No. 24 Dinsdag 29 Januari 1924 167° Jaargang OU RANT. GEPOLIJST, MAAR NOG HARD. Enkele scherpe punten van de bezuini gingsplannen der regeering zijn blijkens de gister vermelde Memorie van Antwoord afgeslepen Maar men make zich niet te veel illusie, want in wezen beteekenen de veranderingen slechts een uitstel. Ingetrokken zijn de stopzetting der periodieke verhoo gingen; de algemeene aftrek van 10 pCt. der salarissen voor '24; de overbrenging van de ondersleuning der werkloozen naar de Armenzorg. Maar de periodieke verhoogingen ko men weer in behandeling bij de voorge nomen herziening der jaarwedden; de salarisvermindering blijft aan da orde, want de regeering rekent er op da \iitgaven daardoor met 35 millioen to verminderen; alleen wil zij met de Com missie voor Georganiseerd Overleg over wegen of dat niet op een andere wijz kan geschieden dan door den algemeenea aftrek van 10 p Ot.; wat dus be teekent dat de aftrek voor sommigen minder voor anderen echter meer dan 10 pOt. za bedragen; de ondersteuning van de werkloozen zal nader worden onderzocht. En voorts bracht de Memorie een be zuiniging op defensie waarvan we nu nog maar aÜeen het bedrag, n.l. 12Va.mil lioen kennen; een reeks ingrijpende ver anderingen op onderwijsgebied, en da aankondigingen van nog enkele nieuwe belastingen. Met ook nog enkele dwangmaatregelen n.l. in de bedreiging: bij nlet-opheffing van art. 40 zal de regeering gedwongen zijn de kindertoe slagen in te trekken, en de periodieke verhoogingen geheel stop te zetten; en bij niet-benoeming van door d* inspectie voorgedragen onderwijzers op wachtgeld door de schoolbesturen, word het subsidie met het wachtgeld van dea nietbenoemde verminderd. De uitvoering van al die voornemens blijft hard voor de betrokkenen. Om dat goed te beseffen heeft men zich slechts voor oogen te stellen welk een desillusie de maatregelen op onderwijsgebied zul len geven aan de daardoor getroffenen die zich een geheel anderen loop van hun carrière hadden gedacht; aan de velen die door afvloeiing op wachtgeld worden gesteld, met het vooruitzicht dat ze ook gedwongen zullen kunnen worden de plaatsen in te nemen van tijdelijk of los personeel, dat door het ontslag in nóg grootere moeilijkheden komt. Terwijl de doorvoering van de salarisvermin- doring, in welken vorm dan ook, in zéër breede kringen neerslachtigheid zal ver oorzaken. Maar de vier maanden uitstel van de behandeling dezer begrooting zullen toch wel dit gevolg hebben gehad dat er door méér personen dan toen erkend wordt, zij het ook met een diepe zucht, dat ernstige maatregelen onvermijdelijk zijn, en dat deze bezuinigingsplannen nog een andere beteekenis hebben dan „een aan slag op de arbeidersklasse" zooals „Het Volk" ze kwalificeer!. Het voorbeeld van de fraukdaling in België en Frankrijk heeft trouwens aan velen nog eens doen beseffen waarheen het leidt, wanneer men voortgaat met het niet dekken van begrootingslekorten. Het tekort is ook bij ons nog groot Wel geven de toegenomen dividenden van*" Indische fondsen aan de regeering aanleiding om de raming van de inkom stenbelasling voor '24 met 10 millioen te verhoogen. Maar wat baten 10 millioen tegenover een tekort dal voor '25 op 130 millioen becijferd wordt ,en voor he' loopende jaar op slechts enkele mil lioencn minder? De drang lot inkrimping van den staatsdienst klemt te meer, nu voor het loopende jaar de bezuinigingen slechts in beperkte mate kunnen worden ingevoerd door de late behandeling der begrooting. We kunnen onmiddellijk toegeven, dat óp ieder punt van het bezuinigingspro gram krachtige argumenten zijn aan te voeren tegen de wensclielijkheid der in krimping Maar we verwachten dat de meerderheid van de Kamer zal erkennen dal de argumenten van inkrimpingsnood zaak thans zwaarder wegen. worden vrijgesteld van de personeelc be lasting en vallen onder dit ontwerp. De geldboete voor het ontbreken van het belastingmerk aan het rijwiel be draagt ten minste f 5 en ten hoogste f 25. liet rijwiel waarmee de overtreding wordt gepleegd, kan in beslag worden ge nomen. DE RUZIE BIJ DE COMMUNISTEN. Dbor de oppositie in