II h' FEUILLETON. De onzichtbare hand. ime. co CO O r-+- 1 enburg ren 1 ilei Renstbode, •anmelden na 7 uur. per, Reu, trouw 61, ben. Rn middel» Jbzïd. |F. bureau ER, Joh gaarne Jegen haU per letters |IJ. ischappjj irg en Blaatsea Goederen {Salonboot PIINA." Jan. v. jRotf Tm. dt Woens- |rgens ten gevaren. Ren te: i sport- en fderneming |G. VOS. bORN. TER HOUT. 'JTENHEK. den Boer, BIJVOEGSEL van na VAN Dinsdag 15 Jan. 1924, No. 12. BINNENLAND. DE VLOOTWET. De Haagsche redacteur der Msb. meldt Naar ons uit betrouwbare bron ter oore kwam, is de eenheid in de Katho lieke fractie betreffende kwesties van •Jjraclische politiek momenteel geheel Het moet in de bedoeling der Regee ring liggen, een nieuw ontwerp-Vlootwet in te dienen, waarin door enkele wijzi gingen de voornaamste bezwaren zouden •worden ondervangen, welke van recht- sche zijde in de Kamer tegen de oor spronkelijke wetsvoordracht werden ge maakt. rectie der algemeene vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. Met het adres, door de gemeente Werkendam, toegezonden aan alle ge meenten, inzake wijziging der middelbare en hoogere Onderwijswet, werd instem ming betuigd. ACTIE VAN KLEINE GEMEENTEN. De vorige week Dinsdag werd te 's Herlogenbosch een interprovinciale vergadering gehouden van vertegenwoor digers van kleine gemeenten (beneden 5000 zielen), waarop aanwezig waren de burgemeesters van Wieringerwaard en Landsmeer (N. H.); Leerbroek (Z. H.), Werkendam, Mierlo, De Werken (N. Br.), Heythuysen en Horn (L.). Er werd een uiteenzetting gegeven van het actueele vraagstuk der financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeenten in verband met het financieel effect van vele wetten en maatregelen voor de verschillende ge meenten. Een bijzondere bespreking werd ge wijd aan de gewone-, met de nood- en de daaraan voorafgegane O. W.-uitkee- ring. Verder werd besproken de lagere-, nyverheids- en de wijziging der middel bare en hoogere onderwijswet, welke twee laatsten vooral een zeer oneven redige uitgave voor de kleine gemeenten medebrengen. Besloten werd niet over te gaan tot oprichting eener afzonderlijke vereeni ging van kleine gemeenten, maar ver sterking van invloed te zoeken door on derling contact in het verband der alge meene vereeniging van Ned. gemeenten, vertegenwoordiging in het bestuur, even redig aan het zielenaantal, oprichting van e$n advies-college, om de wenschen der kleine gemeenten door onderling contact beter naar voren te kunnen brengen; vertegenwoordiging op de algemeene ver gadering door overdracht van stemmen; de kosten van vertegenwoordiging der afgevaardigden van kleine gemeenten ge meenschappelijk te doen dragen; dit is voor de meesten te bezwarend. Instemming werd betuigd met een stre ven om door vermindering van niet-nood- zakelijke uitgaven te komen tot of mede- te werken aan vermindering van rijks- en gemeentelijke belastingen of verhoo ging zoo mogelijk te doen voorkomen. Ook werd nog besproken de oprichting van kringen van kleine gemeenten, zoo ais in Noord-Holland met 48 gemeenten benoorden het IJ het geval is, waarin verschillende maatregelen besproken en door een comité verder .namens deze in behandeling genomen of uitgewerkt wor den. Alvorens nadere maatregelen le ne men, zal eerst een conferentie aange vraagd en gehouden worden met de di- Door DOUGLAS VALENTINE. (Schrijver van De man met den Klompvoet). Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 1). HOOFDSTUK I. Arthur Mackwayte sloop geruischloos dè eetkamer binnen en nam zijn plaats aan tafel in. Hij bewoog zich altijd rustig, met 'n vriendelijk smeekende uitdrukking op zijn gelaat, die scheen te zeggen: j,Heusch, ik kan het niet helpen, dat ik,hier ben; als je me dezen keer maar over het hoofd wilt zien, zal je langza merhand niet eens meer bemerken, dat ik hier ben}" Dat was de manier, waar op hij door het leven ging, een schuwe, kleine man, die zich altijd op den ach tergrond hield, stil als een muis, zacht als een duif, de bescheidenheid in eigen persoon. Map ééns in de week, dan schreeuw de hij letterlijk tot het publiek vanuit de advertentiekolommen van The Referee: „Mackwayte, in zijn beroemde Kribstone schetsen! Geestig! Hartstochtelijk! Tra- UIT DE PERS. Hoemenin Frankrijk den achturendag toe past. Het „Hbld." schrijft dat de opdracht van het nieuwe passagiersschip der Stoomvaart-Mij „Nederland" aan een Fransehe werf niet alleen veroorzaakt werd door het feit, dat de loonen in Frankrijk zich nog geenszins hebben aan gepast aan de waardevermindering van den franc, dat de concurrentie voor on ze nationale industrie zoo zeer bemoei lijkt. In niet mindere mate draagt hier toe de wijze bij, waarop in Frankrijk de hand gelicht wordt met den achturen-dag. In St. Nazaire, dezelfde plaats waar het nieuwe passagiersschip der Stoom vaart Mij „Nederland" zal worden ge bouwd, is de achturendag een doode letter. Niemand houdt er zich aan. Con trole van hoogerhand vindt niet plaats. Vervolgingen wegeps overtreding van de arbeidswet worden niet ingesteld. Een. gevolg van dezen toestand is, dat de bootwerkers, wanneer er een schip moet worden gelost, zoo noodig uren na het einde van den officieelen arbeidstijd blij ven doorwerken, om gereed te komen. Evenzoo gaat het bij de reparatie-inrich-' tingen. Aan het blad wordt een recent geval medegedeeld, waarin voor reparaties aan een Nederlandsch schip te St. Nazaire op Zaterdag van half acht 's ochtends tot 4 uur 30 's namiddags werd gewerkt, met 1 uur rusttijd, op Zondag van 6 uur des morgens tot 2 uur des middags zonder rusttijd en op de gewone werkdagen van 17.30 uur 's ochtends tot 4.30 uur 's na- j middags. Voor dit extx-a werk op Zondag :was geen verlof aangevraagd. Het werd eenvoudig vanzelfsprekend geacht, hoe-1 wel er geen bijzondere haast bij het werk was. Zelfs was er om laatstgenoemde j reden door de opdrachtgevers tegen de-| zen Zondagsarbeid gemopperd, omdat zij meenden, dat hieruit noodeloos extra be-: taling voor overwerk zou voortvloeien. Dat bleek echter niet eens het geval te zijn. Voor dezen Zondagsarbeid werdi het gewone loon betaald zonder toeslag.! Toen later spoed achter den arbeid j moest worde ngezet, in verband met denj vastgestelden datum van vertrek, werdi j^achtarbeid verricht. Dezelfde ploegen,' |die 's middags half vijf naar huis waren gegaan, kwamen 's avonds om acht uur terug en werkten door tot 4 uur 's mor gens. Voor dit overwerk werd een derde betaald boven het gewone loon. Op den laatsten Zondag werd, om gereed te ko men, van 's middags 2 uur nog doorge werkt tol 's avonds 7 uur. Even onregel matige en lange werktijden kwamen voor bij hel bekleeden van stoomketels. Het waren Fransehe arbeiders, die zich zon der eenig bezwaar aan dergelijke werk tijden onderwierpen, en niet buiten- landsehe emigranten, van wie dit in elk geval eerder had kunnen worden ver-: wacht. Men stelle zich nu voor in welke po sitie onze Nederlandsche nijverheid hier tegenover verkeert, waar hier te lande voor overwerk 50 pet. extra moet worden betaald en waar de overuren weder moe ten worden ingehaald. Van tweeën één. Of men zal afdoende toezeggingen moeten verkrijgen, dat in Frankrijk de achturendag inderdaad zal worden gehandhaafd met een behoorlij ke controle en strenge straffen op over treding, óf wel men zal den toestand onder de oogen moeten zien, die voort vloeit uit het feitelijk overboord gooien van den achturen-dag in Frankrijk, en ook elders. ,gisch! De meest volkomen weergave van Londensche typen sinds wijlen Cbas, Dic kens. 23, Laleham Villas, Swen Kings. Telefoonenzoovoorl." Maar alleen in zijn beroep stale Mack wayte zijn eigen loftrompet, en dan nog alleen maar op papier. Voor het overige was er niets groots aan hem dan zijn hart. Een lange, moeilijke strijd om het bestaan had geen