No. 33 Vrijdag 8 Februari 1924 167" Jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. dat ook nog in dezen tijd de voor- aangenomen, aandringende op het vast- bereidingen, die aan den bouw van een;houden aan de waarborgen door de re- K AMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Vandaag geen openbare zitting, want er worden verschillende wetsontwerpen in de afdeelingen onderzocht. Dinsdag begint dan het groole tour- nooi van de algeineene begrootingsbe- schouwingen, want gisteren is de Kamer gereed gekomen met de behandeling der Indische begrooting. Het voornaamste onderwerp, dat daar bij besproken werd was de hulp aan de gepensionneerde oud-militairen. Maar eigenlijk was het vele gepraat daarover het openduwen van een open deur. Im mers ook de regeering erkent de nood zakelijkheid daarvan, en beeft zelfs een post van f 100.000 uitgetrokken „voor steun aan gegageerde en gepensionneer de Indische militairen beneden den rang van officieren, die buiten hun schuld in moeilijkheden zijn gekomen". Van soc. dem. zijde werd er echter geducht van leer getrokken vooral door den heer D u ij s. Zijn kalmere partijge noot J. ter Laan kwam echter toch nog met een motie vragend een herzie ning van de verhouding der pensioenen voor en na '20. De Minister kon echter zeer te recht verwijzen naar hetgeen thans reeds reeds in dat opzicht in onderzoek is. De motie zou dat werk slechts kunnen be lemmeren, en hij, de minister, wilde er juist allen spoed bijzetten. De motie werd dan ook verworepn met 55 tegen 22 stemmen. BiNMENLAMO. DE VLOOTPLANNEN- In de Mem. v. Antw. op de Marine- begrooling wordt aan de 15 Jan. door den Minister-president afgelegde verkla ring inzake de Vlootwet toegevoegd: da de verzorging onzer maritieme verdedi ging nadere voorziening eischt, en da zoodanige voorziening zonder wettelijke regeling niet mogelijk geacht wordt met het oog op de continuïteit in het ma rinebeleid, de opleiding van het perso ueel eu de kostenverdeeling tusschen Ne land en Indië. De regeering is derhalve voornemens spoedig een nieuw ontwerp-vloolwet in te dienen. Aangezien het treffen van maatregelen ter genezing van het ziekteproces, dat 's lands financiën doormaken, door den loop der omstandigheden van zelf den voorrang heeft verkregen, laat het zich aanzien, dat dit ontwerp-vloolwet in dit zittingsjaar niet meer in openbare be handeling zal komen. Waar de regeering het niet verant woord acht den achterstand, die thans in_ den aanbouw van voor de vloot on misbaar geacht materieel is ontstaan, nog meer te vergrooten, worden in een bij gevoegde nota van wijzigingen voorstel len gedaan om daarin eenigermate te voorzien. Deze voorstellen gaan uit van een sa menstelling der vloot, zooals deze in hoofdzaak in het verworpen ontwerp- vloolwet was belichaamd en omvatten: a. het in aanbouw brengen van 2 flot tieljevaartuigen en 2 torpedo- booljagers van de in het ontwerp- vloolwet 1924 bedoelde typen voor do vloot in Indië; b. de aanschaffing van zes verken ningsvliegtuigen, ter gezamenlijke waarde van f 550.000, voor den verken- ningsdienst in Nederland, ter vervanging van door ouderdom minder gevechts waardig geworden luchlvaartmaterieel. Voor die flottieljevaartuigen en torpe dobooljagers wordt 1.5 millioen op deze begrooting gebracht. De totale kosten van aanschaffing, ge heel gereed voor den dienst, worden voor een flotlieljevaartuig geraamd op f 3 mil lioen en voor een torpedobootjager op f 4,750.000. Eerstgenoemd type van schip zal worden gebouwd volgens een ont werp gemaakt aan het departement van marine; voor de torpedobooljagcrs, om trent welker constructie hier te lande nog geen ervaring is opgedaan, zullen plan nen van bekende builenlandsche bouw meesters worden gevraagd liet ligt echter in de bedoeling, dat de bouw van de - vier aangevraagde schepen ook voor zoover zulks voor de qnderdeelen mogelijk is hier te lande zal plaats