V I M vaatwerk So. i. Woensdag 2 Januari 1924 167° Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar- 1**1: op de buitenwegen om Middelburg, en v«or 4* andere gemeenten p. post f 2,50; voor Middelburg en agentschap Vlis singen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelii- gen: 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 1-7 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieve* of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog ia ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan 0B6 Bureau bezorgd zijn. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. De Tyd schrijft: De opdracht tot vorming van een kabi net aan de rechterzijde moet het gevolg zijn geweest van een misverstand. In parlementaire kringen verwacht men, dat Hare Majesteit de bespreking met de meerderheid als geëindigd zal be schouwen en vermoedelijk een poging zal doen, om door een staatsman van links een zoogenaamd nationaal bezuinigings- kEbinet te laten vormen. De Standaard schrijft o. a. Het zitten btijven van het kabinef- Ruys zal nu wel als de eenige uitweg aangewezen worden. Toch komt het ons voor, dat dit al leen mag, indien inderdaad niet anders mogelijk is. De toestand, die daardoor zou ont staan, is toch zóó zonderlingdat men die zich nauwelijks indenken kan. Een stel praclisch onafzetbare ministers, die geen regeerkracht vertegenwoordigen. Hunne maatregelen kan men vrijelijk af stemmen. Gevolgen van politieken aard heeft dit niet. Immers, ze kunnen wel hun ontslag aanbieden, maar dat is nog wat anders dan heengaan. Vandaag lijdt de een een nederlaag, morgen een ander. Maar dat verandert in den toestand niets. Dan maar niels doen? Administrceren al leen en verder duimen draaien? Met welk recht zou men kunnen ver wachten dat cr thans in de Kamer meer geneigdheid zou zijn tot het aanvaarden van onaangename maatregelen, dan vóór het échec van 26 October? De band tus- schen het kabinet en de partijen van rechts is verbroken. En is het kabinet-Ruys nog wel een kabinet Of zijn er alleen 10 ministers* De vragen rijzen zonder tal. verpleging; en voor diploma B: a. de diploma's, uitgereikt door de examencommissie der Nederlandsche Vereeniging voor Psychiatrie en Neuro logie; b. de diploma's, uitgereikt namens den Gereformeerden Bond van Vereenigingen en Stichtingen van Barmhartigheid in Ne derland; de diploma's, uitgereikt door de examen-commissie voor de Rijkskrank- zinnigengeslichten. IIET KON. KOLONIAAL INSTITUUT. Naar de „Teleg." verneemt heeft de Vereeniging „Het Koloniaal Instituut" te Amsterdam van een ongenoemden gever de groote gift van een half millioen ont vangen, welke haar in slaat stelt, den on derbroken bouw van het gebouw buiie.i de Muiderpoort voort te zetten. Hel nog ontbrekende om de geheele stichting te voltooien, hoopt men door andere bijdragen te vinden. HET EINDE DER O. W. BELASTING. Maandag is de O. W. belasting over leden, volgens de bepaling der wek Zij heeft opgebracht in: 1916 1917 1918 1919 1920 1921 1922 1923 Totaal f 40.640 - 167.877.233 - 164.291.S07 - 163.622.050 168.043.971 - 82.413.414 - 31.541.482 14.311.996 f 792.155.843 In den uitslag is deze belasting dan toch niet zoo heel ver afgeweken van een heffing-ineens. Alleen werd ze niet geheven van vermogen, maar van winst de diploma's, erkend door den. Ne-anderen bijna onmogelijk werd te hulp te derlandscben Bond voor ziekenverple- komen. de diploma's, uitgereikt door de examencommissie van Nosokomos; de diploma's, uitgereikt namens den Den geheelen nacht bleef het ontzet tend glad en ook zij, die des morgens vroeg op straat moesten zijn, ondervon den daar ook veel moeite van, en ook Gereformeerden Bond van Vereenigingen nu weer maakten velen kennis met de Slichtingen van Barmhartigheid in straatsteenen. Eerst toen voor de meeste Nederland; J huizen al dan niet na een waarschu- de diploma's, uitgereikt door de wiug door de politie zand of asch examencommissie van de van de Vereeni- gestrooid was en toen ook vanwege de ging tot bevordering der R. K. Zieken-reiniging dit nuttig werk was verricht. Uit Stad est Provincie. WETTELIJK BESCHERMDE DIPLOMA'S VOOR ZIEKENVERPLEGING. Op de voordracht van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw z'Jni gelet op art. 8 van de wet van 2 Me ii921, Slaatsbl. no. 702, tot wettelijke bescherming van het diploma voor zie kenverpleging, aangewezen als diploma's, waaraan overeenkomstig het bepaalde in arlikel 8 van bovengenoemde wet dezelf de rechtskracht is verbonden als aan overeenkomstige diploma's, bedoeld in artikel 1 der wet. voor diploma A' Uit Middelburg. Het is op Oudejaarsavond geble