hardheid op zijn gelaat gebracht, alleen rimpels. Hij had grijze, doordringende eerlijke oogen, zijn mond was fijn als die van een vrouw. Zijn dochter Barbara was aan tafel be zig thee te schenken 'n uitgebreide lea is nog gebruikelijk in music hall-kringen. Mackwayte keek altijd met bewondering naar zijn slanke, mooie dochter als naar het grootste wonder in zijn leven. Hij keek naar haar met groote teederheid en dacht, hoe gedistingueerd zij er uit zag in haar eenvoudige, blauw serge japon, waarin zij naar haar dagelijksch werk ging op het departement van oorlog. „Had de impressario niets voor u, vadertje?" vroeg ze, terwijl zij hem, zijn kop thee overreikte Mackwayte schudde het hoofd. „Die revue's zijn de dood voor ons beroep, lieveling, dat is werkelijk waar. Er wordt tegenwoordig niet gevraagd naar kunst, alleen naar ragtimes en al dat gespring. En wij worden er het slachtoffer van ,dat is zeker. Wiendenk STUKKEN PRÜV. STATEN VAN ZEELANDu Elecriciteitsvoor- zieni ng. Over bovengenoemd onderwerp zijn door Ged. Staten aan de Prov. Staten voorgelegd voor de a.s. buitengewone zitting, de volgende drie stukken a. verslag der P. Z. E. M. van 14 Dec. '23 omtrent de werkzaamheden der vennootschap, speciaal in Z. Vlaande ren; b. een rapport van den raad van Com missarissen der P. Z. E. M. aan Ged. Staten, bevattende de resultaten van het onderzoek aan hen opgedragen door Ged. Staten, ingevolge de in de zomerzitting overgenomen en aangenomen motie-Wel- leman, vragend overleg met de gemeente Vlissingen inzake overdracht der con cessies, en met de gemeente Middel burg over stroomafnameen met de M.A.B.E.G. over de gasleveringsconlrac- Teh in verschillende gemeenten van Z.- Beveland; en onderhandeling met de Vlissingsche Tramweg Mij. over stroom- levering aan de gemeenten op het plat teland van Walcheren en aan de meenten op Z. en N.-Beveland c. de voorstellen door Ged. Staten dientengevolge ontworpen. We. laten hieronder uit ieder dier stuk ken de hoofdzaken volgen. Verslag werkzaamhe den P. Z. E. M. De Commissarissen der P. Z. E. M. melden Zuidgroep. De stroomvoorziening in deze groep ondergaat geleidelijke uit breiding; sinds ons vorig bericht wer den contracten afgesloten of zullen wel- dra contracten afgesloten worden met Nieuwvliel, Stoppeldijk, Boschkapelle en Hontenisse, terwijl Cadzand spoedig zal volgen. Voorts werd de electrificatie in dc gemeente Biervliet uitgebreid met die van de buurt de Kapitaledam, verkre gen wij in Hulst niet onbelangrijke afne ming van stroom regelrecht aan par ticulieren en werden met groepen land bouwers onder IJzendijke en Groede I eveneens overeenkomsten voor directe levering tot stand gebracht. Met Axel worden onderhandelingen gevoerdhet i is niet onmogelijk, dat ook daar, evenals I in Hulst, ten slotte door onze vennoot- I schap de distributie aan belanghebbeu- den wordt ter hand genomenin ieder geval wordt een oplossing weldra lege- moet gezien. Nu ook de stroomlevering aan Ciinge, Graauw en Sas van Gent nog dit jaar een feit werd, blijkt, dat van de 19 ge meenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren nog slechts Overslag, Ossenisse en Hengstdijk buiten de bemoeiingen der vennootschap vallen; Neuzen heeft een eigen centrale, waarvan Uwe vergade ring overneming door de Provinciale Sta len niet wenschte te bevorderen; onze vennootschap kan er natuurlijk niet aan denken, concurreerend naast het bestaan de bedrijf aldaar op te treden; wel zijn wij in onderhandeling met de gemeente Neuzen over een aansluiting van de ge huchten Sluiskil en Driewegen, die van uit de Neuzensche centrale niet voor zien worden. De aandacht moge er overigens op ge vestigd worden, dat, mede ten gevolge van het beleid onzer vennootschap, het aantal aansluitingen in de geëleclrifi- ceerde gemeenten zeer bevredigend mag genoemd worden; het bedraagt, die in Breskens medegerekend, 3600, een cij