HEOÏÏE ZOÜTEYISCH BEI RSNOTEERING VAN HEDEN. 'AMSTERDAM, 9 Jan. (Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 99 vijftien zes tiende; 6 pCt. Nederland 1922 100; 5 pCt. Nederland 1918 89 vijf zestiende; !4ya pCt. Nederland 1917 82 één zes tiende; 2»/a pCt. Nederl. W. Schuld 53 3 pCt. do. Oblig. 64; 3 pCt. do. Certif. j63 dertien zestiende. Cert. Ned. Hand. Mij. 124i/j'; Aand. Ked. fnd. Handelab. I23yaAand. Kolo niale Bank 183i/s; Kon. Petrol. Aand. !403—408; Gecons. Hollandsche 168— 1711/a; Cult. My. Vorstenlanden 178i/t 179i/2; Handelsv. Amsterdam 179181 Javasche Cultuur 367i/a—3681/sAand. Deli Maatsch. 318323; Amsterd. Rub ber 151153V» Ned. Amerik. Vaart 101102; Nederl. Scheepvaartunie 1241/2; Koninkl. Holl. Lloyd 153/4; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 77i/i, 'Aand. Paketvaart 127ys. Gouda 75; Philips A. 2723/i'; Jurgens 'A. 67%—69%. Anaconda S3; Steels 105; Erie 25 drie zestiende; Southern Railway 44i/sJ Union Pacific 139; Common Marine 9 elf zes tiende; Prefered do. 36%Maxwell Gr. C. v. A. 4i/i; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 11%. Prolongatie 51/4. Markt sluit nogal prijshoudend. Wisselkoersen Londen 11.40%; Parijs 13.025; Brus sel 11.45; Dollar Cable 2.65%. De bevolking van Sas van Gent bestond op 1 Jan. 1923 uit 1361 m. en 1331 vr., totaal 2692 zielen. Geboren zijn 27 m. en 10 vr., totaal 43; er vestigden zich 122 m. en 127 vr., totaal 249 personen. Er overleden 8 m. en 6 vr., totaal 14; en er vertrokken 97 m. en 123 vr., totaal 220. De geheele bevolking bestond op 1 Jan. 1924 uit 1405 m. en 1345 vr., totaal 2750 inw., en was dus met 44 m. en 14 vr. vermeerderd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met hntitnat te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in dee morgen van 9 Jan. Hoogste barometerstand: 774.9 te Stensele. Laagste barometerstand 731.3 te Rennes. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 dezer: Matige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, betrokken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk nog sneeuw, afnemende vorst, later lichte dooi in het Zuiden. Temperataur hadenmorgen om 9 a. 30 gr., 12 uur 30 gr., 3 uur 29 gr. HOOG WATER. Vlissingen. Donderdag 10 Jan. n.m. 4.07 Vrijdag 11 u 4.52 Zaterdag 12 5.36 Zondag 1» ij 6.23 Maandag I4 v.m. 6.41 Dinsdag 15 7.41 Woensdag 16 8.56 U ii Tholeo. Men meldf uit Tholen aan De iZeeuw De windrichting der laatste dagen dreef het ijs der Schelde in de Een dracht, zoodat daar veel drijfijs kwam. De veerpont moest Zondagavond uit de vaart genomen worden. Blijft de \yind de zelfde en houdt de vorst aan, dan zal ook de overvaart per roeiboot veel be lemmering krijgen. Voor dijkgraaf van den Hollarepol- der te O u d-Y osse. meer is opgemaakt de volgende aanbeveling: W. A. van Nieuwenhuijzen, 0. J. Hansen en Ampt, Gz., allen te Oud-Vossemeer en wel door periodieke aftreding van den heer M. 0. Polderman, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd inge volge de desbetreffende voorschriften niet herbenoembaar was. