No. 18 Dinsdag 22 Januari 1924 167® Jaargang BINNENLAND. JONGST AANGESTFXDEN OF OUDEREN? In liet begin dezer maand deden B. en W. van Amsterdam voorstellen met ■betrekking tol werklieden, die uil den gemeentediensl zonden ontslagen worden daar zij overtollig waren geworden ten gevolge van de opheffing van de gas fabriek-Oost. Deze voorstellen kwamen hierop neer, dal niet de jongst aangestelden der werk- lieden naar de Arbeidersreserve zouden worden gezonden, gelijk tot dusver, als regel, was geschied in geval van over compleet van enkele personen of van een betrekkelijk kleine groep, doch dal de werklieden, die reeds den leeftijd van 55 jaar bereikt hadden, zouden ont slagen worden; met dien verstande even wel, dat zij, die nog niet 65 jaar oud zouden zijn, naast het hun toekomende Rijkspensioen van gemeentewege een toe slag zouden ontvangen waardoor zij aan inkomsten een bedrag zouden genieten, gelijk aan het pensioen, dat zij zouden hebben ontvangen, indien hun getal dienstjaren evenveel jaren grooter zou zijn geweest als op het tijdstip van hun pensionneering nog moeten verloopen tot hun 65e levensjaar. In de afgeloopen maanden is ook bij enkele andere diensttakken een overcom pleet van beteekenis ontslaan, zoowel als gevolg van de algeheele bezuiniging als .door de invoering van de 48-urige werk week. Dit is het geval geweest bij de Vuilverbranding en bij de Tram. B. eu W. achten het ook nu wederom niet alleen in het belang van den be trokken dienst, doch ook in dat van de ■werklieden een soortgelijke regeling te treffen als indertijd heeft plaats gehad ten aanzien van het overcompleet bij de gasfabriek-Oost Ook de grootst mogelijke meerderheid der vertegenwoordigers van de werklieden-organisaties in de Centrale Oommissie voor 'Georganiseerd Overleg gaf in de twee genoemde gevallen aan een dergelijke afvloeiing verre de voor keur boven de terugzending van de jon geren naar de Arbeiders-reserve. NIKKELEN 5 CENT STUKKEN. In een nota naar aanleiding van het verslag over het ontwerp tot regeling ran de inkomsten en uitgaven van het staatsmuntbedrijf over 1921 wordt mede gedeeld, dat bereids maatregelen zijn ge nomen, om de in voorraad zijnde nikke len 5 cent-stukken in circulatie te bren gen. Daar aan 's rijks munt nog een vol doende hoeveelheid f 500.000) van deze muntstukken aanwezig is, is een verdere aanmaak op dit oogenblik niet niet noodig. EN DE IIAAGSCIIE HUISEIGENAARS DE WATERLEIDING. Het geschil tusschen de Haagsche huis eigenaren en het gemeentebestuur verscherpt. Zooals de lezer weet, verzet ten de huiseigenaren zich tegen de nieu we bepaling waarbij zij tegenover het gemeentebestuur aansprakelijk zijn voof het watergebruik van hun huurders. Zij zeggen dat dit niet mogelijk is, daar zij dat verbruik niet in de hand hebben. Ze hebben daarop het waterleidingcon tract opgezegd eerst legen 1 Januari, daarna tegen 1 Juli, en weigerden een nieuw contract te teekenen. In antwoord daarop is echter reeds gister de directie der waterleiding be gonnen met het afsluiten van die leiding, natuurlijk tot groot ongerief van de huur ders. Gisteren zijn er 150 leidingen af gesloten. Vandaag zouden er 200 volgen. B. en W. zeggen de opschorting der op zeggingen tot 1 Juli niet te kunnen aan vaarden, daar de oude contracten op 1 Januari eindigden. hij eenigen tijd in New-York vertoefd heeft en vervolgens naar Freeport op Long Island is gegaan, waar hij verbin ding zocht met een visscher, genaamd Sprague. Dat hij den lsten December met genoemden visscher en diens maat in gezelschap van een anderen Belg een zwerftocht op zee heeft ondernomen bm de Zeehond op te speuren. D^l hij, na dien dag vergeefs gezocht te helmen, den volgenden dag weer een tocht be gonnen is. Dat tien mijl buiten Long Beach zij per slot de „Zeehond" hebben bereikt, waarna de supercargo aan boord van de „Zeehond" gegaan is, waar hij bleef. Dat door he.t aan boord nemen van den supercargo de „Zeehond" voeling gehad heeft met het vasteland en daar door dus bijmen de grenzen van de Yer- eenigde Staten viel. Den 2den, 3den en 4den December heeft genoemde Sprague dagelijks tochten naar het schip