Een pijp prima Laurierdrop RECHERCHE. NIEUWE ZOÜTEYISCH Middelburgsclie Conrant walst steenslagdek met bitumineuze vul ling van een vak van den weg op den .Westelijken dijk van het kanaal van Terneuzen tusschen de hectometer- palen 107 en 119. Van de acht inschrijvers werd het laagst ingeschreven door J. de Bree Fz. te Terneuzen voor f170SÓ. Het opruimen van vier ducdalven, bc- veiligingswerken en ondersteuningsjuk- ken, het maken van een ducdalf, een mecrstoel, ondersteuningsjukken en be- veiligingswerken en het gedeeltelijk ver nieuwen van roosterwerken in het ka naal door Wal cheren, alsmede het maken van een loopbrug aan de buiten haven van dat kanaal te Vlissingen met bijkomende werken. Van de 20 inschrijvers werd het laagst ingeschreven door de firma Rutgers te Schiedam voor £67711. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft gisterenmiddag aanbe steed het maken van een uitbreiding aan de wagenwerkplaats te Blerik. In gekomen 20 biljetten. Laagste inschrijver W. J. G. van Haaren, te Vlissingen met f 33.747. Door den directeur van 's Rijks werf te HelleVoetsluis is aanbesteed de levering van 800 ton Cardifkolen te Vlis singen. Laagste inschrijfster Steenkolen Handelsvereeniging Rotterdam f 17.448. Perceel 15: 600 ton Oostkustkolen te Vlissingen. Laagste inschrijfster Scheep vaart- en Steenkolen Mij Rotterdam voor f 11.034. ZONDER GRAAT. LEIJNSE GRAVENSTRAAT HOEK MARKT (Iagez. Mrd.). KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eek en Wiel (toez.) ds. E. Raams, te Hoek. Geref. Gem. Tweetal te Goes: ds. M. Hofman te Rijssen en ds. A. Verhagen, te Middel burg. KUNST EN WETENSCHAPPEN. vormd waarvan de burgemeester eere voorzitter was en waarin o. m. zitting had de heer A. H. v. d, Feen (F. 'de Sinclair). De voorzitter dier commissie, not. Joh. Pilaar, bood mevr. De Boer een fraai bloemstuk aan, benevens een geschenk onder enveloppe. Spr. zeide, dat mevr. De Boer in haar kunst zichzelf geeft. Zy doorleefd haar rollen en heeft daardoor jarenlang sociale studies gemaakt. Zij geeft aan haar rol een strekking, die het publiek begrijpt en daardoor is het pu bliek niet in de comedie, maar staat in de volle maatschappij. Spr. herinnert aan haar Kniertje en aan haar rol in Tro- penadel. Ten slotte bedankte mevr. De Boer allen, die aan dezen feestavond hadden bijgedragen, uit den grond van haar hart. Het publiek toonde zich zeer hartelijk en enthousiast. Een autoverhuurder had gratis een auto beschikbaar gesteld om mevr. De Boer van den trein te halen en haar naar haar hotel te brengen. LANDBOUW. Piano-conccrt van Susanne Morvey. Wanneer sommigen der toehoorders van gisterenavond in de Concertzaal al hier hun eigen oordeel niet konden brengen tot het enthousiasme, dat de oordeelvellingen der Engelsche bladen kenmerkte, dan zullen ze goed doen te bedenken, dat de muzikale smaak in En geland sterk verschilt van dien hier in ons land. Dat mag natuurlijk niet ge generaliseerd worden, maar een feit is het dat aan de overzijde der Noordzee, de bravour in de concertzaal luider ge huldigd wordt dan aan deze zijde. En Susanne Morvey geeft in haar pianospel véél bravour, veel rollende lonenmassa's van geweldig klankvolume. Met een on gelooflijk ontwikkelde techniek laat ze die in verbijsterend tempo uit den vleu gel klinken. We begrijpen nu eerst goed waarom de Engelsche bladen haar uit houdingsvermogen zoo prijzen. Ook giste renavond heeft ze een lang programma van meercndeels zware stukken met slechts korte tusschenpoozen afgespeeld, zonder eenige verzwakking van kracht. Maar in dien stroom van tonen is voor ons verloren gegaan, wat wij, en naar we meenen, de meeste concertbezoekers in ons land allerdierst vragen: n.l. de poëzie in de voordracht. De Fantasie F mineur van Chopin hebben we heel anders in onze herin nering. Allerlei mooie details verdronken in de tonenmassa. En zoo was het met heel veel andere stukken. Eén oogenblik voelden we in de Arabesque van Debussy iets van liefelijke stemming. Maar clan rolden de tonen weer aan, en de stem ming was verbroken. En wat wij hier als stijlgevoel waardeeren in het ka- rakteriseeren van muziek van