Advertentiën. KKMUHEUWS. Zondagnamiddag nam ds. G. C. Post- <na afscheid van de Ned. Herv. gemeen te te Grootegast, wegens vertrek naar Biggekerhe. Tot tekst had hij ge kozen Filippenzen 3 vers. 14. Aan het einde werd de scheidende leeraar toege sproken, waarna de gemeente hem toe- Zong Ps 121, vers 4. Ds. Postma heeft ongeveer 7 jaar in de gemeente Groote gast gestaan. LANDBOUW. Bij den landbouwer D. C. Duijn- houwer te Scherpenisse is het mond- en klauwzeer onder het vee ge constateerd. Koudblocdpaarden naar Duitschland. Bij de directie van den landbouw is van den Rijkslandbouwconsulenl te Ber- dijn bericht ontvangen, dat de Duilsche regeering den invoer van 300 koudbloe- paarden uit Nederland, heeft toegestaan. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Concervereeniging Harriet van Emden Een groote faam kin een nadeel zijn in de concertzaal. Dan kunnen er grootere (verwachtingen gewekt zijn, dan verwe zenlijkt worden. Wellicht werkten gister avond bij Harriet van Emden nog de ge volgen na van een bronchitis waaraan zij heeft geleden. Maar in ieder geval heeft haar zang ons niet dat gegeven, waarop we voorbereid waren door veel van 'iwat we over haar lazen. Toch zijn haar capaciteiten waarlijk niet gering. Haar stem kliukt, vooral in het middenregister, mooi en vol; haar met nadruk gegeven voordracht siuit zich zeer nauw aan bij den tekst; en sierlijk weet zij de muzi kale lijnen van de melodie te trekken. Maar we misten de bezieling, de sug gestie, die aan den toehoorder het warme meevoelen geeft, en daardoor kreeg de aandacht te veel gelegenheid lom te letten op het verschil in timbre bij den overgang naar een ander register; te meer omdat bij de hooge tonen het volle ven de middenstem verdween. Haar concert had echter weer dit frissche, dat haar programma bijna ge heel bestond uit liederen, die zelden in Jde concertzaal gehoord werden. Eerst eenige welluidende Italiaansche liederen en een viertal te veel vergeten liederen (van Mendelssohn, waarvan vooral ,,Neue Liebe" en „Hexenlied", beiden met een (tintelend rythme, veel meer waardeering verdienen. Daarna volgde een vijftal moderne composities van Rudolf Mengelberg. Zeer interessant was reeds dadelijk „lm Ge- fangenis", een Duitsche bewerking van een gedicht van Verlaine, waarvan de muziek door zeer oorspronkelijke midde len een sterk gevoelsbeeld gaf van wan hopig berouw, vooral aan het slot, dat indrukwekkend gezongen werd. Ook in „Herbst" troffen sommige nieuwe maar mooie accenten, evenals in „Abend im Park", maar in beiden was de muziek te luid en te druk voor Verlaine's woord muziek. Zeer karakteristiek was „Bi- wak", naar een lied uit „Der Knaben, Wunderhorn". We vernamen nog dat deze composi ties nog slechts in manuscript bestaan, en tot nu toe pas een enkele maal op concerten werden gezongen. De na de pauze gezongen liederen van Jos. Marx konden ons niet aandoen als iets bijzonders. Maar van de daarna ge zongen Engelsche (of Amerikaansebe?) liederen verdienen extra vermelding „Japanese Death Songs" van Earl Cronston Sharp, waarin de zangeres alle gelegen heid vond en benutte om het mooie tim bre van haar stem te doen hooren; de bekoorlijke „little Shepherd's Song' Winter Walts; en dan lest best „At the Well" van Hageman, een zeer geestige il lus tra tie van een gedicht van Rabindra- nath Tagore. Een zware taak had in verschillende dezer liederen de begeleider, de heer J. Spaanderman. In de bovengenoemde zeer vlot gezongen liederen van Mendels sohn, waren er oogenblikken dat hij niet vlug genoeg een snellen loop volgde. Maar overigens speelde hij de begeleiding fijn en bescheiden en met bijzondere dui delijke karakteriseering. En dat wilde, vooral in de liederen van Mengelberg heel wat zeggenl In weerwil van sneeuw en gladheid was de zaal goed bezet, al bleven ook, blijkbaar juist daardoor, eenige bespro ken plaatsen onbezet Vermeld zij nog dat het volgend con cert