onder- bomen en heeft hij een deel van de la ding in zijn visschcrsschuit geladen en meegenomen. Het zal ook blijken, dat de schoener eenige dagen vóór de Cho lera Banks heeft liggen wachten op den supercargo. Dat de kapitein in October uit 'België gevaren is met geen ander plan dan om te gaan naar de Cholera \Banks. Dat wij hier dus te doen hebben met een samenzwering, gericht tegen de jVereenigde Staten in hel algemeen en te gen het verbreken van de drankwet in het bijzonder. De kapitein van de Zeehond verklaar de, er geen bezwaar in gezien te hebben zijn schip naar de Cholera Banks te brengen met het doel, daar zijn lading te lossen, omdat de Cholera Banks buiten de twaalf mijl grens liggen en dus tot de vrije zee belmoren. Door allerlei om standigheden was er van lossen niet ge komen. Op den overtocht van Engeland naar de Cholera Banks had hij met moeilijkheden te kampen gehad, waarom hij besloot de haven van New York als noodhaven binnen te gaan. In de rede van den rechter tot de juryleden zeide deze o.a.: Gij zult moeten beoordeelen, of de re geering der Vereenigde Staten voldoende grond heeft gehad oin te zeggen; het schip was niet in nood. Ware het schip in nood geweest, dan heeft geen ster veling het jrebht, het in beslag te nemen, want alle wetten vervallen op het oogen blik, dat een schip in nood verkeert. Dan zult ge moeten beoordeelen, of het schip binnen de drie mijl geweest is. 'is het binnen de drie mijl geweest, dan moet de regeering nog kunnen bewijzen, dat er een samenzwering plaats gevonden heeft in den tijd, dal het binnen die grens was. Ook moogt ge niet vergeten, dat de mo gelijkheid bestaat, dat er een samen zwering geweest was, maar dat die reeds opgegeven was, toen het schip aange houden werd. Na een beraadslaging van ruim een uur verklaarde de jury dat zij beklaag den niet schuldig had bevonden. Uit Stad en Provincie. *raad van Ylissingen, waarin hij een kleine 20 jaar zitting had. De heer Van (de Putte wordt opgevolgd door den heer L. F. Barcntseu, den eersten nog niet ge kozen candidaat van de anti-rev. lijst. Ook ontstaat een vacature als raad van den polder Walcheren, welke functie de heer Van de Entte ook .reeds enkele jaren bekleedde. Burg. en Wetli. van Vlissin gen deelen aan den raad mede, dat bij den aanvang van dit jaar geconstateerd werd, dat een bedrag van ruim f 100 was ont vreemd uit een lessenaar van het kan toor van gemeentewerken eu een bedrag an ruim f 10 uit een schrijftafel van de bovenkamer, welke lessenaars en kamers waren afgesloten. Dit feil gaf Burg. eu Weth. aanleiding lol hel instellen van een onderzoek naar de deugdelijkheid der afsluitingen van het gemeentehuis en van de verschillen de vertrekken van dat gebouw. Hel bleek hen, dat die afsluitingen hen geen voldoende waarborg kunnen ver schaffen voor de veiligheid van hetgeen, in het gemeentehuis aanwezig is, on danks de voor eenige jaren genomen maatregelen betreffende de sluiting der kantoren na afloop van den dienst. Deze toestand kan niet bestendigd blijven, vandaar dat B. en W. reeds middelen hebben beraamd om op af doende wijze daarin verbetering te bren gen. De oude, eenvoudige sloten zullen naar hunne meening moeten worden ver vangen door „Lips-serieslolen", ten einde te voorkomen, dat, zooals nu het ge val is, met dezelfde sleutels verschillende deuren kunnen worden geopend. De eigenaardige inrichting van het ge meentehuis maakt het voorts noodzake lijk dal op verschillende t usschendeuren welke toegang geven van het eene ver trek naar het andere knippen worden aangebracht. Het ligt in de bedoeling de sleutels der seriesioten welke geen van alle zijn te openen met den sleutel van andere sloten door de concierge te doen bewaren aan een genummerd sleutelbord, zoodat omtrent de afgifte der sleutels toezicht wordt uitgeoefend. De kosten van 17 benoodigde sloten eu sleutels bedragen f 387.75, welk bedrag zal moeten worden verhoogd tot f 130 voor het aanbrengen, der sloten en kosten der knippen. Zij stellen voor daartoe te besluiten. Ter voorziening in de vacature van den heer Wesseling als lid van de com missie van toezicht op het Nijverheids onderwijs