Ui 1 WAARSCHUWING No. 292 ID UV >LW* .J. Dinsdag 11 fcSSS& l WÖ® .SwtfV»i'6 _1K ig di( nummer behoort ©en Bijvoegsel. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. jaarlijksche collecte voor de Ev. ■men alhier heeft opgebracht De Luth. armen a i u de som van f213.! Zooals wij Vrijdag meldden, besloot de Neutrale Bestuurdersbond alhier ingevolge een circulaire van het bestuur van het A. N. V., om op Donderdag 20 December een vlaggetjesdag te hou den voor steun aan de noodlijdende Duitsche arbeiders. Thans is echter van het A. N. V. een schrijven ontvangen, dat op een op 3 December te Amster dam gehouden vergadering van alle co- mité's, die steun verleenen aan Duitsch- land, samengeroepen door het Roode Kruis, besloten is tot onderlinge samen werking en tot het houden van een in zameling op een dag in de week van 17 tot 24 December. De Bestuurders bond besloot daarom ook hier met an dere comite's in die richting werkzaam te zijn en niet afzonderlijk een inzame ling te houden. Voor de Huisvlijttentoonstelling van de afdeeling Middelburg van den ■Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, is zoowel door den Commissa ris d. Koningin als door den burgemees ter een zilveren medaille toegezegd. Laatstgenoemde heeft zich tevens bereid verklaard de 'tentoonstelling te openen. De opening is thans bepaald op Don derdag 20 December te 3 uur in plaats van te 2 uur. De inzending der te exposeeren voor werpen is bepaald op Dinsdag 18 De cember des avonds tusschen 7 en 10 uur. Wij herinneren er aan, dat de in schrijving voor deelneming nog open blijft bij den secretaris, den heer S. P iWillems, Korte Delft. Zooals uit een advertentie in ons nummer van gisterenavond bleek, wordt Donderdag a.s. in het Grand Hotel al hier een lezing gehouden door den heer 'Adriaan Boer uit Bloemenaal, met het doel te komen tot de oprichting van een Zeeuwsche fotoclub. Het plan daartoe rijpte bij de deelnemers aan den cur sus voor amateurs, gehouden door de Zeeuwsche Fotohandel der firma Helder. Deze vergadering en de toetreding tot de op te richten club staan echter open voor alle amateur-fotografen. Uit Vlissingen. De Christelijke Bestuurdersbond te Vlissingen heeft aan den gemeente raad het verzoek gericht den kinderaf trek voor den H. O. te brengen op f 100 voor ieder kind. Thans is het f 50 voor de beide eerste kinderen, en verder 100 gulden. Hedennacht heeft op de reede van Vlissinge n een aanvaring plaats ge had tusschen het Noorsche stoomschip „Snefjeld" bestemd voor Antwerpen en de Brcskensche motorboot Br. 20. Het laatste schip bekwam ernstige averij en is.te Vlissingen binnen geloopen. De nat tentoonstelling van pluim vee en konijnen, welke a.s. Zaterdagmor- morgen in het Concertgebouw te Vlis singen door den burgemeester zal worden geopend, belooft een belangrijke te worden Het aantal toegezegde inzen dingen van dieren is zeer groot, maar ook het aantal artikelen ter opluistering. Niet alleen zullen er stands zijn van granen, voederartikelen efi broed machines, maar ook zal een inwoner van ■Vlissingen een door hem vervaardigd drinkwaterfontein voor pluimvee inzen den die tegen vorst bestand is. Vrijdag avond zal door den keurmeester van pluimvee een lezing worden gehouden over den pluimveeteelt welke voor ieder toegankelijk Op de gehouden tentoonstelling van pluimvee en konijnen te Tiel, behaalde de heer H. Siegers te Vlissingen in de afdeeling konijnen negen eerste prij zen, een tweede prijs en drie derde prijzen en een eere-prijs voor op één na de mooiste collectie konijnen, een eereprijs voor den besten zilver ram en Uit Walcheren. Het verslag van de opening