Peltenburg, sopraan; en de heeren 11 oU- haus, tenor; Th. Denijs, bas die de Kin- dertodtenlieder zal zingen). Weiman, bas De heer J. Kuiler, alhier zal de piano-partij vervullen in de Koorfantasie van Beethoven. We brengen verder in herinnering dat 1-1-15 April wederom de Matthas-Pas- sion zal worden ten gehoore gebracht. RECHTZAKEN. De 21-jarige D. L. uit Rotterdam, die op 4 Dec. j.l. een aanslag pleegde op dr. Deelen in diens spreekkamer in de Stationsstraat te Tilburg heeft voor de Bredasche rechtbank terechtgestaan. Ilij bekende. De officier van justitie eischte vier j a a r gevangenisstraf wegens poging tot diefstal, voorafgegaan door geweld. Mr. J. de Yoort te Tilburg, pleitte voor foil aangaat de poging tot diefstal vrijspraak en voor het overige ontslag] van rechtsvervolging. (Dgbl. v. N.-Br.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. S p o o r w e g M ij. Gen t—T erne u zen Aan de Spoorweg Mij. Gent—Terncuzen is door dc rechtbank te Gent een oorlogs schade-vergoeding van fres 293.832.8f)., toegekend, te betalen binnen drie maan den en een bedrag van Ires. 5.773 OG, be taalbaar binnen den termijn bepaald bij art 49 der desbetreffende wet. Nog werd bepaald, dat de schadevergoeding voor de wederbeiegging van een bedrag van fres 922 571.63 zal worden betaald bin nen een maand, nadat de verantwoordig is overgelegd, De overige eischen der N.V. werden niet toegewezen. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. De Tweede Nij verheids- tentoonstelling te Middelburg Zooals wij reeds eenigen tijd geleden meldden, heeft het comité, dal in Mei j.l. de goed geslaagde eersle Nijver- heidstenloonstelling organiseerde, in liet Schuttershof, bestaande uit de lieeren: G. A. Schulte, voorzitter; A. G. van der Hooft, secretaris, J. M. Iloogesteger en L. Leijnse, besloten bij voldoende deel name in Mei a.s. wederom zulk een ten toonstelling te organiseeren. Om onze lezers te kunnen melden, hoever liet comité met zijn plannen is, hebben wij gisterenmiddag een bezoek gebracht aan zijn wekelijksche bijeen komst. Wij tiebben ons er van overtuigd, dat deze tenlooustelling, wat betreft liet aantal en de kwaliteit der inzendingen, zeker niet bij de eerste zal achter staan. Maar eerst willen wij melden, dat evenals verleden jaar van de Kolfbaan een buitenzaal is gemaakt, maar nog be langrijk grooter dan toen. Het comité heeft na ernstige overweging besloten te voldoen aan den aandrang van ver schillende exposanten en van vele be zoekers om ook nu Rveer Oud-Middelburg le doen opbouwen, waarmede reeds een aanvang is gemaakt. Het verschil met verleden jaar zal echter zijn, dat voor het bezoek van het oude Marktplein opnieuw entree zal moeten worden be taald. Toch zal ook nu weer voor de noodige attracties worden zorg gedragen. En wat nu de inzendingen betreft. Reeds zijn geheel uitverkocht de plaatsen in de groole zaal met het tooneel en de rookkamer, terwijl ook in de kleine zaal reeds heel wat ruimte is verhuurd, even als in de buitenzaal en de veranda's. Ook reeds meerdere der huisjes op Oud- Middelburg zijn reeds weer, ten deele door dezelfde firma's van verleden jaar, in beslag genomen voor de dagen der tentoonstelling, die geopend wordt op Dinsdag 27 Mei en geopend zal blijven gin van die heerlijke trillende gevoe lens gehad en spraken ze ook van ,,voor eeuwig", waren zij ook zoo vroolijk, zoo brutaal verzekerd dat nooit te voren twee menschen zoo zeker voor elkaar waren geschapen? Hoe treurig, dat zulke hartstochtelijke droomen moesten ster ven evenals de rose gloed van den zons ondergang boven ons hoofd langzamer hand verflauwde aan de lucht en plaats maakte voor 't zachte, eentonige grijs, dat de duisternis