tien, zal dit in een enveloppe geschieden, zicht van de geschriften over het leven wat een bezuiniging brengt van ongeveer jv an Jezus, en hun groote verscheiden- 5000 enveloppes en evenveel malen 10 heid die nog bleek in de „Christusbe- cent porto. I schouwingen onder Modernen", w; Maar niet alleen de adressen op delf» moderne theologen hebben i rentekaarten worden zoo gemaakt, ook werkt, die op andere aan de verzekerden te Spr. ging het leven van den schrijver zenden kaarten enz., welke kaarten op van bovengenoemd boek na, n.l. Giovanni een van een slensel voorzienen multipli-1 Papini. .die in 1881 te Florence werd cator worden gemaakt geboren, zich al spoedig door grooten Een andere bezuiniging is, dat groote ijver kenmerkte, zoo, dat in hem, op 20- werkgevers door het doen samenvallen jarigen leeftijd, geestelijk een ware chaos van den tijd van inzenden van de kaar- j leefde, en hij in zijn 80ste jaar „een uit ten van al hun werknemers deze kaarten 1 geleefde" schreef, een, die zijn geeste- gelijk toezenden en deze dus in een paklijk leven heeft uitgeleefd, kunnen worden verzonden, wat zoowel i Doch toen kwam de ommekeer, zoo voor den werkgever als voor den raad j als die bij belangrijke besparing geeft. van men nooit moet vergeten dat ze! Vatbaar zijn gebleken-, 1 leggen' van nieuwe weiden, zoodat liet Noren zijn, naar voren gebracht. 1 Afke, Antje, Bintje, Blauwputjes, Boe- karakter der hoeve niet gewijzigd wordt, Spr. is een groot bewonderaar vanrenjongens, Bravo, Concurrent, Duitsche vormen niet een verandering van gedaan- Ibsen, maar hij protesteert tegen de muis, Douwe Jan, Eersteling, Effect, j te en inrichting. perverse moraal aan het slot. Want Eigenheimer, Elips, Enorm, Excellent,' Verbeteringen, aan vaarten en wegen hoopgevende kracht heeft onze tijd zoo Excelsior, Pranschen, Frisius, Geeltjes,1 aangebracht, voorzoover deze niet tot noodig. En die geeft Ibsen niet. Al de [Groninger Kroon, Ideaal, Industrie, Kam- het gepachte behooren, vallen niet on- Ibsensche figuren hebben een roeping,Ipioen, Koh-I-Nohr, Lena, Maaike, Mi-'der dit artikel. maar kunnen aan die roeping niet ge- lord, Monopool, Opperdoesche Ronde,! De verplichtingen van (len looven, en gaan ten gronde. Wij echterjpaul Kruger, Picter, Present, Roode In- pachter worden in een derde afdee- moeten moedig onze levenstaak aanvaar-j dustrie, Roermondsche Roode, Rotten, ling behandeld. den, en onze plicht volharden, hoe zwaarSchoolmeesters, Splendo, Thorbecke, i Als eerste hoofdverplichting van den De administratiekosten voor een in geschreven bij de Invaliditeitsverzekering bedroegen aanvankelijk 1' 2 02, zijn reeds gedaald tot f 1.58 en bij de verdere plan nen tol bezuiniging zal dit tot 1' 1.10 kun nen dalen. De Raad te Middelburg was reeds, voor wat de V O. V. betrof de goedkoop ste ten opzichte van de kosten, n 1 57 ct. per verzekerden .terwijl het gemiddelde van alle raden 87 ct. was. De bezuiniging zal het voor den Middelburgschen Raad doen dalen tot 40 cten dan mag niet worden vergeten, dat er verzekeringen zijn met jaarpremies van f 600 tot f 700. Nog een machine moeten wij noemen en dat wel de rekenmachine, die o. a. bij het controleeren van de loonstaten onschatbare diensten bewijst. Het moge al waar zijn, dat het aanschaffen der ma- j hen, die zoekende zijn. chines het aantal benoodigde ambtenaren doet verminderen; men vergete niet dat de Raad er is in het algemeen belang en daarvoor moeten de belangen van enkele natuurlijk wijken. Meerdere werkgevers, vooral" van de} De ook hier welbekende danseres grootste bedrijven in bet gebied van den Gertrud Lcistikow zal vóór haar aan staand vertrek naar Indië een afscheids- dansavond geven, in den Schouwburg al hier op Maandagavond 21 Januari a.s., ile 8 uur. bij iederen oprechten mensch i komt, vooral ook op religieus gebied. En de uiting daarvan was zijn groot