van de zaal van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Domburg dient nog te wor den aangevuld met de vermelding dat ds. Van Empel sprak namens het clas sicaal bestuur en dat de heer O. Lou- worse, diaken, heeft gesproken namens den kerkeraad en den voorzitter dank zegde. Uit Z u i d-B v e 1 a n d. De inteekeulijst, die in de gemeente Waarde gecirculeerd heeft voor be- noodigde gelden bij de ontvangst van de 25 Hongaarsche kinderen, geeft een to taal bedrag aan van f 350. Ds. D. van Maanen te Waarde, lid van het bestuur voor de stichting „Kinderzorg" te Middelburg, heeft door zijn bemoeiingen uit deze gemeente 32 zakken met mondbehoeften aan genoem de slichting kunnen zenden, vertegen woordigende een verkoopwaarde van meer dan f 100. Aj In de vergadering van ingelanden van het waterschap Waarde werd be sloten om geen nieuwe opzichterswo ning te bouwen, maar volgens een ander voorstel werd besloten om de bestaande opzichterswoning publiek te verkoopen. Mede werd besloten, dat de Weste lijke basaltmuur bij de suatiesluis onder eigen beheer zal vernieuwd worden. Ge durende '23 is oenzelfde werk geschied aan den basaltmuur aan den Oostkant. De heer L. N. te Rilla'nd heeft li/a jaar geleden zijn portefeuille, inhou dende f 600, aan het station verloren. Eenige dagen geleden vond N. in de brievenbus aan zijn woning de porte feuille! Het gelxeele bedrag was daarin nog aanwezig. Uit Tholeia. In de Maandag gehouden verga dering van den Raad der gemeente St. Maartensdijk waren afwezig de heeren: M. L. Koopman en A. Vroegop, wegens verblijf elders. De voorzitter deelt mede dat deze ver gadering spoedeischend is omdat een be slissing behoort te worden genomen in zake het subsidie voor de bootver binding Stavenisse—Zijpe waarover in de vergadering van 4 December de stem men staakten. De Voorzitter stelt voor het subsidie te verleenen en wel voor denzelfden tijd als waarvoor de Provincie het subsidie zal toekennen. De heer Quakkelaar zal tegen slem- men. In de vorige'vergadering heeft men de inwonende schippers verhoogd voor havengeld, wel is waar minder dan oor spronkelijk was voorgesteld maar toch nog 100 pel. Deze schippers ondervinden nadeel van de Rolterdamsché Tramweg maatschappij; deze maatschappij nog te steunen ten nadeele van de beurtschip pers komt hem allerminst gewenscht voor. De Voorzitter meent dat dit misschien kan worden ondervangen door het stel len van voorwaarden. De heer Hage gelooft niet dat het al of niet blijfen varen afhangt van het sub sidie van f 250 dezer gemeente; gemeen ten die er meer belang bij hebben moeten dan de toegezegde bedragen maar verhoogen. Hij verwondert zich bovendien dat de R. T. M. nooit zelf een verzoek om subsidie indiende De heer Kloet is voorstander voor het toekennen van subsidie. Hij gelooft aan de belangen der ge meente ook voor de verbinding met de andere gemeenten op de Z Hollandsche eilanden. De heer Groenewege kan ook niet ge- looven dat het bootje van zooveel be- teekenis is voor deze gemeente. De Voorzitter verdedigt het voorstel tot toekenning van subsidie. Hel voorstel tot het toekennen van subsidie wordt hierna verworpen met 4 tegen 1 stem. Voor de heer W. M. Ivloet, legen de heeren: M. P. Groenewege, A. L. Hage, C. Priem en C. M. Quakkelaar. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Te Axel zal op 26 Dec. een ten toonstelling van postduiven worden ge houden in „Het Gulden Vlies", waarvoor men minstens een paar honderd in zendingen wacht en waarvoor reeds vijf verguld zilveren medailles door particu lieren zijn uitgeloofd. Uit Zeeu Wech-Vlaand er on W. D. - Zondag 16 Dec. zal door de Post- duivenvereeniging „De Bonte Duif" te Aardenburg een ringtentoonstelling worden gehouden in het duivenlokaal ran den heer J. de Maree. Reeds een honderdtal duiven zijn ingeschreven (al leen postduiven). De heer A. Botting uit Vlissingen zal als keurmeester optre den. Voor elke klasse (34) is een di ploma beschikbaar gesteld. Bovendien 4 medailles, een voor de beste oude dof fer en duif en een voor de beste jonge doffer en duif. Te Aardenburg zal gedurende den winter elke week in de sociëteit „Spoor tot Vriendschap" eén avond een bioscoopvoorstelling gegeven worden. kebeeke en D. de Klerk. In de vaca ture M. Keur, die ontslag genomen heeft, is gekozen de heer Joost Dingemanse als diaken. In de voonniddaggodsdienstoefening te Zierikzee heeft ds. J. G. Steenbeek Zondag aan zijn gemeente bekend ge maakt dal hij de benoeming van adj.- directeur en predikant aan de Weesin- richting te Neerbosch heeft aangenomen. Zaterdag is te Axel herstemming gehouden voor 4 nolabelen der Ned. Herv. Kerk, waarvoor *163 stemmen zijn uitgebracht. Gekozen zijn de heeren A. van Cruijningen met 87, W. de Zeeuw met 86, O. Overdulve met 84 en W. Ver- couteren met 82 stemmen. A. van 't Hoff, C. Schieman, P. Won- dergem en Ch. Cappon hadden resp. 81. 58, 57 en 40 stemmen. De heer Abr. Bijnberg te Oud- Vossemeer, welke sedert 1875 in het bestuur der Ned. Herv. Kerk verschillen de functies vervulde en thans president Kerkvoogd is, heeft wegens gevorderden leeftijd tegen 1 Jan. a s. ontslag ver zocht als zoodanig. Geref Gem. Beroepen te Benthuizen, ds. A. Ver hagen te Middelburg. - Geslaagd voor het Machinisten-di ploma B, de heer J. Jonker, leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen. KERKNIEUWS. ONDERWIJS t. RECHTZAKEN. - De heeren Mr. F. J. N. van Dam en Mr. B. H. Carp, resp. kantonrechter en Griffier bij hel kantongerecht te Oost- burg zullen als zoodanig ontslag vragen. De ingestorte garage te Rotterdam. Maandagmiddag heeft de rechtbank te Rotterdam de behandeling hervat van de zaak tegen den 49-jarigen aannemer J. v. O., aan wiens schuld het te wijlen zou zijn, dal op 9 Februari van dit jaar een dubbel pand aan de Albrechlslïade instortte, waarbij twee arbeiders het le ven verloren. Het woord was thans aan den Offi cier van Justitie, mr. J. de Visser. Spr. zeide dat het hem niet gemak kelijk was in deze zaak requisitoir te ne men. En deze taak wordt hem niet ver gemakkelijkt, daar de meening der des kundigen op verschillende punten uit- eenloopen. Op belangrijke punten komen de verklaringen echter overeen. Spr. hoopte daaruit dal ook de schuld van bekl. te kunnen aantoonen. De officier bracht hulde aan de deskundigen| 5 char ge en a décharge voor de groote moeite, die zij zich hebben genomen; speciaal net rapport van den deskundige Dwars had op spreker een zeer wctenscTiappe- lijken indruk gemaakt. "De teekeningen van de deskundigen 5 décharge, behoor den volgens den Officier meer in een prentenboek thuis De officier eischic ten slotte tegen den aannemer J. v. O. inzake het ver oorzaken van dood door schuld, zes maanden gevangenisstraf LANDBOUW, Als ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk te N. en St. .Too sl and zijn herbenoemd resp. de heeren P. Ka- Bij den landbouwer F. I,. te M e 1 i s- kerke is een koe gestorven welke bleef lijdende te zijn geweest aan miltvuur, liet kadaver is onder toezicht verbrand. De entstof van prof. Pfeiler tegen mond- en klauwzeer. De commissie, aan wie de Minister van Landbouw had opgedragen een plan te ontwerpen, dat in toepassing zou kun nen worden gebracht ten einde proef nemingen hier te lande met het vaccin tegen mond- en