A d vertentiën. Jnrgens' Fijnste Melange Jnrgens' Fijnste Melange A. de Steur. êkdbut$ollantee Waptlbackrj Jnrpus' Fijnste Melatf GtSLOTEN. Jnrgens' Fijnste was gekomen, is hij naar Londen ver voerd en geopereerd en zonder ontwaakt te zijn aldaar overleden. Uit Napels wordt aan de „Tri- buna" gemeld, dat op de lijn Beneven- to—Caserta (midden Italië) een bende gemaskerde bandieten een goederentrein heeft aangevallen, terwijl enkele hunner het macliinepersoneel met hun revol vers in bedwang hielden, braken de an deren de verzegelde wagons open, en sleepten den inhoud bij elkaar in den achtersten wagen. Zij haakten daarop de zen wagen los, bonden stoker en machi nist, stookten het vuur van de machine op, zetten de kruk op de grootste snel heid, en lieten den trein "los". Deze snelde weldra zoo vlug langs de rails, als dat voor een goederentrein mogelijk is, doch reeds bij het eerstvolgende sta tion gaf hij zich gewonnen. Het stations- personeel schoot toe, en vond machinist en stoker weerloos op hun post. Toen zij bevrijd waren en een omstandig relaas hadden gedaan van het onaangename avontuur, hun overkomen, werd een ster ke afdeeling Carabiniers en fascisten uit gezonden, om de roovers te vatten. Zij slaagden daarin slechts gedeeltelijk, doch twee bandieten, die gearresteerd werden, hebben zooveel inlichtingen aan de poli tie verschaft, dat ook een gevangenne ming van de rest van de bende op handen schijnt. DE NIET BETAALDE MANTEL. De firma K. had eenige jaren geleden voor rekening van zekeren Engelschman P. aan diens vriendin geleverd een bont mantel ter waarde van ongeveer f40.000. Nadien was de heer P. overleden, zonder evenwel den mantel te hebben betaald, op grond waarvan de firma K. voor den Engel schen rechter van de fa milie betaling trachtte te verkrijgen. Toen hem dit niet gelukte, omdat de vorde ring volgens den Engelschen rechter een onzedelijken grondslag had, bracht de firma de zaak opnieuw voor den Neden landschen rechter, welke haar echter niet ontvankelijk in haar vordering verklaar de. Met de rechtbank was gisteren het Haagsche Hof van oordeel, dat het in strijd met het ongeschreven internati onaal recht en met de rechtsgelijkheid zou zijn, de firma ontvankelijk te verkla ren in haar vordering, nu zij geheel naar eigen keus eerst getracht heeft, bij den Engelschen rechter gelijk te krijgen en voorts, omdat het door den Engelschen rechter gewezen vonnis niet in strijd is met de openbare rechtsorde in Neder land. TWEE SCHEPI-N GEZONKEN. Woensdagnacht is door een tot nu toe (onopgehelderde oorzaak gezonken een werkbak, groot 200 ton, eigendom van de N.V. Scheepswerf „de Nieuwe Wa terweg" en een tjalk, groot 161 ton, ge laden met oud ijzer, afkomstig van deze werf en genaamd „Willy" van Rotterdam waarop schipper was een zekere Booy De tjalk en de werkbak lagen zij aan zij gemeerd bij een der dokken in de mon ding van de Wilhelminahaven. Het ge zin, waarvan de grootte nog niet bekend is, is hierbij jammerlijk om het leven ge komen. Nader wordt aan de „Maasb." gemeld dat alleen de schipper en diens vrouw zijn verdronken, overigens was er nie^ mand aan boord. snoeimes worden gebruikt by de uitga ven voor den ophouw van' het bevrijde gebied Maar niet alleen, dat er minder uitge geven moet worden, er moet ook meer inkomen. Daartoe dient de belasting verhoogd; en de regeering heeft daartoe het