No. 297 Maandag 17 December 1828 106° Jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2,50; voor Middelburg en agentschap Vlis- ■ingen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent. pèr week, Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2,10, elite regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in •ns blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. de aan te koopen prijzen voor de ver- "éidie aan den heer Joh. Leendcrlse voor loting, omdat het vertrouwt dat vele door het onderhouden van een meer uilge- hel nemen van een oï meer loten de ar-breiden autobusdienst, beid van de afd. zullen willen steunen j Andermaal werd van Ged. Staten terug ontvangen de wijziging der bouwveror- BiNNENLAND. DE lï. K. STAATSPARTIJ. Op de vergadering van den Alg. Bond van R. K. Rijkskieskringorganisalies is Zaterdag, naar „de Msb." bericht, met 84 tegen 30 stemmen verworpen punt 3 van het bestuursvoorstel, beoogende het mogelijk maken van novenlLjsten. Daarop werd met 42—23 stemmen een voorstel uil de vergadering aangenomen dat het bondsbestuur een commissie zal be noemen, die tot taak zal heb ben naar een weg te zoeken tot invoering der E. V. binnen de grenzen der R.-K. Staatspartij met uitsluiting van het stelsel-Barge. Gisteren* Zondag was het besluit aan de orde of al of niet het lijstenvoorstel zal worden aanvaard. EEN WATERLEIDINGKWESTIE. In Den Haag is door 6086 huis eigenaren het contract met de water leiding opgezegd. Aanleiding daartoe is de nieuwe be paling die de huiseigenaren en niet de huurders verantwoordelijk stelt. De huurders zullen die opzegging wel niet prettig vinden. i. F, WOLSKY vjH K. J. QU9ST. LANGE DELFT 18 BABY-ARTIKELEN. De nieuwsto modellen iu WOLLEN MANTELTJES, TRUITJES, BROEKJES, PAKJES,"JURKJES. - GROOTE SORTEERING. Alléén degelijke kwaliteiten (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelbu Het blijkt al meer en meer dat de te Middelburg Wonende Marktkoop lieden niet tevreden zijn met hetgeen zij des Donderdags op ons Marktplein kun nen aan den man brengen, want ook des Zaterdagavonds wordt het aantal kraampjes steeds grooter en vooral j.I. Zaterdag was dit het geval. Nog enkele meer en men zal met recht vau een Za- terdagavondmarkt kunnen gaan spreken, die met het ouderwetssche schijnsel van petroleum lampen een typisch aanzien geeft. Zaterdagavond vergaderde het be stuur van de afdeeling Middelburg van den Volksbond met de dames en heeren, die zich bereid hadden verklaard het be stuur behulpzaam te zijn bij het inrichten en houden der a s. Donderdagmiddag te openen huisvlijttentoonslelling. Een drie tal der heeren verklaarden zich bereid de jury voor het houtsnijwerk enz. te vormen, terwijl een der dames toezegde te trachten zich twee dames le as- sumeeren om een jury voor de vrouwe lijke handwerken te vormen. Vernomen werd tevens, dat zoowel bij de opening voor muziek zal worden gezorgd; dal de heer de Jong zich bereid verklaarde Donderdagavond een demonstratie te ge ven aan de werkplank. Vrijdagavond zal de mandolinevereeniging ,„Semprc Aven- li" haai' gewaardeerde medewerking ver- leenen. De beide jury's zullen Woensdag de inzendingen beoordeelen en dien dag zal hel bestuur uit de ingezonden voor werpen ook reeds zijn keuze doen voor een verpleeghuis voor ouden van dagen op de begrooting 1924. In verband met de door Ged. Staten gemaakte opmerkin gen, wordt de gemeentebegrooling voor den dienst 1924 nader gewijzigd; een wij ziging der begrooting van het gasbedrijf voor dal dienstjaar wordt levens goed gekeurd. Met algemeenc stemmen wordt afwij zend beschikt op een verzoek om sub- minicus en H. Kosten Cz., worden voor Het den jubilaris aangeboden adres 1921 herbenoemd en nemen voor zoover] van hulde, dat de handtekeningen zij tegenwoordig zijn, hun herbenoeming draagt van meer clan 230 medewerkers aan. Besloten wordl de behandeling cener euwe politieverordening aan le hou den tot een volgende vergadering. Vastgesteld wordt een verordening op de helling van schoolgelden voor den avondcursus, alsmede een verordening was het streven van liet tijdschrift in ons Uit Vliaaingon. In den afgeloopen nacht werd te Vlissingen rook ontdekt, komende van het terrein, waar de burgerschool wordt gebouwd. De politie stelde een on derzoek in en kwam tot de ontdekking, dat een tweetal Vlissingsche jongeman nen zich met twee meisjes uit Middel burg, respect. 