Woensdag 6 Februari 1924 BINNENLAND. No. 31 167° Jaargang LBUR6SCHE COURANT. MB PROV. ELECTR. VOORZIENING VAN DE MIDDENGROEP. Het had er gisteren in de vergadering van de Prov. Staten van ons gewest heel veel van, of de geheele provinciale elec- Irisehe voorziening van Walcheren, 2. en N. Beveland in duigen zou vallen. En ook de ten slotte aangenomen uitstel- motie geeft zoo weinig houvast, dat Dieleman er terecht van zei, dat zij het Werk van Ged. Staten geheel op iosse schroeven zette. Het eenige wat nog een lijn gaf in de motie was de aanbeveling om weer on derhandelingen aan te knoopen met de N. Brabantsche Eleclr. Mij., de P.N.E.M. Maai* als men óp let wat er reeds over die wijze van oplossing vroeger is ge schreven, dan is die lijn een zeer vage stippellijn, waarvan het heelemaal niet zeker is, dat zij tot het doel zal leiden Toen een jaar geleden de commissaris sen van de P.Z.E.M. aan Ged. Staten plannen voorlegden voor de electrificatie rvan de middengroep hebben zij daarbij -over vijf plannen hun oordeel uitge sproken n.l.: 1. electrificatie der Bevelanden alleen; eigen centrale te duur; aanvoer uit Bra- (bant niet rendeerend, door duurte van ,den toevoerkabel 2. electrificatie der middengroep, zon der Middelburg en Vlissingen om dezelf- |de reden evenmin rendeerend, daar er dan alleen het platteland van Walcheren bijgevoegd zou worden 3. electrificatie der heele middengroep door stroomvoorziening uit N. Brabant kostbare aanvoer kabel van uit Roozen- idaal met zeer kostbare overkruising van het kanaal door Z, Beveland; en daar door een uitgave welke zeker zou over treffen die van een eigen centrale; 4. electrificatie uit eigen centrale-was aanbevolen in het rapport van prof. Feld- anann, maar met aanneming, dat levering aan Vlissingen en Middelburg op den duur bereikt zou wordeu; inmiddels bleek echter dat daar weinig kans op was, omdat het in den goedkoopen tijd gebouwde Vlissingsche bedrijf tegen la ger prijs kon leveren aan Vlissingen en Middelburg, dan de provinciale centrale zou kunnen doen; 5. electrificatie der middengroep door overneming en uitbreiding der Vlissing sche centrale werd als eenig middel aanbevolen, met oen koopprijs van 1.2 millioen. Maar deze oplossing is door de Prov. .Staten in de vorige zomerzitting niet aanvaard. De meerderheid vreesde er een ïinancieele strop van, gelet op de erva ringen in Z. Vlaanderen; er werden be zwaren geopperd tegen het maken der electr. tram Vlissingen—Middelburg tot provinciaal bedrijf; er werd gewezen op het verschil in tarief te Vlissingen en te Middelburg, wat bij overheidsbedrijf al licht zou leiden tot algemeene gelijk making op het laagste tarief enz. Met 26 tegen 16 sl. werd een voorstel-Die- leman tot nader onderzoek van dit plan ▼erworpen. Aangenomen werd een voor stel om Ged. Staten diligent te ver klaren, en hen tevens te doen onderzoe ken de mogelijkheid van stroomlevering door de Vlissingsche centrale voor de ge meenten op hel platteland van Walche ren en op Z. en N. Beveland. Het resultaat van dat nader onder zoek is geweest, dat de commissarissen der P.Z.E.M. voorstelden anderhalf mil lioen renteloos voorschot te geven aan de .Vlissingsche Société voor aanleg van de leiding, waartegenover deze Société zelf de distributie ter hand zou nemen tégen een tarief van 34 a 36 cent. Maai* Ged. Staten berekenden dat op volging van dat voorstel van Commissa rissen aan de provincie een nieuwe uit gaaf van 62 duizend gulden per jaar Ten slotte kregen Ged. Staten hun voorsLcl terug met de boodschap al dat gesprokene te overwegen, en in 't bij zonder nog eens bij Brabant te infor- meeren. Dus nog eens! Er is bij de leiders van P. Z. E. M. en bij Ged. Stateu een goeden dosis energie voor noodig, om niet landziekig te wordeu na de-«lapels rapporten die zij reeds aan deze zaak gewijd hebben. Zullen Ged. Stalen bevinden dat nu wèl mogelijk is, wat een jaar geleden als niel rendeerend werd op zij geschoven? Dat nu de bezwaren van de hooge kosten van de lange aanvoerkabel uit Roosen daal niet meer wegen? Dat zonder Mid delburg en, Vlissingen