscht losmaking van de aangelegde banden. Instede van Rijksonderwijzer's, moeten het w^er „onze meesters" wór den. Wal de bezoldiging betreft, kan meu volstaan met een subsidie aan de ge meenten en de schoolbesturen. Daardoor kunnen die de sdhplen naar eigen inzich ten inrichten. BSÜWENL AfiD DE ELECTRICITEITSVOORZEING. Oud Zeeuw schrijft ons het volgende Gezien het stuk van niet Zeeuw in Zeeland vraag ik (hans het volgende Kan eene clectrische centrale door de Provincie voor de middengroep met suc ces door de Provincie gebouwd worden ook al zijn loonen en materialen als die voor den oorlog? Kan de stroom geleverd worden tegen ■oldoend lage prijzen waardoor algemee ne aansluiting is te wachten? Heeft men de medewerking van de gemeenten die gasfabrieken hebben? Wat stelt men zich voor van afname voor industrieele doeleinden Is het verantwoord dat voor wal werkverschaffing eene onderneming ge sticht worde die veel te duur zal zijn? Is de bouw eener centrale nu te duur omdat we geen voor oorlogsprijzcn heb ben of is de gcheele berekening foutief en zal eene centrale nooit loonend ziju? Of het argument werkverschaffing in dezen opgaat betwijfel ik zeer. Een pro vinciaal economisch standpunt voor de provincie is in de eerste plaats geen werk te maken dat niet rendeeren kan. Dit zeer nauwgezet te onderzoeken is plicht van de bestuurderen van Zee- lands schoone landauwen. DE HEER KöMG TREEDT AI ALS DIR. GEN. P. EN T.j Gisteren werd uit Den Haag gemeld dat de heer ir. A. A. II. W. Künig, directeur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie tegen 1 April a s. ontslag heeft aangevraagd als zoodanig. Naar aanleiding van dit bericht meldt het Haagsch Correspondentie-bureau dat het getracht heeft daaromtrent iets te vernemen te bevoegder plaatsen. Het be richt werd eenerzijds noch bevestigd, noch ontkend; men kon er zich niet over uitlaten, terwijl anderzijds de indru werd gevestigd, dal hoewel officieel 'n ontslagaanvrage tot dusverre het betrok ken Departement nog niet had bereikt, men van een voornemen lot ontslagaan vrage door den Directeur-Generaal blijk baar niet geheel onkundig was. NEDERLAND EN RUSLAND, In antwoord op vragen van den heer v. Ravesleijn betreffende de handels- en po litieke betrekkingen met Rusland heeft Minister van Ivarnebeek geantwoord, dat er geen onderhandelingen gaande zijn. Wel is op de handelsmogelijkheden en in verband daarmede op de opportuniteit van een regeling der handelsbetrekkingen met Rusland de aandacht der regeering voortdurend gericht geweest Gelijk he kend, heeft dezer dagen de heer S. Her- mer, secretaris van de vertegenwoordi ging der Sovjelregeering te Londen, op zijn doorreis van Moskou naar Londen, een bezoek gebracht aan hel departement van Buitenlandsche Zaken en aldaar de zienswijze van zijn regeering ui leen gezet nopens een hervatting van betrekkingen lusschen Rusland en Nederland. De Minister hoopt bij de behandeling van hoofdstuk Hf der Staatsbegroofing in staat te zijn nadere mededeelingen ter zake te doen. UIT DE PERS. De Vlissingsclie haven. Onder het opschrift „Nomen Omen?" schrijft de hoefijzer-correspon dent van het Hand Als bescheid op het uitspreken van twijfel in het Voorloopig Verslag aan de noodige voortvarendheid in het verbele- ren der haven van Vlissingen leest men in de Memorie van Antwoord betreffen de Hoofdstuk IX, „dat de voorbereidings arbeid voor de uitvoering vaagde ver schillende werken der havenverbetering regelmaligen voortgang heefft Maar vier maauden geleden, in de toelichting tot de nota va"n wijziging van 17 October las men dat de 8 ton voor de haven van