klauwzeer van prof. Pfeiler te Jena, waarmede door dr. Ovcr- I bosch te Gouda een aanvang was ge maakt, zooveel mogelijk in goede banen te leiden, heeft haar rapport samenge steld. De commissie, bestaande uit prof. voor Vervslsehingen Door valuta-handelaren (waaronder vroegere kellners, damestailleurs) die in het geheel geen verstand van serieuze geneesmiddelen hebben, zijn groote par tijen vervalschte aspirintabletten „Bayer" in Holland ingevoerd Een deel van deze tabletten is reeds door de politie in beslag genomen, een deel bevindt zich waar schijnlijk nog in den handel Wij maken er op attent, dat wij de ECHTE ASPÊMNTASLETTEN „BAYER" in Holland uitsluitend in vrrpakkingen in den handel brengen, die met de wettig gedeponeerde ORANJE BAND voorzien zijn, en wel in glazen buisjes, tegen den verkoopprijs van75 Cents en in papierrolien, voor diegenen, die genoodzaakt zijn, op aanraden van den arts grootere hoeveelheden van dit geneesmiddel te gebruiken tegen den verkoopprijs van 60 Cents. Belde verpakkingen zijn met oranje band voorzien. Aspirintabletten „Bayer" worden door ons nooit los in den handel gebracht Men weigere iedere andere verpakking en wij verzoeken de verbruikers onze vertegenwoordiging, de „UNION" HANDELSVEREENIGING R. P. MOSENTHAL, Amsterdam, Heerengracht 6i7, Telefoon 33i04 te willen medededen. als U andere dan met oranje band voorziene aspirln-tablettcn „Bayer" aan geboden worden. Om het publiek voor vervalschingen te behoeden, zullen wij in het vervolg de namen van die handelaren in de couranten vermelden, bij welke vervalschte aspirintabletten „Bayer" gevonden zijn. „Union" Handelsvereeniging, R. P. MOSENTHAL, Heerengracht 617, Tel 33104. Alleenvertegenwoordigers der Farbenfabriken vorm. Friedr Bayer Co Leverkusen b. Keulen a d. R. (Ingez. Mud.) J. Poels, prof. L. C. de Blieck, prof. II. Remmelts, dr. Lourens en dr. A. J. Win kel, is gekomen lot de volgende conclu sies: 1. Er bestaan geen voldoende weten schappelijk gedocumenteerde gegevens om de entstof van prof. Pfeiler zonder voorbehoud in de practijk toe te passen. 2. De werking en de immuniseerende waarde dienen te worden vastgesteld door verschillende, zorgvuldig voorbe reide en uitgevoerde proeven, alvorens op de boerderijen hel middel toe te pas sen. 3. De bepalingen van de Veewet laten ons land, evenals in vele andere lan den, dergelijke voorbereidende proefne mingen slechls toe in daarvoor aange wezen inrichtingen. 4. Niettegenstaande wettelijke bezwa ren, heeft de commissie tegen het ver zoek tot voortzetting van de proeven in de omstreken van Gouda geen bezwaar 5. Eerst nadat bewezen is, dat de ent stof geen gevaar oplevert voor versprei ding der ziekte, zouden in de niet-be- smetle streken dieren mogen behandeld worden (alles onder verantwoor delijkheid van den onderzoeker; daarbij gebruik gemaakt kunnen worden van de aanbieding van den heer A. J Bos te Barneveld. 6. Opzettelijke besmetting om de im muniteit, door de enting verkregen, te controleercn, zou uitsluitend mogen plaats vinden in de daarvoor bestemde inrichtingen of in de besmette streek, on der verantwoordelijkheid van den onder zoeker. ook voor gevallen van aanspra kelijkheid voor schade van derden. 