Zaterdag 17 November 1923 FEUILLETON, IM VERKEERDE SCHOENEN No. 272. 1Ö6* Jaargang GSCHE COURANT. Dit numtaer bestaat uit DRIE Bladett. EEI1STE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p, post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen 12.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 1-7 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra, Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. EEri WEDSTRIJD VOOR ONZE LEZERS. In de jareh voor den oorlog hebben wij korf voor Sint Ni'colass een extra nummer uitgegeven, speciaal aan dit jaarlijks Ier ugkee rend feest gewijd. De oorlogsjaren brachten hierin verandering' en wij bepaalden er ons toe in onze ge wone kolommen een Sint Nicolajasvexhaal op te nemen. Nu. echter tneejiden wij nog weder eens de oude gewoonte te Inoefen volgen en in 'n afzonderlijk blad dal met de courant van Maandag 26 de zer aan onze abonné's, zal worden toege zonden, alles mede te deelen, wat wij hen betreffende het feest van 5 Decem ber hebben te zeggen. Maar wij1 willen de belangstelling der lozers van dat blad verhioogen door hen de gelegenheid (e geven om mee te dingen in een wedstrijd. De wedstrijd hebben wij ons Als volgt gedacht: In ieder der in dit extra-nummer voor komende advertenties is een letter ge zet, die meer of minder afwijkt van de overige in die advertentie voorkomende letters De afwijkende letters in die advertentie, welke in een der linker hoeken met een zelfden letter is gtemjerkt, zijn de eerste letters van woor den, die te samen een spree lew oord of bekend gezegde vormen; het cijfer ach- le}r het merk geeft de volgorde der woorden aan. A 1, A 2, A 3 enz. luooren dus bij elkaar, ook BI, B 2 enz. en 2J00 vervolgens. De andere letters van de woorden moeten de deelnemers zelf zoeken. Op de in dat nummer voorkomende bon moeten nu door de deelnemers aan den wedstrijd, de spreuken achter de Naar het Engelsdh, door Berta Ruck. letters, die overeenkomen met de mer ken der advertenties worden geplaatst en de bdn moet worden voorzien van een duidelijk geschreven naam en adres van den inzender. Voor onzen wedstrijd zijn de volgende prijzen beschikbaar gesteld: een van f 25; twee van f 15; twee van f 10 en 5 van f 5. Deze prijzen worden echter niet in geld uitgekeerd, doch in den vorm van bons, waarvoor in overleg met de ad ministratie van ons blad inkoopen kun nen worden gedaan bij winkeliers, die een advertentie hebben geplaatst in ons Sint Nicolaasnummer. Ook al heeft men niet alle spreuken kunnen vinden, is het toch zoer ge- wenscht de wel gevondenen in te zende» want sis er niel voldoende inzendingen mei).met alle spreuken om al de prij zen onder die inzenders te verloten, dan komen ook zij in aanmerking, die niet alle spreuken konden vinden. De inzendingen worden ingewacht tot uiterlijk Zaterdagavond 1 December, op dat wij Maandag 3 December den uilslag kunnen publiceeren en er Dinsdag ge legenheid is voor de prfjswinners hun bon te komen afhalen en dus nog voor den Sint Nicolaasdag een voorwerp naar Leuze kan worden aangeschaft. Wij wenschen onze lezers goed succes tee bij het zoeken en hopen op vele inzendingen, ook van onze talrijke abon- né's buiten Middelburg en builen Zee land DE DIRECTIE. BINNENLAND. IN EN OM DE HOOFDSTAD. m. De Dam-vevbetering. St. Nieo laas in aantocht. Nog eens do t a x i 's. Onverbeterlijke optimisten gelukkige stervelingen, die in de wereld van het oogenblik, waarin het aantal pessimisten, niet zoo heeleraaaL onbegrijpelijk, reusach tig schijnt hebben /nij over het Amstër- dainScho Damplein sprekende, meer dan eens verzekerd, „dat het wel in orde zou komen, als je maar geduld wilde oaf enen." En tenminste wanneer men de verspreide mo- dedeelingen heusch gélooven mag ze schijf- gelijk te zullen krijgen, want wij heb ben dozer dagen kunnen lezen, dat Pu blieke Werken binnenkort zal beginnen met de verbetering der Dambestrating en het plan der nieuwe indeel ing van dat plein ter hand zal worden genomen. Dus zal Aan, vanneer dat „binnenkort" geen geweldig elcbaar begrip zal blijken te zijn, einde lijk het oude historische stadsplein een pas send aanzien krijgen. Volmó&kt zal het nog niet kunnen worden, omdat over het zgn. midden-terrein, waarop eens het Comman dantshuis stond en nog maar twee maanden geledon do feosttribune ter gelegenheid der jubileums-dagen onzer Koningin, nog altijd geen beslissing is genomen: hotel, mode magazijn, plantsoen daar ter plaatse hot is nog niet uitgemaakt en seder 1, nu pas kort geleden, een aantal mannen, wier oor deel waard is overwogen te worden, in het licht stelden, dat onbebouwd laten van dat stulc grond in verband met een op den duur noodzakelijken Oostelijken breeden verkeersweg, plicht van het stadsbestuur is, is het nemen eener beslissing zeker weder moeilijker geworden. Niettemin, als men inderdaad reeds be ginnen zou te verbeteren datgene, wat ver beterd kón worden, zou een goede daad worden verricht, want zocalfl do Dam er nu bij ligt, ie dit plein dex hoofdstad bepaald onwaardig. Een maand of wat geleden heeft men als noodmaatregel een houten hulp-plankier moe ten loggen op het Damrak, even Westelijk van het Damplein, als stopplaats voor de van het Centraal-statian komende tramwa gens. Een ontsiering te meer, omdat dit plankier bij leelijk weer natuurlijk een allorsmerigst perron ie, een perron boven dien op de drukke uren feitelijk veel te smal; oen „tijdelijk" ding, dat men dulden zou, indien men,, vooral in dit deel der stad, niet reeds lang wist hoe geweldig lang „tijdelijke maatregelen" kunnen duren. En dan vorder, in het midden, vóór hot palefs, de schoenpoetsers en in den namiddag do poppenkast en nu en dan de snel-teekenaar, die altijd een groep toeschouwers om zich heen weet te lokken, mitsgaders op regen achtige dagen de modderplassen, die voor al vóór het paleis bij de Kalverstraat een onaangename oppervlakte hebben, en dan de weinig-sierlijke tramlijn, die langs de kleine steentjes de Mozee- en Aaronstraat inbuigt, 't Is te hepen, dat dit alios bij de nu toegezegde verbetering werkelijk an ders en beter zal werden, voorol dat die tramlijn niet langer juist onder het grooto bouwwerk van Van Campen langs zal be hoeven te blijven. Een tramlijn dóór ter plaatse, terwijl er een tijd geweest is, dat iedereen onverbiddelijk van die „hei lige" kleine steentjes geweerd werd door do schildwachten die er ook al niet meer zijn, tenzij de Koningin tijdelijk baar in trek in het paleis heeft genomen. Maar, op dit oogenblik is de Damvor- betering er nog niet en zien degenen, die van Nieuwendijk naar Kalverstraat of in tegengestelde richting het plein oversteken om de St. Nicolaas-étalages te gaan bekijken, alles nog in den onooglijken toestand. De drukte neemt al bijl den dag toe in do bekende winkelstraten der hoofdstad, nu nog slechts drie weken ons van den nationalen feestdag scheiden. Toevallig kwam mij dezer dagen uit mijn boekenkast weder de „Camera Obscura" in handen, dat oude, maar nog altijd nièt-ver- ouderde boek, en 't ging mij,, zooals het mij telkens weer gaat als ik na langen tijd Hildebrand's „onsterfelijke" in handen krijg, ik bladerde het weer even door en voor ik er eigenlijk aan gedacht had, vond 1 ik mij weder verdiept bij Pieber Stastok en Gerrit W.itse en cp de verguld partijl bij bakker de Groot in de „Eamilie Kegge". Hildebrand zon het toen immers „ook eens probes ren", het vergulden der taai taai-poppon en 't ging hem nog maar niet dadelijk goed af. Wien onzor zou het nu wel goed afgaan, als we thans, tegen Sin terklaas, aan het vergulden gezet werden, wat de mees ten onzer vermoedelijk nooit gedaan hebben? Welk een verschil zal er ;eweest rijn tusschen die St. Nicolaas- vreugde uit Hildebrand's tijd en dien tijd van heden en tusschen de winkelótalages van die dagen en de huidige! De Amster- damsche jongens verdringen zich nu niet meer op hun knieën op straat voor het kelderraam van een bakker De Groot van den „Zoeten Inval" om de St. Nicolaas- poppen te zien kneden de gxoote, mo derne