Club- Hoos© FEUILLETON. Kuuningk Zaterdag 5 Januari 1824 1G7° Jaargang Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen we kracht en nieuwen moed zijn verdere R reis te vervolgen. EEILSTE BLAlr. jjn evcn naiuurlijk js het dus, dat wij allen na tien langen weg van een geheel jaar te hebben gegaan, den blik achterwaarts wenden en in onze her- Abonnementsprijs per kwar- inncring terug roepen wat den afgeloopen taaj. 1 tijdkring ons bracht. op de buitenwegen om Middelburg, en Wederom is een jaar heengegaan, een voor de andere gemeenten p, post f 2.50; nieuw zijn wij ingetreden en wij zien voor Middelburg en agentschap Vlis- om ons heen in onzen eigen kleinen singen f 2.30; kring; in de plaats, waar onze wertefcring weekabonnementen in Middelburg 18 is; in de geschiedenis van het wereld- cent per week. gebeuren der tol het einde gekomen Advertenties worden berekend i twaalf maanden en wij vragen ons af. per regel plaatsruimte, met inbegrip van of do °P te maken „balans" als gunstig omranding, mag worden aangemerkt en wat wij van Gewone advertentiën: 30 jden nieuwen jaarkring mogen hopen en cent per regel. verwachten. Ingezonden Mededeelt n-[ En ik, ais degene die u wekelijks 1 gen: 50 cent per regel. tracht le doen medeleven hetgeen uit i Bij abonnement voor beide veel lager, 'de hoofdstad des lands waard is te wor- Familieberichten en dankbetuigingen: den bekeken, mag mij zeker, nu juist van 17 regels f2,10, elke regel meer het nieuwe jaar rijn intrede heeft ge-, 30 cent. [daan afvragen: of Nederland al dan niet Kleine advertentiën niet gerechtigd is zich te verheugen over den grooter dan vijf regels druks en waarbij toestand, waarin Amsterdam zich bij het Is aangegeven dat zij in deze rubriek begin van dit nieuwe jaar ons toont? moeten geplaatst worden, 85 cent bij De vraag is van beteekenis omdat deze vooruitbetaling. stad nog altijd is niet alleen de grootste Advertentiën onder brieven of bevra- des rijks, die tn zich bergt niet minder gen bureau dezer courant 10 cent extra, dan een tiende gedeelte der geheole be- Bewijsnummer 5 cent per stuk. volking van ons vaderland, doch ook om- Advertentiën moeten, willen ze nog in 'dat zij nog steeds behoort tot de wereld ons blad van dienzelfden dag worden sleden, waarheen de buitenlander aller- opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des eerst den blik wendt, wanneer hij over i A TJ7i?r* A cc Watt? pï tt i,„.i,i En in die eischen is, het kan niet het door het dagblad ,.De Telegraaf" ge worden geloochend, hel stedelijk bestuur, brachle bericht dat eeu onbekende het in 1923 zeker achter gebleven Ik heb er kapitale bedrag van niet minder dan een in mijn laatste brieven van het juist ge half millioen gulden heelt geschonken sloten jaar de aandaclil op gevestigd, om den bouw van het Koloniaal lusli- Wanneer men zich in herinnering terug-j tuut in deze stad te kunnen voltooien. roept de vijf weken van begrooting-be-1 Deze belangrijke mededeeling stemt handeling, die een droevig beeld gaven wel tot groote blijdschap. Niet alleen van gemis aan ruimen 'blik; waarbij de omdat daarmede het schitterend bewijs langdurige deballeii dagen lang gingen geleverd wordt dat er niet alleen in over peuterige kleinigheden en klasse- Amerika of Engeland rijkelijk met aard en partijbclangeljcs uren deden verspil- sche goederen bedeelde menschcn zijn len, terwijl de vraag bleef wat mogelijk die van hun schatten willen offeren voor gedaan kon worden om de bronnen van instellingen van groote maatschappelijke welvaart lol ontwikkeling te kunnen bren- en Wetenschappelijke beteekenis, maar gen, dan kon men slechts hopen dal men ook omdat deze vorstelijke schenking is er in dal jaar iets op zal weten le vinden ten deel gevallen aan een instelling, die om een „verlooning" zooals de Raad vanvoor Amsterdam hel grootste belang leen groote stad als deze in het einde heeft. Bet is een der hoofdmomenten in des jaars te aanschouwen gaf, voortaan'de geschiedenis dezer stad dat liet ge- onmogelijk tc maken. jbouw van hel Koloniaal Instituut in het Wil Amsterdam allengs weder