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Met de Staatsct. van 8 Januari zijn verzonden de afdrukken van de statuten betreffende de Suikcrbietenverkoopsver- eeniging, gevestigd te Sluis. LOOP DER BEVOLKING. Te Zoutelande bestond op 1 Januari 1923 de bevolking uit 397 m en 350 vr.. samen 747 pers. In den Joop van dat jaar hebben zich gevestigd 17 m. en 19 vr., samen 36 pers. Geboren werden 7 m. en 12 vr., samen 19 pers., wat een vermeerdering geeft van 24 m. en 31 vr., samen 55 pers. Er vertrokken 17 m. en 24 vr., samen 41 pers. Er overleden 6 m. en 1 vr., samen 7 pers., wat een vermindering geeft van 23 m. en 25 vr., samen 48 pers Alzoo een totale vermeerdering van 1 m. en 6 vr.. samen 7 pers. De bevolking be droeg dus op 1 Januari 1924 398 m en 356 vr., totaal 754 personen. De loop der bevolking in Axel over 1923 was als volgt: geboren 73 m., 74 vr., samen 147; Gevestigd 117 m 113 vr samen 230. Totaal 190 m., 187 vr samen 377. Er overleden 22 m. 22 vr. samen 41; vertrokken 149 m. en 158 vr. samen 307: Totaal 171 m. en 180 vr. samen 351. Alzoo vermeerderd met 19 m. en 7 vr. totaal 26. Elders geboren 1 m. totaal 27. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1922 2836 m. en 2832 vr., totaal 5668. en was op 31 Dec. 1923 2856 m. eii 2839 vr totaal 5695. FILMAVOND NED. GEVANGENIS WEZEN. De filmavond, gisteren in het Schut tershof ten bate van het fonds, dat wordt bijeengebracht ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Ned. Genoot schap tot Zedclyke Verbetering der Ge vangenen, is een groot succes geweest. De zaal was vrijwel geheel bezet. De films, het gevangeniswezen in het verleden (Gevangenpoort te Den Haag), heden en toekomst, en opnamen uit de kolonie en openluchtgevangenis te Veen- huizen werden toegelicht, en van een uitvoerige inleiding voorafgegaan door Dr. L. A. Rademaker, redacteur van „Het Vaderland" te Den Haag, nadat mr. G. J. Sprenger de aanwezigen met een enkel woord had welkom geheeten, er o.a. op wijzende dat het Genoot schap werkt als een sluis, om de ont slagen gevangenen op te werken tot het niveau, dat zij weer geschikt zullen zijn voor de maatschappij. Die sluis nu is de boerderij „Het Woudhuis" en „de Schrijfkamer" te Rot terdam. Maar het onderhoud van sluizen is duur; het Genootschap heeft dan ook lang zooveel niet kunnen doen, als 't zou willen. Nu willen vrienden van het Ge nootschap ter eere van het jubileum een fonds aanbieden om niet alleen het werk te kunnen voortzetten, maar dat ook uit te breiden. Daarvoor zijn overal comi- té's opgericht, en om dat fonds te steu nen, is ook deze filmavond. Spr. wees er ten slotte op, dal bet hier geldt een algemeen nationaal be lang, en wekte krachtig op tot steun. Dr. Rademaker begon met er op te wijzen, dat de onbekendheid van de menschen met de behandeling van ge vangenen nog zeer groot is. Met alle respect voor de prestaties van het Genootschap, vindt spr., dat het Genootschap nog zeer weinig tot stand heeft gebracht; maar de schuld ligt niet bij het Genootschap, maar in het feit, dat de gevangenen op een verkeerde wijze worden behandeld. Eigenlijk moes ten de gevangenen de gevangenissen zoo verlaten, dat zij weer geschikt waren voor de maatschappij. Dat is niet het geval. Ook van rechtskundige zijde is men veel tegengewerkt, al kwam dat alleen door volkomen verkeerd inzicht. Spr. behandelde dan het celstelsel, de nadruk leggend op stelsel. De cel is afkomstig uit Amerika, ontstaan door de actie der Quakers, met motief dat door afzondering verbrijzeling van het hart, en daardoor bekeering moest komen, en was toentertijd zeker een verbetering op het gebied van het ge vangeniswezen, dat slechts gemeenschap pelijke opsluiting kende, wat een hoo- geschool was voor de misdaad. Maar het celstelsel voldeed al gauw niet. De resultaten waren bedroevend. Men ging dan ook i n Engeland, Amerika en verschillende landen van Europa din gen bedenken tot verzachting. Spr. haal de citaten aan van bekende schrijvers over de celstraffen, o.a. van Oscar Wilde (De Profundis), die zelf celstraf onder gaan heeft. Spr. beschreef hierna een cel, bij