No. 22. Zaterdag 26 Januari 1924 FEUILLETON DeL onzichtbare hand. lucu uc me WAARSCHUWING. gla&en. flacons mat g-s@l stikat. i<!7e Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- lingen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone adverUntiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij Is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in tMiB blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BIJ ONZE ZUIDERBUREN. Er zijn thans in België twee onder werpen aanhangig, die wel onze bijzon- -dere aandacht mogen hebben. Ten eerste is de Belgische Kamer be gonnen met de behandeling van een her ziening van het tarief van invoerrechten. En daar Nederland een der eersten is «p de lijst van de landen, die in België Snvoeren, heeft 't daar veel belang bij. Want 'liet voorstel Betreft méér dan een itechnische herziening. Dezer dagen werd in de Kamer door het lid Strauss gecon stateerd, dat voor 800 artikelen de in voerrechten verhoogd worden, en dat '249 vroeger vrije artikelen nu worden belast. En als we dan hooren, dat door deze herziening de opbrengst zal stijgen jvan 780 millioen tot 860 millioen frank, dan beteekenl dat dooreengenomen een vermeerdering met een tiende. Voor sommige artikelen wordt het in voerrecht, verdubbeld, verviervoudigd, voor enkele zelfs vertienvoudigd. En be halve dat worden de rechten naar de waarde vervangen door zg. specifieke rechten, dus naar de soort. Maar ten tweede en dat is zeker niet van minder belang voor ons is in België nu een plan de orde gesteld voor een handelsovereenkomst met Frankrijk. En welk een beleekenis dat kan hebben voor andere landen, blijkt wel hieruit, dat in België zelf dadelijk een vrije ernstig verzet is gerezen tegen dat plan, juist vanwege de nu bestaande betrekkingen met andere landen dan Frankrijk. In die economische overeenkomst toch is o. a. deze bepaling ontworpen, dat België op zich neemt om verschillende producten uit andere landen, met name uit Duitschland en Tsjecho Slowakije te belasten met twee of drie maal de minimumrechten. Verscheidene Belgen verwachten daarvan slechts een zeer onbehaaglijke verhouding met die lan den, die, als ze kunnen, met weerwraak zullen antwoorden. En waaróm die nau were toenadering tot Frankrijk? vra gen ze. Maar wat in België de gemocdacpn van velen nog meer beefl verontrust, is, dat Frankrijk thans tegelijkertijd open lijk een propaganda begon voor een tol tarief met België. Dan is die handelsovereenkomst de eerste stap daarheen roepen de Belgen, die door den gang van zaken in de laat- sle jaren argwaan hebben gekregen te gen Frankrijk's vriendschap, welke hen steeds meer yan hun vrijheid beneemt. Ze zien naar de Fransehe invoerrech ten, die veel hooger zijn dan de Belgi sche, ze rekenen uit hoeveel de prijs der artikelen in. hun eigen land zon worden verhoogd wanneer een tolover- eeakomsl mei Frankrijk de invoerrechten van beide landen gelijk zou maken, en ze vragen zich ook af, of die eerstbedoelde tariefsherziening niet reeds een stap naar dat doel is. We hebben sedert den vrede, en vooral sedert het nog altijd geheim gehouden Fransch-Belgische militaire verdrag, ons altijd afgevraagd in hoever de Belgische regeering de bevelen voor haar daden uit Parijs krijgt. Merkwaardig is het, dal de Belgische regeering ook nu weer ten opzichte van dat handelsverdrag de kwes tie van vertrouwen heeft gesteld; dus dadelijk met sterke middelen tracht te dwingen tegenover het duidelijk uitge sproken verzet. Daar dat handelsverdrag nog niet in de Kamer is behandeld, heef de regeering dat nog niet déér kunnei doen. Maar ze heeft het voornemen daar toe aangekondigd in een bijeenkomst der Kath. partij, wat op hetzelfde neerkomt Een blad als het „Laatste Nieuws" ver klaarde ook al vruchteloos zich af te vra gen „welk hooger belang de regeering