RHEDM4TIEK I (Ingez. Med.) verkoop van een paar sigaren door den kellner had wiJJen loesiaan, als die ook werkelijk ter plaatse zouden worden ver bruikt kreeg toch nul op het request, al waren ernog tien anderen onder zijn collega's die met hem mede stemden. Hoe de heeren zich in een groot koffie huis de controle hebben gedacht op het werkelijk verbruiken ter plaatse van een daar bestelde sigaar of sigaret, is niet gebleken jammer, 't zou aardig zijn geweest te vernemen hoe zij dat hadden willen klaar spelen. Dus, waarde provin- cïe-stad-vriend, ge behoeft u niet onge rust te maken dat ge, te Amsterdam ver toevende en 's avonds laat genietende van een groot-mokum-cafó, geen sigaar meer zult kunnen bemachtigen, bijal dien ge bemerkt uw koker in het hotel achter te hebben gelaten; en ge zult zelfs niet verplicht zijn de van den kell- ner verkregen sigaar 'ter plaatse te moeten gebruiken. De Amsterdamsche gemeenteraad doet wel eens grappige dingen, doch aan een dergelijk zonder ling verbod, heeft hij zich toch niet ge waagd! "We hebben trouwens al ver bodsbepalingen genoeg. SINI SANA. STUKKEN GEMEENTERAAD VAN .H1BDELRURG. Aanschaffing van 2 mo- torbrandspuitjes. Zooals B. en "W. reeds bij de openbare behandeling der gemeentebcgrooting 1924 op 19 Dec j 1. te kennen gaven, in antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Den Hollander nopens eventueele vermindering van het brand weerpersoneel, was 'n reorganisatie der brandweer bij hun in voorbereiding, en hadden daarover reeds besprekingen plaats gehad tusschen hen en het be stuur der brandweer. Zij doen thans een voorstel aan de hand van hetgeen genoemd bestuur hen schreef over de door hem gedachte re organisatie, gelijk zij is uiteengezet in zijn schrijven van 1 December 1923. In dal schrijven zegt het bestuur der brandweer Reeds gedurende eenige jaren is het ons bestuur opgevallen, dat de druk op de waterleiding in deze gemeente zeer gering is. Wij maakten verscheidene ma len bij brand den heer hoofd-directeur der gemeentebedrijven daarop opmepk- <zaam ,tot deze ons tenslotte mededeelde, dat hij, gezien den toestand van het bui zenstelsel speciaal liet distributienet in de gemeente, zich niet verantwoord acht te den druk te verhoogen, ook niet in het bijzonder geval van brand. Hy merk te daarbij op, dat indien er op enkele plaatsen in de gemeente door hoogeren druk, in het buizennet ernstige breuken ontstonden ,wij op een gegeven moment bij brand geheel van het gebruik der wa terleiding zouden kunnen verstoken wor den, eu dus geheel aangewezen zouden Itunncn worden op het 8-tal handbrand- sp uilen. Zij meenen dat tegen deze re deneering niet veel is in te brengen. Genoemd handspuiten-materiaal, of schoon wat zijn capaciteit betreft niet Nou meheer en toe ging ik naar de ka mer van den ouwe Niemand derin!" Vrouw Chugg hield even. op om het verhaal meer dramatisch effect te geven. „En waar hebt u den ouden Mack wayte gevonden?" vroeg de chef met zoo'n bedaarde stem, dat vrouw Ohugg hem een verontwaardigden blik toewierp. „Ilc wou net naar beneje gaan om te kijke of tie in de keuke was of buite misschien", vervolgde zij, de vraag ne- geerend, ,,en daar zien ik toon ik al op 't portaal was, een voet onder 't .gordijn uitsteke. Ik trek 't gordijn weg en och Heere! och Heere! die arreme man, hij liad nooit geen kwaad gedaan, an geen mcnscli niet!" „Kom, lcom, vrouw Chugg, kalm nu", zei de detective. De vrouw droogde haar oogen af en vervolgde: „ïïij lee op z'n rug, in z'n overhemp, z'n gezicht was heelemaal zwart ver brand, en hij zat vol bloed. Onder *z'n hoofd was een heele plas bloed meheer, u ken het geiooven of niet Marigold onderbrak den woorden stroom met een korte, besliste vraag aan den chef: „Wilt u het lijk