werk Storia di Christo (het leven van Christus), in het Nederlandsch vertaald door Ir. J. J. tWeve. Het is een werk, vrij van alle tradi ties. Spr heeft in het 600 bladzijden lange werk slechts 3 plaatsen gevonden, die specifiek katholiek waren. Met een schoone voordracht van de inleiding en van drie der hoofdstukken: Bemint, On ze Vader, en het Gebed tot Christus, beval hij het werk in de belangstelling zijner hoorders aan, er op wijzend, dal 't al 't zoetelijke mist van zoo dikwijls voorkomende soortgelijke werken, en de hardheid van het wetenschappelijke. Het is geschreven voor hen, die zich weinig of geen Christenen meer voelen, en kan voldoen als een stil voedsel voor KUNST EN WETENSCHAPPEN. Raad hebben een bezoek gebracht aan het bureau om de regeling gade te slaan en hebben zich zeer voldaan getoond, terwijl zij getuigden van de billijkheid der voor den Raad bestaande tarieven Waar het natuurlijk niet mogelijk is ieder in de bureaux toe te laten, wat te veel stagnatie in het werk zou geven, is het zeker een goede gedachte van liet bestuur van den Raad om op de in Mei en Juni te Middelburg te houden Nijver heidstentoonstelling in een in de kleine zaal van 't Schuttershof gehuurden stand 'n demonstratie te geven van het werken van de administratie, waarbij ook de hierboven bedoelde machines niet zullen ontbreken. KERKNIEUWS. Tot president-kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente te O ud-Vossemeer is benoemd de heer M. 0. Polderman, in de plaats van den heer A. Rijnberg, die bedankt heeft. Een Christusfiguur naar fas cistische opvatting. Vanwege den Protestantenbond sprak gisterenavond Dr. .Tunod van den Haag in het gebouw der Vereeniging voor Vrijzinnig Hervormden alhier over bo vengenoemd onderwerp. Spr. wees er op, dat het fascisme tot nog toe beperkt is gebleven op po litiek terrein, en dan speciaal in Italië. Het is het zich loswerken uit< het war net van allerlei stelsels en tegenstelsels. Op theologisch gebied zou het fas cisme misschien een anderen naam heb ben gekregen, maar er is door een Ita liaan een werk geschreven, waarin de Christusgeschiedenis, zoo vrij, zoo eigen aardig, zoo met niets te vergelijken is, dal spr. dit een fascistische opvatting heeft genoemd, temeer waar het boek verscheen tegelijk met het opkomen van het politiek fascisme. Het is volkomen het werk van iemand, die van de oude opvattingen niet meer weten wil, en daarmee breekt. En er zijn in den loop der tijden vele Christus figuren geteekend, zoowel in beeldende kunst, als in schrifturen. Doch authen tiek is er geen enkel beeld van Christus overgebleven. Spr. gaf voorts een over- Rosmersholm. Gisterenavond sprak Dr. J. H. Gunning J.Hzn van Serooskerke in de Bogard- zaal alhier over Rosmersholm, het be kende drama van Ibsen. Spr. wees er op, dat Ibsen in zijn latere periode steeds meer zich van mystieke taal gaat bedienen, waardoor het moeilijk wordt hem te volgen. Ook in Rosmersholm, dat in 1886 ontstaan is, spelen de witte paarden op Ros mersholm een groote rol; zij verschij nen voor alle calastrophen. En door die witte paarden worden ook de hoofd personen in het drama beheerscht- Ros- mer en Rebelcka West. Rosmer, die de nieuwere ideeën aanhangt, en die daarbij vooral het adelijke in den mensch, den adel van karakter wil aankweeken, kan niet zijn doel bereiken, evenmin als Re- bekka West. Rebekka West, de raadselachtige vrouw, de avonturierster die op Ros- mërsholm gekomen is met haar vrije denkbeelden, die een geweldige zinne lijke liefde voor Rosmer opvat, en door haar sluwheid om haar doel te be reiken, zelfs Beate, Rosmer's eerste vrouw, den dood injaagt, ook zij komt onder de macht van de witte paarden; zij komt onder de macht van de Ros- mersholmsche traditie; zij beseft, dat Rosmersholm veredelt, maar het geluk doodt. En als Rosmer haar ten huwe lijk vraagt, weigert ze, na