So. 12 MID Dinsdag 16 Januari 1924 URG 167° Jaargang INT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post 12.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- stagen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. HET ELECTRICIT JE1TS- PROBJLEE.1I. In het bijvoegsel vindt men in uit treksel vermeld, wat aan de Prov. Staten wordt voorgelegd ten opzichte van de .electriciteitsvoorziening. Het is, vanwege het belang, aandach tige lezing waard. Maar we willen den inhoud hier in het kort samenvatten. Sedert de Staten in de jongste zo- merzilling verwierpen de gedachte om voor de electriciteitsvoorziening van de middengroep (Walcheren en N. en Z.- Beveland), de eleclrische centrale der iVlissingsche tram over te nemen, is door de Commissarissen der P. Z. E. M. in opdracht van Ged. Staten onderzocht in hoever de Provincie met die Tram Maatschappij een overeenkomst kan slui- den, ter voorziening van het platteland van Walcheren (dus buiten Middelburg en Vlissingen die de Tramw. Mij. reeds bedient), van N. Beveland, en van Z. Beveland tot aan het Kanaal. Ten Oos ten van dat kanaal toch liggen verschil lende gemeenten, die gebonden zijn aan gasfabriekcontracten met de M. A. B. E. G., of die zelf een gasfabriek hebben zooals Ierseke. En bovendien is het ex tra-duur de electriciteit over 't kanaal te brengen. Het resultaat van dat onderzoek was dat het kon! De Société, zooals die Tramw. Mij. in de stukken wordt ge noemd, zou de hoogspanningsleiding aan leggen tegen een renteloos voorschot door de provincie van anderhalf mil- llioen, waarvan de afbetaling begint na de eerste tien jaar, met f 40.000 per jaar, dus -10 jaar achtereen. De plaatse lijke netten, distributie enz. neemt de Soc. op zich. De prijs voor licht zou dan 34 6. 36 cent bedragen. Voor de provincie kost dat plan f 62.196 p. j. gedurende 40 jaar; dan volgen tien jaar van f 40.000 inkomen. De winst wordt gelijkelijk verdeeld tu&schen provincie en Société. Er komt echter vermoedelijk niets van in dien vorm, en misschien ook niet in een anderen vorm. Ged. Staten rekenen voor, dat het reeds aan de P. Z. E. M. verstrekte kapitaal per jaar f58.000 aan rente kost, en dat het verlies der P. Z. E. M. (in '23 f90.000) indirect ook ten laste der prov. financiën komt. Daar nu nog ge durende 40 jaren ruim f62.000 per jaar bij te .voegen, vindt bij Ged. Staten „overwegende bedenking". Daar komt nog een ander bezwaar bij. net tarief zou bij die regeling komen op 34 h 36 cent voor de betrokken ge meenten, op het platteland dier mid dengroep. In Z. 1 Vlaanderen kost het provinciale electrische licht in de goed koopste plaats 45 cent., meestal meer. Ged. Staten voelen er niets voor om, dank zij een groote provinciale bijdrage aan die middengroep licht te geven voor 34 cent; terwijl Z. Vlaanderen minstens 45 cent voor provinciaal licht moet be talen. Maar om nu toch ten uitvoer te bren gen hel door de Prov. Stalen in '17 uitgesproken principe van provinciale electriciteitsvoorziening hebben Ged. Staten er dit op bedacht: de prijs wordt ook voor de middengroep gesteld op 45 cent (behalve natuurlijk Middelburg en Vlissingen die hun eigen contracten met de Société reeds hebben). Maar van iedere ontvangen 45 cent betaalt de So ciété aan de P. Z. E. M. 8 cent, n.l. dat meerdere boven den eerst ontworpen prijs. Daaruit verwachten Ged. Staten voor de P Z E. M. (eu dus indirect voorde Provincie) een extra voordeel dal van f 18 000 per jaar, in tien jaar geregeld zou geklommen zijn tol een ton per jaar. Maardaarvoor zal liet noodig zijn te weten of werkelijk het gebruik ver-, kregen wordt, waarop de Société haar, berekeningen baseerde. Ook "*:ris de prijs niet 36 maar 45 cent wordt En' daarom is een andere nieuwigheid in het voorstel van Ged. Staten: om door de betrokken gemeentebesturen te doen vaststellen hoeveel