paar denmiddel gebruikt van 20 pCt. Dat is het, waardoor deze maatrege len zoo ieders belangstelling hebben. Be zuinigen op alle mogelijke, min of meer luxe staatsuitgaven, vindt ieder, best. Maai als ieder belastingplichtige plots 20 pCt. meer den fiscus moet afdragen, dan voelt ieder de franksfabilisatie mee aan den lijve. En dan is de verbolgen heid, er. de oppositie allerwege. Er zijn er, die allang hebben verkond: dwaasheid om maar steeds begrootingen op te maken met Duitsche betalingen terwijl het zeer onzeker was, of men er werkelijk iets van te zien zou krijgen. Zij roepen Poincaré toe, waarom hij, die de bankdirecteuren paf deed staan over zijn juiste inzichten, die niet eer der in maatregelen omzette Dan nu een dergelijk bruusk besluit niet noo- dig geweest. liet journal des Débat» b.v. roept vooraan: eerst alles bezuini gen wat er maar te bezuinigen is; ook de pensioenwetten en die betreffende de sociale verzekering uitstellen. Dan pas belastingen. En de linkerzijde is het verbolgendst van al. Tot nog toe was zij door Jiaar onderlinge verdeeldheid niet meer ge vaarlijk, doch ontevredenheid, en zeker ontevredenheid over een financieel be leid bindt. Ilier vooral wordt dus gemop perd over de klakkelooze belastingver- hooging van 20 pet., terwijl begon neb moest worden met de bestaande belas tingen zoo te hervormen, dat ze werkelijk ook binnenkomen. Het is voor de socialisten een erg dankbare gelegenheid er de Roerbezet ting bij te halen. Die is van alles de schuld, die is mislukt en Poincaré moet daar dan maar de conclusie .van aan vaarden. Dal hebben we vaak genoeg gehoord, maar voor 'f eerst is de aanval van groote beteekenis. Zoolang het lijdelijk verzet duurde, kon Poincaré de Roer- politiek steeds verdedigen met het mo tief: „als wij ze maar gedwongen heb ben tol opheffing van het lijdelijk ver zet'". Het was een nieuwe overwinning, die in uitzicht werd gesteld, en de Ka mer juichte den premier toe, en ver leende de credieten. Behalve dan de socialisten. Maar nu staaf de zaak anders. Nu „werkt" de Roerbezetting. Want nu is er een overeenkomst met de mijneigena ren; en nu daalt de frank zoo onrustba rend, dat de vijfde penning moet worden •gelieven. Wij zijn benieuwd naar wat Poincaré te zeggen zal hebben. (Ing. Med.) BUITENLAND. FRANKSTAB1LISATIFJPOGINGEN. Met hel sombere voorbeeld van Rus land, Oostenrijk en Duitschland voor oogen, heeft Frankrijk haast gemaakt met zijn maatregelen de frank niet vol komen denzelfden weg langs te zien gaan. De ministers hebben hunne voorstellen tot inkrimping der uilgaven hunner de partementen bij Poincaré al ingediend. De minister van financiën zal ze centra- liseeren, een gezamenlijk ontwerp stellen, en bij de Kamer indienen. Poin caré zou bovendien heden daarover een verklaring in de Kamer afleggen. Het zal Poincaré, die zelf minister van fi nanciën is geweest, niet moeilijk vallen met volkomen beheersching van zijn on derwerp voor de Kamer op te treden. In het hoofdartikel van laatst is er al op gewezen, dat bij het opstellen der begrootingen maar steeds rekening werd gehouden met Duitse he betalingen, die niet kwamen. Eens loopt dit spaak, en dan moet het snoeimes er op radicale Wijze in. VON of anders zou dit ook op diens dagelijk- sche wandeling kunnen geschieden. Uit de onmiddellijke nabijheid zouden eenige schoten op den generaal worden afge