No. 293 Woensdag 12 December 1823 Ï4»t>° Jaart-ses MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. NIET ACHTERUIT, MAAR VOORUIT KIJKEN. We maken in ons land niet een nieuw ministerie per automobiel in een achter middag. Met zeer langzame bedachtzaam heid wordt gewikt en gewogen. Zes en een halve week geleden werd de Vloot wet verworpen. Nog altijd zijn we in bet stadium van wikken en wegen. En dat nog wel in den tijd van het jaar waarin anders met vollen stoom gewerkt werd om de begrooling klaar te krijgen, en boiendien in tijdsomstandigheden die dringen tot zeer spofedige ingrijping in de staatsfinanciën. Wc zijn een geduldig volk, maar er zijn toch al symptomen van ongeduld, wat te meer begrijpelijk is, omdat Jan Publiek eigenlijk nicls verneemt van wat er dan toch wel gebeurt. Het duurde van 26 Oct. tot 16 Nov., d. w. z. drie weken voor mr. Kooien zijn opdracht kreeg. Een week later, den 24sten November werd meegedeeld dat hij de opdracht niet aanvaard had. Maar zonder dat we wisten waarom. Eerst thans, veertien dagen later heeft de pu- licalie van de Anli Rev. eischen aan de Katholieken een vasten grondslag ge geven aan de geruchten: dat het niet- mecr-bijeen-te-houden-zijn der coalitie de oorzaak was de- mislukking. Over de inmiddels door jhr. Beelaerls v. Blokland gedane en mislukte poging voor een extra-parlementair kabiuet kre gen we geen andere aanduiding dan dat hij geen minister van Financiën heeft kunnen vinden. En dan bij geruchte de bewering dat hij zijn kabinet wilde vor men onder „rechtsche signatuur", maar ook met het gerucht dat hij bij mr. van Gijn zou hébben aangeklopt. Waar echter weer tegenover staat de verzekering van mr. Dresselhuijs, dat de Vrijheidsbond in geen enkel opzicht bij deze oplossings pogingen geraadpleegd is. Wat nu weer nader wordt toegelicht door de bewering dat er wel eenoogen- blik aan mr. v. Gijn gedacht is, zonder dat dit plan tot uitvoering kwam; maar dat er wel onderhandeld is met mr. Pa- tijn, die geen lid van den Vrijheidsbond meer is. Mogen we er niel iets meer van weten? En ook niet over hetgeen er nu weer plaats heeft. We krijgen den indruk, dat er bij deze oplossing tot nu toe te veel gekeken is en wordt naar wal er vóór de crisis was. En te weinig naar hetgeen er komen moet. Wat er wis, is een coalitie die uiteen viel als een bundel waarvan het reeds verrafelde touw scheurde op de hardheid van de Vlootwet. Moet dat nu toch het punt van uitgang blijven voor de toekom stige regeering? Na die tweede misluk king werd eerst weer de heer Kooien ge raadpleegd en loen weer de heer Notens, de leider der Katholieken, en daarna tweemaal de heer Colijn. Is het nu wer kelijk de eenige mogelijkheid, dat men weer een ministerie vormt uit de drie kerkelijke rechtsche partijen die zoo scherp tegenover elkaar zijn komen te slaan'' Beteelcent hel gisler aangehaalde hoofdartikel in de Standaard, dat men daar in het Anli-Rev. kamp zicli bereid wil loonen om nog eens een overleg te probeeren, bijv. door wat minder hals starrig vast te houden aan wat de „eischen" als voorwaarde stellen ten opzichte van handhaving der vlootwet? Maar zijn wc dan nog altijd niet gekomen in een toestand waarin ook nog iels anders meetelt dan partijbelang en het belang van partijcombinatie? Wij kunnen nog altijd den toestand niet anders zien dan in het licht of liever in de duisternis van wat ons allen thans het naast aan het hart ligt de don kere financicele toestand. En het is