verschil lende meesters, ieder naar zijn eigen aard, was al even weinig aanwezig. Cbipin ging bedenkelijk veel lijken op Liszt. Voor het laatste nummer liad ze de Carnaval-serie van Schumann gekozen. Daarin weer veel goeds te constateeren, door juiste typeering. Het werd den niet talrijken toe hoorders echter niet makkelijk gemaakt de verschillende onderdeelen te volgen, daar er geen programma's waren. De^ ge lukkigsten hadden de advertentie uitge knipt, of hadden de nummers nog vlug overgeschreven van enkele circuleeren- de aanplakbiljetten. Huldiging mevr. De Boer- v. Rijk te Goes. Dinsdagavond had te Goes voor een uitverkochte zaal de uitvoering plaats van de „Woekeraarster". Na afloop der voorstelling rond de huldiging van mevr. D* Boer v. Ryk plaats. Uit de burgerij bad zich een huldigingscommissie ge- - De heer J. 0. Bom, arts te Axel, behaalde op de dezer dagen te Tiel ge houden tentoonstelling van pluimvee de volgende prijzen: Engelsche kroppers: 1 eereprijs voor de beste inzending, eereprijs voor den besten doffer én eereprijs voor de beste duif. Bovendien 3 eerste, 2 tweede en derde prijs. Saksische zwaluwen - 2 eerste, 2 twee de en 2 derde prijzen. Postduiven (vliegldassen)2 eereprij- zen voor de twee beste duiven, 6 eerste, 5 tweede en 3 derde prijzen. Schoonheidsklasse. 1 eerste prijs. Te Utrecht behaalde de heer Bom op de internationale tentoonstelling van „Ornithophilia" de onderstaande bekro ningen Engelsche kroppers1 zilveren me daille voor de beste inzending, 1 eere prijs, 2 eerste, 2 tweede, 1 derde prijs en 2 zeer eerv. vermeldingen. Saksische zwaluwen: 2 eerste prijzen. Postduiven (vliegklasse)1 zilveren couvert voor de beste inzending van oud en jong, 1 eereprijs, 6 eerste, 1 tweede, derde prijs en 1 zeer eerv. verm. 'en 2 eerv. vermeldingen. Schoonheidsklasse: 2 tweede, 1 derde prijs en 1 zeer eerv. verm. Op 15, 16 en 17 dezer gehouden tentoonstelling van pluimvee, konijnen enz. te Vlissingen behaalde de heer L. Wisse alhier een eersten prijs en eere prijs met Hollandsche voedster; een 1ste prijs met Hollandsche voedster; een lsten een 2en prijs met een Black and town ram. sidie, zijn zij toch voornemens een zooda nig tegemoetkomende houding aan te némen, dat op overeenstemming gere kend mag worden. Voor dat geval is men in reederskringen van oordeel, dal er veel meer dan 50 loggers naar zee zullen gaan. (N. H. Crt.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De openstelling van het met ingang van 1 Januari a.s. opgerichte telegraaf- telefoonstation te Ellewoutsdijk is geregeld als volgt. Op werkdagen 8—12.30, 1—3 en 4—7.30 Op Zon- en feestdagen geen dienst. Aan den commies-titulair P. van der Meulen te Neuzen is met ingang van Maart a.s. eervol ontslag verleend. Het Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie deelt mede, dat het te ver wachten Koninklijk besluit, waarbij aan alle ambtenaren, die afvloeien, wacht geld zal worden toegekend, ook al heb ben zij recht op vervroegd ouderdoms pensioen, terugwerkende kracht-zal heb ben. De electrische tram Vlissin- g e n—M.i d d e 1 b u r g. Voor de electrische tram is een schip met rails aangekomen, waarvan een deel normaal profiel 26 en een ander normaal profiel 54. Deze laatste rails, van zeer zware constructie, zijn bestemd voor be strate gedeelten. Er wordt onmiddellijk begonnen met het leggen van deze nieu-: we rails en zulks over een totale lengte van 2 K.M. Het eerste gedeelte dat aan de beurt komt is het traject Ijsbaan—Tramsin gel. Wat de stadsgedeelten betreft, hier- plan was. Ze zullen echter heden naar Roemenië vertrekken De reis wordt gemaakt aan boord van het jacht „Esperia" Het is mogelijk dat een Engelsch oorlogsschip het schip zal escorteeren. De gezanten van Engeland en Roemenië bezochten gisteren den ko- nirui. De koningin ontving verscheidene afscheidsbezoeken. Ondanks het feit dat de overweldi gende meerderheid van de bevolking voor den terugkeer van Venizelos ge stemd heeft, heeft deze verklaard niet naar Athene te zullen terugkccren voor dat hij van de Britschc en Fransche re geering de verzekering heeft gekregen dat zulk een actie hun goedkeuring weg draagt. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. TJit Duitschland. - - Te Ludwigshafen hebben massa- demonstralies plaats gehad, om te pro testeeren legen ae arrestatie en deporta tie van twee burgemeesters door de se paratisten. Stinnes spreekt tegen dat hij een Maatschappij tot exploitatie van petro leum in Amerika zou opgericht hebben. - In Thüringen neemt de onrust ten gevolge der werkeloosheid eiken dag toe. Dinsdag moest de Rijkswcer overgaan tot de bezetting der stad Ruhla, waar de verscherpte staat van beleg is afgekon digd. Alle vergaderingen zijn verboden, zelfs de bioscopen moeten te 7 uur des avonds sluiten. Van 7 uur 's avonds tot uur 's morgens is elk verkeer op straat verboden. Uit Italië. - "Minister Carnaza is fascist gewor- tegen van een beweerde Internationale Het Vaticaan spreekt het bestaan van zullen zoo spoïdig mogelijk verbelerd ?rf Si® tegen Bolsjewisme, dat worden het Iraject Nieimeidijk-Bella-jhel Vallcaa" hebb™ gevormd, myparlc en ook de Langeviele te Mid delburg (VI. Crt.) LEGER EN VLOOT. - Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-tweede luitenant, bij het wapen der infanterie bij het 14de regiment, de vaandrigs S. J. van Dijke, J. A. Budé en I. Notebaard, allen van het korps. ONDERWIJS. In ons verslag betreffende den eere avond door den Turnkring Walcheren gegeven ter eere van de Gewestelijke ver gadering van het N. G. V. is als mede werkende vereeniging vergeten te noe men de dames-turnvereeniging „Achil les" te Middelburg. Wij herstellen hiermede deze vergissing. Geslaagd voor de akte B, M. O. Fransch de heer C. M. van den Broe- ke van Tkolen, thans onderwijzer aan lagere school te Steenbergen. RECHTZAKEN. De Officier van Justitie heeft hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Politierechter van 7 Dec. j.l. ca C. v. N. 41 jaar, kleermaker te Goes veroordeeld tot 1 maand gev. straf wegens verduistering. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 20 December a. s., tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kan ton O o s t b u r g mr. J. Erasmus, te Oostburg. Bij hoest of keelpijn gebruikt men het beste Thcrino-Tablet- ten. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. Bij apoth. en drogisten. (Ingw. Mad.) HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. - De polder Walcheren te Middel burg heeft een leening van f112.000 a pari tegen 5 pCt. rente, gesloten bij het Mijnwerkfonds te Heerlen. Voor de banketbakkerijen is door den Minister van Arbeid een speciale re geling van den arbeidstijd toegestaan verband met de a.s. feestdagen. De treilvissch er ij te Sche veningen. Gelijk men weet waren er te Sche veningen moeilijkheden gerezen ten aan zien van de treilvisscherij. Rijk en ge meente wilden een subsidie van f 1250 per schip geven; de reeders besloten echter, de schepen niet naar zee te zen den als het subsidie niet tot f 1500 ver hoogd werd. Naar wij thans vernemen, zijn op nieuw besprekingen tusschen B. en W. en de reederij gevoerd, die zeer waar schijnlijk tot een bevredigende oplossing zullen leiden. Hoewel B. en W. moeten vasthouden aan het bovengenoemde sub BU8ÏENLAND. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 18 Dec. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Goudreinet 16—29, Ermgaard 1421, zure Bellefleur 25—26, zoete idem 11, Culemborg 13, Guldeling 13, Grauwzoet 25, Goud Pipping 13, Princessenoble 17, zoete Vener 5, Hondsmuil 18, Gieser Wil deman 27, Ivleiperen 18—23, Pondsperen 26, bruineboonen 21—27, witlof 53—58, uien 8—10, rapen 1—2, koolrapen 1,5— 2,5, spruiten 18—27, karoten 5—5,5, peeen 2—3,5 alles per K.G.; roode kool 1,5—8,5 savoijekool 3—9,5 beiden per stuk; selderie 5—6, prei 6.5—9, ramme nas 2, rapen 1,5—3,5 alles per bos; veldsla 24, andijvie 1755, spruitkoppen 19—20 alles per mand. Oostburg, 19 Dec. Ter graanmarkt van heden was tarwe 11.50—12, gerst 10.50, haver 10, kroonerwten 23.50, brui neboonen 25. DE V. S. TEGENOVER RUSLAND. De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Hughes, deelde door bemiddeling van den Amerikaanschen consul te Reval aan de sovjet-autoriteiten