1. L1.1..11111 kengevecht kouden. vuurtje-stoken, oud roest rondzeulen enz. Deventer gaf ons liet buurtfeest der Pinksterkronen te zien, rondedansen om een groote versierde kroon die ten slotte in het water geworpen wordt En een an dere Pinkstcrkroon met rondedans werd ons vertoond uit Hindeloopen. De Waddeneilanden gaven een voor beeld van het ronddragen door de kleu ters van de Meikrans, en het rondgaan van de rijk behangen Pinkstcrblom icen meisje), beiden met het doel gaven te vragen. En Twente gaf dezen rondgang te zien van de Pinksterbroedjes, kleine meisjes, die zelf een „teermaoltje" of te wel een smulpartij houden van hun in gezamelde centen. Zeer geslaagde films vertoonden ons die aardige kinder tafereeltjes. Het zonderlinge Usseloër Pinkster- bruidspaar met hun voorspoedige spruit in een kinderwagen, paste ook in de rij van rondgang om gaven op te halen. Maar toen waren die van de Kinder feesten al overgegaan maar die van de groote. menschen, waarvan vooral Lira- burg en Brabant nog zooveel voorbeel den geven. Uit Venlo kregen we het herleefde rondgaan van de reuzen Valuas en zijn huisvrouw te zien, met hun dwaze dans voor het stadhuis op den 21sten Juni. En een tweede zeer uitvoerig beeld kregen wc te zien door de zomerfeesten in het Limburgschc dorp Gronsveld. Wat daar op Pinkstermaandag en later gebeurt, is een aaneenschakeling van handelingen, die ieder afzonderlijk in een of anderen vorm in andere plaatsen zijn blijven bestaan. Daar vindt men een merkwaardige vermenging van uit heidenschen tijd voortlevende gebrui ken, met kerkelijke plechtigheden; daar is hel vertoon van de „schötlerie" (schutterij) gemengd door de processie- feesten van den oogst. De koning van het vogel-schieten krijgt als koningin de vrouw die hem liet eerst een „meike", een bouquetje, aanbiedt. Uit datzelfde dorp kwam de Bronkdag, de groote processie door de korenvel den, met die typische bielmakers voorop, die de versperringen op den weg moeten weg hakken voor den stoet, waarin de schutters een groote rol spelen. En dat daar bij zoo'n feest nog iets anders wordt gedaan dan marcheeren, bewees het feestmaal van de vlaaient Prachtig was de groote processie op het mooi landgoed Nieuwberg bij Gul pen, waarbij ook al weer de schutters een voorname factor zijn. Uit Brabant volgden tafereelen van de vele schuttersgilden met hun vendel- zwaaiers, en hun rijk gecostumeerde standaarddragers te paard. Lobilli gaf ook een beeld van een weer geheel verjongd gilde, dat zelfs een nieuw gildchuis betrok, maar dat merkwaardige gebruiken over hield. De vertooning met de peperkoeken, die de officieren op hun sabel steken, als ze de vaandels hebben weggebracht, is daarvan wel een der curieuste. En toen kwam Huiscn (bij Arnhem) deze reeks voltooien met een spiegelge vecht van het gilde, dat weer herin nerde aan liet luilakkengevecht in Zaan dam. Daar zagen we toen ook den veteraan van de vaandelzwaaiers zijn wel zeer «esthetische vertooning geven. En toen als slot van deze afdeeliqg de opperid-feesten die op Zondag, veer tien dagen na St. Jan. op Terschelling plaats hebben. Daar zagen we de oppe- rid-gangers uit Midsland in wagens naar de zee rijden, onderweg ook al weer te gengehouden door versperringen. En aan de zeekust zagen wc op de lonen van de harmonica allerlei dansen doen: hel rielen, de dans van: eerst maar met je eigen meid en dan maar met een ander", de zevensprong van de oude zeelui, en dan liet „afklopperlje" dat statig begonnen en besloten wordt met de eerste maten van hel Wilhelmus. En nu we van een melodie spreken, moeten we iets vermelden, dat de toe