or zeer billijken prijs, maar ook ren haar duurdere artikelen ge ïnd, tot diamant en briljant toe. tor een geschenk komen volgens ar ook steeds zeer in aanmerking de rraden met het Zeeuwsche wapen, /an den heer Frank was Mevrouw ir het „Amerikaansch Warenhuis" a den heer A. KLAVER gegaan, ar zij naar een koffer wilde gaan ken, want zij wist, dat de heer aver een groote uitzoek goedkoop geprijsde lederwaren had, evenals verschillende soorten parfumeriën, manucures enz. en andere toilet-arti kelen. Daar Mevrouw Zwaaijenburg verteld had, nog wat goedkoop speel goed voor haar Amsterdamsche onbe kende kinderen te moeten koopen, raadde Mevrouw Statendorp haar aan, zeker ook eens in dit magazijn, dat binnen enkele weken naar de Lange- delft B 140 wordt verplaatst, een kijkje te gaan nemen, want ook daarin heeft de heer Klaver goeden uitzoek. Mevrouw Zwaaijenburg zeide Vrijdag morgen er beslist te zullen heengaan. Het volgende bezoek van Mevrouw Statendorp was geweest bij de Firma J. J. CEULEN, eenige huizen verder, waar zij een paar keurige gekleurde papieren lampekapjes had gekocht. Maar tevens had de heer Ceulen ge legenheid gevonden te laten zien dat hij als ieder jaar, tal van artikelen heeft, die zeer welkome cadeaux zul len zijn en Mevrouw zou er dan ook nog wel eens komen vóór het feest. Ten slotte vertelde Mevrouw nog van haar bezoek bij Mejuffrouw LAFEBEREGGEL, op den Koren dijk, waar Mevrouw altijd keuze deed uit den voorraad corsetten en kousen, maar waar zij nog een paar hand schoenen was gaan halen, terwijl zij verder de fraaie kleedjes bezichtigd had en ook gezien had, dat er een ruime keuze is in degelijk warm onder goed. Mevrouw verzekerde, dat er in dezen betrekkelijk kleinen winkel op den stillen Korendijk niet minder uit zoek is dan in verschillende zaken in het midden der stad. Intusschen was ook de heer des huizes binnen gekomen en ook hij mengde zich spoedig in het gesprek en toen Mevrouw Zwaaijenburg haar compliment had gemaakt over zijn keurig zittend pak, deelde hij mede, dat dit geleverd was door den heer J. HOOFTMAN Jr. op de Vlasmarkt, die zich speciaal op maat-afdeeling toelegt, maar ook in confectie verschil lende kleedingstukken voor directe levering in voorraad heeft en zich ook al meer en meer gaat toeleggen op den verkoop van dassen en andere tot de heeren-kleeding behoorende kleinere artikelen, die zich voor een geschenk op Sint-Nicolaas goed Ieenen, Ook was de heer Statendorp een bezoek gaan brengen in de bekende zaak van den heer A. H. BAURDOUX op de Lange Burg, waar hij uit den rijken voorraad jongens- en meisjes boeken de nieuwste, namelijk de „H.B.S.-Krant" en „Joop van Dïl Ter Heul" had medegenomen en voor de kleinste kinderen een paar der aardige prentenboeken, waarin ook zulk een groote keuze werd aange troffen. De heer Baurdoux had hem ook de nieuwste artikelen in houtsnij werk der firma Sinderman Co. ge toond, maar tevens het te Middelburg steeds meer ingang vindende Tarso- werk. De heer Statendorp had den wensch uitgesproken, dat ook van dit werk een en ander zou worden ge bracht op de Tentoonstelling van Huis vlijt van den Volksbond, in December, want hij meende, dat dit een zeer goede gelegenheid zou zijn, er nog meer bekendheid aan te geven. Over een zijner bezoeken zweeg de heer Statendorp als een mof, en wel over dat bij de Firma H. L. HEN- DRIKSE, in de Gravenstraat, waar hij, gebruik makende van den uitver koop wegens overgave der zaak, ge gaan was om enkele artikelen als ge schenk voor zijn echtgenoote te koo pen. Het gekochte was een mooie zij den blouse, een dozijn zakdoeken en een paar