WAARSCHUWING Vrijdag 7 December 1823 No. 289. 166° Jaarganf IDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. naar voren komen, zooals sioöihiigen. voor- kènhuis bezocht. Uit de mededeelingen 6pellen? I van de ministers mag worden geconclu- j Hoe zonderling de verhoudingen zijn deerd, dat met de voltooiing ervan zal -r;-Tr=—f geworden, blijkt wei als men de kansen worden doorgegaan, in dien zin echter, I van zoo'n kobinet-Colijn overweegt. De dat deze geleidelijk en partieel zal ge- Abonnementsprijs per kwar- i Katholieke Kamerfractie (dat zijn dus de schieden, waardoor verschillende nf- taal: politici) heeft verontwaardigd de eischen deelingen van het oude ziekenhuis ge- op de buitenwegen om Middelburg, en afgewezen die de Anli-Rev. onder leiding leidelijk naar de dan gereed gekomen voor de andere gemeenten p. post f 2.50; i van den heer Colijn voor verdere samen- gebouwen van het nieuwe ziekenhuis zul- voor Middelburg en agentschap Vlis- werking stelden. Maar toen dezer dagen Ten kunnen worden overgebracht. singen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin gen: 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. de Katholieke werkgevers een congres hielden, werd daar een spontane ovatie gebracht aan... den heer ColijnI Men zou verbaasd kunnen zijn over dit verschil tusschen de partij-vertegen woordigers en een groep van partij leden, ware het niet dat bij de meesle partijen een verschil merkbaar is tus schen partij-politiek en de meening der volgelingen. Maar misschien ligt ook juist daarin de aanwijzing van den uitweg. We weten niet precies wat er bij de formatiepogingen is gebeurd. Maar de indruk is er toch, dat de partij-geschil len de oplossing bemoeilijken. Maar dan is er ook aanleiding om te vragen of toepassing mogelijk is van wat mr. Cort van der Linden zei te doen, n.l. over de partijen heen zich te richten naar de volksmeening. En dan speciaal ten opzichte van de bezuiniging, waarvan KB TWEEDE MISLUKKING. Niemand Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gisterenavond werd in het Neder- landsch Koffiehuis alhier een goed be zochte vergadering gehouden van den Neutraler. Bestuurdersbond, in de eerste plaats in verband met een circulaire van het A. N. V. waarin voor 77 plaatsen in ons land o. a. Middelburg, Vlissin- gen, Goes. Zierikzee, Terneuzen en Vee- re, een inzameling van gelden wordt aan gekondigd op Donderdag 20 December a. s. er: waarin de Bestuurdersbond wordt verzocht zich voor Middelburg te belas ten met de inzameling. Hel doel is gelden bijeen te brengen voor een Kerstgave, aan arbeidersgezin nen in Duilschland, dus het medehelpen iedereen de noodzakelijkheid aan het eenigermate lenigen van den erkent behalve dan de communisten die grooten nood bij onze Oostelijke naburen geheel, en de S. D. A. P. die half met Het inzamelen zal geschieden door ver- Eenmaal t anderniaal meer? Komt er nog een bod? Of wordt de zaak öpgehouden? Het wordt een pijnlijke geschiedenis. De inter-parlementaire poging van mr. Kooien in de richting van een coalitie kabinet mislukte omdat de coalitiegenoo- fen onder elkaar keven. De extra-parlementaire poging van jhr. Beelaerls van Blokland, onder- rechtsche signatuur, mislukte, oindal hij geen mi nister van Financien kon vinden. Moet er nu een poging volgen van een interparlementair kabinet van gemlcngd- rechts-èn-links? En als dat mislukt, komlt dan een poging voor een extra-parlemen tair kabinet van gemengde substantie aan de beurt? Ofzijn 'we al zoo ver dat diö rij niet eens meer wordt afgewerkt, en dat nu de teugels in handen zullen ge geven worden van een groep mannen die zullen trachten le regeeren in weer wil van het parlement? Het zou een bedenkelijke overgang zijn, want daar zit een