Vlissingen voorloopig tot 1 ton waren verminderd omdat de rijks commissie voor de werkverruiming eerst over de urgentie moest worden gehoord (welke urgentie ai een jaar le voren door de Kamer was uilgesproken 1). Naar aan leiding der adviezen van die commissie zouden de tijdelijk teruggenomen geiden dan weer worden aangevraagd Intus- schen is er nog niets van dien aard ge schied en de tijdelijk teruggenomen gel- den blijven dus nog steeds van de be grooting weg. Met andere woorden De zaak hokt weer. Er is dan ook, naar wij uit Vlissingen eernamen, sinds October aan de havenverhetering niets gedaan zelfs aan hel grondwerk niet. Hoe kan de minister dan nu van „regelmatigen voort gang" spreken? Het doet ons leed ,dat wij, in de kwestie van de Vlissingsche haven, bij herhaling minder aangenaam moeten schrijven over het beleid van den heer Van Swaay. Maar deze overigens zoo sympathieke bewindsman maakt het er dan toch ook naar. Telkens als men denkt nu gaat het eindelijk goed. schijnt hij van den eenen of anderen boozen geest weer een ruk naar den verkeerden kant te krijgen en dan is het weer mis. Krijgt hij dan weer een por uit de Ka mer, dan wankelt hij weer een weinig den anderen kant op. En zoo krijgt men voortdurend den indruk ,dat de minister niet zeker is van zichzelf en dat men |dus niet zeker kan zijn van hem. Staat de heer Van Swaay misschien onder het omen van zijn nomen? Uit Stad an Provincie, Uit, Middelburg. - Met den verkoop van de program ma's, (tevens toegangsbewijs) voor de herdenkingsavonden op 22 dezer a l h i er gaat het vlot. Zij die zich toegang willen verzekeren, dienen zich ie haasten. Met het oog op de opmerkingen die, naar ons werd medegedeeld, sommigen maakten over het al of niet gaan naar een kerk die de hunne niet is, zij nog eens in herinnering gebracht, dat deze herdenking geen kerkelijk karakter heeft, en dat de commissie twee kerkgebouwen heeft gevraagd, louter om zooveel moge lijk personen te kunnen bergen, - wat blijkbaar goed gezien was. Voor de leden der vereeniging van leerling-machinisten ter koopvaardij hield Woensdagavond de heer E. Visscher, oud hoofdmachinist ter koopvaardij, thans leeraar aan de Ambachtsschool alhier een lezing over zijn reis naar Z. Amerika n.l. Argentinië, het land van de onbe grensde toekomst, waar in den bodem onmetelijke schatten zijn verborgen en waar millioenen een arbeidsveld zullen vinden. Spr. ging den staatkundigen toestand van Argentinië na. Het land bestaat uit 'n aantal staten, die de Ver. St. v. Arg. genoemd kunnen worden, gesticht in 1910, een totaal oppervlakte beslaand van 280 millioen H.A., een uilgestrekt heid van Auropa, zonder Rusland, met een aantal inwoners van S millioen. waar van bijna de helft in de hoofdsteden woont; in Buenos Aires alleen V/s mil lioen. Van deze stad gaf spr. een nadere beschrijving. De luxe en cultuur dezer stad brengen in den waan, dat ook het binnenland gecultiveerd zou zijn. Doch daar heerscht eenvoud, daar moet met noeste vlijt worden gearbeid om de rijke oogst te verzamelen. Hierna beschreef spr. zijn eigenlijke reis. Met lantaarnplaatjes vertoonde hij eerst kiekjes van de haven van Rotter dam, aan boord van het schip, op zee. Vervolgens werd een kijkje genomen op de Kanarische eilanden en de Kaap Ver- dische eilanden. Spr. vertelde van het traditioneel gebruik bij het passeeren van den 'evenaar. Na het eiland Vernando Noronha komt dan al, gauw de Z. Ame rikaansc.be kust in het, zicht. Verschillende mooie gezichten van Buenos Aires werden op doek gebracht, evenals van de stad La Plata, met haar historisch museum, waarin geraamten