worden afgeloopen jaar zooal niet geheel gereed, eeu bloeiende stad, dan dient hel ge-1 dan toch reeds in zooverre voltooid was, meentebesluur allereerst oog te hebben dat de hoogst belangrijke tentoonstelling voor de bevordering der belangen van,°P het gebied van handel, nijverheid, den groothandel en niet minder voor j schéepvaarl cn koloniën daarin kon woi- die van den handeldrijvenden midden-;den gehouden en deze een der glans- sland en moeien niet alle mogelijke so- punten is geweest van de zoo uitstellend clale verbeteringen den voorrang hebben, geslaagde en waardig gevierde jubileum*: Niemand zal ook maar een oogenblik i feesten, gevierd ter herinnering aan de willen beweren dat het niet de plicht i vijf-en-iwintigjarige regeering der lands-, zou zijn van een gemeentebestuur om I vorstinne. aan die belangen volle aandacht le schen-J Daar zijn er in onzen tijd, die met vol ken, doch wanneer allerlei sociale be-1 komen negatie van de historische rechten palingen en daarnevens vaak overdreven die wij in onze overzeesche gewesten „Gijsbrecht" „de oude stad gaat ten onder", doch: „de oude slau tooit zich in 1921 met nieuwen glans cn luister." SINI SANA. ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. DE KAMERVERKIEZING. de beteekenis van ons land in den rij der staten wenscht te weten en te hoo- ren, ook al is de stad aan IJ en Amstel niet langer meer de machtige, die op den loop der wereld-gebeurtenissen, nu schier drie eeuwen geleden, zoo vaak grooten invloed uitoefende. Welnu, wanneer wij dan den blik ach terwaarts wenden, kunnen wij helaasI Er wordt ons gevraagd, waarom de verkiezingen voor de Tweede Kamer in niet zeggen dat Amsterdam bij het begin 1925 plaats hebben, hoewel de jongste van den nieuwen tijdskring in goeden verkiezingen werden gehouden 5 Juli '22, doen verkeert en 1923 aan de hoofdstad en de Tweede Kamerleden volgens de des Jands vee] heil en zegen heef! ge- Grondwet voor vier jaar worden gekozen, bracht, 't Kón ook niet zijn, omdat de De verklaring is te vinden in art. 145 malaise der gansche wereld en niet het al. 2 van de Kieswet, luidend minst de treurige economische toestan- „Bij ontbinding der Tweede Kamer den der landen in onze onmiddellijke treden de leden af drie jaar na den nabijheid gelegen, in het afgeloopen jaar eerstvolgenden derden Dinsdag in Sep- wel hun hooge-punt laat ons hopen tember." het hoogste punt hadden bereikt. Dat De nu zittende Tweede Kamer is in moest een hoogst ongunstigen invloed '22 gekozen bij een verkiezing, noodig ge- uitoefenen op een stad, die allereerst worden door een ontbindingsbesluit, dat voor haar welvaart afhankelijk is van door de Grondwet vereischt werd ter gezonde .handelstoestanden en bloeiende verkrijging van de tweede goedkeuring nijverheid in binnen- en buitenland, der Grondwetsherziening. Het toeval j Met het beter worden der tijden heeft wel gewild, dat de datum dier en er zijn zieners die meenen de tee- verkiezingen samenviel met de perio- kenen van naderende beterschap te be- dieke aftreding van de in Juli '18 ver- speuren zal Amsterdam van zelf we- kozen Kamer. Maar volgens de boven- der tot grooter voorspoed komen, mits genoemde bepaling zal het einde dezer;— en dit is van groote beteekenis Kamer dus zijn: September '25. En dus degenen, aan wier handen het bestuur zal dan een voorafgaande verkiezing der hoofdstad is toevertrouwd, van heden moeten zorgen voor een nieuwe Kamer af tot het besef zullen komen dat voor het bevorderen dier welvaart allereerst 'noodig móet zijn alles in het werk te j stellen om handel en nijverheid ruim- j schoots gelegenheid te geven zich te ont- wikkelen. Geen fiscale belemmeringen, geen overdreven toegeven aan de eischen van bepaalde groepen uit de bevolking, Aan den ingang tot een nieuw jaar.1 mogen aan die economische ontwikkeling in den weg worden gelegdalles wat de j Natuurlijk, de wandelaar, die een lan- blijkbare bedoeling heeft toe te geven gen weg heeft afgelegd, zal aan het einde aan de verwezenlijking van partij- en van zijn verren tocht gekomen, een wijle klasse-belangen