vuurd. De heeren besloten na rijp beraad het plan tot Dinsdag uit te stellen. Thor- mann zou dan ih het café Josty op het resultaat van den aanslag wachten. Ilij verscheen op liet afgesproken uur in het lokaal, maar werd daar door enkele agenten van de Schupo onmiddellijk in hechtenis genomen. De rechter van instructie, die met het onderzoek in deze zaak is belast, stelde Thormann verschillende strikvragen en zoo kwam men te weten, dat ook een ze kere dr. G. op de hoogte van de plannen moet zijn geweest. Deze G. was een Beier, die te Herlijn was gekomen. Hij is komen. Men vermoedt, dat hij naar er echter in geslaagd te verdwijnen, voordat de politie hem op het spoor kou Beieren is teruggekeerd. Het heele plan om von Seeckt te dooden schijnt in Beieren te zijn ge smeed. Onwaar schijnt bet geweest te zijn. dat de Beiersche regeering de Pruisische autoriteiten had gewaarschuwd. De re geering te München wist niets van de zaak. Later bleek het evenmin juist, dat Thormann en zijn aanhangers ook het plan hadden qjrgevat, von Kahr en yon Lossow uit den weg te ruimen. Alleen op von Seeckt hadden deze samenzweer ders hel gemunt. voor den wal in de haven te Hoede- kenskerke in goede zakken. Gegund als volgt aan de laagste in schrijvers: Eirma Weijkman en Schip pers, Breshens, superpnosfaaf f2.70; Jan Scheele, Terneuzen, ammoniak-supe» phosfaat f7.58; Joh. de Koster, 's Gra venpolder, zwavelzure ammoniak f 16 24 en kalizoul f 5.69; J. Schog, Oudelande, gemalen chili-salpeter, Maart- en Mei levering ad f 14 85 en f 14.70, alles per 100 K.G. bruto voor netto. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 17 Jan. Op de graan markt was de aanvoer redelijk. Tarwe f 11.75—f 12.25, witte boonen f 20-f 36, ronde bruineboonen f 35—f 15, lange bruineboonen f 20—f 37, kroonerwten f 19—f 23.50, maanzaad f 35—f 39. Opgave van den Marktmeester Boter f 1, particuliere prijs f 1.10. Eieren f 9, particuliere prijs f 10. Poeljes f 6. EEN SAMENZWERING TEGEN SEECKT. Eergisteren is te Berlijn de 28-jarige koopman, en gewezen officier Thor mann gearresteerd. Deze werd verdacht met leden van de organisatie van Ross- bach een complot te hebben gemaakt om een revolutie in Duitschland te ont ketenen, en generaal v. Seeckt niet al leen, maar ook den Beiersche staatscom- missaris v. Kahr en generaal v. Lossow te vermoorden. Het bleek, dat Thor mann den aanslag zou plegen in opdracht van anderen, naar wie de politie gisteren ijverig heeft gezocht. Intusschen meldt de N. Rott. Crt. nog de volgende bijzonder heden Thormann, die ongeveer 40 jaar oud is, beweerde bij zijn arrestatie uit Dene marken afkomstig te zijn. Echter is reeds gebleken, dat hij in Noord-Duitschland is geboren, maar het grootste deel van zijn leven in Zuid- Duitschland en voornamelijk in Beieren heeft doorgebracht. In Beieren heeft hij verbinding gestaan met Deutsch- Voelftische kringen. Ook was hij lid van den "Wiking Bund, die als opvolger van de beruchte organisatie Consul kan wor den beschouwd Thormann stond voorts bekend als een groot vereerder van pitein Ehrhardt. Uit het onderzoek is nog niet ge bleken, hoeveel personen in deze zaak eigenlijk een rol spelen. Alleen is reeds bewezen, dat Thormann wel degelijk me deplichtigen heeft gehad. Zaterdag is hij te Berlijn aangekomen. Nadat hij in de nabijheid van het Anhalter Bahnhof een kamer had gehuurd, begaf hij zich