schouwers bij al het overige ook reeds mee kregen. Ze hebben niet alleen zien, maar ook gehoord. Bij de meeste dier feesten worden vaste overgeleverde liedjes gezongen. En de melodieën daar van heeft de heer Röntgen gevarieerd, zooals hij dal ook gedaan heeft met de liederen van Valerius. Terwijl we naar de tafereelen keken, hoorden we hem al die melodieën, in allerhande variaties spelen. Er waren zeer markante liedjes bij, speciaal uit Limburg, Brabant en Terschelling. Een bloemennaspel voltooide deze zo- mer-vertooning. Na de pauze volgde nog een film van een boerenbruiloft te Asselt .bij Roermond. Het merkwaardigste daarvan zijn de zgn. aartjes, de kwajongens van het dorp die daarbij, onder leiding van een ouderen man, vader Aartje, de rol spelen van kabouters, die o. a. veel hel pen bij het opruimen van den tafel en dan goede huisgeesten zijn, maar die ook lastig worden als ze niet genoeg naar hun zin verkrijgen van het maal, en dan in hel huis breken, om iets machtig te worden, de deur barricadee- ren, op het dak klimmen, en aldoor een lielscli spektakel maken, totdat ein delijk de bruigom zich overgeeft, en de noodige tractatie laat buiten brengen. Dat dit alles tot vermakelijke, tooneel- tjes aanleiding geeft, ligt voor de hand. Het publiek toonde herhaaldelijk door luid applaus de films zeer te waar- deeren. Bouw te Breda gaf een reclame-kalen der uit, waarin ze op ieder der zes bladen een mooie reproductie gaf van een ets van D. Harting van een toren of ander schilderachtig hoekje van Amster dam. RECHTZAKEN. „ChaTelke Dop", door Ernest Claes. Uitg M. „De Waelburgh'" Geestig als weinig andere boeken uit den laatsten tijd. Maar wring voor hen die dit aangaat. Wat in dit geval onze Zuiderburen zijn. Het is in ver- smcuig Vlaamsch geschreven, en speelt in Diest en Brussel. De „Vulgaire geschiedenis van Gha- relke Dop" vertelt van het gedoe van een mannetje uit het volk in den oor logstijd, zonder ontwikkeling, maar sluw zoodra ergens een cent te verdienen valt, en din ook zonder eenig gewe tensbezwaar; iemand die de vaderlands liefde aan zijn laars lapt; die als het moet de „Brabbeson" mee zingt en een drapo uitsteekt, maar er geen been in ziet een 500 mark te verdienen door een landgenoot als spion bij de Duitschers aan te geven, of met de Duitschers een voordeeligen handel te drijven. Om dan later, als de Duitschers weg zijn, weer de Brabbeson te zingen, en mee jacht te houden op hen die te lief voor de Duitschers zouden zijn geweest. Met nog een decoratie als beloouing. Typeerend is voor zijn opvatting zijn oordeel over de activisten, waarvan hij niets begrijpt: „Daar is er geen een, die van den oorlog heeft weten te pro- fileeren, en 't is maar goed dat ze die mannen in den bak gestoken hebben." Als er zoo'n type geschetst wordt als een landgenoot, en als een voorbeeld •an wat geen uitzondering was, dan kan dal niet anders dan wrang zijn. En dan is de geestigheid van zoo'n boek eigenlijk alleen goed te genieten door een lezer in een ander land. Want geestig is dit boek buitenge woon. Zeldzaam raak is dat mannetje ge typeerd, en de schrijver die Oharelke zelf als verteller laat optreden, heeft een merkwaardig inzicht gehad in de zonderlinge mentaliteit van zoo iemand. Kalenders. De Nederl. Alpenvereeniging gaf een zeer fraaien weekkalender uit bij Nijgh en v. Ditmar's Uitg. "Mij. Hij werd samengesteld door Ph. C. Visser Visser-Hooft, welbekend door de Karakorum-expeditie. En men vindt dan ook, naast prachtige foto's van de Al pen, de Pyreneeën enz. verscheidene fo to's, op dien tocht naar dat [Voor-Indische hooggebergte genomen. Onder