fer, dat in zeer goede verhouding staat tot de algemeene ervaringsschattingen'op dit gebiedhet verbruik zelf per aan sluiting zal evenwel nog beter moeten worden, maar daarop kan van onzentwe- ge heel weinig invloed worden uitge oefend; de maximale belasting in de centrale liep reeds op tot 280 K. W.; ook dit is gunstig, daar niet meer dan een maximum van 270 K. W. mocht geraamd worden. Wat Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen aangaat, hebben wij, de gemeenten Oost burg, Sluis, Aardeuburg en Zuidzande voor het oogenblik ter zijde latende, omdat de toestand daar aanzienlijk be- je dat ik vanmorgen tegen 't lijf liep bij Harris? Wel, Barney, die vroeger op trad met den grooten Charles, weet je wel? In vroeger jaren verdiende hij ge regeld tien pond per week. Maar nu kwam hij daar óók vragen, of er niets voor hem was, net als wij allemaal. Arme kerel, hij was diep in den put!" Snel keek Barbara op. „Vader, u heeft hem geld geleend..." Mackwayte voelde zich blijkbaar niets op zijn gemak. ,Een kleinigheid maar, lieveling, niet meer dan een paar shillingsom hem deze week uit te helpen.hij krijgt wel ielsen dan betaalt hij 't mij terug, dat weel ik zeker 't Is heelemaal niet goed van je, va dertje", zei zijn dochter ernstig. „Ik gaf u die tien shillings om 'n flesch whis ky voor u zelf te koopen. U weet best, dat bij 't u niet terugbetaalt. Die Barnev is een deugnietf" „Hel gaat slecht met ons beroep", ant woordde Mackwayte. Zij schijnen ons oude tooneelspelers niet meer noodig te hebben tegenwoordig, Barbara". „Neen, pappie, u weet wel, dat ik niet wil, dal u zoo spreekt. U heelt warem pel net die heele tournee met Samuel achter den rug!" Snel keek Barbara den ouden man aan „Maar vier weken op proef, lieveling... moeilijkt wordt door de aanwezigheid j van gasverlichting, met de gemeenten Re-] tranchement, St. Kruis en Eede, de klein ste van het geheele district, nog geen relation; met Waterlandkerkje en Oost burg hebben wij besprekingen; voor de stroomlevering aan landbouwcomplexen tusschen Oostburg en Waterlandkerkje en tusschen Waterlandkerkje en IJzen dijke zijn vergevorderde onderhandelin gen gaande. De Zeeuwsch-VIaamsche situatie is alzoo, als men in aanmerking neemt, dat de officieele opening der centrale 24 Mei j.l. plaats had de feitelijke stroomleve ring was 1 April begonnen niet on gunstig. Immers ook met de groot-in dustrie beginnen contracten afgesloten te worden; de N. V. „Nolson's Havenbe drijf, Zeevaart- en Handelmaatschappij" te Neuzen en de N. V. „Zeeuwsch Vlaam- sche Tramwegmaatschappij" te Axel zijn onze stroomafneemsters geworden, ter- ,wijl het contract met de N. V. „Van Melle's Confectionery Works" te Bres kens aanzienlijk werd uitgebreid. Dat nog niet meer industrieën hun stroom direct afnemen van onze centrale, wijte men niet aan de Directie of aan ons Col lege. Wanneer fabrikanten, zooals voor gekomen is, een prijs wenschen, die nergens in Nederland wordt toegestaan door centrales, dan moeten wij een „neen" laten hooren, hoe gaarne wij ook de belasting, bijzonderlijk de dagbelas ting, der centrale verhoogd zien. Het lijdt evenwel weinig twijfel, of ook nu nog van verre staanden zullen gewonnen worden; aan serieuze, krachtig gevoerde onderhandelingen ontbreekt het niet. On- noodig overigens op te doen merken, dat de hoogst ongunstige economische om standigheden in de zakenwereld hier ook een woordje meespreken. Hel mag niettemin verblijdend heelen, dat het verlies over liet eerste be- drijfsjaar vermoedelijk, gelet op de uit komsten van het eerste halfjaar, dat nu achter den rug is, geringer zal zijn, dan het bedrag, dat wij daarvoor des tijds moesten ramen. Bedroeg dit laatste n.l. f 106.500, het schadecijler over het eerste jaar zal waarschijnlijk, onverwach te eventualiteiten daargelaten, ongeveer f 90.000 beloopen. 