de Communisti sche partij is (door J. de Ivadt en G. ,Bouwman) een uitvoerig manifest ge publiceerd tegen de huidige aanvoerders gericht. Ter kenschetsing volgen bier de slot alinea: „Van nu af aan zullen wij er bij Mos kou op aan dringen, dat de menschen, die op alle belangrijke punten de Duitsche revolutie, de Eenheidsfronltak- liek, de Vakbewegingstaktiek, het parle mentarisme, de organisatie tegenover de Comm. Internationale slaan; dat Wijn koop, v. Ravesteyn c.s. buiten de Der de Internationale worden gezel. De z.g. partijraad (tot wiens vergade ringen de leden die verdacht worden van opposante neigingen, niet uitgenoodigd worden), deze bijeenkomst van de fractie Wijnkoop, kan ten allen tijde besluiten de partij te scheuren. Wij zijn er echter van overtuigd, dat de Comm. Intern, wel dra een eind zal maken aan het gedrijf en gestook dezer fraktie, die nu vijftien jaren bezig is haar onbekwaamheid te bewijzen". BOYCOT ALS STRIJDMIDDEL IN VAKACTIE. De president van de Rechtbank in Den Haag, deed Zaterdagmiddag uit spraak in kort geding tusschen het Wa renhuis en den Ned, Bond van Kan toorbedienden inzake de verspreiding van strooibiljetten, opwekkend tot boycot van het Warenhuis in vetband met een actie van den Bond tegen de arbeidsregeling De president overwoog dat gedaagde heeft erkend den inhoud en het ver spreiden van de circulaire en het daar door ontstane nadeel voor het Waren huis, hoewel zulks door gedaagde als een geoorloofde actie werd beschouwd. De president achtte dit echter een opzet telijke benadeeling, welke niet geoor loofd en niet noodzakelijk is en waar tegen door den benadeelde bij den rech ter een vordering kan worden ingesteld, zoodat terecht een voorloopige voorzie ning is gevraagd. Recht doende veroordeelde de presi dent den Bond van Kantoorbedienden om de verspreiding van genoemde cir culaires te staken, en zich daarvan te onthouden, totdat over de zaak ten prin cipale zal zijn beslist verklaarde dit von nis uitvoerbaar bij voorraad la minute, zoo noodig met inroeping van de sterke macht, en bepaalde, dat binnen 14 dagen door eischer (het Warenhuis) de zaak bij de rechtbank moet worden aanhangig BiN tl INLAND. Bij de politie alhier is een val- sche rijksdaalder gedeponeerd, die voor al in kleur van de echte verschilt. Door de politie te Vlissiugen wordt op verzoek van de ouders de opspo ring verzocht van hun zoon, die Vrij dagavond dienst deed als operateur in de Electro-bioscope te Middelburg en na het uit breken van den brand ver dwenen is. Dit Yl i«a inf - Gisterenavond bad in de kleine zaal van het Concertgebouw te Vlissingen een vergadering plaats van de afdeeling Vlissingen van de Nederl Vereeniging tot bescherming van dieren. De heer S. J. Hoogstra, dierenarts te Middelburg, hield een korte voor dracht over het pijnloos dooden van die ren en diverse slachtmethoden. Na in het kort de werking van den dierenarts besproken te hebben, werden verschillende afmaakmetboden behandeld voor honden, n 1 de medicamenteuse methode met cyaankali, met chloroform met strichnine en met magnesiumsulfaat. Vervolgens behandelde spr. de gecom bineerde methode, bestaande uit: strich-' nine, gecombineerd met magnesiumsul faat; strichnine, gecombineerd met cyaan kali en veronal gecombineerd met chlo roform. Hierna werden verschillende slacht methoden besproken o.a. de Israëlitische slachtwijze, het steken van varkens en wijze van bewusteloos maken door inwerking op het verlengde merg door neksteek en nekslag. De belangrijkste groep van slachtwijzen, die waarbij men nwerkt op de groote hersenen om be wusteloosheid te veroorzaken, werden door spr. eenigszins uitvoerig behandeld .1. het bewusteloos maken door het z.g. dollen, door het slachtmasker, door een perculeur van Pilei en door het pinpe- staal van Belir. Tenslotte vertelde spr. iets over het bedwelmen van slachtdieren met den vrijen kogel door het schietslachtpistool van Stahle. Ten slotte werd de Bond veroordeeld in de kosten van het geding. Na de uitspraak werd namens den Bond verklaard, dat de verspreiding ter stond zou worden gestaakt. KOSTEN VERKOOPINGEN EN