heelcmaal niet noodig dat men voor een oplossing van d&t vraagstuk zich bepaalt tot het zoeken van een overeenstemming bij de drie partijen der ineengezakte coalitie. We bedoelen hier waarlijk niet mee een pleidooi voor het bezorgen van regeer-macht aan den Vrijheidsbond. Geen enkele partij zal er happig op zijn, in dezen tijd de verantwoordelijkheid van het lands bestuur op zich te nemen. En een extra-parlementair kabinet, niet op partij-grondslag gebouwd zal zeker ook wel kunnen rekenen op royale beoordee ling links en recht van zijn voorstellen inzake de begrooting. Jan Publiek vraagt zelfs om die dringende zaak van de financiën nu eens te behandelen buiten de partijpolitiek om. En dan liefst spoedig. KAMEROVERZICHT. Tweede Ka m e r. Zilling van Dinsdag. De enkele Kamerzitting - zonder regeering kan kort vermeld worden, na hetgeen we in ons vorig nummer reeds meedeelden over de resultaten, namelijk: lo de weigering van de interpellatie-v. Ravesteijn over het vertrek van den cxj kroonprins; 2o de aanneming van het voorstel Fleskens lot verlenging van 't Schoenen wetje tot 1 Juli a.s. Een principieel debat is er niet over dit laatste voorstel gevoerd, en zelfs de voorsteller moest erkenen dat er nog geen afdoend cijfermateriaal beschikbaar is. De afneming van de werkloosheid in de Brabanlsche schoenenindustrie was het voornaamste'argument van don voor steller. Een wenk van den heer v. Gijn om de verlenging te beperken tot drie maanden, werd door den heer Snoeck Henkemans ondersteund, maar de heer Fleskens wilde daar niet aan. Hij was overtuigd dat over zes maanden de schoenenindustrie weer op haar eigen beenen kan staan. En met 45 tegen 33 stemmen gaf de Kamer hem zijn zin. BiNKENLAfSO. RONDOM DE CRISIS. Volgens den parlementairen redac teur van „De Standaard" heeft de Konin gin j.l. Zaterdag te 12 uur en gisteren te vijf uur den minister van financiën, den heer H. Colijn, ontvangen. Naai- de Msb. verneemt heeft de club van Katholieke Kamerleden gistermiddag na afloop van de Kamervergadering, een bijeenkomst gehouden in verband met de Kabinetscrisis, 's Avonds hield ook de Anti-Rev. Kamerfractie een vergadering. De Chr.-Hist. Nederlander heeft „met klimmende verbazing" kennis genomen van hel in ons vorig nummer vermeld hoofdartikel uit De Standaard, Hel blad eindigt zijn beschouwing uldua „Wal de A.-R. Kamerclub nu deed en wat door de Standaard, als vol maakt redelijk wordt verdedigd: dat een Kamerfractie den aangewezen Iiabi= netsformateur voorbijloopt en eigener beweging, op het allergewichtigst punt van staatsbeleid de lijnen trekt, de bizon- derheden aangeeft, de eischen stelt dit achten wij zóó anli-constitioneel, zoo vol komen in tegenstelling met de beginse len van gezond parlementair beleid zóó geheel in strijd met de eischen van nationale politiek, welke de Cliristelijk-Historische Unie in haar ver kiezingsmanifest van 1922 op den voor grond stelde, dal wij er inet de meeste klem tegen waarschuwen Hier wordt, met de allerbeste bedoeling: herstel van het financieel evenwicht, een kwaad ge brouwen, dal ons volk diep-ongelukkig kan maken. Ons volk wil niet geregeerd worden door een Kamerclub, ook niet door de beste en de knapste; maar door de Ko- Uit Stat! en Prcsvirseis. Uit Middelburg. Aan den heer A. Buijs, gedurende 1 jaar werkzaam in het Huis van Be waring, alhier, is legen 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend. Gisterenmiddag vergaderde in het 'gebouw der Spaarbank het Departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onder voorzitterschap van den heer mr. G. J. Sprenger, wnd. voorzitter. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de aid. Middelburg van den V. C. J. B. om een garantie te nemen voor de opvoering van „De Dienstknecht in Huis" voor de Haghespelers. Met 't oog op de financiën van het departement werd besloten dit verzoek voor kennis geving aan le nemen. De rekening van den penningmeester, jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, aan wijzende in ontvang en uitgaaf f 5420.01 met een goed slot van f 157.78 werd goedgekeurd. In de commissie voor het nazien der volgende rekening werden be noemd mevr. Boddaert—Schuurbeque Boeije en de heeren mr. Th. Portheine, M. G. Boassou en jhr. S. O. de Casem- broot. Ook werd goedgekeurd de rekening der Nulsbewaarscholen over 1922, mei een ontvang van f 7176.75 en een uitgaaf f 7764.21 alzoo een kwaad slot van f 587.46, dat groolnndeels door de bij drage van de spaarbank zal worden Ook de begrooting voor 1924 werd goedgekeurd en in de commissie voor die scholen herbenoemd mevr. Boasson—Sanders met wie mevr. Bod daert—Schuurbeque Boeije was aanbevo len. De renterekening van het Badhuis met een tekort van f 29.75 en de gewone re kening met f 2602.16 als ontvang en f 2156.23 aan uitgaaf, die met een goed slot van f 65.93 werden goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met de rekening der Hulpbank, die een eindcijfer geeft f 502.30 met een goed slot van f 37.28. In de commissie voor do Hulp bank werd herbenoemd de heer mr. H. Doorenbos, met wien was aanbevolen de heer mr. H. Pleijte. In de commissie voor de Spaarbank werd herbenoemd de heer mr. F. B. Fvers, mede aanbevolen was de heer P. W. Menalda van Schouwen burg. Ook moest worden voorzien in de vacature van een lid van het departc- menlsbestuur wegens bedaukcu van den heer L. K. van der Harst JJz. Aanbevolen waren de heeren jhr. F. Hooft Graafland en mr. H. Doorenbos. eerstgenoemde werd benoemd. De heer Sprenger herdacht wal de heer Van der Harst gedurende tal van jaren als voorzitter met groote belang stelling en ijver voor het departement fieeft gedaan Hij stelde zijn krachten ge durende dien lijd ten dienste van 't Nut. Zijn arbeid zal in dankbare herinnering bij het departement blijven Besloten werd den heer Van der Harst schriftelijk deu dank over te brengen Uit Walcheren. Vleeschkeuriugsdiensl, werd besloten tot!hierbij of Dekker aan het gemeeutebe- wijziging van art. 7 der verordening van stuur gevraagd had om vergunning om de vleeschkeuringswet, overeenkomstig jden weg bij hem om te ploegeu, daar een voorstel van B. en W. van Middel-! hij z i. er veel slechter door geworden burg, zoodat door de gemeente Middel burg geen herkeurloon zal kunnen gehe ven worden bij invoer van de kring gemeenten eu buiten de kringgemcenlen alleen in 't geval in die kringen een con- De voorzitter zeide, dat Dekker tot hel omploegen van den weg vergunning verkregen had. De heer Fransso zag gaarne, dat het gemeentebestuur van Middelburg gewe- niugiu uit het stamhuis van Oranje iu Maandagavond werd te Souburg overleg met hare goede getrouwe Sla- j onder leiding van den burgemeester, een ten Generaal. (Grondwet Art. 52). vergadering gehouden om te komen tol God behoede Nederland!" oprichtiug van een comité lot het inza- „De Tijd" bevat een relaas van het verloop der pogingen tot Kabinetsfor matie. Wat daarin medegedeeld wordt over den