18 en 19 jaar aan, die zeiden de tram te hebben verloopen en der kceten hadden gehuisvest Zij hadden de kachel aangemaakt en dit leidde tot hunne ontdekking. De minder- arige meisjes werden aangehouden, om leden onder de ouderlijke macht te wor den teruggebracht. Op de reede van Vlissingen heeft een aanvaring plaats gehad tus- schen een Zweedsch motorschip en een Deensch stoomschip, die beide averij be kwamen. liet laatst bedoelde schip moest door sleepbooten naar Gent worden ge bracht. Gisterenavond is te Vlissingen tijdens dat de bewoners naar de kerk waren, een poging aangewend inbraak le plegen. Uit Wa 1 ckeren. De gemeenteraad van R i 11 h e m vergaderde Vrijdagmiddag in een voltal lige zitting. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd mei alg. st. besloten, bij aldien de deelname voldoende zij, (ter beoordeeling van den raad) in den ver volge voor leerlingen na den leerplich tigen leeftijd de gelegenheid open tc stel len tot het volgen van een vervolgcursus. Naar aanleiding van een schrijven van den heer De Meij, over het plaatsen van een bergplaats bij zijn woning, werd op voorstel van Burgemeester en Weth. besloten f 10 uit te trekken voor bijko mende werkzaamheden. De heer M. Barentsen, burgemeester, werd met alg. st. benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd benoemd de heer W. Gevaat Pz. met 6 st. tegen 1 st. o-p den heer P. de Pagler. Een wijziging in de begrooting dienst 1923 wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag sprak de wethouder W. Cevaal zijn hartelijken dank uit voor den steun en de medewerking van den secretaris ondervonden, alsmede de heeren Meliefste en Van de Pulte en den raad voor de genoeglijke samenwerking tijden zijn ambt als waarn. burgemeester De heeren Wisse en Leijnse spraken nog over wegsverbeteringen. De voorzit ter zeide onderzoek toe. Daarna sluiting. Uit Noord-Bevolmd. - Zaterdagavond 15 Dec. j.I. verga derde de raad der gemeente N i s s e. Af wezig de burgemeester wegens ziekte. Voorzitter wethouder H. Dane. De nadere behandeling gemeentebe grooling 1924 heeft geen bijzondere op merkingen. Vastgesteld wordt hel suppl. kohier hondenbelasting tot een bedrag yan f 9. Aan Joos Mol, W. L. Hirdes en de wed. P. Bostelaar, werd voor een half jaar afschrijving hondenbelasting ver leend. Herbenoemd wercl de heer A. Vette tot lid comm. van toezicht lager onderwfjs. De begrooting vleeschkeurings dienst centrum gemeente Heinkcnszand voor 1924 werd goedgekeurd, eenige per ceeltjes tuingrond op het dorpsplein zul len opnieuw worden verpacht. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den heer P. Gelok, om vermindering van pacht van zijn stukje gemeentegrond. De heer J. van Dalen, techn. amb tenaar, werkzaam bij de in aanbouw zijn de derde schutsluis te Wenieldinge, gaat deze gemeente,, met ingang van 1 Maart 1921 metterwoon verlaten, om zich in de gemeente Velzen, als zijn nieuwe standplaats te vestigen. In de op Zaterdag j.I. door ialle leden bezochte raadsvergadering van Wemeldinge werd aan de schietvcr- eeniging vergunning verleend tot het hou den barer oefeningen en vergaderingen in het voormalige gebouw der voorma lige school I, onder de door B. en iW. te stellen voorwaarden en wordt goed gekeurd een besluit van het Burgerlijk Armbestuur tot het bestemmen van een dening met den uitdrukkelijken wensch bepalingen te scheppen betreffende ver plichte aansluiting aan de waterleiding, zoo voor bestaande woningen als voor nieuwe. B. en W. stellen voor overeen komstig het verlangen van Ged. Staten le handelen. Ten aanzien van de ver plichte aansluiting van nieuwe woningen kunnen naar de meening van den voor zitter geen