Bij dit nummer behoort een Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p, post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeel! n- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent .per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. KAMEROVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Bij de stemming over de motie van mej. Groene weg (geen reden om ten opzichte der gehuwde ambtenaressen af te wijken van de tot nu toe geldende regeling) stemde de linkerzijde voor; be halve twee leden van den Vrijheidsbond n.l. de heeren Bierema en Gerritzen, en voorts mej. Van Dorp en de heer Braat. De heer Dresselhuijs die aan deze mo tie de bedoeling toeschreef om een ge lijke behandeling te krijgen voor de man nelijke en de vrouwelijke, de gehuwde en de ongehuwde ambtenares stemde voor met de andere leden van den Vrijheids bond. Btj de. stemming over de motie-W e s- t e r m a n (onderzoek door een onpar tijdige commissie vó'ór aan een gehuwde ambtenares ontslag wordt gegeven) schaarden ook de twee genoemde leden van den Vrijheidsbond zich bij hun par- tijgenooten, en stemden van links alleen mej. Van Dorp en de Braat tegen. De rechterzijde was in beide gevallen tegen, zoodat de moties verworpen waren. Van die rechterzijde werd nog een scherp woord gesproken door den lieer Beuraer, die zei eerder voor een zeer enge interpretatie van het begrip kost- winster te zijn dan voor een ruime, die meende dat er tal van vrijzinnige wethouders zijn, die gaarne de gehuwde vrouwen ontslagen zouden zien En de heer Kersten dikte dat be toog nog eens aan, door de meening uit te sprekeu, dat het optreden der vrouw meer en mqgr in strijd is gekomen met de taak en de positie, die Gods woord haar heeft aangewezen. Haar plaats ligt in den huiselijken kring, niet op fabriek of kantoor. Het nemen en behouden van van de gehuwde vrouw in staatsdienst heeft spr. dan ook steeds verkeerd ge acht. De. door de regeering gekozen maat regelen acht hij een stap in de goede richting,, weshalve hij haar gaarne wil steunen. De heer Dressellmys bleek ook nog niet tevreden met wat in de motie- Westerman gevraagd werd. Er is volgens hem in deze maar een billijke oplossing mogelijk dat men elk geval op zich zelf beschouwt in verband met de rech ten van anderen. Spr. geeft toe, dat het feit van het gehuwd zijn der ambtenares, in vele gevallen aanleiding zal kunnen zijn voor ontslag. Later in het debat kwam dan ook mej. Westerman met nog een motie, luidend „De Kamer, van oordeel dat het voor nemen der regeering om, behoudens en kele uitzonderingsmaatregelen, het ge huwd zijn der ambtenares op zichzelf aanleiding te doen zijn voor ontslag, der op gelijken voet als voor mannelijke ambtenaren de economische gevolgen ie de invoering van een aardolie-belasling voor dat jaar. De heer IJzerman leidde de alge- meene beschouwingen in met een rede die de rest van de zitting volmaakte, en waarin hij zich tol tolk maakte van de relen die ernstige bezwaren hebben tegen deze voorstellen. 8 K ft ft L A ft 0. DE WATERLEÏDINGKWESTIE IN DEN HAAG. De president van de ïiaagsche recht bank iieeft in kort geding den eiscli der huiseigenaren lot onmiddellijke aanslui ting aan de waterleiding afgewezen, o a. omdat de eischeps het geheel in eigen hand heeft hel ongerief ongedaan te maken. De huiseigenaars hebben nu hun op zeggingen collectief weder ingetrokken. ONZE VERKEERSFROPAGANDA IN AMERIKA. De Nederlandsche commissie voor verkeerspropaganda in Amerika had ver schillende vertegenwoordigers van bank wezen. handel en nijverheid uitgenoo- digd om gisterenavond een uiteenzet ting te komen aadhooren van den voor zitter der commissie, C. R. T. baron ICrayenhoff, directeur van de Nederland sche spoorwegen, over de resultaten van de verkeersconferentie, die op 11 De cember j.l te Nêw-York is gehouden. Deze deelde o. a. mee, tiat zij een groole collectie toeristen- en reclame materiaal, betrekking