ken, dat er een leemte is in de veror dening op de winkelsluiting alhier. Die avond is niet opgenomen onder de vrij gegeven avonden, hoewel dien avond in de winkels van levensmiddelen, bakkers, slagers, fruitwinkels enz., nog door velen inslag wordt gedaan voor de Oude- jaarsavond-eterij, waarbij de kerkdien sten velen beletten om vóór acht uur hun inkoopen te doen. In Vlissingen en in andere plaatsen is dan ook het slui tingsuur op 10 uur gesteld, We vinden dat ook zeer begrijpelijk. Men voldoet daarmee aan een behoefte van het publiek, en het is voor ons een ergerlijke aantasting van de vrijheid wan neer zelfs op dien avond aan de win keliers in levensmiddelen belet wordt hun winkels na acht uur open te houden. Dat hier ter stede die leemte niet eer der aan het licht kwam, vindt vermoe delijk jjijn oorzaak hierin, dat de beide vorige jaren de Oudejaarsavond viel resp. op Zaterdag en Zondag, zoodat beide kee- ren de inkoopen werden gedaan op Za terdagavond, die toch reeds een later sluitingsuur heeft. In ieder geval bleken Maandagavond verscheidene winkeliers van meening dat zij langer open mochten blijven. De po litie heeft dat eenigen tijd aangezien, maar tegen negen uur toch de overtre ders gewaarschuwd. Toen zijn enkele hunner uit hun humeur geraakt, en heb ben minder vriendelijke opmerkingen tot de politiemannen gemaakt. Dat was aan het verkeerde adres, want die deden slechts hun plicht. Dat die winkeliers uit hun humeur geraakten, ja, dat kun nen we ons voorstellen! Slechts willen we opmerken, dat de bewering van enke len, als zou in de Middelb. Courant ook vermeld hebben gestaan, dat de. Oude jaarsavond vrij was, onjuist was. In ons nummer Van 24 November meldden wij dat de winkels van 25 November tot en met 5 Dec. en van 17 tot en met 24 Dec. tot middernacht geopend mochten zijn. Het lijkt ons gewenscht dat de geble ken leemte wordt aangevuld, door ook den Oudejaarsavond onder de vrijgestel de avonden in de verordening op te ne men. De reeds Maandag begonnen ver andering in hel weer heeft zich voort gezet; er is overeenkomstig de voorspel ling van De Bildt, een belangrijke ver hooging der temperatuur ingetreden en de aangekondigde neerslag heeft ook niet op zich laten wachten. Toch is zij dit maal zeker te vroeg gekomen, want toen het Maandagavond begon te regenen, was de grond nog hard bevroren en koud, en spoedig waren de straten en pleinen een ijsvlakte geworden. Zij, die „Oud en Nieuw" buitenshuis bij bekenden of familie hadden medege maakt, ondervonden daarvan ontzettend veel last. Voetje voor voetje, tevergeefs aan hekken of palen een steunpunt zoe kende, daar ook deze geheel bevroren waren, sukkelden zij huiswaarts, waarbij zij twee- en driemaal zooveel tijd noodig hadden dan anders. Enkelen konden niet genoeg balanceeren en kwamen te val- werden de straten eenigszins beter be- Niet alleen de menschen, maar ook de paarden hadden groote moeite zich op de been te houden. De autobussen konden ook de eerste uren niet, of met groote moeite rijden. Wij hoorden van personen, die vrij ernstig kwamen te vallen, van één zelfs, die zijn been brak. Gelukkig hield de stijging der tempe ratuur aan en tegen den middag wer den de straten minder glad, al was ook de toen ontstane modder verre van aan genaam, welke echter door den steeds toenemenden regenval voortdurend ver minderde. Maandag is door de jeugd op onder- geloopen weilanden reeds vrij veel schaatsen gereden; gisteren waren het Molenwater, de Singels enz. welkome rij banen. Maar gisteravond kwam er weer ver andering. De regen werd sneeuw. En he den was alles weer wit, voorloopig nog tamelijk vast onder den voet, maar met de voorspelling een nieuwen smeerboel. Met schaatsenrijden is het nu ook ge daan. De gemeentereiniging was heden och tend om 6 uur reeds aan het werk om door zandstrooien de straten en voetpa den begaanbaar te maken. Uit Vlissingen. Bij een gisteren door de politie te Vlissingen gehouden controle in ver band met het daar geldende tapverbod, werd in een café een bezoeker aange troffen inet een glaasje sterken drank voor zifch. Proces-verbaal werd opgemaakt en de drank in beslag genomen. Gisterenavond heeft de politie te V1 issin g en een man uit een café verwijderd, die den caféhouder mishan delde, o. a. door hem met een bierglas te slaan. De man werd naar het politie bureau overgebracht. Uit Vslekarai. v- Door een inwoner uit den Lage weg \,Couburg) op 't Z a n d is aangifte gedaan dat aldaar door middel van vergiftige tarwe zijn kippen zijn vergeven, waarvan er reeds een is gestorven en wel meer dere zullen volgen. De politie stelt een onderzoek in. Maandagnamiddag