heer Kooien, lcomt overeen met wat daarover reeds gemeld werd. Hij zou gelrachl hebben een rechtsch Kabinet te vormen. Hij zou geen personen hebben gepolst, maar een kort programma heb ben voorgelegd aan dc leiders der drie rechtsche partijen. Van twee kreeg hij bevredigende mededeelingen. De derde stelde eischen die iu het bijzonder twee der partijen aangingen, waarop hij het onderhandelen daarover aan die partijen overliet. En toe ndie onderhandelingen mislukten, heeft hij zich terug getrokken. Over de pogingen van den heer Bee laerls deelt „De Tijd" mee, dat deze geen overleg pleegde met de partijen. Hij zou sterk gedacht hebben aan den heer Colijn voor defensie, en het de partement van Fin. hebben aangeboden aan den heer Palijn. De Vlootwet zou weer worden ingediend, maar de invoe ring uitgesteld. De heer Palijn zou echter als voor waarde hebben gesteld: inperking van de vrijheid tot slichling van bijzondere scholen, om het aantal kleine scholen verminderen. Die voorwaarde was voor den heer Beelaerls onaannemelijk. En bovendien bleek dat de heer Patijn sedert cenigen tijd geen lid meer van Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneest men met Pnrol, in doozen van 30, 60 en 90 cis. Bij apothekers en drogisten. (Ingez. Med.) op. melen van gelden en ideeren voor Duilschland. Besloten werd een comité van 12 personen le vormen en Zaterdag de collecte le houden Maandagavond vergaderde de raad van Arnemuiden. Op voorstel van eu W. werd het vervolgonderwijs op geheven. Besloten werd m. a. st. om den to ren le Klcverskerke samen met 't be stuur der kerk te Klevcrskerke te hor stellen volgens hot bestek van deu gem - bouwmeester. Overgegaan werd tol cou ver teer ing van het restant ad f 15.100 der ö'/s pCt. leening iu 5i/s pCt. Verder deelde de voorzitter mede, dat een schrijven was_ ingekomen van de gebroeders Meerman, waarbij zij ver klaarden op hun standpunt te zullen blijven, zijnde deu grond te koopen. liet voorstel van B. en W. was afwijzend te beschikken. De heer Van Waarde zeide, dat de gebroeders Meerman last had den van het water, daar dit over de muurplaat komt door do verhooging van het terrein welke heeft plaats gehad. De voorzitter zeide dat die verhooging geschied was op verzoek van hen, het welk de heer Fransse bevestigde. Be sloten werd om op het verzoek afwijzend te beschikken. Een verzoek was ingekomen van de Groene Kruisvereeniging om het reserve den Vrijheidsbond is, waardoor gevreesd j fonds op f 500 te stellen en niet in werd dat men dan dien Bond tegen i mindering te breugen voor subsidie wat zich zou krijgen. Voorts zou de heer de goedkeuring vau deu raad verwierf. Colijn geen minister van defensie wil-1 Thans kwam ter tafel de vleesch- len worden in een zakenkabinet. Toen keuringswei. Na toelichting door den gaf ook de heer Beelaerls zijn pogingenheer Kielstra, secretaris der Z. L. M. curreercnd keurloon zal worden gehe- zen werd op het voetpad van Arnemui- ven, waardoor een loonende exploilalie den naar Middelburg, daar dit bij de van den dienst in gevaar wordt gebracht, j vuilnisbelt te Middelburg in een slech- Daarna kwam de heer A. Dekker ter lei» toestand verkeert. De voorzitter zegt toelichting van het behoud van het voet- hem dit toe. pad over de hofstede van den heer P. 1 Verder vroeg spreker hoe, B. en V.. de Klerk naar Klcverskerke Na heel J dachten over do havenruimte. De voor wat bespreking hierover werd na slem- i zitter zeide dat ook de meening van B. ming