ten Graïio maar slectils 167 Jaargang T. m—nMa—i No. 26 BINNENLAND. TER AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. Bij de Tweede Kamer is ingediend een voorstel van wet van de heeren Braat en de Boer tot afschaffing van den zomertijd In do motiveering wijzen zij erop, dat de Zomertijd voor groote bevolkingsgroepen te veel schade en onaangenaamheden veroorzaakt en voor bijna niemand in den lande eenig nut of voordeel afwerpt en voor hen, die 's morgens vroeg op hun arbeidsplaats moeten zijn, eene soort lijfstraf beteekent. jaarcontribulie daarvoor een beletsel is, doch gezien het nut dat de vereeniging beoogt, het verzoek opnieuw in ernstige overweging zal zijn te nemen, als voor kleinere gemeenten een eenigszins aan nemelijke contributieregeling gemaakt is. B. en W. ontvingen machtiging om voor te bereiden een plan tot herstel van en kele gedeelten van dorpsstraten en van haventerrein. Het terrein van een twee tal gedempte gemeenteputten zal, nadat enkele formaliteiten in acht zullen zijn- genomen, in het openbaar verkocht wor den. SCHUTTERSHOF-BIOSCOOP Heden avond 8 uur. Kinderen beneden 16 jaar in geen geval toegang. Muziek HöFELEIN—BEKKER. Deze voorstelling zal afgewisseld worden door het optreden van de twee le klas Artisten GROS en VAN VLIET, de vroolijke Yolondammer Zangera met veel sueces gezongen voor de Beka Gramaphoon Comp. (Ing. Med.) Uit Stad sa Provincis. Uit Middelburg. Door de politie alhier is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een jong- mensch ,dat uit louter baldadigheid een rotten sinaasappel wierp in de richting van drie rustig met elkaar staande per sonen. Het ongeluk wilde dat het „pro jectiel" tegen een der oogen van een dier personen aankwam en uit elkaar spatte, waardoor de beide andere per sonen ook nog een deel der substantie over hunne kleeding kregen. Uit Vlissingen. Bij Kon. besluit van 29 Januari is, met ingang van 1 Maart, de armen raad in de gemeente Vlissingen op geheven; in verband hiermede is aan W. L. Huson eervol ontslag verleend als tijdelijk secretaris van dien armenraad. Zooals men zich ljerinneren zal werd in de jongste vergadering van den gemeenteraad le Vlissingen bezwaar gemaakt ook tegen het vestigen van een kruidmagazijn in de Bomvrije kazerne te Vlissingen. Thans is er a.s. Maandag gelegenheid door een commissie uit Ged. Staten ten sladhuize bezwaren legen die vestiging in te brengen. Uil T h a 1 n. Te Oud-Vossemeer werd uit een aardappelkuil, toebehoorende aan den heer Ilirdes te Krabbendijkc, eenige zak ken aardappelen ontvreemd, die door de politie in beslag werden genomen. Uit a#»ivioh-Tla*nd«ï«i O. D. De bewoners van de lioevc van den heer V. te Absdale, nabij de gemeente Axel, werden Dinsdagnacht gewekt door het overgaan van de electrische schel, die in verbinding §taat met het hek en verschillende gebouwen die bij de hofstede behooren. Fen der bewoners ging met een ge laden geweer naar buiten, doch nauwe lijks had hij de deur geopend of een kogel floot hem over het hoofd. Hij ging weer naar binnen en begon door een raam in de richting van het kippenhok te schieten, waar hij onrraad vernomen had. Vier mannen namen hier op de vlucht. (N. R. Crt.) Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D- Dinsdagavond hield de afd. Bier vliet van den bond van Staatspen- sioneering in de geheel volle zaal van de oude school een feestvergadering ter ge legenheid van de 10-jarige herdenking van de eerste uitkeering aan ouden van dagen. Het tooneelstuk „Genadebrood", werd opgevoerd door verscheidene oud-leden van de rederijkerskamer „Jacob van Len- nep" aangevuld met eenige nieuwe krachten. Zij gaven blijk, dat de oude liefde voor het liefhebberij-tooneel niet gedoord was. Tusschen de bedrijven in werd door een drietal personen muziek len beste gegeven; na het tooncelspcl werd door eenige dames en heeren het lied „Slrijdt meel" verdienstelijk ge zongen, waarna een jonge dame nog een komische voordracht deed, die bijzonder in den smaak viel. De burgemeester