hebbende op ons land naar Amerika had meegenomen. Verlegenwoordigers van alle landen van de oude wereld, die toeristenverkeer van eenlge beteekenis tot zich trekken, na men aan de conferentie deel maar spre ker is er in geslaagd, door zijn col lectie reclame-drukwerken veel sterker de aandacht op Nederland te vestigen dan hij ooit had durven hopeu. Juist op de Amerikanen maakten deze buiten gewonen indruk, en in. minder dan geen tijd was hij „uitverkocht". Het resul taat van spreker's deelnemen aan de conferentie is geweest, dat de Amerika nen onze reclame kosteloos zullen ver- Spreiden onder meerover hun 11,000 eigen informaliebureaux. Ilij heeft .er' meegedeeld, dat het de bedoeling van Nederland is, ook voor het toerisme in zijn koloniën krachtig propagand: te maken en de Amerikanen opgeweld onzen handel en onze nijverheid ei onze groote ondernemingen ook da.ir te bestudeeren. Voorts wist hij de Neder- landsch-Amerikaansche Kamer v. Koop handel te New-York sterk voor het plan te interesseeren Men kwam lol overeenstemming, dat Nederland aan de commissie 25 000 dollar moet beschik baar stellen. Ten slotte wekte spreker de groole verkeerslichamen, de cultures, de Ne derlandsche nijverheid, de Kamers van Koophandel, de Banken, de Hotel) ïou- dersorganisaties, kortom allen, die be lang hebben bij een flink bezoek van Amerikanen aan Nederland, op ervi zorgen dat de commissie voor verkeers propaganda in Amerika spoedig de noo- dige 25.000 dollar bijeen heeft. Hij kon nog mededeelen, dal de hee ren prof. rar. M. W F. .Treub en Wies terman directeur van de Rotlerdamschc Bankvereeniging, zich bereid hebben ver klaard, zeer spoedig naar Amerika te gaan, teneinde daar lezingen over ons land te houden. Uit Stad en Previneie. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft goedgevonden de uit- keering van de volgende reeds eerder toegekende bijdragen voor woningbouw Aan de gemeente Oost- en W es' Souburg f 900 ten behoeve van G. de Grave; Aan de gemeente Terneuzen 000 gulden ten behoeve van J. v. 't Iloff. Uit Walcheren. Hedenmorgen is op het strand bij Kaapduin e n aangedreven een oude zeilboot, waarvan het roer ontbreekt, de inventaris, waaronder kachel, lantaarns zeil enz., is geheel compleet. De boot overwegen, geen aanbeveling voïdient, "ieL, personen bevonden verzoekt de regeering, dit voornemen 21cl> met ln het ™arlulg. niet tot uitvoering te brengen en gaat over tol de orde van den dag." De V o o r z. zei echter, dat, aangezien deze motie niet slaat op het gevoerde debat, hij voorstelt haar te doen drukken en te behandelen op een nader te bepa len dag. Aldus werd besloten. Vervolgens begon de Kamer met de De Woensdagavond gehouden raadsver gadering van Westkapelle werd door den burgemeester geopend met in korte trekken te memoreeren, wal door den hun gezinnen, een gelukkig jaar. De heer Iv. Minderhoud dankte den voorzitller voor de gesproken woorden en wenschle hem mede namens den raad een gelukkig jaar toe. Onder de ingekomen stukken behoorde o.a een schrijven van den heer J. J. van Elsacker, waarin hij den raad ver zocht de gemeentewoning na 1 Mei 1924 ^opnieuw te kunnen huren. Op voorstel van B en W. werd m. a. sl. besloten de huur op dezelfde voorwaarden met 1 jaar te verlengen. Adhaesie werd betuigd aan hel ver zoek der gemeente Werkendam, om lo een wetswijziging te komen aangaande de geldelijke bijdragen door de gemeen ten ten behoeve van leerlingen, die de middelbure en nijverheidsscholen in an dere gemeenten bezoeken. De heer IC. Minderhoud bracht een verslag uit van het gesprokene op een vergadering te Middelburg gehouden waar dezelfde zaak is besproken. M. a. s. werd besloten op een inge komen schrijven van het Kroondomein een drietal perceelen op het Noor dervroon voor f 55 per jaar te huren Op een schrijven van de gemeente Zoulelande, om te willen bijdragen ii de verbelering van den Boudewijnskerk schen weg, werd op voorstel van den voorzitter