moet uit den booze zijn; rusten; den blik wenden naar hetgeen noodig is bij een stedelijk bestuur, voor achter hem is gelegen; in gedachten aan'al van een stad als deze groote koopstad zich laten voorbijgaan datgene, wat op het volgen van een breede lijn het han- zijn tocht zijn aandacht bezig hield, het delen met ruimen blik in het belang mooie en het leelijke, om dan met nieu- van üllen. IN EN OM DE HOOFDSTAD. UX. Naar het Engelsch, door Berta Ruck. uitgaven voor onderwijs en scholenbouw van de financieele draagkracht der bevol king en der gemeentelijke schatkist te véél vorderen en allerlei verbiedende verordeningen de ontwikkeling van han del en nijverheid heiemmeren, zullen zij aan de stad als geheel geen heil brengen. In den loop des vorigen jaars was het aantal schepen dat met gedekte schoorsteenen werkloos in onze havens lag, vaak droevig om te zien. Gelukkig is liun aantal legen het einde des jaars belangrijk verminderd en nam het getal der aankomende schepen toe, doch er moet nog héél wat veranderen wil men; kunnen zeggen dal de vroegere levendig heid in onze havens is teruggekeerd en het gToote cijfer van wcrkloozcn tot een klein minimum zal zijn geslonken. Dat ue durf er bij onze scheepvaart maatschappijen er nog niet uit is, wordt bewezen door het feit, dal de stoomvaart maatschappij „Nederland" haar vloot we der zal verrijken met een nieuw passa giersschip van niet minder dan 14.000 registerlon. Ik vermeldde onlangs dat daarvoor plannen bestonden, maar het was toch wel een diep teleurstellend bericht aan den Iaatsten avond van 1923 te moeten lezen dat de directie dier maatschappij den bouw van dit vaartuig had opgedragen aan een Eransche werf en dus een zoo belangrijk slulc werk aan de Nederlandsche nijverheid moet ontgaan. Er mag natuurlijk geen oogen- blik aan getwijfeld of de directie dier maatschappij, die gedurende de meer dan een halve eeuw van haar bestaan steeds geloond heeft hoe haar de be langen van Amsterdam en de Nederland sche nijverheid ter harte gaan, heeft af doende redenen gehad om deze belang rijke qpdrachl aan hel buitenland te gun nen, maar niettemin, teleurstellend is het zéker. Hoe het zij, eenmaal in de vaart geko men, zal ook dat nieuwe vaartuig weder lot den bloei van Amsterdam en die onzer koloniën aan gene zyde van den equator bijdragen. Tegenover deze teleurstelling valt ech ter met groote vreugde te vermelden vrouw George wil worden" riep ik met een nieuwen aanval van toorn. „En niet alleen dat, maar u denkt dat ik wil." „Neen!" zei hij en hij nam zijn voel af van de bank en stond rechtop, met de oogen opgeheven naar de roode lucht wachtte een oogenblik om de uitbarsting te zien komen. Het antwoord kwam met vlugge, zachte stem. „Ja, o ja. Zij had groot gelijk. Nn is niets ter wereld zoo uiterst ont moedigend als van ganscher harte gelijk 62). „Later drong u er op aan, dat ik werkelijk een bedriegster moest wezen! Drie heele dagen moest ik uw ouders laten denken dat mijn geheugen terug gekomen was en dat ik nu wist mevrouw George te zijn. O, die heele tijd is vree- selijlc gewest 1" „Niet waar!" Dit stemde hij met volle overtuiging toe, bijl „IJ weet het niet" ging ik voort. „U kunt het niet welen." „01 Denkt u dan dat het voor mij een gemakkelijke tijd geweest is?" vroeg hij vrij heftig. Hij lachte kortaf. Toen zei hij„Het was honderd millioen maal be roerder voor mij dan het ooit voor u had kunnen wezen, meisje. „Ilemel ja!" „U weet het niet" hield ik vol. „U heeft mij niet eens bedankt voor alles wat ik voor u gedaan heb Zoodra uw ouders vertrokken. Maar daar hoeven we nu niet meer over te spreken. En nu de heele moeilijkheid eindelijk is op gelost komt u het nog erger maken. U vraagt mij warempel of ilc in ernst Me- „Ik had niet de brutaliteit te denkente krijgen wanneer men gerekend heeft dat u wou. Maar ik hoop dat u het wilt op een verontwaardigde tegenspraak. Is doen." het niet de meest afdoende methode om „Ot" riep ik alweer woedend van ver- de kanonnen van den vijand te verze- ontwaardiging. „net schijnt dat mannengelen, ze tot stilzwijgen