dankte het bestuur der afdeeling voor het initiatief, en alle medewerkende dames en heeren voor hun aandacht. De heer Pruijssen wees op de enorme belangstelling, die voor deze uitvoering beloond was en constateerde hel treurige feit, dat het preinievrij staatspensioen bezig is uit te sterven. TI ij wees er ver der op, dat de Nederlanders er trotsch op gaan een beschaafde en christelijke natie te zijn, maar dat er aan die be schaving en christelijkheid nog iets ont breekt, zoolang het „oud en arm" nog samengaat. Daarom allen medegewerkt tot versterking van het ledental der eeniging. Uit Zuid-Bete 1 and. In de Woensdag te Ellewouts d ij k gehouden raadsvergadering, die met een heilgroet voor -1924 van den voor zitter begon, werd o.a. kennis genomen van het Kon. goedgekeurde besluit van Ged. Staten, volgens hetwelk de jaarwed de van den burgemeester van f1400 is verminderd op f 1190. De pensioengrond slag bleef op f 1400 bepaald. Kennis werd genomen van de begroo ting 1924 voor den keuringsdienst van waren te Goes. Daartegen werden geen zwaarwichtige bedenkingen ingebracht. De vergadering besloot B. en W. te machtigen om met de onderwijzeres van Driewegen, mej. S. S. de Vlieger, een re geling te ireiten voor bet handwerken der\vijs aan de school, nu tengevolge van de vermindering van het aantal school- leerlingen in de vacature van onderwij zeres niet meer voorzien wordt. De in specteur van het L. O. fiad te lcennc gegeven tegen de door B. en W. voorge stelde regeling geen bezwaar te hebben. De gemeenlebegrooling 1923 onderging eenige administratieve wijzigingen, waar bij bleek dat de havenrechten in het afgeloopen jaar f 7457.57 hebben opge bracht. Aan den heer Bakker te Terneüzen, die nog steeds iels blijft gevoelen voor de tot standbrenging van een motordienst Neuzen—Ellewoutsdijk en deze zaak op nieuw, na mondeling onderhoud, schrif telijk in de belangstelling van den raad kwam aanbevelen, zal worden bericht, dat de raad bereid is deze zaak op al lerlei wijze _te sleunen zoodra gebleken zal zijn dat zijn plannen voldoenden vas ten vorm zullen hebben aangenomen. Naar aanleiding van éen verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten om als lid toe te treden, de raad eenparig le kennen, dat de hooge GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. (Vervolg.) Ingekomen stukke n. Ingekomen waren de volgende stuk ken Het Procesverbaal van kasopneming ten kantore van den gemeente-ontvanger op 20 December j.l. Voor k. g. a. Een adres van G. J. Lambertz, die thans vraagt een commissie van onder zoek in te stellen, bestaande uit per sonen door den raad en door hemzelf le benoemen inzake zijn uitzetting uit een gemeentewoning. Voor k. g. a. Door Burg. en Weth. is aan het be stuur van het Middelb. Muziekkorps ge vraagd of het zou willen bevorderen, dat telken jare op den dag, waarop de verjaardag van II. M. de Koningin wordt gevierd, in de tent op het Molenwater door het korps kosteloos een concert wordt gegeven. Het bestuur heeft geantwoord, dat sedert menschenlieugenis het korps voor een concert op het Molenwater of op de Markt op 31 Aug. door een der hier be- staanden vereenigingen is geengageerd. uitgezonderd in 1923. Indien ook volgende jaren een der gelijk engagement voor een concert op een dier plaatsen niet mocht worden gevraagd, is er bij het bestuur geen be zwaar, te bevorderen, dat op Koninginne dag een concert kosteloos worden ge geven, maar het zag dan gaarne, dat dit concert op zoodanig uur kon worden vastgesteld, dat de leden van het corps geen schade lijden door verzuim van werk. Voor k. -g. a. Het reeds gepubliceerde adres van de vereeniging Handelsbelang om in de opbouwweek van kermis den marktdag niet te verzetten. De heer v. d. Weel zou als proef de markt op Donderdag willen houden, maar dan doen plaats hebben op de Balans en de Groenmarkt. De heer Hondius vraagt of dit ook niet kan gelden voor de kermisweek zelf. Naai- B. en W. om praeadvies. De rekening van het Bomme van den Broeckefonds over 