REGAL SSLffW.,11 "SLl? tl Bmivero.nieiitsIjedrijven veer No. 30 Dinsdag 5 Februari 1924 167" Jaargang Bij dil nummer behoort een Bijvoegsel. zijn de I icht- |geb. ntw. dall- weg weg, g te >urg. itrek EN, )UX. tond cL of pen Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—-7 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer coulant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. B! KENLAMD. DE BEGROOTING VAN ONDERWIJS. Verschenen is de Mem. van Antw. in zake de begrooting van O., K. en W. 'De Minister herhaalt de reeds uit het antwoord op de algcmeene begrootings- beschouwingen bekende algeineene plan nen tol bezuiniging op het onderwijs, n.I. inkrimping van exploitatiekosten van het universitair onderwijs; geen uitbreiding van het aantal R. H. B. 8. en stopzetting van subsidie aan nieuwe H. B? S.; concentratie en opheffing van nijver heidsscholen; lesuren te geven, eischt de billijkheid ten opzichte van andere leerkrachten een evenredige vermindering van salaris. DE ZOMERTIJD. Afgekondigd is een Kon. besluit waar bij bepaald is, dat de zomertijd zal aan vangen 30 Maart en zal eindigen 5 Oei. HET LEIDSCIIE ZIEKENHUIS. Naar de Minister van Onderwijs in de M. v. A. op zijn bcgrooling meedeelt is in overleg mei de medische faculteil ienop- zichle van het Leidsche ziekenhuis het volgende plan onlworpen dat alle be vredigt. Volgens den oorspronkelijken opzet zouden niet alle onderdcelcn der medi sche faculteil iif het complex plaats vin den; de laboratoria voor 'pliysiologie, voor bacteriologie en hygiëne en voor pharmacologic zouden elders blijven, in de gebouwen, waarin zij thans reeds ge vestigd zijn. Door comprimeering van ruimte ,door terugbrenging van hel bed denaantal van plm. 600 lot 180 is be reikt ,dat ook deze instellingen in het complex zullen kunnen worden onder gebracht. Bovendien zullen dan nog in verschillende gebouwen verlrekkenreck- sen voorloopig oningericht kunnen wor den gelaten. Een der gebouwen zal aan de Ver- eeniging voor Misvormden worden ver huurd. die het tot Orthopaedisch Insti tuut zal inrichten en er een aantal on- derwijsbedden in zal beschikbaar stellen. Een verder uitstel der afbouwing wordt niet verantwoord geacht wegens den bedenkeïijken toestand in het be staande ziekenhuis. Na twee jaren zul len vijf der meest noodige gebouwen in gebruik worden genomen. DE SALARISVERLAGING DER AMBTENAREN. Gistermiddag kwamen te 's-Gravenha- ge de bij de A. C. O. P. aangesloten organisaties bijeen, teneinde te protes- teeren legen de verslechteringsplannen welke de Regeering blijkens hare uitla tingen in de Memorie van Antwoord voorloopig geen zevende leerjaar 1. o.; jegens de ambtenaren koestert, stopzetting der uitbreiding van het aantal' De vergadering nam een motie aan, scholen; bevordering van de herplaatsing'waarin gezegd wordt, dat eenzijdige in- van de wachtgelders; hulponderwijzeres-trekking van art. 40 van het Bezolcü- sen voor de twee laagste klassen; vereen- gingsbesluit, als in strijd met de goede voudiging administratie der leerplicht, trouw en de houding welke de Regee- door alleen het ongeoorloofd verzuim op. ring als werkgeefster behoort aan te kaarten te brengen; inkrimping school toezicht. De salaris Dan vervolgt de Memorie aldus nemen, niet geoorloofd is, en dat het te kort op de begrooting op zichzelf niet van invloed mag zijn op de loonen der ambtenaren, onderwijzers en werklieden, De in het voorafgaande aangegevendoch dat dit tekort, zoo het niet door aatregeleu, gedeoltelijk bestemd om economisch nuttige bezuiniging, ook op