VER PACHTINGEN. Ingediend is een ontwerp tot regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen en hel uilloven van premiên bij openbare verkoopingen en verpachtingen. Het ontwerp heeft dezelfde strekking als het ontwerp van wet, dal op 12 Juli 1923 door de Eerste Kamer is verwor pen, behoudens strijkgelden. handhaving de UIT OOST-INDIK* Knoeierijen bij den belasting- accountantsdienst te Medan De knoeierijen bij den belaslingaccouu- tautsdienst te Medan bestonden, behalve uit te lagen aanslag in "de oorlogswinst- belasting van Chineezen, ook uit oplich terijen van Chineesche belastingschuld) gen. De adjunct-accountant L. Suoey Kie- wil te Medan heeft bekend en is in voor loopige hechtenis gesteld. RIJWIEL BELASTING. Het aangekondigde wetsontwerp tot heffing van een rijjwielbelasling is inge diend. De belasting wordt gesteld op f 3 per rijwiel: de opbrengst wordt geraamd op f 3 millioen. Ieder rijwiel, dat in het ver keer wordt gebracht, moet zijn voorzien van een jaarlijks te vernieuwen plaatje, dat tegen betaling van de belasting te verkrijgen is. Rijwielen, voorzien van een hulpmotor, Uit Stad er. Protfinese. Uit Middalburg. We herinneren er nog met enkel woord aan dat heden avond de heer H. Postma in de Soc. St. Joris al hier ,een voordracht zal houden over „de thans geldende stelsels van kinder verzorging". De bijeenkomst die voor alle belangstellenden toegankelijk is, gaat uil van „Pro Juventute". Zondag is te Vlissingen tij dens een kerkdienst een bezoeker, die in staat van dronkenschap verkeerde, door de politie uit het kerkgebouw ver wijderd en naar het politiebureau over gebracht om zijn roès uit te slapen. Dit Zu id-Bevela»d. De landbouwer St. te Schore had het ongeluk met een dissel in zijn been te kappen waardoor een ernstige wonde ontstond. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen Maandag j.l. had te Waarde een openbare verpachting voor den tijd van jaar plaats, van 38 perceelen bouwland, toebehoorende aan het Burgerlijk Arm bestuur, de N. II. kerk eu de Diaconie van de N. kerk. De 18 perceelen van het burgerlijk armbestuur werden pacht voor prijzen van f 50 tot f475 per gemet. Was voor de verloopen zev jaar de jaarlijksche opbrengst f2681.79, nu zal dnl bedrag worden f2853.62. Voor de N. H. kerk werden verpacht 12 perceelen, waarvan de prijzen varieerden van f90 tot f148 per geniet; de totale opbrengst per jaar steeg van f 1382.3" f 1421.40. Voor de Diaconie der N. H. kerk wer den negen perceelen verpacht, waarvan de prijzen per gemet varieerden f102 tot f 144 per gemet, en gemiddeld f 112 per gemet; de opbrengst per jaar verminderde van f 1133.91 tol [1096.5' voor kleinere putten. De vertegenwoordi ger der arbeiderspartij vond dit tarief onbillijk, waar er vele arbeiders zijn, die in nieuwe woningen huizen, waar vol gens de nieuwe bouwverordeningen groo te privaatpuiten zijn aangebracht Ten slotte werd toch het geheele plan aan genomen, zooals B. en W. hadden voor gesteld. Daarna kwam aan de orde de steunre geling voor de werkloozen. De voornaamste voorgestelde bepalin gen waren, dat een werklooze 10 achter eenvolgende dagen zonder werk moet zijn om geldelijken steun te ontvangen; de uitkeering bedraagt 60 pet. van het dag loon en hoogstens f9 per week plus f 1 per gezinslid boven de twee personen. De steun wordt vastgesteld door een com missie, onder goedkeuring van B. en W. Art. 9 bevat zes bepalingen of voor waarden, waarbij een wcrkelooze zijn steun kan verliezen. De heer 'l Gilde houdt hierover een algemeene beschouwing. Na eenig debat werd de regeling m. a. s. aangenomen. Hierna doet de voorzitter nog mede- deeliug van verschillende pogingen lot werkverschaffing, welke hij heeft gedaan met het resultaat, dat een tweetal pol derbesturen instemden met het doel en erk in uitzicht stelden. Een adres was ingekomen van het hoofdbestuur van het N. V. V. om aan-' stelling van een commissie voor pro ductieve werkverschaffing en het treffen van een steunregeling. Besloten wordt le B. en W. te machtigen om het plaat- lijk bestuur van het N. V. V. uit te noodigen een lid van hun bestuur aan