J A- I de M. h.; M. vet ling iSti- nige was ilig- sche and- heer iurs- ipen acht nd. dels- Bu- ifge- Ne- :nten week kutodiensten te kunnen bestrijden, om too tor wagens in te voeren. Binnenkort zuilen ook een aantal directeuren en andere ambtenaren, voortgekomen uit den commiesrang en meer dan 30 jaren dienst tellende bij het Btaatsbedrijf der posterijen en telegrafie, voor afvloeiing in aanmerking komen. Spoor we gaanleg op Zui d-B eve- 1 a n d. Het verslag der bijeenkomst van ge- noodigden der directie van de spoorweg mij. Zuid-Beveland moet nog met het volgende worden aangevuld: De heldere uiteenzetting van ing. IC. A. C. W. v. d. Veen, verduidelijkt door kaarten, werd door de aanwezigen met groote aandacht gevólgd. Uit dc beant woording der gestelde vragen bleek, dat voor de plannen dc ICloetingsche straat weg bij den overweg niet behoeft te wor den opgebroken, alleen wel de bestrating Zoo mogelijk zal getracht worden dit vóór het najaar, den bietentijd te doen. De besproken werken zullen in ha-ar geheel worden aanbesteed, voorts hoopt den ingenieur de lijnen nog dezen zomer te kunnen aanbesteden. De aanleg kan niet wachten tot de kwestie der electriciteits-voorziening van Zuid-Beveland zal zijn opgelost Een bo venbouw voor electrische kracht is mo gelijk, zoodat bel niet onmógelijk is dat de spoor nog eens een afnemer zal wor den der electr. centrale; dit zal van den kostprijs der electriciteit afhangen. Het Rijksveer Moerdijk Willemsdorp. Naar aanleiding van de ongelukken, welke in den laalsten tijd met veerpon ten plaats hebben, verzoekt in de N. R. Crt. „een deskundige" dc aandacht van autoriteiten voor het volgende Tusschen Moerdijk en Willemsdorp wordt de veerdienst onderhouden met een motorpont, genaamd „Schollevaar". De motor van dit vaartuig is hiervoor ten eenenmale ongeschikt. Niet omdat het fabrikaat („Kromhout") niet goed is, maar omdat deze motor in P.1C. voor dit •vaartuig veel te zwak en dientengevolge veel Ie veel overbelast is. De gevolgen zijn dus abnormale slijtage, terwijl een motor, welke steeds overbelast is, ieder oogenblik den dienst kan weigeren. De motor verkeert heden in een dusdanigen toestand, dat niemand in een particu lier bedrijf er aan zou denken, nog mede te varen. De motor klopt verschrikkelijk, waarschijnlijk door uitgeloopen melalen of door ruimte van de zuigerpennen. De koppeling slipt steeds op achteruit, door dat ook deze altijd zwaar overbelast is, en soms zelfs zoo erg, dat indien dit yaartuig, om een aanvaring te voorko- pien, zou moeten achteruitslaan, het niet mogelijk zal blijken, de vaart uit het schip te halen, waardoor het ook voor anderen gevaar oplevert. De lantaarns voldoen absoluut niet aan de eischen. Het toplicht hangt pl.m. 2i/;: M. te laag. De boordlichten schijnen alleen maar naar voren en dwars, terwijl deze zeker twee streken achterlijken dan dwars moe ien schijnen. Het heklicht dooft cloor de trillingen van het schip meermalen uit. Bovendien wordt als boordlicht gebruikt het kleine type bollantaarn, welke ook nog niet eens ver genoeg zichtbaar is. Aan boord van deze pont, waarmede soms 6 10 automobielen, 40 h 60 fiet sen plus ongeveer 100 passagiers over het Hollandsch Diep worden gebracht ,bij mist en slecht weder, is als reddings materiaal aanwezig één, zegge één klein ijzer sloepje, geschikt voor 4 personen in kalm water en 7 reddingsboeien. iVoorts is de sloep zoo opgehangen, dat ér ten minste zes man aan te pas moeten komen om haar te strijken, terwijl hier voor ten minste een kwartier noodig is. Qm eventneele brand aan boord te