kleedjes. Voor zichzelf was mijnheer erg tevreden over deze goed- koope geschenken, want hij kon er nu nog wat anders bijdoen. De heer des huizes werd uit zijn overdenkingen over dit bezoek gehaald door een vraag van zijn vrouw, wat of hij nog gedaan had met de circulai res, die hij als Secretaris van de Ver- eeniging tot bestrijding der Autobus misère, waarmede bedoeld werd de schade aan huizen toegebracht, en welke vereeniging haar actie hervat had, nu de Gemeentelijke Verordening zonder kracht bleek te zijn. De heer Statendorp antwoordde, dat hij daarvoor bij den heer L. VAN SPARRENTAK op den hoek van de St.-Pieterstraat was geweest, die zich met het typen en vermenigvuldigen van allerlei zaken bezig houdt en dat tegen billijken prijs. Tevens had hij zich toen de nieuwste schrijfmachines laten toonen hij dacht over de aan schaffing van zulk een nuttig stuk en zich overtuigd, dat er bijna niets op het gebied van kantoorinrichting is te bedenken, of de heer Van Sparren- tak heeft het in voorraad of kam het spoedig leveren. O.a. werd hem een nieuw soort inkt getoond voor het maken van étalage-kaarten, en dat in 15 soorten. Intusschen had Mevrouw Staten dorp een kopje thee ingeschonken en presenteerde zij daarbij een zoo lek ker stukje borstplaat, dat Greta vroeg, waar haar vriendin dat gekocht had. Het antwoord luidde: bij den heer L. J. VROON, den banketbakker in de Noordstraat, waar Mevrouw dien middag de étalage was gaan bekijken. Er was daar een keur van allerlei Sint- Nicolaas-versnaperingen, en, zooals van deze zaak bekend is, alles van goede kwaliteit. Mevrouw vertelde ook aangeloopen te zijn in het magazijn „Focus" van de Firma A. R. DE MUIJNCK op de Lange Burg, om haar lorgnet in repa ratie te brengen. Zij kon toen tevens zien, dat deze firma steeds iets bij zonders brengt in haar branche. Zoo bijv. die mooie mesjes met ivoren handvatten en de van de gewone soor ten afwijkende zakschaartjes. En wat een reuzen-collectie zakmessen, bril- lenhuizen en andere welkome Sint- Nicolaasgeschenken, waren er aan wezig. Ook was zij nog een Kaadje omge wandeld en passeerde zij toen de zaak van den heer B. S. SUURLAND, op de Rouaansche Kade, waar zij getrof fen werd door de prachtige dessins van de cretonnes, waarin deze heer specialiteit is. Dit is ook het geval met zijn eigen gemaakte meubels, die wel eens iets hooger in prijs mogen zijn dan die welke in fabrieken worden vervaardigd, maar die het dan ook in afwerking en soliditeit winnen, terwijl men hier kan aangeven hoe men de meubels wenscht en de maat kan wor den genomen volgens de grootte der kamer, waarin ze moeten staan. Dat de heer Suurland zich ook met verhui zingen belast, vernam Mevrouw met belangstelling. Na de thee bracht Mevrouw een flesch witte wijn op tafel, die zij altijd betrok van de Firma A. A. MES op den Dam, Greta wist dat al lang en ook dat de heerlijke advocaat, die Mevrouw bij middag-bezoeken steeds schonk, het bekende merk „De Drie Advocaten" was, waarin genoemde firma door het geheele land veel afzet heeft. Zij vertelde dit later aan haar zuster, die zich voornam er ook eens een paar flesschen van te laten komen. Ter afwisseling van de gespi Cken werden de dames onthaald op enkele nummers op de gramaphoon, 'n mooie, in een eikenhouten kast, die de familie gekocht had in de op dit gebied zoon goeden naam hebbende zaak van den heer K. BRUSKET op de Vlasmarkt, waat zij trouwens ook al hun platen van' betrokken, want er was daar een ongekende verscheidenheid in popu laire, classieke en andere muziek. De laatste nieuw gekochte plaat was die met de „Opera Carmen" aan de