besloten dit vei-zoek aan te houden, en geen beslissing te nemen voor men precies weet, wat Zoutelande wit. De verbetering vau den weg achtte men meer in het belang van den Pol der Walcheren, dan wel in dat van de gemeente Westkapelle. Op verzoek van het bestuur der ver- eeniging tot 'stichting en instandhouding van de Ohr. school om uilbetaling door de gemeente van gemaakte onkosten voor bestek en teckcning van bouwplan voor een derde schoollokaal ad f 39.20, werd gunstig beschikt. Het bestuur dier ver heeft intusschen van verdere bouwplan nen afgezien. Daarop werd besloten dit jaar over te gaan tot de bestrating van. de Koestraat, waarvoor de kosten geraamd worden op ongeveer f 1094.511/2 2o. de straat achter om den weg, kos ten ongeveer f 1218.13; 3o. de Kloosterstraat, kosten ongeveei 389.30j 4o. den Straatweg tot Wed. Minder houd, kosten ongeveer f 151.561/2- De totale uitgaaf voor deze bestrating bedraagt dus ongeveer f 2853.57. Op voorstel van den voorzitter werd besloten daarvoor een leening aan te gaan van f 3000., tegen een maximum rente van 5 pet. 's jaars. Op voorstel van den heer K. Minderhoud werd besloten deze leening aan te gaan voor hoog stens 20 jaar, met jaarlijksche aflossin- n. Op voorstel van B. en W. werd m. a. s besloten aan den slraatmaker Louwerse alsnog een gratificatie te geven voor zijn kantwerk in 1923 over 149V2 dag, ten bedrage van f74.45. Over 1924 zou hem slechts nog afzon derlijk betaald wordeu van nieuw kant werk, terwijl het in de bedoeling vau den raad ligt deze gratificatie daarna niet meer toe te kennen, daar de straat maker thans in vasten dienst der ge meente is. Tot Heden van de commissie lot we ring van schoolverzuim worden herbe noemd de heeren P. de Vos en J Kooi man. De voorzitter deed daarna, mede na mens B. en W-, hel voorstel namens den raad een adres te zenden aan dei inspecteur der Posterijen te Middelburg, met verzoek een brievenbus te willen hangen in het centrum der gemeente aangezien het nieuwe postkantoor kom te slaan aan hel eind van het dorp bij den toren, wal zeker een ongerief voor de bewoners van hel andere eind van hel dorp. De raad gaal hiermede ac coord. Bij dc rondvraag vestigt de heer II de Kam op den hoogen waterstand op het Noordcrvroom, wal gezien de tijd het jaar, nadeelig is voor de weiden De voorzitter zal 1 Februari bij dooi- weer voor afvoer van het water zorgen De heer W. Iluibrcglse wijst op den slechten toestand waarin de oprit bij de Koestraat verkeert en vraagt wie de on derhoudsplichtige is de gemeente of de Polder Walcheren. De voorzitter zal daar over schrijven aan het Polderbestuur Walcheren. Dinsdagavond werd te Domburg een zeer druk bezochte vergadering ge houden van de verecniging „liet Groe ne Kruis". De rekening over 1923 werd nagezien door de heeren P. J. Vergers en C. Geldof en in orde bevonden en be droeg in ontvangst f 2837.86i/2 en in uitgaaf f 1010.20, dus met een goed (Ingez. Med.) worden betaald door .de vereeniging, ontsmetting bij andere besmettelijke ziek ten wordt voor Va betaald onder voor behoud, dal deze te zamen niet hooger komen dan f 75 per jaar, zijn dc totale kosten hooger, dan zal een evenredig deel worden uitbetaald. Verder werd door den voorzitter nog een overzicht gegeven van de nieuwe rege ing met de Z. II D. I van de jaarwedde van de enquêlrice voor de l. b c.