voorafgaat... Ik huiverde. „Liefste! Je hebl het koud!" zei Geor ge. Hij greep mijn vwarte boa en irok hem vaster om mijn hals en zelf vlak bij mij gezeten, zei hij zacht: „Ik zal nooit een gevoel hebben voor [jou zooals in dat vers. Niet voor jou. Rose!" Ik schoof wat van hem van daan. „Het is wat koud", zei ik huiverig. „Wij hebben bier een heelen tijd gezeten. Willen wij opwandelen?" In de langzaam vallende voorjaarsche- 'jnering wandelden wij door de galerijen, passeerden de buitgemaakte Duitsche Taube uaar den anderen kant van het plein. Wij bleven staan bij de trophée die daar is opgericht, de Fransche „avion" die het raadsel kan vertoonen van vier honderd vijandelijke kogels, en die nu bekroond wordt door een geëncadreerde lol en mei 5 Juni mei uitzondering van Zondag 1 Juni. Wij kregen inzage van de ingevulde in schrijvingsbiljetten en konden daaruit zien, dat zeer groole firma's flinke stan den huurden en dat er een groote ver scheidenheid van artikelen zal worden geëxposeerd. BUITENLAND. OMGEKOCHTE JOURNALISTEN- Dag aan dag doet de „Humanité" het Fransche communistische blad niet zeer verkwikkelijke pntliullingen voor de fran sche pers. Het is n.l. uit de geheime ar chieven van Rusland gebleken, dat tal rijke journalisten in Frankrijk met Rus sische cheques (het blad noemt der gelijke lieden niet ongeestig chèquards) zijn omgekocht als toon voor het propa ganda maken vóór het plaatsen van Rus sische leeningen ouder de Fransche spaarders. De „Humanité" vet dit schandaal aan om hel Frankrijk meteen in te peperen dat men niet van de Sovjet-regeering, d. i. van het Russische volk mag vergen de verplichtingen van de Tsaristische re- geeriug, d.w.z. de in Frankrijk geplaatste Russische lecningen te erkennen, nu blijkt, dat zij, die de Fransche spaarders' met opwekkende stukken in de dag bladen voortdurend aangezet hebben hun geld in Russische staatspapieren te be leggen, omgekochte Fransche journa listen zijn geweest. De Humanité kondigt aan, dat er ia verband met de onthullingen van Raffalo- witsj van communistische zijde in de Ka mer geïnterpelleerd zal worden, zoodra deze weer bijeenkomt. Hel blad acht hq' Panamaschandaal minder ernstig, dan dal van de in Frankrijk geplaatste lecningen. Het communistische orgaan schrijft- „Waar ging het om bij de oude Pana ma-zaak? Men had de Fransche spaar ders voor iets meer dan een millard op gelicht. Er werd bewezen, dat baron del Reinach om de menschen op te wekken hun spaarduitjes in de kas van de Pana- mamaatschappij te storten, 22 mitlioen had uitgegeven ten einde pers en parle mentsleden om le koopen Ditmaal gaat hel niet meer om een milliard en de cor ruptie heeft veel duurder gclcosl. Hoeveel is het bedrag van de tsaristi sche leeningen in Frankrijk? Glemeticeau heeft in 1919 gezegd: 15 milliard. Bonzon spreekt in zijn boekje: „la débacle des placements russes" van 10 millard. Het keizerlijke Rusland is tegen 1891 voor hel plaatsen van groote leeningen in Frankrijk aan het werk gegaan. En ge durende achttien jaar, tot in 1909, heb ben de groote Fransche banken, met het Crédit Lyonnais aan het hoofd, het goud van den bescheiden Franschen spaarder naar hel land van den Knoet geleid. Na den Russisch-Japanscben oorlog, 1904 1905, en na de eerste proletarische om wenteling van 1905, die in bloed werd gesmoord, is de bedrijvigheid van de Fransche banken in deze richling in hel bijzonder groot geweest Alleen in dc jaren 1907 en 1909 zijn er vier mil liard Fransch geld naar St. Petersburg gegaan. Om de openbare meening mee te krij gen, om de wollen kous te leegen, nam j men zijn loevlucht lol de door Raffalo—1 witsj onthulde wijze van doen, die dc Humanité nu sedert cenige weken