er toe zou kunnen aansporen" de vertrou wenskwestie te stellen in verband met dat ontwerp-handélsverdrag. Er zijn dti wel zeer ernstige vraagstukken met deze Belgische kwestie gemoeid. BINNENLAND. IN EN OM DE HOOFDSTAD. LXII. Van gemeente-bemoeiing en winkelnering. We drinken gemeente-water we ver bruiken gemeente-electrischen stroom we branden gemeente-gas we rijden in een gemeente-tram we varen op ge- meente-overhaalponlen we maken zoolang het Rijk het nog goed zal vin den gebruik van de gemeente-telefoon, althans zij, die het merkwaardig-durc abonnement daarvan kunnen bekosti gen we maar ik zal maar niet ver- der opsommen al datgene, wat de ge meente voor ons doet, constateer alleen nog hierbij, dat de gemeente zich ook hoe langer hoe meer gaat interesseeren voor ons huiselijk leven. De vraag of die gemeentelijke belang stelling en die bezorgdheid voor ons da- gelijksch leven niet 'langzamerhand ;\1 te ver gaat, zal ik hier niet nader beschou wen ik wensch alleen te constateeron het feit. Natuurlijk, gedurende de oorlogsjaren was het niet anders dan billijk, dat dc overheid van land en steden een streng wakend oog hield op de ver- deeling van de noodzakelijke bestaans middelen, brandstoffen, levensmiddelen, kleeding, die tengevolge van den oor logstoestand bedenkelijk schaars gingen worden, en door strenge bepalingen poogde ie voorkomen, dat de prijzen dier artikelen tot zulk een hoogte zou den worden opgevoerd, dal ze voor klei ne beurzen onbereikbaar zouden wor den en tevens zorg droeg, dat van de allereerste levensbehoeften voor een iegelijk althans iéts te verkrijgen zou zijn. Nog geruimen lijd nadat de oorlogs toestand geëindigd was en de vrije han del in die artikelen, welke gedurende dc benarde tijden slechts in beperkte hoeveelheid verkrijgbaar waren, was hersteld, heeft de overheid in vele ge meenten en die te Amsterdam niet liet minst, den verkoop van veien er van zooal niet geheel aan zich gehou den, dan toch onder controle van haar ambtenaren gesteld. Iedereen weet hoe veel cr in den gemeenteraad van Am sterdam gedurende de paar laatste jaren te doen is geweest over den gemeen telijken verkoop van meelvan brand stoffen van schoenen en kleeding in een gemeentelijken winkel in de Vijzel straat. Het spreekt van zelf, dat de handel drijvende middenstanders zich danig ver ongelijkt en benadeeld hebben geacht, dat de overheid, ook na den crisis-toe stand, als hun concurrent bleef optre den. Zij waren verontwaardigd, dat het gemeentebestuur, dat van hen een be langrijk deel der stedelijke belastingen int, door tegenover hen als concurrent op te treden, hen belangrijke schade In hun zaken berokkende. Langzamer hand zijn de scherpe kanten van derge lijke conflicten wel afgevijld door on derling overleg tusschen het stadhuis en de neringdoenden, doch zulks neemt toch niet weg, dat de gemeente Amster dam, die zeker in het teeken van „so cialisatie" staat, hoe langer hoe meer zich gelegen laat .liggen aan controle op de eerste levensbehoeften en een woord medespreekt bij de prijsregeling daarvan. In vele opzichten is dat juist en ge beurt er feitelijk ook niets nieuws. Wie ooit eens in Wagenaar heeft gesnuffeld en daarin las wat deze geschiedschrijver heeft medegedeeld omtrent de bemoei ingen van Amsterdam's vroede vaderen in vroegere eeuwen met betrekking tot voedingsmiddelenvoorziening van de bur gerij dier dagen, zal daarin herhaaldelijk melding gemaakt vinden van verordenin- jen met betrekking tot brood en meel, >ier, enz. en ook lezen, dat vele dier bepalingen gemaald werden in overleg mei de toen bestaande gilden. Wat wij dus in onze dagen zien ge beuren is een terugkeer tot het oude, slechts met dit onderscheid, dal de over heidsbemoeiing zich is gaan uitstrekken over meer artikelen en dat het hygië nisch toezicht daarop van veel grooter