Na dit langdurig bezoek keerden de dames naar Greta's kamer terug, waar de tafel gedekt stond en de hospita ongeduldig stond te wachten, want het was intusschen reeds over zessen ge worden en zij was bang dat het eten door het lang op de kachel staan min der lekker zou zijn geworden. Op gas koken durfde zij nog niet aan; het Middelburgsche gas was haar daarvoor nog niet stationnair genoeg in kwaliteit. Onder den maaltijd vergaten de dames voor een poosje het doel van Anna's komst en spraken zij voor namelijk over familie- en kennisaange legenheden, maar toen het eten zich goed had laten smaken, werd besloten er nog een uurtje op uit te trekken, want het was nog niet in de periode, dat de winkels langer dan 8 uur moch ten open blijven. Men talmde dan ook niet lang en trok er maar weer direct op uit, stak de Markt over en ging het eerst de Lange Burg op, want Greta moest naar den winkel van de Firma J. B. DIESCH, waar zij een doosje eigen gebakken Zeeuwsche Babbelaars ging halen, om haar gast bij de thee wa te kunnen aanbieden. Terwijl Greta haar inkoop deed, was Anna doorgeloopen naar de kamer achter den winkel, die weer schitterde in haar Sint-Nicolaas-kleed en met belang stelling bezichtigden de dames, Greta was spoedig gevolgd, de collectie doozen met borstplaat en chocolade, en welke lekkernijen ook meer onder de mooie plaatjes op de deksels mochten zijn verborgen, maar zij constateerden, dat ook voor perso nen met minder goed gevulde beurzen, in deze zaak, die haar naam „In den Zoeten Inval" alle eer aandoet, een groote keuze is in letters, borstplaat en allerlei aardige voorwerpen van suiker, marsepijn of chocolade. Anna zou tegen haar vertrek nog een en ander komen koopen. De dames besloten hare bezoeken aan winkels buiten de hoofdstraten uit te stellen tot de volgende dagen en slenterden daarom nog maar weer eens de Lasigedelit in. Het was een goede gelegenheid, nu een ouden be kenden winkel van Anna met een be zoek te vereeren en wel de Wandel- bazar van den heer D. C. BOUWENSE, die door Greta reeds op het bezoek van Anna was voorbereid, en die nu zelf de dames te gemoet trad om haar rond te leiden en haar in de eerste plaats zijn uitgebreide collectie speel goed te laten zien, waaronder de soliede dieren, een sorteering zooals Hagenbeek ze niet kent, geheele Indianen-kampen, spoortreinen en wat niet al, te toonen, Anna gaf hierin, al was het dan ook voor het grootste deel in eenvoudiger en dus goedkoopere voorwerpen, een flinke order. Maar de heer Bouwense had nog meer te toonen en zoowel in den Wandelbazar als in het filiaal aan de overzijde van de Kortedelft, toonde hij de bezoeksters een uitzoek in vazen, schilderijen, voorwerpen van glas, aardewerk en porcelein, koper en tin, nikkel enz., zoo groot, dat Anna uitriep: „Nu de Zeeuwen behoeven toch ook niet naar een groote stad in Holland of buiten land te gaan, de Middelburgsche win kels bieden hen alles wat zij maar kunnen verlangen," Dankbaar voor de vele bestellingen door Anna gedaan, gaf de heer Bouwense de verzekering voor alles goed zorg te zullen dragen. Het liep tegen acht uur, maar toch vonden de zusters nog tijd even binnen te loopen in de zaak der Firma A. HILLEN, op den hoek van de Lange- delft en Segeerstraat. De dames waren nog niet zoo modern, dat zij voor zich zelf om cigaretten gingen, haar doel was dan ook geenszins een in rook verdwijnend artikel te koopen, maar ditmaal was het de afdeeling rook artikelen, die haar naar binnen deed gaan. Anna wilde haar man verrassen met een tabakszak en in de étalage zagen zij een mooien lederen liggen. „Wat gij niet in de étalage