mede, dat „er ditmaal geen reden schijnt te zijn voor onderhandelingen" als voor gesteld in het telegram van den minister van builenlandsche zaken van Sovjet- Rusland, Maandag op het Witte Huis ontvangen. Hij voegde er bij, dat de Amerikaan sche regeering „niet voornemens is haar beginselen te verkwanselen." De Ameri kaansche regeering heeft geen verplich tingen tegenover Rusland aangegaan of haar verplichtingen geloochend. Het meest ernsitge is de voortgezette propa ganda om de instellingen van de Ver. St. omver te werpen. De regeering kan geen onderhandelingen aanknoopen vóór deze pogingen, van Moskou uit geleid, worden opgegeven. DE LEEGE TROON IN GRIEKENLAND. Het wordt ietwat komisch. Sedert 1917, dus in zes jaar, is 1de troon van Griekenland nu reeds voor de vierde maal vacant! En het ziet er nu wel uit of er nu ernst mee gemaakt wordt. Natuurlijk: totdat de nieuwe republi- keiusche regeering een tegenvallertje krijgt. Dan slaat wellicht de stemming weer om en zal de meerderheid der Grieken wel weer een ander bewind vra gen. Of echter het Huis van Glücksburg dan weer bereid zal zijn de kroon te aan vaarden, is zeer twijfelachtig. Ze heb ben er de laatste jaren te veel treurige ervaringen gehad. En de herinnering aan de fabuleus geestdriftige inhaling van den koning in 1918, tegen den wil der Geal lieerden in, zal de gedachte aan de wijze waarop het koninklijk gezin den laatsten tijd behandeld werd, wel niet zoo gemak kelijk verdringen. De koning mist ook den steun van het leger. Een telegram is ontvangen van Gene raal Othonais, den commandant van het leger, meldende dat bijna alle officieren een proces-verbaal hebben geteekend waarin het aftreden van de Glücksburg- dynastie wordt geëischt. De koning en de koningin zijn gisteren avond niet vertrokken, zooals eerst het ADVERTENTIËN. Heden overleed tot onze diepe droefheid one geliefd dochtertje MARIETJE, I in den leeftijd van ruim 7 I weken. Uit aller naam G. ANDREESSEN. I Middelburg, Nieuwetr. G 217 19 December 1923. Heden overleed, zacht en kalm, mijn zeer geachte Pleegvader, de lieer J. MARINISSEN, Oud-Burgemeester der Ge meente Sint Laurens, in den ouderdom van byna 89 jaren. Sint Laurens, 17 Dec. 1923. MINA MINDERHOUD. Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van bijna 89 jaren, onze zeer geachte Oom, Behuwd- en Oudoom, de Heer J. MARINISSEN, Oud-Burgemeester der Ge meente Sint Laurens. Namens de Familie, W. LOUWERSE Az. Sint Laurens, 17 Dec. 1923. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden onzer lieve Moeder, Mej. A. STEUR, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, ANTH. LOBBEZOO. Etnastraat 5, Breda. Dokter SCHUURMAN, Zenuwarts, is van 22-27 Dec. afwezig. WIJ ZIJN dagen in «ie weer gewecs om bet beste, van net beste Vee voor de Kerstdagen in handen te lujjgeh. Dat het ons gelukt, is, du w nu kunt LI zich overtuigen dour l'w; be-tellingen te doen bij E. VAN OSS, Vhsniarkt, Telef 179. ■nHMBBniUilHHUI HAM HAM Rnim voorzien vuil HAMMETJES voor de a.s. Feestdagen. Aanbevelend, R. R. AUGUSTIJN. HAM HAM I N ZALM, SARDINES, KREEFT, LUNCHT0NG, LEVERPASTEI en verder alle soorten Comestibles. Bijzonder aanbevolen Gebraden Kalfsgehakt in blik van 4 ons a f 0 90, 8 ons f 1.60. Alle artikelen worden zonder prijsverhooging thuis bezorgd. cadeau. Een ieder die van af heden tot en met 31 December voor minstens f O 75 hesteedt, ontvangt gratis een pijp prima Laurierdrop of stukje Zeep cadeau. Profiteert dus heden nog van de gelegenheid. N.V. v h. C. A. SCHULTE& Co., Lange Delft H 2, (Oude Zaak). Ouderwetsche Tegels te koop, voorstellende Bijbelsche Geschie denis, Bloemfaas en Haan, alles ongeschonden, en te bevragen bij G. A. HU1GHE te Schoondijke. Particuliere en Handelsinformatiën Fa. VERSCHOOR Co., NIEUWEHAVEN144C, Rotterdam. In het op 31 December a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vroeger opgenomen Bij advertentie van 1-4 regels 80 eent, elke regel meer 20 cent. In de naamlijst per naam en por regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór of op 27 December ingewacht. DE ADMINISTRATIE.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 3