feuilleton, No. 7 Woensdag 9 J Januari 1924 167" Jaargang 18 VERKEERDE SCHOENEN. BI W N E N L AKD. Oit Stad en Provincie. it ik land ctief ider hers die uwe cwa- itge- land het >ste- De 7.'er zijn het oor- ordl aakt gaat ener dan iden ider Ot.) M4 der- P. 27 j. jeu- che 1.63 DE DALING VAN DEN FRANK. Wat we vroeger onder het opschrift „de Chaos" schreven naar aanleiding van de Kroon en de Mark, zouden we nu in veel opzichten kunnen herhalen. Echter piet dit verschil dat de Fransche re geering nog niet toe is aan het geld enaken door tyet onbezorgd doen draaien van de bankbiljettenpers. Hoe mooi de Fransche Minister van Financiën echter ook spreekt over den stand der Fransche financiën, -- toch kan hij het gat niet vullen dat is rekening van Frankrijk bestaat doordat zij sluit met een tegoed aan milliarden die.... Duitschland heet te zullpn betalen. En daar „men" niet meer gelooft aan die betaling verliest „men" zijn ver trouwen. Wat wil zeggen, dat veel be zitters van geldswaardige stukken die in franken zijn uitgedrukt, deze te gelde maken om er buitenlandsche papieren voor te koopen. Geef ze eens ongelijk met het Duitsche voorbeeld voor oogen En al zijn er in Frankrijk geen bank biljetten bij gedrukt, zonder inflatie is het daar ook niet gegaan. De zg. bons de défense, of schalkislpapier, waarin o. a. de schadevergoeding aan de lijders in het verwoeste Frankrijk werden uitbetaald, zijn in werkelijkheid bankbiljetten gewor den, want bij het heerschend gebrek aan ruilmiddel en welk gebrek toeneemt doordat de lagere waarde steeds meer ruilmiddel noodig maakt, zijn ook die bons betaalmiddel geworden. En die bons zijn ook al weer gedekt door die in de lucht hangende betaling van Duitschland. Terwijl de oorlogs schuld van Frankrijk aan Engeland en de iVer. Stalen nog altijd volledig bestaat. In ieder geval, de franc blijft dalen. En nu zien we weer dezelfde verschijnse len als vroeger in Oostenrijk en Duitsch land. Ten eerste volop werk, omdat de indus trie door de lage valuta goed kan concur- reeren. Maar om diezelfde reden zeggen •de hooge cijfers van uitvoer minder dan men het zou willen voorstellen. En daar naast staat reeds een ernstige beweging voor steeds nieuwe loonsverhooging, daar de loonen onvoldoende zijn voor de steeds stijgende prijzen. De opzienbaren de rumoerige demonstratie van Parijsche politie-agenten voor hooger salaris, was een duidelijk symptoom van een alge meen verschijnsel. Zoowel in Frankrijk als in België kan men hooren van "eischen van overheidspersoneel voor sa- larisverhooging of nieuwen duurletoeslag. Ter aanduiding van de beteekenis dei- prijsstijging kan dienen de aankondiging, dat de Ministerraad overweegt de ophef fing der invoerrechten op graan en sui ker. Zelfs zou zij, volgens ,,'L'Homme libre" denken aan het in beslag nemen van het graan. Een ander verschijnsel dat we ook uit Oostenrijk en Duitschland kennen, is het telkens weer hei-halen van de be schuldiging dat louter speculatie de oorzaak van de francdaling is. Natuur lijk werkt de speculatie mee bij de dage- lijksche schommelingen. Maar als die in staat zou zijn zoo'n langdurige daling te bewerken ,dan had zij zich allang zelf dood gespeculeerd. In sommige Parijsche bladen is al be weerd dat Duitsche geheime manipula ties de oorzaak van de francdaling wa ren. Nu weer dat dc Amerikaansche ban kiers de franc kunstmatig doen dalen. Het kost echter blijkbaar den Franschen en Belgen veel moeiten om de waarheid te erkennen, dat hun regeeringen boven hun kracht leven, en dat het Roer-avon- tuur meer schade dan voordeel heeft ge bracht. De Fransche regeering heeft geen en kele macht over de buitenlandsche be zitters van in franken uitgedrukte pa pieren bankbiljetten, obligaties, hy potheken wissels, enz. Maar evengoed als die ze kunnen verkoopen, kunnen ook de Franschen zeif dat doen ■Wanneer in Frankrijk of België eenige honderden angstig geworden spaarders, en vermoedelijk zijn het geen honder den maar op den duur