-bestrijding zonderheden voorkwamen en voor ken- Bcslolen wordt een perceel grond, thans nisgeving werd aangenomen bij de vereeniging inerfpacht, van de' De begrooting der gemeente voc gemeente te koopeu. .werd opnieuw vastgesteld tengevol; Daar op de begrooling voor 1924 een eenige administratieve wijzigingen, daar- tekort geraamd wordt, vraagt de heer 'n °P verzoek van Ged. Staten aange- P. van Slujjs of het geen overweging, bracht, zou verdienen gedurende het badseizoen) Door B. bloempjes te verkoopen. De heer van voorgesteld Voorlhuijsen meent dat dit geen aanbe-! breeding ei veling zou verdienen en daardoor dej('e Noordzijde, omdat de los- en lading sympathie voor de vereeniging zou ver- phiats aldaar te klein is. Volgens hel loren gaan, terwijl de heer Elout z3gt, 1924 eu W. werd aan den raad 1 dit jaar over te gaan tot ver- I enz. van het havenplateau dat waar eenmaal per jaar een officieele tubereulosebloem wordt verkocht, hel moeilijk zal gaan ook nog later voor het zelfde doel te collecteeren. De voorzitter meent dat het geraamde tekort nog wel zal meevallen. De heeren ds. B. Vaandrager en B J. Westenburger, die aan de beurt van af treding waren, werden beidén herbe noemd tot bestuurslid. Nadat het jaarverslag was uitge bracht, sloot de voorzitter de vergade ring. Zondagavond heeft onder de ge meente Ooslkapelle een aanranding plaats gehad. Zekere E. Rdienstbode ,te Oostkapette, is door verschillende per sonen, vermoedelijk uit Serooskerke, met oneerbare bedoelingen aangevallen, doch is door krachtdadig verweer aan hunne handen kunnen ontsnappen. De politie stelt een onderzoek in naar de vermoedelijke daders. De landbouwer A. Wattel te Grijpskerke loonde een goed schut ter te zijn door in 2 scholen op een af stand van 70 Meter 3 wilde zwanen te schieten. Hit Z u i d-B eve land. In de Staatscourant van gisteren avond is opgenomen een beschikking van den Minister vaiwBinnenl. Zaken lot dere regeling van de verdeel ing van de gemeente Goes in vijf stemdistricten voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. Daartoe vanwege het Nulsdeparte ment te K a p e 11 e uilgenoodigd, trad gisterenavond op voor een talrijk gehoor, mej. Antoinette van Dijk te Den Haag, met het onderwerp „Het Nederlandsche Lied". Zangavond van Nederlandsche lie deren van de oudste tijden lol heden Historische toelichtingen door een cau serie in costumes uit verschillende tijd perken met piano- en luitbegeleiding De voorzitter, n. Blok, leidde de spreekster in. Uit Schouwen en Duïveland. - Tol leden te Zierikzee van de Provinciale Commissie voor de tentoon stelling (en de daarbij betrokken Huldi ging van II.M. de Koningin) in Middel burg, ter herdenking van deze stad drie honderd vijftig jaar geleden van het Spaansche juk zijn bevrijd, zijn o.a. aan gezocht de heeren J. A. Bicrmanz, voor zitter der Oranjevereeniging; E. J. Gel derman, voorzitter Vreemdelingenver keer; J. M. Uijl, voorzitter Volksweer baarheid en P. D. de Vos, gemeente archivaris. (Z. N.) Uit Th o I en. Door den heer J. D. Quist, ha venmeester, welke deze betrekking onge veer 35 jaren vervulde te O u d-V o s s e- meer, is eervol onlslag gevraagd. raad in het belang der gemeente in 1923, slot van f 1827. is gedaan. Hij hoopte op tie medewerkingJ De begrooting voor 1921 werd vaslge- in 1924 van de raadsleden, terwijl hij steld in ontvang cn uilgaaf op f1309. leveus de hoop uitsprak, dat dit jaar I Naar aanleiding daarvan gaf de voor- 1 ook in den algemeenen toestand van ma-jzilter een overzicht van de rege'ing der behandeling van de verlenging der In- laise een meer gunstige verandering moge, kosten van ontsmetting. Ontsmetling bij dische productenbelasting voor 1923, e* komen. Den leden wenschte hy, ook voor, tuberculosegevallen zal steeds geheel In de vergadering van den gemeen teraad van Sl. Annaland op Dins dag 22 dezer gehouden, en waarin dc heer Quakkelaar door ambtsbezigheden afwezig was, werd door den voorzitter de gewone nieuwjaarsrede gehouden cn de beste wenschen voor 1921 uilgespro ken. Medegedeeld werd door mej. T. P. Sla ger en den heer H. van Dijke hunne be noeming lot lid der commissie v: zicht op het L. O. hadden aangenomen, waardoor deze commissie eindelijk vol tallig is geworden. Door B. en W. van Werkendam was verzocht adhaesie te verloenen aan hun adres, gericht lol II M. de Koningin, tot wijziging der Middelbaar- en Hooger Onderwijswet inzake de door de gemeen- ten verschuldigde kosten voor de instand houding van daarbij bedoelde onderwijs inrichtingen. Beslolen