zien, mijnheer, ze zijn boven bezig een foto te nemen." De chef knikte. Hij en Desmond volg den den detectieve naar boven, terwijl vrouw Ohugg beleedigd weer naast de kachel ging zitten, met het air van ondeugdelijk, is toch in ieder geval zeer ouderwetsch ,terwyl enkele der een heden teekenen van verval beginnen te vertoonen. Het is door B. en \V. dan ook eigenlijk steeds beschouwd als eene eventueele aanvulling, als men wil eene reserve, op de waterleiding. Uit bovenstaande volgt, dat, al zal door den bouw van het reserve-reservoir aan den voet van den watertoren, over, meer-, of langer over water beschikt kunnen worden, dit op den druk niet den minsten invloed zal hebben. Hoewel nu "in deze gemdente ernstige groote branden gelukkig tot de zeldzaam heden belmoren, en de brandweer tot nu toe er steeds in mocht slagen, dank zij ook de groote toewijding van het per soneel, beperking tot een enkel perceel te bereiken, meent ons bestuur, dat in het verband met het voorgaande een toe stand is ontstaan, waardoor het zich niet langer verantwoord acht lijdelijk te blijven toezien. Het gevoelt zich dan ook verplicht maatregelen aan uw college in over weging te geven, waardoor aan genoem-' den toestand, althans gedeeltelijk wordt tegemoet gekomen. Wij hebben deze maatregelen gedach als volgt a. uitbreiding van het materieel met twee moderne eenheden; b. inkrimping van oud materieel met 4 eenheden en van het personeel; c. een verbeterd weksysteem. In de bijgevoegde memorie van toe lichting wordt daarvan nog opgemerkt a. Waar, zooals duidelijk zal zijn, onze bedoeling is een grooler druk te verkrij gen, spreekt het vanzelf, dat ons oog gevallen is op het moderne molor-ma- teriëel. Dit behoeft niet groot te zijn, daar met motorspuiten toch zeker een druk van een 5-tal atmosferen verkregen wordt, terwijl de druk in onze waterlei ding schommelt tusschen 1 en iy3. at mosfeer. Wij stellen ons voor «gezien de steeds grooter wordende uitgestreiktheid der gemeente, dat twee motorspuiten zouden moeten worden aangeschaft ,elk water gevende door middel van 2 stra len (dit laatste levens in verband met ons voorstel onder b). De beschikking zou daardoor verkregen worden over een 4-tal stralen onder hoogen druk, die een hoogte zullen kunnenbereiken van plm. 25 M. Verschillende aanbiedingen zijn ge vraagd. Een aanbieding van de brandspuiten- fabriek voorheen A. Bikkers en Zoon te Rotterdam acht het bestuur voor het doel geschikt met een capaciteit van plm. 500 Liter per minuut. Een dergelijke spuit op 2-wielig voer tuig komt. met volledige uitrusting op plm. f3250, franco Middelburg. Voor aan schaffing van een tweetal dier spuiten dus voor een totaal bedrag van plm. f 6500. b. Wordt de beschikking verkregen over 2 motorspuiten als onder a. genoemd, dan zijn wij van oordeel dat zeer zeker het aantal handspuilen kan worden ver minderd. Gelet op het getal stralen, zou den wij willen voorstellen 4 van de 7 handspuiten (spuit L is rijkseigendom en blijft dus buiten beschouwing) af te schaf fen, en daarvoor natuurlijk het meest versleten materieel te nemen. We blijven dan beschikken over 4 brandspuiten, de spuit L inbegrepen, wat ons, het weinige gebruik dat er van wordt gemaakt, ruim voldoende voorkomt. Deze af te schaffen spuiten zullen ver moedelijk bij verkoop nog wel iets op brengen; wij durven echter niet te ramen hoeveel, en meenen daarom veilig te doen deze opbrengst bij onze berekening voor „memorie" uit te trekken, gezien den grooten ouderdom van het materieel. Vergissen wij ons niet dan werd de laat- wordt gebracht. Wij namen informaties ste handspuit aangeschaft in 1876, op het Rykstelephoonkantoor en het Onze laatste inspectie bracht dan ook bleek ons dat dit zeer goed mogelijk is. bij een paar spuiten