1923, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 2304.76 aan iedere vereeniging, die gesubsidieerd wordt, is uitgekeerd f735.15. Voor k. g. a. Van den eervol ontslagen omroeper L. T. Beurskens een verzoek om hem een gratificatie toe te kennen, daar hij geen recht op pensioen heeft. De heer Mes stelt een, gratificatie van f 100 voor. Naar B. en \V om praeadvies. Van 61 bewoners van den Seisweg een verzoek om verbetering van de af watering aldaar. Zij wijzen er op, dat de bewoners aan de linkerzijde van den weg hun vuil water in slooten brengen. Zij, die rechts wonen, moeten het in em mers en tonnen daarheen brengen, maar die slooten loopen over en dan zijn zij verplicht dammen en planken te leg gen om in hunne woningen te komen, terwijl het verkeer ter plaatse zeer be moeilijkt wordt. Op verzoek van Mevr. Oorné wordt een onderzoek toegezegd naar het nemen van tijdelijke maatregelen tégen bedoel den overlast. Naar B. en W. om praeadvies. Ten slotte het bekende adres, waarin op verbetering van de toestanden op de begraafplaats wordt aangedrongen. Ook naar B. en W. om prae-advies. Ingekomen is nog een adres van het Genootschap van Leeraren aan Neder landsche Gymnasia met verzoek de ver ordening zoodanig te wijzigen, dat de bevordering der leerlingen door leeraren zal geschieden. Naar B. en W. om praeadvies. Voorts een voorstel van mevr. Weijl om het subsidie aan de vacanliekolonies te bepalen op f 25 per kind, dat 5 we ken naar de vacantiekolonies gaat, mei een totaal van f1000. Naar B. en W. om praeadvies. Hierna ging de raad in geheime zit ting. Zaak Kruze. Na héropening komt aan de orde het aangehouden adres van den heer Kruze Dit was reeds vóór de geheime zitting me degedeeld en voorgesteld 't in handen van B. en W. le stellen ter afdoening. De heer Mes wenschte toen vragen te stellen in geheime zitting. De heer Mes deelt mede een be zoek te hebben gehad van den heer Kruze, en leest een gunstig getuigschrift voor, geschreven in 1921 door den voor zitter van het bestuur van de Arbeids beurs, den heer J. Onderdijk. Dat klopte niet met de door B. en W. verstrekte gegevens. Doch toen bleek, dat de fei len, die den heer Kruze als directeur van de Arbeidsbeurs ten laste werden gelegd, gepleegd zijn in 1922. Spr. wcnscht thans nader ingelicht hoe de zaak eigenlijk zit. De heer Onderdijk zegt, dat hij inderdaad vroeger niet slecht dacht over den heer Kruze, zooalls uit den brief blijkt. Doch spoedig had hij aanmer king op de door den directeur gemaakte begrooting, speciaal wat de groote tele foonkosten, reiskosten, bezoeken aan cor respondenten belreft. De heen- Kruze gal voor dat hij op verzoek van den rijks dienst de correspondenten meer moest bezoeken, en meer moest telefoneeren: die posten zouden dus meer drukken op den rijksdienst. Uit een gesprek met den referendaris van den rijksdienst bleek toen ook, dat er aanmerkingen waren te maken op dien rijksdienst. Spr. heeft toen per soonlijk met" den heer v. Lier een be zoek gebracht ter controle van de rijks uitgaven. Daar kwam aan 't licht, dat wel de uitgaven op den gemeentedienst waren verantwoord, maar niet op den rijksdienst, wat de telefoonkosten be treft. Daarnaar gevraagd, bleek de heer Kruze ook in verschillende café's hier en elders te hebben getelefoneerd, welke telefoonkosten hij niet kon verantwoor den. In de bestuursvergadering van de Ar beidsbeurs is de heer Kruze toen Ier ver antwoording geroepen. De begrooting van den rijksdienst kon toen aanzienlijk wor den ingekrompen Spr. heeft den heer Kruze daarbij ook gezegd, dat deze niet oneerlijk is geweest, maar wel zeer royaal geleefd had. De heer Kruze heeft daarbij gevraagd lof hij een reis naar Duitschland mee mocht maken ,wat spr. hem in verband met zijn gelduilgaven en prestatie wei gerde. Tijdens spr. ziekle is de heer Kruze toen toch naar Duitschland gegaan. Het bestuur van de arbeidsbeurs heeft spr. gevraagd, of hij goed vond, dat de heer Kruze de stad had verlaten, en ilaar dit niet 't geval was, was men van oordeel, dal