eleclricileits-slroom in hun gemeente zal worden verkocht. Zoo luiden de voorstellen. Het is zeker wel merkwaardig dat zeven jaar' nadat het besluit tot provin ciale eleclriciteits voorziening genomen werd, Ged. Stalen het voorstel doen om door de betrokken gemeentebesturen te doen onderzoeken hoeveel stroom er zal worden afgenomen in hun gebied. We willen niet het té gemakkelijke verwijt uitspreken, dat men daarmede zeven jaar geleden had moeten beginnen. Want toen was inderdaad de geestcs- strooming anders. Toen werd er ook op hel platteland om electriciteit geroepen. En ais Ged. Staten nu onwillekeurig ol' opzettelijk, een twijfel uitspreken door hun opmerking dat liet thans de Laak der gemeentebesturen is „om aan liet licht te brengen, dat de dringende be hoefte aan electriciteit voor licht eil kracht, welke alom gezegd wordt te be staan, werkelijk aanwezig is," dan is er ook wel reden voor dien twijfel na de dure ervaringen in andere provincies, enna de niet aan de voorspellingen beantwoordende resultaten van Z. Vlaan deren. Wat in ons gewest reeds bestond op het gebied van eleclriciteilslevering, blijkt ten deele te werken onder om standigheden (o.a. door vroegeren goed kooperen bouw) die het voor de P. Z. E. M. niet mogelijk maken daartegen te concurreeren, terwijl de overneming dier plaatselijke centrales door de Staten is afgewezen als te duur. De Middelbur gers die nu 27 cent en de Vlissingers die eerst 25 en nu 32 cent betaleuju zullen zich zeker niet laten vinden voor overgang naar provinciaal licht dat voor het platteland 45 cent kost. Natuurlijk moet men bij den prijs wel in aanmer king nemen, dat levering in een steeds schaarsch bevolkte landbouwstreek altijd duurder blijft dan in een stad. Maar een feit blijft het, dat door den nu heer- schenden toestand die steden, welke voor een bedrijf de best loonende centra kun nen worden, niet onder de P. Z. E. M. kunnen worden gebracht. Dan zijner ook nog de gemeenten in W. Z. Vlaanderen die een eigen gas fabriek hebben (men leze het verslag der P. Z. E. M. in 't bijvoegsel). Ze zijn niet bereid die op te heffen en provin ciaal eleclrisch licht te nemen. Behalve dat blijft het verbruik door de landbouwers beperkt tot enkele ge- gedeelten per jaar en werkt de malaise uitbreiding van het gebruik door de kleine industrie tegen. Voeg daarbij, dat de onkosten voor aanleg door de tijdsomstandigheden véél hooger stijgen dan de oorspronkelijke raming, getuige de centrale te West- dorpe die eerst op f 600.000 werd ge raamd en ten slotte f955.000 kostte, dan is het te begrijpen.,dat er thans min der makkelijk wordt gedacht over het besteden van millioenen voor de electri citeitsvoorziening. En dan moeten we het een wijs voorstel noemen van Ged. Stalen, om nu eerst te doen uilmaken of er voldoende afneming te verwachten is om de betaling van de plannen van 'de P. Z. E. M. te waarborgen. Als die gemeenten voldoende stroom zulten afnemen a 45 cent, ja, dan kan het denkbeeld worden uitgevoerd. Er staal in het voorstel nieL bij, wat er gebeuren zal als de bcnoodigde stroomhoeveelheid niet bereikt wordt door de opgave der gemeentebesturen. Maar de conclusie is duidelijk dat dan zeker niet het voorstel van Ged. Stalen wordt uitgevoerd. Of er dan echter nog iets anders zal volgen? Het wordt niet gezegd. En we twijfelen Dronk men vroeger "s avonds na de thee een glas wijn of bier thans is het Victoria Wator Oberlahnsicin, 'dat, vermengd met Sinaasappel, Citroen, of Limonadesiroop een verrukkehjken avonddrank geeft. Voor huishoudelijk ge bruik bizonder aanbevolen in heele Li- terschroefflesschen, inhoudprijs 32 ets. (Ingez. Mod.) eraan Want zooals de electricileits zaken nu gcloopen zijn, zullen ook de Prov Slaten huiverig zijn, om aanzienlijke bo dragen opnieuw te wagen in dit bedrijf BINNENLAND. DE REGEERÏNGSVERKLARJNG. In