met 4 tegeu 3 st. besloten het j en W. is, dat vergrooting vooralsnog voetpad op te'heffen. Tegen opheffing1 niet noodzakelijk wordt geacht, stemden de heeren Fransse, Jansse en De heer Van Waarde vroeg of het Van Eenennaam. t voetbalspel op Zondag niet verboden kan De opheffing is gegrond op de over- worden. De voorzitter zeide, dat het eging, dal het voetpad den weg slechts I reeds in behandeling" is, om hel in de 200 Meter bekort en dientengevolge na politieverordening op te nemeu. de verharding van den Burgemeester I Dezelfde spreker zou gaarne zien, dat Lantsheerweg niet langer noodzakelijk bij eventucelen sneeuwval de paarden meer wordt geacht. I van hellen voorzien waren, daar dit bij Herbenoemd werd m. a. st. tot lid der Jden Iaatsten sneeuwval veel te wenschen commissie van toezicht op hel I. O de overliet. De heer Jansc klaagde bij heer C. A. Cornelissen. sneeuw over gladheid van af den molen Omlrenl een gedaan verzoek van den j naar hel stationsplein en zag gaarne, heer J. K. Crucq in de vorige vergade-dal de sneeuw daar zoo spoedig mo ring tot verplaatsing van den lantaarngelijk opgeruimd werd, omdat het haast op het Schorretje, deelde de voorzitteronmogelijk is op die plaats met paard mede, dat dit niet mogelijk was. Deen wagen te rijden. De heer Puijpe is heer Crucq vroeg of het dan niel moge- van meening, dat de schuld hiervan ook en den heer De Waard, hoofd van den wel voor een groot gedeelte bij de be stuurders ligt, doordat ze hun paarden niet scherp zetten. Spr. zeide dat men dan aan al de hellingen wel de sneeuw opruimen moei of zaud strooien. De heer v. Eenennaam vroeg verbe tering van het voetpad naar Klevcrs kerke. De voorzitter zeide, dat dit in behandeling genomen is. Daarna ging de raad over in gesloten zitting. Uit Zu id-Boreland. Maandagavond kwam de raad dei- gemeente S chore in openbare ver gadering bijeen Afwezig met kennisgeving de heeren Glerum, Rijn en van Sparrentak. Het voorstel van B. en W. om de subsidie dan het Groene Kruis te bren gen op 135 gulden wordt voor de twee de maal iu stemming gebracht en ver worpen met 3 tegeiH 1 stem (die van den voorzitter.) Een tweede voorstel van B*. en W. om de totale subsidie der gemeen ten Kruiningen en Schore ad f 875 te handhaven maar den deze pondsponds gewijze over de twee gemeenten te ver- lijk was de lantaarn op den wal te ver plaatsen. Na een mededeeling van den lieer Puijpe hieromtrent zal dit onder 't oog worden gezien. Verder deelde de voorzitter mede, dat dc bijdrage voor den heer C. Crucq ten behoeve van zijn schoonmoeder, wei- het Krankzinnigengesticht vertoeft, pl.m. f 280 bedraagt. Een verzoek van den gemeentebouw meester om ziju salaris op f 150 te bren gen, werd in handen van B. en W. ge steld om advies. Tegen een verzoek van den rentmees ter van het kroondomein Oranjepolder om palen te plaatsen op gemeentegrond tot bescherming van een voetpad naar deu Oranjepolder, bestond geen bezwaar. Bij de rondvraag vroeg de heer Pou- wer aan den heer Fransse of hij toe stemming verleend had aan A. Dekker tot het plaatsen van palen aan den weg naar zijn woning. De heer Fransse deel de mede, dat Dekker deze vergunning verkregen had van B. en W. tot bescher ming van het voedpad. De heer Pouwer zeide, dat de weg er door ontsierd is en last veroorzaakt deelen naar het laatst bekende cijfer dei- voor het verkeer. De heer Janse vroeg inwoners wordt eveneens verworpen.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1