ff Dinsdag 12 Februari 1924 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. f BIMMEMLAMD. DE RIJNVAART-ACTE. Uitvoerige mededeelingen worden dooi den Minister van Buitenl. Z. in zijn Mem van Antw. gedaan over de stappen, eener zijds door onze vertegenwoordigers in de Centrale Rijnvaart-commissie^ ander zijds door onze regeering bij de betrok ken staten gedaan, om aan de belemme ringen van de vrije Rijnvaart een einde .te maken. Het slot der mededeelingen luidt. „Ofschoon lot dusver nog niet op alle punten genoegdoening is gegeven aan on ze op de Rijnvaartakte gebaseerde ver tangens, kan de minister toch mededee len, dat een kentering ten goede is inge treden en dat door tegemoetkoming aan vele onzer bezwaren niet onaanzienlijke voortgang is gemaakt in de richting van een herstel van het normaal Rijnver- koer." VERLOF RIJKSAMBTENAREN. De minister van financiën heeft nieu ■we bepalingen vastgesteld betreffende de verloven, voor rijksambtenaren. De voor naamste bepalingen hieruit zijn: De duur van dit verlof bedraagt: Bij een bezoldiging van f3500 of minder 12 werkdagen, meer dan f 3500 tot en met f 6500 18 werkdagen, meer dan f 5500 24 werkdagen met behoud van bezoldiging In afwijking hiervan hebben ambtena ren wier bezoldiging op 1 Januari 1923 f 3500 of minder, doch meer dan f 2800 bedroeg, in elk kalenderjaar aanspraak op een verlof van 15 werkdagen. Als maatstaf geldt de bruto bezoldiging naar een standplaats der eerste klasse op 1 Januari. De beslissing omtrent de tijdstippen waarop het verlof zal ingaan, alsmede omtrent de tijdvakken waarin het den ambtenaar toekomend verlof zal worden gesplitst, berust bij de autoriteit, die het verlof verleent. Wanneer de ambtenaar verzoekt en de dienst zulks toelaat, wordt hom het ver lof onafgebroken gegeven. Ten minste de helft van het verlof moet aaneensluitend worden verleend. Verleend verlof kan worden ingetrok ken, wanneer dringende redenen in het belang van den dienst zulks noodzakelijk maken. Is aan een ambtenaar in eenig kalen •derjaar het verlof, waarop aanspraak be staat, niet of niet geheel verleend, dan wordt hem dit nog niet genoten verlof fn een volgend kalenderjaar verleend. Bij verzoeken om verlof wegens ziekte moet een geneeskundig attest worden overgelegd. In dringende gevallen kan een ambtenaar zonder voorafgaande ken nisgeving met verlof vertrekken, onder verplichting, dat hij zoo spoedig moge lijk daarvan kennis geeft. Tijd onder de wapenen doorgebracht geldt niet als verlof. (Vad.) HET ZEVENDE LEERJAAR- Naar het „Vad." verneemt, is het wets ontwerp om tot 1930 af te zien van de invoering van het 7de leerjaar op de lagere scholen en van de uitbreiding van de Leerplichtwet, in de afdeelingen var de Tweede Kamer ongunstig ontvangen HERLEVING DER NIEUWE KATII. PARTIJ. Naar de „N. R Ort." verneemt, is Za terdag te Utrecht een vergadering ge houden, waarin besloten is, nu de R. K Staatspartij zich niet met de voorsteller van de commissie-Barge vereenigd heeft de Nieuwe Katholieke Partij, die nog vóór de laatst gehouden Kamerverkie zingen hare actie had gestaakt, definitief te constitueeren. Een voorloopig bestuui is gekozen en binnenkort zijn nadere me dedeelingen te verwachten. HEGROOTING AMSTERDAM MET GOEDGEKEURD. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de begrooting '24 der gemeente Amster dam niet goedgekeurd, omdat daarop 3.2 millioen is uitgetrokken als rijksuil- keering hoewel de Minister van Binnenl Zaken aan de gemeentebesturen heeft ter kennis gebracht, dat de toestand van 's Rijks financiën niet toelaat een z.g. nooduitkeering te verstrekken. Uit Stad ets Prawirteie. Verplaatst met ingang van 16 Fe bruari de commies J. Stuik van Sluis naar Willemstad en met ingang van 1 Maart L. J. de Hullu van Sluis naar Krabbendijke; J. Dhout van LJzendijke naar O. en W. Souburg; van Weterop van Vlissingen (haven) naar Sluis; en Keller van Ossendrecbt naar IJzendijke. Uit Middelburg. Gisterenavond legen half twaalf kwam er in de, overigens doodstille, Lange Delft alhier in eens Roering nabij de St. Janstraat. Uit verschillende huizen daar kwamen de bewoners naar builen, ze keken in de lucht, snoven, keken weer naar boven, liepen hun huis even in om dan na een poosje weer naar buiten te komen met de mededeeling: nee, bij mij is er niks. Er was brandlucht, sterke brandlucht m hout. En boven de huizen zag men duidelijk rookwolken zweven. Waar rook is, is ook7 vuur, en dusJa, maai- waar was dat vuur? De politie werd gewaar schuwd, eu twee agenten, gewapend met een minimax, kwamen het groepje be langstellenden vergroolen. En toen was vastgesteld waar de meeste rook lè zien werd door hen een grondig on derzoek in de huizen ingesteld, en na eenige vergeefsche expedities, werd ook de oorzaak gevonden. Het bleek dat ten huize van den heer K. houtwol in de kachel was gestookt, en deze ongewone brandstof had den rook veroorzaakt, die zooveel ongerustheid verwekte. Door den heer M. W. Kunst, se dert 1 Maart 1898 agent van politie al hier, is tegen 1 April eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Uit Z u i i-B •▼•laai. In de op Maandag j.l. gehouden raadsvergadering le Wemeldinge gaf de voorzitter in een Nieuwjaarsrede een overzicht van den toestand der gemeente jbver 1923, dat gunstiger was, dan het vorige jaar. Vooral ten opzichte van de 'gezondheid der bevolking en het geringe sterftecijfer was dit hel geval. De finan- cieele toestand deed evenzeer tot opti misme stemmen. Inzonderheid mag het gasbedrijf hier genoemd worden ,dat in 1923 een winstpost kon boeken. De verordening tot beffing van school gelden voor den avondcursus, ter wijzi ging terug ontvangen ,zal ongewijzigd worden geretourneerd met de noodige toelichtingen op het door den raad vast gesteld tarief. Een schrijven van den inspecteur van de Volksgezondheid, waarbij aangedron gen wordt tot invoering van de verplichte aansluiting aan de waterleiding voor be staande woningen, op te nemen in de nog steeds aanhangige wijziging der bouwver ordening ,werd door den voorzitter toe gelicht. Spreker zegt dat hij op een vraag van den inspecteur welk principe aan den in den raad ondervonden tegen stand ten grondslag ligt het antwoord moest schuldig blijven. De heer J. A. Dominicus merkt op, dat het principieel bezwaar bij hem gelegen is in den dwang, die op de burgerij wordt uitgeoefend door een dergelijken maat- tegel. De autonomie der gemeentebestu ren wordt hierdoor aangerand Een be wijs, dat omstandigheden de regenbak ken onmisbaar maken, is erkend in den oorlogstijd, toen van overheidswege aan gedrongen werd op het hebben van goe de regenbakken. De heer A. Dominicus zegt, dat hij. als hij een vorig keer een voorstander