naar het Berlijnsche bureau van de Deutsch- Voelkische Freihéitsparlei, waar hij een hem bekenden heer D. opzocht. Aan D. vertelde Thormann, dat generaal von Seeckt uit den weg moest worden ge ruimd. Hij verzocht D. iemand te zoeken, die den aanslag zou plegen. Hijzelf wenschte op den achtergrond te blijven. D. noo- digde Thormann uit, den volgenden dag terug te komen en waarschuwde intus schen den rijks-commissaris voor de openbare veiligheid. Deze besloot voor- loopig nog niet tot arrestatie van Thor mann over te gaan, teneinde er wat meer bijzonderheden van te weten te komen. Toen Thormann verleden Zondag bij D. verscheen, ontmoette hij daar een ge wezen officier, die zich bereid verklaar de, den aanslag op von Seeckt te plegen. Thormann zette daarop zijn plan uiteen. Deze officier, een zekere C., zou zich Maandagochtend naar de Tattersall be geven en generaal von Seeckt, die daar BEKNOPTE MEDEDBELINGEN. Uit België. Socialistische groepen uit Kamer en Senaat hebben besloten krachtig te ageeren tegen het liberale wetsvoorstel tot wijziging van de wet op den acht- urigen werkdag. Er zal een Engelsch gedenkteelcen bij de Meenensche poort te Yperen wor den opgericht. De ontwerpen zijn reeds goedgekeurd. Uit Engeland. De Admiraliteit heeft hekend ge maakt, dat het wrak waarvan men ver moedde, dat het van de gezonken duik boot L 24, thans definitief als zoodanig is r.erkei d Tengevolge van de ligging is hef bergingswerk echter onmogelijk, en is dit dan ook opgegeven. iUit Frankrijk. Volgens een artikel van de Zep pelin Mij. in de Frankforler Zeitung, was het luchtschip „Dixmude", dat op het laatst van het vorig jaar in de Afrikaan- sche woestijn is gedaaldvoor korte vaar ten gebouwd, en daarbij zeer licht van constructie. Het is daarom een fout ge weest. zegt het blad, de „Dixmude" voor een langere en snelle vaart te gebruiken. Men dient hierbij natuurlijk de bron in aanmerking te nemen, maar ook in som mige Fransche kringen vreest men, dat wel wat roekeloos met ondeugdelijk vliegmateriaal (en met menschenlevens!) is omgesprongen; Ook daar zal 't muisje nog wel een staartje hebben. Uit Duitschland. Volgens de Rheinische Westfalische Zeitung, zullen zendingen voor het on bezette gebied, die door het bezette ge bied gaan, behandeld worden, alsof ze voor het bezette gebied bestemd zijn. Door de weer ingetreden koude be moeilijkt het ijs op de Elbe weer zeer de scheepvaart. Ook in de Hamburgsche haven is het ijs zeer toegenomen waar van de kleine scheepvaart veel te lijden heeft. De agitatie der communisten voor een algemeene staking is in het Roerge bied mislukt. In andere districten wint de beweging echter veld; 200 in de tex tielfabrieken der districten Elberfeld en München-Gladbach Ook de gemeente werklieden in de Rijnsch-Westfaalsche sleden dreigen in verband met de ver lenging van hun werktijd met staking. Uit Finland. Het Finsche Kabinel-Vennola is af getreden. De crisis is ontstaan naar aan leiding van het proces tegen de commu nistische parlementsleden, die wegens hoogverraad terecht stonden. Uit Letland. Het Letsche Ministerie is afgetreden door de oppositie, waarop de Minister van financiën gestuit is bij de centrum partijen. Uit Mexico. Blijkens een médedeeling van het staatsdepartement is de regeering der Ver. Staten bezig een nota voor te ba reiden bestemd voor den rebellengene- raal de la