in het licht heeft gesteld. De Vcreeniging van wissel-agenten, krediet-ondernemingen leeninguilgevers, enz, nieuwsbladen en financieele bladen werden gemobliliseerd om de kleine be zitters o]) te warmen. Ondanks de so cialisten van toen gelukte de operatie. De groote pers, opgestopt met subsidies, maandelijksche uilkeeringen, betaalde mededeelingen, stond vol onjuiste be richten en tendentieuze mededeelingen over hel keizerlijke Rusland. De groote [la-edict-instellingen, die naar schatting aankondiging; een vers over den „cog gaulois" die opvliegt om den vervloek ten Duitsclicn havik weg te jagen. Ik ging er naar kijken. Dal was iets om ten minste voor een oogenblik dat andere te pijnlijke onderwerp te verdrijven. „Iloe verschillend zijn toch de volken in de wijze, waarop zij uiting geven aan hun gevoelens", peinsde ik schijn baar luchthartig. „Verbeeld u dat wij senlimentccle verzen schreven over eeni- ge van onze Fngelsche vliegtuigen!" „Ja; maar verbeeld je dal de Fran schen zich zelf vernederden tot onze aanplakbiljetten om recrulen te wer ven?" zei de jonge Engelschman naast mij. „Is uw jongen dn het lihalci? en zoo meer. Dal was een vertooning!" Toen veranderde hij weer van houding. Hij stak zijn lange bruine hand in mijn arm, trok mij dicht tegen zich aan toen wij daar stonden voor dien triomfeeren den adelaar, gemaakt van grof linnen en palen en sparren. Hij boog zijn mooie hoofd omlaag en fluisterde plagend en vleiend- „Je verloofde is in het khaki, nietwaar?" „Neen. Niet doen!" protesteerde ik zwakjes, „dat mag je niet tegen mij zeg gen." En ik dacht bitter: „Moet ik dan mijn hcele leven in verkeerde schoenen door brengen? Eerst was hel Vivie wier plaats ik moest vervullen. En nu luister ik weer 10 pel commissie ontvingen (zij erken nen 3.75 pet.) drongen bij hun klanten erop aan, dat ze hun spaargeld gouden storten, zij stonden voor de belegging in en voegden er nog bij, dat de klanten, zoodoende, zich goede vaderlanders zou den betoonen". Aldus de Humanité. I>E WARE TOESTAND. De woeker. Toen gedurende den oorlog Duitsch- land tengevolge der Engelsche blokkade en de daardoor toenemende levensmidde- len-schaarschte bitter te lijden had, hoor de men dagelijks den harden vloek: „Gott strafe England" en Lissauer dichtte zijn1 hekend geworden „Hassgesang". Zooals alles op de wereld weer verandert zoo is ook de haat tegen Engeland weer vervlogen en is men tol inzicht gekomen, det niet afleen Engeland, als vijand, ons probeerde uit te hongeren, maar dat de eigep landgenooten, de boerenv hetzelfde deden. De boeren begonnen reeds in den; winter van 1916'17, de schaamtelooze woeker met hun producten te drijven die tot op heden heeft voortgeduurd. De boer is de persoon, die het grootste voordeel uit oorlog en revolutie heeft getrokken, al zijn hypotheken met waar deloos papiergeld kon aflossen, zijn in ventaris kon hernieuwen en zich voor het vele papiergeld dat hij voor zijn produkten kreeg, allerhande dingen van waarde kan koopen, Perzische tapijten, schilderijen, goud- en edelsteenen en vooral ook piano's, meestal vleugels. Trotsch pralen zij, dat ze de uitzet in linnen voor kinderen en kleinkinderen gereed hebben. De bruidsgiften in goud en zilver, liggen wel bewaard in kasten. Meer dan woorden beschrijven kunnen, blijkt dit uit de volgende kleine geschie denis, die uit een dorp aan den Rijn verteld wordt. Een boer had voor zijn dochtertje een prachtige Bechstein-vleu- gel gekocht. Toen het meisje weer eens op het instrument zat te hakkelen, liwam een vriendinnetje haar opzoeken, die een even groote kunstenares in 't pianospel was. De beide meisjes begonnen een stuk vierhandig te spelen of hel met dezelfde virtuositeit