duizenden -- hun franc-obligaties van de hand doen, om dat ze merken dat die steeds minder j waard zijn, dan oefenen die een invloed j "uit, véél grooter dan eenige speculanten j in het buitenland kunnen uitoefenen. Maar do' speculatie is er natuurlijk ook. En de Fransche regeering is begon nen met maatregelen tegen de speculatie. Minister Delasteyrie heeft een uit voerig interview gegeven aan de pers en daarin o.a. gezegd, dat men zal over gaan tol de zuivering van hel zoo ge mengde personeel, dat op en om de beurs zwermt en de speculaties op de valuta in de hand werkt door het ver spreiden van valsche tijdingen. Boven dien zal een strenge bewaking plaats hebben van de telefonische verbindingen met den vreemde. In het bijzonder de verbindingen met Amsterdam, zeide de minister, zijn bijna geheel gemo nopoliseerd door sommige financieele agentschappen. Hij noemde een agent schap, dat veel reclame maakt met hel groot aantal telefonische verbindingen, dal het zegt in handen te hebben. En vermoedelijk staat met die mee- deeling in verband de uilzetting van den Nederlander Duyzen, op grond dat hij alarmeerende berichten over de daling van den frankkoers zou hebben ver spreid. Het is echter verleden jaar bij een dergelijken, later ingetrokken maatregel tegen den agent te Brussel van een Ne- derlandsche bank, gebleken hoe gemak kelijk men daarbij een volkomen geoor- loofden geldhandel kan belemmeren. F.n evengoed als de Duitschers, zullen nu ook de Franschen die hun franken willen omzetten, zich richten naar een land met een nog- steeds vaste muntsoort, zooals Nederland; zoódat het niets verwonder lijks is, dat Amsterdam hun speciale aan dacht heeft, naast het land van den dol lar. En we gelooven niet dal dergelijke maatregelen in staat zijn om den kapi taalstroom te verhinderen, zijn doel te bereiken. Desnoods heeft die er wel een omweg over een ander land voor over! Voor ons eTgen land geven die mede- deelingen de aanwijzing dat naast het aanzienlijke Duitsche kapitaal, dat hier veiligheid zocht in guldenspapieren, nu groot Fransch kapitaal belegging zoekt in die stukken. Wat wel merk waardig is na de verontwaardigde op merkingen die men in Frankrijk vroeger heeft kunnen hooren over de Duitsche kapita^lvlucht naar ons land. Naar het Engelsch, door Berta Ruck. Sovornin Lobman die, hoewel dat niet naar builen is gebleken, meermalen werd geraadpleegd: eveneens in die richting wees. Uit de weigering van hel ontslag der zittinghebbende ministers mogen wij inlusschen opnjpken, dat die gedachte niet uitvoerbaar bleek. In verband met een beschouwing over de houding der Christ Hislorisehen tij dens de crisis, in de A R. „Rotterdam mer" van de hand van (V. H.) (Rul- I gers), die laat doorschemeren, dal de Chr. Hist, hun medewerking geweigerd hebben „op overwegingen aan de keuze van personen ontleend", meent, het Hand wel te mogen mededeelen, dat dit doelt op hef 'volgende. De Chr. Hist, hebben verschillende malen (aan den lieer Rut gers èn aan den heer Colijn) doen we- 1 ten, dat zij om uiteenloopendc redenen, maar voorai na de verijdeling van een kabinet-Kooien (wat zij ,,de eenige mooie rechtsche oplossing" zouden hebben ge vonden) door de Anti-revolulionnairen, een wederoptreden van den heer C o 1 ij n als minister op hel oogen- blik niet mogelijk achten. Het is van be lang dit te vermelden, omdat er uit volgt voor welke groote moeilijkheden voorna melijk de heer Colijn in de Kamer zou komen staan. De poging van den heer Beelaerls van (Blokland lot vorming van een kabinet is, fcooals indertijd gemeld werd, mislukt, omdat de lieer Beelaerts niet erin ge slaagd was een minister van financiën te vinden. Naar de N. R. Crt. thans mede deelt, heeft de heer Patijn gemeend, het ambt in geen geval op zich le mogen nemen, zoolang niet een poging was ge daan, om een man ervoor te winnen, dien hij meer dan alle anderen daarvoor geschikt achtte. Die man was prof. Treub. Mocht de heer Treub weigeren, dan zou mr. Patijn zich niet