de Tweede Kamer legde heden minister Ruijs de Beerenbrouck de vol gende verklaring af Mijnheer de voorzitter. De kabinets crisis welke intrad na de beslissing der Kamer op 26 October krachtens welke hel onlwerp-vlootwct werd verworpen, heeft 7 Januari geleid tot riiet-inwil- liging van het verzoek om ontslag van het zittend kabinet. Nadat de vorming van een nieuw ministerie ondanks dit tijdsverloop onmogelijk bleek, en daarbij langer slepend blijven van de crisis niet in 's lands belang kon worden geacht, meenden wij ons niet te kunnen onttrek ken aan den plicht de verantwoordelijk heid van het bewind te blijven dragen. Onder deze omstandigheden stel ik er prijs op, met het oog op verdere samen werking met de Staten Generaal en de klaarheid in de verhouding tot deze ver gadering, het volgende te verklaren De beslissing der Kamer van 26 Oct. wordt door het kabinet in de gegeven omstandigheden als feit aanvaard. Het treffen van een voorziening inzake de maritieme verdediging zal daardoor eerst kunnen volgen op maatregelen lot her stel van het financieel evenwicht. Deze bereids beraamde maatregelen ter genezing van het ziekteproces, dat 's lands financiën doormaken, staan thans op den voorgrond. Middelerwijl zal de regeering de ver zorging der maritieme verdediging op nieuw ter hand nemen. Zij behoudt zich voor dienaangaande spoedig nadere voor stellen in te dienen. Bij de beantwoording van het voor- loopig verslag der Kamer betreffende Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1924, zal'de regeering de meest geschik te gelegenheid vinden, omtrent verschil lende daarin ter sprake gebrachte punten van Regeeringsbeleid nader hare mee ning uiteen te zetten. De Regeering doet nu een beroep op de medewerking der Staten-Generaal in de overtuiging, dat zij handelt in den geest van uwe vergadering, wanneer zij haar thans ïiilnoodigt lot gemeenschap- pelijken arbeid ten einde aan de aan hangige vraagstukken de oplossing te ge ven, die het land zoo dringend behoeft. WAARSCHUWING AAN NEDEIÏL. GELDBELEGGERS. Mr. M. W. I'. Treub heeft bij M, Nii- hoff een kleine brochure in het licht ge geven „Een woord van waarschuwing aan de Nederlandsche geldbeleggers"; speciaal doelend op hen die meetien dol- lar-slulcken te moeten Jcoopen. De schrijver meent te moeten betwij felen of de Amerikaansche dollar zoowel als waardemeter als in zijn kwaliteit van ruilmiddel liet in stabiliteit wint van den gulden. Door de protectionistische poli tiek der Ver. Staten, die betaling aan Amerika met goederen belennnerl, is dit land bezig zich oen financieele indigestie op den hals te halen. Iloe de dollar zich daaronder iiouden zal, is niet te voor spellen. Maar het is wel zeker dat in deze van waardevastheid weinig sprake zal zijn. De vrees voor een van beleeUcnis zijnde depreciatie van de eigen munt, is z. i. niet gerechtvaardigd. Den raad, door sommige effectenmakelaars onlangs aan hun cliënten gegeven, om hun Nederland sche fondsen in dollarwaarden om te zetten, keurt mr. Trcub af. Noodzakelijk blijkt het zonder verwijt maatregelen te nemen tot het brengeu van evenwicht tussclien de Staatsuitga ven eu inkomsten. Hiertoe zal het, niet voldoende zijn de salarissen der ambelenaren le verlagen Aan hel geld wegsmijten aan woning bouw, hel geld vermorsen aan een aan tal kleine scholen zonder dat het onder wijs er ook maar in het minst door ge baat wordt ,aan het met de beste be doelingen aankweeken van luiheid en arbcidsschuwhejd op kosten yan Staal en gemeenten, moet liever vandaag dan morgen een emd komen. Maar ten opzichte van de internatio nale betalingsbalans staal ons land cr niet ongunstig voor, wat vooral te danken is aan Indiê. Bovendien zijn er teeltenen üat een verbetering in den toestand bij onze Oostelijke buren nabij is. „Wie het speculeeren niet heelemaal kan laten, koope