hebben, hetgeen een belangrijke opdracht voor onze kwijnende de scheepsbouw- en machine-industrie zal beleekenen. Teuslolle wordt nog aangevraagd een bedrag van f1000, als begintermijn voor den bouw van een onderzeeboot mijncnlegger voor de vloot in Indië, zulks omdat de ervaring heeft geleerd, eersteling van zulk een bijzonder soort vaartuig zijn verbonden, een vaartuig, waaraan bovendien verschillende voor 't gebruik in de tropen onmisbare eischen moeten worden gesteld, zeer veel lijd vorderen. Daarenboven zal ook voor dit vaartuig waarvan de kosten van aanbouw geraamd worden op f 5.500.000 met een buitenland sche firma gecontracteerd moeten wor den met dien verstande, dat de bouw zelf hier Ie lande zal moeten geschieden. Van het aangevraagde bedrag zal even eens de helft uit de Indische middelen aan die in Nederland worden terugge geven. Ten opzichte der bezuiniging wordt meegedeeld, dat de regeering al les doen zal oirt een spoedige invoering van het beginsel, dat elk deel der vloot haar eigen personeel krijgt, zooveel mo gelijk te bewerkstelligen. Het ligt in de bedoeling der regeering daartoe een in terdepartementale commissi^ te benoemen, ten einde de regeering voor te lichten op welke wijze de splitsing in twee marinepersoneelsorganisaties zoo spoedig mogelijk tot uitvoering zou kun nen worden gebracht. In afwachting van een en ander is de minister echter bereids met zijn ambt-' genoot van koloniën in overleg getreden over een dadelijke wijziging in de recru- teering en opleiding van in Indië be- noodigde categorieën van personeel, die geen bepaalde marine-opleiding in Ne derland noodig hebben, waardoor een niet-onaanzienlijke bezuiniging kan wor den verkregen. In verband hiermede zal het gebruik in Indië van dienstplichtig, reserve- en inlandsch personeel ten krachtigste wor den bevorderd. Verder zij aan de Memorie nog het volgende ontleend: Naast en boven de locale staven in de commandementen der marine kan een algemeene staf aan het departement niet, worden ontbeerd. Een commissie van onderzoek naar beperking bij de bezetting van het perso neel is van den Minister niet te verwach ten. Het besef van de asolute noodzaak tot bezuiniging heeft geleid tot inkrimping van het marinestation te Vlissingen en opheffing in vredestijd van het comman- dement der marine te Middelburg, w. o. ook Vlissingen ressorteert. De minister verklaart ,dat met de de- fensiebelangen van de in den laatslen oorlog uit een strategisch oogpunt zeer belangrijk gebleken Zeeuwsche slroomen voldoende rekening is gehouden. Ook met het oog op de defensiebelan- gen komt het den Minister voorshands niet doelmatig voor, van die werf te Hellevoelsluis geheel afstand-te doen. geering gegeven inzake de bezoldiging van het Rijkspersoneel. Op verzoek van de ouders is te Vlissingen aangehouden een 17-jarig meisje uit Bergen op Zoom, dat de ouderlijke woning was ontloopen. Zij is ouder hel ouderlijk gezag teruggebracht. Uit Walcheren. Op de 26, 27 en 28 Jan. j.l. ge houden pluimvee en konijnententoonstel- in de zalen van hel Hotel Smid te Winschoten behaalde de inzending post duiven van .den heer Jobse te Souburg 18 eerste, 7 tweede, en. 5 derde prijzen. RIJKSINKOOPBUREAU. Omtrent de werking van dit bureau wordt door den Minister van Fin. in zijn M. v. A. inzake de begrooting medege deeld dat de verkregen resultaten tot dusver alleszins beantwoorden aan de verwachtingen, welke daarvan werden gekoesterd. GEEN KOEKVERLOTINGEN MEER OP DE KERMISSEN. De Minister van Justitie heeft in een schrijven aan de besturen der gemeenten te kennen gegeven, dat volgens zijn oordeel een door een gemeentebestuur voor een koekverloling op de kermis ge geven vergunning geacht üioet worden in strijd met de Loterijwet te zijn ver leend. DE WELDADIGHF.IDSPOSTZEGE1 S. Het batig saldo van den verkoop der weldadig'heidszegels (z g. Kerstzegels), die tusschen 15 Dec. en 15 Januari j.l. op de