ernstige slijtage aan Het groote belang in aanmerking ne- het licht, zoodat wij in een niet verre mende, meenen wij daartoe te moeten toekomst op aanschaffing van een of twee adviseeren. nieuwe handspuilen zouden moeten aan- De kosten van aanleg van een dergelijk dringen, indien ons onderhavig voorstel systeem komen voor het eerste jaar op geen instemming mocht verwerven. f 30 per bel, voor volgende jaren op f 20 Het is onze bedoeling de organisatie per bel. overigens te laten zooals die is. Twee Wij zouden daarom willen voorstellen handspuiten worden vervangen door mo- om bij de 8 eerste brandmeesters der torspuiten, van de beide andere even- ters der eventueel aan te schaffen motor- tueel af te schaffen handspuiten gebruikt spuiten en bij de 2 tweede brandmees- het personeel voortaan alleen het opzet- spuiten ze aan te brengen, waarvoor stuk voor de waterleiding. het eerste jaar f 300 en daarna f 200 per Het spreekt vanzelf dat op deze wijze jaar zal moeten worden betaald, aanzienlijk minder personeel zal noodig De jaarlijks lerugkeerende koslen be- zijn. Daar wij het niet aandurven op een rekent het bestuur op f 625, waartegeu- voldoend aantal vrijwilligers te rekenen, over f 275 bezuinigd wordt. Blijft f 350. meenen wij, dat de verplichte dienst bij In het algemeen zijn B. en W. het de brandweer moet blijven bestaan. Wij volkomen eens met de plannen van het zouden dan den dienst willen verkor- Besluur. ten met 5 jaar, en dus den diensttijd van Hoofdzaak in dezen is natuurlijk de 86—46 jaar tot dien van 36—41 willen moderniseering van het materieel, en terugbrengen. Het spuitgasten-personeel B. en W achten het mitsdien gewenschl thans sterk 400 man, zou daardoor met daarover allereerst een uitspraak van pl.m. 200 man worden verminderd, dus den raad uit te lokken, tot de helft .terwijl bovendien het voor-{ Wanneer daartoe en tot verminde- deel wordt verkregen van jongere krach- ring van het oude materiaal wordt be ten. Hiervoor zou natuurlijk wijziging der sloten, zal door B. en W., in overieg ^^pordening op de brandweer noodig zijn. met het Bestuur, een ontwerp-wijziging Wij stellen ons de indeeling dan aldus der Verordening betreffende de Brand- voor 1 weer kunnen worden in gereedheid ge- Bij de 4 resteerende handspuiten 25 bracht in verband met de vermindering spuitgasten (thans 50); hij iedere motor- van het personeel, en zouden zij voorts spuit 25 man en bij de 2 overblijvende zich nader met datzelfde Bestuur leun* opzetstukken ook ieder 25 man. Bij de nen beraden omtrent een verbetering vaststelling van deze getallen hebben wy van - het weksysteem. rekening gehouden met het normale ver- Zij erkennen geheel en al de juist- loop der lichtingen (verhuizingen en heid van de door het Bestuur gedane sterfgevallen), met uitslcdigheid en met mededeelingen omtrent den ouderdom hen die eventueel het alarm niet hooren. der tegenwoordige handspuiten en den Er is natuurlijk in het minst geen dikwijls onvoldoenden druk der water- bezwaar, dat, als de handspuiten niet leiding bij brand, alsmede de onmogelijk- gebruikt worden, personeel daaraan ver- lijkheid om die, zooals nu de toestand bonden, op aüdere wijze behulpzaam is; is, behoorlijk op te voeren, doch als al het materiëel eens tegelijk Het bestuur heeft aan B. en W. voorts gebruikt mocht worden zullen er naar pertinent de verzekering gegeven, dat de onze meening toch wel hulpvaardige bur- bediening der beide eventueel aan te gers worden gevonden, die dan eventueel schaffen motorspuiten van eenvoudigen zouden willen helpen pompen, als de aard is en gemakkelijk kan geschieden aflossing onvoldoende bleek te zijn. door het personeel, zoodat uit dien Bij de motorspuiten zouden wij, om hoofde geen extra-kosten zijn te ver- daarbij zoo min