FCUIllETOÜ: De onzichtbare hand 4)- NIEUW!' ZOÖTEYlSCf No. 19 Woensdag 23 Januari 1924 167° Jaargang KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De interpellatie van mej. Westcr- man inzake het vcrleenen van ontslag aan gehuwde ambtenaressen is van veel minder omvang geweest, dan men na de voorafgaande actie zou hebben ver wacht. Ten eerste werd door den Voorzit ter de kwestie van eventueel ontslag aan huwende ambtenaressen uitge schakeld. Voor een interpellatie daarover was geen verlof toegestaan. Bovendien zei later Minister Heemskerk, dat hel ontwerp-Koninklijk besluit daarover, waarvan mej. Westerman gerept had, Slechts in haar verbeelding bestaat. Wat het ontslag van de gehuwde amb tenares, niet kostwinster, betreft, stelde de Minister voorop dat dit voor „de vrouwen" niet per se onaangenaam is. Het is veeleer aangenaam voor de; vrouwen, die gehuwd zijn met ambte naren, welke dientengevolge niet be hoeven te worden ontslagen. Die „stille vrouwen", die geen openbare betrekking bekleeden, zijn óók vrouwen! '"Gelach.) Er is geen besluit in eigenlijken zin, geen Koninklijk besluit en geen ministe- rieele beschikking. Maar men is het eens geworden over een zekere volgorde van ontslag. F.erst worden ontslagen de 65- jarigen die recht hebben op pensioen, dan de op wachtgeld gestelden die dat verzoeken, vervolgens de gehuwde amb tenaressen niet-kostwinsters en daarna zy die 30 jaren dienst hebben. Een en ander geldt niet alleen voor de P. T. T. maar voor alle ambtenaressen. De ge huwde ambtenaressen, niet-kostwinsters, worden alleen ontslagen voorzoover het dienstbelang daarbij niet betrokken is. De redenen voor dit ontslag zijn niet van principieelen aard, maar men wil den druk daar leggen, waar hij het minst zwaar wordt gevoeld. Daar het niet waarschijnlijk is dat deze ontslagen gehuwde ambtenaressen weer in den staatstdiensl terugkeeren, is het rationeel dat zij in de catogorie der wachtgeldregeling vallen. Mini s t er v. S w a a y gaf nog eenige toelichtingen tot zijn houding ten op zichte van de ambtenaressen van de P. T. en T. Daar zijn op 1 Jan. 150 160 schrijvers ontslagen, en is thans ontslag aangezegd aan 200 gehuwde vrouwen en 400 mannen. Mej. Westerman diende toen de volgende motie in, die zooals men zien zal slechts één onderdeel betreft „De Kamer noodigl de regeering uit het door den minister van justitie vooropge stelde „benefiet van den twijfel" ten aanzien van de gehuwde ambtenares- kostwinster aldus toe te passen, dat de gehuwde ambtenares, welke beweeVt kostwinster te zijn niet door de admini stratie zal worden ontslagen, voordat liet advies van een onpartijdige commissie is ingewonnen." Mej. Groene weg vond dit blijkbaar te slap, en diende een motie in uitspre kend dat er geen reden is om af te wijken van de lot nu toe geldende re- ruim mogelijke opvatting van hel begrip kostwinster een aandrang die ondcr- teund werd door den heer Schaper. Heden voortzetting. Vooraf ging de afhandeling van een lange reeks kleine wetsontwerpen en van de wijziging der land- en tuinbouw- ongevallenwet. D-UITSCII KAPITAAL IN NEDERLAND. In antwoord op vragen van hel Ka merlid v. Ravesteijn heeft de Minister Van financiën geantwoord - De ondergeteekende beschikt niet over gegevens omtrent de deposito's en an dere opeischbare waarden in het bezit van Duitsche particulieren en maat schappijen, welke zich bij hier te lande gevestigde bankinstellingen bevinden. Zonder speciale wettelijke voorziening zou hel trouwens niet mogelijk zijn, de bedoelde gegevens te verzamelen. De on dergeteekende vindt geen aanleiding de indiening van een daartoe strekkende wetsvoordracht te bevorderen. Over liet bescheid op verzoeken welke door "builenlandSche autoriteiten tol de Nederlandsche regeering mochten wor den gericht, zal eerst kunnen worden be slist wanneer die verzoftken in concreten vorm zouden zijn ingekomen. Mevr. B a k k e r—N o r t betoogde dat met het oog op de groote moeilijkheden voor de gehuwde vrouw, eerst allerlei personeel dat ongeschikt