negalie van de volksuiting in; en dat kfin zeer verbitterend werken. Maar aan den anderen kant moet men wel op een rerwaarloozing van die volksuiting be dacht zijn, zoodra het blijkt dat de ver tegenwoordiging die dat volk zich koos in de Tweede Kamer, géén lijn aangeeft voor 's lands politiek. De tweede poging ging trouwens reeds builen de partij-politiek om. Volgens de geruchlen is de candidaat-formateur ook reeds bij Vrijheidsbondcrs aan 't zoeken geweest, ter aanvulling van de rechtsche leden van zijn span. Maar hij slaagde niet, omdat hij geen Minister van Financiën kon vinden, wat niet onbegrijpelijk is. 't Is met hed baantje wel! En omdat er nu eenmaal geen uilvoering van de „Hamlet" moge lijk is zonder den Prins van Denemar ken, werd deze opvoering afgelast. Er werd aan den volgenden candidpat-direc^ tour de Wijze vermaning nagelaten: zorg eerst voor een minister van de schat kist! De rest, programma e.d., is bijiziaalc.. Men zegt dat er door jhr. Beelaerts voor dit ambt aan Financiën navraag is gedaan in Vrijheidsbondkringen. Blijk baar dus le\ergeefs. Mislukte dat uit partij-politieke over wegingen? Of kon men hel over de mate van bezuiniging niet eens worden1" En nog een belangrijke vraag: is met «te mislukking van deze poging bif den Vrijheidsbond, ook voor goed uitgemaakt dat iedere poging tot vorming van gemengd bezuinigingskabinet verder is uitgesloten? De afwijzende houding der Katholieken maakt ook iedere kans op een vruchtbaar „democratisch" kabinet, met vrijz.-dem,'. en soe.-dem., ondenkbaar. Maar wat dan? Er moet toch een re geering zijn, ook al vloeit uit iedere mislukking de conclusie voort: niet meer op de geprobeerde manier. Er heeft nu eerst een Katholieke zijn neus gestoolen. Toen een Chr. Histori sche. Komt nu een Anti-Hev. aan de beurt? En zal dan vanwege de de conse quentie uit die vorige mislukking, de geheel andere keuze worden gedaan van een vrij Kabinet, nikVst het Parlemenlfc? En zou voor zoio'n Kabinet van „sterke hand", werkelijk weer de heer Colijn dezelfde uitgaven voor ambtenaren en arbeiders willen voortgaan. Is het nu werkelijk onmogelijk om builen iedere partij-overweging om, een ministerie te vormen, dat allereerst zich richt op die bezuinigingskwestie, waarbij het, zooal niet de instemming van alle ambtenaren en arbeiders, dan toch wel die van alle industrieelcn, handelaars, boeren en winkeliers heeft? De ernst van den toestand vraagt een ministerie dat niet verzwakt wordt door het gebonden zijn aan parlij-eisclien of partij-compromissen. Als daarbij dan de invloed van het Parlement wordt uit koop V)D vlaggetjes met opschrift„Alg. Ned. Vakverbond", „Steun voor Duilsche gezinnen". Al was men overtuigd, dat er al heel dikwijls een beroep gedaan wordt op den TieldaJIgheidszin onzer sladgenooten, toch meende men, dat de Kerstgedachte „Het Vrede op Aarde" velen een vlag getje voor het goede doel zal doen koo- pc-ii, en zij zoo een steentje bij zullen dragen aan het huis der naastenliefde. Mei algemeene instemming werd be sloten op bedoelden datum door daartoe aan te zoeken jonge dames de speldjes te doen verkoopen, indien althans de door geschakeld, kan men dat betreuren, maar bet bestuur van het A. N. V. bij het ge- -«1 mnnf/tn —l.inn— .Int V, I TTlP.PTlfphp^f lllir rPPft^ 5» ïl Tl (tP.VTn (Tflp fflP. zal men moeten erkennen, dat het niet anders kan, omdat dat Parlement door zijn verdeeldheid niet bij machte is een lijn aan te geven. Maar het moet een krachtig ministe rie zijn, en als we dan lezen (lat er ook al gesproken wordt van een aan blijven van het Ministerie-Ruys, dan is het ons niet mogelijk daarin die kracht te vinden, juist omdat het in zijn samen stelling een partijtegenstelling vertoont, die ontwrichtend