was geweest, hij thans een fel tegenstan der zou zijn. Het optreden der directie van de Maatschappij doet in sommige ge vallen niet aan propaganda voor deze zaak denken, zooals dat mocht worden verwacht en waarop de inspecteur ook doelt. De voorwaarden van vrijwillig aan sluiten doen iemand huiveren om mei de Mij. in relatie le treden De heer P. Lindenbergh Az. noemt de ze beschuldiging zeer vaag, omdat de vo rige spreker verklaard niet te welen hoe deze zaken worden behandeld Spr. kan zeggen, a at van de zijde der Mij veelal consideratie wordt gebruikt met aange sloleuen, die zich verongelijkt achten. In de meeste gevallen ligt de fout bij de aangeslotenen, die door schuld of slordig heid geen toezicht houden op waterver bruik en de gevolgen dan toeschrijven aan de Mij De heer Karelse zegt, dat de Gezond heidscommissie toezicht houdt op de genbakken en tol afkeuring van slechte regenbakken adviseert. Spr wijst op de (onbillijkheid ten opzichte der beter gesi tueerden, die betrekkelijk vrij zijn in hun plan van wonen en houwen door deu maximumafstand te overschrijden verge leken met de mindergegoeden, welke die vrijheid missen. Het voorstel van B. en W. om de ver plichte aansluiting van beslaande wonin gen die binnen 25 M. van de hoofdbuis der waterleiding gelegen zijn, in de ordening op te nemen, wordt opnieuw verworpen. Tegen stemden de heeren Hoogesteger, A. Dominicus, .1. A. Domini- dinge", wordt ter zijde gelegd, als zijnde gesteld op ongezegeld papier. De ingekomen rekening over 1923 van het gasbedrijf wordt in handen gesteld [van de heeren j^l. Dominicus en Joh. Ka relse voor onderzoek. Goedgekeurd wordt het reserveeren in den winstpost van dit bedrijf ad f 501.601/2- voor noodige her stellingen iö 1924 Op verzoek van hel bestuur der bijzon dere school wordt verleend een voor schot voor tien dienst 1921 ad f 1877.90 en wordt vastgesteld de vergoeding over 19822 op f 1394.22. In behandeling komt een ontwerp al- gemeene politieverordening met hetwelk de raad zich in hoofdzaak kan vereeni- gingen; echter wordt met 4 tegen 3 stem men besloten op te nemen een bepaling, dat het verboden is binnen de kom der gemeente met paarden harder te rijden, dan in matigen draf; tegen slemden de heeren Hoogesteger Karelse en de voor zitter. M. alg. st. wordt opgenomen de bepaling, dal het verboden is op of langs de openbare straten of wegen te vloeken Aan den rijksveldwachter L. van lvoe- veringe wordt een gratificatie van f 25 verleend wegens gedurende het jaar 1923 bewezen politiediensten. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleiding Mij. Zuid Beveland worden herbenoemd de heeren F. Wa- beke Az. en A, Dominicus. Tot lid van het burgerl. armbestuur ter voorziening (vac. Jac. de Bourgraaf) wordt benoemd de heer Joh. Polderman met 4 tegen 3 stemmen op den heer Jac. Wabeke Az. De aanbeveling bestond uit de heeren Jac. Wabeke Az. en J. Dekker Pz. Opgeheven wordt de zekerheidstelling van wijlen den heer M. L. Weslfaal Qua- dekker als boekhouder der gasfabriek en als gemeente-ontvanger en van den heer Chr, Glerum als waarn. gemeente-ontvan ger. Een voorstel van de gascommissie om over te gaan tot kosteïooze aansluiting aan het gasbuizennet van niet aangeslo ten daarvoor in de termen vallende per- ceelen gedurende 3 maanden van heden af een en ander ter beoordeeling van de gascommissie en den gasprijs met ingang van 1 Maart met 1 cent per M4 te ver lagen wordt aangenomen. Besloten wordt tot onderh. verhuring van 2 perc. grond voor resp. 6 5 en f 20 per jaar aan den heer M. de Groene en L. de Goffau over te gaan. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Op 11 Febr. is afgekondigd Staats blad no. 19, inhoudende het besluit van den 24en Jan. 1924, houdende beschik king op het beroep van den Dijkraad der Waterkeering van de Calamiteuze Hoofdplaat- en Thomaespolders te Hoofdplaat ter zake van de ont houding van goedkeuring door Gedepu teerde Stalen van Zeeland bij besluit van S Dec. 1922, no '131 aan een besluit van genoemde Dijkraad tot betaling van eene schattingscommissie. Er is een nieuwe autodienst geopend an Bres kens naar O o s t b u r g door den heer Besemer te Breskens. Deze dienst loopt over Schoondijke in tegen stelling met de andere, die over Groede rijdt. - Na een lezing van den heer Pruijs sen over den A. N. W. B. en „Hoe komen wij aan wielcrpaden" te Biervliet (kom), Driewegen en Hoofdplaat gehou den, is de belangstelling voor genoemder bond dermate opgewekt, dat zich de laat ste dagen een dertigtal nieuwe leden heb ben opgegeven. - Als een middel legen de werkeloos heid worden le Ooslburg een twee tal nieuwe straten aangelegd, te weten de Burgem. II. S. Gratamaslraat en de Wisselstraat Jammer dat deze laatste straat dood loopt op den tramwissel, doordat de Trautw. Mij. geen vergunning ft voor overweg en dientengevolge geen verantwoordelijkheid wil dragen voor ongelukken. Bij Kon. besluit van 6 dezer is gelaten als uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam, de ver-j eenigiug genaamd Vereeniging tot be-: vordering van de verkrijging van onroe rend goed door landarbeiders, gevestigd le Z u i d z a n d e, kring de gemeente Zuidzande. een schandaal, 's Namiddags dreigde het vuur opnieuw te ontbranden, maar toen heeft men wijselijk de kerk maar tijdig verlaten. De avonddienst ging niet door - Daartoe vanwege het Comité voor Ohr. Win terlezingen uilgenoodigd, trad gisterenavond in de Geref. Kerk le Ka pel 1 e op Ds. H. Janssen, legerpredikant in algemeenen dienst, met het onderwerp Teekenen der Tijden,'' De spr. werd ingeleid door den heer J. Pottjewijd. De opkomst was bijzonder groot. Bij de Maandag gehouden verkie zing voor een lid van den Iverkeraad der Doopsgezinde gemeente te Aarde n- 1) u r g werd met algemeene stemmen gekozen de heer F. van der Iloofl. - Heden herdenkt ds. 11. Meeuwen- berg, Ned. ïïerv. predikant te Baten burg, zijn 25-jarige ambtsbediening. Van 12 Februari 1899 tot 10 Mei 1917 stoud ds. Meeuwenberg te Breskens. waar hij niet alleen als predikant, maar ook als praeses van de classis, als praetor van den Ring, als medewerker van „Kin- derzorg" en van verschillende andere in stellingen, en als redacteur van „De Bo de" veel deed in het belang van Z. Vlaanderen, speciaal van het land van C'adzand. Tot 27 October 1918 was de jubilaris Director van het Zendingshuis te Rotter dam en van af dien datum staat hij te Batenburg. De algemeene vergadering d er Evangelische Maatschappij zal op Woens dag 5 Maart te Haarlem worden gehou den in de Remonstrantsche kerk en het Remonstrantenhuis. Dinsdag den 4den Maart zal er een bijeenkomst aan vooraf gaan van den Internationalen bond tot verdediging van het Protestantisme