het gevangeniswezen gebruikelijk; een ruimte van 30% M.a inhoud, 4 M. lang, 2.75 M. breed en 2.87 M. hoog. Het venster is zoo klein, dat slechts y5 gedeelte der ruimte geheel verlicht wordt. Dit is in strijd met alle mogelijke bouwverordeningen. Het meubilair is een tafel en kruk, vastge maakt aan den bodem; een bed, dat overdag wordt opgeklapt, een elensblik, lepel en vork, bijbel of crucifix, naar het geloof van den gevangene. Het raam is dikwijls van matglas. Het haar van den gevangene wordt ge milimeterd. Ieder krijgt een pak van een grove, dikke stof. Voor verpozing wor den de gevangenen een half uur „ge lucht", dergelijke cellen gaat 'iedereen die tot gevangenisstraf veroordeeld is. Er is, naar gelang van het misdrijf, al leen verschil in lijd. Spf. is niet gekomen om propaganda te maken om de gevangenen te vertroe telen, hij spreekt niet in de eerste plaats uit menschelijk oogpunt. Voorop staal het algemeen, maatschappelijk belang. En dit algemeen belang brengt mee, dat zoo dient gestraft, dat de menschen er beter van worden. Spr. heeft verschei dene gevangenissen bezocht en kan zeg gen, dat hij van de 100 gevangenen er misschien 10 ontmoet heeft, waarbij hij dacht: „ik had in hun omstandigheden niet zoo gehandeld". En dan te denken, dat men de grootste misdadigers nog zeer zelden te pakken krijgt. Spr. ontwikkelde verschillende bezwa ren tegen de cel.Allereerst, dat de cel- op iedereen wordt toegepast. Spr. heeft gevangenissen gezien, waar de plank nog werd toegepast. Het lichaam en de geest van den gevangene wordt tot rust ge dwongen, en rust roest Na de lichame lijke ontaarding komt de geestelijke. Men heeft dan ook al een celsanatorium voor lieden die anders krankzinnig zouden worden. Spr. wijst op de celkap die de gevan gene buiten de cel op krijgen, zoodat niet te herkennen zijn. Zijn ze de gevangenis uit, dan herkent men den ex-gevangene vooral door zijn groote ze nuwachtigheid, die vooral ontstaan is door het kijkgaatje. Het celslelsel is bovendien psycholo gisch te bestrijden. Wij kunnen nooit met geweld een goede gedachte in iemand brengen. Alleen wanneer er een stel ambtenaren was, die voor den ge vangene dagelijks als leermeesters kon den optreden, zou het stelsel nog iets goeds uit kunnen werken. Doch dat was niet te betalen. Directeuren en bewakers hebben ech ter geen opleiding genoten in die richting Het resultaat van het celstelsel is dan ook recidivisme. Hoe strenger celstelsel, hoe g rooter recidivisme. Nu heeft de oorlog een goed ding ten gevolge gehad! Voor de gestrafte smokke laars bleek geen celruimte meer. Men heeft ze toen gezonden naar Veenhuizen, de instelling, gesticht door de maatschap pij van weldadigheid, waartoe 3200 H A. grond hoort, gedeeltelijk woeste hei, met 12 boerderijen. En daar is ontstaan het idee van de openlucht gevangenis. In 1922 werd er een gesticht, die toen te vlug opgezet, groote bezwaren mee bracht. Hierna werd op het doek de film vertoond, uitbeeldend de gevange poort te Den Haag, met den folterkelderj enz., hefi^evangeniswezen van thans, de cellulaire opsluiting, en daarop verschil lende kijkjes van Veenhuizen, waar ieder werk vindt naar zijn gading. Want wij zagen niet alleen werken op het land, niet alleen turfafgravingen, ook de smederij, de weverij, de klompenmake rij. Er worden wielen voor postkarretjes gefabriceerd en meubilair voor de mi nisteries. de pauze wees spr. er op, dat de eerste proef met de openluchtgevangenis haar bezwaren meebracht doordat een 1000 tal menschen, rijp en groen bij el kaar was gezet. -Thans heeft men 60 