7. Het ligt op den weg dcy regeeiTng, zich met prof. Pfeiler in verbinding te stellen, ten einde met de door hem be reide entstoffen experimenten van re- geeringswege te doen verrichten. Uit den aard der zaak zal prof Pfei ler de zekerheid moeten worden gegeven, die hij Ier waarborging van zijn geheim wenscht. het afloopeud collectief arbeids-conlract voor hcerenkleeding opgezegd. De aangehouden Nederland se he Schoener. Naar de Msb. verneemt, was de Ne- derlandscho schoener „Zeehond", die zooals gemeld, door de Amerikaansche autoriteiten in beslag genomen is, be stemd voor Halifax. Het lag geenszins in de bedoeling, alcoholische dranken binnen het ver boden gebied te smokkelen, maar het schip, schijnt door het verlies van ankers en kettingen als gevolg van den storm, waardoor ook de motor defect geraakt, al drijvende in de nabijheid van de 3 mijls grens te zijn gekomen. Bij de be trokken reederij hier te lande zijn nog geen bijzonderheden omtrent de in be slagneming ingekomen. Reuier verneemt uit New York, dat het Nederlandsche consulaat aan de ad- vocalen van de admiraliteit heeft opge dragen, een onderzoek in te stellen naar de in beslag neming van de ..Zeehond". HANDEL. NIJVERHEID EN VISSCHERU. Bij den te Den Haag door de Ihageefabrielcen gehouden nationalen fo towedstrijd behaalde de Zeeuwsche Fo tohandel alhier in de eerste klasse voor vakfotografen den vierden prijs Dc minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft onder bepaalde voor waarden aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks, vergund, dat gedurepde het tijdvak vat 17 December 1923 tot en met 5 Jan 1924, langer dan dc wettelijk vastgestel- den arbeidstijd kan worden gewerkt Naar de Stand, verneemt heeft mr M. W. II. Werker, chef der algemeene comptabiliteit der Nederl. Spoorwegen, zijn ontslag als zoodanig gevraagd. Faillissementen. Door de rechtbank alhier is fail liet verklaard Jacob Geensen, vlashande laar te Axel. Rechler-Commissaris Mr. P. J. van Bortel. Curator Mr. F. W. Adriaanse te Middelburg. In de Kleedingindustrie. Door den Ned. Bond van Werkgevcrs- vereenigingen in het kleedingbedrijf is De verpachting van de oester- perceelen. Heden werd in het Schuttershof a I- j h i e r door het bestuur der visschcrijen op de Zeeuwsche stroomen de 3-jaar- lijksche verpachting gehouden van een groot aantal oesterperceelen. De belangstelling in deze verpachting was zeer groot. De groote zaal was ge heel gevuld met bij het oesterbedrijf be trokken personen De uilslag was als volgt De perceelcn 1, 2 en 3, lol nu toe gecombineerd tegen een pacht van f 5, werden nu afzonderlijk gepacht, en wel 1. W. v d Endt f lt; 2 N. Hoebeke f2; 3. idem tl; Voor de overige perceelcn laten we hier de lijst volgen, waarbij nik het num mer van ieder perceel eerst de vroe gere pacht en daarna de nieuwe pacht wordt vermeld met den naam van den pachter: No 4 f 2. nu f 2 W van Liere, 7 f 1, nu f 1, Jan Minnaard, 10 f 12. nu f7 M. van Stee Jacz tl f 11. nu f I, Jan Minnaard; 38. f 110. nu f 270, A. Nolet, 43. f105, nu f370. M. van Stee Jacz.; 53b. f 12, nu f 13, W. P, Paanc; 60. f65, nu f 75, C. de Rooij Jz.; 112. f 1625, nu f 2009, C. de Rooij Jz 124. 19, nu f 17, Jacob Glerum. 149. f1275, nu f2050, A Nolet; 154. f2200. nu f 2100, P. Verweijs; 158. j f 1400. nu f 2050firma Wagtho675. [f1450, nu F 1075, Izaak Jumelet, Brui- I nisse176. f1500, nu f1800; firma P. |C. Polsen Go.; 177 f 1550, nu f2150, [dezelfde; 194. f3, nu f 16, M. Verschu- re; 195. f370, nu f50, Jac. Pikaar; 207. f 2200, nu f 2025. Izaak Jumelet, Brui- nisse; 209. f3025, nu f 2350, C. L Bom; 270. f 2125, nu f 2125, C. Bom, 236. f 710, nu f470. H. van Stee; 238 f1750, nu f1200, D. Bom; 239 f1825, nu f1500, J. L. Bom. 252. f1100, nu f1025; Wed. J. F. Sinke; 274. f 1525, nu f 1625, A. Pols; 298. f380, nu f 310, J. de Waal-Hirdes, Bruinisse; 312. f1525, nu f 2225, G. de Rooij Jansz.; 331. f900, nu f 950, A. Pikaar; 387. f 12, nu f33, W. Rheijnj- ghoudt. 409 en 410, vroeger samen f 1, nu 409

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1