postkantoren verkrijgbaar waren, zal pl. m. f 18.000 bedragen. Uit Stad en ProvisiGie. De commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in het jaar 1921 lo. de jacht op houtsnfppen en op waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 1 April zal gesloten zijn; 2o hel weispcl van kwarlelen alleen van 1 Mei lot en met 1-1 Juli zal geoor loofd wezen; 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt 1 April tot en met 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus. Uit Z u i d-B v 1 a d. Donderdagavond werd de Raad der gemeente Kloetinge door den voor zitter geopend met een gelukwensch voor 1924. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Waterstaat, waarin wordt medegedeeld dat het onderhoud van den Rijksweg, in verband met den nieuwen weg op denzelfden voet zal blijven voort gaan met het oog op het verkeer. Van Gcd. Staten was bericht ontvangen dat de begrooting nog niet goedgekeurd is. Dat de jaarwedden der Wethouders op f 100 wordt teruggebracht en dat ven den burgemeester op f 1530 wordt ge steld. Ged. Staten maken voorts bezwaar tegen de opheffing van het vervolgon derwijs, en bevelen een der cursussen te formeeren voor onderwijs na den leer plichtigen leeftijd het siubsidieeren van zoodanige, door particulieren opgerichte cursussen. De Raad besluit wanneer zoodanige cursus zal opgericht worden deze dan te subsidieeren. Uit het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, blijkt dat er over schoolverzuim niet te klagen in. Vervolgens wordt besloten aan K. Meulpolder de gemeenteherberg weder voor één jaar tc verhuren en wel onder dezelfde voorwaarden en denzelfden huurprijs. Mej. J. J. Talsma, onderwijzeres, ver zoekt eervol ontslag tegen 1 April, zoo mogelijk legen 1 Maart. Besloten wordt legen 1 Maart eervol ontslag te ver- leenen. Voor de benoeming onderwijzeres uit het drietal mej. Passenier, 2 Mej. Bak en 3 mej. Wielandt gaat de raad in ge heime zitting over. Daarna wordt mej. J. J. Bak thans onderwijzeres te Sluis kil met meerderheid van stemmen als zoodanig benoemd. Het dag. bestuur der Z. L. M. verzoekt subsidie voor een op te richten cursus in landbouwhuiskoudkunde, en beschik baar te stellen een verwarmd, verlicht cn sclioongehouden lokaal. Aanvankelijk waren voor deze cursus 11 deelnemsters, 2 hebben zich teruggetrokken en met 9 leerlingen kan niet begonnen worden daar het beperkte aantal 10.wezen moet. Besloten wordt zoo die cursus doorgaat subsidie te verleenen. Besloten wordt toe te treden als lid tot de ver van Ned. gemeenteu ,en lot de Kon. Ned. Brandweervereeniging. In verband mei eene ingekomen vrage stellen B. en W. voor de rooilijn voor aan den nieuwen Rijksweg te bou wen perceelen te bepalen op een afstand van 18 «Meter uit de as van dezen weg. Na eenige discussie hierover en eenige besprekingen over hel rioleeren, stelt de oorziller voor de zaak uit te stellen en eerst grondig te onderzoeken en het advies van den gemeente-bouwmeester in te winnen hieromtrent, welk voorstel wordt aangenomen. De heer Lenshoek merkt op dat zoo men niet voorzichtig daarmede is men in moeilijkheden kan komen. De voorzitter deelt mede dat het huur contract van het hoofd der school is ge presenteerd en nog niet geteekend. Hij vraagt daarover de meening van den raad. De heer Straub stelt voor dal de heer Houtekamer binnen veertien dagen moet teekenen, zoo niet, dal dc huur dan met 1 Mei zal eindigen, welk voorstel wordt aangenomen. Bij dc rondvraag wijst de heer Lens hoek op het verdwijnen van de boomen aan dc z.g. weidjes. Hij keurt dit ten eer ste af omdat de boomen nog niet rijp zijn en ten tweede omdat hiermede een stukje natuurschoon, hetwelk altijd zeer aantrekkelijk was, verloren gaat. Hij vindt het ten zeerste jammer en wil een kap- verbod zien te krijgen, waarop de voor zitter zegt dal dit bezwaarlijk zal gaan, maar wil overigens het voorstel van den heer Lenshoek om een