menschen, uitgezocht, een gedeelte uit de gevangenis zelf, maar 't liefst heeft men nog diegenen, die niet in de cel zijn geweest. Deze openluchtgevangenis heeft geen bewakers. Het stelsel berust op ver trouwen. Door de uitgestrekte heidevlak ten zou ontvluchten trouwens onmoge lijk zijn. Niet één man is sinds de op richting weggeloopen. De gevangenen mogen rooken, mogen in hun vrijen tijd spelen. Het werk wordt geleid door voorwerkers, gewone boerenarbeiders. Spr. wees ten slotte op h<jt aardige belooningstelsel, op hel feit, dat Veen huizen zich zelf kan bedruipen. Hij hoopt dat Veenhuizen eenmaal worden zal de Centrale openluchtgevangenis. Waar men dan ook de cel mee naar toe kan nemen, maar dan alleen als nachtverblijf, Want er zijn individuen, voor wie niet anders mogelijk is dan celverpleging. Spr. heeft nooit een celgevangene ge zien, die niet ietwat abnormaal werd. terwijl in de openluchtgevangenis de ge vangenen blijven normaal, gezond, en weer worden ingesteld op het gewone leven. Zoo zal de openlucht-gevangenis veel betere vruchten afwerpen. Spr. wek te op de gevangenen ook als Christenen de hand toe te steken. Tenslotte werd de film over de veld arbeid (turfafgravingen), en de uitge strekte landerijen van Veenhuizen gepro jecteerd. Een dankbaar applaus beloonde den spreker. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Dezer dagen werd de ongeveer 40 jarige schaatsenrijder A. aan den Molen weg te Zwolle door een anderen rijder zoodanig aangereden dat hy op 't ijs viel, een been brak, en nog eenige andere verwondingen bekwam, aan de gevolgen waaraan hij gisteren is overleden. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande summers vielun - volgende prysen: (Onder voorbehoud). f 2000: 6976 f 1000: 2916 3491 15080 400: 16012 200: 260 5642 16803 100: 6179 10687 21831 22408 BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 9 Jan. 3 uur. Het waren op de effectenbeurs, van daag de olicwaarden, die de grootste omzetten te zien gaven, waarbij Koninklijken op den voorgrond traden, en zich eenige procenten naar beven konden werken. Geconsolideerden liepen aanvankelijk iets terug, doch wisten zich nadien eenigszins te herstellen. In tabakken vormden zich een flinke hoek. Voor de meeste soorten ontwikkelde zich vraag, in verband waarmede ge durende het beursverloop een opwaart- sche koersrichting werd gevolgd. Scheepvaartaandeelen hadden 'n kalm verloop, en hoewel niet veel veranderd, schenen die eerder iets aan aanbod on derhevig te zijn. Suikerfondsen hadden een stille markt, doch bleven overigens goed op peil. Aan Rubbers werd ook maar weinig aandacht geschonken, maar ook hier on derging het koerspeil maar geringe ver anderingen. Op de Yankeemarlct ontstond eenige beweging in lager geprijsde spoorwegen. Erie's behaalden eveneens een ruim koersavance, in navolging van Wallstreet, dat voor dit fonds beduidend hooger afkwam. Prolongatie 51/4. "WTSSILKOBRSÏN. AMSTERDAM, 9 Jan. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.40y8 (11.38y4). Berlijn 0.61s/8 (0.59%). Parijs 13.02% (12.95). Brussel 11.45 (11.42). Weenen 46.15 (46.10). Zwitserland 0.0037% (0.00373/8). Kopenhagen 46.60 (46.45). Ohristiania 38.10 (38). Stockholm 69.95 (70). New-York 2.65% (2.65%-). VRIJGESPROKENEN UITGEWEZEN. BERLIJN, 9 Jan. V. D. De te Dus seldorf bij het Schupo-proces vrijgespro- kenen zijn door de Fransche bezettings autoriteiten uitgewezen. EEN CIRCULATIE-BANK VOOR HET RIJNLAND. BERLIJN, 9 Jan. V.D. Het Rijkskabinet is weer bezig met de kwestie van de stichting van een Circulatie-Bank voor het