werd voorgedragen, als de papa's de stadgenooten beet namen, wordt niet gemeld. De vader kijkt eenige oogenlilikken verwonderd toe, tol het hem toch te bar wordt. Hij staat op en zegt lot de meisjes: „Dat ontbrak er nog aan twee meisjes aan één piano! Mor gen wordt er nog zoo'n kast gekocht, hoor!" De hongersnood in de steden kwam grootendeels daardoor, dat de boeren hun producten, aardappelen, melk, boter, spek enz. niet meer tegen papiergeld wilden afgeven en nog slechts tegen de- visen of geld dat zijn waarde behield. Nu, na de uitgave van de „rentemark" komt weer alles op de markt, hoewel de prijzen, in vergelijking met vroeger altijd nog 3 ook^4-»en 5 maal hooger zijn. De rentenmark, die dit wonder heeft teweeggebracht, is gedekt door een hy potheek op industrie en landbouw en wint langzamerhand bij het publiek aan prestige, vooral onidat ze slechts in be perkte hoeveelheid mag gedrukt worden. Voor de staatskas b.v. mag slechts een som van 1200 millioen rentenmark wor den gebruikt. Men neemt aan, dat deze som half Januari zal zijn opgebruikt. Overtreedt men dan de vastgestelde som, en 'drukt men meer rentenmarken dan is te vreezen, dat ze denzelfden weg van de papiermark gaat. De vertegenwoordigers die voor de be langen der boeren opkomen, beklagen zich nu hevig over de prijzen bij den kleinhandel 'Tegenover de prijzen die de landman voor zijn producten krijgt. Hel onderscheid tusschen deze prijzen is soms geweldig groot. Zoo kom ik tot de tweede categorie van woekeraars, tot. de „Schieber", de O. W.-ers en tot den groot- en kleinhandelaar. Op ieder ge bied van handel en industrie tiert de woeker op een vreeselijke manier. Sinds maanden rekent men naar goudprijzen, naar dingen die hij zoo aanstonds legen Philippa zal zeggen!" De jonge man naast mij hield mijn arm nog vast, terwijl wij voortliepen, met het gezicht naar de rivier gekeerd, hij steeds lieve dingen fluisterend. „Waarom niet? Waarom mag ik niet, meisje? Ben jij dan niet hel meisje dat ik liefheb? „Ik begrijp niet hoe hoe ik dat wezen kan „Hoe wal doet er dat toe", antwoord de hij; „het is zoo. Het is precies als met die portefeuilletjes voor papieren geld. Je hebl het briefje met de rechte bandjes er over hier, je draait het om en de dwarsbandjes liggen er over, daar. Ik kan je niet zeggen hoe het gaat. Maar het gaat, weet je". Zijn stem werd wat ongeduldiger. „Luister. Je bent de mijne weet je." „Je hebl dat zeker ook wel tot andere meisjes gezegd". „Welk verschil zou dat maken?" „Geen verschil?" „Je weet best van niet, en dat is ook zoo. Ach je weel het; je geeft er nu zelfs niet om. Dat is heel anders dan een van dc van iets anders, Rose!" „Neen, neen h hoe weet je dat „Ik zal het je toonen als je het toe laat". Hartstochtelijk smeekte de fluweelen stem, die locli zoo echt man nelijk was, hij smeekte terwijl wij voort een dollar 4.20 goudmark. Nu heeft men een zoogenaamde „Multiplikator" uitgedacht, waarnaar de goud-, grond en vredesprijs met den dollar stijgen of dalen moet. Met den dollar stijgen dan ook getrouw alle -waren oogcnblikkelijk in prijs, maar van goedkooper worden bij een dalen van den dollar merkt men niet veel, omdat de handelaars dan een voudig den grond-vredesprijs hooger zet ten en op die manier weer den-fgewensch- ten hoogen prijs behouden. Dit is wel de zuiverste woeker in optima forma, die dan ook met harde straffen wordt be dreigd in Beieren zelfs met doodstraf en tuchthuis maar niemand bekom mert zich daarom. Ja, kon een land met mooie woorden en verordeningen weer gezond worden, dan zou het Duitsche rijk de gezondste staat der wereld zijnt Zoo nu en dan wordt er wel eens een woeke raar gepakt, die 't een beetje al te kras