'Middengroep. (Men zie de hier onder volgende mededeeling). Noordgroep. Mede in verband met uw schrijven van 20 Juli 1923, no. 163, 2de aldeeling, hebben wij zoowel naar de zijde van de aanstaande stroomaf- j neemsters als naar die van den stroom- leverancier, het Provinciale Noordbra- I bantsche Eleclriciteitsbedrijf (P, N. E. M.), onze ouderhandelingen voortgezet; bijzonderlijk ten opzichte van de on derhandelingen met de P. N. E. M. is thans nog niet een zoodanig stadium bereikt, dat formuleering van voorstellen reeds mogelijk is;- niettemin zijn zij op een punt gekomen, dat wij de tusschen- komst van Uwe vergadering bij Uwe ambtgenooten van Noordbrabant heb ben gemeend te moeten inroepen, het welk wij bij een Schrijven van 17 No vember jj. deden; Uwe vergadering be sloot die tusschenkomst te verleenen; de gevolgen daarvan moeten worden af gewacht. Intusschen werd van onzen Directeur een uitgebreid voorstel voor de voor ziening aan de ingezetenen van dit deel der Provincie aan ons overgelegd, zoo dat, wanneer met Noordbrabant overeen stemming wordt verkregen, ook voor de ze groep voorstellen onzerzijds U kunnen bereiken. Rapport P. Z. E. M. over de middengroep. De Baad van Commissarissen over de P. Z. E. M. brengt eerst in herinnering de geschiedenis der besprekingen tot dusver, met de afwijzing door de Prov. Staten van de overneming van de Vlis singsche Centrale; en de niet-uilvoer- baarheid der andere geopperde denk beelden. Vervolgens brengt de Raad verslag uit over de onderhandelingen met de Société Anonyme des Tramways Flessingue-Mid- delbourg et extensions. Ze wilden mij niet hebben, anders had den ze me de volle veertig weken wel gegeven. Neen, ik denk, dat ik te oud ben voor mijn werk. Maar het is hard voor jou, kindlief Barbara sprong op en legde haar hand op den mond van haar vader. ,.Ik wil niet, dat je zoo spreekt, Mac" dal was haar lievelingsnaam voor hem „je hebt hard gewerkt je heele leven lang en nu is het mijn beurt De mannen hebben \het altijd alleen gedaan voordat deze oorlog uitbrak; nu zullen de vrouwen ook een handje mee helpen. Wanneer over een poosje mijn salaris weer verhoogd wordt, kunt u alle aanbiedingen voor werk van de hand wijzen. Dan kunt u naar Harris gaan met een sigaar in uw mond en den mijn heer tegenover hem uitgangen, vader tje De telefoon op de schrijftafel in den hoek van de eenvoudige kleine kamer belde vinnig. Barbara stond op en ging naar het toestel. Mackwayte dacht hoe buitengewoon gracieus zij was, zooals ze daar stond, heel slank, hem met schit terende oogen aankijkend over de tafel heen, met den hoorn in de hand. Toen gebeurde er iets onverwachts. Barbara legde snel de telefoon op het bureau en sloQg de handen in elkaar, met oogen wijd van verbazing. „Vader", riep zij, „het is het Pala- Deze bleek bereid de electrificatie van Walcheren, N. Beveland en Z. Beveland tot aan bet kanaal ter hand te nemen. De bouw van de hoogspanningsleidingen en van de transformatorstations zou dan geschieden door of althans voor rekening der Provincie, in dien zin, dat deze een bedrag van f 1.500.000 aan de Société voorschiet. Dc bouw van de laagspan ningsnetten (locale distributie-netten) ge schiedt door de Société, die zelf wil distribueeren en die bovendien alsdan het gebouw barer centrale vergroot en de machine- en ketelcapaciteit uitbreidt. Daarvoor heeft de Société naar raming f 700.000 noodig. Om goedkooper te kun nen leenen, zou de Provincie de rente en aflossing kunnen garandeeren, De So ciété verwacht binnen 3 jaar de gehee le stroomvoorziening gereed te hebben. De eerste tien jaar zal er van geen terugbetaling van het renteloos voor schot sprake kunnen zijn. Daarna raamt de Société per jaar f40 000 te kunnen afdragen, zoodat dan in 40 jaren het renteloos voorschot terug betaald zou zijn. Waarbij de Société van de gedachte uitgaat, dat verkregen winsten tusschen haar en de provincie gelijkelijk verdeeld worden en dat van