van B. Hubermann niet 20 Maart, maar Woensdag 19 Maart zal plaats heb plaats hebben. halswervel onmiddellijk dood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis in Apeldoorn over gebracht. Een der verdachten van den rooP moord te Culcmborg, een metaalbewer ker uit Utrecht, is gisteren door den rechter-commissaris te Tiel in vrijheid gesteld. De overige drie verdachten be vinden zich nog in arrest. In het Gladstonedok te Liverpool is een kraan van 40 ton, die bij een repara tie van de „Mauretania" werd gebruikt van 50 M. hoogte naar beneden gestort en diep in den modder terecht gekomen. Van de drie personen, die op de kraan (werkzaam waren kwamen twee om het leven. Een viel in de slijkerige massa, de tweede werd onder de kraan verplet terd. Nog vier andere arbeiders werden lichtelijk door de ijzermassa getroffen. In een voorstad van Weenen is de door de Nederlandsche, Duitsche, Belgi sche en Luxemburgsche poiitie gezochte valsche munter Gabriël Rabbat, een^Uït Syrië geboortige Turk, gearresteerd. Hij woonde sinds maanden onder val- schen naam in een villa, waarin de po litie een geheel ingerichte werkplaats voor het maken van valsche Nederland sche bankbiljetten van f 1000 en Engel sche bankbiljetten ontdekte. De gearresteerde gaf zich uit voor een groot-industrieel, dr. Joseph Naszir ge naamd. Behalve Rabbat is ook zijn huis houdster, een Berlijnsche weduwe, met haar zoon gearresteerd. Rabbat was vroeger advocaat in Pa- 'rijs en betrokken bij een spionnagezaak. In oorlogstijd vluchtte hij naar Zwitser land. Het was door het optreden van Rab bat, dat dc Nederlandsche regeering in het voorjaar van 1921 overging tot de stichting van een centrale voor het op sporen van de herkomst van valsch geld. (Msb.) ROOFMOORD TE ETTEN. Te Etten (N. Br.) is Woensdagmor gen in zijn woning vermoord gevonden de 55-jarige landbouwer A. Naalden. Een bezoeker vond de woning gesloten. Daar na toog men op onderzoek uit. De woon kamer van den verslagene vertoonde een verschrikkelijk beeld. Ook buiten de wo ning zijn bloedsporen gevonden. Het par ket van Justitie te Breda was ter plaat se om het onderzoek te leiden. Tot op heden heeft men nog geen spoor ont dekt. In de meening verkeerend, een goede daad te verrichten, hebben bu ren den vermoorde, die voor zijn bed lag, te bed gelegd. Betreurd werd, dat het lijk niet op de plaats was blijven liggen, hetgeen het onderzoek zou heb ben vergemakkelijkt. Het heette, dat de verslagene vrij bemiddeld was. Zijn wo ning lag ver afgelegen. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. (Ing. Med.) De autobussen op Vlissingen hebben gisterenavond te 7 uur den dienst moeten staken, omdat de gladheid van den weg het rijden te gevaarlijk maakte. Naar wij vernemen, is mede in ver band met jloor de Kamers van Koop handel te Middelburg en Terneuzen ge dane verzoeken door de Directie van den Trov. Stoombootdienst .op de Wes- ter-Schelde bepaald, dat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, de booten naar Breskens zullen wachten uiterlijk als volgt boot 11.12 tot 11.25, boot 2.— tot 2.20, boot 6.35 tot 7.25. Aangezien men 5 minuten moet rekenen om van den trein de booten ie bereiken, zullen de treinen binnen moeten zijn uiterlijk resp. 11.20, 2.15 en 7.20. Aan de telefoniste 2e kl. J. C. S. Hoogvliet te Goes (telegraafkantoor) is )met ingang van 1 Maart as eervol ont slag verleend. De openstelling van het met ingang van 16 Jan. a.s. te Nieuw vliet op te richten poststation is als volgt bepaald: Op werkdagen 7.45m.—8.45 m, en 10.45 m.—11.45 m. en 4.15 a.—4.45a. Op Zondagen 9.25 m.