mogelijk mutaties in het wachten. Die spuiten kunnen verder ten personeel te hebben willen indeelen in allen tijde aangekoppeld worden op de de eerste plaats de rempla^anten, voor waterleiding en zijn ook, waar geen wa- zoover daarvoor geschikt, en dan zoo terleidingbuizen liggen, steeds bruikbaar, noodig aangevuld uit de lotelingen. j B. en \V. voegen hieraan nog toe, dat Wat betreft de brandmeesters, wy zou- de 'Spuiten door het personeel naar de den daarvoor een 8-tal uit het corps plaats van den eventueelen brand moe- willen aanwijzen die daarvoor door hun ten worden getrokken, technische opleiding of door hun tegen-1 Op. grond van het vorenstaande doen woordige betrekking naar onze meening B. en W. 't voorstel over te gaan tot aan- in aanmerking kunnen komen. Zij zullen schaffing van 2 tweewielige motorbrand- zich moeten verbinden geheel vrijwillig spuiten, elk met een capaciteit van 500 zonder kosten, het le jaar eens per Liter per minuut, en daarvoor een cre- maand met de motorspuiten te oefenen diet van f6500. te verleenen ter be en daarna eens in de 2 maanden. strijding der kosten, een tijdelijke 6e*d- Djt zal tevens een goede controle geven1 leening van f 6500 aan te gaan en B. op de voortdurende paraatheid der mo-1™ W. te machtigen om, in overleg met torspuiteu. het bestuur der brandweer, 4 der tegen- c. De wijze van wekken bij brand iswoordige handbrandspuiten buiten ge- beslist te dezer stede onvoldoende, zoo-Jhruik te stellen en te verkoopen. als die Ihans geschiedt bij de brand-1 meesters, die man voor man door wek-f De C. van Fm. vereemgt zich met kers worden gewaarschuwd, waarmede het voorstel. zeer veel tijd verloren gaat. Van de 32' ZlJ wenscht echter de volgende vragen brandmeesters zijn 13 voorzien van een te stellen. telephoontoestel; de ondervinding leert echter dat wekken per telephoon zóó véél zekerheid, ook wanneer daarmede slechts tijd kost als men niet onder de aller- eenmaal in de 2 maanden geoefend eerste nummers voorkomt op de lijst, ge-1 "Wordt t deponeerd op het Rijkstelephoonbureau 2e. Hoe lang duurt de garantie voor men zeker eerst drie kwartier k een'de goede werking der machine 3e. Heeft het bestuur voor de brand weer de beschikking, over vaklieden on der zijn manschappen, voldoende voor geregelde bediening der motoren 4e Kan het personeel niet nog verder worden ingekrompen, inzonderheid, dat of "schakelaarT'waardóör in dr«oniDgen|<ler boi<le sPuiten die komen ,e vervaI' der brandmeesters een bel in werking len' le. Biedt de motor voldoende bedrijf s- men zeker eerst drie kwartier k een uur na Tiet uitbreken van den brand gewaarschuwd wordt. De ideaal-toesland zou zijn, dat allen van uit één centraal punt, b.v. het po litiebureau, gelijktijdig werden gewekt door het omzetten b.v. van een handel! In antwoord op de vragen sub 1 en 2 verwijzen B. en \V. naar een bij de stuk ken gevoegd schrijven der N.V. brand- spuitenfabriek voorheen A. Bikkers 'Zoon te Rotterdam. Het bestuur der brandweer heeft z. i. onder de spuitgasten voldoende vaklie den voor geregelde bediening der moto ren, welke zeer eenvoudig van construc tie zijn. Eeu verdere inkrimping van het perso neel dan tot op de helft is niet mogelijk. De ondervinding heeft geleerd, dat in de laatste jaren bij brand nimmer meer dan 20 manschappen van de 50, die bij een spuit geplaatst zijn, aanwez;g waren en dat bij de inspectiën er n.mmer meer dan 40 waren. Bij terugbrenging van het aantal van 50 tot 25, moet worden aangenomen, dat het aantal aanwezigen niet meer dan 12 A 13 zal zijn, welke beslist noodig zijn voor vervoer en bediening der spuit, eventueel slangenwagen. Het ligt in het voornemen om daar, waar een handspuit zal komen te ver vallen, een grooten slangenwagen te sfa- tionnneeren, welk? vervoer