restitutie van voor schot niet kan gesproken worden, voor dat uit de opbrengst der stroomlevering dc annuïteiten van 't kapitaal, afschrij vingen, distributiekosten enz. kunnen be taald worden. De Raad van Commissarissen berekent, dat als de Provincie voor de hierboven bedoelde uitgaven, en annuïteilsleening aangaat, haar dit zal kosten f 62.196 per jaar, 40 jaar lang; en daarna komt dan een 10-jarige periode waarin ze geen be talingen meer te doen heeft, en niet temin jaarlijks f 40 000 ontvangt. De Raad v. C. meent dat dit eleetri- ficalie-systeera zeer aannemelijk is. Ook voor allerlei andere algemeene belangen zijn in den loop der jaren aanzienlijke bedragen als renteloos voorschot uil de Provinciale kas verstrektZ -VI. Tram weg f 1.146.500; Spoorw. Mij Z. Beve land f 1.252.000. Met de Société zal na tuurlijk een deugdelijk contract gesloten moeten worden, waarin bijzonderlijke waarborgen moeten gegeven worden voor voortdurende en behoorlijke stroomvoor ziening. De Société heeft zelf het groot ste belang bij zekerheid in de stroom voorziening. Bij de overeenkomst zal nog op een ander belang dan de Prov. kas gelet kun nen worden. Door de besproken voor ziening zullen de voordeelen van de stroomlevering aan de twee steden Mid delburg en Vlissingen, die immers in handen der Société is, toch nog, zij het ook indirect aan de Provincie althans ten deele ten goede komen, wat altijd het sterke punt was in den opzet voor de middengroep. De R. v. C. heeft daarom aan de Société voorgesteld haar tarieven met een zeker bedrag per K. W. U. te ver- hoogen hetwelk dan door haar aan de Provincie extra zou worden uitgekeerd. De société is in beginsel niet ongenegen hierop in te gaan, al ban nog niet ge zegd worden, hoeveel dat opleveren zal. Mogelijk is het evenwel, ook zonder tot prijzen te komen, die voor de gebruikers drukkend zijn. Vast staat nu al wel, dat het tarief eenige centen boven dat van Vlissingen, hetwelk voor het oogenblik 32 cent per K. W. U. is, zal moeten gesteld worden; de extra tariefverhoo- ging zou dan nog komen binnen het zoo juist aangewezen bedrag. Wordt een z g. vastrecht-tarief ingevoerd, dat naar mo derne opvatting het meest wenschelijke schijnt, dan zal de extra-bijdrage voor de Provincie nog gemakkelijker kunnen ver kregen worden. Zij is overigens als een blijvende bedoeld, en neemt geen einde als het voorschot teruigbetaald is. De Riad van C. geven daarom aan Ged. Staten in overweging 1. voor de electrificatie van het platte land van Walcheren, N.' Beveland en Z,- Beveland tot aan het kanaal beschikbaar te stellen een bedrag van f 1.500 000; 2. in beginsel deze electrificatie te be werkstellingen door het aangaan van een ceumhet bureau van den directeur- Ze hebben je dadelijk noodig! O, va dertje, ik geloof, dat ze engageeren wil len!" Mackwayte stond op in groote ze nuwachtigheid, zijn grauwe wangen lire- gen wat kleur. „Onzin, kleintje 1" antwoordde hij, „op dit uur van den avond! 't Is immers over achthun eerste voorstelling is juist afgeloopenZe gaan toch geen menschen engageeren op dit uur van den dagZe hebben nu wel andere dingen aan hun hoofd Hij liep naar de schrijftafel en nam de telefoon op. „Hier Mackwayte!" zei hij met een tikje tooneelmajesteit in zijn stem. Dadelijk kwam van het andere eind van den draad een heele stortvloed van woorden. „Mackwayte? Ha, ik ben blij, dat ik je thuis tref. Heb je je tooneelspul- len daar? Goed. Hickie. van Ilickie en Flanagan, heeft zijn enkel gebroken bij de eerste voorstelling, en nu wilde ik graag, dat jij in hun plaats optrad bij de tweede voorstelling. Jij komt om 9.40 aan de beurt; het is nu kwart over acht, ik zal je precies tien minuten voor negen een auto sturen. Breng je parti turen en de instructies voor de ver lichting mee niet vergeten t Je hebt twintig minuten den ty'dl Goed! Goeden

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 5