werkt. BINNENLAND. meentebestuur reeds aangevraagde toe stemming wordt verleend. Het bestuur van den Neutr. Bestuurdersbond zal zich met de algemeene leiding belasten, ter wijl een drietal aanwezige heeren zich bereid verklaarden op den dag der in- inzameling de uitvoering ter hand te ne men Het is natuurlijk niet doenlijk van alle St. Nicolaasfeestjes melding te ma ken," maar een uitzondering willen wij maken en wel door mede te deelen, dat het jaarlijksch 'feest, gisterenavond ge vierd is in het oude mannen- en vrou wenhuis alhier. De oudjes werden door den voorzitter van het bestuur der Godshuizen, de heer Herman Snijders, gedurende geruimen tijd onderhouden mei een aantal lichtbeelden, grootendeels natuurkieken uit verschillende wereld- deelen, waarbij de heer Snijders op on derhoudende wijze verklaringen gaf. De heer E. II. P. Peek, regent van het geslicht, had het muzikale gedeelte van voor ©.evalseliin en Door valuta-handelaren (waaronder vroegere kellners, damestaiüeurs) die in het geheel geen verstand van serieuze geneesmiddelen hebben, zijn groote par tijen vcrvalschtc aspirintableiten „Bayer" in Holland ingevoerd. Een deel van deze tabletten is reeds door de politie in beslag genomen, een deel bevindt zich waar schijnlijk nog in den handel Wij maken er op attent, dat wij de ECHTE AbPERINTABLETTEN „BAYER" in Holland uitsluitend in verpakkingen in den handel brengen, die met de wettig gedeponeerde ORANJE BAND voorzien zijn, en wel in glazen buisjes, tegen den verkoopprijs van75 Cents en in papierrollen, voor diegenen, die genoodzaakt zijn, op aanraden van den arts grootere hoeveelheden van dit geneesmiddel te gebruiken tegen den verkoopprijs van 60 Cents. Belde verpakkingen zijn met oranje band voorzien. Aspirintabletten „Bayer" worden door ons nooit los in den handel gebracht. Men weigere iedere andere verpakking en wij verzoeken de verbruikers, onze vertegenwoordiging, de „UNION" HANDELSVEREENJGING R. P. MOSENTHAL, Amsterdam, Heerengracht 6i7, Telefoon 33i04 te willen mededcelcn, als U andere dan met oranje band voorziene aspirln-tabiettcn „Bayer" aan geboden worden. Om het publiek voor vervalschingen te behoeden, zullen wij in het vervolg de namen van die handelaren in de couranten vermelden, bij wölke vcrvalschte aspirintabletten Bayer" gevonden zijn. Farbenfabriken vorm. Frledr. Bayer Co. Pharmac. Afdeellng LEVERKUSEN b. Keulen a. d R. (Iacefz UedA werd tot ouderling herkozen de heer A. de Blauwe en tot diaken de heer P. Bosman. Aan de verkiezing namen deel 13 vrouwe lijke leden. Bleven de vrijzinnigen en de rechtzin- nigen bij do notabelonverkiezing in 1921 in do Ned. Herv. gemeente te Zierikzee elkaar zoowat gelijk; bij de dezer dagen ge houden stemming werden de 6 vrijz. candidaten met een meerderheid vaar 90 a 100 stemmen gekozen. De rochtzinnigen verlie zen daardoor één ze tol en bezetten voortaan 2 zetels van de 12. (N. R. Ort.) In den leeftijd van 64 jaar is te Ma kassar overleden ds, S. van Doorn, pre dikant bij de Indische kerken. Ds. van Doorn deed in 1908 zijn intrede bij de Ned. Herv. kerk te Sluipwijk, en in 1915 te Noordgouw e. Op 19 Nov. 1918 werd hij benoemd tot predikant in N. O. I., en stond achtereenvolgens te Pontia- nak (1919), Soekaboemi (1920) en Ma kassar (vanaf April 1922). BEZOEK VAN HET KiYGELM IIK KONINGSPAAR AAN ONS LAND? Naar de „Tel." verneemt, beslaat bij t Engelsclie koningspaar het voornemen om binnenkort de Koningin le bezoeken. Hoewel nog niets definitiefs is. vastge steld, zou, indien geen wijzigingen in de beslaande plannen worden gebracht, de den avond voor zijn rekening genomen komst van koning George en Koningin en deed door middel van een gramo- Mary in ons land, niet vóér Maart a s verwacht kunnen worden. BIJZONDERE. POSTZEGELS