de levering aan hel plattekand dezer drie eilanden loo- nend kan gemaakt worden door aanvoer uit Brabant, terwijl dal verleden jaar .niet mogelijk werd geacht. Nog altijd hebben zij zich te houden aan de beginsel-verklaring van de Prov. Staten: dat de eleclriciteits voorziening in dit gewest van provincie-wege zal geschieden. Maar als men nu nagaat, wéórdoor die plannen telkens derailleerden, za) men dan niet tot de vraag komen, óf er een eleclriciteits voorziening inoet worden tot stand gebracht? De ervaringen in Z. Vlaanderen heb ben geleerd dal, blijkbaar door veran dering in de tijdsomstandigheden, het verlangen van eleclriciteit minder groot is dan zeven jaar geleden, toen in den oorlogstijd veel petroleum- en gasmisère werd ondervonden ,,die men nu niet meer kent. Dp verandering in de tijdsomstandighe den heeft ook geleerd, dat de electrische bedrijven die reeds vroeger zijn gebouwd, goedkooper kunnen leveren dan ooit de provinciale voorziening zal kunnen doen, zoodat de oorspronkelijke gedachte van voorziening door de provincie van Mid delburg Vlissingen en Terneuzen reeds uitgeschakeld moest worden, wat natuur lijk tol veel kostbaarder levering voor d(| anderen leidt. En behalve dat, zijn we in een tijd gekomen waarin de provinciale financiën tot het uiterste zijn gespannen, en geen groote nieuwe uitgaven pieer kupnen dragen. Ja, maar zouden die veranderingen dan ook geen aanleiding geven tot een opschorsing van het heele denkbeeld? Een provinciale voorziening van de 'verdere electriciteitslevering is verdedig baar I s die verdere levering moet wor den ingevoerd. Maarmöet die nu worden inge voerd? KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting zijn geëindigd met verwerping van alle moties; wat ook Jverwacht Icon worden. Het waren er in den loop van het debat vier geworden. De motie-A 1 b a r d a (onbevredigdheid pver de antwoorden op zijn vragen 1—6 bij zijn interpellatie) wordt verworpen met 51 tegen 19 stemmen. De motie-W ij n k o o p (onvoldoende bescherming der inlandsche bevolking) wordt verworpen met 56 tegen 14 stem men. De motie-W ij n k o o p (ontheffing van den gouverneur-generaal uit zijn ambt en intrekking van de stakingsmaalregelen en de exorbitante rechten) wordt verwor pen met 55 tegen 15 stemmen. De motie-A 1 b a r d a (intrekking van art. 161bis. Strafwetboek, wordt verwor pen met 51 tegen 19 stemmen. Van de replieken zij nog vermeld een - scherpe tegenstelling tusschen de Vrijz. zou kosten, die er niet zijn. Zc vonden, Dem en den Vrijheidsbond. De lieer Mar bel ook onbillijk door provinciaal geld chant viel den heer Gerritzen vrij aan de bewoners van het platteland dezer scherp aan omdat die het beheer van eilanden stroom te leveren 5 34 of 36Indiê zou hebben voorgesteld als een ceijJ' Tierwii provinciale eleclriciteit i fjnancieele onderneming; eu de zore voor in Z. Vlaanderen 45 cent kost. En daarom de inlanders op den achtergrond zou kwamen ze met het volgende plan: gesteld hebben, een politiek die hij ook E© levering van stroom geschiedt door den Gouverneur Generaal verweet, onder de Vlissingsche centrale, die voor aanleg wien alles wordt afgebroken wat de der leiding 1.5 millioen renteloos voor- heer v. Limburg Stirum heeft opge- schot krijgt; maar de prijs wordt van bouwd. 35 cent op 45 cent gebracht, en 8 cent! De heer DresselhUijs kwam tegen daarvan wordt aan de P. Z. E. M. terug- dien aanval op. Door de inlandsche be- be aid, ,*er ver,mndering der kosten.1 volking tot productiviteit te brengen zijn Maar vooraf wordt aan de betrokken de ondernemers die bevolking tot zegen gemeenten gevraagd of -ze garantie kun- geweest. Zij die door op wijzen zijn groo- nen geven voor de electrieiteilsafnamc, ler vrienden van de inlandsche bevolking die voor dit plan noodig is, dan degenen die deze economische waar- Er is gisteren in de Prov Stalen eigen- jheden verbloemen, lijk geen enkel woord ler 'aanbeveling van dit plan gesproken, behalve dan door Bij de volgende behandeling van de mr. Dieleman namens Ged. Staten. I begrootingsartikelen werd lang stil ge- Gedachlig