zeker 5 man eischt, ongerekend de bediening van slraalpijp en opzetstuk alsmede verzor ging der slangen. De O. v. Fab. vereenigt zich met het voorstel. Zij kan zich echter op grond van de verschafte gegevens geen vol doend oordeel vormen over de voorge stelde motorspuiten. Zij zou daartoe meer gegevens noodig hebben, o.a. ontbreekt een meer gedetailleerde afbeelding van de motorspuiten. Zij vraagt zich af waar om alleen de firma Bikkers om offerte gevraagd is geworden en of een 3 cy linder zuig-perspomp wel de aangewezen pomp zal zijn. Voorts is het der commissie niet dui delijk of wel eeu uitvoering op een twee wielig rijwerk de meest geweuschte is. j Tenslotte vindt de commissie in het voorstel niet opgegeven waar de spuiten geplaatst zullen worden, j B. en W. merken nog op: Er is niet alleen aan de N.V. voorheen Bikkers offerte gevraagd doch ook aan de N.V. Geveke en Co. te Amsterdam. Echter bleek de eerstgenoemde offerte 1 van meer soliden aard, ook bij plaatse lijke bezichtiging door het bestuur der I brandweer. j De geheele brandweer van Rotterdam is uitgerust met 3 cylinder Plmiger pompen en wenscht geen ander systeem te bezigen, terwijl ook door den heer Bikkers persoonlijk aan vorengemeld be stuur de meer rustige werking dan van j centrifugaal pompen is gedemonstraard. Hel bestuur beveelt daarom Plunger pompen ten sterkste aan. Voorts is gebleken, dat plaatsing der spuiten op 2-wielig rijwerk uitnemend voldoet. De 4-wielige voertuigen zijn be langrijk zwaarder en dientengevolge zon men moeten vervallen in het gebruik van paarden-trekkra ch t De plaats der motorspuitjes zal nader door het bestuur worden aangewezen, zoodra tot aanschaffing is besloten. Het staat intusschen vast, dat er een zal komen in het nieuwe spuithuisje aan den Helm. Marktmeester. B, en W. stellen den raad voor de tijdelijke aanstelling van 0. 0. Tellier, als marktmeester met 1 Februari a.s. met één jaar te verlengen. Godshuizen. B. en W. stellen den raad voor een wijziging te brengen in de verordening op het beheer en de inrichting van het .bestuur der Godshuizen, naar aanleiding I van een missive van Ged. Staten, waarin in overweging gegeven wordt, te bevor deren. dat de aftreding der leden van ihet Bestuur der Godshuizen, geen ge meenteraadslid zijnde alsnog op andere hoofd- en zenuwpijnen en soortgelijke kwalen, worden bestreden met zekerheid van genoiiing door kot gebruik M T van TOGAL-T \BLETT EK. Bij alle Apothekers ea Drogisten verkrijgb. i f 0 80 en f 3.—. Vraagt gratis toezending I 1 9 U I. van broehure Mo. dO naaide „Pharnsace utisehe en Chemische Groothandol A. J. AMEYK, Amsterdam. M. V." Mm (Ingea. Med.) iemand, die meent paarlen voor de zwij nen te 'hebben geworpen. „Zijn er vingerafdrukken?" vroeg de chef in de gang. „O, neen", antwoordde hij. Barney is een te geslepen man van het vak om zoo iets te doen!" Het portaal was een kleine ruimte.,die een trede hooger lag dan de kromming van de trap, die naar de eerste verdie ping leidde. Aan den linkerkant was een raam, dat uitzicht gaf op een nauwe doorgang tusschen het huis van de Mack- wayte's en dat van de buren. Die' door gang voerde naar de achterdeur. Bij het raam stond een rieten tafeltje met een plant er op. Aan den anderen kant van het portaal was een muur met een ge- [deeltelijk glazen deur, blijkbaar de had kamer Het gordijn was van de koperen roede afgerukt. Het lichaam lag op den rug tegen de tafel aan, de armen wijduit, één been opgetrokken, het andere stak met den voet juist over de eene trede, die naar 't portaal voerde, uit. Hef hoofd lag in de richting van de deur der. badkamer. Boven het rechteroog was een groote buil en een zwarte plek er om heen. Het gezicht was vol bloed, waar door het "gat, dat de kogel