Iluerla, waarin gevraagd wordt den Amerikaan schen handel met Tampico (het rijke pelroleumgebied) niet te belemmeren. Er worden thans groote hoeveel heden Amerikaansche wapens en munitie geleverd aan de Mexicansche troepen, wier uniform, de roode en zwarte uit monstering der Obregonregeering draagt President Obregon heeft bevolen ieder draadlooze transmissie stop te zet ten en alle ontvangstations behalve die welke door de regeering in gebruik zijn te sluiten. JB dan ,kan inverband met het niet grven en generaal von oeecm, uie aaar omen der Duitsche betalingen het j eiken ochtend paard rijdt, neerschieten AFLOOP AANBESTEDINGEN. Door de landbouwvereeniging „On derlinge Hulp" te Hocdekensker- ke werd heden aanbesteed de levering van: a. 110800 K.G. ammoniak-superphos- faat; b. 149900 K.G, superjihosfaat; c, 59700 K.G. gemalen chilisalpeter, Maart- levering; d. 83000 K.O. dito, Mei-levering; e. 38800 K.G. zwavelzure ammoniak; f. 3600 K.G. kalizout 40 pet., alles franco Opgave van den marktzetter van Land bouw: Boter f 1, particuliere prijs f 1.10. Eieren f 9, particuliere prijs f 10. Poeljes f 6. Goes, 15 Jan. Op de veiling wer den de volgende prijzen besteed Appels Goudreinelten 2647, Zure Bellefleurs 21—40, Fransche Bellefleurs 13—17, Court Pendu 17—22, Hondsmni- len 17. Roode Paradijs 16—20, Roode Bakker 17, Roode Ribbeling 20, Fransche Paradijs 14—22, Baumans Reinelten 12 18, Bhode Island Guning 17. Winter Princes 18, Reinetfe Tulpa 11—14, Pom- me d'Oranje 16—18, Zoete Bellefleur 14—17, Zoete Campagner 16—23, Zoete Ermgaard 18—23, Geld. Ilollaert 15-24. Peren Pondsperen 28, Gieser Wilde man 25—32, Kleipcren 24—35, St. Remey 29, Diversen Spruiten 1127, Wijn peen 2.90, Groote Uien 3 90—4.80, Klei ne Uien 2.60—4, Stekuien 1—2 90, alles per 100 K.G Iloode Kool 38, per 100 stuks; Prei 6.90 per 100 hos; Eenden 0.350 73 per stuk; Honing 0.500 60 per flacon. Den 26en Jan. 1924 hopen J. G. BOSSCHAART en J. M. DIELEMAN, hunne 25-jarige Echtvereenlging te herdenken. Hun dankbare STRABO en LIEN. PIET en AAF, REYER, HEMMY. Ree. Egmond aan Zee, 20 Jan. 35 n.m. Heden overleed in de vol le verzekerdheid des geloofs, na een langdurig en geduldig lijden, tot onze diepe droef heid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA VI RIIVGI Wed. van J. DE BOKS, in den ouderdom van 64 jaar. Uit aller naam CHR. DE BOKS. Middelburg, 17 Jan. 1921. Dagelijks versch verkrijgbaar I Dagelijks versch verkrijgbaar Deze Melange bevat de voor- gesebreven hoeveelheid fijne Na tuurboter. 42VZ cent per pakje. Deze Melange bevat de voor geschreven hoeveelheid fijne Na tuurboter. 42V» cent per pakje. W. P. MALJERS, Markt. Dagelijks versch verkrijgbaar Deze Melange bevat de voor geschreven hoeveelheid fijne Na tuurboter. 42i/o cent per pakje J. VLEUGEL Korte Burg D 12. Morgen Vrijdag is de Kleine Bazar van af 's middags 12 uur wegens huwelijk De eenige uitdeelingslijst in hel faillissement van H. F. DAMMERS, koopman, gewoond hebbende te Middelburg, is heden door onder- geteekende nedergelegd ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg ter kostelooze inzage voor de schuldeischers gedurende tien dagen. De Curator Mr. F. B. EVERS. Dagelyks versch verkrijgbaar Deze Melange bevat de voor geschreven hoeveelheid fijne Na tuurboter. 42'/a cent .per pakje. K. A SIMONS Lange Geere 373.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3