heeft gemaakt, maar de straf is dan meestal zoo gering, dat ze niemand af schrikt. Om den woeker te typeeren wil ik met' een paar woorden den gang van zaken in Dusseldorf schilderen. Nog in 't begin van deze maand was hier om zoo te zeggen, niets meer te krijgen geen meel, geen aardappelen, geen erwten en boonen, geen gecon denseerde melk, kortom bijna niets. Door de winkelruiten, die na de plundering nog heel waren gebleven, keek men in akelig leege winkels, naar een beetje half verwelkte groenten en een eerzame ramenas. Was er nu en dan hier of daar wal te koop, wat vet of margarine of aardappelen, dan stonden de huisvrou wen geduldig urenlangqueue" te maken en de raeesten gingen na lang wachten, dan nog weg, zonder iets verkregen te hebben, omdat er voor die velen nooit genoeg was. De winkeliers betoogden met een treurig gebaar, dal ze met den besten wil niet meer machtig konden worden. Plotseling kwam als gevolg van het stil liggen der banknolendrukpers het dalen van den dollar, tegelijk met de geringere koopkracht der ambtenaren, die met hel door hen zelf verlangde Irac- lement, dat in goud betaald werd, 30 a 50 procent van hun vroeger inkomen minder ontvingen en die zoo tot spaar zaamheid gedwongen werden. En zie, op eens gebeurde er een won der; gelijk een mysterie verschenen voor onze verbaasde oogen in de leege win kels de heerlijkste gaven uit het lui lekkerland: sneeuwwit meel, goudglan zende sprotten, vruchten, sinaasappelen, citroenen, noten, conserven, cornedbeaf, boter, margarine, spek en reuzel. Drui ven, rozijnen, vijgen, dadels en andere in 'l vergeetboek geraakte heerlijkheden uit verre landen waren met onbegrijpe lijke vlugheid verschenen. Het was alsof dc heele wereld wedijverde om ons met hun produkten te overtroeven; kortom: een kulinaire lentedag na een langen, hongerigen winternacht Hel was alsof op 'l laatste oogen blik de Voorzienigheid den rooftocht der woekeraars een halt gebood. Deze had den op een verder stijgen der deviezen gerekend en ongelooflijke hoeveelheden waren ingekocht natuurlijk niet aïleen in Dusseldorf, maar in 't heele rijk om deze vooral legen Kerstdag en verder den heelen winter, met geweldige winst te verkoopen. De banken gaven alle han delaars crediet tegen 10 pet. dagelijksche rente. Zonder uilzondering staan dan ook de groothandelaars bjj de banken in de schuld. Daar kwam, met liet vallen van den dollar, de débacle en nu hcelte het; redde zich, wie kan! De waren werden op de markt geworpen, de winkels vulden zich in een ommezien tot vreugde der consumenten, die echter met koopen nog voorzichtig en terughoudend zijn, daar men op een verder goedkooper worden hoopt. Nu zijn de prijzen 80, veelal 50 pet. gedaald. Van de hyena's in het handelsleven zal er menigeen failliet gaan, tot vreug de van alle welgezinden. Jammer is 't, dat van de hoofdschuldigen zich vroe liepen. „Rosetl je moet". „Neen". „Kleine duivel!.... Ach lieveliugl Ik heb mij dikwijls afgevraagd of ik ooit het gevoel zou leeren kennen dat mijn vader al die jaren aan cle voetjes van mijn moeder heeft gehouden. Dal is liet, dit is hel. Ja! Ik heb dal gevoel, want ik heb jou". Ik schudde mijn hoofd, ik voelde mij geheel ontspannen, maar zeker op één punt. Ilij had zich vroeger ook vergist; ik wou niet op nieuw een vergissing voor hem zijn; ik zon niet iets nemen waar over hij later vruchteloos spijl zou heb ben. Bij den steenen ingang van Les In valides staarde ik steeds van hem weg naar de kantachtige spits ran 'ion Eiffel- toren; een grijs duidelijk iets in den vorm van een waterjuffer zweefde er om heen in de lucht; een vliegtuig! De „valk van Frankrijk", de spoed en veiligheid van het land. Op dat oogenblik