gemaakt had, nauwelijks te zien was. De oogen waren half gesloten. Een jonge man met een ronden hoed op. was bezig met een groot fotografeertoestel op een statief, dat als een dubbele ladder over het lichaam heen stond. Hij richtte het toestel naar beneden en ging voort met zijn werk zonder de minste notitie te nemen van den detectieve en zijn begeleiders. „Een schot op korten afstand", mom pelde Desmond, na een blik op het ge laat van den doode, „een zwaar auto matisch pistool, zou ik denken." „Waarom zou u denken van zwaar kaliber, majoor?" vroeg Marigold oplet- tend. „Ik heb aan het front veel menschen gezien, die gedood wareji door een schot met een revolver op korten afstand en 'met geweerkogels", zei Desmond, „maar! lik zag nooit eqp gezicht, dat zoo geschon-; {den was als dit. Eens. bij een aanvajl [heb ik een Duitscher tegenover mij bot weg neergeschoten met mijn revolver, [het gewone legermodel, en ik heb later nog eens naar hem gekeken. Maar hij zag er niet op deze manier uit. Het eenige geval, dat eenigszins hiermee kan vergeleken worden, heb ik gezien bij een [van onze sergeants, die op patrouille i gedood werd door een moffenofficier, jdie den kerel zijn geweer vlak voor het 'gezicht hield. Die sergeant zag er wel ontzettend uit, maar Hij schudde het hoofd. Toen wendde hij zich tot den detectieve „Laat me den revolver eens zien. Heeft u het ding hier?" I Marigold knikte ontkennend en ant woordde „Hij had het ding niet bij zich, hij houdt bij hoog en bij laag vol, dat liij nooit een revolver heeft gehad! Ilc denk, dat hij hem hier of daar weggesmeten heeft. En wij zullen het ding voor hem moeten vindenl" Hij lachte vrij grimmig en voegde er toen bij: „Misschien is u er op gesteld de kamer van Miss Mackwayte te zien, mijnheer?" „Is Miss Mackwayte daar?" vroeg de chef. „Ilc heb gezorgd dat zij gauw hier vandaan kwam," antwoordde Marigold, „hel "heeft haar een vreeselijken schok gegeven, het arme kind, hoewel ze haar I getuigenis toch flink en duidelijk heeft afgelegd voor zoover zij dat kon, maar zij lean niet veel zeggen. Zij is nu hij vrien den hier in de huurt. De dokter heeft liaar wat broom gegeven en zegt, dat zij rustig gehouden moet worden." „Wat heeft zij verteld?" ondervroeg de chef verder. „Zij kan weinig licht op de zaak wer pen Zij en haar vader kwamen thuis van den schouwburg ongeveer kwart over twaalf, aten nog even iets in de eetka mer en gingen voor één naar bed. Miss Mackwayte heeft haar vader in zijn ka mer zien gaan, die naast de hare is, en heeft hem de deur zien dicht doen. Het volgende, dat zij weet, is dat zij plotseling wakker werd door een hevigen knal, dat was het schot natuurlijk een oogenblik dacht zij, dat er een aanval van vliegtuigen kon zijnToen voelde zij opeens, dat een hand op haar mond gelegd werd, er werd iets in haar mond gepropt en zij werd stevig aan het bed vastgebonden. „Heeft zij den man gezien?" vroeg Desmond. „Zij heeft van 't. begin tot het einde niets gezien", antwoordde de detective, „zoover het haar aangaat kon het een vrouw of een donker gekleede man zijn geweest, die haar vastbond. Het was vol slagen donker in haar slaapkamer en deze inbreker heeft, na haar vastgebonden en haar den mond gesnoerd te hebben, bovendien nog een doek om haar oogen gebonden. Zij zegt, dat ze hoorde, hoe hij door de kamer bewoog en toen heel zachtjes er uit sloop. Het volgende, wat 'zij wist, was, dat vrouw Chugg van- vanmorgen bij haar bed kwam. ..Hoe laat ongeveer kan die aanslag zijn gepleegd?" vroeg de chef. „Zij heeft er geen flauw vermoeden van", antwoordde de detective. „Zij kon niet op haar horloge zien en ze hebben geen slaande klok in huis." „Maar kan zij 't niet eenigszins na gaan (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2