één enkel oogenblik van groote vreugde. En lang zaam komen dan ook haar bekentenis sen over wat zij op Rosmersholm heeft uitgericht èn over haar vroeger leven. Terwijl de edele Rosmer, juist door haar invloed met die traditie van zyn ge slacht gebroken heeft, zich vrij voelt, maar vol schuldbesef wordt voor Beate dood. Ibsen geeft de oplossing van 't pro bleem tusschen deze beide menschen, langs dezelfden weg, dien Beate gekozen heeft, die van den zelfmoord. Zoo breedvoerig, als de tijd het toe liet, met een zeer schoone voordracht uit dit dialogenrijke drama, heeft Dr. Gun ning dit werk behandeld, en vooral de karakters van deze beide personen, waar- „Bravo 1 Philippa! Hoera! Dat is nog eens goed! Jij komt op voor het huwe lijk!" gilde de Indische officier in de handen klappende. „Het mag eens oen vod worden, ik zal het blijven respec teeren! (Ha! Ha! Zeer verplicht, juist wat ik zelf gevoel"). De echo's van zijn stem weerklonken nog toen George weer begon te spreken op den kalmen toon die meer indruk maakt dan het gillen van den ander. Op dat oogenblik klonk zijn stem duidelijker en vaster. „Dank je Philippa", zei hij met een vriendelijk knikje tot de wit en zwart en roode schoonheid naast hem. „Dat was lief van je Philippa. Dank je hartelijk, dat je mijn kleine meisje tegenover mij wat hebt opgevroolijkt. Zij begon er zoo verschrikt uit te zien." Toen keek hij over het licht en de bloemen op tafel heen en glimlachte mij toe. Ik geloof dat het toen was ja! Ik weet zeker toen was het dat ik het be greep. Er was een wonder gebeurd. Hij had Philippa in al haar beminnelijkheid weergezien. Eer toch toch keek hij naar mij. „Mijn kleine meisje", zei hij op een toon waarin ik mij niet kon vergis sen. Het was echt, het was echt. „Toch de mijne?" dacht ik verbijsterd en ik ging koortsachtig door het broodje van mijn buurman op te eten, niet we tende wat ik deed, of wat er gezegd werd Iemand zei iets van de bloemen oorlog zuinigheid, handig nagemaakte bloemen van katoen uit de Galeries Lafayette Neen, neen, dat was aan het begin. Het was na hetgeen George gezegd had, dat de Fransche officier een plotselinge be weging maakte, die een rij groote medail les deed rinkelen op zijn borst. ,Ecoutezt" riep hij het donkere hoofd opgeheven naar de ramen. „Ik heb hoo- tren Wij zwegen allen. „Schieten in de verte schieten", zei hij. „Kanonvuur!" „Kanonvuur? Beste vriend, je hebt het geluid van kanonvuur in je hoofd. Na tuurlijk antwoordde de jonge Harry Tra cy, die bezig was aan het buffet koude kip te snijden. (Het buffet was een zware eikenhouten Engelsche kist). „Ik denk dat we die allemaal nog een paar jaar padat de vrede gesloten is zullen hooren. Zeg eens tante Ethel" ,zoo wendde de jonge man met de lange beenen zich tot mevrouw Tracey, die hem, dat zag men, de plaats deed vervullen van een zoon waar ze dol op zou zijn, „zeg tante, is roode inkt het eenige wat u Ibns toestaat te drinken? Vier vijf man het ons valle. aar aanleiding van „0 har elke D o p". De lezers van „Oharelke Dop" van Er- nest Claesz het onlangs door ons be sproken, zeer geeslige, maar voor Belgi sche eigenliefde niet zeer vleiende ver haal van een oorlogsscharrelaar zullen waarschijnlijk allerlei gedachten in zich voelen opkomen bij het lezen van den volgenden spot van A. Rannali in de ru briek „in 'L verloren Hoekske" in „Het Laatste Nieuws van Brussel": „Ge moet weten dat mijn vriend de schrijver, een oud-strijder, een boek heeft gemaakt dat ik maar „Lewieke Slok" zal noemen en dat een monumentale klop is in den neen, 't passend woord zeg ik niet. 