—-9.40 m. voor het afhalen van niet aangeteekende cor respondentie. Op feestdagen gesloten De heer S. Vleugels te Bier vliet herdacht 9 Jan. 1.1. den dag, dat hij vóór 50 jaar, in 's rijks dienst trad. 9 Jan. ÏS74 kwam hij als volontair bij het inslructiebataljon te Kampen, werd daarna overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers; in 1893 gepension- neerd als onderofficier, vervolgens be noemd als brievengaarder te Katen- drecht, weldra overgeplaatst als zoodanig naar Biervliet, waar hij als brievengaar der 1 April 1922 werd gepensionneerd. Thans doet de heer Vleugels nog dienst als sub-ontvanger der accijnzen. De Belgische loodsen uit Vlissingen? In Het Volk werd dezer dagen meege deeld dat er definitief besloten zou zijn tot verplaatsing met 1 Juli '24 van een deel van het loodswezen naar Zeebrugge of naar Antwerpen. Verplaatst zouden dan worden de be manning van de loodsvaartuigen stokers, machinisten, matrozen, stuurlieden en schippers), zoodat dus alleen de loodsen te Vlissingen zouden blijven. De VI. Crt. teekent bij dit bericht aan- Wij hebben reeds herhaaldelijk ge tracht iets te weten te komen omtrent de plannen betreffende een gedeeltelijke overplaatsing van het Belgische loodswe zen. Het is ons echter niet mogen geluk ken daaromtrent betrouwbare inlichtin gen te verkrijgen. Dat een gedeelte van het loodswezen wordt verplaatst schijnt echter wel vast te staan en houdt voornamelijk verband met de valuta-kwestie. Zoover onze an- lichtingen gaan zou de bemanning van de loodsvaartuigen naar Antwerpen wor den overgeplaatst. Op het bureau van het Belgisch loods wezen kon men ons geen inlichtingen verstrekken. Het bericht van „Het Volk" laten wij dus voor rekening van dat blad, om dat wij niets met zekerheid kunnen me- dedeelen. indruk; eer wekken ze den lachlust. Deze Duizend schijnt een personnage zonder gewicht. Dat Amsterdam algepmcn met Zurich als het hoofdkwartier van het offensief legen den frank wordt genoemd, ver strekt evenmin het vertrouwen in de nieuwe maalregelen tot stevjging van den frank. Te Amsterdam toch worden vooral franken uit de Roer verkocht. De stand van 3 Januari af het Engelsche loon t betalen, ingewilligd. Uit Duitschland. Tol burgemeester van Hamburg is gekozen Mr. Karl Petersen. De fractieleiders der soc. dem. in den Rijksdag besloten bij de Rijksregee- ring aan te dringen op opheffing van den uitzonderingstoestand. De geheele fractie is vóór 17 Januari naar Berlijn van den frank gisteren was opnieuw een ontboden. bewijs van de vruchteloosheid van zulke De besprekingen tusschen de ar- besluiten. EEN POLITIEKE AANSLAG. Bij de separalistische beweging is be halve de relletjes te Aken, nooit sprake geweest van een aanslag op een der leiders. Thans is dit het geval in de Pfaltz, waar, gelijk bekend, de beweging weer herleefde, zoo, dat 't daar een soort separatistisch bolwerk werd. Aan het hoofd der beweging stond de grond bezitter Ileintz. Hij is te Spiers in het restaurant Wittelsbacherhof door een on bekende vermoord; door twee onbeken den. De daders wisten te vluchten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Dat Frankrijk de separatisten-actie steunde is een publiek geheim. De re geering in Parijs zal dan ook een on derzoek instellen. Maar ze zal dan met een haar houding tegenover het separa tisme „officieel" dienen te bepalen. De moord zal waarschijnlijk wel geschied HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERU. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Maandagmiddag tusschen 1 en 2 uur had op den grintweg, loopende langs het Aardhuis naar Uddel en welke daar sterk daalt en rijst, een auto-ongeluk plaats, door de gladheid van den weg en vermoedelijk ook door de flinke vaart. De auto van den heer O., uit Arnhem, die zich naar EJburg wilde begeven, is daar namelijk van den weg geraakt en omgekanteld. De heer O. geraakte er onder en was tengevolge van gebroken De minister van financiën heeft als kantoren, waar de Nederlandsche pas munt, mits voor niet minder dan f 50 voor de zilveren en f 10 voor de nik kelen en bronzen, kan worden ingewis seld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens of wel bankpapier en/of zil verbons, o.a. aangewezen: de kantoren der betaalmeester, gedurende