of jong is, moet voorgaan vóór de gehuwde vrouw", voor al wanneer deze tot geoefend personeel behoort. Mej. v. Dorp, die dezen maatregel ge heel zag in het licht der buitengewone omstandieheden meende, dat de vrouw het algemeen niet zoo tegen dezen maat regel is geporteerd als men het doet voorkomen; en mej. K a t z vroeg een Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E, P. (Nadruk verboden). Desmond Okewood vond, dat hij nooit iets bekoorlijkers had gezien dan de ver schijning van de danseres zooals zij daar de kamer binnen kwam. Haar mantel hing los om haar heen, haar ademhaling was nog onrustig na de inspanning van den dans. Een gitzwarte krul was onder het luchtige zilveren hoofdsieraad uitge sprongen en met de cene kleine bruine hand, die van juweelen schitter de, duwde zij den krul terecht, terwijl zij de andere handoiitstak naar Strangwise. „Tiens, mon cupitainel" zeide ze Des- mond keek met aandacht naar haar, bekoord door haar schoonheid, maar het trof hem, dat haar stem iets onwilligs, iets vijandigs had. BI UN ÉNIAND DE FORENS E NIH-LASTING. „Het Volk" bracht dezer dagen het be richt, dat de regeering een wetsvoorstel zou indienen „tot afschaffing van de fo rensenbelasting, met een terugbetaling van 1921 af". Deze mededeeling is geheel en al on juist. De regeering heeft een voorontwerp van-wet gereed, waarbij de forensenbe lasting niet wordt afgeschaft, maar Jos gemaakt van de gemeentelijke inkom stenbelasting en anders geregeld. Over dit voor-ontwerp is, of wordt, de meening gevraagd van Ged: Stalen der Provinciën, besturen van gro.ote gemeenten en de Kamers van Koophandel. De „N. Arnh. Crt." meldt dat volgens het ontwerp de forensenbelasting in den vervolge niet meer door het Rijk, doch door de gemeente zelve zal worden ge- ind, terwijl o.a. het beginsel is aanvaard, dat de forens in ue gemeente waar hij geen arbeid verricht, forensenbelasting zal betalen slechts voor dat deel van zijn inkomen dat hy daar ter plaatse verdient. Uit Statf e» promcii. van den aanleg van een nieuwe perslei ding heeft men toen de voorkeur gege ven aan het aanleggen bij den watertoren van een reservoir dat 2000 kub. meter in houd zal krijgen. Wanneer dan de wa terstand in den toren beneden zeker peil daalt, wordt automatisch een elec- trische pomp ingeschakeld, die het water uit het reservoir in den toren pompt. Thans is men bezig met het daarvoor noodige grondwerk. Wanneer dit gereed en men heeft door grondboringen, de gesteldheid van den bodem vastge- steld, dan zal, overeenkomstig het in dertijd in den raad meegedeelde, de aan leg van het reservoir en het verdere werk worden aanbesteed Uil Wal«h«rei. Van af de Keersluis tot de Abeele zijn de langs den Nieuwen Viissingschen weg staande hoornen van witte kringen voorzien, zulks om hel chauffeurs en rij tuigbestuurders des avonds makkelijker maken de boomen te zien. Oil Buid-6 «TtUnl In de Maandagavond te 's-G r a - enpolder gehouden jaarvergadering Volksweerbaarheid en Schietver. Oranje Nassau bleek dat over "*23 de ontvangsten van de eerste bedroegen 39.37i/2 en de uilgaven f1180. Van de schietver. waren de ontvangsten f 175.95 en de uitgaven f 112.761/2. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Ivopmels, J. C. Kievit en L. Eckhardrt. Uit Middelburg Nu zoovelen, die bij het passeeren van den watertoren even blijven kijken naar het grondwerk dat daar verricht wordt, de vraag stellen, wat daar eigenlijk gaat gebeuren, willen we dat met een kort woord in herinnering brengen. In zijn vergadering van 6 Juni heeft de gemeenteraad aan B. en W. een ere- diet van f80.000 toegestaan voor het ver- grooten van de watercapaciteit van den watertoren door daarnaast aan te leggen een laag-reservoir met automatische pompinstallatie. Wanneer de inhoud van den watertoren te snel opgebruikt wordt voor den aanvoer uit de Oranjezon, bijv. bij brand of bij extra-schuurneigingen, zijn de persleidingen van het pompsta tion naar de stad, wegens den minder goeden toestand niet in staat een vol