OOK LIEFDADIG DOEL. De minister van Binnenlandsche zaken en landbouw brengt ter kennis, dat hel in het voornemen der regeeriug ligt ge durende een nader te bepalen tijd aan de kantoren der posterijen voor het publiek bijzondere postzegels verkrijgbaar te stel len, welke zullen worden verkocht met een nader te bepalen bijslag boven de frankeerwaarde en waarvan de opbrengst na aftrek van die frankeerwaarde, de kosten van aanmaak, administratiekosten en eventueele andere kosten, uit de uit gifte voortvloeiende, zal worden gebruikt lot steun aan nationale vereenigingen, welke een mcnschlicvcnd doel nastreven. Vereenigingen. als boven aangeduid, welke meenen voor sleun in deze uï aan merking te komen, gelieven daartoe vóór 16 December a.s. een schriftelijk ver-! zoek in te dienen bij den minister van binnenlandsche zaken en landbouw. TE plione verschillende melodieën door de zaal weerklinken. Als wij dan nog inelden, dat de oud jes in ruime male op versnaperingen werden onthaald, dan zal ieder begrij pen, dal het voor hen een onvergete lijke avond was. De Commissaris van politie alhier verzoekt ons mede te deelen, dat sedert 15 November j.l. le Delft wordt ver mist de 26 jarige Pieter de Roos, ar beider, liet laatst gewoond hebbend Delfgauwscheweg 15, aldaar. Hel sig nalement is lang ongeveer 1,55 M. (dus opvallend klein voor zijn leeftijd,) blond haar en bruine oogen, gekleed in zwarte winterjas, witte wollen trui, en rijg schoenen. Vermoed wordt, dat den man een ongeluk is 'overkomen. Zij, die in lichtingen kunnen geven, worden ver zocht zich tot den Commissaris van po litie te wenden. - Gisterenavond werd de politie opge beld voor een schoorsteenbrand ten hui ze van den heer v. O. op het Molenwater. Met een minimax en emmers water werd de brand gebluscht. Uit Z u i d-B e v o 1 a n d. Gisterenmiddag reed de heer A. van der Poest Clement, burgemeester N i s s e, door het onklaar raken van de stuurinrichting met zijn auto tegen een lantaarnpaal bij de slationsbrug. De auto werd beschadigd, maar persoonlijke gelukken kwamen er niet bij voor. (Voor verder Stad en Provincie men ook het Bijvoegsel.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. De beer Van der Ven heeft in waar heid de schoolkinderen twee en eeu half uur Vaderlandsche Geschiedenis van een zeer bijzonder gehalte gegeven. Fn de beer Van der Ven is daarbij een driftig en onvermoeid verteller gebleken Hij voerde zijn meermalen opgetogen toe hoorders aan de hand van een lange reek: duidelijke filmbeelden naar alle ceelen van ons vaderland waar de zomer in zijn bijzondere gedenkdagen oude ge woonten en gebruiken in kleineren of grcoleren kring doet voortleven." De Wij n li uife tor on. De levering van liet nieuwe carillon voor den Wijnkuistoren te Zulfen is gegund «nn de Engelscho firma Taylor en Co. to Lough fc- borougli, die ook liet klokkenspel van liet Rotterdamsclie raadhuis gegoten heeft. Uur- - en speelwerk on klokkenstoel leveren Addicks en Oo. to Amsterdam Het crediet bedraagt f35.000; de wm- neemsom f39.000 bruto; het juiste bedrag is afhankelijk van de opbrengst (ter oude klokken. HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN. Minister De Visspr, en minister Co lijn, hébben gisterenmiddag t e Leiden be sprekingen gehouden over de kwestie v; n ide installatie en inweri^ngtreding; van het nieuwe academisch ziekenhuis De minister hebben eerst een bezoek gebracht aan bet thans nog in gebruik zijnde zoogenaamde oude academisch zie kenhuis. Zij zouden volgens de N. R. Crt. tot de slotsom zijn gekomen, dat in den toestand van het oude ziekenhuis nood zakelijk verandering moet komen. Vervolgens hebben de ministers het I Bij' do Donderdagavond gehouden vor- complex gebouwen van het nieuwe zie-1kiezing