eene zijde en „Les Cloches de Corneville" aan de andere. De dames genoten van den mooien, zuiveren klank van het instrument. De heer Statendorp merkte nog op, dat de heer Brusket ook in kleinere muziek-instrumenten, als mandolines, mondharmonica's en wat dies meer zij, steeds zorgt voor raad te hebben. Het werd zoo langzamerhand tijd heen te gaan en de heer Statendorp bood aan, de dames naar de Vlas markt te begeleiden. Het was mooi najaarsweer en daarom besloot Me vrouw heusch niet uit jaloerschheid, lezeressen, ook maar mede te gaan. De gewillige Duitsche dienstbode, tot het aannemen waarvan Mevrouw, na een langen tijd erg gesukkeld te heb ben, besloten had, zou dan intusschen wel opruimen. Onderweg huiswaarts informeerde Mevrouw Zwaaijenburg er naar, waar de heer Statendorp zijn fraaien wan delstok had gekocht, waarop diens echtgenoote zeide, dat zij hem voor haar man gekocht had bij den heer H. WILLEMSEN in de Langedelft. Zij verzekerde, dat dit een heel goed adres is, ook voor parapluies, waarin de heer Willemsen alle soorten heeft, tot de nieuwste vinding „Tompouce" toe. En Mevrouw achtte het van groot belang, dat in deze zaak op iedere pa- rapluie gratis de naam van den eigenaar wordt gezet, wat voor een gemakkelijk te vergeten artikel als een parapluie van zulk een groote betee- kenis is. De heer Statendorp had onder weg met toestemming van de dames zijn pijp opgestoken. Het was een mooie zwarte, die hij gekocht had bij den heer J. F. VAN DE PUTTE op de Varkensmarkt, waar in dit artikel, evenals in andere rook-artikelen een groote keuze aanwezig is, terwijl de heer Statendorp kon verzekeren, dat de sigaren en cigaretten er ook zeer goed zijn. Hij rookte er meestal van, al kocht hij in ttijden van haast ook wel eens meer in de buurt van den Noordsingel. Na een hartelijk afscheid keerden de heer en mevrouw Statendorp weer huiswaarts, terwijl de beide zusters, moe van al de beslommeringen, want het bleek al meer en meer dat Mevrouw Zwaaijenburg een zeer zware taak op zich had genomen, spoedig naar bed gingen en in Morpheus' armen lagen. Vrijdagsmorgens ging Mevrouw Zwaaijenburg maar direct met Greta mede de straat op en bracht haar naar het Molenwater, want zij moest ook die richting op, namelijk naar den Veerschen Singel, waar zij de ook in Zeeuwsch-Vlaanderen goed bekende zaak van den heer P. J. JONGEPIER moest bezoeken. Zij kocht daar op verzoek van de vrouw van den predi kant uit Waterlandkerkje, die dikwijls van dezen meubelmaker betrok, een mooi peluche tafelkleed, waarmede de heer Jongepier zoo billijk in prijs is, en toen de winkelier haar eenige mooie zuiver wollen Slowakijsche kleedjes toonde, kon zij de verleiding niet weer staan er een van te koopen. Zij infor meerde ook naar den prijs van een der aardige kleine tafeltjes, die tusschen de vele andere meubelen in, waren ge- etaleerd. Het was nog steeds droog weer en daarom besloot Mevrouw tot een och tendwandeling langs de Singels, waar bij zij voor zichzelve de opmerking maakte, dat de Singels sedert haar vo rig bezoek heel wat verbeterd waren. Zij had trouwens, als geregelde lezeres van de Middelburgsche Courant" over die verbetering reeds meermalen gelezen en constateerde, dat het geld, daaraan besteed, zeker geen wegge gooid geld was. Na den Veerschen en den Noordsingel te hebben afgeloopen, vervolgde Mevrouw haar weg, tot zij bij de sedert tientallen van jaren be kende rijwielzaak kwam, thans gedre ven door den heer P. A. PIETERS. Na eenige oogenblikken gekeken te hebben naar de gezellige drukte, die het komen en gaan van autobussen en particuliere wagens hier