Rijnland. SNEEUWVAL IN ITALIË. BERLIJN, 9 Jan. V.D. Uit Milaan wordt een hevige sneeuwval gemeld. Door het optreden van den burgemees ter zouden zijn zenuwen zijn ondermijnd, omdat deze hem telkens zou hebben be dreigt, waardoor hij in overspanning zijn betrekking, welke hij 18 jaar lang had vervuld, plotseling neerlegde. (Tel.) Te Stadskanaal is een jong kindje van den wagenbewoner De Vr. vermoedelijk tengevolge van de koude overleden. Te Pertshire (Engeland) reed een 10-jarige jongen op een ponney, toen het dier schichtig geworden, hem op den grond wierp. De knaap raakte in een aan den ponney bevestigd touw verward en werd drie kilometer ver door het paard meegesleept. Zijn vadej poogde tevergeefs met een fiets hem an te ha- len. Een arbeider bracht het dier ten slotte tot staan, maar daardoor kon de knaap niet meer gered worden. Hij over leed spoedig aan zijn wonden. Een Italiaansch korporaal te Nice is verdronken, toen hij trachtte een Ne- derlandsch toerist, die te water was ge raakt, te redden. Zij die iets voor het streven van het genootschap voelen, kunnen zich als lid aanmelden bij de bestuursleden der af- deeling: Ds. M. van Empel, voorzitter; mej. O. de Meester, Dam F 150, secre taresse; den heer A. Dekker, penning meester, Heerengracht M 43; Mr. M. F. baron v. d. Feltz, subst. off. v. Justitie bij de Arrond. rechtbank; O. v. d. Weel, lid van den gemeenteraad, en J. F. Vis ser, directeur van het huis van bewa ring. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Jut. 10 M'burg, Huis en Bouwl., v. d. Harst. 10 Middelburg, Afbraak, Notarishuis. 11 Oostkapelle, Hout, Blaupot t. Cate. 12 Domburg, Afbraak, Blaupot t. Cate 12 Arnemuiden, Huizen, v. d. Harst, 12 Souburg, Huis en Erf, Struve. 15 Seroosk., Inb., Rosier en Vervaat. 16 MiddelburgVeersche weg, Boomen, Blaupot ten Cate. LAATSTE BERICHTEN. IJSONGELUKKEN. Bij het sleedjerijden op den Sons- beekweg te Arnhem zijn Zondagmiddag eemige sleden in volle vaart tegen el kander gebotst met het gevolg, dat een drietal slachtoffers naar het gemeente ziekenhuis moesten worden overge bracht. Een 16-jarig meisje liep een diepe wond aan de linkerzijde van het hoofd op. Een twaalfjarige jongen kreeg wonde aan den voet. Beiden konden, na verbonden te zijn, naar huis worden gebracht- Een 11-jarig meisje moest ech ter ter observatie in het ziekenhuis blij ven. Zij werd bij de botsing tegen een lantaarpaal geslingerd en kreeg 'n her senschudding. Zondag is te Maastricht een meisje door het ijs in de Maas gezakt. Bij de pogingen om haar te redden .geraakten 5 personen in 't daar 35 4 Meter die pe water. Met heel veel moeite werden allen weer op het droge gebracht. De 12-jarige G. H. te Assen is Zon dagmorgen schaatsen gaan rijden en is tot heden nog niet weer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Men vreest dat hij in een wak gereden en verdronken is. Op de stadsgracht te Zwolle werd een J-jarigen schaatsenrijder aangereden, die achterover op het ijs sloeg. De man werd naar het woonhuis van een dokter vervoerd, die beenbreuk en gescheurde nieren constateerde. Te Zegveld is de 4-jarige M. door het sneeuwijs gezakt en verdronken. KUSTBEDREIGING IN BELGIË. „Het Laatste Nieuws" meldde dezer dagen dat de strandbreedte nabij Oosten de schijnt toe te nemen. Anderzijds verneemt het blad echter thans dat de zee den dijk bedreigt tus schen Duinbergen en Knocke. Reeds zijn daar 3 K.M. van weggespoeld. Nu wordt hij meer achteruit aangelegd, maar de kustbewoners beweren dat de afstand nog niet voldoende is. Men vreest dat, vóór 15 jaar verloopen, de dijk