ziet, vraagt dat binnen," leest men alom in de Mid delburgsche winkels, en dit bleek hier maar al te waar, want de filiaalhouder kon een groote collectie tabakszakken toonen, en wees de dames verder op zijn sigaren- en cigarettenpijpen, aan stekers, en wat verder een rooker kan gebruiken. Het bleef dan ook niet bij aankoop van een koker. Men bleef te lang het moois bewonderen en een veelbeteekenenden blik van een pas- seerend politie-agent was noodig om de dames er aan te herinneren, dat het kwart over acht was en zij dus moes ten vertrekken. Op de kamer van Greta stond de thee, waarbij de gekochte babbelaars zich uitstekend lieten smaken. Na de thee besloten de dames, om dat het toch zoo dicht bij St.-Nicolaas- avond was, den dien avond toepasse- lijken drank te nemen, namelijk een glaasje punch, van die heerlijke citroenpunch, van de Firma CORN. J. REKKERS, uit de Giststraat, waar Greta dikwijls inkoopen deed, vooral ook in Comestibles, er was daar zoo'n groote voorraad. Mevrouw Zwaaijenburg verzekerde nog zelden zulke lekkere punch te hebben gedronken, zij zou den naam van de firma goed onthouden. Bij een glaasje punch smaakt een stuk gevuld goed en de dames trof fen het ook daarmede uitstekend, want de A., die ter eere van de gast gekocht was, kwam uit een der oud ste zaken van Middelburg, die der Firma R. A. PAPEGAAIJ ZOON, op de Lange Burg, wier goed gebak alom wordt geroemd. Donderdagsmorgens bracht Anna haar zuster naar de school op het Molenwater en keerde door de Bleek naar het centrum der stad terug. Daar door passeerde zij spoedig de Haring plaats, waar zij op den hoek van de Spanjaardstraat bleef staan voor de étalage der Firma BELDEROK VAN ROO, die zij reeds lang kende, want toen haar man van uit Gorcum naar Schoondijke werd overgeplaatst, was het deze firma geweest, die op uitstekende wijze gezorgd had voor de verhuizing. Nu ging Anna even binnen, zij moest voor een der ken nissen een Oud-Hollandsch stoeltje koopen en vond daarin, alsook in tal van andere meubels en verder tot de aankleeding van een kamer behoo- rende artikelen, een zeer ruime keuze. De heer Van Roo beloofde zorg te dragen, dat het stoeltje precies op Sint-Nicolaas-dag te Groede, waar de kennis van Anna woonde, zou arri- veeren. Door de St. Pieterstraat bereikte Anna de Lange Giststraat en zag zij bij den heer P. H. RECHSTEINER een fraaie collectie dassen voor het raam liggen. Zij wipte even naar bin nen, om er een voor manlief uit te zoeken en kon toen en passant ook de andere heeren-artikelen dezer zaak even in oogenschouw nemen, waaronder een kort geleden ontvan gen zending petten, voor deze zaak een heel nieuw artikël. De heer Rech- steiner had echter begrepen, dat hij bij een jas of bonker ook een pet moet kunnen leveren. Was een das al een zeer practisch geschenk, Mevrouw had nog meer orders, die er op wezen, dat velen hun kracht meer in iets practisch, dan in luxe zoeken en daarvoor moest zij o.a. zijn in den winkel van de Firma K. J. WEIJNMAN, in de Kortedelft. Zij vertoefde daar langen tijd, want er was heel wat te bewonderen, in glas, kristal, porcelein of aardewerk en wel vooral in het betere genre al ontbreekt oolc voor minder goed ge vulde beurzen maar weinig, is hier een reuzen uitzoek. Mevrouw kocht een flinke purée-schaal, een ontbijt servies van het nieuwst uitgedachte dessin, dat terug doet denken aan dat uit oude tijden, en nog enkele klei nere zaken en verzocht dit alles goed ingepakt op de Vlasmarkt te d^n be zorgen. Het volgende bezoek van Anna gold de zaak van den heer W. J. CAMPER, op den hoek van de Rei gerstraat, waar zij een groote verschei denheid