werd niet te voldoen aan dit verzoek, omdat reeds adhaesie is betuigd aan een dergelijk adres van de heeren Van 't Hoff en Yerhorst. Overgelegd word het verslag Volk huisvesting over 1923, waarin geen bij daarvan overgelegde plan zou dit plateau dan over 45 M. verbreed wordeu met 5.80 M. en verlengd met 62 M waarvan de breedte zou komen op 10 M. Deze los- en ladingplaats zou dan komen tot aan de Sualiesluis van den Calamiteuzen Su- zannapolder De bestaande muur cn de aanwezige steenglooiing wordt dan ver vangen door een muur van bazaltsteen. Een en ander zou een uitgaaf vorderen van circa f34500 Van de vereeniging Landbouwbelang was toevalig een schrij ven ingekomen om tol bovengenoemde pergrooling over te gaan met verzoek om bij totstandkoming daarvan hel ten vorigen jare gedane verzoek om ver mindering van het kaaigeid dan te be schouwen als niet te zijn gedaan. Met algemeene stemmen werd door den raad het voorstel van B. en W aangenomen en besloten tot dekking der kosten eene leening aan te gaan van f 34 500 tegen 9en rente van ten hoogste 5 pel en met een jaarlijksche aflossing van f 1500. Beslolen werd verder niet over tc gaan tot vernii^d^eiugn^n het kaaigqjd, ter wijl de lieer Elenbaas er nog dc aan dacht opvesligde dal nog meer artike len aan de belasting zouden kunnen worden onderworpen. Behandeld werd nog een schrijven van het bestuur dor Waterkeering van den Cal. Suzannapoider, waarin werd mede gedeeld, dat het noodig zou zijn, om ter versterking de muren van de huizen aan de kaai, lot zeewering dienende, een strook gemeentegrond in te nemen, en met verzoek die strook te willen afslaan tegen overeen te komen voorwaarden Omdat dc versterking dier muren zeer noodig is, werd met algemeene stemmen beslolen de benoodigde grond, onder na dere goedkeuring af tc slaan legen 50 cent per M.J. Aan den heer 0. v. d Klundert te Oud- Vossemeer, ondernemer van den auto- dienst St. Annaland—Bergen-op-Zoom, werd over 1924 weder een subsidie toege kend van f500. Bij de rondvraag vroeg de heer Elen baas inlichting waarom de Hoenderweg onlangs bij de gladheid niet met zand bestrooid, waarop de voorzitter ant woordde, dal dit over hel hoofd was gezien en bij later voorkomende gele genheid daarop mede zal worden gelet. De vergadering van den Raad van St. Maartensdijk op Dinsdag 22 Jan werd door den voorzitter geopend met een nieuwjaarswensen Hij herdenkt in gevoelvolle woorden de verhezen die de heeren Koopman, Priem en hijzelf hadden te lijdeu. Hij bidt allen Gods zegen toe. Besloten wordt toe te treden als lid der vereeniging van Nederlandsche ge meenten. IIcl adres der gemeente Werkendam inzake wijziging der llooger en Middel baar-Onderwijswet wordt voor kennis geving aangenomen nu de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten deze zaak ter hand heeft genomen Het bestuur der christelijke zangver- eeniging krijgt verlof uitvoering te geven in de genreen te-bewaarschool, mits de uilvoering op een Vrijdag gegeven wordt. Door D van Gorsel wordt verzocht hem in pacht te willen doen houden een stuk land thans door hem gepacht van de weduwe A. Hoek. Hel land heeft naar hij bericht bemesting zeer noodig. Beslolen wordt van Gorsel tc berichten dal het land uit pacht komt bij ovcntueel overlijden der pachteres. Ilij zal B. eu \V. kennis moeten geven van hel doen be mesten van het land en de kosten die hiervan het gevolg zijn Bij eventueele noodzakelijkheid zal dan oen opvolgende pachter de geleden schade moeten ver goeden. F.nkele ingezetenen hadden gevraagd land te koopen ten behoeve der land- arbeiderswet. B. en W. hadden hieraan gemeend geen gevolg te moeten geven omdat de inzet reeds zeer hoog was. Beslolen wordt tot rioleering der Keethil. De heer C. B van Bohemen bericht aangaande de schilderijen. Een aanvang met hel werk is begonnen De lijsten f- echter zijn zeer slecht en dreigeir uil el-

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1