de heer Kruze lijdelijk moest worden geschorst. Hiertoe werd toeslem ming gegeven. In dc vergadering van B. en W. werd de heer Kruze na zijn terugkeer ter verantwoording geroepen. Toen de rijksdienst van de schorsing vernam, verzocht die de schorsing niet op te heffen voor den rijksdienst was gehoord. Over deze kwestie is daarop een uitgebreide correspondentie gevoerd T. o. v. den rijksdienst zijn er zulke ernstige .feilen voorgevallen, dal het oor deel van den minister ingeroepen werd Men werd 't er toen over eens, daar gebleken is dat de heer It de leiding niet kon voeren, de heer Staal tijdelijk als directeur van de arbeidsbeurs aan le stellen, en de heer Kruze te benoemen tot ambtenaar bij die beurs, hoewel de overgroote meerderheid van het beslaan der Arbeidsbeurs feitelijk meende, dat hij ontslagen moest worden. De heer Itruze heeft valscbelijk tele foonkosten gedeclareerd en daarmede zijn eigen telefoon in de ltoepoortslraat betaald, die eerst van de „Automaat" as. Door al deze feiten kwamen B en W. het bestuur van de arbeidsbeurs en de rijksdienst overeen dat 't niet gewensclit was Kruze als directeur te handhaven De heer Staal werd toen als tijdelijk di recteur aangesteld, later is hem een vas te aanstelling gegeven. De heer Kruze is thans ambtenaar. Het adres wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Grondruiling. Vervolgens deden B. en W. het vol gende voorstel inzake ruiling van grond mei den heer L. F. Groosman: I Om aan den heer Groosman in vol len en vrijen eigendom af te staan een ilrook grond ter diepte van 10 M., over de volle breedte van den Langevielc Singel, (tusschen de Militaire slachtplaats en den Koudekerkschen weg}, met dien verstande ,dat van den afstand blijft uitgezonderd dit gedeelte hetwelk ter plaatse als 10 M. breede straat is ont worpen in het uitbreidingsplan der ge meente Koudekerke en dat op het af te staan terrein groot ongeveer öSOO c.A middenslandswoningen zullen worden ge bouwd. II Over te nemen van den heer Groos man a. perceelen grond, nader op over gelegde teekeningen aangegeven; een straat van 10 Mover de gc- heele diepte van de weide, gelegen aan den Langeviele Singel naast dc Kwecke rij van den hêer Xoske, welke diepte zal zijn 50 AI. gemeten haaks op den Singel met dien verstande, dat de gemeente ge noemde strook bezigt als toegang tol haar daar achter gelegen terrein, en dat aan den heer Groosman recht van uil gang wordt verleend ten behoeve van de door hem op de weide te stichten middenstandswoningen en tuinen. III Van den heer Groosman over te nemen den boomenstaande op de onder II genoemde 6 perceelen bouwgrond 6 gemeten weiland. IV. Aan den heer Groosman le betalen 3800 guldén. V voor genoemd bedrag een lijdelijke geldleening aan le gaan. VI. De kosten van ruiling ieder voor de helft te betalen. VII. Aan den heer Groosman toe te zeggen, dal de gemeente voor zoover het in haar macht ligt, in de woningen op den onder I genoemden grond, gas, lerlciding en clectriciteit te leveren en ander in gemeenschappelijk overleg. Opgemerkt word, dat de gronden, die aan den heer Groosman zullen worden afgestaan nog nader moeten worden ge meten, waardoor hel bedrag nog eenigs zins kan worden gewijzigd De heer V e r t r e g t vereeuigt zich met hel voorstel hoewel hij verschillende bezwaren heeft, maar wenscht dat bij eventueele bebouwing der bouwplannen door B. en W. worden goedgekeurd Dit voorstel wordt, evenals het gc- heele voorstel z. h. st. aangenomen Open terreinen. Z. h. st. wordt besloten te bepalen, dat de open terreinen ,<lie zich nog be vinden tusschen den Domburgschen Wa tergang en den Veers'chen weg alle bebouwd mogen worden in open be bouwing De voorzitter zegt daarbij toe, dat spoedig een voorstel tot regeling dier open bebouwing in den raad zal worden gebracht. (Ingez. Med.) Armbestuur.' blijkt. Begrooling '2 3, Goedgekeurd wordt eveneens de af- ovcrschrijving der gemeenlcbegrooting 1923. B a g ij n h o f Aan de orde is het voorstel aan de straat door het vroegere