U SINT-NICOLAAS COURANT BIJVOEGSEL VAN DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 NOVEMBER 1923 No. 279 MAANDAG 26 NOVEMBER 1923 166° Jaargang Derde Blad. Een moeilijke taak. (Vervolg). Toen Mevrouw deze zaak verlaten had. stak zij de straat over om een kijkje te nemen voor de étalage van het magazijn „De Eenhoorn' van den heer H. MEIJER, waarbij het spreek woord bewaarheid werd; „van kijken komt koopen", want de net verpakte meisjes-zakdoeken deed Mevrouw naar binnen gaan en spoedig had zij voor haar beide dochters ieder een dozijntje met mooie a jour randjes gekocht, terwijl zij zich ook hand schoenen liet toonen, waarop zij nog terug zou komen. De winkel bood ook in blousen, zijden en wollen kousen en andere niet dure kleedingstukken zeer geschikte en voor velen welkome geschenken. Zoo zag Anna o.a. nog mooie dames-dassen en zou wel eens laten blijken, dat die paarse, met gele streepen, haar zeer welkom zou zijn. Zij gaf den heer Meijer reeds een wenk, welke das haar keuze zou zijn, als haar man er nog om schrijven mocht. Maar thans moest zij toch ook weer eens denken aan haar plicht als comité-lid en daarom gold haar vol gend bezoek het magazijn „Au bon Marché" van den heer A. BAAN Jr., eveneens in de Langedelft. Hier wilde Mevrouw een partij petten, wollen dassen, en dergelijke artikelen koo pen voor de kinderen in Mokum en zij bemerkte spoedig, daarvoor een zeer goed adres te hebben uitgezocht, want de heer Baan kon haar in deze artikelen een flinken voorraad toonen en zoo was er spoedig een partij ge schenken bijeen, die rechtstreeks naar het comité te Amsterdam zou worden verzonden, en daar zeker bij koud winterweer in vele gezinnen een verluchting zou brengen, omdat men dan de kinderen goed ingepakt wist. Anna had ook op zich genomen een aantal boeken voor de kinderen te koo pen en mede omdat haar Amsterdam- sche vriendin gemeld had dat men onder de comité-kinderen er vond uit kringen met verschillende levensop vatting, richtte Mevrouw haar schre den naar de door geheel Zeeland se dert tientallen jaren bekende zaak van de Firma F. P. D'HUY, op de Lange Burg, waar zij voor kinderen uit gezinnen met een protestantsch godsdienstige levensopvatting meer dere passende boekjes kon koopen, maar zij overtuigde zich tevens, dat de firma in inktstellen, schrijf-étuis, scheur- en andere kalenders, teksten en platen ook vele geschikte geschen ken heeft. Alvorens Greta tegemoet te gaan tegen 4 uur, bracht Anna nog een be zoek en wel in de Kruidenierszaak van de Firma J. M. VAN HEUSDEN, omdat zij vernomen had, dat daarin iri de eerste plaats de echte „Lolly's" te koop waren, waarvan zij een paar doozen kocht voor de kinderen te Am sterdam, terwijl zij dit ook deed met een aantal der aardige poppen, voor stellende „Jopie Slim en Dikkie Big- mans", die volgens mededeeling*ran den winkelier alleen bij hem te koop zijn. Ook kocht Mevrouw voor zich zelf een fraaie doos met lekkere bon bons en enkele der flinke, groote cho- colade-letters, terwijl zij den aankoop van een nel verpakte speculaaspop in overweging .nam. Na dit bezoek ging Mevrouw haar zuster tegemoet en hoorde van deze, dat ook zij nog een paar boodschap pen moest doen en wel eerst in het magazijn „LONDON", van den heer SIES, op de Markt. Voor de beide te Nijmegen wonende broers wilde Greta daar een paar gescheftken koopen, voor Henri een mooie cachenez, voor Alphons een mooie cravate. Van deze gelegenheid maakten de dames ge bruik de ruime keuze in alle heeren artikelen in oogenschouw te nemen. Woensdagavond had Mevrouw Zwaaijenburg