te brengen, op een andere manier denken dan doen! als die andere Duitsche kanonnen op Dat is om gek te worden. Ik draaidt-'het plein beneden ons" wat meer naar hem toe op de bank. dacht dat ik \yel wou" herhaalde ik met vuur. „Of hoopte dal ik kon (dat is het zelfde f) omdat u wist dat ik geen werk had toen uw vrouw ik meen het vizioen ik meen Mevrouw Harri sou, mij ontmoette. U wist dat ik bureau werk in de City moest zoeken of kinder juffrouw bij de Sutcliffe-Smiths En u meende dal ik zou denken: „Dit is ge- kunnen doen gelden, die blijkbaar blind voor het goede door hel Nederlandseh bestuur ginder in den Archipel ten bate van land en volk verricht, en voor de i groote beteekenis, die de welvaart dier koloniën ook heeft voor den welvaart van Nederland als geheel en voor den bloei van Amsterdam in het bijzonder, den band, die ons land aan Indiè bindt door onoordeelkundige maatregelen zou den willen doen verslappen. Welnu, het bezit van een zoo schitte rende instelling als het Koninklijk Insti tuut kan er in de hoofdstad zeker niet weinig toe bijdragen om de burgerij te doordringen van de beteekenis dier ko loniën en wanneer eenmaal liet gebouw in al zijn onderdeelen voltooid zal zijn en ieder daar zal kunnen zien en leeren zal het zeker de belangstelling voor In- dië en het begrip van hetgeen Amsterdam aan Indië danken moet, doen toenemen. Dat zulks noodig is, valt niet te looche nen. Nog maar al te vaak kan men in: dezelfde stad, die drie eeuwen en meer geleden zijn eerste schepen naar het verre Oosten zag gaan, niet alleen op merken hoe niettegenstaande al het geen de mannen van hel Koloniaal In stituut reeds deden om de kennis van» Indië bij de groote massa aan te kwee ken velen de beteekenis van die lan den, voor Amsterdam in de eerste plaats, niet alleen niet begrijpen, doch onwe tend medeschreeuwen in het koor dat Indië zou willen loslaten en aan zich zelven overlalen. Wat in deze stad het Rijksmuseum wiis is tot uitbreiding van liefde voor de kunsl, zal het Koloniaal Instituut worden tot aankweeking der liefde voor en de kennis van Indië. Daarom die groote schenking aan die instelling aan het einde des jaars, is een schitterend slot van Amsterdam's geschiedenis in 3923. Thans zijn wij het nieuwe jaar inge treden en zullen wij maar hopen dat wijs heid en voorzichtigheid het stedelijk be stuur der hoofdstad zullen beïnvloeden, opdat niet in vervulling zullen gaan de woorden aan het hoofd van Vondel's is alles haasten, spoed", zei hij „Wij gaven een jongen man vroeger te Sand hurst twee or drie jaar voor dat wij dachten dat hij cr genoeg van wist om mee te doen. Maar nu, het is zes weken voorbereiding en vooruit met hem in dc vuurlinie! Zoo gaat het met alles. Niets kan meer zoo langzaam als vroeger, N niet. Geen lijd voor dc goede oude kalme manieren. Iu dezen oorlog is er niets zoo veel waard als spoed maken, zelfs in Nu sloeg hij een vroolijken blik op mij en keek toen weer gauw naar zijn wandelstokje. „Zelfs als men iemand het hof maakt." „Dal scheen u ten minste te denken!" antwoordde ik kortaf, terwijl ik mijn kalmte voelde terug komen. „Dat scheen CEGAR1ÏTES (tug. Med.) VAHIA. Beschrijving van Mid delburg, zooals het onge veer was in het laatst van den Spaanschen Tijd (1574). Dat het Middelburg in 1574 heel an ders was dan het Middelburg van 1924 een vanzelf sprekende zaak. Natuurlijk geen electriciteit, geen gas, geen straat verlichting. Geen winkels mei spiegel ruiten, geen auto's door de stralen, geen koetsen op vderen. Geen waterleiding voor versch en weinig riolen voor vuil water. Vee! riolen waren open vuiie wa- lerloopen en maar enkele waren over dekt; geen telegraaf- noch postkantoor. Geen huizen met pannen gedekt, maar nog veel houlen huizen met rieten dak en de enkele steenen gebouwen met leien daken, en iu de gevels geen ramen met groote spiegelruiten, maar kruis kozijnen mét slagvensters. Op de straten loopen kippen, eenden en varkens rond, en wedijveren met honden en paarden om ze onzindelijk te maken. Toch wil ik met U een wandeling door de stad doen, en stel mij