dikwijls en ook nu weer teweeg bracht, stapte zij den winkel in, want op haar lijstje stonden ook enkele artikelen, die hier te vinden waren, Zoo kocht zij een rijwiellantaarn, een stevige voetpomp, een nieuwe bel, want al verkocht men al deze zaken ook wel op het dorp, hier was meer keuze, en voor de kin deren, voor wie deze geschenken be stemd waren, was het toch ook veel waard, dat het geschenk uit een „groote" stad kwam, zooals ze Mid delburg beschouwden. Mevrouw had een ouderhoud met den heer Pieters ook over den prijs van kachels, en vroeg ook nog, wat tegenwoordig de prijs is van een autotochtje rond Wal cheren, want zij wilde volgenden zo mer met de geheele familie een dag op Walcheren komen doorbrengen en dan ook Greta mede vragen. Zij verliet de zaak met zelfvoldoening, dat zij zoo zonder vooraf te informeeren een zeer goed adres had gevonden. Mevrouw liep ook den volgenden singel nog maar af, want zij vond het bij „de Griffioen" ook altijd zoo een aardig uitzicht en wilde nu toch ook nog eens even kijken waar dat „Over- water" lag, waarover men het in den raad van Middelburg had gehad. Door de Lhngeviele ging Mevrouw de stad weer in en liep toen aan bij den heer R. A. BASTIAANSE in de Langeviele, om van den grooten uit zoek verschillende aardige voorwerpen in chocolade en suikerwerk aan te koopen voor de Amsterdamsche Com missie. Verder bewonderde zij ook hier de doozen met borstplaat enz. en kocht zij een paar heerlijkee sprits- letters voor de hospita van Greta. Mevrouw wilde nog meer voor haar Amsterdammers koopen ec ging recht de Markt over naar den winkel van de Firma E. H. BOASSON Co., waar zij zulke aardige zakdoekjes met poppetjes enz. er op had zien liggen. Zij kocht daarvan een paar dozijn en bezichtigde tevens de witte zakdoeken, de voetkussens, de kleedjes en andere door deze firma als Sint-Nicolaas- geschenk zoo met recht aangeboden artikelen. Was in deze zaak slechts een deel der artikelen geschikt voor een ge schenk, de artikelen in den volgenden bezochten winkel waren dit alle, na melijk die in een der oudste goud smidswinkels van Middelburg, dien, welke nu reeds tal van jaren bestuurd wordt door den heer P. M, J, HAC- HENBERG, op de Lange Burg. Me vrouw was er heengegaan om een ser vetband. Het kostte heel wat moeite, uit het groote aantal de mooiste te vinden, er kwam. bijna geen einde aan de keuze. Maar doordat het, al was het nog vroeg, „alle hens aan dek" was en voor de aanwezige klanten ver schillende artikelen moesten worden voor den dag gehaald, kon Mevrouw tevens een kijkje nemen in den grooten voorraad zilveren horloge-kettingen, taartscheppen, manchettenknoopen, broches, ook in nog edeler metaal, na melijk goud. En dan niet te vergeten het groot aantal kristallen voorwerpen met zilver gemonteerd. Wat er aan een naast haar staande dame getoond werd in gouden ringen, zoowel zegel ringen als andere, met of zonder steentjes, deed haar verbaasd staan. En Mevrouw merkte aan de genoemde prijzen op, da deze zaak wel oud is, maar toch ook met haar tijd mede gaat en zoowel in goedkoopere als in duur dere artikelen ruim voorzien is. Vóór de koffie liep Mevrouw nog even de Langedelft in en ging eerst binnen in de zaak van de N.V. C. A. SCHULTE Co., tusschen St. Jan straat en Heerenstraat, omdat zij nog een doos zeep en een flesch je eau de cologne moest hebben en ook in deze zaak eens een kijkje wilde nemen. Zij kwam voldaan er uit, want de nieuwe directeur heeft blijk gegeven een goede keuze te hebben en daardoor „voor elck wat wils" te kunnen aankoopeti. Mevrouw kocht ook nog een paar toiletartikelen, waarin ook