reeds met verwondering geconstateerd, dat de zaak van de Firma S. DE VOS Co. in letter lijken zin de Burg was afgezakt en nu in den eersten winkel van de Markt links was gevestigd. Zij was er dus nu vlak bij en ging nogmaals een kijkje nemenvoor de beide ramen, waarbij zij bij zichzelf de opmerking maakte, dat de tegenwoordige eige naar steeds voortgaat zijn zaak uit te breiden en naast de artikelen voor de boeren en boerinnen ook verder aller lei artikelen tot het goudsmidsvak be- hoorende, er bij gaat verkoopen. Zoo zag Mevrouw er zeer mooi tafelzilver liggen en besloot zij hier maar even binnen te loopen om een soeplepel, een der haar opgedragen boodschap pen. Zij kocht er een en haar binnen treden had haar bij het rondzien in den winkel nog meer overtuigd, dat de keuze hier enorm is, ook in tal van kleinere voorwerpen van edel metaal. De dames zouden samen nog en kele boodschappen gaan doen en gin gen nu naar den Dam en stapten daar de banketbakkerszaak van den heer A. VAN DER MIJLE binnen, waar zij voornamelijk inkoopen deden van enkele letters, zoowel in gevuld, in sprits, als in chocolade. Maar niet vergeten werd een paar suikerbrooden op te geven, want men wist, dat de heer Van der Mijle juist daarin spe cialiteit is, evenals in de vele soorten voorwerpen van marsepijn, waarin voor de Amsterdamsche kleuters ook een bestelling werd gedaan. Dat zij ook hier vele mooie doozen borstplaat enz. zagen, spreekt haast vanzelf. Iemand die te Middelburg Sint- Nicolaas-inkoopen komt doen, zal zeker niet licht den winkel van den heer F. J. MURK overslaan en ook Anna en Greta hadden deze zaak op hun route staan en richtten hunne schreden nu naar den hoek van de Oude Kerkstraat. Eerst namen zij een kijkje voor de ramen, waar de fraaie doozen met zeep, talrijke keurig ver pakte fleschjes met parfumeriën, maar ook vele luxe voorwerpen als colliers, armbanden enz., en anderzijds weer toilet-benoodigdheden, waarvan vooral de mooie manucures hare aandacht trokken, in bonte mengeling dooreen lagen. Binnen gekomen, wees de heer Murk de dames er op, dat hij een zeer speciaal artikel heeft, waarvan hij alleenverkooper in Zeeland is, name lijk de parfumeriën „Myrurgia" uit Barcelona. Deze Spaansche artikelen blinken uit door bijzonder lekkeren reuk. Toen de dames verder gingen in de richting van de Markt en tegen de regels van den weg in, links van de straat liepen, werden zij gegroet door het hoofd der school, die juist den winkel der Firma BESSEM EN HOOGENKAMP verliet. Het was voor Greta een welkome gelegenheid, Anna aan haar chef voor te stellen en het tusschen het drietal ontstane gesprek kwam al gauw op Sint-Nico- laas, waarbij het hoofd mededeeelae, óók voor dit doel in het sigarenmaga zijn te zijn geweest, omdat hij wist daar een groote keuze te vinden in bij kleine hoeveelheden verpakte si garen, in sigaretten en aardige sur prises, gevuld met sigaren en niet min der in pijpen. Trouwens, hij kocht hier altijd zijn sigaren en was over de kwaliteit zeer tevreden. Zoowel in mindere als betere soorten slaagde hij er altijd geheel naar wensch. Vóór zijn bezoek aan dezen winkel was de onderwijzer bij de Firma GEBR. ONDERDIJK in de Heeren straat geweest, waar hij een artikel moest koopen, dat velen in deze meu belzaak wellicht niet zouden zoeken, namelijk een vaas van het mooie Engelsche aardewerk, waarvan ver schillende artikelen tusschen de mooie kleedjes, kussens, kleinere en grootere meubelen, lafelkleeden enz. in de étalages prijkten. Tevens had de verteller eens gekeken naar een schrijfbureautje voor zijn