worden aanbevolen de heeren H. C. Wesseling en F. C. Matzinger. Voor de benoeming van een "regentes van het Gasthuis, in de vacature ontstaan door het bedanken van mevrouw J. A. Braai—Braat, worden aanbevolen mevr. J. Hoogkamer—L'nger en mevr. E. ten Kale—Muysken. Ten slotte wordt voorgesteld eervol ontslag te verleenen aan den heer J. Boucherie als tijdelijk leeraar in het boekhouden aan de Avondschool v Nijverheids-onderwijs, zulks overeen komstig zijn verzoek. DE KWESTIE VAN DE „ZEEHOND". De Hollandsche bladen bevatten thans uitvoerige brieven over de zaak tegen de bemanning van den Nederlandschen schoener „Zeehond", aangehouden door de kustwacht van de Vereen. Stalen on der verdenking van dranksmokkelarij De ambtenaar van het openbaar Mi nisterie zeide, volgens de N. R. Crt. in zijn eerste rede tegen de jury onder meer In den loop van dit geding zal wor den bewezen, dat de „Zeehond" naar de Vereenigde Staten gegaan is met een la ding sterke drank ter waarde van 300.000. Dat ze die lading heeft binnen willen smokkelen. Dat deze geheele on derneming financieel ondersteund werd door de Guaranty Trust Company. Dat de supercargo (opperkoopman) niet de reis gemaakt heeft per „Zeehond", doch reeds eenige weken tevoren den schoe ner was vooruit gereisd en via Quebec naar de Vereenigde Staten gegaan is. Dat UitMid4«lbnrg. Betreffende het ernstig ongeluk, dat zich in den nacht van Zondag op Maandag in de Lange Delft alhier voor deed, dient nog te worden gemeld, dat de politie het troepje rumoermakendc jonge mannen nog kort te voren tol stilte had aangemaand. Na het gebeurde heeft de politie beslag gelegd op liet lijk van Jan Vader, abusievelijk werd gisteren Willem als voornaam gemeld en op de autobus. Na overleg met de justitie kon gisteren het beslag worden opgehe ven. Gebleken is, dat de verongelukte met een kameraad aan de linkerzijde van de straat was en de andere jongemannen aan de rechterzijde. Waarschijnlijk heeft V. de straat nog willen oversteken en is toen gevallen. Een onderzoek deed ook blijken, dat er aan de bus zelve niets haperde. Gisterenavond heeft de politie met een minimax een schoorsteenbrand ge- "bluscht ten huize van R aan het Suiker plein alhier. De politie alhier heeft te Am sterdam opsporing verzocht van zekeren S., die alhier zijn logies niet betaalde en enkele personen voor geldsbedragen oplichtte. Men zij voorzichtig vreemden geld te geven en informeere eerst bij de politie. Bij de politie alhier kwamen klachten in over baldadige jongens, die in Abdij en op het Koorkerkhof ruiten ver nielden. Tegen een der jongens, die reeds meer met de politie in aanraking kwam werd proces verbaal opgemaakt. De an dere werd met een vermaning heen zonden, diens vader was bereid de scha de te vergoeden. Uit Vli«iingan. Door de verkiezing van den heef G. van de Putte tot lid van Ged. Staten, ontstaat een vacature als lid van den de richting Ylissingen. De „Bato" zonk oogenblikkelijk. De schipper sprong over boord en wist zich te redden. De vrouw en vier kinderen, die zich waarschijn lijk in de roef bevonden, verdronken Gisteren heeft de justitie uil Middel burg een plaatselijk ondérzoek ingesteld met deze overvaring. Hedenmorgen is de justitie wederom naar Bath vertrokken. Uit Thai® a. Te Oud-Vosscmeer werd Maan dagmiddag even voor het aangaan van de O. L. school een knaapje door een kar overreden op de straat voor de school Per auto thuis gebracht, bleek het ventje gelukkig geen ernstige verwondingen te hebben. Het is bij het uit- en ingaan; der school aldaar een gevaarlijk plekje. Zaterdagnamiddag werd te S t. A u- aland dc 8-jarige J. H. door een auto overreden. Dc jongen wilde de auto voorbijloopen, doch kwam te vallen. De toestand van den knaap is niet ernstig. Den chauffeur treft niet de minste schuld. Uit O. D. In den nacht van 18 op 19 dezer is te Hulst bij verschillende inwoners diefstal met braak gepleegd en poging daartoe. Bij een winkelier werd een kassa, in houdende ongeveer 55 gulden ontvreemd. Naar de tot nu toe onbekende daders wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Na overleg met het personeel heelt de directie van de Glasfabriek te Sas an Gent besloten om inplaats van 40 werklieden te ontslaan, m den vervolge slechts vijf dagen per week te laten wer ken, u.l" van Dinsdag lot Zaterdag. (Tel.) Uit W»l«k#r«». Door den heer D. uit Zou tel is Zaterdag aldaar een wilde zwaan gescholen, die een vlucht had van 2.33 M. Uit Z«id-R®v»la*4. Maandagmorgen hield de raad der gemeente 's-H eer A rends kerke een Vergadering, waarin de heer II. van Gor- sel afwezig was, Het voorstel van B. en W. tot ver koop van 16 olmenboomen voor het sta tion 's-IIeer Arendskerke werd aangeno men. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot het aangaan eener geldleening voor den bouw van een R. IC. bijzondere school, groot f 16.250 voor hoogsten: pet. rente. Tot afgevaardigden naar de vergade ringen van aandeelhouders der N. V. Wa terleidingmaatschappij Zuid Beveland in 1924 te houden, worden gekozen de heeren P. Oudkerk en P. de Putter. In de Zaterdagavond gehouden jaarvergadering van de V. D. Kiesver- eeniging te Ierseke werd in de plaats van den heer IC. C. G. Kosters, die zich niet meer beschikbaar, stelde tot voorzit ter gekozen de heer J. J. v. d. Peijl. Omtrent het tragisch ongeluk op de Schelde nabij Bath, meldt men ons nog het volgende Zondagvoormiddag kwam een sleep- schip, genaamd „Bato", groot 400 ton, van uit de richting Vlissingen gevaren door het Schaar van Waarde, nabij den Zimmermanpolder. Toen genoemd schip op het einde van het schaar weer /het officieele vaarwater zou kiezen, kwam een groot zeeschip uit Antwerpen met volle kracht op de „Bala" aanvaren, met het noodlottig gevolg dat de „Bato" werd overvaren en in den grond werd ge boord. Het groote stoomschip bleef onbe kend en vervolgde zijn weg verder in Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. De lage koers van den Belgischen franc brengt nadeel aan de. neringdoen den in Z. Vlaanderen, maar lokt aan den anderen kant velen uit die streek naar de schouwburgen, wedstrijden enz. in Gent en Brugge, zoodat er 's Zondags autodiensten zijn ingesteld naar de avondvoorstellingen in die steden. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Heden (Dinsdag) morgen kwamen de Stalen van Zeeland weder bijeen ter voortzetting van de 19 December j.L geschorste najaarsvergadering. Voorzitter was de commissaris der Koningin, jhr. mr. J. "W. Quarles Ufford. Afwezig waren de heeren Hartoog en Nolson. Allereerst werd aan de orde gesteld het onderzoek van den geloofsbrief van den heer P. G. Laernoes, door het Cen traal stembureau aangewezen als lid in plaats van wijlen den heer P. Merckens. Nadat op voorstel der met dat onder zoek belaste commissie besloten was lot zijn toelating, werd de heer Laernoes door den griffier binnengeleid en legde hij i n handen van den voorzitter de voor- geschreven eeden af. Dc voorzitter wenschte den heer Laernoes geluk, waarop deze deu voor hem bestemden zetel innam De Voorzitter nam .hierop het woord en sprak ongeveer als volgt Het zal nog niet of slechts zelden zijn voorgekomen, dat Uw vergadering in de eerste maand des jaars in openbare ver gadering samenkomt. Ik wil daarom thans niet nalaten, U mijne beste wensclien aan te bieden, de hoop uit te spreken, dat 1924 U en Uwe huisgenootcn veel geluk en voorspoed zal mogen bren gen en U tevens dank te zeggen voor de blijken van svmphatie, welke ik bij de wisseling des jaars van velen Uwer moclil ontvangen. Bij den aanvang van dit jaar zullen meerderen Uwer zich misschien met mij de vraag hebben ge steld; Wat zal 1924 voor ons vaderland, voor onze Provincie en voor hare inge zetenen brengen? Na het einde van den wereldkrijg zijn wij ieder jaar vol hoop op betere toekomst begounen en dat was ook goed, want hoop geeft levensmoed en arbeidskracht, maar de resultaten van de jaren, die achter ons liggen zijn steeds in neerdalende lijn geweest en hebben niet beantwoord aan de gestelde verwachtingen. Zal dan 1921 eindelijk het jaar zijn, waarin nieuwe welvaart en nieuwen opbloei hun intrede zullen doen? Er zijn leekenen naar men zegt, die er op wijzen, dat men langzamerhand meer en meer een keerpunt gaat vinden, of dat wij reeds dat keerpunt hebben bereikt