blus- schen is niet eens een bak met zand aanwezig, zooals op elk motorvaartuig wordt vereischt en vooral op deze pont, welke automobielen veryoerl, toch zeker aan boord behoorde te zijn. Doordat dit veer in de wintermaanden slechts om de twee uur vaart, kan de stoompont, welke slechts vier voertuigen 'kan bevatten, den dienst niet onderhou den, omdat men dan steeds voertuigen moei achterlaten en deze dan twee uur moeten wachten en men waarschijnlijk 's avonds den achterstand van den ge- heelen dag nog niet zou hebben inge haald. Een en ander is dan ook zeer waar schijnlijk de reden, waarom men met deze pont blijft varen en rustig afwacht totdat er op een der winteravonden op het Hollandsch Diep een drama afspeelt, dal alle soortgelijke nog overtreft. Niet aannemende, dat de ambtenaren met het toezicht belast hun plicht verzaken, moet men wel constateeren, dat het toezicht in handen is van ter zake onkundige per sonen. SPORT - Vrijdagavond hield de ijsvereeniging de Weel te W o I f a a r t s d ij k een feest- vergadering in het gebouw Tavenu, ter viering van haar 5-jarig beslaan. De voorzitter der vereeniging de heer N. de Kater leidde den bijeenkomst in met een openingswoord en deelde daarin mee, dat door iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan de vereeniging is aangeboden een vlag mei slok, waarop is afgebeeld de schaatsensport. Ook de tweede voorzitter der ver. de heer M, Kloosterman bracht, namens de leden der ijsvereeniging een woord van dank aan den schenker. Daarna werd overgegaan tot uitreiking Üer prijzen van de laatstgehouden wed strijden Hardrijden Je pr. gouden med. J. de Jager Lz.; 2e pr. zilv. med. (winner niet gemeld); 3e pr. br. med. L. de Jager Gz.; ■te pr. br. med. C. Klompe. Schoonrijden le pr. II. van Iwaarden zilv. med.; 2e pr. zilv. med. J. C. Koert; 3e pr. br. med. J. Noteboom, terwijl-yiog als demonstralieprijs een zilv. med. werd toegekend aan J. de Koning, zoon van den oud-kampioen. Aan den lieer C. C. J. de Koning, werd uitgereikt een souvenir, beschik baar gesteld door de vereeniging en uit bijdragen van particulieren. De heer De Koning was zeer erkente lijk voor dit aandenken en zeide dat de ijsvereeniging/de Weel bij hem steeds in aangename herinnering zal blijven voort leven. Mij stelde zich bereid om kosteloos onderricht le geven in het beoefenen van de schaatsensport. Hindernisrijden. Prijzen kunstvoorwer pen: le pr. J. Klompe, 2e pr. G. de Bok, 3e pr. P. Lindenbergh, 4e pr. P. Koeman, 5e pr. P. Phernambuc. troostprijs, ge schonken door C. C. J. de Koning, F. van Strien. Hierna gaf de voorzitter der ijsvereeni ging hel woord aan de tooneelvereeni- ging Tavenu en het strijkje Onderling Kunstgenot, welke eerste opvoerde het looneelsluk „Zijn zoon" en het strijkje voor afwisseling door muziek zorgde. Te Oostburg werd Zondagavoud ten huize van den heer P. de Milliano, in tegenwoordigheid van een talrijk pu bliek, een biljardséance gegeven door G. de Regt uit Rotterdam. Op de 500 ca ramboles gaf hij er 250 voor en toch was geen der goede büjardspelers in staat het tegen dezen speler van klein spel te winnen. Na afloop gaf de heer de Regt mooie kunst- en fantaisiestoofen (Ing. Med.) BUITENLAND. LEGER EN VLOOT. Hr. Ms. „Hydra" wordt den len Maart teVlissingen in dienst gesteld Kapitein ter zee A. M. Kan is eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, tevens ha venmeester aldaar, en ter beschikking gesteld. DE ENGELSCHE REGEERING GEVALI.EN. Wat niet anders dan Verwacht kon worden is geschied: de regeering is in het Lagerhuis verslagen op het Labour- amendement