van z g. voorwereldlijke dieren. Tenslotte werden nog eenige natuur- tafreeltjes uit Argentinië geprojecteerd en een bezoek gebracht aan havens, waar verschillende Hollandsche schepen lageü. Uit Z u i d-B e y e 1 a d. - Te Wolfaartsdijk werd Woens dag j .1. vanwege den Ned. Christ. Land- arbeidersbond een vrij goed bezochte vergadering belegd onder leiding van den heer Pannekoek, hoofdbestuurder van bgn. bond. Gesproken werd1 door den heer Runia, eveneens bestuurslid (Iogi. Hei.) van den bond, die doel en streven na der uileen zette. Als resultaat werd een afd. van den bond opgericht met 26 leden. Als voorloopig bestuur werd gekozen M. Bliek, P. Leijs en D. Boone. Woensdagavond j.l. was het alge- meene vergadering van de „Groene Kruis"" vereeniging te N i s s g. Rekening en verantwoordiging werd ge daan over 1923, Goed slot van 1922 werd f 160,34 ontvangen over 1923 f 166,34, Samen f326,68. Uitgaven f 75.63 een goed slot van f 251 05. De vereeni ging telt 99 leden. Uit het verslag van het bijzittend lid bleek dat het materiaal zich in een goeden toestand bevindt. Aan liet bestuur werd machtiging verleend om f 100 te besteden voor aankoop van ma teriaal. Voor de T. B. C. bestrijding werden de inkomsten f 168.29 goed slot van 1922 f 86.79. Samen f255.08. Uitgaven f 163.45, een goed slot over 1923 van f 91,63. Benoemd tot voorzitter van de Mij tot Nut van 't Algemeen, afdeeling I er- se ke, dc heer K. R. Ivlaasesz. Men meldt aan de „Stand." Het wrak van de scheepsramp, welke plaats vond 20 Januari 1.1. op de Schelde te Bat h, zal niet worden opgeruimd. De door de Rijksbetonning gelegde lichtboei is thans weggenomen, aange zien de diepstgaaude schepen er nog ruimschoots overheen kunnen varen. Van de lijken zijn er tot op heden geen gevonden. Uit Noor d-B e v e 1 a n d. De gemeenteraad van Kortgene kwam Donderdag in openbare zitting vol tallig bijeen. Er was van de zijde van de burgerij voor deze vergadering een ongewoon groote belangstelling. Na opening der vergadering en de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede van den voor zitter, den burgemeester, worden ver schillende ingekomen stukken medege deeld. De jaarwedden der wethouders .zijn door Gedeputeerde Staten vastgesteld op f 70, de jaarwedde van den burge meester is met ingang van l Jan. 1924 met 15 pet. verlaagd en gebracht op f 1785. Verschillende in de vorige ver gadering genomen besluiten zijn door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. De opheffing van het vervolgonderwijs kan echter de goedkeuring van het col lege niet verwerven. De heer Salomé geeft in overweging in het vervolg meer dere bekendheid er aan te geven, dat van gemeentewege vervolgonderwijs wordt verstrekt. De deelneming zal dan wel grooter zijn. De voorzitter zegt, dat dit ook in de bedoeling van B. en W. ligt. Het ingekomen rapport van de plaatse lijke schoolcommissie geeft den heer Sa lomé aanleiding om aan te dringen op spoedige en afdoende verbetering van het schoolplein, terwijl de heer Heijboer aan schaffing van deurmatten bepleit. Overeenkomstig het voorstel van B en W. wordt besloten toe te treden tol den pp te richten Provincialen Brandweer- bond. Een verzoek aan de polderbesturen om verhooging van bijdrage in het we- genonderhoud wegens hoogere kosten wordt goedgekeurd. De voorzitter zegt, zulks naar aanlei ding van het gesprokene door den heer Dees in een vorige vergadering .dat B. eii W. ontraden aanschaffing van een lijk koets met toebehooren op grond van de groote kostenalleen een tweede hands lijkwagen kost f1000 en dan is er nog een gebouwtje noodig. waarin de lijkkoets