aandeelen in goede Ne derlandsche of Indische zaken; wie. voor zoover dal tegenwoordig mogelijk is, rustig wil slapen, koope goed gefundeer de Nederlandsche of Indische obligaties, liet omruilen van goede vaderlandsehe fondsen tegen dollarwaarden of andere buitenlandsche papieren, is onredelijk en landsgevaarhjk tevens! i. F.W0L5KYv!hKJ.QU1ST. LANGE DELFT 1 18 Wij ontvangen geregeld fiöuveauté's Kousen Zuiver Wol. Nieuwste Eogeleohe Dessins GROOTE SORTEERING Zuiver Zijden Kousen. Nieuwste kleuren, alléén degelijke kwaliteiteu (Ingez. Med.) Uit Stad an Provincie. Uit Middelburg. Het is verboden: a . b. de s'traat te schuren. Aldus zegt art. 19 der politieverordening. Wist u dat, geachte werkvrouw, die nu welgemoed een emmer water van onder de waterleidingkraan weghaalt. om die dan met welbehagen over de kleine steentjes uit te storten en deze eens goed le boenen terwijl onder de kraan weer een andere emmer volloopt die er dan nog eens overheen gaat. En dan nog een; en dan nog een. Enz. Als u dat niet wist, of u er nu nog niet aan stoort, dan kon u deze week daarvan wel eens onaangename gevolgen ondervinden, want er zal streng op ge let worden door de politie Bij de toepassing van dat artikel werd gewoonlijk iets door de oogen gezien, om dat zindelijkheid nu eenmaal een prij zenswaardige eigenschap is. Maar deugden kunnen ondeugden wor den. En de waterwellust van de Middel- burgsche huisvrouwen, werksters en dienstmeisjes heeft zölke gevolgen, dat er ingegrepen móet worden! Er is de laatste weken, vooral Vrijdags en Zaterdags ontzaglijk veel water ver bruikt. Met het gevolg dat de water toren telkens leeg liep, zoodal men in de bovenhuizen geen water had, en ver schillende bedrijven die voortdurend wa tertoevoer noodig hebben, ernstig wer den belemmerd. We hebben het zelf waargenomen dat sommigen eenvoudig de waterleidingkra nen lielen doorloopen of er een emmer onder stond of niet. De sneeuwval heeft blijkbaar mee schuld gehad aan die waterspoelerij. Met water werd de dooisneeuw weggespoeld. Maar het is blijkbaar met eenige vrouwelijke overdrijving gebeurd, want de vorige week werd uitgerekend dal op de ergste oogenblikken niet minder dan 32 000 em mers in één uur werden verbruikt. Dat is al te mal. En daarom zal er voorlaan strenger worden gelet op die verbods bepaling, in de hoop dat er ook achter het huis spaarzaam met het water der waterleiding zal worden omgegaan. Men is dus gewaarschuwd. Vergezeld van lijsten met ongeveer 830 hundlcekeningen, is aan den Baad 'der gemeente Middelburg hel adres ver zonden inzake de verbetering van de Algemeene Begraafplaats. Hel is een" uitvoerig stuk, waarin be toogd wordt dat het met onze begraaf plaats treurig is gesteld, vergeleken met die van vele andere gemeenten. Er wordt geen rekening gehouden met hel voorschrift der wet, dat de onder linge afstand der graven, zoo aan het hoofd- cn de voeteinden als aan de zijden minstens moet bedragen 0.3 M. Immers de afscheiding die aan de zijde wordt in acht genomen, bestaat slechts uit een houten beschot, geplaatst langszijde der kisten die zich reeds in een graf be vinden. Maatregelen worden gevraagd om fat soenlijk begaanbare paden aan te leggen buiten de twee zijwegen, en de aanwe zige paden van gras en onkruid le zui veren eu met schelpen of grind te be strooien. Gewezen wordt er op, dal hij begra fenissen liet herhaalde malen voorkomt, dal de familie over grafzerken van ande re graven moet loopen om bij de groeve te kunnen komen waarin de doode wordt begraven. Bovendien is de bodem mcnigkccr zoo drassig dat planken moeten worden ge legd om de aanwezige personen een be hoorlijke staanplaats te geven. Adressanten meouen, dat aan deze er gernis gcveiule omstandigheden op zeer gemakkelijke wijze een eind kan wordeu gemaakt, door de vakken, bevattende de achtereenvolgende rijen van