oudste doch ter en ook geïnformeerd naar verschil lende artikelen, die zijn zoon, die nu pas ook hoofd was geworden, noodig zou hebben, als hij het huwelijksbootje ging binnenstappen. Men wandelde al pratende over deze bezoeken en algemeenheden naar de Markt, waar men scheidde, want de onderwijzer moest nog even naar de Langeviele, waar hij twee bezoeken moest afleggen en wel het eerst bij den heer E. BREEL, die zijn zaak bij het vorige Sint-Nicolaas-feest zoo al gemeen bekend had gemaakt door zijn prachtvolle étalage, waarmede hij dan ook een prijs bij den wedstrijd van de Middelburgsche Courant had behaald. Het was juist uit dien tijd, dat een ieder zich herinnerde, dat de heer Breel speciaal werk maakt van het leveren van keurig opgemaakte manden met fruit en het doel was dan ook er zulkeen te bestellen en zulks bijtijds, omdat er alle mogelijke zorg aan kon worden besteed. Van de heerlijke druiven, een speciaal artikel van deze zaak in de wintermaanden, werd een flinke tros medegenomen. Het tweede bezoek gold den win kel van den heer A. GEENSEN, waar men tegen zeer billijken prijs een meubelstuk kan bekomen. Ditmaal was de bedoeling een rieten, bekleeden stoel, waarin een goede keuze aanwe zig was, maar tevens werden de an dere meubelen in oogenschouw geno men, waaronder zoowel voor den boeren- als voor den burgerstand. De dames waren wel naar de Vlas- markt gegaan, maar nog niet direct naar huis. Zij waren in werkelijkheid het hoekje om" gegaan en dit naar de Kromme Weele, waar zij bij de Firma W. G. BAL eenige inkoopen moesten doen, ten eerste een paar ons Koudekerksche Babbelaars" van het eigen baksel der firma, die zich den laatsten tijd daarop weder bijzonder toelegt. Een door de helpende juf frouw aangeboden proefje liet zich best smaken. Maar Mevrouw Zwaaijen burg vond hier een groote voorraad in allerlei voorwerpen van suiker, die zoo geschikt waren voor het te Schoon- dijke te houden kinderfeest op 5 De cember en zij gaf daarin een flinke order, die de firma op tijd naar haar woning zou verzenden. Hierna gingen de dames naar Greta's kamer, waar zij na een poosje gerust te hebben van de vermoeienis sen van het winkelen, nu op tijd aan tafel gingen, zeer ten genoegen van de hospita. Mevrouw Zwaaijenburg, die ook reeds bij de vorige maaltijden voor zichzelf had opgemerkt, dat de boter, die zij hier kreeg, bijzonder lekker was, kon niet nalaten hare meening thans eens te zeggen en zij mocht ver nemen, dat deze boter afkomstig was uit het magazijn „De Hoop" van den heer L. DEKKER op den Dam, die niet alleen Walchersche, maar ook de lekkere Friesche Boter verkoopt en ook specialiteit is in bijzonder sma kelijke kaas. Ook vindt men in deze zaak heerlijke soorten Cacao en alles wal verder tot het kruideniersvak be hoort, zulks in goede kwaliteit, tegen billijke prijzen. Dit was door de hospita medege deeld tijdens het opruimen van de tafel, en de goede ziel babbelde door, waarbij zij vertelde dien middag in den winkel van den heer M. VAN LOO in de Korte Noordstraat te zijn ge weest. Zij had daar voor haar man een „Holka"-Regenjas gekocht. Het was trouwens ook haar geregelde le verancier in naar maat gemaakte vak- kleeding voor haar man. Zij wist te vertellen, dat de heer Van Loo in dit soort kleeding ook verre buiten Mid delburg een grooten omzet heeft, mede omdat hij met de confectie-fabrieken kan concurreeren. Ook verzekerde zij, dat men in hoeden en petten in dit magazijn steeds zijn keuze kan vinden. Ook was zij geweest ïn het Sigaren magazijn van den heer J. VERHAGE in de Kortedelft, waar