dat ,,'t onze plicht is eer biedig Uwe Majesteit er op te wijzen dal Uwen Majesteits's raadslieden niet het vertrouwen van bet huis hebben". Dit amendement werd aangenomen met 32S tegen 256 stemmen, onder luid gejuich der oppositie. Nadat eerst er nog eens geanimeerd over vergaderd was. Twee redevoeringen trokken daarbij speciaal de aandacht, fn de eerste plaats die van Amery, de eerste Lord der Admiraliteit, die in 't bijzonder naging hoe de regeering de werkloosheid in de de groote centra van den scheepsbouw had hopen te bestrij den. Hij zeide, dat praclisch alle lichte kruisers van den laatsten tijd binnen 12 jaar geheel verouderd zullen zijn. Om deze schepen te vervangen en de kruisersvloot op voldoende slerkte te houden, zou het noodig zijn in de komen de 10 jaar de kiel te leggen voor 52 kruisers of gemiddeld 5 per jaar. Met het jaar 1931 le beginnen zou de regeering, krachtens het verdrag van Washington, voor zware uitgaven komen te staan, in verband met de vervanging van slag schepen. Hetgeen de regeering voorstelde was, onmiddellijk te "beginnen met het bouwen van de lichte kruisers van het type, dal volgens hel verdrag van Washington het standaard model zou worden. iVoorts het bouwen van 3 duïk- booten ,'n moederschip voor duilcboolen, 2 torpedobootenjagers en hun moeder schip, 2 kannoneerbooten voor de Per zische wateren bestemd zoomede een moederschip voor vliegtuigen en een mijnenlegger. Dil programma van aanbouw zou on middellijk werk geven aan 32.000 ar beiders, terwijl in verband' daarmede 5. worden gebracht. Amery voegde eraan toe, te begrijpen dat deze voorstellen door de nieuwe regeering zullen moeten worden onderzocht, doch hij geloofde, dat ook de arbeiderspartij niet onver schillig staat ten opzichte van 's lands veiligheid ter zee of blind zal zijn voor de bijna wanhopige toestanden op de scheepswerven, en dat de nieuwe re geering dus die voorstellen met spoed in welwillende overweging zal nemen. Daarna hield Baldwin zijn zwanenzang met de belofte aan zijn opvolger, dat de conservatieve partij niet zou toegeven aan een onpartijdige oppositiemaar kri tisch zou zijn, zooals eene oppositie be hoort te zijn, ten aanzien van de wetge ving en het bewind der labourregeering En Ramsay Mac Donald deed zijnerzijds de toezegging, dat hij de vrees voor het socialisme, voor zoover die gerechtvaar digd was, zou doen verdwijnen. Thans is zich dus de regeering Mac (Donald aan 't formeeren. De Sunday Times doet nadere me- dedeelingen over de samenstelling van de nieuwe regeering onder Mac Donald, die als eerste-minisler, de portefeuille van buitenlandsclie zaken zal nemen Als on dersecretaris van dat departement zou generaal Thomson optreden, die le Ver sailles Britsch mililair gedelegeerde in den Oppersten oorlogsraad is geweest. Henderson zou minisler van binnen- landsche zaken worden en juffrouw Mar garet Bondfield zijn onderminister; Phi lip Snowden kanselier van de Schatkist en William Graham financieel secretaris van de schatkist. Voor koloniën worden nog verschillende namen genoemd (Wedg wood, spoor), voorts acht men waar schijnlijk de benoeming van Thomas tot minister van oorlog, Lord Haldane tot Eerste Lord van de admiraliteit en van 'Ammon tot luchtminister. John Wheatly zou minisler van volksgezondheid wor den, Sidney Webb, die in de vakbewe ging zeer gezien is en een „encyclopaedi- sche kennis van industrieele problemen" heeft minisler van arbeid, Charles P. Trevelyan, die onder Asquith parlemen tair secretaris van het ministerie van onderwijs is geweest, komt in aanmer king voor de portefeuille van onderwijs, Vernon Hartshorn, de leider van de mijn werkers in Zuid-W ales, voor postmeester generaal, Adamson voor minister voor Schotland. Lord Parmoor zal vrij stellig gekozen worden voor het ambt van Lord- kanselier, enz. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. De eerste dag der Britsche spoorweg staking liet zich ernstig aanzien, en brachl vrij groote stagnatie in hel ver keer, doch gisterenavond ontwikkelde de staking zich op verrassende wijze. De vakbond, die de staking op touw heeft gezet, heeft n.l. aan de maatschap pijen een schrijven gericht, waarin een onderhoud verzocht wordt, teneinde een eventueele oplossing te bespreken. Het schrijven zal door de directeuren heden onder de oogen worden gezien. Nog probeeren de partijen 't zelf eens te worden. En daar zit wel niet veel an ders op ook want Lloyd George, die er dadelijk altijd bij was en de puntjes op de i zette, is er niet meer, als premier. Baldwin doet alleen de loopen- de zaken af, zooals 't een demissionair minister betaamt. Anderzijds acht de labourparlij 't ook nog niet aan haar tusschenbeiden te komen. Eerst later lean Ramsay Mac Donald tusscbenbeide komen. Gemeld wordt, dat de verbindingen Blèr Ierland en Schotland door enkele I treinen gaande worden gehQuden; diq luidden Engeland zullen niet nor maal zijn, maar toch door vrij goede diensten worden verzekerd. Eerst dient nu afgewacht, wat de nieuwe onderhandelingen zullen bewer ken. groote filanthropjscho of opvoedkundige instellingen en is hij geen kunstbescher mer. Zijn „Vredesschip" is de eenige openbare zaak, waaraap zijn naam ver bonden is. Het congres stelt belang in den heer Ford om twfce redenen' de eene is, dat het feit, dat zulk een reusachtig vermo gen in handen van een enkeling is, een bedreiging kan vormen en de tweede, dal in verhouding tot zijn fortuin de heer Ford vermoedelijk een lagere inkomsten belasting betaalt dan velen mei slechts een fractie van zijn vermogen. Door zijn winst in zijn bedrijf te steken hoeft hij niet van zijn individueele in komen te betalen. DE WAARDE VAN FORD- Volgens een berekening door Wall- street gemaakt op grond van de markt waarde van de autofabriek en de andere ondernemingen van Henry Ford, ver tegenwoordigt Ford een waarde van 170.000.000 (tegen vijf dollar per pond,"1 aldus het Hbld. De heer Ford )wordt eiken dag ongeveer 80.000 rij ker of in ronde cijfers 30.000.000 per jaar. Hij is thans 61 jaar en lichamelijk en geestelijk gezond. Financieele deskun digen berekenen ,dat hij over tien jaar, voortgaande gelijk hij gedaan heeft, de bezitter zal zijn van het kolossale ver mogen van 600.000.000 met een dage- lijksch inkomen van 200.000. De grondslag van Ford's fortuin werd gelegd door de vervaardiging van goed- koope auomobielen. Thans is hij eigenaar van spoorwegen, kolenmijnen, ijzermijnen ijzergroeven, katoenvelden, houtaankap- pingen, glas- en staalovens, lederfa- brieken en andere industrieën, al welker producten worden gebezigd voor de ver vaardiging van zijn auto's. Het heel (naar de correspondent van de „Morning Post" te Washington meldt,) dat de heer Ford zijn auto's tegen den kostprijs zou kun nen verkoopen; hij maakt in werkelijk heid echter ongeveer 14 winst op elke auto en maakt bovendien nog enorme winst door aan zichzelf tegen een be hoorlijken marktprijs de producten van zijn andere ondernemingen le verkoopen Hij heeft geen stokpaardjes en zijn persoonlijke uitgaven zijn onbeduidend B■KNOPTE MIDOKBLBiOtN. Uit Duitschland. Volgens officieele mededeelingeij zal het personeel der rijksspoorwegen, dal 