graven een indeeling te geven als volgt, aan de zijde van een vak bcvinde zich een pad van 1 M. breedtedaarna wordt een op pervlakte grond ter breedte van 13 >1. genomen waarin dc kisten aan de hoofdeinden met 0.3 M. ruimle worden geplaatst, met 0 3 M. lusschenruimten aan de zijden der 't laatst in een graf ge plaatste kisten, worden de volgende kis ten in een zoodanig vak geplaatst Voorts late men, als zoodanig vak vol is, wederom een pad van 1 M. breedte enz. Verder geven adressanten nog de vol gende veranderingen en verbeteringen in overweging de vierde klasse aardegravcn af le schaffen, en aan onze armen een rust plaats le geven in de rij der derdo klasse graven, een nieuwe wachtkamer te bouwen die behoorlijk verwarmd kan worden, en waar ook gesproken zou kunnen worden zoodal niet bij regen of wind, koude en vorst somwijlen geruimen tijd in de bui tenlucht moet worden vertoefd, alle rijpe, en door storm beschadigde boomen rooien, eu enkele mooie exem plaren laten slaan, of zoo noodig kande- leeren opdat zon, licht en lucht onge hinderd kunnen toetreden, en 'l mogelijk is, dal familieleden die hun graven willen beplanten dit beter kunnen doen; indeeling van de nog braak liggende stukken grond in slrooken van 4 3 meter; maskeering der bergplaatsen achter de woningen der ambtenaren door een altijd groen blijvende haag of heesters; aanleg vóór de woningen der ambtenaren ;na- dat boomen en klimop zijn verwijderd,) van een of meer perken met bloemen; de mooie lindeboomen aan den in gang laten staan; inplaats van dc op vele plaatsen dood zijnde haag rondom de begraafplaats, een beukenhaag. Adressanten erkennen dat door het gedecllelijlc reeds in gebruik zijn der be graafplaats wel eenige moeilijkheden zijn verbonden aan een mooie en nieuWe in deeling, maar meenen dat met 'n weinig moeite wel een goed plan is te ontwer pen ,en zoo noodig hiervoor een prijs vraag kan worden uitgeschreven. Vermeld wordt nog dat de vele liand- leekcnmgen met nagenoeg geen moeite zijn verzameld. Een lezer zond ons de historische aanteekening, dat bij gelegenheid van de viering van hel 2e eeuwfeest van de ver lossing van dc stad Middelburg van onder 't Spaansche juk op 20 Febr. 1771, in vijf Herv. kerken gecollecteerd werd voor de armen 230 pond, 12 schellings en 974 grooten of 1763 gutden, terwijl vanwege de overheid daaraan een dou ceur van 166 pond 13 schell en 4 groo ten of 1000 gulden werd toegevoegd. Uit Vlissingen. In hel afgeloopen jaar werd de openbare leeszaal en bibliotheek te Vlissingen bezocht door 6689 per sonen ,n 1 5381 mannen en 1305 vrou wen of 372 bezoekers meer dan in 1922. Er werden 10381 boeken ter lezing ge geven aan 6427 boekenruilcrS. of resp. 1432 en 902 meer dan in 1922. Uit Walcheren. De meisjesvereeniging „Ken den Heer in al uwe wegen" te A r n e m u i- den hield met de begunstigers haar jaarfeest in de openbare school aldaar. De klcedingslukken welke zij in hel afge loopen jaar vervaardigd had werden on der de armen verdeeld. In het geheel waren 84 stuks afgewerkt De avond werd gezeiiig doorgebracht cn een tal rijk publiek was opgekomen, Eenige dagen geleden werd te N. en St. Jo o sl and hij den'gemeente veldwachter aangifte gedaan dat een rij wiel was ontvreemd, dat in een Schuurtje stond, eenige nieters staande van de wo ning waar de eigenaar woonde De per soon wie van die ontvreemding ver dacht werd hield verblijf in een loge ment te Middelburg. Toen de veldwach ter daar een onderzoek instelde was de bedoelde persoon hiel thuis, doch toen genoemde ambtenaar terugkwam bleek hij vertrokken le zijn naar Bergen op Zoom. Op verzoek van den burgemeester de zer gemeente werd hij aldaar aange houden en 1.1. Vrijdag voorgeleid voor den burgemeester aldaar. Het bleek den dader te zijn, volgens eigen bekentenis.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1