winkelramen, waarachter thans al die suiker- en chocoladewerken uitgestald staan, hebben hun aandacht ecu het is wel een eigenaardig feit, dat men een paai' der drukst beklante winkeltjes van allerlei moepgoed, suikerwerken en chocolade uit alle bekende fabrieken op dat gebied van binnen- en buitenland, moet zoeken in nau we steegjes tusschen Damrak en Nieuwen dijk. Trouwens het is wel typisch Amsber- damsch, dat in vroeger jaren dikwerf win- 31). Haastig ging ik voort: „De conduc teur duwde njjj dus in een eerst® klasse Wagon. En daar zat Hier zweeg ik eensklaps. Ik had 'bijna gezegd: „Het "Vizioen". In een minimum van tijd veranderde ik het in „u\v VroulwJ' „Ja?" zei kapitein Meredith met een knikje. „En n Jbtejgjoax met haar te praten?" „Neen, ik nietl Zij begon. Zij' keerde EÏcli om en zei: Hier moest ik mijn best doen om de opmerking niet over te brengen in het plat Londensch taaltje. „Ze zei tot mij: zou nooit denken, dat ik zoo'n oorlogsweeuwtje was wel?" „Wacht houd op, houd op", viel kapitein Meredith mij in de rede. „Bégitn bij het begin, al|S 't u blieft. Wat zei ze als aanvang van het gesprek, voordat ze dat zei?" „Niets", antwoordde ik. „Met die vraag begon zijl" Kapitein Meredith zei: „Hm!" Hij zei, dat precies eender als Reggie Penmore 1 zou hebben. Zouden alle mannen misschien zulke dwaze aanwendsels heb ben? Toen ging hij voort: „Wel een buiten gewone manier om' een gesprek te begin niet een persoon, die men nooit te voren gezien heeft." „Ja, vindt u niet. Vreemd, dat Was het. Maar als u daarover begint, alles Hier moest ik mij zelf weer inhouden Ik wou zeggen „Alles van dat Vizioen was zoo buitengewoon Ik weet, dat dit niet mocht. Hoe bui tengewoon en praatziek en vulgair het Vizioen ook miocht wezen, het was zijn vrouw, en ik zOu een les gekregen heb ben daaraan te denken. Dit is "een van de dingen, geloof ik, waarop mannen meer letten dan vrouwen. Ik weet zeker, dat als ik het ongeluk gehad had te troiv 'wen met een mhnnelijk soort Vizioen. die pyjama's droeg vol hartjes en figuur tjes, dan zou het mij .niets kunnen sche len, wie later iets van hem gezegd had! Ik ging echter voort tot den donkeren en stilzWijgenden jongen man tegenover mij- „Zij vertelde mij alles van u, ka pitein Meredith." „O zei hij met een stem zonder eenige expressie. „Mag ik u vragen wat zij vertelde?" „Ze zei, dat ze u ontmoet had in de .Ciro en met haai- getrouwd was na haar een dag of veertien gekend le hebben, en dat dat geschied is op een registratie. kantoor", rik sprak haastig door, vrij vloeiend; „en dat 11 weer opgeyoepejn werd voordat u haar nog eens kon ont moeten, en dat u toen vermeid werd als gedood." zei hij. „Maar als u mij niet kwalijk neemt, is er bij dit alles niets, dat ook niet fbfij anderen bekend kon !zfijh." „U meent, dat vrienden van haar het mij verteld konden hebben. Dat hjpt best mogelijk kon zlijh, dat ik haar nooit gezien had''" Ik was natuurlijk hoos toen ik dat zei. Beddelt u dat? Mooi zfoo! Maar wee/ u wel, dat ik een massa van haar beZittifcr gen heb; die kunnen bewijzen, dat ik baar gesproken heb? Haar valies, gemerkt V. V., overal op' En haar met paarlen ingelegd medaillon mtet uw portret; etn haar „Heeft zij u dat gegeven?" vroeg 'ka pitein Meredith kalm. Ik sloeg boos met mijn vuist op mijn knie. „Dacht u, dat ik hel gestolen had?" „Ik wacht af om een opinie te var- men", zei kapitein Meredith bedaard, „tot ik de heele geschiedenis gehoord heb. NVees zoo goed voort te gaan, juffrouw Whitelands." „Dat doe ik, ik meen, ik zal trachten te Nu dan, zij vertelde mij van uw i familie. Zij hadden haar geschreven, ze» ize en gevraagd of ze op de Bryn wjoon komen en een lid van het gezin worden. belbedrijven, die zich een algemeene be kendheid hadden verworven door de de gelijkheid van de waar, dio er geleverd word, niét gezocht moesten worden in de deftigste winkelstraten dor stad, doch in nauwe 6traatjce, waar men ze zich niet gedacht zou hobben. Enkele daarvan zijn nog overgebleven, om er maar één te noe men, dat