beleekenis is geworden. In dit laatste opzicht heeft Amsterdam ongetwijfeld een goede naam. De openbare keuringsdienst houdt streng toezicht op de deugdelijk heid onzer voedingsmiddelen het ge meentelijk slachthuis zorgt voor een uitstekende vleeschkeuring en wanneer gelijk velen hopen, hoewel daarte genover ook een aantal tegenstanders Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). T). Engelsche officieren tellen in den re gel geen deleetives- onder him kennis nissen, en de man, die nu uit het huis kwam, was de eerste detective, dien Des- mond ooit ontmoet had. Sinds de chef zijn naam had genoemd, had Desmond zich afgevraagd of Marigold slank en bleek en griezelig zou zijn, zooals Sher lock Holmes, of druk en levendig zooals de detectives in Amerikaansche detective verhalen. De man tegenover hem had niets van aan van die beide typen. Hij was een welgevormd, breedgeschouderd man van ongeveer vijf-en-veertig, in een keurig blauw serge pak cn zwarte overjas, met een groot, rustig gezicht, een hoog voor hoofd. Het keurig geborstelde, maar dun- b© haar bewees, dat Marigold het groot ste deel van zijn lokken had opgeofferd '"toen detective een kleine blonde snor had en een aangename, beschaafde stern, blijft niets meer over te vertellen omtrent Marigold's uiterlijk voorkomen. Maar hij had iets zoo speciaals zijn terughoudend heid. zijn voorzichtige beleefdheid, zijn slimme oogjes, dat Desmond dadelijk zag, dat hij een type was van een 'bepaalde, klasse van menschen. Elke. dienst vormt menschen tot een bepaald type. Er is een type van officieren van het garde-regi ment, een type van vliegeniers, een type van zee-officieren. En Desmond besloot bij zichzelf, dat Marigold het type van een detective moest zijn, hoewel hij, zoo a^s ik heb gezegd, volkomen onbekend was met deze klasse. „Majoor Okewood, Marigold", stelde de chef voor, „een vriend van mijl" Marigold monsterde Desmond met een snellen, begrijpenden blik. „Ik kan u geen hand geven, majoor" zei de detective, met een blik op Des mond's uitgestoken hand, „want ik zit liier in een leelijke warboel, dat is ze ker." ,Maar wilt u niet binnenkomen, mijn heer?" zei hij tot den chef, terwijl hij nem voorging op het tegelpaadje, dat naar de openstaande huisdeur leidde „Ik denk niet, dat dit een zaak is voor mijnheer", zei Mangold tol den chef 3 mannen het huis binnengingen, „het is niet meer dan een gewone "in braak. De oude man heeft blijkbaar een geluid gehoord en is naar beneden ge gaan; toen de inbreker op heeterdaad betrapt werd, heeft deze in zijn angst den oude gedood. Het eenige ongewone in deze zaak is, dat hij met een pistool is doodgeschoten en niet met een slok doodgeslogen, zooals meestal het geval in dit soort zaakjes. En ik zou nite^ gedacht hebben, dat de man, die hel ge daan heeft, van dat soort was, dat een revolver draagt „Weet je dan, wie het gedaan heeft? vroeg de chef. „Ik geloof, dat ik veilig zeggen ka van ja, mijnheer", zei Marigold, met het Teneinde volkomen zekerheid te hebben legen bederf der FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN door klimaatsinvloeden als gevolg van de verpakking in houten doozen, besloten wij ons geneesmiddel in glas te verpakken. Weigert derhalve voortaan alie in houten kokers verpakte FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, doch eischt steeds dit geneesmiddel in Wacht U toop namaak LONDEN, 19 Januari 1924. FOSTER Mc CLELLAN Co. (Ingez. Med.) staan misschien binnen niet te lan gen tijd de gemeente de gehééle melk- i leverantie in handen heeft genomen, die zeker van niet minder hygiënisch belang is dan de geheele abattoirdienst, zal Amsterdam ten aanzien van deugdelijk toezicht op de eerste levensbehoeften weder een grooten stap vooruil hebben gedaan. Een andere vraag is echter of nd&st die maatregelen in het belang van den