ernstige bezwaren bestaan; de aansluiting aan de waterleiding acht spreker goedlcooper dan het bouwen van een regenbak. Spreker meent voorts le moeten wijzen op den plicht van den gemeenteraad om voor een goede drink watervoorziening te zorgen en le meer, waar het hier een gemeentelijke privaat zaak betreft. De heer A. Dominicus zegt dat een defect aan de hoofdbuis der waterleiding aanleiding zou kunnen zijn tot het terug verlangen van den regenbak; spreker acht hierom zijn bezwaar legen verplich te aansluiting wel serieus. De h§er Karelse becritiseert den hier weer duidelijk waarneembaren drang van Ged. Stalen op de gemeentelijke auto nomie en haalt een voorbeeld aan van een gemeente in Zuid-Beveland, die in het geheel niet van de waterleiding wilde profileeren. De "lieer P. Lindenbergh Az. meent, dat dit argument tamelijk ver gaal en acht dit niet de fout van de waterlei ding. Al keurt spr. het ingrijpen van Ged. St. in de gemeentel, huishouding niet in allen deele goed, meent hij toch, dat hier een belang op het spel slaat, waar bij de gemeente indirect betrokken is. Verder zegt hij, dat bij de oprichting der N. V. Waterleiding Mij gerekend is op een geleidelijke toeneming van het aantal aansluitingen. Het voorstel van B. en W. tot het verplicht stellen van het aansluiten van nieuw te bouwen woningen aan de wa terleiding wordt daarna met 4 legen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren A. Dorainu- cus. J. A. Dominicus en Karelse. Het voorstel tot het invoeren eener verplichte ansluiting van de bestaande woningen wordt verworpen; tegen stemden de hee ren M. Hoogesteger, A. Dominicus, J. A. Dominicus, P. A, Lindenbergh en Joh. Karelse. In behandeling komt de begrooting 1924 van het Burgerlijk Armbestuur De heer J. A. Dominicus brengt na mens de commissie van onderzoek rap port uit en wijst er op, dat in deze be grooting voorkomt een post van f20.000 voor oprichtingskosten van een verpleeg huis, zonder meerdere toelichting, terwijl men blijkbaar door verkoop van stukken N. W. S. ter waarde van f 6000 met een restant van hel goed slot 1922 deze be grooting heeft getracht kloppend tc ma ken. De commissie meent, dat in plaats van dezen verkoop gevoegelijk gebruik ware te maken van de opbrengst van voor den spoorwegaanleg verkochte gron den De commissie is van oordeel, dat wanneer de raad zich hiermede overi gens vereenigen kan, tot goedkeuring kan worden besloten. De voorzitter is in staat de raming der oprichtingskosten van het verpleeg huis een globale raming te noemen. Eeni ge vaste vorm kau aan dit plan nog niet worden gegeven. Overigens is spr. het met de commissie van onderzoek' eens. De heer P. Lindenbergh Ez. zal gaarne zien dat van eenig definitief plan dooi den raad kau worden kennis genomen. Hierop volgen eenige door den heer A. Dominicus tegen dit plan geopperde be zwaren. Spreker zal daarom tegen deze begrooting stemmen Na ampele bespreking wordt dc be grooting van het Armbestuur, dienst 1924. goedgekeurd in. a. s. behalve die vau den neer A. Dominicus. Overgegaan wordt lot de benoeming van een lid vau het Burgerlijk Armbe stuur wegens periodieke aftreding van den heer L. Dominicus op 1 Januari Door het armbestuur wordt met den 40-JARIG JUBILEUM II. J. G. HARTMAN. Men schrijft ons Zaterdag is in intiemen lering herdacht het feit, dat de tegenwoordige hoofdre dacteur, dc heer II. J. G. Hartman, grif fier der Stalen van Zeeland, 10 jaren aan de redactie van het Tijdschrift ter be oefening van het Administratief Recht is verbonden. Zooals men wellicht reeds zal weten, aftredende aanbevolen de heer Jac. Wa-jwerd dit tijdschrift in 1883 door den beke Az. Na gehouden stemming blijken vader van den jubilaris, toen secretaris te zijn uitgebracht 5 stemmen op dender gemeente Goes, opgericht met het heer L. Dominicus en 2 stemmen opdoel de zelfstandige beoefening van het den heer Joh. Polderman, zoodat eerst-1 Nederlandsch Administratief Recht, voor genoemde opnieuw benoemd is tot lid al onder de jongere ambtenaren ite be- van dat