langer principieel tegen de aanvaarding van de 'portefeuille van financiën verzetten. De heer Beelaerts vafi Blokland heeft blijkbaar niet de mogelijkheid gezien, een kabinet le vormen met prof. Treub als minister van financiën, en heeft de- I zen bij slot van rekening niet aange zocht. Nadat de heer Beelaerts van den heer Patijn nog eens de schriftelijke be vestiging had ontvangen ,*vdat deze vast hield aan zijn voorwaarde, heeft hij aan de Koningin verzocht, van de opdracht j te worden ontslagen. non worden gemist, in 1921 een vaste aanstelling te kunnen geven Volgens het beperkte werkplan zal in 192-1 o. a moeten worden voltooid de volledige afsluiting van het Amsteldiep, waarvoor op de begrooting voor 1923 een eerste post van 1' 1 500,000 is uitge trokken. Tevens wordt voortgezet de aanleg van 't afwaterings- en scheepvaatkauaal naar het Nieuwediep te Helder. (Ingez. Med.) DE CRISIS. Het Hand. verneemt dat de heer Cort van der Linden gedacht heeft aan de mo gelijkheid van een nationaal ministerie, welks voornaamste taak zou hebben moeten liggen in het herstel der staats financiën. In die richting ging zijn advies, Zaterdag aan de Koningin uitgebracht. 't Blad meent te welen dat 't jongste advies aan de Koningin van den heer De 65). Met zachte maar besliste stem viel George mij in de rede. (Ik geloof dat wc nu weer ongeveer midden op het Place de la Concorde waren, het plein dat wij overgestoken waren, wanneer? Eeuwen geleden. Voordat ik iets iets wist). „Komaan, lieveling, nu is het genoeg. Laten we er nu niet langer over praten. Toe schei er nu over uit. Het dient toch absoluut nergens toe, weet je". „Dat weet u niet. 17 kunt het niet weten voordat ge het geprobeerd hebt. Als u daar maar eens naar toe wou gaan haar eenmaal zien", drong ik aan,, „zelf zien „Breathe upon Love's ashes, it n be flame will leap", sprak George ironisch, terwijl hij glim lachend neerzag op mijn opgeheven, smeekend gezicht. „Lief meisje, ik moet Je zeggen dat zoo iets nooit ergens toe gediend heeft. Ik verzeker je van niet. Wat uit is, is uit. Werkelijk waar. Je TEGENGAAN VAN NIEUWE SCHOLEN VAN YEREENIGINGEN- j In den gemeenteraad van Dordrecht I heeft wethouder van Oven meegedeeld, uil zeer betrouwbare bron vernomen le I hebben dat er een wel in voorbereiding i is, die het oprichten van scholen door 1 vere^nigingen zal bemoeilijken. BELASTINGEN EN VEREENIGINGS- CONTRIBUTIE. Zaterdag 5 Januari hebben de inspec teurs der direkte belastingen bericht ont vangen, dat de mededeeling van den be trokken minister, dat de vakvereenigings- contributie mag worden afgetrokken, op een vergissing berust en wettelijk niet mogelijk is. Een dergelijke aftrek moet zijn grondslag vinden in de wet. (Volk.) DE GEMEENTE DIDAM TEGEN DEN STAAT. Wegens de weigering van den gemeen teraad van Didam om de f 25.000 door het Rijk aan de gemeente voorgeschoten, terug te betalen is het Rijk begonnen verschillende bedragen voor Rijksuilkee- ringen, voorschotten enz. in te houden. Van de bewuste f 25.000 is f 18 000 gebruikt ten behoeve der krijgsgevange- In hel lokaal „Mercurius" trad gis teren als spreker voor de af<l. van de j Communistische partij op de heer O. J. Wijnkoop I Een kleine hondértal bezoekers wcr- 1 den door den voorzitter, den heer Witte, welkom geheeten. De heer Wijnkoop besprak voorname lijk de ministercrisis, die een gevolg is geweesl van hel verwerpen der Vlootwet, en begon met behandeling van het ar tikel in de N. II. Crt. van gisterenmorgen over hel afwijzen door de Koningin van de ontslagaanvrage der ministers, hij noemde het typeerend dat dit blad zoo durft le schrijven Spr. is van meening, dal alles wat in ons land geschiedt be- heerscht wordt door internationale toe standen. Debat had niet plaats. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Verschenen is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1924. Aan de me morie van t oelichting wordt het volgende ontleend Iloewel het voornemen beslaat om de j werken voor de afsluiting en gedeelte- j lijke droogmaking der Zuiderzee weer krachtiger aan te vatten en voort le i zetten dan in de laatst verloopen jaren met het oog op den toestand van 's lands geldmiddelen geschiedde, en aan hel in1 1922 voor de jaren 1922 1925 aanvaar de werkplan niet verder vast le houden,! zal toch, zoolang hieromtrent geen beslis sing is genomen, met de afwerking van j het bovenbedoelde werkplan ook in 1924 moeten worden voortgegaan In af wachting van die beslissing wordt thans een ontwerpbegrooling ontworpen die is gegrond op de uitvoering alleen van het beperkte werkplan. Voorhands is niet op uitbreiding van personeel gerekend; het is echter gc- wenschl dat eenige tijdelijke ambtenaren en beambten ,die op den duur niet kun- Uit Middelburg. Voor de zoovceJste maal in dezen winter is heden door de gemeenterei niging met 65 man begonnen aan liet opruimen der sneeuw op de hoofdver keerswegen. Onze vroegere stadgenoot, Ir. A. P. Bliek, werkzaam geweest aan de Kon. Mij „De Schelde", is met ingang van 1 Jan. 1.1. benoemd tot chef-ingenieur van het Bureau d'Etudes 5 la Société Anonyme I. M. O. P. (Moteurs 5 liuile lourde) te Antwerpen. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. F. Hering, thans le luitenant van de veld-artillerie te Bandoeng, is Maandag, nadat bij een rijles zijn paard op hol was geslagen, ongesteld geworden en naar huis vervoerd. H. is daar 's avonds overleden. Gisteren is op de vest te Mid delburg de schaatsenrijder W. komen te vallen. Hij bezeerde zich ernstig aan zijn been en werd op medisch advies door de politie per brancard naar zijne woning vervoerd Ook vernamen wij nog van andere schaatsenrijders die kwa men te vallen en zich vrij ernstig be zeerden. Een stadgenoot kwam gisterenavond in de Langedelft te vallen op zijn arm, die hem ook heden nog veel pijn veroor zaakte. zou evengoed kunnen probeeren een kuiken weer in het ei te stoppen. Ik weet hel zeker. Ik zou niet weten waar om ik het zelfs probeeren zou". „,Niet om mij pleizier te doen"'" zei ik heesch. Ik begreep dat het niet lang meer zou duren of ik moest zwichten en mij zelf vernederen. „Om mij pleizier te doen, George!" Een oogenblik stilte, terwijl wij voort liepen. Toen zei George levendig- „Ben je an ders niet tevreden? Goed dan. Om jou pleizier te doen". „Meen je dat je gaan wilt?" vroeg ik heel vrooüjk. Maar ik moet bekennen, tot mijn eigen schande, dat de moed mij ontzonk. Want in den grond van mijn hart wist ik dat niettegenstaande al mijn smeekbeden, ik doodsbang was hem te laten gaan, „Om mij pleizier te doen Ik begreep hoe bitter weinig „pleizier" het mij zou doen indien George Meredith, gewezen echtgenoot van Vera Vayne, en nog later degene die aanzoek deed om mijn eigen hand, in de armen viel van zijn eerste liefde. Neen, niet zijn eerste liefde. Zij, wie ze dan ook geweest mocht zijn, zou misschien op dit oogenblik borstrokken zitten te breien voor de vliegeniers. Maar, zooals hij zelf wist, welk meisje zou zich voor zulk een Uit Walcheren. Dinsdagmiddag wc*rd op de algemee- ne begraafplaats te Koude kerke het stoffelijk overschot van den 87-jarigen rustend landbouwer Louwers Vos aan den schoot der aarde toevertrouwd. Op het kerkhof was o.m. het dagc- lijksch bestuur der gemeente tegenwoor dig. Aan de groeve werd gesproken door n P. Baron van den Borch lol Verwol- de, burgemeester, en ds. Ten Kate. Eerst genoemde schetste den aangenamen om gang met den eenvoudigen man, die de gemeente ruim 30 jaar als raadslid dien de. Naast zijn groot gezin en zijn drukken arbeid had hij nog tijd de algemeene belangen te behartigen Zorgzaam trad hij steeds voor zijn kinderen op, die allen het verlies van hun vader diep zullen gevoelen. Uit Z n i d-B e> y 1 u n d. Men deelt ons mede, dat te Ka pel 1 e plannen in voorbereiding zijn tot verkrijging van een zijvertakking der spoorlijn tot voor het veilfngsgebouw. Waar de ruimte voor wagonlading vrij beperkt is en het veilingsgebouw vlak aan de spoorlijn