aan de niet-rooskleurigc re- slaan bij de afdeeling Onderwijs en Eere- sullaten in Z. Vlaanderen werd er be- dienst. twijfeld of men hier waar voor zijn geld Mevr. De Vries—Bruins besprak zou krijgen. Er werd gevraagd of de bestrijding van de volksziekten; de heer behoefte aan eleclriciteit op liet platte- Gerhard het schoolstelsel; de heer land werkelijk zoo groot is als indertijd v. Boetzelaer bepleitte meer zorg werd beweerd; en of er geen andere voor het onderwys; de beer S ch e u re r oplossingen mogelijk waren, en speciaal meer zorg voor den gezondheidsdienst, en of de veranderde toestandem geen stroom- de heer F e b e r besprak o. a. de volks levering uit Brabant mogelijk maken. huisvesting. BEPERKING VAN DEN ZOMERTIJD. Door den heer Staalman, en nog eenige andere leden is een Initiatief voor stel ingediend om deu zomertijd te be perken tot tie maanden Juni, Juli Augustus. De voorstellérs achten hel tijdstip ge komen om een poging (e doen tot het overbruggen van de geschillen, die ten aanzien van het vraagstuk van hel al of niel behouden van den zomertijd, een zeer ongewenschlen vorm dreigen aan te nemen. Zij erkennen gaarne, dal de zo mertijd, vooral wanneer hij vroeg wordt ingesteld en laat in het jaar eerst eindigt, ongerief meebrengt voor een belangrijk deel der plattelandsbevolking. Een niet minder belangrijk deel der bevolking, die der steden, is echter even sterk gesteld op behoud van den zomertijd, als de eersten hem wenschen te zien ver dwijnen. Met behoud van den zomertijd be- teekent stellig o.m. een besparing op kunstlicht, waarvan het de vraag is, of de welvaart van liet land gedoogt dat zulke voordeden worden prijs gegeven. Bovendien beduidt de zomertijd, naar de uitspraak van de Ned. Mij tot bevor dering der Geneeskunde, winst voor den gezondheidstoestand van ons volk. Te ontkennen valt ook niet, dat voor bon derdduizenden werkers, die gedwongen zijn hun geheele leven tusschen de hui zenrijen, op kantoren en werkplaatsen door te brengen,een uur langer gelegen heid om zich in een natuurlijke i geving te kunnen verpoozen en verfris- schen. van onschatbare beleekenis is, ja, als een levensbehoefte moet worden beschouwd. Mocht het noodig blijken, den arbeidstijd te verlengen ,dan zal dit argument des 'te klemmender zijn. Waar dus zeer groote belangen ge moeid zijn bij de oplossing van dit vraag stuk, gaat het, naar ae voorstellers me en en ,niet aanhaar te zoeken ten voordeele van slechts één der partijen. Zij zoeken de oplossing in een beperking van den zomertijd tol de drie warmste maanden van hel jaar, n.l. de maanden Juni, Juli en Augustus. Zij zijn van oor deel dat de hinder van den zomertijd voor hen, die werkzaam zijn in veeteelt, land- en tuinbouw, hierdoor tot een minimum zal worden beperkt en ander zijds het meest nuttige effect ervan voor do bewoners der steden behouden zou blijven. Een regeling waarbij de wet een be paalde periode aangeeft, gedurende welke de zomertijd geldt, heeft nog dit voor deel, dat verschillende gemeente-veror deningen, als bijv. betreffende winkel sluiting, dienstregelingen enz. veel ge makkelijker aanpassend kunnen worden gemaakt dan bij de thans vigeerende wet geving op dit punt mogelijk is. De keuze van den laatsten Zondag in Mei en den eersten Zondag in September geschied in verband met het goederen vervoer op de spoorwegen. (Jngez. Med.) Uit Stat! 0r Provincie. Uit Middelburg. - Met het oog op een vroeger onjuiste meedeeling zij verwezen naar een ad vertentie in dit nummer waarvan wordt aangekondigd dat de lezing van ds. J. de Visser voor de Winterleziugcn in de Bogardzaal alhier zat plaats hebben Woensdag 13 Februari, S uur. Uit Vliesingvn. Do heer F. W. J. Drion, oud-lid van de Tweede Kamer, zal Dinsdag 12 Fe bruari in een openbare vergadering van de afdeeling Vlissingen van den Vrij heidsbond al| spreker optreden in „De Oude Vriendschap" aldaar. - Door de winkeliersvereniging „Ge meenschappelijk Belang" te V1 i s- sinen is besloten over le gaan tot oprichting van een onderlinge glasver zekering. - Gisteravond sprak te Vlissingen voor de