't noeksken is er le fatsoen lijk voor in 't wezen van den oorlogs woekeraar. En nu wordt gezegd dat een onderzoek is ingesteld, niet tegen den schurk dien ik zoo juist noemde, maar tegen mijn vriend den schrijver! Is er dan een afvaardiging van de Lewieke Sloks naar de Wetstraat (de straat der ministers te Brussel) getrok ken? Maar die - de afvaardiging, vriend zal dan nu wel te Sint-Gillis zitten, achter slot en grendel. Is er soms een verdediger van de Le- wiekes opgestaan? Maar hij zal wel een ministerlijken schop hebben gekregen on der zijn ijver. Of sputteren de gedekoreerden omdat uw Lewieke een lintje kreeg? Maar bun zal gezegd zijn: doe Lewieke ontlinten, of leg uw eigen decoratie neer als pro test; en doet ge 't niet: zwijg dan. Nu begrijp ik niets meer van den gang van tie wereld. Hebt .gij misschien de eer van 't land aangetast, omdat gij laat vermoeden dat er onder de Belgen woekeraars zijn ge weest? Die klacht zal dan allicht komen van Tien, die voor de geheele wereld, alle Vlamingen voor verraders hebben versleten. Of is het nu misschien waar dat als iemand schrijft over dieven en moorde naars, de schrijver wordt vervolgd en niet de schurken?... Nu, dit gebeurt wel soms, maar regel is het daarom nog niet. Ik hoop, zoo eindigt A. Rannah tot den schrijver: 1. Dat de een of ander minister eerst zelf uw boek leest, en u dan geluk wenscht: uw werk brengt eindelijk de verdiende afstraffing; het is een goede daad. 2. Dat hij de lektuur er van verplicht maakt bij ministerieel besluit, opdat het volk zelf meteen zal weten welke vreese- lijke monsters de woekeraars zijn, die alles aan 't wankelen brengen, behoudens hun brandkastOok, opdat de woe keraars zich mogelijk gaan schamen, dat hun ijverige driekleur opgerold blijft, hun franskiljonsch in hun keel blijft steken en zij er van stikken." Tuinparel, Vroege van Bijstein, de Wet, pachter noemt het ontwerp den plicht Zeeuwsche Blauwe. tot betaling van den pachtprijs op de Weinig vatbaar of onvatbaar (dit laat- tijdstippen, daaromtrent bij overeenkomst ste is nog niet voor alle soorten uiige- bepaald. Zwijgt de overeenkomst daarom- maakt) bleken treilt, dan beslist het "plaatselijk gebruik Ceres (laat), Favorite (laat), Fontein De pachter mag niet de bestemming (half laat), Juli-muizen (vroeg), Kruisling van hel gepachte geheel of ten deele (laat), Lieuwe (half laat), Parnassia (laat, veranderen. Roode star (laat), Triumph (half laat). I Tot verandering van de gedaante of 0de inrichting, voor zoover daardoor het f gepachte verbeterd wordt, is de pachter De Staatscommissie voor het bevoegd. Alleen, hij heeft geen vordering p.a ch t vr a-ag s t uk. j tot vergoeding tegen den verpachter, in- I- j dien deze veranderingen niet met diens De in '19 ingestelde staatscommissie uitdrukkelijke toestemming zijn aange- voor het pachtvraagstuk, die reeds in bracht. '20 rapport uitbracht over hel tegengaan De aansprakelijkheid voor schade is van opdrijving der huurprijzen, heeft in'overeenkomstig artikel 1600 B. W. gere- December rapport uitgebracht over de geld. Echter is in geval van brand de herziening van het Burgerlijk Wetboek. i; aansprakelijkheid van den pachter ver- Dit tweede rapport is nu in druk ver-zwaard. schenen. j De pachter is ook aansprakelijk voor Na uitvoerige beschouwingen over de <je schade, door huisgenooten aan het verschillende onderdeelen der pacht- j gepachle toegebracht, of door derden, kwestie, heeft de commissie de rcsul-'^ie met des pachters toestemming op het taten van haar onderzoek neergelegd in gepachte verblijven, bijv. ambachtslieden een ontwerp van wet op de pachtover- Qf ]andloopers, die nachtverblijf van den eenkomst, en in een ontwerp tot in-pachter genieten. stelling van pachtcommissies. j De geringe en dagelijksche reparaties In dat ontwerp inzake de p a c h t- j welke als zoodanig door het plaatselijk overeenkomst worden eerst de al- gebruik worden aangewezen, komen ten gemeene bepalingen vermeld. In ias(e van den pachter. Hij moet de drin- de M .v. T. daarvan wordt in het |bij- gende reparation gedoogen. Evenwel kan zonder uitgeweid over hel schriftelijk de rechter hem naar omstandigheüep