werd den heer M. J. Lievense, brigadier-majoor der Rijksveldwacht te Oostkapelle, die 1 Januari den dienst met pensioen zou verlaten, door rijks- en gemeenteveld wachters, alsmede in die brigade gesta tioneerde jachtopzieners een afscheidsbe zoek gebracht. Bij monde van den heer H. Schippers, brigadier-titulair der Rijks- veldwachl te Serooskerke, werd den scheidenden commandant namens alle in zijn brigade wonende politiemannen een woord van dank toegesproken voor den humanen omgang met zijn ondergeschik ten en daarbij de hoop uitgesproken, dat hij nog vele jaren met zijn echtgenoote van zijn rust moge genieten. Als blijk va u waardeering werd hem hierbij ecu verstelbare leuningstoel aan geboden, terwijl zijn echtgenoote voor de altijd vriendelijke ontvangst een schemer lamp ontving. Uit Zu id-B eveliDti. - Met ingang van 1 Januari j.l. is de heer P. J. Drost te Wemcldinge be noemd tot houtvester bij de Ned Heide maatschappij. Uit Th oio*. Op Nieuwjaarsdag werd te Oud- Vossemeer begravends. C. Staal een groot deel der gemeenteleden volg den de lijkbaar. Het woord werd ge voerd door den heer Goedhart, hoofd der christelijke school en den burge- imeester. Uit Zeeuwse li-V laan deren W. D. Tn de Donderdag gehouden raads vergadering van Sluis was, naar wij aan het verslag in Zelandia onlleenen ingekomen een klacht van het algemeen armbestuur ten opzichte van de onjuiste en lasterlijke aantijgingen door den heer Albregts in de vorige openbare verga dering aan het adres van voornoemdbe- stuur gedaan. Na voorlezing hiervan deelde de heer Albregts mede, dat hij in zijne bewerin gen, ten opzichte van het algemeen arm- De VIM cartons zijn evenals de SUNLIGHT uitknipsels geldig voor dezelfde fraaie geschenken en helpen U cius om spoediger eert mooi cadeau te ontvangen. Vraagt om §@seih@iik@rs-aiibyro! Oe Levee's Zeep maatschappij, Vtaa.-dingen (Ing. Med len, waarbij het dan een heele toer werd bestuur, wel wat Voorbarig geweest is. weer overeind te komen en het ook voor Hij was op enkele punten slecht inge licht. De voorzitter raadde den heer Al- brengts aan in het vervolg een beetje voorzichtiger te zijn en niet maar klak keloos in te gaan op praatjes van de straat. Aan de orde was het verdoek van de stoomtram Breskcns-Maldeghem om een gedeelte van de wallen te mogen afgra ven voor de nieuw te leggen lijn Sluis, Re trachemenf, Cadzand. Nieuwvliet, Groe- de, Breskens. De directeur was ter vergadering aan wezig en op verzoek van den voorzitter verklaarde hij zich bereid ter plaat se de noodige aanwijzigingen te geven, hetgeen geschiedde: Na de uiteenzetting ter plaatse dooi den directeur besloot de raad le aan de Maatschappij Breskens-Mal- deghem den voor den aanleg der nieuwe lijn benoodigden grond al te staan; 2e. toestemming te geven tot het afgra ven van den lveuvei, gelegen achter het rijkskanloor. Deze werkzaamheden moe ten ten genoegen van den raad geschie den. Hiertegenover verbindt de maatschap pij zich lo. Den watertoren te verplaatsen daar waar door den raad wordt aangewezen; 2e. de weegbrug te verplaatsen 3e. de lijn, welke aan de weegbrug en de watertoren ligt op te breken en 4e. de lijn, gelegen langs de Kade, in te korten tot bij de aanlegplaats van de boot Sluis-Brugge. De directeur zeide tevens toe zoo spoedig maar mogelijk is met de werk zaamheden te zulten beginnen ten ge rieve van de werkloozc arbeiders. Op een verzoek van den heer J. F Bauer jr., te St. Anna ter Muideu oi* gebruik te mogen maken van het voor pialige raadhuis te St. Anna ter Muiden teneinde daar aan 'n zestal jongens gratis teekenonderwijs te geven werd onder dc noodige reserve gunstig beschikt Bij de vaststelling der begrooting 1924 werd het bedrag der inkomstenbelasting f 3500 lager gesteld dan voor 1923 KERKNIEUWS. - Gisteren herdacht de heer E. Reu- dink. koster der Nieuwe- en Koorkerk 1 h i e r den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in functie trad. Van de verschillende kerkelijke colle ges en van lal van andere zijden ontving de jubilaris stoffelijke en andere blijken van waardeering, die dèn dag voor hem een onvergetelijke maakte. - Ds. G. II. Kersten te lerseke doef in de „Saambinder" verder verslag van de resultaten zijner actie voor pre dikantenopleiding in de Geref. Gemeen ten. Voor het gestelde doel heeft hij thans een bedrag van f 1911.90 bijeen Op 1 Jan. j.l. herdaéht de beer C. Kievit den dag, waarop hij vóór 40 jaren als voorlezer en voorzanger in de Ned. Herv. kerk te O ud-Vo s semeer optrad Geref. Kerk. Beroepen le Grijpskerke, C. W. Keur, cand. te Driebergen

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 1