bestuur. vorderen o. in. door voor een ieder, die j De leden der gascommissie, n.l. de hee- studie wil maken van het administratief post ad f3000 voor geldbelegging, voorko-! ren P. Lindenbergh Az., J. A. Dominicus, recht, de gelegenheid open te stellen zijn mende op de begrooting 1923 tot het en P. A. Lindenbergh Ez. en die van het medewerking aan het tijdschrift te ver uit alle deelen des lands welke in de af geloopen 10 jaren hun krachten aan hel tijdschrift hebben gewijd, getuigt aller eerst van de moeilijkheden, welke het tijdschrift in zijn eerste levensjaren on dervond, hoe moeilijk het aanvankelijk op de invordering dezer gelden. Op een vraag van den voorzitter wordt crcdict verleend tot het uitbetalen van een gemeentelijke hijdrage in de kosten ■an instandhouding van het gymnasium e Doelinchem ad f76.55 wegens deel neming aan hel onderwijs dezer inrich ting door een leerling uil deze gemeenlc afkomstig en tol een bedrag van f13.725 wegens meerdere jaarwedde aan een on derwijzer aan de O. L. school. Bij de rondvraag vesligl de heer J A. Dominicus de aandacht op de verwijde ring van enkele coniferen op de alge- neene begraafplaats en vraagt om in lichting De voorz. zegt dal deze ver wijdering aan hem noch aan B. en W. bekend is. De heer Karelse bespreekt de vervan ging wegens ziekte van het bewaar- scb ooi-personeel Ten slotte brengt de voorzitter den raadsleden zijn dank voor hunne bemoei ingen die zij zich weder in hel afgeloo pen jaar hebben getroost voor de ge meentelijke zaken. Spr. hoopt in deze laatste. vergadering van hel jaar 1923 dat hel volgende jaar den leden weel de noodige ambitie zal geven voor het vervullen van de hun opgelegde taak. Uit T hol en. Het gebruik dat gemaakt wordt van de auto-bussen welke het verkeer thans onderhouden tusschen Stavënisse-Bcrgen op Zoom en St. Annaland-Bergen op Zoom met de tusschen liggende plaatsen, blijkt voortdurend toe te nemen. Voor reizigersverkeer, voor 't contact dat men eventueel met de Rechtbank te Breda mocht hebben enz. is het een uitkomst daar het huren van gewone rijtuigen en orm hoog is, maar van de zijde van de winkeliers wordt zeer geklaagd, dat de verkoop sterk vermindert, en dat zaken- menschen te Bergen op Zoom er het best mee zijn, omdat men om een „haver klap" naar die gemeente reist om in- koopen te doen, Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Ook le C a d z a n d zijn op hun tour- néo door ons land Vrijdagavond in hel gymnastieklokaal der o. 1. school opgetre den mevr. Faber—Croneman en de heer Wiebel uit Meiningen (Duitschland) Een 70-tal ingezetenen woonden het concert dat ten bate van de hongerenden in Duitschland werd gegeven, bij. Ook hier, evenals we reeds van Oosthurg meldden, vonden beiden veel waardeering. Ds. II. P. de Puij, die de concer- teerenden had voorgesteld, bracht hen aan het eind dank voor het genot, dat zij hadden doen smaken Bij den uitgang werd voor de ongelukkigen in Duitsch land gecollecteerd In de Zaterdag gehouden vergade ring van den raad van W a l e r 1 kerkje, waarbij de heer A. H. de Mil- liauo afwezig was, werd gewijzigd de ver ordening der schoolgeldhcffing en de ver ordening der invordering hoofdelijltei» omslag. Herbenoemd werd als lid van de com missie van toezicht op hel lager onder wijs de heer W. H. N. Tellier Door B. en W. werd wegens het ont slag aanvragen van den heer A. O, Ver sprille als brandmeester het beheer van het brandwezen gewijzigd. Benoemd werd tot brandmeester de heer P. I, Castelcijn, voorheen onder-brandmeester; Adr. IIu- bregtse tot onder-brandmeester, voor heen onderbrandmeester (welke post nu is vervallen), en tot brandmeester de heer J. Vermeulen-van de Vijver. Waar voorheen de brandmeester f 15 jaarwedde kreeg, is dat nu f10 geworden de andere ieder f3.50 als op de andere uren van openstelling bestrijden van de oprichtingskosten van verplegingscoinité, n.l. de heeren A. Do- leonen. land ingang te doen vinden Hel adres, maakt dan dankbaar gewag van dc belangstelling, welke het tijd schrift zich at spoedig mocht