algemeenen gezondheidstoestand niet langzamerhand te vér wordt ingegrepen met betrekking tot het vrije handelsver keer en aflengs niet Al te veel mono polies zullen worden in het leven ge roepen, welke het heirleger van ambte naren, die de gemeentelijke diensten reeds noodig hebben, nog maar steeds vergrooleu. Hoewel mogelijk is, dal door die gemeente-bemoeiingen de prijzen van vele artikelen omlaag worden gebracht, staal er tegenover dat het gemeente-bud get nóg meer wordt bezwaard met sala ris- en pensioenposten, wat zeggen wil hooger belastingen. En welk nut heeft' het of de burger de prijzen zijner huis houdelijke artikelen al ziet dalen, als hij hel cijfer zijner belastingen steeds ziet stijgen Het lijkt dat de gemeente zich heeft te bepalen lol een strengen keuringsdienst en liet zelf-zorgen voor die artikelen, zooals water, gas, electriscke stroom melk ook, naar mijn meening die door het particulier initiatief in een groote stad moeilijk geleverd kunnen worden, doch verder den vrijen handel niet te veel aan bandeu moet leggen. Juist deze week is volgens besluit van den Raad in overleg met de federatie van vereenigingen voor den aardappelhandel juist als weleer met de gilden een regeling getroffen omtrent het vaststellen van aardappel-prijzen. Eerst de gemeen telijke visch-verkoopnu weder oen aardappel-verkoop, die een eerste stap gelijkt naar een gemeentelijken aardap pel-handel; waarom straks geen gemeen telijke prijsregeling en verkoop van krui denierswaren, van ooft, van bier, van 'at niet al wal gaal er op die wijze overblijven van den vrij-haudelenden neringdoende? Die „vrijhandel" heefl men dezer dagen in den Raad zelfs zóó ver aan banden willen leggen, dat daar door een lid werd voorgesteld den verkoop van rookartikelen in café's na liet officieelc sluitingsuur te verbieden bijaldien die artikelen niet ter plaatse werden ver bruikt. Dit lumineuse voorstel werd ge daan in verband met een voorstel dei- Commissie voor de Strafverordeningen om de verordening op de sluiting dei- winkels wat soepeler te maken. Ge hebt natuurlijk wel gehoord van den z g. verkoop des avonds na acht uur „over liet hekje", wanneer een winkelier nog verkocht niet aan een klant, die ia zijn winkel was, dat mocht niet, doch aan den klant, die op straat stond. Nu waren er al sedert lang klachten gehoord van kleine winkeliers, met name van de zoodanigen, die handel drijven in kleine eet- en drinkwaren, dat zij een groot deel van hun vroegere verdiensten moesten derven, omdat zij juist 's avondt laat de beste zaken deden. En dergelijke neringdoenden, die nagenoeg altijd 's avonds hun zaken zelf drijven of daar in alleen worden bijgestaan door huis vrouw of andere huisgenooten, zoodat bij hen geen sprake was van hel te laat in dienst houden van een winkelbediende, drongen aan op vereenvoudiging der sluitings-verordening te hunnen behoeve. Gevolg is eindelijk geweest een voorstel tot wijziging der verordening om die menschen eenigszins tegemoet te komen. Natuurlijk is dat voor den Raad een prachtig onderwerp geweest om „een langen boom over op te zetten". Dat er een verordening op de winkel sluiting noodig was, werd door niemand weersproken, maar de meerderheid van de vroede mannen is toch niet zóó ver gegaan om te beletten, dal er uitzon- derings-bepalingen mogelijk zouden zijn voor degenen, die 's avonds werkelijk nog een eerlijk stuk brood zouden kun nen verdienen zonder dat daardoor een winkelbediende nog na acht uur zou be hoeven te werken Er is besloten, dat dergelijke menschen dispensatie van de verordening kunnen vragen en de bur gemeester dan na rijp onderzoek daar voor een legitimatie-bewijs zal kunnen uitreiken. En de burgemeester heeft zelf verklaard, dat hij niet tegen het billijk uitvoeren van die dispensatie-bepalingen opziet, ook al vreest hij, dal er héél