oude likenrhulsje van Wijnand Eookink in dat nauwe Pijlsteegje, achter do Damstraat. Opvallend is wel, dat in de latere jaren de verkoop van St. Nicolaas-waar langs den openbaren weg steeds is toegenomen en ook dit jaar blijkbaar niet minder is geworden. Niet alleen dat venters met allerlei zoe tigheid langs de straat gaan, doch ik zag op verschillende plaatsen reeds wagens vol van prentenboeken in de meest schreeu wende kleuren; andere wagons met goed koop speelgoed van allerlei aardventers it tolletjes, die in gang gebracht, door een magneetje daarin allerlei grillig-gevonn- de, van dun metaal vervaardigde schijfjes, die slangen, muizen, enz. voorstellen, tot zich trekken; handelaars in klein fantasie- koperwerk drie stuks daarvan samen ver pakt voor een kwartje kortom St. Nico- laas-nering langs den weg. die blijkbaar af trek heeft. Doch do groote trek is uiteraard naar de in licht on uitetallings-pracht prijkende winkels der groote straten, waar de eige naars dier zaken hun besta beentje voor zetten, hopende dat November en Decem ber althans nog veel voor hen goed zullen maken van hetgeen rij door den malaisetijd in de verloop en maanden des jaars derven moesten. Afgaande op de drukte, welke wij nu reeds zien in de grootste bazaars en warenhuizen, zou men zeggen, dat de koop lust en koopkracht van velen toch nog niet héél slecht rijk, al beweren de winke liers dan ook, dat er wel gekócht wordt,, doch dat liet niet veel aanzet, omdat iedereen op het goedkoope goed en op koopjes uit is. Neemt dus door de nadering van de December-feestweek, vooral in de namidda gen, hot voetgangersverkeer steeds loe4 dat van het taxi-verkeer is op dit oogenblik tot niemendal gereduceerd. Een paar weken geleden schreef ik, dat door het Dagelijksch Bestuur der gemeente, in overleg met de po- lïtie-auteriteilen natuurlijk, 'de tarieven der openbare auto's met een derde waren ver laagd en dat in verband daarmede de chauffeurs-vereenigingen, ook omdat de of- ficieelo auto-centrale was opgeheven, hadden te kenneng egeven, dat do vaste loonon der chauffeurs verlaagd dienen te worden en de staking tot het verledene kan behooren. Evenwel is zulks niet het geval gebleken. Gedurende de laatste paar maanden waren hot juist de chauffeurs dei" groote onder nomingen, die gestaakt hadden eu kondrtn blijven staken, omdat zij uit de uitkeeringon dor chauffeurs bij de kleine ondernemin gen, die nu ruim te doen hadjden, voldoende uitkoeringen voor hun wcerstondskassen (kre gen. Maar toen die geheele auto-centrale door den gemeenteraad was opgedoekt, toen bovendien de tarieven aanmerkelijk waren verlaagd en de chauffeurs bij de kleine werkgevers een aanmerkelijk lager loon zou den krijgen, gaven deze werknemers er de brui van en is Amsterdam zoo goed als taxi-loos geworden, e?n toestand, die voor een groote stad feitelijk onhoudbaar moot worden geheeten. Want, het tramnet moge nee zoo uitgebreid rijn, het is toch niet staat den Amsterdammer óveral voor do deur te brengen, waar hij wezen moet en waai- hij spoèdig wezen wil en bovendien de tramwagens hebben het nog niet „zóóver gebracht", dat ze ook reizigers-bagage mede voeren. En mijn vriend uit de provincie, die het zoo genotvol vindt, nu eens rustig door CaSAKIÏISS (Ingez. Med.) de stad te kunnen gaan zónder dat hij kans heeft voor een taxi op rijde te» moeien springen, wanneer zoo'n voertuig hem bij het oversteken eener straat te dicht op de hielen zit en die met genoegen dat auto getoeter mist, zou er vermoedelijk anders over denken, wanneer hij als zakenman door Amsterdam gaande, aangewezen was op tram of lijn twee onder dit laatste ditmaal te verstaan rijn eigen beeneu. Dan zou hij vermoedelijk ongemakkelijk mopperen „op die 6tad, waar ze met dat taxi-verkeer toch eigenlijk altijd wat hebben." De burgemeester schijnt nu zelf eens te willen zien of hij aan dat ge tob met die openbare vervoermiddelen voorgoed, een >ind kan maken en hij heeft met dat doel de werkgevers en de besturen der chauf feurs-vereenigingen tot