11 Oct. 1923 uit ongeveer een mil- lioen beambten employe's en arbeiders bestond, den lsten April a.s. met minstens 20 pet. verminderd zijn. Uit Frankrjjk. Thans heeft ook de tweede commis sie haar openingszitting gehad. Deze heeft een schatting te maken van het Duilsch kapitaal in hel buitenland en moet eventueel de middelen aangeven, om dit kapitaal naar Duitschland lerug te brengen. Wij begrijpen nog steeds niet hoe deze commissie met eenig suc ces zal kunnen werken aan wat zij be oogt. Uit Italië. De zaakgelastigde van Italië heef! aan den Minisler van buitenlandsche Zaken medegedeeld ,dat de Italiaanscho regeering besloten heeft de officieele di plomatieke betrekkingen met Grieken land te hervatten. Uit Mexico. Huerta heeft gedreigd het eigendom der Mexiaansche petroleummaatschap- pij te Tampïco te vernielen, tenzij 400 duizend dollar belastingen vooruil aan de rebellen worden uitbetaald. De vertegenwoordigers der maatschap pij is door het Staatsdepartement te Washington aangeraden, hun eigendom te beschermen door inwilliging van dien eisch zoodra de rebellen door inbeslag name bun voornemen om hun p'lan uit te voeren doen blijken. Uit Egypt Aan Zagloel Pascha is opdracht ge geven tot het vormen van een nieuw Kabinet. Uit Ver. Staten. Bok zal voor een staatscommissie worden geroepen. Hij wordt ervan be schuldigd een propaganda te voeren be stemd om de actie van hel congres en de buitenlandsche politiek der regeering te beïnvloeden. Het doel der commissie zal zijn, te bepalen of er eenigerlei be trekking beslaat tusschen den Bokprijs en organisaties wier doel is, Amerika tot den Volkenbond te doen toetreden. Teneinde mannen van ontwikkeling tc bewegen, in den Amerikaanschen diplo- mafieken en consulairen dienst te (reden, en te voorkomen ,dat een "beperkte klas se van menschen als 't ware het mono- polip van zulke ambten bezit, is er oen wetsontwerp ingediend, beoogend aan dien ongewenschten toestand een einde te maken. Dit ontwerp, hetwelk thans door de commissie voor buitenlandsche zaken uit het huis van afgevaardigden onderzocht wordt, heeft op de eerste plaats ten doel, de salarissen der diplomatieke en con sulaire ambtenaren te v^rhgeggg, goQ- dat niet slechts vermogende lieden voor de betrokken functies in aanmerking be hoeven te komen. In de tegenwoordige omstandigheden, zoo wordt betoogd, moeten de Ameri- kaansche vertegenwoordigers in den vreemde, ofwel een persoonlijk fortuin bezitten, of hun uitgaven in zulk een male beperken, dat hun waardigheid van mannen, in dienst van het rijkste land der wereld, er door in hel gedrang komt. De gezant in Polen, Hugh Gibson, een Amerikaansche diplomaat van groote er varing, heeft een warm pleidooi voor de verhooging der salarissen van de ver tegenwoordigende Amerikaansche amb tenaren in den vreemde gehouden. Hij gaf ook aan de commissie van buitenlandsche zaken te kennen, dat „ihannetjes met witte slobkousen, thee drinkers en koekjesólers, ongewenschte elementen in het corps diplomatique zijn, die volgens het nieuwe ontwerp naar een weinig belangrijken posl gedirigeerd zouden kunnen worden". Een Zeppelin, die te Friedrichs- hafen gebouwd is voor de Amerikaan sche Marine, zal midden Maart proef vliegen. Blijkt het luchtschip te voldoen dan zal hel midden April over de Oceaan vliegen. - De Vereeniging tot het bezoeken der armen ontving f 500 van het Snouck Hurgronjefonds. De Werkverschaffing ontving f 40 uit het Schorerfonds en f 400 uit het Snouck Hurgronjefonds, Het Genootsch. van Moederlijke Wel dadigheid ontving van het Schorerfond» een gift van f 100 en van het Hurgron jefonds een gift van f 150. De Vereeniging lot Werkverschaf fing aan Zeeuwsche Blinden ontving een gift van f 150.