afdeeling van den Centr Ned. Ambtenaarsbond de heer B. J. van Sta- pele over „De gevaren welke de ambte naren bedreigen en hun strijd daartegen" Spr. wekte de talrijke aanwezigen op tot aansluiting bij de moderne vakorga nisaties en tot eeu krachtig verzet legei de regccringsplanncu ten opzichte do positie der ambtenaren Uit Walcheren. De collecte der Dorcas te Arne- mui den heeft opgebracht de som van f 176.13 Vï- Uit Zu id-B 8T»l»id. Tol verbazing van vele leden Neutrale Werklieden Vereen. „Draagt El kanders Lasten" te Hoedekensk ke was gisterenavond een vergadering dier vereeniging uitgescheven, tot bij woning van een lezing door den heer Simons uit Utrecht, waar van het doel was te geraken tol de oprichting van een afdeeling van den „Christelijken Land- arbeidersbond" alleszins begrijpelijk dan ook het protest van verschillende zijden tegen de voorgestelde opening inet gebed van deze neutrale vereeniging. waarvan dan ook ten slotte werd afge zien. Ook in het verder verloop der vergadering bleek ernstig verschil van meening te bestaan over de al of niet wenschelijkheid om hier een dergelijkt afdeeling op te richten. De animo was dan ook niet bijzonder groot, zoodat spr. ten slotte onverrichter zake huiswaarts moest keeren. In de Maandagavond gehouden al gemeene ledenvergadering der vereen, het „Groene Kruis" te Hoedekens- kerke, werd o.a. medegedeeld dat het ledental tot 125 was toegenomen en van het verplegings materiaal in 1923, 42 maal gebruik was gemaakt. Besloten werd voor pl.m. f 50 nieuw materiaal aan te schaffen. Als bestuursleden in de vacaturen inej zuster G. J. Bongaards en dhr. J. J. Walraven, beiden naar elders vertrokken werd voorzien door benoeming van mej. zuster J. de Boer en van den heer f Groenewegen. Het bodeloon werd van f 7.50 op f 10 gebracht. Dr. C. Koek gaf verslag van de door hem gehouden „moedercursus" die zeer goed geslaagd bleek te zijn en stelde in het vooruitzicht een cursus te geven voor „Eerste Hulp bij Ongelukken" Na afloop der vergadering hield dr. C. Koek een lezing over „Mélaatschheid", welke zeer interessante voordracht, met platen werd toegelicht en met aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. In de algemeene vergadering van de afd. van het Groene Kruis te W a de op Vrijdag, bleek dat de inkomsten in '23 bedroegen f 700.79 en de uitgaven f 675.99. Het aftredende bestuurslid, de heer A. Mol werd als zoodanig weer herkozen. De ligtent, toebehoorende aan de Groe ne Kruis-vereeniging ter plaatse, werd afgestaan aan de T. B. O.-vereeniging Krabbendijke-Waarde. Door dokter Hondelink van Krabben- djjke werd verslag uitgebracht over het jaar 1923 betreffende de vereeniging wijk- verpleging te Krabbendijke-Waarde en een verslag over de T. B. O.-vereeniging Krabbendijke-Waarde. De heeren W. E, de Jager en A. Mol werden herkozen als bestuursleden voo de vereeniging Wijkverpleging en T B. C Krabbendijke-Waarde. Door dokter Hondelink werd na afloop' der agenda een lezing gehouden over ,De nieuwste geneeswijzen van de Diph- terilis". welke voordracht toegelicht werd met lichtbeelden en microscopische prae- paraten. -- Maandag is te Waarde door dok ter Hondelink een transportkolonne op gericht voor 21 personen In een voltallige zitting kwam de raad der gemeente K ape 11e Maandag middag bijeen. In de Nieuwjaarsrede wees de burge meester er op dat, trots conflicten men toch nog dankbaar gestemd kan zijn Echter moest de belasting inplaats van verlaagd, verhoogd worden, zoodat zui nigheid van beheer een eerste eisch is. De circulaire Werkendam over H. en Middelbaar onderwijs werd voor keunis- geving aangenomen. De commissie tot wering van school verzuim biedt haar jaarverslag aan. Daar in wordt o. a meegedeeld, dat 69 ver zorgers van kinderen ler verantwoording zijn opgeroepen. Het bestuur van het fanfarekorps „Ons Genoegen" bericht dat het te kort, vol gens haar finantieel verslag f 120,15 is. Door B. en W. te Kruiningen is hel steigerhout van den foren alhier aange kocht voor f 334. De voorz. leest voor het overlijdens bericht van het oud-raadslid den heer