de 5 eerste dagen der week van 9 tot 2 uur (feest dagen uitgezonderd) De volgende kantoren der directe be lastingen en der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen: Axel, Goes, Ilansweert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen en accijnzen"), Vlis singen (invoerrechten en accijnzen),Uzen- dyke, Zierikzee; en het kantoor der re gistratie en domeinen te Ooslburg; a. den tweeden werkdag van elke week, of, indien bij op den eersten dag der maand valt, den derden werkdag, en indien hij op den laatsten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren. De aanhouding van „De Zee hond". De New Yorksche correspondent v het Hand. meldt: Kapitein en bemanning van den schoener „Zeehond", die onder ver denking van alcoholsmokkelen door de Amerikaansche autoriteiten met hun schip waren aangehouden, zijn vrijgesproken Een nader bericht uit New York meldt echter dat het vaartuig niet vrijgegeven is. Ook verbeurdverklaring van de lading blijft gehandhaafd. Een nieuwe civiele actie zal noodig zijn, willen de eigenaars het beslag opge heven zien. De officier van gezondheid eerste klasse L. Hendriks van het wachtschip te Vlissingen, die met 1 Februari ter beschikking is gesteld, is bestemd voor den dienst in Ned. Indië. beiders en fabrikanten in de metaalnij verheid over den werktijd duren voort. De fabrikanten blijven den 10-urendag cischen. Op bet oogenblik zijn door de sluiting der fabrieken 30.000 arbeiders werkloos. De beweging blijft zich be perken tot het district Dusseldorp. Aan de Roer hebben de werklieden de ver lenging van den werktijd aanvaard. Uit Spanje. Generaal Primo di Rivera heeft te Barcelona medegedeeld, dal hij een nieuwe nota pan Frankrijk en Engeland gezonden heeft inzake de regeling be treffende Tanger. Spanje maakt daarin nieuwe eischen kenbaar. Uit Italië. Prinses Jolanda, graviu Oalvi, ziet een blijde gebeurtenis tegemoet. De bladen uit Rome melden dat de Grieksche souvereinen aldaar uit Roe menië zullen aankomen. Uit Mexico. De Pan Amerikaansche Petroleum zijn door twee Dmtschers, dm een an- Cv {(J New_York medegedeeld, dat Duitscher hebben vermoord. pk rcbeU<?n de maatschappij gedwon- deren zich zelf heeft de Fraasche „ezej^ hun tu[ican sluiten. Het bericht, dat de rebellen Tampico genomen hebben, mist, naar zich met een aanslag tegen het sepa ratisme moeten bemoeien. LEGER EN VLOOT. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. - De Senaat heeft het wetsontwerp tot verlichting van de inkomstenbelasting voor de groote huisgezinnen aangeno men met slechts 3 stemmen tegen. Uit F r a n k r ij k. Er is gisteren te Parijs veel regen gevallen, waarvan men een ongunstigen invloed op de Seine vreest. Uit Engeland. Den Prins van Wales, die incognito als graaf van Chester, een uitstapje maakt naar de Riviera, is het niet ver gund dit te doen als gewoon mensch Hij is weer het voorwerp van iedeïrts belangstelling. Algemeen wordt deze reis in verband gebracht met een a.s. ver loving, en wel met lady Thynne, een der schoonste eerejofferen bij het huwe lijk van Prinses Mary, en een der wei nige, die sindsdien ongehuwd is geble ven. Ook wordt gemeld, dat hij Mille- rand zou bezoeken. Te Londen heeft Dinsdagnacht een geweldige sneeüwstorm gewoed. De sneeuwval heeft den volgenden ochtend veel stoornis in het straatverkeer teweeg gebracht. Men verwacht nog meer sneeuw. Ook uit andere deelen des lauds komen berichten van een bevjgep sneeuwstorm. De beweging onder de bemannim gen van Duitsche schepen in Engelsche havens om dezelfde gage te ontvangen als in Engeland betaald wordt, houdt aan. Het stoomschip „Frankenwald", een schip van 9000 ton uit Hamburg, wordt opgehouden in de Victoria Docks te Lon den wegens een staking van de beman ning om die reden. De Engelsche bond van zeelieden en stokers steunt hen. Te Huil hebben Duitsche volksmenners de bemanning van de „Herbert Fischer", die daar uit Duitschland