te Heist ook zal vernield zijn. De visschers schrij ven dat alles toe aan de baggerwerken de zee haalt te Heist-Duinbergen het elders weggebaggerde zand terug. Een middel om dat euvel te keer te gaan zou zijn bij Heist op een lengte van 3 K.M. een beschermenden muur te bouwen; dit werk zou zeer veel kos ten, vermits de nieuwe golfbreker te Mid- delkerke reeds 1 millioen heeft gevergd. VERSCHILLENDE BERICHTEN. UIT AXEL. Dinsdagmiddag ongeveer 4 uur is Axel een 10-jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. De joegen was van de gewone baan afgeweken en reed op plaatsen, waar het water gewoonlijk door de vogels zoolang mogelijk wordt opengehouden, tot hij wegzakte en voor de oogen van tal van schaatsenrijders verdronk. Het was wegens gebrek van eenig hulpmiddel niet mogelijk om red ding te bieden, zonder dat men zelf zijn leven in de waagschaal stelde. BIJEENKOMST TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen is de voorzitter der Tweede Kamer voornemens die Ka mer tegen Dinsdagmiddag 15 dezer bij een te roepen. MINISTER COLIJN. De Minister van Financiën, de heer Colijn, is hedenmiddag naar het bui tenland. vertrokken, vanwaar hy om streeks den twintigsten dezer wordt te rug verwacht. SALARISVERLAGING. De directie van de Twentsche bank heeft besloten de salarissen van het per soneel boven f 1200 te verlagen met 10 pet., en wel met ingang van 1 Jan. j.l. ZONDER GRAAT. LEIJN8E GRAVENSTRAAT HOEK MARKT. {Jngex. Mod.). De werkman A. K., die Zaterdag op den Burgwal te Delft door een auto van den heer S. uit Rijswijk werd over reden, is enkele uren later in het gast huis aan de gevolgen overleden, Maandagmiddag is op het rangeer terrein Rietlanden te Amsterdam de wa gennoteerden F. L. D. door een rangee rend treindeel overreden en gedood. Zondagnacht zijn in het station der stoomtram te Amersfoort twee inbre kers, K. en van der L., gearresteerd, die zich na het breken van een ruit toegang tot de wachtkamer hadden verschaft. Er is niets ontvreemd. Van der L. stond in het politieblad gesignaleerd voor inbraak en diefstal te Leiden, Op den straatweg van Enschedé naar Hengelo onder de gemeente Lon- neker is Maandagnamiddag de 21-jarige mej. A. A. L. uit Lonneker gevallen, doordat haar fiets op den gladden weg slipte. Zij viel met het hoofd tegen een juist passeerende auto en was tengevolge van een schedelbreuk onmiddellijk dood. De Tel, verneemt nader, dat de plotseling verdwenen gemeente-secreta ris van Didam, H. Th. van M., domicilie heeft gekozen ten kantore van mr. Th. V. J. M. Fledvrugge te Arnhem, en dat hij het verwijt, dat het tekort van 25000 gulden aan hem te wijten zou zijn, ver van zich afwerpt, daar hij geen comptabel ambtenaar was. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 7—9 Jan. Bevallen M. A. van Set ten van der Meer, geb. Koolwijk, z.; A. Roda, geb. te Voorde, d©; G. de Rijke, Overleden: S. W. Huijsman, 74 j., vre- duwn. van A. J. W. Minderhout. Goes. Van 5—8 Jan. Bevallen: J. Melio, geb. Boot, d. Overleden: S. M. Fehr, vrouw van D. Kloosterman, 83 j. KERKNIEUWS. - Te Enumatil (Gron.) is Maandag plotseling overleden ds. J. Koppe, pre dikant der Geref. Kerk aldaar. Hij stond o.m. te I e r s e k e. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Een Zeeuwsche handelsman in de 1 7e eeuw. In het 9e deel van het Econ.-IIistorisch Jaarboek vestigt, prof. dr. Rudoir Hapke door middel vanyeen korte studie in het Duitsch de aandacht op den Zeeuw „Benjamin Raule und seine Hand- lungsbucher". Hij wijst er daarin o.f

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2