doende hoeveelheid water naar de stad te brengen. Bóven het kostbare middel Toen hoorde hij weer de diepe slem van Strangwise, die zei: „Mareelle, ik heb een vriend meege bracht, die heel verlangend is kennis met je te maken. Majoor Desmond Okewood! Wij zijn samen in Frankrijk in dienst ge weest 1" De danseres vestigde haar groote, don kere oogen op Desmond, terwijl zij hem haar hand toestak. „Les amis de ines amis... niet waar' riep zij uit en klapte in de handen als een kind, „ik 'oud er van vrienden le maken, Captaine, 'ier is een 'eel oud vriend", zeide zij tot Slrangwi.se, toen Mackwayte met Barbara de kamer bin nen kwam. „Monsieur Arthur Mackwayte en zijn dochter. Ik 'eb Monsieur Arthur bijna mijn 'eele leven gekend. En, Made moiselle, mag ik u voorstellen le capi- taine Strangwise en zijn vriend... 'oe is de naam ook weer? Ah ja, Majoor Oke wood!" Nur-el-Din liet zich neerzinken in een bergère naast haar grooten spiegel. „Het is 'ier veel te vol", riep zij uit. „er is geen lucht! Lazarro Rarniro, en jullie allemaal, naar builen, vrienden!" Terwijl Madame's gevolg aftrok, Slrangwisse it Zeeuwseh-V'Jaantieren W. D. In de Vrijdag gehouden raadsverga dering van Biervliet werd besloten het terrein beneden den Molenberg in te richten voor speelplaats der kinderen. Benoemd werd tot gemeentebode C. v. Haneghem op een salaris van f 350; tot lid der schattingscommissie A. Outrie (vac.-Dobbelaere). De heer Kostense werd benoemd tot waarn. secretaris. Na een 'zeer levenpige discussie werd op voorstel van den heer Ceulenaere be sloten de aanvraag yan f 1000 subsidie (voor wijkverpleging uit te stellen. Bij de rondvraag vroeg de heer De Kok naar den toestand van de brand- bluschmiddclen en naar het zandstrooien bij gladheid. De burgemeester deelde mee, dat de brandbluschmiddelen in or de zijn; en dat bij gladheid voortaan zand zal worden gestrooid door de ge meentewerklieden. Naar aanleiding van ons bericht over de inbraak bij den heer Sutin te Aar- en b u r g, deelt men ons nog mede, dat eerst een poging tol inbraak was ge daan bij den heer J. Moens (woning naast den heer Sutin). Men had getracht de ramen aan de achterzijde der wo-* ning te forceeren, dat mislukte, daar de ramen aan de binnenzijde dichtge spijkerd waren. Daarna is men bij den heer Sutin door een raam aan de ach terzijde binnengekomen. In de voorkamer heeft men een kastje opengebroken en 127.50 gestolen. In hel achterhuis heeft later een briefje van f 10 terug gevonden, waarschijnlijk verloren door de(n) dief(ven). Aangehouden is een Bel gische jongen (venter), maar na verhoor wederom vrijgelaten staliatic van de herkozen leden. Vervolgens de lijst van ingekomen stukken, welke het bureau alle voorstelt voor kennisgeving aan le nemen, be halve hel adres van de Kamer te Haar lem inzake liet hooren van de Hamers omtrent ontwerp-handelsvérdragen, ten opzichte waarvan het bureau opmerkt, dat door de Kamer reeds in dien geest aan den minister is geschreven Verder vermeldt de agenda dc ver kiezing van een voorzitter der Kamer, van voorzitters der afdeelingen groot be drijf en klein bedrijf en van de leden der vasie commissies. De Warenwet Naar aanleiding van het op nieuw overgelegde adres van de Kamer van Koophandel te Utrecht inzake eene wij ziging in de Warenwet, merkt liet bu reau hel volgende op Hel bureau deelt geheel en al het ge voelen van de Ulrechtsche Kamer dat de voorgestelde wijziging niet aanbevelens waardig is, aangezien de bedoelde ver goeding in wezen niets anders is dan eene toele bij overtreding en de vraag of de wet is overtreden behoort tol de ken nisneming van de rechterlijke macht. Desalniettemin stelde hel bureau voor het adres voor kennisgeving aan te nemen aangezien het voldoende achtte, dat door de Kamer te Utrecht op deze aangelegenheid de aandacht is gevestigd. Nu echter van uit de Kamer een stem is opgegaan om dit adres niet eenvoudig voor kennisgeving aan le nemen, bestaat er bij bet bureau geen enkel bezwaar, wanneer de Kamer dit wenschelijk acht, alsnog