en waaraan o. a. afgevaardigden uit Enge land, Zweden, Duitschland, Rome. Zwit serland, Oostenrijk, Hongarije, Joego-Sla- viê, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en wel licht ook Amerika zullen deelnemen. Des middags zullen door een Zweed, Dullscher en Fngelschman referaten worden gehouden over de verhouding van het protestantisme en roomsch-ka- tholicisme in hunne landen, 's Avonds zal in de Grootc of Bavokerk een wij- dings- en propaganda-bijeenkomst wor den belegd met vrijen toegang. Geref. GenT Bedankt voor het beroep naar Melis- kerke door ds. A. de Blois te Vlaardingen (N. R. Crt.i KUNST EN WETENSCHAPPEN. Gezelschap Busch en Heineman, Schouwburg. Het Variété- eu Operette gezelschap Busch en Heineman heeft een vooral op de bovenrangen tamelijk bezette schouw burgzaal gisterenavond inderdaad flink doen lachen. Met zijn voordrachten, waarvan er enkele op zeer aardige mu ziek, en een tweetal kluchten „De com pagnon van Boldoot", en de „Huwelijks verrassingen", al hebben wij den meeslen humor, dien wij kregen, niet kunnen waardeeren. ONDERWIJS. hetwelk den minimumleeftijd van toe- laling van de kinderen tot de gewone lagere school van 5Vb jaar op 61/2 jaar heeft gebracht, niet geldt voor de oude ulo- en muloscholen volgens de wet van 1S7S Voor deze scholen geldt zelfs geen enkele minimum-leeftijd van toelating! Dit is een gevolg van de redactie van art. 11 der L. O. wet. Bij informatie aan het dep v onder wijs blijkt dit juist le zijn. \rt. 11 der lo.-wet zegt ,dat de toelating tot de school voor gewoon lager onderwijs bij Kon besluit wordt geregeld. De ulo en Tïïtilo scholen vólgens de wet van 1878 vallen er dus niet onder. Maar de wet van 1920 past op die scholen het uilster- vingssysteem toe. Het einde ervan, dus de volledige splitsing der scholen in scholen voor gewoon lager onderwijs en ulokopscholen zal bereikt zijn op 1 Jan. 1920 Inderdaad kunnen uloscholen tot dien tijd, dus nog twee jaren, leerlingen van 51/2 6 jaar opnemen. Dit geldt zoowel voor openbare als bijzondere uloscholen. LANDBOUW. - Het later dan wij verwacht hadden ontvangen van de cijfers van de Coóp. Melkinrichting „Walcheren", en dit op een oogenblik, dat wij over geen vol doende ruimte meer beschikten, noopt ons ze lot morgen aan te houden. RECHTZAKEN. - Tegen W. P. v. P., 47 jaar, bank directeur, en H. W., 34 jaar, bank-in- specteur te Schoten, beiden thans gedeti neerd te Middelburg in de zaak tegen de Brusselsche Bank, is de ge vangenhouding met 30 dagen verlengd. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Mej C. Nuys, vroeger le Middel burg. is by keuze benoemd tol chef telefoniste van den Interlocalen dienst le Rotterdam, met ingang van 1 Maart. KERKNIEUWS. Reeds lang schijnt het te broeien in de Oud-Gercf. kerk te 's Gravenpol der. De eene partij wil er ds. Kersten in halen, tie anderen (de ouderen) hem er juist uit weren om zich le houden aan „het oude". Zondag kwam liet tot een zeer onhebbelijke uitbarsting in het kerk- gebouw. Heftig ging men le keer, zóó, cus P. A. Lindenbergh en J0I1. Karelse. J dat het haast op een vechtpartij uitliep Een verzoek van de vereeniging On-1 Zelfs ontzag men zich niet er familie - derlinge uitkeering bij overlijden VVemel- i kwesties bij te slepen 't Was meer dan In de vergadering der jfdoeling Walcheren van het N. O. G. op Zaterdag