kaïi worden geborgen. De heer Dees zou de lasten niet enkel willen leg gen op de gebruikers maar op de geheele gemeente. De hèefe Salomé vindt die uit gaaf voor een kleine gemeente veel te hoog. Besloten wordt nog nader de mo gelijkheid van begraving met een lijk koets onder de oogen te zien. Tegen dit nader onderzoek stemmen de heeren Heijboer en Salomé. Hel voorslel-Dees tot invoering van het raadsgebed waarover de vorige maal de stemmen staakten wordt verworepn met 1 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Dees, Markusse eu Meulenberg. Een wijziging der begrooting 1923 wordt goedgekeurd waarbij een post op de begrooting wordt gebracht van f 76.5» 1 wegens hel bezoeken van het van Rijks wege gesub. gymnasium te Doctiuchem I van 1 Sept. tot en met 31 I)ec. 1922 door één leerling uit Kortgene. Aangenomen wordt een voorstel van B. en IV. om op den Burgemeester slechts 4 pet. wegens pensioensbijdragen te verbalen en geen 8Vz pet zooals op de andere ambtenaren, uit overweging, 'dat i de jaarwedde van den burgemeester I thans met 15 pcL is verlaagd, j Met algemeene stemmen wordt beslo- j ten lid te worden van de Vereeniging j van Nederlandsche gemeenten 5 Thans is aan de orde het voorstel van de meerderheid van het college van. B. en W. tot oprichting eener U. L. O. School De minderheid, de wet houder Dorst, is er tegen, uitsluitend op financiële gronden. De voorzitter gaat de geschiedenis dezer zaak uitvoerig ha en vindt, dat er alle aanleiding voor den heer Dorst is, zijn standpunt te herzien nu de gemeente Kats en Colijnsplaat een totale jaarlijksche bijdrage van f 350 j gedurende 30 jafèh in de kosten dier school hebben toegezegd. Om den strijd om het bestaan te kunnen voeren is goed onderwijs noodig en de oprichting dezer school is het algemeen belang. De heeren Heyboer en Salomé spreken in in dezelfden zin en begrijpen niet, dat, waar de heer Dorst zelf verklaard heeft een warm voorstander van de U. L. O. school te zijn. hij, onkel door de wei gering van IVissenkerke om f f50 per jaar bij te dragen, de tot slandkoming der school onmogelijk maakt. De heer Dorst zet andermaal zijn standpunt uiteen en merkt o m. op, dal we de medewerking der gemeente Wissenkerke. dat is ongeveer het halve j eiland, niet kunnen missen, wil men van hel slagen der school redelijkerwijs ver zekerd zijn Hij kan over zijn financieel» bezwaren zooals de zaak thans staat, j niet heenstappen I De heer Markusse motiveert zijn slem I voor de oprichting der school. Ten eerste zal de school aan een behoefte voldoen, die in geheel Noord-Beveland gevoeld wordl. Ten tweede meent hij, da| het U. L onderwijs wel levensvatbaarheid zal hebben omdat om enkel hij de land bouwers te blijven, velen hun zoons en dochters naar die school zullen zen den In de derde plaats waar spreker hier wordt gesteld voor het dilemma geen U. L O. onderwijs of openbaar U.L.O. on derwijs. hij aan het laatste verre de voorkeur geeft, daar een bijzondere school, waarvan de spreker voorslander is, onmogelijk blijkt. Tot stemming over gaande verklaren zich de heeren Hoij- i boer. Markusse en Salomé vóór de op richting eener U.L.O. school .dus vóór het voorstel van B en W. lerwijl de hee ren Dorst. Meulenberg en Verburg tegen stemmen De heer Decs houdt zich op de bekende gronden builen slemm'ng Daar deze vergadering voltallig is en de stem men staken, wordt het voorstel, overeen komstig art. 50, laatste lid der gemeente wet, geacht niet te zijn aangeno men. Ten slotte wordt met 1 tegen 3 stem men, die der heeren Dorst, Heijboer en

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1