een adhaesiebetuiging ter dezer zake aan de Tweede Kamer le doen toe komen. Suppleloire begrooling Overeenkomstig een desbetreffend schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt een sup- pleloire begrooting 1923 overgelegd, waarop de overschreden posten worden gemeld. Van de ontvangsten werden verhoogd de posten: rente stamkapitaal met f 2S5; het goed slot rekening 1922 (raming nihil) met f 4229.31; opbrengst verkoop effecten met f 4985. Van de uitgaven worden verhoogd de volgende posten - bureaukosten (raming f 200) met f 10.2514porti, telegram men, verschotten enz. raming f 100) met f 11,551/?; uitkeering oud-secretaris Ka mer te Vlissingen (raming f 168) met f 82 belegging eerste inschrijvings- lcosten en batig slot 1922 en om wisseling stukken raming f 300: met f 9232 99; teruggave inschrijvingskosten (raming nihil) f 80; terwijl de onvoor ziene uilgaven worden verhoogd met f 82.54. STUKKEN VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Vrijdagavond a s. heeft weder eene vergadering plaats van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zee sche eilanden ten raadhuize te Middel burg. De agenda vermeld ten eerste de in- ,Ik hoor, dal je het Palaceum gaat verlaten, Mareelle!" Hij sprak zoo zacht dal Mackwayte en Barbara, die met Desmond stonden le praten, hem niet hoorden. Mareelle, die haar zilveren hoofdtooi afnam, antwoord de snel: ,Wie 'eefl dat verteld?" ,Dat doet er niet toe", antwoordde Strangwise „Maar je hebt mij nooit zegd, dat je van plan was weg te gaan. Waarom deed je dat niet?" Zijn stem was nu ernstig en hard, ge heel verschillende, van den gewonen rus- tigen, diepen klank. Maar hij glimlachte. Mareelle wierp een blik over haar schouder achter zich. Barbara, die de ka mer eens rondkeek, ving de weerkaatsing van hei gelaat der danseres op in een van de spiegels aan den wand. Tot haar groote verbazing zag zij een blik van wanhoop, bijna van angst, in Nur-el-Din's donkere oogen. In dien blik lag iels van den doodsangst van een opgejaagd hert. Barbara was er zoo door getroffen, dal zij instinctmatig over haar schouder naar de. deur keek in de mecning, dat de danseres daar iets moest gezien hebben, dat haar had doen schrikken. Maar de deur was gesloten. Toen Barbara weer in KUNST EN WETENSCHAPPEN. ZGMDÊR GRAAT. LEIJMSE GRAVENSTRAAT HOEK MARKT. (Iwge« Med.;. We vestigen de aandacht op de mededeeling in een advertentie in dit nummer, dat voor gewone plaatsbespre king voor het Jubileumconcert van de Instrumentale alhier gelegenheid zal zijn Donderdagochtend 11 uur. Het Monument van Van Dale. Namens hel Van Date comité ontvin gen wij de volgende nieedeelingen Het comité werd verblijd met twee vorstelijke giften, van Hare Majesteit de Koningin en de Koningin-Moeder Gelukkig beginnen de bijdragen van tal van belangstellenden binnen te komen. Er wordt gedacht f 9000 noodig te zijn Thans zal een f 1000 zijn ontvangen 1 toegezegd. Zeeland moet vooraan gaan, maar ook overig Nederland mag voor dezen grooten Zeeuwsch-Vlaming niet achter blijven. Ter zijner tijd zullen alle giften worden verantwoord Warm beveelt hel comité alle belangstellenden in Nederlandsche taal en historie, der halve in onze Nederlandsche zaak, aan, om door een milde bijdrage van die be langstelling te doen blijken, met opgave van naam en adres. In aansluiting aan bovenstaande me dedeeling zij melding gemaakt van een deze maand rondgezonden circulaire. Daarin wordt eraan herinnerd hoe bij de Z. VI. Studentenvereeniging de ge dachte rijpte om de gedachtenis van Johan Hendrik van Dale te huldigen bij de 50-jarige herinnering aan zijn sterf- .g (1-0 Mei 1872). Melding wordt daarna gemaakt van de breede schare van geleerden cn autori teiten, van geschied- en letterkundigen, die bereid waren zitting te nemen in een eerecomité. En daarna werden de volgende bijzon derheden over Van Dalen meegedeeld. Van Dale was een man van het on derwijs. In 18-15 was hij ondermeester te Sluis, waar hij in 1854 hoofdonder wijzer werd, na in Hoofdplaat en Oost