verwerven, van degenen, die in den lande het admi nistratief recht dragen en beoefenen het mag zich verheugen in steeds grooteren bloei en weet zich dank zij zijn veelzij dig karakter en hel streven van de re dactie in het tijdschrift de belangrijke rechtsvraagstukken van den tijd aan ecne bespreking te onderwerpen, een vooraan staande plaats onder de periodieken op adniinislralief-rcchtelijk gebied te ver overen Dit streven vau het tijdschrift vond zijn weerklank in de belangstelling ook an de zijde der gemeentebesturen, die bij den gestadig toenemenden omvang der administratie leiding en voorlichting in den doolhof van wettelijke voorschrif ten op steeds hooger prijs stelden Als bewys van sympathie en dankbaar heid voor het groole en heilzame werk door den heer Hartman in den loop de zer 40 jaren tot stand gebracht, werd den jubilaris tc zijnen huize namens dc medewerkers en oud-medewerkers aan het tijdschrift door de heeren L. H Wensen en A. R. Malkus, gemeente ambtenaren resp. tc Millingen bij Nijme gen en le Schiedam en A. van der Heij den, ambtenaar ter Prov. griffie van Ulrechi een stoffelijk huldeblijk aange boden, bestaande uit een schilderij van den Middelburgschen zeeschilder W, J. Schütz. Met genoemde heeren hadden de heeren D. L. K. de Jonge te Hengelo (O en J. M. Dikkenberg te Dragten vroeger te Middelburg) zitting in de hul- digingscommissie. De heer Van Wensen, die bij deze hul diging het woord voerde, wees nog op de steeds toenemende belangstelling voor 't tijdschrift in de kringen der ambtenaren van gemeente en provincie, hij getuigde van de groole waardeering, welke het werk van den heer Hartman onder de medewerkers ondervindt. Behalve de schilderij werd een album aangeboden met de liandteekeningen van 232 deelnemers. De jubilaris was door deze huldiging zichtbaar getroffen. Hij was verrast, om dat deze hulde hem geheel onverwacht ten deel viel, maar meer nog was hij dankbaar voor het door zijn medewer kers en oud-medewerkers hem aangebo den huldeblijk. De heer Hartman zeide steeds met groote liefde zijn tijd en arbeidskracht aan het tijdschrift te hebben gegeven en hij hoopte dat zijn werk in de toekomst steeds eenzelfde belangstelling en sym pathie zou mogen oudervinden Aan mevr. Hartman werd door de commissie een mooi bloemstuk aangebo den. Nader vernemen wij nog, dat de heer Hartman met 1 Januari 1921 het hoofd redacteurschap van het Tijdschrift ne- derlegt en dat de uitgevers, de bekende firma Samson te Alphen aan den Rijn, besloten hebben zijn naam blijvend aan het Tijdschrift te verbinden, zoodat dit voortaan zal heeten Ilartman's Tijd schrift ler beoefening van het admini stratief recht In het nummer van het Tijdschrift van 15 December neemt de heer Hartman afscheid, eii schrijft hij o a. „Sedert de oprichting heb ik medege- •erkt aan de rcciaclic Sedert het over lijden van mijn hooggeschallen vader Sn Mei 1891 als hoofdredacteur Als ik nu den lijd gekomen acht, om het bijltje er bij neder te leggen, dan is dat niet, pmdat de taak mij te zwaar of minder aangenaam zou worden. Maar ik acht het beter, Vader Tijd vóór te zijn en af scheid van mijn werkkring te nemen, voordat hij mij wellicht zou dwingen; ook voor het Tijdschrift komt het mij iputtig vpor als jongere krachten gelegen heid kunnen krijgen, nieuwe leerling te geven." De lieer Hartman brengt dan danïc aan zijn vroegere en tegenwoordige me dewerkers; aan de uitgevers J Mulder [firma F. Kleeuwens Zn. te Goes) en de uit zijn zaak voortgekomen N. V., die het blad tot 31 December 1917 drukte, aan den heer G. W. den Boer, die het gedurende het tijdvak 1918—1922 ver zorgde en aan den heer N. Samson te Alphen a. d. Rijn, die het thans uit geeft, en niet het minst aan de mede werkers, die de opgaven beantwoordden of bijdragen inzonden. Vol vertrouwen geeft de heer Hartman de hoofdredactie over aan den heer D. Kooiman te Purmerend, lid van Ged. Staten vau Noord-Hollandmet de beste wenschen voor het blad en de medewer-

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1