verdere uilzelling der uitgaven tegen teOorlog en Marine gevonden kan worden, gaan, gedeeltelijk om het thans bereikte j door belastingverhooging door het ge- eindcijfer omlaag te drukken, zijn intus-'heele volk behoort te worden gedra- i-,i_ itint, nn uiqifin f\t> arhpirlprctflflQ^ nn- schen naar de vaste overtuiging van den Minister slechts aan te merken als mid delen van bijkomstigen aard. In hoofd zaak moet het koslenvraagstuk in het onderwijs beschouwd worden als een sa- larisvraagsluk. Neemt men in aanmerking dat van het totaal-bedrag van 157 milli- oen, dat Hoofdstuk V A voor 1924 aan vankelijk aanwees, niet minder dan ruim 110 millioen aan salarissen van ambte naren (met inbegrip van de lagere on derwijzers, die in '23 aan salaris 92 mil- gen, en waarin de arbeidersklasse op geroepen wordt pal te staan in den strijd tegen verslechtering en ontwrich ting van het onderwijs. UIT OOST-IN D IE Bezuiningen. In verband met de besprekingen ter voorloopige begrootingsvergadering ten paleize van den landvoogd op 28 Januari - zullen de volgende departementen alsnog duidelijk zijn, dat de oplossing van het salarisvraagsluk juist voor dit begroo- tingshoofdstuk van het alleruiterste be lang is. De Minister constateert verder dat men mindereenstemmig is in het aangeven van de oorzaken van de duurte van ons onderwijs en de bestrijding er van. Hij meent een ernstig beroep te moeten doen op de tegenover elkander staande groepen om bij het beoordeelen van de boven uiteengezette bezuinigingsmaatre gelen den ouden slrijd niet weder op te nemen, doch liever de eensgezindheid, waarvan de eerste bladzijde van het Voor- kleedjes en andere handwerken is er een groofe keuze. 1 Bakjes met bloemen ontbreken ook nu niet. Alles bijeen genomen om onze op wekking tot een bezoek, die door een misverstand onzerzijds gisteren achter wege bleef, heden met des te meer kracht te doen. Uit Vlissingen. - Zaterdagavond hield de afdeeling Vlissingen van de Ned. Pad vinders- vereenigiug voor een geheel bezette zaal haar jaar uil voering. Door hopman Van Dijk werden alle aanwezigen hartelijk welkom geheeten en deze sprak een kort openingswoord. Ver volgens werd een goed verzorgd pro- ramma afgewerkt. Een der succesnum mers was wel ,,Een dag iu het Pad- vinderskamp". Natuurgetrouw werd dit door den troep op een klein bestek als een tooneel weergegeven. Niet min der succes echter had het bespelen der flesschenxylophoon. Nu wisselden mu ziek, zang en gymnastische standen el kaar af. Ten slotte werden eenige mar- mergroepen gegeven, die wel geslaagd mogen heeten. Dr. Jens, de afdeelingsvoorzitter, sprak een slotwoord, waarin hij tevens her innerde aan de komende Kermesse d'IIi- ver van voorwerpen, door de padvinders zelf gemaakt. Een gezellig samenzijn besloot deze geslaagde uitvoering. üit Waloieren. Vrijdagavond hield het Ziekenfonds te N. en St. Joosland de jaarvergade ring. In 1923 was ontvangen f 1608.34, uit gegeven f 1383.471/2, zoodat er een batig saldo was van f 224.801/*. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg op 1 Januari 1924 f 3216.60Vr. Aan ziekengeld werd aan 45 personen uitbetaald f 1340.40. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1924 152 en dat der begunstigers 56. Thans traden nog 5 nieuwe leden toe. Naar aanleiding eener circulaire, ont vangen van de N. "V. Z., werd besloten uit de kas der vereeniging te koopen 10 loten ter bevordering van de stichting van een sanatorium en de begunstigers in de gelegenheid le stellen daarvoor iets te offeren. Ook werd nog ter sprake gebracht 't inhouden door een Mij te Middelburg van het ziekengeld dat de leden dezer vereeniging ontvangen. Dit gaf aanleiding tot breedvoerige bespreking. Besloten werd dat het bestuur in de April-verga dering met een voorstel zal komen over deze kwestie. Maandag hield i.r. L. II. Krol, met Indisch verlof te Vee re, voor een goed bezette zaal in den Campv. Toren, van de drie voorgenomen voordrachten de eerste en wel over de Geologie. Ingeleid door den heer dr. We ij land, behandelde hij het ontwikkelingsproces önzer planeet en gaf een duidelijke uit eenzetting van den huidigen toestand en van de krachten, die dezen wijzigen. Onze belangrijke Indische delfstoffen zullen de volgende maal een beurt krij gen. Uit Z e e u w s ch-Vl a a n d e re n W. D. Bij resolutie van den minister van Financiën is de ontvanger A. Loose ver plaatst van het kantoor der directe be lastingen en accijnzen te Breskens naar het kantoor dier middelen te Via- nen. tien ton; oorlog veertien ton. burgerlijke openbare werken twee ton; onderwijs en eerediensten één ton; financiën twee ton; justitie één ton binnenlandsch be stuur drie ton; marine twee tonj. totaal f 3.900.000, waarmee een kloppende bc grooling voor 1925 zal zijn verkregen. Kastekort van f 14,000. De Krijgsraad heeft het geval onder zocht van eersten luitenant der militaire administratie P. C. Zwerver, die een kas tekort van f 14.000 had. De krijgsraad wees geen vcroordeelend vonnis, maar zond luitenant Zwerver voor een tijd van - i zes maanden ter observatie op naar het ling wederzijds van lievelingsdenkbeelden ook verder te bewaren. Aan de mededeelingen betreffende on- derdeelen, onlleenen we aan de Memorie nog de volgende bijzonderheden Naar aanleiding der opmerkingen in de afdeelingen, neemt de Miuisler alle voor- Uit Stad sn Provincie. Uit Middelburg Heden is in de zalen van het hotel De Abdij alhier wederom de stellen lot buitengewone weddenverbod-} jaarlijkschc tentoonstelling begonnen van ging terug totdat financieel betere tijden de voorwerpen, geschonken voor de Lo- aanbreken. terij van Vrouwelijke Handwerken, wei- De bezuiniging voor de in voorberei ding zijnde nieuwe regeling der onder wijzers-examens wordt op een lxalf tail- lioeu geraamd. De Minister verdedigt zijn maatregel om tot bezuirflgiug in de kosten van het' nijverheidsonderwijs te komen door uit breiding van den arbeidsduur met zoo veel mogelijke handhaving van genoten salarissen. Indien de betrokkenen weigeren meer ke ook morgen en Donderdagmorgen nog te bezichtigen zijn. De ook nu weer zéér talrijke voorwerpen zijn op de bekende keurige wijze geschikt, en vielen ons in het bijzonder op een zilveren kande laar en dilo paslcilepel, een kristallen vlaschaal. Het aantal etsen en lithogra phiën is bijzonder groot dil jaar, terwijl ook een schilderij niet aan de prijzen ontbreekt. Vooral in fijne witte geborduurde Uit Zu id-B eyeland. De lieer G. de Jager, vfijz. dem. lieert zijn benoeming lot lid van den gemeenteraad van lersekc aan; nomen. Uit Noor d-B e v e 1 a n d. Voor de afdeeling Wissen kerke van den Vrijheidsbond trad Vrijdag j.l. de heer Groenewout als spreker op, met een rede waarin liij eerst de stichting van den Vrijheidsbond behandelde. Hij herinnerde er aan dal de Bond reeds vóór zijn geboorte van verschillende zij den bestreden werd als conservatief, re actionair en militaristisch. De eerste grief werd ontzenuwd door le wijzen op den oorsprong vati den Bond, die al wat liberaal dacbl ju zich vereenigeu wilde Daar hij dus werk zaam was ter bevordering der natuur lijke