burg eerst nog onderwijzer geweest te zijn. In 1855 werd hij ook archivaris van Sluis, de oude voorstad van het eens zoo machtige Brugge, met een kostelijk rijk archief, hetwelk hem een schatkamer ontsloot voor zijn groote en diepgaande taalkundige en historische studiën. Be halve de verschillende rangen van het onderwijzers-examen (er waren er 4) haalde Van Dale Fransch, wiskunde, En- gelsch, Duilsch, natuurkunde, Landbouw kunde, terwijl hij ook nog het La tijn, het Gothisch en het Middel-Ne- derlandsch alles door eigen studie ge leerd had. Voorwaar een merkwaardig autodidact ,die toont tot welk kennen en kunnen een ernslig willen het brengen kan, een ernstig willen met de gave van verstand en gemoed als Van Dale bezat. Tal van geschriften verschenen van zijn hand en maakten in Noord en Zuid, bij geleerd en ongeleerd, dezen school meester van Sluis in Vlaanderen bekend, geëerd en geliefd Vele artikelen van zijn hand vonden een plaats in de Navorscher, de Taalgids, de Taal- cn Letterbode, de Oude Tijd, de Toekomst ,de Handelingen en Mede- deelingen van de Maatschappij van Ned. Letterkunde, waarvan hij, gelijk van vele binnen- en buitenlandse!)e geleerde ge nootschappen lid was. Behalve zijn Nieuw Woordenboek der Nederlandsche Taal, een werk hetwelk van ontzettend veel studie, belezenheid en acribie ge tuigt ,kent men zijn Ned Spraakkunst, zijn Zinsonlleding; de stukken uit Cad- zandia en de reeds genoemde bijdragen zijn een parel aan de kroon der gedenk dagen van het westelijk doel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeeland, leesboek voor de volksschool; Tijdtafel van de ge schiedenis der provincie Zeeland, inzon- heid voor de gemeente Sluis van zoo groot belang; Een blik op de vorming van 'de stad Sluis en op den aanvang harer vestingwerken. Door dit werk toch, bewees hij zonne klaar het recht van de gemeente Sluis op •ele productieve 'gronden, waarover het den spiegel keek, zag zij alleen de weer kaatsing van Nur-el-Din's mooien hals en schouders. De danseres sprak nu weer op gedempten toon met Strangwise. Maar Barbara dacht al gauw niet meer aan dien blik van de danseres den spiegel. Wanl zij was overgeluk kig. Geluk is, evenals vroolijklieid, zeer aanstekelijk en de twee mannen naast haar waren uiterst vergenoegd. Haar va- der's oogen glinsterden door zijn kleine succes van dien avond, onder het naar boven gaan had Fletcher hem zoo iets voorgespiegeld van een langer engage ment bij het Palaceum; en de ander, wel die was stralend van opwinding zijn eersten avond in de stad na lange maan den van velddienst. Hij vond, dat hij zijn verlof uitstekend had ingezet. Wanneer een man maanden lang in de loopgraven niets anders heeft gezien dan modderige manspersonen, zal £ijn oog met welgevallen rusten op elk vrouwelijk gelaat, al is het nog zoo ge woon. En op geen van deze beide vrou wen, in wier nabijheid hij zich onver wachts bevond binnen enkele uren nadat liij in Engeland aan wal gestapt was, kon het epitheton „gewoon" toegepast wor den. Elk vertegenwoordigde een bepaald type van schoonheid en terwijl hij met Barbara stond le praten, vergeleek Des- mond in gedachten de beide vrouwen. Barbara, lang en slank, met haar ge zonde tint, zware, bruine gevlochten haar, de blanke huid en grijze oogen, was geheel het type van een Engelsch^ vrouw, uil het land van breede. groene dalen, golvende duinen en in het ge boomte verscholen dorpjes, hel land van de witte rotsen, bespoeld door een rus- teloozen oceaan. De andere was even volkomen het type van een zuidelijk ras. Haar donkere oogen, de bovenlip, die even de sterke, witte tanden vrij liet, verrieden dal zij warm zuidelijk of zigeunerbloed in de aderen moest hebben. Haar schoonheid was die van het Oosten, tol de zinnen sprekend^ dingend, oproepend visioenen van war me, geurende nachten, van guitaarspel, van een heldere maan, laag aan den hemel tusschen palmboomen door schij nend. „Barbara!" riep Nur-el-Din vanaf haar toilettafel. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1