schrijven naar den Minister te richten wel steunen, ten einde deze schending van het natuur schoon te voorkomen,. De heer Straub merkt op dat do toe stand aan de sloot achter de Barak achter het Armhuis niet erg rooskleurig is en aan willen schenken, wat ter zijner tijd zal geschieden. Uit Thole®. Te O ud-Vo ss emeer waren van het Weezeuarmbestuur een 9-lal percee len bouwgrond vrij gekomen, die wer den verleend aan de meest daarvoor in aanmerking komende gezinnen tegen een vooraf bepaald bedrag Er hadden zich niet minder dan 43 gegadigden aange meld. Voor een tweetal weidjes, die bij inschrijving werden verpacht, waren voor het eerste 7 gegadigde kleine landbou wers, die hadden ingeschreven van f 57 tot f 90.25 en voor het tweede 8, die hadden aangegeven van f 55 tot f 83. Het Weezenarmbesluur, dat pl m. 150 gemeten bouwland bezit, heeft het leeu wendeel verhuurd tegen een zeer billijk pachtbedrag, vooraf bepaald en alleen gegeven aan de gezinnen met veel kin deven. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Woensdagavond gaf het Oostburg- sche meisjeskoor in het gebouw „Surna- jo" te Breskens onder leiding van den heer Cor Schijve een goed geslaagde zanguitvoering. De zaal was goed bezet. Er waren ongeveer 150 personen aan wezig. KERKNIEUWS. Ds. A. Vrijland te Slochteren (Gr.) hoopt Zondag den 16den Maart a s. af scheid te nemen van de Ned Herv. Gem te Slochteren en Zondag den 23 Maart d.a.v. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Biervliet, na be vestigd te zijn door ds. H. F. de Puij, van Cadzand. Onder vele blijken van belangstel ling heeft de hofprediker Dr. Walter heden zijn 50-jarig ambtsjubileum her dacht. De Koningin, de Prins en Prin ses Juliana kwamen hem persoonlijk ge- lukwensclien. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. L. Klomp te Schorè is beroepen te ICapelle a. d. IJssel. Geref. Kerk. Beroepen te Bruinisse-Oosterland, C A. Vreugdenhil, cand. te Rotterdam. KUNST EN WETENSCHAPPEN. (Ingez. Med.) overgebracht Oostwaarts naar China en naar 't Westen over Perzië en Arabië naar Spanje, Portugal cn Italië. In laatst genoemde landen werd het gebracht door de Arabieren, die geestdriftige beoefe naars waren en van wie men nog vele problemen dateerende uit het bloei tijdperk van 't Arabische „Shatrandsj" bewaard zijn gebleven. Omstreeks 1500 werden spelregels en gangwijze van enkele figuren zoodanig gewijzigd, dat men van 't oude en 't niou- spel sprak, 't Laatste onderscheidde zich in hoofdzaak door de dubbelschrede der pionnen cn door de invoering van looper en dame iuplaals van „alfü" en „fers", die minder bewegingsvrijheid hadden, in t midden der 16e eeuw werd de rockode hieraan toegevoegd Door deze veranderingen werd het spel aan merkelijk rijker aan combinatie, wat tot verdrijving van 't Arabische spel leidde. Een en ander werd met behulp van projecties en een demonstratie-bord toe gelicht. 100-j arige herdenking van den dichter ra r. Rh ij n vis Feit li. Op den Ssten Februari 1824 kwam r. Rhijnvis Feith te Zwolle te over lijden De nazaten van den Ned. dich ter van omstreeks 1800, meenendc de zen herinneringsdag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan, hadden zich door enkele familieleden laten vertegen woordigen, die elkaar heden te Zwolle rendez-vous gaven. Gezamenlijk werd een bezoek» gebracht aan de vrijwel in denzelfden staat gebleven buitenplaats van wijlen Rhijnvis Feith, „Boschwijk'' buiten Zwolle en vervolgens bezocht men de vroegere stedelijke woning van den dichter te Zwolle. Een eenvoudige plechtigheid had daar op plaats op de Zwolsclie begraafplaats, waar zich de grafkelder bevindt, waarin het stoffelijk overschot van den dichter rust. Bij het neerleggen van een fraaie krans werden enkele herdeukiugswoor- den gesproken door Jhr. J. Feith voor en namens de familie. De bekende schrijver L. Penning, die reeds menig warm woord over Zuid- Afrika heeft gesproken