te wijzen om zitting le nemen in de com missie van steunverleening aldaar; 2e. aan het hoofdbestuur mede te deelen dat reeds een steunregeling is vastge steld. En eindelijk werden nog een paar aanvragen behandeld van lieden, die steun voor Schoolgaande kinderen ont vangen en meer wenschlen te Ier ij gen, waarop afwijzend werd beschikt. Bij de omvraag werd gewezen op de wenschelijkheid van redmiddelen op het ijs, als er schaatsen gereden "wordt en ook op een betere organisatie en geoefend heid der brandweer. Bejde maatregelen zijn bij de jongste ongevallen "noodzakelijk gebleken. De voorz. zegde toe, dat zooveel mo gelijk voorziening zal worden getroffen. Daarna ging de zitting over in ge heime vergadering ter behandeling van...? Vermoedelijk concessievoorwaarden voor het leggen van kabels door de straten aldaar door de P. Z. E. M,, die reeds daar ter plaatse contracten afsloot voor dji-ecle levering van uit de centrale te Wesldorpe le betrekken eleclrisch ver mogen. Ui t Z e e u w s ch-Vl a an d er en W, D- Naar een onzer correspondenten 'an W. Z. VI. uit belrouwbare zijde zegt te vernemen zou tegen 10 April a s ongeveer 50 leden van het Korps mili taire politie ontslag zijn aangezegd, en niet legen Juni, zooals reeds van andere zijden werd gemeld. Dit 2 u v s o h-V 1 a* a d n O. D. Donderdagmiddag kwam de meenleraad van Axel bijeen Wegens het feit, dat aan schielvereeni- gingen door de regeering geen patronen meer worden verstrekt staat de schiet- vereeniging „Prins Maurits" aldaar zoo ongeveer op het doode punt en heeft al- zoo het onderhond van de mooie, doch dure schietbaan, aan het gemeentebe stuur overgedragen, dat krachtens een roeger genomen besluit, naar de burge meester zeide, verplicht was, dat te aan vaarden. Deze tnededeeling werd voor kennisge ving aangenomen. Daarna kwam aan de orde een drie ledig voorstel van het dag. bestuur, n.l. om een reuklooze beerruiming-installatie aan le schaffen voor 6235; 2e daartoe een leening aan (e gaan van f 6500 en 3e een tarief vast te stellen voor degenen, die er gebruik van maken. De exploitatiekosten worden geraamd op. arbeidsloon en vervoer f 880, onder houd f 225, rente en aflossing f 623,50. totaal f 1728.50. Inkomsten opbrengst beerruimen f 117-1; verkoop beer f 480. Totaal f1651. Er komt dus f 74.50 voor rekening van de gemeeute, Over deze zaken werd weinig of niet gerept, maar des te meer discussieerde men over het tarief, dat werd voorge steld als volgt: f 1 voor pulten van li/» M3, f 2 voor putten van 1 Ms en f 1 Booizuurhoiidand tegen catarrh, geneest ontstoken öoglcdtn. jungi-danc vlleicn «enChotfioudenct: geelt verlichting bij zenuwhoofdpijn, xecte keel en neuralgie Ztnkoxydtzaff: tegen uitilig, iweren en brandwonden Onmisbaar bij kladeren Capsicum te gen vedroadheld, ontstoken keel, Jicht en ilieuaiailKtieiiijnca. Weiger nsmaal en neem slechte origineels T uben nin. verpakt dooi CHE5EBR0U6H Mfg. Co. Cons.. New York. U.S.A. (Tng Med.) Sturm afwezig was besloot in zijn ver gadering om niet in te gaan op een ver zoek van den heer van der Sloot le Oost burg om f 300 subsidie voor ecu auto- dienst Ooslburg via Waterlandkerkje— IJzendijke omreden de vraag te groot was. Verder werd nog gewijzigd de' school geldheffing en de begroeiing 1924. Zaterdag j.l. kwam de raad der gemeente SI Kruis in voltallige zit ting bijeen Besloten werd, in afwijking met de daaromtrent door Ged. Staten vastge stelde regeling, de jaarwedden der wet houders te behouden op de bedragen, voorkomende in de goedgekeurde ge meente-begrooting 1923 en 192! De ver gadering, uitgezonderd de wethouders, sprak hare verbazing uit over liet gesol met de wethoudersjaarwedden eerst ge dwongen ze van f 35 op 145 te brengen. weer andersom van f 15 op f 35. Moet dit bezuiniging beteekenen1' Zoo werd gevraagd. De gemcentebegrooting 1923 werd aan gevuld met een bedrag van f 175, we gens vermindering van den oorspronkelij- ken aftrek op de rijksbijdrage voor het lager onderwijs- bvef 1921 Tot lid in de commissie tot wering van schoolverzuim wegens vertrek van den heer A A. Leenhouls categorie onderwij zers werd