ontwikkeling der maatschappelijke toestanden, was conservatisme, behoud zucht ,van zelf uitgesloten. Reactionn neigingen, iu den zin van ongedaan maken van wat hel oude liberalisme tot stand bracht, waren in den Bond nog minder bestaanbaar. Reactionair kon de Boud alleen zijn in zoover hij trachtte terug le kecren lot toestanden, die door de fouten eenet onbesuisde wetgeving, waarvan de huidige samenleving de treurige gevolgen ondervindt, waren be dorven. En militarisme k3n het niet heeten, wanneer de Bond er van door drongen is, dat Europa uog niet slaat aan dc grens van het rijk van den eeuwi gen vrede. Wijzende op de met zooveel ophef aangekondigde regeering naar Christelijke beginselen, vroeg spreker,' waar de vruchten, de echt Christelijke vruchten van dien Christelijkên boom gebleven waren. Ook werd den Bond gebrek aan demo cratie verweten. Democratie is, zei spr. een niel te omschrijven artikel, dat met animo verkocht wordt in de politieke •inkels van de Vrijz. Democraten of lol die van de tweemanschap toe. door wie zelfs de communist Wijnkoop als reactionair wordt uitgekreten Democra tisch marktgeschreeuw klinkt uil den Vrijheidsbond niet op; die Boud doet democratische daden ,die tegenover de gemeenschap te verantwoorden zijn. Daarna besprak spr. den. financicelen toestand des lands en de door de huidige regeering aangegeven middelen Ier ver betering In zoover die toestand hel ge volg was van een „bovon zijn stand" leven,zooals ons land in de laatste jaren gedaan heeft, kan ieder weldenkende zicli bij het herstel der fouten neerleg gen. De tekorten moesten verdwijnen, wilde de Staat niet ineenzinken op het voorbeeld van Rusland of Duitscbland, zóó dat de minstbedeelden de eerste en ergste slachtoffers zouden worden Vernietiging van kapitaal door verhoog de belastingen of zware heffingen is vol gens onze knapste economen de oorzaak van een onafwendbare ramp in verband met de jaarlijksche toeneming der be volking ,die om brood, d. i. om werk vraagt. Zeer beknopte samenvatting der schitterende rede'. Debat werd niet gevraagd. Een 70- tal hoorders hebben den redenaar met onverdeelde aandacht ruim 2 uur lang gevolgd. Spreker ontving den dank der gadering in den vorm van een hartelijk applaus. AFLOOP AANBESTEDINGEN. - De genie heeft het éénjarig onder houd van militaire gebouwen en werken te Middelburg gegund aan J J. Jan sen aannemer alhier. ONDERWIJS. Nutskweekschool voor meisjes. Het bestuur van het Departement Nij megen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft benoemd lot directeur van de Nutskweekschool voor meisjes den heer F. Verschuur, onderwijzer aan de Nuts Gemengde School. Op de aanbeveling stonden 1. de heer Verschuur voorn.; 2. de heer L. Dronkcrs .leeraar aan de rijkskweek school le Nijmegen en 3. mej. A. J. van Konijnenburg, onderwijzeres aau de M.U.L.O. school alhier. RECHTZAKEN. Alhier is den officier van jus titie voorgeleid K Z., 12 jaar. van be roep musicus, wonende le 's-Gravenhagc. verdacht van oplichting te Middelburg op verschillende tijdstippen en bij ver schillende ingezetenen in Januari 1924. Verdachte is na verhoor door den rechtercommissaris overgebracht naar het huis van bewaring. Het drama te Eindhoven Voor hel gerechtshof te 's-Hertogen- bosch eischic de advocaat-generaal legen den kelluer, Krieger, wegens verdrinking ■an zijn meisje in de Dommel te Eind hoven. een gevangenisstraf voor den lijd van tien jaren Wederzijdsclie economise he hulp tegenover België? In een onlangs gehouden vergadering van het bestuur van den Nederl. R. K Boerenbond werd naar aanleiding van reeds gehouden besprekingen met ver tegenwoordigers van den Belgischen Boerenbond inzake werderzijdschc cco nomisch hulp, besloten, een Neder- landsch-Belgische economische commis sie in le stellen en de directeuren van de Handelsraden uit te noodigeu daarin zit ting te nemen. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERU. 3ndevdcuKl...'n^Cauana fyttyA I SIGAREN (Ing. Med.j B (J I T N L A n 0. EEN AANVAL OP POINCARÉ. Het binnenlandsch verzet tegen Poin- caré heeft zich gister in de Kamer zeer duidelijk doen voelen door een rede van het zeer welsprekend socialistisch lid Paul Boncour, die in het bijzonder in het licht stelde dat de rijkdom op wer kelijk droeve wijze van eigenaar is ver anderd Len gunste van een groepje spe culanten, zoodat hij onder luiden bijval der Kamer erop" aandrong om in het bijzonder deze O. W 'ers te doen bloe den. Maar het voornaamste punt van zijn rede was zijn kritiek op de door Poin- caré gevraagde bijzondere volmachten. Gedoeld werd hier op hel eerste ar tikel van het financieele ontwerp, dat de regcering machtigt met goedkeuring van den raad van state de openbare diensten met het oog op bezuiniging te wijzigen en uiterlijk 6 maanden daarna de parlementaire bekrachtiging daarop te vragen. Dit zou dan zijn een der middelen om de frank op het hellende vlak tegen te houden. Maar welk een beleekenis die bepa ling heeft, blijkt o. a. uit het gerucht, dat Poincaré van den décrets-lois o. a. gebruik wil maken om alle thans in functie zijnde onderstaatssecretarissen te ontslaan, op twee na. Deze bedreigde functionarissen hebben zelfs al gelracht Poincaré vóór te zijn, door hem geza menlijk liun ontslag aan te bieden. Maar de minister-president heeft dat nog niet aanvaard. Boncour roerde dit speciale punt niet aan, maar noemde de mogelijkheid van die decreten zonder parlemenlsgoedkeu- ring een schending van de parlementaire rechten. Ziju rede maakte zoo'n diepen indruk, dat niet slechts de heele linkerzijde hem een stormachtige ovatie bracht, maar bovendien de aanplakking van zijn rede werd voorgesteld, waarover heden beslist zal worden. DE DOOD VAN WILSON. Een proclamatie van president Coo- lidge bepaalt een rouwlijd van 30 dagen voor Wilson. Alle vlaggen van hel Wilte nuis en alle Amerikaausche oorlogssche pen zullen halfstok worden gekeschcn. De begrafenis zal op verzoek van mevr. Wilson evenwel geen mililair karakter dragen, al zullen mannen van leger en vloot bij de plechtigheid aanwezig zijn. Voorloopig zal het stoffelijk overschot iu den grafkelder van de kathedraal te Washington worden geplaatst lotdal er een nationaal gedenkleeken zal worden opgericht op een plaats die de familie zal uitkiezen. Faillissementen. Voor de Arr. Rechtbank alhier A Febr. failliet verklaard: Jacobus vau Drongelen, aannemer tc Hoek. Rechter-Commissaris mr. P. J. van Bor- Borlel. Curator mr. Anne Bolle tc Mid delburg. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engeland Volgens de Engelsche pers zal de regeering niet voorlgaan met den aan bouw van lichte kruisers, waartoe de vorige regeering plannen had onlwor pen tot leniging van de werkloosheid. Verklaard wordt dal de regeering er de voorkeur aan geeft dc werkloosheid le verminderen door productieve werken, waarvoor het een omvangrijk plan over weegt. Uit Duitsehland. Een bericht, volgens hetwelk de twee moordenaars van Erzberger in Hon garije zouden zijn gearresteerd, is onjuist gebleken. De Duilsche regecring heeft in een

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1