j.l. le Middelburg werden, na af doening der huishoudelijke werkzaam heden, de verschillende regeeringsmaat- regelen van den laatsten tijd behandeld, die betrekking hebben op hel onder wijs en waarvan sommige vooral het platteland zwaar treffen wet M. O Vervolgonderwijs en eindelijk toelating tol de lagere school Algemeen werd hel ruw ingrijpen der regeering met heirekking tot de toelating afgekeurd en werd de actie tot verbetering door hel hoofdbestuur goedgekeurd. Omtrent salarissen, wachtgelden en pensioenen werd besloten bij een nota J het standpunt der Afd. aan hel Hoofd bestuur kenbaar te maken. Ten opzichte van de reorganisatie van het schoolloe- j zicht werd besloten, aan te dringen op handhaving van degelijk rijksschool toe zicht en sterke vermindering van <lcn leerplichtrompslomp Eindelijk deelde de voorzitter mede ,dat door het hooïdbc- stuur was besloten, f 25 hij le' dragen voor het monument Van Dalen te Sluis. 1 De onderwijzer 0. 0. J. de Pree le Breskens slaat no. 1 op de voor dracht voor hoofd van de school le Olhe-; ne. gem. Zaamslag Deminimum-leeftijd van loc- lating tot de lagere school. Naar de Schoolraad verneemt, aldus meldt de „X. Haagsclie Crt.", staal hel Departement van Onderwijs op het standpunt, dat het K. B. van 19 Jan. Het Belgisch loodswezen te Vlissingen. In verband met de geruchten pver verplaatsing van een deel van het Bel gisch loodswezen van Vlissingen, meldt de „Antwerpsche Matin", dal daarvan nog niets vast staat, het zou volgens het blad ook groole bezwaren met zich bren gen. Wel moeten er onderhandelingen gaande zijn tusschen de Nederlandsche en Belgische regeeringen om te komen lot een gemeenschappelijke regeling, die dan voor beide partijen tevens bezui niging zou beteekenen. Z i e r i k z e e—R oosendaal. Tusschen de Eolterd Tramw. Mij en de Zuid Ned Tramweg Mij is een overeen komst getroffen ten opzichte der verbin ding Zierikzee—Rosendaal. Naar de „Z. N." meldt begint met 1 Maart e.k. een sneldienst, waardoor men in drie uur tijds van Zierikzee in Roo sendaal is Driemaal daags bestaal daar toe gelegenheid, n.l oiti 6 uur v.m., 1.15 n.m. en 5 uur n.m., men is dan te Roo sendaal resp. 9, 4 15 bni 8 uur. Omgekeerd kan men uit Roosendaal om 9.45 u., 3 u. en 6.10 u., waardoor men resp 12.35, 7.10 en 9.40 uur te Zierikzee arriveert. Indische Stoomvaartlijnen. Prinses Juliana, 10 Febr. v Colombo, Batavia 11 Amsterdam. Prins der Nederlanden, 9 Febr n tn. 7 u 27 in. 110 mijl Zuid v. Land's End, Amsterdam n. West Indié. Roepat, p. 9 Febr. Gebraltar, Batavia n. Amsterdam ICawi, 10 Febr. n.m v. Port Said, Rot terdam n. Batavia. Krakalau, 9 Febr. le Sabang, Batavia n. Amsterdam. Merauke, 10 Febr. v. Djeddah, Batavia n. Rotterdam. Tabanan, 9 Febr. v. Batavia 11 Rot terdam. Tjerimai, 10 Febr v.m. te Southampton, Rotterdam n. Batavia Batjan, 11 Febr. te, Londen, Java n. Amsterdam Baloe, p 8 Febr Gibraltar, Amsterdam n. Java. Bondowoso, p 10 Febr. Vlissingen, Rotterdam en Antwerpen n Java. Patria, 10 Febr. te Rotterdam v. Ba tavia. Koningin der Nederlanden, 10 Febr. v. Algiers, Amsterdam 11 Batavia. Goentoer, p. 10 Febr. Perim, Batavia n Rotterdam. Insulindc, 10 Febr. le en v Sabang, Rotterdam n. Batavia. Johan de Witt, 9 Febr. te Batavia v. Amsterdam. Crijnssen, p. 8 Febr. Terceira, Amster- - Ja

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1