in bronzen pendules met coupes, de mooie Westminsterklokken en horloges, waaronder vooral veel armband-horloges voor heeren en dames, bewonderde, terwijl zij voor Greta een nieuw remontoir-horloge kocht; zij had gemerkt, dat zij aan een nieuw groote behoefte had. Door de Abdij en de Bogardstraat ging Anna vervolgens naar de Noord- straat, waar zij bij den heer A. GEENSEN moest zijn. Mevrouw Stamperen had haar verzocht daar een parapluie te koopen voor haar ook te Oostburg wonende zuster. Nu, Anna vond een heele voorraad, vooral van dat nieuwe kleine model „Tompoes", op z'n Nederlandsch. De heer Geensen was zoo gelukkig geweest bijtijds te koopen, want de leverancier had het erg druk en kon voorloopig niet aan alle aanvragen voldoen, terwijl de valuta ook hier een dreigend monster voor duurder worden was. Mevrouw kocht daarom voor haar zelf er ook maar een nieuwe bij en informeerde belangstellend naar de prijzen der wandelstokken, die in groote verschei denheid aanwezig waren. Van deze zaak naar die van den heer A. M. HOFMAN is maar enkele stappen en het was daar, dat Me vrouw Zwaaijenburg ging schuilen voor den juist neerplassenden regen, de eenige bui gelukkig van dien Don derdagmorgen. Een bepaald doel had Mevrouw eigenlijk niet gehad, zij wilde wel eens van naderbij de kleur rijke voorwerpen bekijken, die voor ditmaal tot nog verder dan den eigen lijken winkel in bonte mengeling wa ren geschikt. Fantasie-meubelen, groot en klein, kussens en kleedjes, te veel om op te noemen, billijk in prijs. Me vrouw besloot hier maar de boodschap te doen voor de vrouw van den notaris te St. Kruis, en mimi-tafeltjes uit te zoeken, die de heer Hofman wel zou expedieeren, terwijl hij de kleinere voorwerpen naar de Vlasmarkt zou zenden, en zich aanbevolen hield alle door Mevrouw daar verzamelde schat ten te komen inpakken en verzenden. De Langedelft blijft toch altijd een aantrekkingskracht op winkelende dames uitoefenen en zoo wandelde ook Anna weer de Markt over het was weer droog geworden en „De Kreek" in, om in werkelijken zin naar „De Maan" te gaan. Natuurlijk bedoe len wij het Magazijn „DE MAAN", van den heer G. A. WESSELS, om er verschillende voorwerpen in Gero- Alpacca uit te zoeken; voor een vrien din 12 lepeltjes, voor een andere groentenlepels, enz. Maar daar bleef het niet bij. De heer Wessels had juist een groote collectie lampen, grootere voor salon en woonkamer, kleinere voor bureaux, piano's enz., ontvangen, en Mevrouw Zwaaijenburg vond daar bij spoedig keuze en beloofde den heer Wessels, teruggekeerd in het dames kransje, de leden aan te raden bij een bezoek aan Middelburg „De Maan" niet over te slaan, omdat er behalve het reeds genoemde nog zooveel ander moois te bekomen is. Een zeer belangrijke opdracht had Mevrouw ook medegekregen en wel om voor den burgemeester van Kruis- dijk een „echte bioscope" mede te brengen. De kleinen hadden dikwijls gelezen van de „Pathé-Baby"En dus ging Anna nog een eindje verder en was spoedig in den foto-handel van den heer KEES HELDER, waar zoo'n kleine cinematograaf voor de ramen stond. Spoedig was er een uitgezocht met eenige echte kinderfilms, en Me vrouw verlustigde zich nu reeds op de vroolijke kindergezichtjes, als voor de omwonende kleinen een voorstel ling in de kamer bij den burgemeester zou worden gegeven. Maar de heer Helder toonde Mevrouw ook zijn rijke keuze in foto-toestellen, van alle prij zen en grootten, en liet Mevrouw de boekwerkjes zien, die de aankomende amateur-fotografen zoo goed de noo- dige kennis kunnen bijbrengen, al is het natuurlijk nog beter een cursus te volgen, zooals een der heeren