Bagijnhof den am te geven van Bagijnhofslraat De heer Port hei ne stelt voor den naam te geven van Bagijnhof. Dan houden wij beter de herinnering aan wat ar vroeger was. De heer Cornellisse vindt Bagijne straat mooier. De voorzitter mcenl, dal don de naam verloren gaat. Het voorstcl-Porlbeine wordt aange nomen met 13 tegen 3 stemmen. Z ij kanten Singels. Goedgekeurd wordt de nadere regeling nopens de graszeltïng van zijkanten der singels. Gemeente woning. Evenzoo de verhuring der gemeente woning aan de St. Janstraat aan het rijk. Motorbrandspuitjcs. Voorts is aan de orde het voorstel om over te gaan tot de aanschaffing van 2 tweewielige motorbrandspuitjes eu daar voor een crediet van f6500 te vcrleenen. De heer Cornelisse heeft met ge noegen kennis genomen van dit voor stel. Hij juicht het ten zeerste toe. Spr. geeft in overweging nog eens na tc gaan of het zuigpompsystcem als het juiste systeem kan worden geacht. Spr. gelooft dat daar technische bezwaren aan zijn verbonden. Het nazien pal den eersten tijd misschien gebeuren, doch mogelijk later niet meer. Spr meent dat het centrifu- gaalporapensysteem beter en goedkooper Bovendien zijn er nog andere sy stemen. Kan deze kwestie niet nog eens worden onderzocht? Spr. beveelt voorts een automatische •ïjze van vervoer aan en gelooft dat er geschiktere andere plaatsen dan de Helm voor het opbergen zijn. Spr. weet niet of het huisje wel groot genoeg is. Spr. stelt voor niet direct het voor stel aan te nemen, maar wel een crediet toe te slaan, en dan na te gaan welk systeem hel beste is. De heer Streefkerk gelooft dat de zuigperspomp zeer goed voldoet, en haalt het bezwaar van een tweewielig rijwerk- tuig nog eens naar voren. zegt dat in elk geval nog een ernstig overleg zal plaats hebben met 't brandwccrbesluur naar aanleiding van de opmerkingen in den raad, voordat men tol den koop overgaat. De wijze van het bergen der spui ten maakt het absoluut onmogelijk om ze machinaal le vervoeren De heer v d. Weel acht het idee van den heer Cornelisse over de trek kracht aan te bevelen, maar dan moet die spuit in een garage geplaatst worden. De kosten zouden niet veel verhoogd worden wanneer het onderstel van een auto daarvoor dienstbaar wordt gemaakt De heer Cornelisse acht 't niet juist, dal hot blusschen direct geschiedt ouder het bestuur van den brandweer. Wie is verantwoordelijk' Is die technisch bekwaam leiding tc geven? Spr. wcnscht de leiding le geven aan iemand verant woordelijk voor dc menschen, aan de spuiten werkzaam Spr. wenscht dat met de reorganisatie rekening wordt gehou den, dat aan de spuiten komen personen die in den gemeentedienst werkzaam zijn, en daarvoor geschikt. De voorzitter wijst er nog eens op, dat er nog niet gedecideerd is, welke motorspuiten de beste zijn. Met de overige opmerkingen zal reke ning gehouden worden. De heer Paul zou voor hel besluit welke spuiten worden aangekocht eerst nog eens een deskundige raadplegen. De heer Streefkerk wil dan uit het voorstel het woord „tweewielige" schrappen. De voorzitter zegt dat met het brandweerbestuur nog eens wordt nage gaan ook met een deskundige, wat het beste is. De heer v. d. Beke Callcnfels wenscht maatregelen dat niet in alle ge vallen de heele brandweer uilrulct, en ook niet maar direct overal alarmsignalen I worden gegeven, terwijl 't niet noodig Tol lid van hel Burgerlijk Armbestuur wordt benoemd de lieer G AI. Mes. Ma rktmeester. Verlengd wordl de lijdelijke aanstel ling van C. C. Tellier ais marktmeester met één jaar. Godshuizen Goedgekeurd wordt de voorgestelde wijziging in de verordening op hel be heer en de inrichting van het bestuur i der Godshuizen. De voorzitter zegt onderzoek toe. Het voorstel wordt z. h. st. aauge- nomen. Verbetering Jero- n i in u s s t r a a t. Aan de orde is het voorstel om een crediet te verlecuen van f 9350 voor verbetering der Jcronimusslraat cn de Volderïjlaagte. De heer Paul wil hulde brengen voor dit voorstel. Dc toestand in de be-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1