samenwerking ten stadhuize genoodigd. Burgemeester Do Vlugft wil op die wijze beproeven den Amsterdam mers een behoorlijk-werkend taxibedrijf te verschaffen, waarvan don niet langer den oenen dag taxi's langs den weg zullen gaan, zonder dat iemand met zekerheid durft zeg gen, dat hij ze den volgenden dag ook' nog zal kunnen, vinden. Maar op het oogenblik, dat ik dezen brief moet sluiten, welen wij nog niets van den uitslag van het burge meesterlijk pogen en rijn de Amsterdam- sche straten nog ..matig" voor den voetgan ger. SINI SANA, Zij liet mij dien brief lezen. En ze zea* hoe verschrikkelijk graag ze niet wou gaan." Hij bewoog even onrustig. „W011 ze liever niet naar de Bryn?" zei hij met scherpe stem1. „Waarom ter Wereld, waarom niel?" „Omdat zij zoo gelukkig was en een prachtig mooi aanbod uit Amerika had gekregen, een mooie betrekking. En daarenboven omdat ja, omdat ze verlegjan Was!" „Verlegen!" riep hij uit. Ik meende een toon van ongeloof te booren in zijn mistroostige stern'. ,Ze zei, dat ze verlegen zou we zen", vertelde ik hem. „Het was haar soort niet, zei ze. En toen." Ik kuchte', Want nu 'kwam een moeilijk gedeelte om te vertellen. 'Toen vrioe'g ze mij alles over mij zelf en vrat ik ging doen. En' toen we hadden geluncht en waren diebff bij Camrys, toen zei ze, dat vrij moesten ruilen." „Ruilen. Zei ze dal?',' vroeg hij. „Ja; ze zei, dat ik naar uW familie moest gaan en mij voor haar uitgeven, zeggen dat ik uw weduwe was. Ik moest haar plaats bekleeden „Wel zoo. En zij wou uw plaats ver vullen als kinderjuffrouw?" „Neen, neen!" zei jk, ongeduldig het hoofd schuddende, „Zij z|ou naar Liver pool terugkeeren en dat aanbod van een HANDEL, NIJVERHEID EN V1SSCHERIJ. De Clir. „Amsterdam mer". Het „Handbl." verneemt dat de di recteur der N. V. volksdagblad „De Amv- stendialmlmer" schriftelijk het Comité Van Leeuwen, dat zich de behartiging der belangen vah de obligatiehouders' ten doel stelt, ervan in kennis heeft gesteld: lo. dat liet eerste jaar van de tegen woordige exploitatie van het blad ver lies heeft opgeleverd en daarom Van uit- keering uit de winst uil de exploitatie rekening. geeh sprake kan zijn; 2o -dat van eventuecle uitkeeringen. als er winst wordt gemaakt, die ten behoeve vin de obligatiehouders aan hel Comité-Gros heide zullen worden gedaan. Naar het Volk meldt vergaderden Donderdagavond de obligatiehouders van het dagblad de Chr. „Amsterdammer". De ex-boekhouder van dit dagblad, de heer Van Leeuwen en de lechlskundig adviseur mr. Rosenveldt deelden mede. dat met alle middelen, ook gerechtelijke vervolging zal worden getracht om! het verloren geraakte geld terug te krijgen. De directie van „De Standaard" beloofde reeds f 250.000 in 10 jaar te betalen, docli daarenboven zullen de commissaris cinema-firma in Amerika aannemen. Dat was haar plan." Een korte pauze. Ik keek naar zijn gezicht. „Ik geloof niet, dat u er een woord van gelooft!" zei ik wanhopig. Heel vriendelijk gaf hij toe: „Ik moet zeggen dat het mij tot nu toe buitenge,") woon ver geziocht lijkt," „Ja, maar dat is nog niets, neen niets, bij hetgeen er later komt!" antwoordde ik somber het holofd schuddende. „Het ■wordt veel ver gezoenter, later— „Welnu, laat 'ons in ieder geval eens liooren. U "was, dat u toestemde- 0111 met mijn vjouvv van positie te ruilen-"' „Toestemde?" viel ik hem in de rede, zenuwachtig met mijn voeten op het kleed stampende. „Ik heb er nooit in toegestemd, nooit! Ik wou er niets van hooron. En dat zei ik tot haar. En toen kwamen wij te Camrys, en wal denkt u, dat ep toen gebeurde. Zij duwde mij' onverhoeds den wagon uit op het per ron eU liet mij daar staan!" „Neen, neen, natuurlijk niel. Zij deed het portier open, zoo'; ik bootste het gebaap na van een portier open le doen. „Zij zei, dat wij uitstappen moesten. Zij ging e,r met mij uit. Toen sprong zij" er op liet laatste oogenblik weer in. En ze liet Wij staan, met bet valies., op het perron. Begrijpt u het nu?" Ilij zei niets.

Middelburgsche Courant | 1923 | | pagina 1