benoemd het hoofd der school de heer A. N. Klaaijsen. De heer Iz. Luteijn .periodiek afge treden lid van de commissie van plaat selijk Schóól toezicht ,\verd herbenoemd. Na korte discussie over het al of niet wenschelijke van verandering brengen in de heffingsverordening der hondenbelas ting, mei het oog op het groote aantal honden, werd besloten geen verandering aan le brengen. Er werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over hel noodzakelijke van ver andering brengen in de beslaande ver ordening der plaatselijke inkomstenbelas ting, waarin geen progressie is toegela ten. Was er een lid voor progessie, een ander was er legenlot dat ten slotte met algemeene stemmen werd besloten een 'crordenmg te ontwerpen met oen ma tige progressie In de Zaterdag gehouden verga-, dering van het Ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon" te Ooslburg doelde de 'oorziller, P. de Hullu Hz. mede, dat in de laatst gehouden bestuursvergadering tot Eere-Voorziller was benoemd, de heer P. Erasmus, burgem., en spreker tol voorzitter De secretaris, Air. I". J. N van Dam door ongesteldheid afwezi; DE CRISIS VAN HET PARLEMEN TAIRE STELSEL. Gisterenavond hield de afdeeling Vlis singen van den Yrijz. Dem. Bond eenc door een honderdtal personen bijgewoon de openbare vergadering, waarin hel Ka- mcrlid, de heer mr. P J. Oud, sprak over bovenstaand onderwerp. De vergadering werd. daar de voor- Daar dil Se laalste vergadering zou aamvezig kon zijn, ge- i „„j5 n„m\" 'opciid door den heer Ouwehand De heer Oud zeide, dat he woond, sprak de voorzitter zijn spijt over dieas afjvezigheid uit, te meer daar Mr. van Dam de gemeente eertijds metter woon gaat verlaten en zeer waarschijn lijk voor zijn vertrek geen algemeene vergadering meer zal*-worden gebonden. De voorzitter wijdde eenige waardeeren- de woorden aau hel adres van Mr. van Dam namens hel geheele Fonds en sprak zijn groolen dank uil voor de vele werk zaamheden en bemoeiingen, die de heer van Dam zich gedurende al die jaren van de oprichting af, in 1S97, getroost had in het belang der vereeniging daarbij niel uit 't oog verliezende den moreelen steun, dien hel fonds van hem had ondervon den; hij fungeerde al die jaren als sec Spr. besloot met den wensch, dal Mr. van Dam spoedig zou zijn hersteld en dat liet hem in zijne nieuwe woonplaats goed De heer Oud zeide, dat het parle mentair stelsel de Vrijz. Deiu. na aan het hart ligt, omdat het een der eerste voor waarden is voor de handhaving der de mocratie, De gebeurtenissen van den laat- sten tijd geven wel aanleiding om onge rust te zijn Dal liet ministerie na de verklaring in October tocli terugkeerde, is zeker wel iels heel bijzonders De Vrijz Dem. hebben steeds betoogd, dat voor een evenwichtig staatsbestuur het zwaartepunt steeds moet liggen bij het volk zelf. Als men hoort spreken over democratie, dan moet men niet al leen op dat woord letten, maar ook letten op de daden van hen., die zich democraat noemen. Een handeling als Troelstra iu 1918 propageerde, zou geheel iu strijd ziju ge weest met de democratie. Thans zijn al leen de communisten beslist tegenstan- fa:?n" fntt iders van het parlementaire stelsel en 1? led®n van de Commissie va .-1 ontkennen, dal zij door z w°rden herbenoemd de heeren D.,^ de 5Ujun VOQr hun argumenten hebben gekregen Herman de Groot, A. Mys Risseeuw Johz. Het ledental van het Fonds bleef con stant. Het kapitaal is met eenige toe name in 1923 geklommen tot f 3311.58. In 1923 werd aan ziekengeld uitgekeerd aan mannelijke leden f 461 en aan Maar niel alleen de communisten be strijden bet parlementaire stelsel, dit doen ook zij, die het voorbeeld willen volgen van de fascisten in Italië en Span je. liet is volgens spreker verwonderlijk, e ,„ft rA id al die beweging juist hier in het Room- vrouwelijke leden f 100 50, aan builen- ts jonnen cn wel door gewone uilkceringen oJ. Leo heer Verries, die niet alleen liet De raad der gemeente W a t c r- parlement, maar ook de R K. Staatspartij landkerkje, waar de heer J. B.iaanvalt, gevolgd door den heer de Jong

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1