dor Ned. Herv. Kerk te Nisao Een volle schouwburg alhier gaf gisterenavond een gulle, hartelijke be langstelling voor „De Roof der Sabijn- sche Maagden", hel bekende bljjspel van de gebroeders Von Schöntlian, dat „Her- mes", de vereeniging van leerlingen en oud-leerlingen der II. II S en II. D. S. opvoerde. Hoe gaat liet gewoonlijk bij dilettan- teuuitvoeringen Deze heeft wel talenjj, een ander een beelje begrip van wal loo- neelspelen eigenlijk is, een derde geeft uilsluitend reproductie van lief Voor doen door den regisseur; maar allen doen hun best; bij allen zit de rol er muurvast in. Ieder, die wel eens op de planken geslaan heeft, kent de angstige spanning den dag er voor, of 't wel zou, de beklemming van de eerste „en- trée". Maar als wc dan over de j,ze nuwen" heen zijn, als wij bet contasl mc$ do zaal voelen, dan gaat het beier me|B elk bedrijf. Een volle zaal met een be reidwillig publiek animeert zoo, dat je je zelf ten slotte niet eens meer op liejj toonecl voelt. En zoo zagen wij dan ook gisteren avond jeugdige acteurs en actrices, die, toen ze „er eenmaal doorheen" waren, aardig eigen gevonden houdingen en ge baren wisten te geven, zoodat wij dach ten: kijk, zoo iemand is wat waard voor een dilellantentooneel, of: dat kan wel wat worden op den duur. De grappige klucht der beide von Schönthan's sloeg er in! Er werd gela chen, er was een dankbare stemming. De spelers werden met applaus, (le regisseur met een krans gehuldigd. Blijkens een advertentie in dit num mer betreffende de folkloristische film, zijn er op den dag der uitvoering nog kaarten aan het loket voor beide voor stellingen to verkrijgen. ONDERWIJS.. Aan hel Kon. Conservatorium voor muziek in Den Haag is geslaagd voor liet eindexamen,, diploma piano (onderwijs kunst), mej. A. de Roode, Zierikzee (met onderscheiding voor muzikale inlel- ligcnlieV Aan de Industrie- en Huishoud school te Leeuwarden is benoemd tot leerares mej. A. C. Rissalada te Huls t. In Vlaardingen had een onderwijzer geweigerd aan de kinderen van zijn klas juLiieumliedjes te lecrcn. Zijn weige ring grondde hij op zijn politieke over tuiging en op het xeit, dal de ouders do- kinderen ook niet bijster ingenomen wa ren met deze liedjes. B. en \V. schorsten den man voor 2 weken, met inhouding van salaris. De onderwijzer ging over deze slraf iu beroep bij Ged. Staten van Zuid-Holland, die thans hef besluit van B. en W. hebben bevestigd. F. A. Deof Te Leiden is na een vrij iaugdurige ongesteldheid in den ouderdom vau 85 jaar de welbekende „professor" Dee, zooals men den voormaligen pedellus major der Leidscho Universiteit steeds betitelde. Dcc was den lsten November 1920 af getreden na een 48-jarige ambtsvervul ling. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. De Haarleinsche rechtbank behan delde Donderdag een geval van berooviug van f2000, gepleegd in een huis aan het Donkere Bagijubof le Haarlem. Er waren 6 beklaagden. Tegen de 31-jarige huis- Uit "een bespreking in de Alkmaarsche houdster II. J. M. R. le Haarlem werd Courant zij ter karakteriseering nog het I wegens berooving zij bekende 1 volgende aangehaald- |jaar en 6 maanden geëischt; tegen de „Men kent over bet algemeen eigen 33-jarige vrouw W. T., zonder beroep te Jand eu eigen volk nog zoo weinig en Haarlem wegens medeplichtigheid subs, weet niet welk een schat van oude ge- heling, twee jaar; tegen vrouw A. M. woonlen en gebruiken, welk een rijkdom G. wegens heling 6 maanden; tegen den van zang eu dans er op het platteland 46-jarigeu koopman J. IC. 1 jaar en 6 in ons als zoo nuchlcr gekenschetste maanden gevangenisstraf wegens heling; Ilollandsche volk ligt verscholen. tegen den 26-jarigen IT. van Z. 6 maart-

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1