iedere foto staal een korte toe lichtende tekst. De Internationale Gewapend Beton mijn verbeelding was, die mij parten speelde, toen ik het meisje zelf voor ons uit zag loopen, den Boulevard op; een meisje irel een lang, slank figuurtje in donker blauw gekleed, met een mdlk^ waardig zwart zijden hoedje op het klei" ne, fiere hoofd, een soort Napoleojtf steekje. Kjjk, kijkI is dat Philippa niet?" zed ik snel en ik raaide den arm van mfijfo. metgezel aan. Kijk, daar staal zijl Zij staal stil. Laten wij haar opvangen en er met haar over spreken." Hij talmde even. „Weet u dat zeker'" „Ja, ja", zei ik. Het meisje voor ons uil, bleef staan voor een kiosk en kocht couranten van een Fransch vrouwtje met donker haar zooals ze allen hebben, een zwarte shawl en een net schort voor; die vrouwen schijnen zich zelf gemobiliseerd te heb ben tot een eenparig leger van werkers, reeds lang voor den oorlog. En ik zag hoe een lange, dunne arm werd opgeheven en wees naar een cou rant die hooger op hing. O ja, dal was Philippa's gebarrIk wisl zeker dat zij hel was 1 En nu zag Kapitein Meredith het ook. Want hij stond stil op straat. Haastig zei hij- „Ja, zij is het. Luister even;. Wilt u nu naar haar toe gaan' Ik doe lie? maar niel. Ik mbet zoo gauw mogelijk naar hel kantoor van Cook en Qox, dal Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens: overtreding der arbeidswet: J. de V., Vlissingen, tot f 15 b. s. 15 d. h.; J. S. F., Vlissingen, lot f 5 en f 15 b. s. 5 5 en 15 d. h.; W. R., Zoutelande, ||ol f 3 b. s. 3 d. h.; P. "V., Missingen, lot f2 b. s. 2 cl. h.; overtreding bouwveror dening: L. B., Vlissingen, tot f 10 b. s. 10 d. h.; de 'St. Jacobstraat te Vlissin gen met een motorrijtuig berijden: M. C., Middelburg, tot f3 b. s. 3d. h.; kippen vervoeren op verboden wijze: J. KKoudekerke, tot teruggave aan ouders; overtr. Brandweerverordening. J. L., D. R„ beiden Middelburg, ieder tol f 3 b. s. 3 d. h.; overtr. Leerplichtwet P. de W„ Westkapelle, totf 1 b. s. 1 d. h.; overtr. art. 4275 Swb.W. L., Zoutelande, tot f 3 b. s. 3 d. h.; overtr. Jachtwet :A. B„ Grijpskerke, tot f 10 b. s. 10 d. h.; overtr. Wapenwet: A. B., Vlissingen, tot f 5 b. s. 5 d. h.; venten zonder vergunning: II. B., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.; rijden over voet paden: J. P. B„ Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.; F. J. L., L. J. L. L„ beiden Middelburg, ieder tot f 2 b. s. 2 d. li.; op verboden tijd mest vervoeren: P.-W., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.; fietsen zonder licht: B. M., Serooskerke, lot f3 b. s. 3 d. h.; overtr. art. 427s Swb.: P. P., Souburg, tol f 2 b. s. 2d. h.; overtr. Regl. wegen en voetpaden: J. v. d. V., M. P., beiden Serooskerlae,, P. K., Oostkapelle, ieder tot f3 b. s. 3 d. li., L. L., Grijpskerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.; dronkenschap: M. R., Vlissingen, tot f5 b. s. 5 d. h. Advertentie n. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. spreekt van zelf. Ik zal u Laler wel vinden in het hotel Ritz; of ik zal tele- foneeren. Bonjour I" Hij groetle en was weg voordat ik antwoord kon geven. Trouwens ik moest loopen zoo hard ik kon om de lange ge stalte in haar donker blauwe pak in te halen, voordat zij in een winkel vier* dween. „Philippa", zei ik toen ik haar ein delijk inhaalde. Mijn zWarle boa vloog achter mij aan in den feilen Februari wind. Ik was builen adem. t Philippa keek mij aan met een ver baasd gezicht. ,0, is u het?" zfei ze. „Ik liep jujifet over u te denken, mevrouw George!" Zij Irok mij een weinig op zij om' menschen le laten passeeren den winkel in. „Is