W. Slabbekoorn, en wijdt een woord van dankbare nagedachtenis aan den overle dene ,die veel presteerde als raadslid 35 jaar lang en als wethouder 29 jaar Weill. Vereeke stelde voor namens den raad deelneming te betuigen. Wordt aldus besloten Medegedeeld wordt, dat de ver. Eigen (Ingez. Med.; Erf, gevestigd te Goes, bericht, dat door haar geen grond langs minnelijken weg kan gekocht worden Pogingen tot aan koop van grond zijn gedaan bij den heer W. de Groene. De voorzitter deelt mee, dat tot op heden nog geen vrijwillige bijdrage voor het torenuurwerk is ingekomen, waarop de heer Fraanje opmerkt te kunnen constateeren, dat de animo niet zoo groot is als wel scheen. Het verzoek van den heer C. J. Butler vergoeding ingevolge art. 13 L O. wet om vergoeding van reiskosten voor z.ijn leerplichtig kind, dat de U. L O. school te Goes bezoekt, wordt ingewilligd. Be stolen wordt om een half jaar de helft der reiskosten per spoor te vergoeden. De rooilijn voor het gebouw van M. Krijnsen in Dijkwel werd vastgesteld op 5 M. uit den slootkant. Over het traktement van den burgem. ontspon zich een lange discussie. Afge keurd werd de houding van Ged. Staten inzake deze regeling. Met 4 st. voor Zegers, Zuidweg, v. Wingen en Fraanje' en drie tegen werd besloten het aanvangssalaris te houden op f 2100, en de periodieke verhoogiug op f 150. Hiervan zal aan Ged. St. be richt worden gezonden. Als gemeente-opzichter werd benoemd de heer Adr. le Clercq te Kruiningen vaststelling van de instructie volgde. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd gekozen de heer II. Slabbekoorn in de vacature C. Stevense ''overleden). De voorzitter deelt mee, dat een tij- delyk onderwijzer aan de openb. school zal benoemd moeten worden in de plaats van den heer Wöndergem. Bij de rondvraag vraagt de heer Fraanje om verbetering van den Evcrs- dijkschen weg. De voorzitter deelt mee, dat te weinig macadam is ontvangen, anders was dit reeds verbeterd. De heer v. d. Have verzocht medewer king van B. en W. tot aanlegging van de waterleiding aan den Djjkwclschen weg. Ook deelde de heer v d Have mee, dat het 'bestuur van het Nutsdeparte- ment straks met een aanvrage zal komen om een schoollokaal dat over is, te kun nen inrichten voor bewaarschool, die •ooi-al met die nieuwe wet straks brood- noodig is. Spr. wijst ook voor de zooveelste maal (ook de lieer Ganseman wees hierop), op den gevaarlijken bocht bij den heer M. Eversdijk gememoreerd wordeu de ver schillende botsingen en aanrijdingen die reeds voorkwamen. Elk een, aldus spr., is het roerend eens, dat noodzakelijk een spoedige ver betering eerste eisch is, vooral nu met die groote bussen en de vrachtauto's. Ongelukken kunnen niet uitblijven. Voor gesteld wordt om dezen weg aanzienlijk te verbreeden en daartoe grond te ont eigenen van den lieer Af. Eversdijk. De voorzitter zegt toe, stappen te wil len doen om tot goede resultaten te ko men. Ook de heer v d. Have zegt toe zooveel mogelijk medewerking te willen verleenen Uit Tholen. - Te O ud-Vossemeer werd Dins dag in de raadsvergadering in de eerste plaals de heer O W. Snijder als burge meester geluk gewenscht met zijn herbe noeming. Hierna kwam aan de orde wij ziging der begrooling Voor 1924 in ver band met bemerkingen door Ged. Stalen Om de volle jaarwedde voor den gemeen te-ontvanger op de begrooling le brengen, zooals dit werd gevorderd, bleek de raad niet genegen, daar men meende dal, nu alom bezuiniging een eisch wordt geacht, deze wedde veel le hoog is. I)e heer J. Quist, die ontslag had verzocht als havenmeester, maar deze aanvrage heeft ingetrokken, behoudt zijn betrek king. Aan den Rijksveldwachter D. de Gooijer zal een gratificatie van f 25 over 1923 worden verleend Ingekomen was een adres van de werlclo'ozen om steun. Builen bezwaar van de gemeentekas zal het bestuur trachten aan hel verzoek der aanvragers te voldoen. Te Scherpenisse werden de staanplaatsen voor de met Pinksteren te houden kermis bij inschrijving verhuurd en brachten in totaal op een bedrag van f 961.50.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1