wat (protesten zullen komen van A. en B. die nul op liet request krijgen, terwijl zij meenen dat, onbillijk, aan C. en D. het verlangde legitimatie-bewijs wél zal wor den uitgereikt £>e tijd zal leeren in hoe verre het loepassen der dispensatie mo gelijk blijkt cn daarbij altijd billijk te blijven ,en of op den duur de geheele winkelsluiting-verordening er niet bij in het gedrang zal komen. Maar die oolijke vroede vader jdie 's avonds laat in een café alleen dan den van den ouden Mackwayte, Barney heet looze malen verleid heeft, „ik vond de hijl" farreme man, ik wier der hecleuiaai koud HOOFDSTUK V. van, dal kan 'k u verzekerd Ik ikom De moord in Seven Kings 'vanmorge hier om deze twee kamers „Dit is Chugg, mijnheer", zei Marigold, schoon te make, de eetkamer en de huis de werkster die het lijk gevonden heefl." kamer, net zooas ik iedere Zaterdag) De chef en Desmond stonden naast den doe. as de juffrouw dat wil. He kom detective in de kleine eetkamer van de eerst hier om de sjalezie op te trekkc Mackwaytc's. De kamer was tamelijk in en direk toen ik het lich opdraaide en wanorde. Er lag een hcele rommel van zag, wat een bende het hier was, zee ik papieren, leege flesschen, een omgeval- bij men eige „Inbrekers", zee ik, „der len olie- en azijnstelletje en nog andere benne inbrekers an dc gang geweest" scherven op den vloer, een bewijs hoe En ik naar bove, naar Miss Mackwayte grondig de inbreker het eenvoudige, gc- d'r kamer op de eerste verdieping Ik beitste, eikenhouten buffet had door- naar binne. „Juffrouw", zeg ik, „juf- terughoudende van iemapd, die zelden zocht, dat tegen den muur stond, met frouw, der benne inbrekers in huis ge- toegeeft, dat iets een onomstoolelijk feit (deuren en laden open. Het kleine cy- wees!" en daar zien ik dat arme schaap is, „ik geloof wel, dat ik zoover kan gaanljnderbureau in den hoek vertoonde een vastgebonden in d'r bed leggel Heibel, En we hebben den man achter slot en groot gat in het hout rondom liet sleu- meheer, ik wier der heelemaal naar van, grendel!" Itelgat, dat geforceerd was De overblijf- da's geen leugen hoor! En slijf vas- „Dat is een niooi stuk werk, Marigold", selen van een maaltijd stonden op tafel gebonde dat ze was, en een handdoek zei de chef. Vrouw Ohugg, een klein mensckje met in d'r mond gepropt, ze kon geen adem „Neen, mijnheer", antwoordde de an- wit haar, een bril op, en een vale zwar- halen I Ilc maakte d'r los zoo gauw as der, zoo kunt u het haast niet noemen. (en cape en rok aan, zetelde temidden ik kon, en 't eerste wat ze zee, toen ik Hij liep regelrecht in de armen van een van dit tooneel van verwoesting in een de handdoek uit d'r mond haalde was: leunstoel bij hel vuur Ze zal met de „Vrouw Chugg", zei ze, 't arme schaap handen in haar schoot, zichtbaar voldaan leefde compleet lieelemaal, „vrouw over dc gewichtige rol, die zij hier ver- Chugg, zee ze, m'n vader! m'n vader» vulde. Bij het hooren van Marigold's zee ze. En toen sprong ze overeind}, slem zette zij zich in postuur en keek maar ze had nog geen voet op de grond de nieuwaangekomenen aan met liet air of zc viel neer! Dat kwam van dat lange van een koningin in een tragedie. j vastgebonde leggc, meheer, ziet n? Ik „Joa meheer", zei ze met den lang-'hielp d'r weer in bed. „Juffrouw", zeg woordde Marigold met een onderdrukten zamen nadruk van iemand, die ten volle ik, „blijf u nou stil legge, dan zal ik lach, „het is een van de thealervricnden geniet van een verhaal, dat hij al tal- u pa roepe en zegge, dat ie bij u komp." polilie-agent, in de buurt van het Good- mayer Station, met den buit bij zich Hij is een oude bekende wij kennen hem al jaren als heler." „Wie is het?" vroeg de inspecteur, „niet een van mijn vriendjes, is het welMarigold Goede hemel, neen, mijnheer", ant-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1