contract. De commissie geeft daaraaneen vermindering der pachtsom toestaan verre de voorkeur boven het mondeling 0f de overeenkomst ontbinden, contract. Maar het dwingend voorschrij-. De artikelen 1631, 1632a en 1632b re ven van den schriftelijken vorm doet de'geien jiei remissierecht. De thans vraag rijzen wat er zal moeten gebeu-'ontworpen regeling wijkt in zoover af ren indien de partijen een mondelingevan de eerst voorgestelde, dat een ver overeenkomst sluiten. Zij stelt daarom booging of een verlaging van den prijs voor, voor te schrijven dat de pachtover- der voortbrengselen van het bedrijf thans eenkomst, die voor 'n bepaalden tijd lan-nitd meer in aanmerking komt als een ger dan een jaar gesloten wordt, sclirif- buitengewone omstandigheid voor een telijk moet worden aangegaan; bij het J verhooging of een verlaging van den niet kiezen van den schriftelijken vormlpacbtprijs. Waar dit voornamelijk be- wordt een zoodauige overeenkomst ge- doeld was om moeilijkheden, uit crisis- acht voor onbepaalden tijd te zijn aange-J toestanden ontstaande, te voorkomen, gaan; en ingevolge de regeling, in ar-|meen£ de commissie, dat hiervoor thans tikel 1633b inzake de opzegging gege-!geen piaats meer is. ven, kan deze overeenkomst slechts met Bij Koninklijke boodschap d.d. 12 Ja- opzeggingstermijn van één jaar be-)nuarj 1922 werd ingediend een ontwerp LANDBOUW. Vatbaarheid voor aard appelwrat ziekte. De Plantenziektenlcundigen Dienst meldt: Door het Laboratorium voor Mycologie: en Aardappelonderzoek is, in samenwer king met den Plantenziektenkundigen Dienst een onderzoek ingesteld naar de vatbaarheid van verschillende aardappel soorten voor de wratziekte. Het onder zoek is uitgevoerd aan het aardappel- selectiestation te Oostwold- van het front, waarvan een nog wel een vroolijke bruidegom? Wat drommell Zeg, krijgen we niet een enkel glaasje champagne „O, dat is goed, ga dan maar zelf naar den kelder", zei mevrouw Tracey. Haar neef ging heen en kwam terug met een paar groote flesschen met vergul den hals. In navolging van den theatra- len oberkellner bij Henry, liep hij de tafel rond en schonk den bruisenden wijn in de fijn gesneden Fransche glazen. „En nu de gebruikelijke toast", kondig de mevrouw Tracey aan, van het hoofd van de tafel: „Goed succes voor onze wa penen!" I De Indische officier voegde er het aanhangsel bij: „Our arms for your defence „Your arms for recompense! „Fall in!" Wij hieven ons glas op. Ik ving Phi- lippa's donkere oogen op die mij toe lachten boven den gouden wijn. Zij knik te mij toe, levendig en liefelijk even als die bloedroode anjelier op haar borst. Zij leunde voorover en riep met" haar heldere stem als toevoeging aan de toast Geluk voor de bruid!" (Slot volgt). eindigd worden. Over de vorpiichtingen vanden| erpachter ontleenen wc aan de M. v. T. het volgende: De Verpachter heeft de verplichting tot levering tol het doen van reparation,- tot waarborging van het rustig genot van het gepachte, en tot vergoeding van aange brachte verbeteringen. De geringe en dagelijksche reparaties, die als het ware bet gevolg zijn van het geregeld dagelijksch gebruik, komen voor rekening van den pachter. Van een recht op vergoeding is slechts sprake, wanneer de pachtovereenkomst dan één jaar geduurd heeft. Bij pachtovereenkomsten voor één jaar of seizoenverpachtingen meende de com missie een dergelijk recht te moeten uitsluiten. Zoo daar al verbeteringen door den pachter worden aangebracht, dan zullen deze wel van zoodanigen aard en omvang zijn, dat inderdaad, naar men verwachten kan, de pachter daaruit de" voordeelen geniet, die hem in billijkheid toekomen, Bij pachten voor onbepaalden tijd of voor bepaalden tijd langer dan één jaar het door de commissie ontworpen stelsel van opzegging altijd een opzegging van één jaar vereischt. Hoe ook bere kend, bij al deze categorieën heeft men ten