u alleen?" vroeg zij haastig. „Ja, ja, natuurlijk." „O, ik hoorde dal George veilig en wel Dinsdag teruggekomen is." „Ja! dat is ztoo. Hij is juist naar Cook en Cox gegaan „O! de gewone S|wee Mekka's voor de Engelschen in Parijs" zei Philippa glimlachend knikkend. „Gaat u met mij' mee boodschappen doen totdat hij klaar is?" „Ja, heel graag", zei ik fnel warmte. ,Ik verlang zoo u le spreken! Toe laat mij bij u loge eren als Jhjet u hiel lasgig is." Indische Stoomvaartlijnen. Bandoeng, 10 Dec. te Belawan, Rot terdam naar Batavia. Karimoen, 8 Dec. te Batavia van Am sterdam. Insulinde, p. 9 Dec. Kaap del Armi, Bala\ia naar Rotterdam. Johan de Witt p. 7 Dec. Sagres, Bata via naar Amsterdam. Prinses Juliana, 9 Dec. te Southamp ton, Amsterdam naar Batavia. Kangean, 8 Dec. le Madras, Java n. Amsterdam. Salatiga, 9 Dec. v.m. 6 u. 15 m. te Rotterdam, terug uit zee om le repa- reeren. Soerakarla, p. 9 Dec. Gibraltar, Java naar Rotterdam. Rotti, p. 8 Dec. Ouessant, Amsterdam naar Java. Oranje Nassau, p. 9 Dec. Flores, Am sterdam naar West-Indië. Grotius, st. 9 Dec. Perim, Batavia n. Amsterdam. Kawi, 9 Dec. van Colombo, Batavia n. Rotterdam. Koningin der Nederlanden, 8 Dcc. van Batavia naar Amsterdam. Prins der Nederlanden, 9 Dec. van Porl Said, Amsterdam naar Batavia. Boeroe, 9 Dec. van Colombo, Java n. Amsterdam. Johan de Witt, wordt 11 Dec. ca. 9 u. v.m. van Batavia te IJmuiden en ca. 13 u. 's middags te Amsterdam verwacht. S t o o m v.-l ij n e n op N.-Amerika. Dintcldijk, 7 Dec. le Portland (Ore), )Pacifiekust naar Rotterdam. Breedijk, p. 10 Dec. v.m. Lizard, Rot terdam naar Newport News. Rotterdam, 8 Dec. v.m. van New-York naar Rotterdam. Spaarndam, 9 Dec. van Vigo, Rotter dam naar New-Orleans. HOOFDSTUK XXV. Bekentenissen aan het pndere meisje. Ik denk, dat ik eenigszins wanhopig sprak, want zij keek mij verbaasd aan. Ik vergat mijn paspoort gteheel en al en 'bracht ide rest van den, ihiddag met haai- idoor. Ik geloof, dat het de zonder lingste van alle laslige en drukke en vreemdsoortige middagen was, die ik be leefd heb .sedert ik rondliep in de schoenen van hel meisje, dal O' wal wou ik dol en dol graag,', dat ik die vrlouw van George nooit, nooit, nooil in mijn leVen had ontmoet! Dat er niet zulk een persoon bestonid Ten minste, en dal zou voor miij geen verschil maken, als ik miaaT zoo geluk kig gieweest was haar nooit le zien Wij stonden al spoedig, Philippa en ik, op wat de Vloer scheen van een «normen. Vergulden toren, de oogpo opgeslagen naar de spiraalvormige rayons van 'den groolsten winkel op ieder vain die rayons een naam in vergulde letters Violetles, Chemises de jour, Jupons cn Fantaisies wal dal laatste wel mocht zijn Hel kan niet half zoo „fantastisch" en ^Vreemds" zijn als de toes,tand, die miij zenuwachtig achter Philippa aan deed loopen, als zij de trappen op- en afging',, van de eene rayon naar de andere, op haar bevoegde, vlugge manier, inkoopen doende voor zich zelve, vöor mevrouw Directie: A. W. JANSEN, J. T. v. d. MEER. MIDDELBURG OOSTBURG. MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL f 500.000— geheel geplaatst en volgestort. Aan- en verkoop van Effecten. Verzilvert coupons en lossingen. Koopt en verkoopt vreemde gelden. Neemt gelden in Deposito mot 1 dag opzegging 31/, pCt. 1 maand id. 3s/, 3 maanden id. 4 1 jaar id. 4'/, Nederlandsohe Landbouwbank, AMSTERDAM. Bij kantoren Alkmaar, Eindhoven, Hoorn, Purmerend, Roermond, Roosendaal Onze Noord -Hollandsche kantoren knoopen gaarne relaties aan voor het plaatsen van gelden op le hypotheek op boerderijen of landerijen in Noord-Holland, waarvoor zij regelmatig prima aanvragen hebben. Kente 5 k5Vj °/o naar gelang van overwaarde. Sohattingen worden alleen verricht door uiterst betrouwbare taxateurs. Correspondentie ter zake te richten aan ons Kantoor Alkmaar. Middelburgsche Courant In het op 31 December a.s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vroeger opgenomen Bij advertentie van 1-4 regels 80 eent, elke regel meer 20 cent. In de naamlijst per naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk, In elk geval vóór of op 27 December ingewacht. DE ADMINISTRATIE. 