zij steeds de tabak en de sigaren voor haar echt vriend kocht en waar zij nu keurig verpakte sigaren voor Sint-Nicolaas- Cadeau had besteld, welke op 5 De cember zouden worden thuis bezorgd. Intusschen was Greta, die toilet was gaan maken, omdat de dames dien avond uit moesten naar de familie Statendorp op den Noordsingel, waar Greta dikwijls aan huis kwam, weer binnen gekomen en gingen de dames op stap. Onderweg passeerden zij het magazijn van den heer C. VAN DER KLEIJN in de Noordstraat, waar zij naar binnen gingen, omdat Mevrouw Zwaaijenburg voor haar jongsten zoon, den 10-jarigen Anton, hier iets koopen wilde. Anton had veel belangstelling voor het bouwen van huizen enz., het was een architect in den dop, en daar om kocht Mevrouw een „Wenebrik"- bouwdoos en een „Kliptiko"-construc tie-bouwdoos. De eerste bevat het ma- ieriaal voor vérschillende ka»stee!en en huizen, de tweede voor bruggen enz. van ijzer, zoodat men uit de beide doozen samen een heele stad met bij liggende spoorbrug enz. kan bouwen. Maar de dames zagen nog veel meer nieuw speelgoed, zooals een werke lijk de geboekte bedragen aangevend miniatuur kasregister, prachtig te ge bruiken bij het winkeltje spelen. Ver der een rijdende auto met zomer- en kinier-kap; een mooie electrische lan taarn, waarvan uit met prentbriefkaar ten op doek kan projecteeren, enz. Maar ook in luxe artikelen en in por- celeinen en andere huishoudelijke ar tikelen, bleek de heer Van der Kleijn steeds het nieuwste van het nieuwste in voorraad te hebben. Deelen wij slechts nog mede, dat Greta de ko peren bloempotten en vazen zoo mooi vond, dat zij de verleiding niet kon weerstaan, er een van te koopen. De Noordstraat verder in loopende, brachten de dames nog een bezoek aan het sigarenmagazijn „Insulinde" van den heer A. ROGGE, waar zij ge troffen werden door het practische in zicht van den heer Rogge, die in de kamer achter den winkel een keurige étalage had gemaakt, en verder door een stemmige bloemversiering een ge zellig zitje had verkregen, speciaal om de dames, die in deze dagen bij uitzondering een sigarenwinkel bezoe ken, een rustige gelegenheid te bieden voor het doen harer inkoopen. De heer Rogge toonde de dames een groote collectie in sigaren van verschillende prijzen, alle goed droog gehouden. Mevrouw Zwaaijenburg kocht een paar kistjes, die naar Schoondijke zouden worden gezonden tegen den feestdag. In de Noordpoortstraat stonden de dames stil voor den winkel van den heer H. J. CLEMENT, en zij konden den lust niet weerstaan om binnen te treden en een der fraaie teacosies te koopen, waarin, evenals in kleeden, kleedjes en kussens zulk een groote keuze te zien was. Ook informeerden zij naar de prijzen der theekastjes, één der meubelstukken, waarvan de heer Clement speciaal werk maakt. Het was intusschen 8 uur geworden en dus tijd voor de visite op den Noordsingel. Na de begroeting en een praatje van algemeenen aard, kwam ook bij de fa milie Statendorp het gesprek over de aankoopen voor Sint-Nicolaas en was het de gastvrouw, die het eerst ver telde van haar bezoek van dien mid dag bij den heer JACQ. FRANK, de van ouds bekende juwelierszaak, waar men gouden en zilveren artikelen kan bekomen, voor alle beurzen, groot en klein. Bijzonder geschikt waren Me vrouw voor een St.-Nicolaas-geschenk voorgekomen de heeren-horloges, waarvan de merken „Walcheria"Ze- landia" en „Longines"met fijn ancre- uurwerk, in voorraad zijn. Ook vond Mevrouw er een ruime collectie arm band-horloges, armbanden en colliers,

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 9