en geschreven, is onlangs teruggekeerd van een stu diereis naar Transvaal en houdt nu in Nederland lezingen met lichtbeelden de door hem daar opgedane er varingen. Dinsdag 26 Febr. zal hij ook optre den te Middelburg in het Schutters hof De lachende guitaarspeler, van Frans Hals is voor 50.000 p. st. door een Londenschen kunsthandelaar ver kocht aan den Amerikaan Thompson, eigenaar van een groot aantal kruide nierswinkels in Chicago, maar ook van een rijke schilderijenverzameling. Geslaagd aan de Tech. Hoogeschool te Delft voor het cand. examen civiel ingenieur, de heer C. de Wilde uil M i d- delburg, geb. te Goes. Geslaagd voor het machinisten-di ploma A, de heer P. Krul, leerling van do De Ruylerschool te Vlissingen. De heer II. Hondelink heeft uit hoofde van drukke bezigheden bedankt voor het lidmaatschap van de commissie ter verkrijging van een bewaarschool te K r a b b e n d ij k e. Benoemd lol hoofd der openbare school le Dreischor de heer L. Hot- man te Sliedrecht. (De Z.) Door curatoren van den bijzonderen leerstoel voor Fransche letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ingesteld door de „Yereeniging ter bevordering van de studie van het Fransch" daartoe bevoegd verklaard bij K. B. van 21 Jan. 1924, Slbl. no. 5 is dr. P Valkhof!, leeraar aan het gymnasium te Hilversum en privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, aangewezen ter vervulling van dien leerstoel. RECHTZAKEN. Uit Vlissingen. In een te Vlissingen gehouden ergadering van de Cambo, is een motie vraagt of B. en W. hunne aandacht daar Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen. In de Woensdag gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen waren ter tafel: een reken- tafel en een bord ter herinnering aan de afschaffing der slavernij, geschonken door den heer J. Boelen alhier, benevens een geschilderd portret van Marliiius Holtzheij, Muntmeester van Zeeland, overleden in 1764, welk portret is aan gekocht van het gemeentemuseum t£ Utrecht. De voorzitter deelde mede, dat naar aanleiding van de onlangs gehouden voordracht van den heer Van der Ven de heer dr. W. S. Unger het denkbeeld heeft geopperd om een commissie in te stellen voor het bestudeeren van dc Zeeuwsche folklore, het verzamelen van voorwerpen die uil het dagolijksch leven verdwijnen enz. Hel bestuur heeft zich hiermede gaarne véreenigd en het mocht de hecrcn lï. J. G. Hartman, J N. Pat- list, dr. W. S. Unger en A. van der Weijde bereid vinden zitting te nemen in zulk een commissie. De heer W. de Graaf hield een lezing over „De Geschiedenis van het schaak spel". D P F. de L., zonder beroep^ Aan de band van naspeuringen door 122 j., thans gedetineerd in het Huis schaakhistorici in de oude kroniek- van Bewaring alhier, heeft hooger be- literatuur toonde spreker aan, dat hetroep aangeleekend van het vonnis der schaakspel omstreeks de tweede helft rechtbank, waarbij hij wegens verschil der 6de eeuw werd uitgevónden in Voor- lende kerkdief stallen werd veroordeeld Indië. 't Spel droeg toen den naam van tot 3 jaar gev straf Ook de officier caturanga (d. i. vierledig) spel naar devan justitie heeft hooger beroep aan- daarbij in gebruik zijnde figuren t. w. geteekend. olifanten, paarden, strijdwagens en voet volk, die de -i samenstellende deelen vanDonderdagmorgen deed de llaar- het Indische leger vormden. lemsche Rechtbank uitspraak in de zaak Achtereenvolgens werd het schaakspel tegen den 28 jarigen metselaar C. S Bij Kon. best, is aan mr B. II. Carp, op zijn verzoek, met ingang van 15 Maart a.s eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van griffier bij het kantonge recht tc Ooslburg; is aan mr. F. J. N. van Dam, op zijn verzoek, met Ingang van 1 April as., eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter te Ooslburg, on der dankbetuiging voor in rechterlijke {jcl^ekkingen bewezen diensten.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1