Helder nu reeds een paar jaar met succes heeft gegeven. Mevrouw nam natuurlijk ook een kijkje bij de ver schillende* vergrootingen, die als altijd weer een bewijs van goede vakkennis waren. Het was nu langzamerhand half twaalf geworden en Mevrouw wilde bepaald thuis zijn als Greta kwam koffiedrinken, dus liep zij de drukke markt over, moest een paar maal wachten om niet door een der in haar oogen tallooze autobussen te worden aangereden, waarbij zelfs de verkeers agent, Mevrouw sprak zeer oneer biedig van agentj e en het was nog wel een van de langste, haar nog te hulp moest komen, en ging de Lange- viele in, waar zij toch ook nog even naar de Firma L. GABRIELSE wilde gaan, om een divankleed en een kap stokkleed uit te zoeken, waarin zij een ruime keuze vond, terwijl zij ook de overige voor St.-Nicolaas-geschenken zeer practische voorwerpen in oogen schouw nam. Trouwens, Mevrouw had hier reeds meermalen gekocht en wist dat het een vertrouwd en solied adres was. Het laatste bezoek vóór de koffie was dat bij de Firma A. HOOGEN- BOOM, eveneens in de Langeviele. De juffrouw, waar Greta op kamers was, had verteld, dat daar ditmaal vooral in doozen borstplaat een zeer ruime keuze is, en vooral ook dat er zulke aardige onder zijn met bloemen en allerlei andere afbeeldingen, niet op de doozen, maar op de borstplaat zelf. Maar ook had de juffrouw met groote waardeering en zeer terecht er over gesproken, dat men hier er ook altijd op uit is, den winkel voor het publiek steeds aantrekkelijker te ma ken, zoo nu weer door in de kamer, waar het ieder jaar een eldorado voor de kinderen is, een extra mooie elec- trische verlichting aan te brengen, die de talrijke voorwerpen van chocolade, suiker, marsepijn, enz., nog veel beter tot hun recht doet komen. Anna kon hier verschillende inkoopen doen voor de zending naar Amsterdam en de firmant zegde toe, de goederen maar direct aan het opgegeven adres te zullen zenden. Toen Anna thuis kwam, was haar zuster nog niet uit school teruggekeerd en geraakte Mevrouw Zwaaijenburg in gesprek met Greta's hospita, die na tuurlijk ook over het komende Sint- Nicolaas-feest moest babbelen. Zij zeide van meening te zijn, dat tegen woordig „zuinigheid de boodschap is" en haar man die meening ook deelde. Men behoefde, volgens haar, tegen woordig zijn geld niet te gebruiken voor overbodige dingen en zij gaven dan ook de voorkeur aan practische geschenken en daarom had zij den raad van haar man gevolgd en was naar VROOM DREESMANN ge gaan op een kalm uur om rustig te kunnen uitzoeken. En zij was over tuigd geworden daar goed en niet te duur terecht te kunnen. Voor meisjes waren er jurken en manteltjes, alsook lekkere wollen truien voor de koude. Zij had gemerkt, dat er voor de klei nen ook mooie poppen en ander aar dig speelgoed te vinden was. Voor haar zelve kocht zij er met toestem ming van haar man een paar mooie winter-handschoenen, alsook een mooi pluche tafelkleed, waar zij reeds zoo lang naar had verlangd. Voor haar man kocht zij een paar overhemden en een heeren-das. Over den aankoop van een paar echte Leidsche dekens en een karpet zou zij nog eens nader met haar man onderhandelen. Mevrouw Zwaaijenburg had met belangstelling naar deze mededeelin- gen geluisterd en zichzelf beloofd ook eens bij „DE ZON" aan te loopen. Intusschen was Greta ook thuis ge komen. Zij had zich wat verlaat, want zij was met een collega medegegaan naar de Firma .J. KONRAAD EN ZOON in het Domburgsch Schuitvlot. Men wilde namelijk het hoofd der school ook een Sint-Nicolaas-surprise geven en zijn vrouw had als een harte- wensch van hem medegedeeld een' flinke