aan was geko- komen, weten te bewegen zich bij de staking aan te sluiten. De reederij van de „Neptun" heeft na onderhandeling met den Eugelschen bond den eisch om verluidt, eiken grond. Er zijn geen rebel lentroepen in de omgeving sterk genoeg om de havens in gevaar te brengen. BUITENLAND. DE FRANK. De plannen, waarvan gisteren ons hfdart. melding maakte, worden thans be vestigd door een II. N. bericht uit Parijs, waarin gezegd wordt, dat de regeering inderdaad voornemens is controle te stel len op de internationale telefoon-verbin dingen teneinde de speculaties in franken onmogelijk le maken en voorts eiken buitenlander uit het land te zetten, die zich bezig houdt met speculaties, die de koers van den frank kunnen benadeelen, of die berichten verspreidt, welke de waarde van den frank of den finanri- eelen toestand in Frankrijk kunnen be nadeelen. 3 Naar aanleiding van de uitzetting van den heer Duizend, meldt de Parijsche corresp. van de N. Rott. Crt. nog: Henri Duizend, tegen wien de geering het uitzettingsbesluit nam omdat hij de ongerustheid aanwakkerde door te voorspellen, dat de frank den mark achter aangaat, is 23 jaar oud. Hij logeerde hier met enkele vrienden in een groot hotel. Zij gaven zich voor ban kiers uit, als woonplaats schreef hij Am sterdam in en als geboorteplaats eerst Bonn, later Amsterdam. In nationalisti sche kringen houdt men hem voor een halven Duitscher of in elk geval voor een Duitsch werktuig. Behalve Duizend wordt een Rus gezocht, die eveneens moet uitgezet worden. Deze besluiten maken niet den minsten MARKTBERICHTEN. Middelburg, 10 Januari 1923. Op de graanmarkt was de aanvoer matig. Tarwe f 11.75—12 50, Witte Boonen f 20 f 36, Ronde Bruine BolTnen f 35f 45, Ivroonerwten f 19— f 24.50; Maanzaad f 35 f 39, lange Bruine Bonoen f 20f 35. Opgave van den marktmeester. Boter f 1.25, particuliere prijs f 1.35. Eieren f 9, particuliere prijs f 10. Poel je-eieren f 6.50. Opgave van den marktzetter. Boter f 1.25, particuliere prijs f 1.35. Eieren f 9, particuliere prijs f 10. Poel je-eieren f 6.50. Goes, 8 Jan. Vcilingsver. .„Zuid-Beve land. Goudreinetten 23—44, zure belle fleur 18—32, Fransche bellefleur 18—25, Court Pendu 16—20, Reinette d'Or 14, Annanas Reinette 13, Roode Ribbeling 15—21, Winter Princes 23, Zoete Oam- pagner 18—23, zoete bellefleur 16—19, zoete Armgaarde 16—23, Geld. Holaart 18, Pomme d'Oranje 19. kleiperen 3038, Gieser Wildeman 24—33, spruiten 30—38, wortelen 2, groote uien 5, Stekuien 3, per K.G., hazen 271, houtsnippen 72, een den 70—91, kippen 105 per stuk, honing 62 per flacon. 434ste STAATSLOTERIJ. 4de klasse. 3de lijst. Trekking van Woensdag 9 Januari. Prijzen van: f 2000: 6976 f 1000: 2946 3491 1508(5 400: 16012 200: 260 5042 16803 6179 10687 21831 22408 PRIJZEN VAN f 65. 26 35 112 3350 19129 27 88 134 19114 21703 Heden ochtend is in den ouderdom van 76 jaar kalm ea zacht te Baarn ontslapen, onse innig geliefde Vader, Behuwd- vader, Grootvader en Overgrootvader Jhr. LAURENS PIETER DiGNUS OP TEN NOORT, Groot-Officier in de orde van Oranje-Nassau, Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeiw, weduwnaar van Jonkvrouwe CAROLINA HENRLËTTE VON WEILER—TOT P0ELWIJÏ. Rijiwijk (Z.-H.) Douairière D. A. VAN TEIJLINGEN— Op ten Noort. Baarn Jhr. G. C. OP TEN NOORT. M. A. J. OP TEN NOORT—Bock. Rijswijk (Z.-H.) Jhr. Mr. W. R. OP TEN NOORT. H. j. OP TEN NOORT—von Wiilsr. Freestone (Californië) L. M. VAN ASCH VAN WLTCK— Op ten Noort. Jhr. M. M. VAN ASCH VAN WIJCK, Kleinkinderen en Achter-Kleinkinderen. De teraarde bestelling zal plaats hobben op Zaterdag 12 Januari, des middags te 1®/, uur op de oude begraaf plaats te Baarn. Op verzoek van den overleden© geen bloemen. Er zal aan het graf nitt worden gesproken. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet werden afgewacht. Eenige en algemeen© kennisgeving. Baarn, 9 Januari 1924. su

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 3