voor U daar toe, zooals 't meer gebeurt, op de Markt te bescheiden. Het Stadhuis staat er, al heeft het een heel andere pui, en daardoor her kent ge de Markt, die lieel wat kleiner is, dan tegenwoordig, want aan den Westkant slaat er een groote kerk, de Westmonsterkerk. Volgens gedrukte over levering is ze gesticht in 991. Al in II88 heet zij de moederkerk van de nieuwe kerk le^ Hogetande, later ook die te Arnêmuiden en van die te Welsinge. Zij is zoo dicht bij de huizen gebouwd, dat er aan de Oostzijde maar een smal le straat overblijft. De toren zal nu wel steviger er op staan, dan een veertien jaar geleden (1559) want toen is hij omgewaaid. In dien toren was een klok- kespel, zoowel als in den stadhuisloren. In 1568 was er in de kerk een brandje geweest; wellicht was daarom in 1571 een orgelmaker bezig om de orgels, zoo wel het groote als het kleine le her stellen. Na de overgave der stad aan den Prins is deze kerk afgebroken 1575) We zullen nu maar de Markt overste ken, waarbij wc opmerken, dat liet plein niet bestraal is, en dat het stadhuis en zijn toren er ongeveer als thans uit zien, ook dc windwijzer, de zeeridder, prijkt er reeds op. Ilij is in 1562 ge- Ik voelde mij zelf dus plotseling wel wat dwaas en antwoordde op den toon van het tegenovergestelde als climax: „H-heel goed dan! W-wat hebt u nu nog te zeggen?" „Een massa, als ik maar aan het woord ju te denken voorflat u den Iaalsten keer kan komen. Ik kom naast u zitten, als moest uittrekken." ik mag." I dat was een kwade beurt", stemde En hij 'zal naast mij op de bank, en'hij somber toe. „Ik beweer niet dal il; i zette zijn bruine laars flink voor zich uit geen heel kwade beurt gaf." (Eeu por), makkelijker I" TJ dacht dat ik dit dusen groef mot zijn stokje een gaatje in „En er was niet veel verontschuldiging wel zou aannemen! Kijk mij maar niet de steenen Uissclicn zijn voeten. Toen, voor ook. Was ellendig en voelde zoo verbaasd aan Kapitein Meredith" zonder mij aan (e zien, met aandacht mij gekwetstIk was een ezel." (Dm raasde ik door en ilc stampte boos met starende naar de punt van zijn slok, opgewonden porren). „Maar om terug le mijn voel op de sleenen. „U begrijpt na-{sprak hij snel maar zacht... komen op wat ik zo.oevcn besjprak. Waar- tuurlijk waarom ik zoo woedend ben? Hij was al midden in voordat ik goed om ik u zoo haaslig gevraagd heb. Hc Zou ieder meisje niet gelijk hebben zulk begreep waar het alles over was. Maar moest wel. Ilc heb n gezegd dat ik wist een huwclijksvoorstel als een beleediging de eerste woorden die duidelijk door- wat ik behoorde te doen. Nu vertel ik te beschouwen?" Idrongen tot mijn verwarde hersenen, wa. u waarom dat niet kan. Het is misschien Ik verwachtte dat hij bij deze woor-jren „Iiaast maken." een geval van nu of den ook zou opvliegen van woede Ik l „Oefeningslijd munitie allesl Het Ilij keek naar de sombere rij ka nonnen, die nu geen kwaad meer kunnen doen. „Of nooit", ging hij opgewonden voort „Ik moet over een week weer weg, zoo als u weet H u mocht mij dus to.n minste wel aanhooren." Bij die woorden zoo eenvoudig uitge sproken, scheen er een verandering in mij plaats le grijpen. Die hcete golven van toorn schenen weg te vloeien en een terrein te verlaten dat een nooit onder zocht gedeelte van mijn gemoed open legde Hij moest over een week weg, weg om de geweormonden tegemoet te gaan, kanonnen, die cr uitzagen als die grijze wraakzuchtige kanonnen daar voor ons; maar die kanonnen zouden niet nutteloos wezen Terug naar de losbar stende granaten en geweren en honder den andere gevaren Ik keek hem aan; ik keek hem aan als of ik hem nooil tevoren had gezien Daar zat hij naast mij. een weinig voorover. 1 Met zijn lange bruine handen hield hij het stokje vast, waarmee hij een gat boorde in het plaveisel Zijn donkere hoofd met de zachte, puntige khakipet I was een weinig op zij geschoven om mij i aan te zien j Ik heb altijd gezegd, dat ilc kapitein Meredith een bijzonder knap uiterlijk vond. En hij had nog zooveel meer dan een goed gezicht

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1