geldkist, waarin de belangrijk-- ste stukken van de school geborgen konden worden. De dames bleken aan een zeer goed adres te zijn, want in alle grootten vonden zij een ruime keuze en spoedig hadden zij er dan ook een aangewezen. Zij konden ech ter de verleiding niet weerstaan, het magazijn nog even rond te kijken en stonden verbaasd wat een schat van voorwerpen, geschiktvoor Sint-Nico- laas-cadeaux, hier in dezen eenigs- zins afgelegen winkel te bekomen zijn, zoowel op het gebied van huishoude lijke artikelen, alsook timmerdoozen en andere voor kinderen zoo ge- wenschte geschenken. Greta raadde haar zuster aan, er ook nog eens een kijkje te gaan nemen. Toen het koffiemaal was afgeloopen en Greta weer naar school was ver trokken, ging Anna maar weer op stap en dat wel het eerst naar den sigaren winkel van den heer W. J. BOSDIJK in de Langeviele, waar zij, in opdracht van den heer Stamperen, een bestel ling ging doen in „Jacob's Tabak", waarvan de heer Bosdijk den verkoop voor Walcheren heeft, maar wier goe de naam ook reeds over de Wester- Schelde bekend was geworden. Even eens bestelde zij een paar kistjes si garen, merk „Huifkar", terwijl zij no teerde welke bekende merken in deze zaak nog meer geleverd worden. Zich baanbrekend door de boeren, slagers en andere kooplieden, die op dit uur van den Marktdag de passage bij den hoek Markt en Pottenmarkt zeer bemoeilijken, bereikte Mevrouw Zwaaijenburg het magazijn der Firma M. H. BOASSON EN ZONEN bij de Gortstraat, waar zij zich de uitge breide keuze in tafelkleeden liet too nen, want de heer Stamperen had haar opgedragen speciaal bij deze firma naar zulk een kleed voor zijn vrouw om te zien. De keuze, vooral voor een ander, was niet gemakkelijk, maar Mevrouw kocht ten slotte een mooi rood met donkere franje en ging den winkel niet uit, alvorens ook de an dere fantasie-artikelen en meer nuttige zaken te hebben bewonderd en met belangstelling ervan te hebben kennis genomen, dat ook in den anderen win kel der firma, in lingerie en andere ar tikelen, veel Sint-Nicolaas-geschenken te vinden zijn. Om de drukte tijdelijk den rug toe te keeren, ging Anna vervolgens de Gortstraat in, om voor den predikant van Biervliet te gaan vragen bij de Firma ANTOINE MES naar den prijs van een piano, waarbij zij vernam, dat de firma ook meermalen goede ge bruikte piano's heeft staan, die vooral voor eerstbeginnenden goede diensten kunnen bewijzen. De heer Mes ver gastte zijn bezoekster op een wals, ge speeld op den nieuwsten electrischen piano, waarbij de klaviermuziek wordt afgewisseld door de toonen van een mandoline. Mevrouw beloofde er den heer Roo sevelt eens op attent te zullen maken, welk een goed instrument dit voor zijn zaak zou zijn, nu de electrificatie van Z.-Vlaanderen dit mogelijk maakt. Langs de Kade en door de Sint Jan straat keerde Mevrouw naar de Lange delft terug, waar zij rechtuit stapte naar den winkel van den heer R. VERHOOG. Zij wist, dat deze goud smidswinkel reeds tal van jaren, eerst toen hij gedreven werd door den heer Van Gorcum, later door de Firma Van Kempen, een zeer goeden naam heeft voor het betere genre artikelen in deze branche, en zij overtuigde zich nu, dat de heer Verhoog alles doet om dezen naam te blijven hooghouden. Voor een harer meest gefortuneerde vriendin nen kocht zij een zilver theeservies. Maar zelf wilde Mevrouw ook voor haar* man een blijvend kostbaar aan denken hebben en schafte zich daar om een gouden potlood aan, terwijl de heer Verhoog nog heel wat schatten haar van nabij liet zien. (Wordt vervolgd in 't Derde Blad).

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 14