voelde ik mij zelf een aanval afweren door de sterkste macht waarover een vrouw be schikken kan: de wil om toe te geven. En ik zei, terrein winnende (dat voelde ik) bij ieder woord- „Kapitein Meredith, u denkt en meent die dingen nu misschien wel! Dat komt omdat li haar niel hebt gezien „Haar niel gezien ger reeds zoovele in liet buitenland in veiligheid hebben gesteld, zooals de de- visen O. W.'er, de smokkelaars iu medi cijnen, waarvan de uitvoer naar het bui tenland streng verboden was, verder de sluikhandelaars in goud, zilver en juweel, enz. enz. De heer De Marez-Oyens be titelt hen in een artikel in de „Düssel- dorfen Nachrichten" als i7eine bestimm- te Sorte reicher Deutsche", die in de mooiste auto's rijden, in de oude Am- sterdamsche particulierhuizen wonen, de tafeltjes in de fijnste restaurants en oes terhuizen innemen en Fransche koks en een maitresse houden: een onaangenaam taktloos zoodje, onbeleefd, met slechte manieren cn slecht opgevoed. Niemand zal mij verdenken dat ik voor het „tegenwoordige" Duitschland veel sympathie heb maar om objectief te zijn moet ik toch zeggen dat onder deze personen, die zich voor Duitschers uitgeven, er betrekkelijk weinige zijn die in Duitschland geboren zijn. Deze nieuwe medeburgers der Amsterdammers, kwa men bijna alle uit Galiciê over het uitge zogen Weenen, Berlijn en het Rijnland naar de Hollandsche hoofdstad. Dat is de zoogenaamde „trek naar het Westen", waardoor bijna iedere ooste lijke „edelman" aangegrepen wordt. De geboren Duitsche woekeraar en O. W.'er zit als hij gepakt wordt, geduldig zijn gevangenisstraf uit, blijft echter in het land en zoekt verder weer „braaf" voor uit te komen. In geen ander land wordt hem dat ook zoo gemakkelijk gemaakt als hier. En als hij van zijn rente gaat leven, dan wordt hij een gezien lid eener bepaalde partij, mogelijk nog afgevaar digde en de intieme vriend van een mi nister. Ik kan voorbeelden noemen S. Wc kunnen dat niet anders dan zeer begrijpelijk van die boeren vinden en kunneu hen dëarom moeilijk onder de woekeraars meetellen. Red. M. Ot.) (Ing. MedJ) BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 4—7 Jan. Getrouwd- F. Polder man, 28 j. en G. Huissoon. 26 j.; P. Bosschaart, 38 j. en D. Ludikhuize, 27 j. Bevallen: A. de Ruijter, geb. Vevmeu- len, d.; A. Schrier, geb Vroonland, d.; J. C. Heeren, geb. Labruijère, d. Overleden; J. O. Deïst, 66 j., weduwn. van 'E. van Rotten; W. Kosten, 45 'j., geh. met M. v. d. Velde; 0. I3. Ludik huize, 60 j., gehuwd met J. Gies; P. Boonc, 23 j., ong. d. LIEFDADIGHEID. De vereeniging „Liefdewerk voor Kinderbescherming" alhier ontving van de buurtcommissie der Lange en Korte Singelslraat 1' 22 van de opgehaalde gel den voor de jubileumfeesten, die echter niet gebruikt werden. De collecte voor de Israëlitische Armen alhier lieeft gisteren f 11 1.63 opge braclil „In langen tijd niet. U is vergeten hoe mooi zij is „Ja, even mooi als een standbeeld, lij hert ((-r levende roos „En hoe verstandig zij is „Wie heeft nu een verstandige vrouw noodig Lieve hemel!" „Niemand, dat weet ik wel: maar als zc haar liefhebben vergeven ze het, zij lellen er niet op. En u is ook vergeten hoe veel u vroeger van haar gehouden hebl „Vroeger", zooals hij dat uitsprak klonk hel als het wreedste woord van de wereld. „Maar ge hebt haar niet gezien sedert ik u verleid heb wat ze zei. Dat maakt een heel groot verschil", zoo "hoorde ik mij zelf op stelligen Loon pralen. „Nu u weet dat zij volstrekt geen „standbeeld" is, niet voor u, neen niet voor uNu u weel dat zij gezegd heeft veel van u te houden, zoodat (Wordt vervolgd.; Electrische Drukkerij G. W. den Boer. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 6