ligt, zou dit zeker een stap in de goede richting zijn, wanneer de S. S. ziju goedkeuring hieraan verleende en lot aanlegging overging, Uit Noord-B«Y1 nd. Maandag hield de raad der gemeen te Oo 1 ij n s p J a a t een openbare ver gadering. bijgewoond door alle leden Aan den heer J. J. Wolters werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer. Dc instructie voor den gemeente-geneesheer werd opnieuw vastgesteld, waarna de heer L. P. Maas aldaar als zoodanig werd benoemd op een salaris van 500 's jaars. Van Ged. Stalen was terug ontvangen de gemeentebegrooting 1924, met verzoek daarin eenige administratieve wijzigingen aan le brengen. Overeenkomstig bovenge noemd verzoek werd besloten. Op voorstel van B. en W werd beslo ten den havenmeester een persoonlijke borgstelling te doen stellen. oogenblik ongerust maken? Toen ik naast George in (lie rammel kast van een Fransche taxi zat, begon het meer en meer tot mij door te dringen dat ik bezig was met mijn eigen hand van mij af te werpen wat ik (volmaakt bespottelijk als mijn eigen geluk begon te beschouwen. Ik kon zelfs geen moed genoeg ver garen om te weigeren hem mijn hand weer te laten nemen. Hij deed het. Niet alleen dat, maar hij deed mij mijn witten handschoen uit, stak dien in zijn zak en' legde mijn hand legen zijn wang. Ik liet hem begaan. Het was voor eens in mijn leven, maakte ik mij zelfs wijs. Vaag herinner de ik mij Philippa's woorden dat George een van die ultra-mannelijke mannen was, die de aanraking van het vrouwe lijke element verloonen Hij deed dit, ja, ja. Geestelijk, want had hij niet ver zen aangehaald zooals een muw of een artist? Lichamelijkwant was de wang onder mijn hand niet even glad en fijn van weefsel als die van een jong meisje? Toch kon niemand één oogenblik be weren dat de jonge soldaat geestelijk of lichamelijk iets verwijfds had. Hij was mannelijk! Ik begreep dat zijn gemoed, het gemoed was van een man; met al de diepten die wij nooit kunnen peilen, alle gedachten en bezwaren, waarin wij niet deelen, al de schranderheid en de grof heid en de kieschheid en de slompheid die ieder op zijn beurt ons verrassen, al de kleine verschillen van zedelijkheids wellen en woorden en humor die nu ja! hel geheele verschil uit maken. F.n de rest van hem vertoonde de kracht en valligheid van een door en door be schaafde man; hij was als staal onder fluweel. Iedere vrouw kon trotsch zijn aan hem loe te behooren; Philippa of iedere an dere! En de taxi bracht ons naar Passy en naar haar. Terwijl hij zijn wang streelde tegen mijn hand, viel hij plotseling uit, vroo- lijk als een schooljongen „Zeg, lieveling is het niet heerlijk dat wij elkaar ontmoet hebben? Rose, weet je wat?" „Wat?" zuchtte ik. „Het klinkt vreeseiijk gek om het te zeggen, maar hel is waar. Je bent het" „„Wat ben ik?" Hij lachte leeder en triomfantelijk, toen hij zei: „Je begint vreeseiijk verliefd op mij te worden." „Dat ben ik niet. Dat ben ik niet!" riep ik heftig. En ik trok mijn hand weg. „Ik ben nooit ,Neen, ben je het niet? Wacht maar! Ja, je bent het al". „Ja, ik ben het Een ruk van de taxi wierp mij plotse ling tegen George aan, juist zooals die andere bonzende taxi .mij op Philippa's schoot had geworpen den eersten keer dat wij elkaar hadden ontmoet. Hij stak een arm uit om mij te steunen en hield mij een oogenblik vast. Fen seconde, toen wij een hoek om vlogen in de schemering, waarin de Pa rijsche lantarens een flauw licht gaven, evenals die in Londen, dacht ik dat hij de zaak reeds als uitgemaakt beschouwde. Ik trok mij terug tegen zijn arm. Dadelijk liet hij mij los met een vreemd, geruststellend lachje. „O neen; ik zou je geen kus geven", zei hij bedaard; „niet hier; nu niet". En op stelligen toon voegde hij er hij - „Maar heel spoedig!" Een weinig hijgend zei ik: „Wacht totdat je de Tracevs gesproken hebt." „Niet als die brave mcnschen niet thuis zijn", antwoordde George. „Veron dersteld dat zij uit zijn?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1