Met goeden moed dus voorwaarts, en vol hoop op betere tijden. Ilel jaar 1923 bracht een groote wij ziging in-de samenstelling van Uw col lege maar des niettegenstaande dat, heeft Uw college reeds veel werk verricht en ze provincie kunnen hebben. Laten wij dan ook in het nieuwe jaar met frisschen moed en. met ernst en toewijding ons aan onzen arbeid zetten. En laten wij daarbij streven naar een aangename, goede en kan het zijn vruchtbare samen werking. Moge 1924 voor ons Vaderland en onze provincie een jaar van vrede en geluk, van voorspoed en van welvaart zijn en moge daarbij dc zegen van den Almachtigen rusten op Uw en op mijn arbeid. De vergadering gaf teekenen van in stemming. Verkiezing lid Ged. Stalen. Vervolgens was aan 'de orde de ver kiezing van een lid van Ged. Stalen in de vacature ontstaan door hel over lijden van den heer Merckens Gekozen werd de heer G. van de Putte met 29 stemmen, legen -1 op den heer Lindeijer en 7 blanco. De heer Van de Putte verklaarde de benoeming aan te nemen. Mededeeli ngeü Ged. Staten. Vanwege Ged Stalen werden de vol gende mededeelingen gedaan Dat de raad der gemeente Tliolen, blijkens schrijven van Burg. en Weth. van 11 Januari j.I. het toegezegde sub sidie voor den Brugbouw heeft aanvaard. Aangenomen voor kennisgeving. Het reeds gepubliceerde over den stand der werkzaamheden der P.Z.E.M. met kaart van de electrifieatie van Z. Vlaanderen. Dit werd naar de afdeelingen ver zonden. Ingekomen stuk ken. Ingekomen waren de volgende stuk keu Een óngezegeld adres van den Neder- landsche Aannemersbond, waarin ér in het belang van werkgevers en werkne mers op aangedrongen wordt niet te tal men met de uitvoering van voorgenomen werken. Subsidie-aanvragen van P. BösterS te Nieuw-Vossemeer voor een autodienst Anna Jacoba—Steenbergen; van den gè- meenteraad van ICruiningen voor de re stauratie van den toren; van de Kerk voogdij voor restauratie van de kerk al daar; van den A. N. "W. B. om instelling van een verkeersinspectie ter handhaving van de motor- en rij wiel verordeningen; en van J. van Wieringen voor het veer bij Catsche Veer. Al deze subsidie aanvragen werden ge steld in handen van Ged. Staten om ud- vies. Nog een adres van de commissie voor eleclriciteitsvoorziening te St. Annalind, inzake de plectriciteitsvoorziening in die gemeente. Ook in handen van Ged. Staten om advies. Voorstellen Ged. Staten. Ten slotte kwamen ter tafel de voor stellen van Ged. Staten tot verleening van een toelage aan J. Tange, voor een werk over den waterstaalkundigen toe stand van Zeeland; dat lot afwijzing van het verzoek van G. Polderman te St. Maartensdijk om uitkeering van een sub sidie over 1920 en een toelage voor 1921 voor zijn autobusdienst; dat tot aanvul ling van het besluit der Staten van 20 Dec. 1922 inzake handhaving van hoogere pensioensbijdrage; dal lot electrifieatie van de middengroep en dal tol wijziging van de begrooling 1924. Bij het voorstel inzake de electrifieatie stelde de heer Kodde voor om in af wijking met het reglement van orde een ambtenaar in de afdeeling toe te laten, omdat dit voorstel belangrijke discussies zal uitlokken en de rapporteur niet mak kelijk aan die discussies zal kunnen deel nemen. De voorzitter heeft hiertegen be zwaar. Al deze voorstellen werden naai* de afdeelingen verwezen, welke blijven sa mengesteld als volgens de trekking op 4 December, de heer Laernoes neemt in de tweede afdeeling de plaats in van het nieuw gekozen lid van Ged. Stalen. Hierna werd op voorstel van den voor zitter de eerstvolgende openbare bijeen komst "bepaald op Dinsdag 5 Februari, des morgen te 10 uur, waarna de ver gadering overging in de afdeelingen. KERKNIEUWS. Geref. Gem. Beroepen te Meliskcrke ds. A. de Blois, te Vlaardingen. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Middelburg-Vlissingen, 0. Q. Visser, te Botterdam. ONDERWIJS. Met April a s. zal het nieuwe ge- jbouw der R.H.B.S. te Oostlurg in tegen woordigheid van autoriteiten officieel zijn door U besluiten genomen, die ver- j worden geopend en in gebruik geno- strekkende, zegenrijke gevolgen voor de- men.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1