slotte te maken met verpachtingen voor langer dan één jaar en blijft dus het wettelijk gegarandeerd recht op ver goeding. Naast den eiscli van meerjarige pacht is als tweede voorwaarde gesteld, dat slechts over de laatst verloopen tien jaren kan worden gevorderd, en als der de, dat de pachter schriftelijk aan den verpachter, tijdig kennis van ver beteringen moet geven onder opgave van kosten. De beperking van tien jaren is redelijk en billijk, daar toch mag worden ver wacht, dat van verbeteringen, builen deze periode vallende, de pachter ruim schoots voordeel heeft getrokken, terwijl op die wijze mede voorkomen wordt, dat nog gevorderd wordt voor moeilijk con troleerbare verbeteringen. Uil den aard der zaak heeft de pachter geen vordering, indien bij het aangaan der overeenkomst bedongen is, dal de kosten der verbeteringen te zijnen laste zullen komen. Evenwel zal men daarbij niet met een algemeene clausule kunnen volstaan, de verbeteringen, die ten laste van den pachter komen, zullen met name genoemd moeten zijn. Voor andere en meerder verbeteringen kan de pachter steeds zijn rechten doen gelden. .Voor ééne categorie van verbeteringen is voorts een uitzondering gemaakt, n.l. die, welke de gedaante en inrichting van het goed veranderen. Deze kunnen slechts dan ten laste van den verpachter worden gebracht, indien ze met diens uitdrukkelijke toestemming zijn aange bracht. Het draineeren van bouwhoeven, het kalken van gronden, het verjongen van weiden, het scheuren van weiden en het tegelijk in evenredige oppervlakte aan- van wet, regelende het remissierecht, waarin de door de commissie oorspron kelijk voorgestelde regeling goeddeels werd gevolgd. Het hoofdbezwaar dat tegen het ont werp der commissie naar voren werd gebracht, was, dat het te veel rechts onzekerheid en te veel processen zou brengen. Waar prijsstijging of prijsdaling als een buitengewone omstandigheid, die 4ot )achtverhooging of pachtverlaging kan eiden, in de thans door de commissie voorgestelde regeling is vervallen, wordt de beoordeeling van de vraag, of een buitengewone omstandigheid is ingetre den, geheel gelegd in handen van den rechter en is inmenging van het admi nistratief gezag in tegenstelling met het oorspronkelijk voorstel der commissie hierbij uitgesloten. Wel acht de commissie het bezwaarlijk het recht te vorderen te verbinden aan een gelimiteerde vermeerdering of ver mindering van de opbrengst van het be drijf. Welke grens men ook stelt, deze is altijd willekeurig en feitelijk een bewijs van wantrouwen in het nuchter ver stand, zoowel van de partijen als van de rechtsprekende autoriteit.Zij dient schijn baar de rechtszekerheid, inderdaad ech ter de willekeur en de onbillijkheid. De commissie meende dan ook, mede op de reeds vroeger ontwikkelde gron den, ten aanzien van dit punt bij haar oorspronkelijk ontwerp te moeten vol harden. (Wordt vervolgd.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Rijks telegraafkantoor te Middelburg. Omtrent het verkeer van de telegraaf en telefoon van dit kantoor en de hier onder ressorteerende hulptelegraaf- en telefoonkantoren over het afgeloopen jaar, ontvingen wij de volgende opgaven. Middelburg Aantal behandelde telegram men (binnen- en buitenland) 49097 (In 1922 was dit: 57652; 1921: 68885). Aantal behandelde gesprek ken (binnen- en buitenland) 122038 (In 1922 was dit 96522; 1921: 107.862). Hulpkantoren (de getallen tusschen haakjes zijn die van 1922): Telegrammen Gesprekken Arnemuiden 1247 (1506) 1502 (1545) Domburg 2396 (2392) 4376 (3661) Grijpskerke 160 (198) 247 (107) Oostkapelle 622 (582) 496 (488) Oost-Souburg 965 (1244) 2326 (2142) Serooskerke 484 (607) 1051 (1074) Veere 1264 (1296) 3161 (3137) Westkapelle 489 (564) 1238 (1266) Zoutelande 194 (244) 251 (266) Electrische Drukkerij G. W. den Boer, Middel bt-g.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6