5U IÜSULAIRE Hypotheekbank te Zierikzee SO O 100 Vermeerdering V halfj. 1923 ruim ISO i lizeod gulden. Totaal in omloop: Verkrijgbaar te Middelburg, ann het Bjj kantoor, Koepoortstr. 27, ^fj den heer H. C. REIJERS, ten wiens kantore Pandbrieven voor directe aflevering in voor raad zijn. NERVEUS EN EN ZENUWZIEKEN, die lijden aan prikkelbaarheid en wilszwakte, gebrek aan energie, neerslachtigheid, levensmoeheid, slapeloosheid, hoofdpijn, angst- en dwangtoestanden, hypochondrie, nerveuse hart-en maagaandoeningen, soxueele zenuwziekten, moeten de uitvoerige brochure van Dr. WEISE over zenuwziekten lezen. Vraagt gratis toezending daarvan door Dr. ÖEBHARD Oo. Eusebiusbuitensingel 14, Arnhem. Tracéy, Voor hel jonge zusje. Massa's, menschen paseenden ons. Al les rondom ons wr^ schittering van kleu ren ider koopwaren, die uitgestald waren en ide hooge klanken van het Fnuischo gebabbel. Maar weder hoorde ik weinig van T geen rondom miij voorviel. Ik Irachlle na te denken hoe in Philippa zou vragen mij zelf Wij! hen in, te kwartieren voor vannacht en ide twee volgende nach ten. T H In de zakdoekenafdeelipg kwam ik lol mijzelf. Op haar doodgewone, afdoende wijze koos en bestelde zij een dozijn, lieerenzakidoelken, waarin zij door de uit stekende Fransche borduurster van dien winkel de letter M. N. wou laten bor duren. Vaag herinnerde ik mij dat ik mevr. Tracey sprekende over haar aanstaanr den (schoonzoon den naam Mouly had hooren noemen.. Ik verondeslelde dus, dal die zakdoeken een cadeau waren voor Philippa's verloofde. Toen Ide kassier de bestelling op schreef wendde Philippa nicl haar cou rant onder den arm, ziclr tot mij en zei- de: „Nu ben ik klaar. Ik wou eerst alles afdoen voordat ik mét u begon le praten of ik zou wat vergeten hébben; en ik heb een afschuw van vergelen. Maar ik wou u vertellen Nu Slak zij haar hand in mijn ,armj ter wijl vv'ij die afdeeling verlieten en langs de paraplu's en parfumerieën naar de deur gingen. „U moei miij verleden een vreeselijk menscli ^Vonden hebben 'toen ik mei u over George praatte!" Zij uitte een kort lachje. „U zujll het haast niet kunnen gelooven, maar ik wisl loen nog' niel Idat ze u nog niet verteld hadden dal George leefde!" „Nqen, neen r Ik begrijp Idat u dal niet wist", zei ik eenigszins afgetrokken. „U kon het natuurlijk niet weten. U idaOht Idat ik het wist. Ik heb pas den avond daarna gehoord, toen hij bininen kwam „Toen hij binnen kwaml".£erhaal'de het andere meisje ook een weinig absent. „Hoe wonderlijk!" Ik zei niets. Ik herinnerde mij dal af schuwelijke tête-h-lfite mei kapitein Me redith op mijn kamer. Hoe zeer verschil lend van lielgeen Philippa er zich waar schijnlijk op idat oogenblik van; voorstelde. „Wil ik u nu naar uw holel brengen9" voegde Philippa er bij. „Of will u Mis schien mei mij mee teruggaan?" „O ja. grangi!" zei ik gejaagd, ,11c wou mevr. Tracey ook graag' eens spa-eken.. Is mevr. Tracey lliuis?" „Neen, ik vrees dat moeder den lieden dag uit blijft." (Wordt vervolgd). Eleclr. Drukkerij G. W. den Boer. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 6