— uit het familiefonds Hurgronje. De Evang. Luth. Diakonie heeft ont vangen een gift van f 50 uit het fami liefonds Hurgronje. LIEFDADIGHEID. .MARKTBERICHTEN. Middelburg, 21 Jan. Coöp. Vei lingsver. „Walcheren". Ooudreinet 11—33; zure bellefleur 13—26; Reine d'Or 12; Ohampagnezoet 12—18; Ermgaard 16 21; Grouwzoet 7—20, Pipping 16'; zoele belle fleur 8—18; N. Bakker 15, Court Pendu 11; Kleiperen 10—32; Kroten 3—7,5; Spruiten 16—31; Uien 5,5—9,5; Rapen 1,5 —.95; Witlof 21—43; Koolrapen 1 2,5; peeën 2—4,5 per K.G. Savoije kool 1,5—7; Roode kool 210,5; Boerelcool 1,5—3,5 per stuk. Rapen 1,5-3,5, Prei 2,5 9,5; Sel derie 3.5—9 per bos. Veldsla 6—58; Mol sla 102—112 per mandje. I Goes, 22 Jan. Eieren f8.50, Boter f 2.20. Aanvoer V. P. Z. 8600 stuks, f 9.— per 100 stuks. Rotterdam, 22 Jan. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange voerd 163 paarden, 10 veulens, 1 ezel, 802 magere runderen, 693 vette id., 228 vette- en graskalveren, 796 nuch tere kalveren, 79 schapen en lammeren, 44 varkens, 274 biggen, 11 bokken of geiten. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.175—1.275, 3e kw. 1.15—1.05, 3e kw. 1.000 90 ossen le kw. 1.101.178, 2e kw. 1.00—0.95, 3e kw. 0.85 stieren le kw. 1.00—1.075, 2e kw. 0.95—0.85, 3e kw. 0.75—0.65 kalveren le kw. 1.65 1.80, 2e kw. 1.35—1.15, 3e kw. 1.00 —0.90. Prijzen voor melkkoeien 225390 kalfkoeien 235—400 slieren 165 375 pinken 105—175 vaarzen 150 210 werkpaarden 100—325 slaeht- paarden 95160 hitten ,90175 nuchtere kalveren 1221 fokkalve- ren 18—29 biggen 11—20 overloo- pers 2047.50. Eieren Rotterdamsche consumptievei ling. Aangevoerd 50.000 stuks. Prijzen voor kipeieren 9.30—12 ganzeneiren 22.-. Rotterdamsche veiling. Aangev. 55.000 stuks. Prijzen voor kipeieren 9.30 13.50. vergeleken met zijn inkomen. In tegen stelling met Carnegie, Rockefeller en an- milhoen pond sterling op de begrootingdere groote Amerikaansche millionairs van marine voor het a.s. jaar zou moeien j heeft hij geen schenkingen gedaan aan 434s(e STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 1ste lijst. Trekking van Maandag 21 Januari, Prijzen van. f 1500; 2608 u— f 1000: 7166 9312 21504 f 400: 620 11035 f 200: 1222 18070 f 100: 2509 3608 6753 8110 10514 15053 19384 22166 PRIJZEN VAN f 70. 93 3387 19143 19294 NIETEN. 136 3322 19182 19194 21715 157 3327 19184 19229 21799 BB1EF WISSELING. B. N. V1 i s s i n g s c h e W e g. De huisnummers van een deel van Koudc- kerke in 't nieuwe Middelburgsch adres boek zijn de nieuwe nummers die bet gemeentebestuur van Koudekerke tha bezig is aan te brengen. Een P. S. onder hel voorbericht van dat adresboek ver meldt dat ook. Voor een deel der vermel de adressen klopt dat natuurlijk nog niet met de daar nog aan den deurpost ver melde oude nummering. Maar hopelijk zal dat spoedig in orde zijn. De nieuwe nummering is reeds'ter secretarie gereed ADVERTENTIËN. .Verloofd ANNIE EDENS en KLAAS OOSTING. Delfzijl. 22 Januari 1924. Dokkum. Geen receptie. Heden overleed onze gelief de Broeder en Behuwdbroe- der, de Heer JAN PERVOOST, in den ouderdom van 72 jaar. Rotterdam J. PELLE— PERVOOST. C. PELLE. Vlissingen H. P. PERVOOST— VAN HOEVE. Middelburg, 22 Jan. 1924. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Vader, Groot- en Overgrootvader, de Heer WILLEM VAN ROOIJEN Az. in den leeftijd van bijna 88 jaren. Uit aller naam K. VAN ROOIJEN. Westkapelle, 20 Jan. 1924.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3