groote keuze was. Van Schulte ging Mevrouw naar „Het Handschoenenwinkeltje"name lijk den winkel van Mejuffrouw J. J. DE DREU, eveneens in de Langedelft, waar zij voor zichzelf een paar peau de suède handschoenen kocht, terwijl zij zich ook glacé-handschoenen liet toonen, en zij zich verwonderde over de groote keuze in lekker warme wol len meisjes-mutsen en andere voor den winter geschikte artikelen. Het was niet de eerste maal, dat Mevrouw hier kwam en zij kon dus oordeelen - over deze zaak. Zij zag nu, dat mejuffrouw .De Dreu zorgt, steeds, het modernste in haar branche te hebben. Zoo zachtjes-aan moest Mevrouw weder in de richting van Greta's wo ning afzakken, doch onderweg liep zij nog hier en daar aan en wel het eerst bij de COLUMBIA-IMPORT-MAAT- SCHAPPIJ, op den hoek van de Nieuwe Kerkstraat, waar zij enkele kinderdassen en enkele heeren-artike- len kocht, ook bestemd voor het feest te Amsterdam, omdat zij dien morgen een brief had gekregen van haar vrien din aldaar, om te melden, dat ook ge schenken voor ouderen welkom zou den zijn. Zij profiteerde nu van de extra 10 pCt,, die hier gegeven werd en bewonderde tevens de collectie gummi-jassen en verdere confectie- goederen. Dankbaar voor den fraaien kalender, die aan iederen kooper wordt gegeven, ging zij verder. Ook bezocht zij het sigarenmagazijn van de Firma J. M. VAN HEUSDEN en stond wel eenigszins verbaasd,-dat daar naast de groote keuze in pijpen, sigaren, cigaretten en tabak, ook leder waren, waaronder tegen zeer billijken prijs, en verschillende snuisterijen wa ren geëtaleerd. Mevrouw kocht een portefeuille en tevens een lederen boodschaptasch, die haar te Schoon- dijke ook zeer te pas kon komen. Op de Vlasmarkt trok de nu ge reed zijnde étalage van de Firma D, J. DRONKERS haar aandacht en zij zag, dat de firma een groote collectie heeft in doozen borstplaat, fondant enz. van de bekende fabrieken der firma Verkade te Zaandam. Zij kon niet zoo maar voorbijgaan en kocht ook hier het een en ander. Voor het tweede raam had mevrouw een étalage gezien van „Heerebaai Speciaal" en in den winkel vernam zij, dat dit een nieuw procédé is tegen billijken prijs en wel afkomstig uit de Tabakskerverij in de Kromme Weele. Zij kocht eenige pak jes voor manlief, die een fijnproever is. Het laatste bezoek van dien morgen gold de zaak van de Firma J. A. PIETERS, eveneens op de Vlasmarkt, die bekend staat om zijn beste likeu ren, port-, samos- en andere wijnen, om van het goede bier en de limonades en gazeuses maar niet te spreken. Me vrouw deed er een belangrijke bestel ling, die naar den burgemeester van ,,'t Kerkje" moest worden gezonden. Greta was nog niet thuis, al was het reeds ruim kwart over twaalf, maar na een minuut of tien kwam zij, want zij had op verzoek van de echtgenoote van het hoofd der school nog een paar boodschappen gedaan, en wel eerst bij den heer M. VAANE in het magazijn „De Dry Duven" in de Seisstraat. Zij moest in dien ruim voorzienen winkel slechts één artikel bestellen, namelijk een paar flesschen van den bekenden Bloedwijn, waarin de heer Vaane een reuzen-debiet heeft. Ook was zij naar den sigarenwinkel van den heer HOLTHUIJZEN bij de Langeviele-Binnenbrug geweest, om daar een kistje van 50 stuks beste si garen te bestellen en zij had daarvoor een zegeltje gekregen. Deze zegeltjes hebben groote waarde, want als men een bepaald bedrag bijeen heeft, kan men een geschenk krijgen, en Greta verzekerde, dat de heer Holthuijzen een goede keuze heeft en smaakvolle prijzen etaleert. f Wordt vervolgd in 't Vierde Blad.)

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 10